Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
60 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 60 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 12]

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
LIBERTY έγραψε:Κορίτσια καλησπέρα!

Ξέρει κανείς πως μπορώ να υπολογίσω τι χρήματα θα πάρω από το ΙΚΑ για την άδεια τοκετού και λοχείας? Δηλαδή πως τα υπολογίζουν ώστε να ξέρω πάνω κάτω πόσα χρήματα παίρνεις πριν και πόσα μετά?


έχω σημειωμένα αυτά που πήρα εγώ αναλυτικά, αλλά τα έχω σπίτι. θα στα στείλω το απόγευμα.

mitsi75


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα. Βρε κορίτσια επειδή έχω έναν αχταρμά μέσα στο κεφάλι μου, να σας εξηγήσω λίγο την περίπτωσή μου μήπως μπορέσει κάποια και με διαφωτίσει με τη σειρά που πρέπει να ακολουθήσω? Εγώ είμαι σε αναρρωτική μέχρι και 1η Μάρτη. Σε άδεια από το ΙΚΑ, κανονικά βγαίνω 9 Απριλίου. Οπότε λαμβάνοντας υπόψη οτι θα πάρω άλλον ένα μήνα αναρρωτική δλδ από 2 Μάρτη μέχρι 2 Απριλίου, πρώτον: μέχρι τις 9 που βγαίνω κανονικά τι κάνω? δεύτερον σε ποίον απευθύνομαι πρώτα, στο λογιστή στη δουλειά μου ή στο γιατρό του ΙΚΑ για να προχωρήσει η διαδικασία? Και τέλος πόσο πριν πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία για την άδεια του ΙΚΑ? δλδ πρέπει μόλις λήξει η αναρρωτική μου αρχές Απρίλη αμέσως ή και κατά τη διάρκεια των 56 ημερών?

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mitsi75 έγραψε:Καλημέρα. Βρε κορίτσια επειδή έχω έναν αχταρμά μέσα στο κεφάλι μου, να σας εξηγήσω λίγο την περίπτωσή μου μήπως μπορέσει κάποια και με διαφωτίσει με τη σειρά που πρέπει να ακολουθήσω? Εγώ είμαι σε αναρρωτική μέχρι και 1η Μάρτη. Σε άδεια από το ΙΚΑ, κανονικά βγαίνω 9 Απριλίου. Οπότε λαμβάνοντας υπόψη οτι θα πάρω άλλον ένα μήνα αναρρωτική δλδ από 2 Μάρτη μέχρι 2 Απριλίου, πρώτον: μέχρι τις 9 που βγαίνω κανονικά τι κάνω? δεύτερον σε ποίον απευθύνομαι πρώτα, στο λογιστή στη δουλειά μου ή στο γιατρό του ΙΚΑ για να προχωρήσει η διαδικασία? Και τέλος πόσο πριν πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία για την άδεια του ΙΚΑ? δλδ πρέπει μόλις λήξει η αναρρωτική μου αρχές Απρίλη αμέσως ή και κατά τη διάρκεια των 56 ημερών?


πόσο καιρό είσαι σε αναρρωτική? περνάς επιτροπές?

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αν δεν κάνω λάθος γιατί δεν θυμάμαι καλά,πηγαίνεις πριν ξεκινήσει η άδεια του ΙΚΑ στο κέντρο μάνας και παιδιού και ο γιατρός σου γράφει την άδεια που πρέπει να πάρεις σύμφωνα με την ΠΗΤ σου. 56 ημερολογιακές μέρες πριν την ΠΗΤ κια 63 ημέρες μετά.. και μετά πας στον εργοδότη και σου συμπληρώνει κάποια χαρτιά. μόλις ξεκινήσει η άδεια από το ΙΚΑ πηγαίνεις και πληρώνεσαι για τις 56 ημέρες. μόλις γεννήσεις πηγαίνεις και παίρνεις το επίδομα τοκετού και τις 63 μέρες μετά τον τοκετό.

mitsi75


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
florentiab έγραψε:
πόσο καιρό είσαι σε αναρρωτική? περνάς επιτροπές?

ναι περνάω, είμαι από μέσα Οκτώβρη σε αναρρωτικές...

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lenaki1982 έγραψε:αν δεν κάνω λάθος γιατί δεν θυμάμαι καλά,πηγαίνεις πριν ξεκινήσει η άδεια του ΙΚΑ στο κέντρο μάνας και παιδιού και ο γιατρός σου γράφει την άδεια που πρέπει να πάρεις σύμφωνα με την ΠΗΤ σου. 56 ημερολογιακές μέρες πριν την ΠΗΤ κια 63 ημέρες μετά.. και μετά πας στον εργοδότη και σου συμπληρώνει κάποια χαρτιά. μόλις ξεκινήσει η άδεια από το ΙΚΑ πηγαίνεις και πληρώνεσαι για τις 56 ημέρες. μόλις γεννήσεις πηγαίνεις και παίρνεις το επίδομα τοκετού και τις 63 μέρες μετά τον τοκετό.


ακριβώς! επίσης αφού πληρωθείς από το ΙΚΑ μετά τη γέννα και για τις 63 ημέρες να πας και από τον ΟΑΕΔ για να σου δώσουν και από εκεί ένα συμπληρωματικό επίδομα.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mitsi75 έγραψε:
florentiab έγραψε:
πόσο καιρό είσαι σε αναρρωτική? περνάς επιτροπές?

ναι περνάω, είμαι από μέσα Οκτώβρη σε αναρρωτικές...



από 2/4 μέχρι 8/4 θα συνεχίσεις την αναρρωτική.

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:
lenaki1982 έγραψε:αν δεν κάνω λάθος γιατί δεν θυμάμαι καλά,πηγαίνεις πριν ξεκινήσει η άδεια του ΙΚΑ στο κέντρο μάνας και παιδιού και ο γιατρός σου γράφει την άδεια που πρέπει να πάρεις σύμφωνα με την ΠΗΤ σου. 56 ημερολογιακές μέρες πριν την ΠΗΤ κια 63 ημέρες μετά.. και μετά πας στον εργοδότη και σου συμπληρώνει κάποια χαρτιά. μόλις ξεκινήσει η άδεια από το ΙΚΑ πηγαίνεις και πληρώνεσαι για τις 56 ημέρες. μόλις γεννήσεις πηγαίνεις και παίρνεις το επίδομα τοκετού και τις 63 μέρες μετά τον τοκετό.


ακριβώς! επίσης αφού πληρωθείς από το ΙΚΑ μετά τη γέννα και για τις 63 ημέρες να πας και από τον ΟΑΕΔ για να σου δώσουν και από εκεί ένα συμπληρωματικό επίδομα.
έχεις δίκιο ξεχασα να το αναφερω.
αυτο το συμπλήρωμα δεν το λένε. και εγώ μέσω του φόρουμ το πληροφορήθηκα...

XRYSPA


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
egw sthn prwth genna eixa ika kai ta lefta ths kaisarikhs epeidh einai epembash ta perneis akerea eimoun sto IASW edwsa 2.000 kai to ika mou dwse 2.000 bebaia to idio isxuei kai gia to tameio pou eimoun kai sth deyterh genna, Razz

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
LIBERTY έγραψε:Κορίτσια καλησπέρα!

Ξέρει κανείς πως μπορώ να υπολογίσω τι χρήματα θα πάρω από το ΙΚΑ για την άδεια τοκετού και λοχείας? Δηλαδή πως τα υπολογίζουν ώστε να ξέρω πάνω κάτω πόσα χρήματα παίρνεις πριν και πόσα μετά?


έχω σημειωμένα αυτά που πήρα εγώ αναλυτικά, αλλά τα έχω σπίτι. θα στα στείλω το απόγευμα.


αυτά τα πήρα το 2009. ίσως τα ποσά να έχουν αλλάξει λίγο.
μόλις μου έκοψαν την άδεια κυοφορίας πήρα: 56ημέρες Χ 18,57 ευρώ.
όταν γέννησα πήρα για την άδεια λοχείας: 63 ημέρες Χ 20,42 ευρώ.
το ποσό που ημερομισθίου που σε πληρώνει το ΙΚΑ υπολογίζεται ανάλογα με τη μισθολογική κλίμακα που πληρώνεσαι. δηλαδή μπορεί να είναι και περισσότερο από 18,57 ευρώ. στο επίδομα λοχείας το ημερομίσθιο ήταν πιο μεγάλο γιατί αυξάνεται κατά 10% αν βάλεις το παιδί στο δικό σου βιβλιάριο.
και βέβαια πληρώθηκα και τις 10 ημέρες που έκανα να γεννήσω από την ΠΗΤ

melina19


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΚΛΙΝΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΣΙΜΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΙΝΑ.ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΜΕΤΡΙΣΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΣΙΜΑ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ Κ ΓΕΝΝΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΩ.

elenaki85

elenaki85
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μανουλες να κανω μια ερωτηση,τι γινεται αν ειμαι εμμεσα ασφαλισμενη μεσω του αντρα μου στο ικα?αν καταλαβα καλα απο καποια πραγματα που ψαχνω μεσω internet,παιρνω τα 900 ευρω που δινουν ως επιδομα τοκετου.δεν παιρνω τιποτα αλλο?ξερεται?εντωμεταξει εχω ενσυμα ικα ομως τα πιο προσφατα ειναι 2,5 χρονια απο την π.η.τ μου 23/7/11.αυτα δεν μπορουν να χρησιμευσουν για αν απαρω κατι παραπανω ετσι?σκεφτομαι να δουλευα 2 μηνες για να εχω τα ενσυμα που χρειαζονται για να εχω τα επιδοματα.γινεται αυτο?'η μηπως σκεφτομαι παραλογα?κοριτσια ητα φωτα σας σας παρακαλω!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elenaki85 έγραψε:μανουλες να κανω μια ερωτηση,τι γινεται αν ειμαι εμμεσα ασφαλισμενη μεσω του αντρα μου στο ικα?αν καταλαβα καλα απο καποια πραγματα που ψαχνω μεσω internet,παιρνω τα 900 ευρω που δινουν ως επιδομα τοκετου.δεν παιρνω τιποτα αλλο?ξερεται?εντωμεταξει εχω ενσυμα ικα ομως τα πιο προσφατα ειναι 2,5 χρονια απο την π.η.τ μου 23/7/11.αυτα δεν μπορουν να χρησιμευσουν για αν απαρω κατι παραπανω ετσι?σκεφτομαι να δουλευα 2 μηνες για να εχω τα ενσυμα που χρειαζονται για να εχω τα επιδοματα.γινεται αυτο?'η μηπως σκεφτομαι παραλογα?κοριτσια ητα φωτα σας σας παρακαλω!




δεν νομίζω οτι δικαιούσαι τίποτα άλλο εκτός από το επίδομα τοκετού ακόμα και αν δουλεύψεις 2 μήνες.
για δες εδώ
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια να ρωτησω κι εγω...απο την ημερα που κανεις τα χαρτια στο ικα για το επιδομα οταν ξεκιναει η αδεια εγκυμοσυνης,μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα σε πληρωνει το ικα??? την ιδια μερα που τα καταθετουμε?η υπαρχει αναμονη? Rolling Eyes

VASOG1

VASOG1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ σταματήσα απο την δουλεια στις 16/02/2011 τα χαρτιά στο ΙΚΑ τα πήγα την προυγούμενη εβδομάδα και πήρα και τα λεφ΄τα. Πληρώθηκα απο τις 17/02 μέχρι την τελυεταια ημερομηνία 12/04. Την ίδια μέρα τα πήρα.

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
VASOG1 έγραψε:Εγώ σταματήσα απο την δουλεια στις 16/02/2011 τα χαρτιά στο ΙΚΑ τα πήγα την προυγούμενη εβδομάδα και πήρα και τα λεφ΄τα. Πληρώθηκα απο τις 17/02 μέχρι την τελυεταια ημερομηνία 12/04. Την ίδια μέρα τα πήρα.


VASO μου δηλαδη εννοεις πηρες τα χρηματα των πρωτων 56 ημερων? και το επιδομα κυοφοριας το πηρες? 3 δεν ειναι στο συνολο? γιατι μεχρι 12/04 υποθετω ειναι οι πρωτοι 2 μηνες περιπου πριν τον τοκετο...η κανω καπου λαθος? Rolling Eyes

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μιας και το εχω σχετικα προσφατο. πληρωνεσαι τις 56+63 μερες επιδομα κυησης και λοχειας μονο αν εχεις 200 ενσημα 2 χρονια ακριβως πριν απο την πητ και το ποσο διαμορφονεται αναλογα με το ποσο βγαινει το ημερομισθιου του μισθου που επερνες στη δουλεια. το βοηθημα τοκετου το παιρνεις και χωρις τα ενσημα αυτα αρκει να εισαι ασφαλισμενη η με ατομικο βιβλιαριου ειτε στου συζυγου νομιζω ειναι γυρω στα 900ευρω. αν βαλεις το μωρο στο βιβλιαριο σου πριν πας να παρεις το επιδομα λοχειας το ποσο αυξανεται 10%. οταν ληξει το βιβλιαριο σου μπορεις να βαλεις και τον εαυτο σου και το παιδι στο βιβλιαριου του συζυγου. εγω γεννησα προωρα και τις μερες τις πληρωθηκα ολες. αμα γεννησεις αργοτερα νομιζω πληρωνεσαι τις παραπανω μερες στο επιδομα κυησης δεν ειμαι σιγουρη ομως ρωτηστε καλυτερα. τωρα για οσες κανουν καισαρικη δικαιουνται αποζημιωση καισαρικης τομης, αλλα αργει για να το παρεις. εμενα που γεννησα πριν 4,5 μηνες ακομα δεν μου το εχουν δωσει και που τους ρωτησα θα κανει 1-2 μηνες ακομα. γενικα για την αποζημιωση καισαρικης δεν στο λενε στο ικα να ρωτησετε και στο μαιευτηριο τα δικαιολογιτικα(εμενα εκει μου τα ειπαν). αυτο δεν ξερω ποσο ειναι οταν το παρω θα σας πω. για την θερμοκοιτιδα παντως μου τα δωσαν ολα τα λεφτα για τον μηνα που εμεινε μεσα στη μοναδα. και κατι αλλο το ικα καλυπτει ολους τους εμβολιασμους των παιδιων. ακομα και το synagis για τα προωρακια που κανει πανω απο 1000 ευρω και χρειαζονται 5-6 δοσεις.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koritsia καλησπερα
η κουμπαρα μου ειναι εγκυος στο 2ο παιδακι της.το πρωτο ειναι 1 χρονου τωρα.
στην πρωτη εγκυμοσυνη σταματησε οκτωβρη 2009 με φουλ αναρωτικες ,γεννησε μαρτη του 2010 ,πηρε εξαμηνο και ξαναμεινε εγκυος.
πηγε στο ικα και της ειπαν οτι εχει μονο 31 ενσημα και δεν μπορει να ανανεωσει το βιβλιαριο της.αυτο εχει επιπτωση και στα λεφτα που θα παρει με την ΠΗΤ?
και στην 2η εγκυμοσυνη ειναι με αναρρωτικες.τι να κανει? ναπαει για δουλεια παλι?διαφορετικα χανει τα λεφτα?


ξερει καποια κοπελα?

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:να πας και από τον ΟΑΕΔ για να σου δώσουν και από εκεί ένα συμπληρωματικό επίδομα.

Για να πάρεις και το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ πρέπει να έχεις ασφαλίσει το παιδί στο δικό σου βιβλιάριο ή δεν απαιτείται?Γιατί ο άνδρας μου είναι στρατιωτικός και προτιμώ να το ασφαλίσουμε εκεί όταν με το καλό έρθει η ώρα..

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Carrie έγραψε:
florentiab έγραψε:να πας και από τον ΟΑΕΔ για να σου δώσουν και από εκεί ένα συμπληρωματικό επίδομα.

Για να πάρεις και το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ πρέπει να έχεις ασφαλίσει το παιδί στο δικό σου βιβλιάριο ή δεν απαιτείται?Γιατί ο άνδρας μου είναι στρατιωτικός και προτιμώ να το ασφαλίσουμε εκεί όταν με το καλό έρθει η ώρα..
όχι δεν χρειάζεται να το έχεις ασφαλίσει εσύ το παιδί.
και μένα η μικρή είναι στο βιβλιάριο του άντρα μου(δημόσιο) και το συμπλήρωμα από τον ΟΑΕΔ το πήρα κανονικότατα...

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lenaki1982 έγραψε:
όχι δεν χρειάζεται να το έχεις ασφαλίσει εσύ το παιδί.
και μένα η μικρή είναι στο βιβλιάριο του άντρα μου(δημόσιο) και το συμπλήρωμα από τον ΟΑΕΔ το πήρα κανονικότατα...

Σ'ευχαριστώ πολύ!Το επίδομα αυτό είναι διαφορετικό από αυτό που παίρνεις κάθε μήνα έτσι δεν είναι?Είναι κάποιο σταθερό ποσό ή υπολογίζεται κάπως?

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Carrie έγραψε:
lenaki1982 έγραψε:
όχι δεν χρειάζεται να το έχεις ασφαλίσει εσύ το παιδί.
και μένα η μικρή είναι στο βιβλιάριο του άντρα μου(δημόσιο) και το συμπλήρωμα από τον ΟΑΕΔ το πήρα κανονικότατα...

Σ'ευχαριστώ πολύ!Το επίδομα αυτό είναι διαφορετικό από αυτό που παίρνεις κάθε μήνα έτσι δεν είναι?Είναι κάποιο σταθερό ποσό ή υπολογίζεται κάπως?
το επίδομα αυτό το παίρνεις μόνο μία φορά.
πας στον ΟΑΕΔ και σου δίνει κάποια χαρτιά να συμπληρώσεις εσύ και εργοδότης σου.
και χρειάζεται να προσκομίσεις και τα χαρτιά που σου έδωσαν στο ΙΚΑ όταν πήγες και πήρες τα λεφτά σου για τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας.
δίνεις και έναν λογαριασμό εθνικής τραπέζης για να μπουν τα λεφτά.
το ποσό βγαίνει από τα λεφτά που έχεις πάρει και τα λεφτά που θα έπαιρνες αν δούλευες κανονικά( αν δεν κάνω λάθος)
είναι διαφορετικό σε κάθε γυναίκα.
εγώ να φανταστείς πήρα σχεδόν διπλάσια ή τριπλάσια, δεν θυμάμαι ακριβώς, από μια κοπέλα που δουλεύουμε μαζί τις ίδιες ώρες και γεννήσαμε με 3,5 μήνες διαφορά.

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμενα παντως υπολογισαν τη διαφορα της πητ με την πραγματικη ημερομηνια που γεννησα και μου τα εδωσαν ολα τα χρηματα. δηλαδη συνολο ημερων 119.

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
markellajohny έγραψε:εμενα παντως υπολογισαν τη διαφορα της πητ με την πραγματικη ημερομηνια που γεννησα και μου τα εδωσαν ολα τα χρηματα. δηλαδη συνολο ημερων 119.
αυτές τις ημέρες (56 πριν και 63 μετά) τα πληρώνεσαι απότο ΙΚΑ.
όμως παίρνεις και ένα επιπλέον επίδομα από τον ΟΑΕΔ 100-200-300 ευρώ ή και παραπάνω ανάλογά με τη διαφορά χρημάτων που θα έπαιρνες αν δούλευες και με τα χρηματα που πήρες απο το ΙΚΑ.

bouki

bouki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΣΑΣ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ
ΘΑ ΠΑΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΑΡΧΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ? ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ? ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΟΝ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις