Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
36 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 36 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 10]

1Σημαντικό! ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 3:27 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για κοπιαστε και θαυμαστε!!!!
σιγουρα ολες ξερετε καποιες ωραιες συνταγες που η καθε μια απο εμας δεν ξερει, ας τις μοιραστουμε λοιπον!!!!!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

2Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 3:43 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα σας πω μια ευκολη συνταγη για κοτοπουλο καρμποναρα. Ειναι το αγαπημενο φαγητο του αντρα μου αλλα και ενα απο τα αγαπημενα των κοριτσιων μου. Παιρνω φιλετακι κοτοπουλο και το κοβω μπουκιτσες και το τσιγαριζω για λιγο με λιγο λαδακι και λιγο αγελαδινο βουτυρακι για αρωμα . Στο μεταξυ βαζω και λιγο μπεικον στο μικροκυματων για να το τσιγαρισω ( ειναι πιο γρηγορο ετσι ) Οσο μπεικον θελετε. Στο μεταξυ χτυπαω σε ενα μπολακι ενα αυγο με ενα κουτακι κρεμα γαλακτος. Μολις το κοτοπουλακι εχει τσιγαριστει ριχνω μεσα την κρεμα γαλακτος και το μπεικον και διαφορα κασερια και το αφηνω στην φωτια για 7 λεπτα περιπου μεχρι να λιωσουν τα κασερακια. (Αμα θελετε μπορειτε να βαλετε και μανιταρια.) Μετα βραζω λιγο κριθαρακι(οπως κανουμε το πιλαφι ) Απλα ριχνω ενα κυβο κνορ ζωμο κοτα για να παρει λιγο γευση . Μολις ειναι ετοιμο το κριθαρακι ριχνω μεσα την σαλτσα με το κοτοπουλο και ανακατευω να παει παντου. Ειναι ετοιμο το φαγακι. Ελπιζω να σας αρεσει .Παντως η Νικολετα που το δοκιμασε της αρεσε πολυ.

3Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 3:45 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ωραιο ακουγεται....πιθανον να το δοκιμασω και σημερα...

4Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 3:50 am

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγώ κάνω τύπου καρμπονάρα με κοτόπουλο φιλέτο αλλά για πιο ελαφρύ, δεν βάζω μπέικον μόνο περνάω με λίγο βούτυρο στο αντικολλητικό πιπεριά κόκκινη ψιλοκομμένη και μετά και το κοτόπουλο στήθος φιλέτο σε μπουκίτσες αλατοπιπερωμένο και με λίγο ρίγανη, εντωμεταξύ βράζω πένες αλτέντε και όταν γίνει το κοτόπουλο βάζω τις πένες μέσα και λίγο από το νερό που έχουν βράσει, προσθέτω και μια κρέμα γάλακτος, και αλάτι αν χρειάζεται και άλλο και είναι έτοιμο και στο πιάτο όποιος θέλει προσθέτει τριμμένο κίτρινο τυρί.

5Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 3:51 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:ωραιο ακουγεται....πιθανον να το δοκιμασω και σημερα...
ειναι πολυ νοστιμο και ευκολο . Και να σου πω την αληθεια μου προεκυψε τυχαια απλα μονο αυτα τα υλικα ειχα στο σπιτι και αποφασισα να τα ανακατεψω ολα μαζι και να δω τι θα βγει . Τελικα το αποτελεσμα με δικαιωσε.

6Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 3:59 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λοιπόν, σήμερα μια φίλη μου έστειλε την παρακάτω συνταγή και λέω να τη δοκιμάσω καθώς όπως έλεγε και ο τίτλος:

" Πανεύκολο Κοτόπουλο με μπύρα"

Εγώ και η λέξη πανεύκολο και ευκολία γενικά πάμε πακέτο Laughing

Για κοπιάστε! Very Happy

ΥΛΙΚΑ

6 μπουτάκια κοτόπουλο
1/3 φλ. ελαιόλαδο
3 κρεμμύδια κομμένα σε φέτες
1/4 κ.γλ. κάρι
1/4 κ.γλ. μπούκοβο
1/4 κ.γλ. πάπρικα γλυκιά
1/4 κ.γλ. μοσχοκάρυδο
αλάτι , φρεσκοτριμμένο πιπέρι
500ml μπύρα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

1. Σε μέτρια προς δυνατή φωτιά ροδίζουμε κάλα τα μπουτάκια κοτόπουλου στο ελαιόλαδο, να πάρουν σκούρο ρόδινο χρώμα. Πασπαλίζουμε τα μπαχαρικά και προσθέτουμε τα κρεμμυδάκια, να μαραθούν για 4' - 5' λεπτά. Αλατοπιπερώνουμε και σβήνουμε με μπίρα, ρίχνοντας τη σιγά σιγά, γιατί φουσκώνει με το βρασμό και ξεχειλίζει. Σκεπάζουμε με καπάκι, χαμηλώνουμε τη φωτιά σε μέτρια και βράζουμε για 30'.
2. Βάζουμε τα μπουτάκια σε πιατέλα και αφήνουμε λίγα λεπτά τη σάλτσα επάνω σε δυνατή φωτιά, να δέσει και να γλασάρει καλά. Σερβίρουμε με πουρέ πατάτας ή λαχανικών.

ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΡΓΥΡΩΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΙΓΟΥ ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

Γράφω και την πρόταση της φιλενάδας μου!Wink

Την έκανα την συνταγή η σάλτα είναι υπέροχη μοναδική αλλά έκανα την εξής παραλλαγή αντι για μπουτάκια έβαλα στήθος και πήρε περισσότερη ώρα ψησίματος περίπου 45 λεπτά και πρόσθεσα και μισό κουταλάκι μουστάρδας σε σκόνη.

http://mammael.blogspot.com/

7Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 4:03 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πεντανόστιμο και εύκολο! Λέγεται "μεθυσμένα φιλετάκια" και γίνεται με φιλέτο μοσχαρίσιο, χοιρινό ή στήθος κότας. Εγώ το λατρεύω με το κοτόπουλο.

Κόβεις σε μπουκίτσες 800γρ φιλέτο κότας και το τσιγαρίζεις σε ελαιόλαδο ίσα να ασπρίσει ομοιόμορφα. Προσθέτεις ένα μέτριο κρεμμύδι που έχεις λιανίσει στο multi. Ανακατεύεις 5 λεπτά και προσθέτεις ένα νεροπότηρο γλυκό κόκκινο κρασί (γίνεται υπέροχο και με σανγκρια). Μόλις τραβήξει τα ζουμιά του (περίπου 10 λεπτά) προσθέτεις λίγο αλατάκι και πιπεράκι και 300ml κρέμα γάλακτος. Το αφήνεις να πάρει μια βράση και το σβήνεις.
Όταν πρωτοδιάβασα τη συνταγή ήμουν επιφυλακτική σχετικά με το συνδυασμό κρασιού και κρέμας γάλακτος. Αλλά έχει γίνει το αγαπημένο μας φαγητάκι! Εύκολο, νόστιμο και κερδίζει τις εντυπώσεις. Ιδανικό και για τραπέζωμα!!

8Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 4:04 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τώρα θυμήθηκα και κάτι άλλο. Cool

Μια υπέροχη, εύκολη (πάντα Laughing ) και θρεπτική συνταγή που τη λατρεύουν οι κόρες μου! Τη βρήκα τυχαία σε μια ιστοσελίδα πέρσι και από τότε έχει γίνει το αγαπημένο τους σνακ! Η μεγάλη μου παίρνει και για δεκατιανό στο σχολείο. Wink

Αλμυρά μάφινς με λαχανικά και ανθότυρο


Υλικά για 12 μάφινς


• 2 φλιτζάνια αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
• ½ φλιτζάνι γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά
• 125 γραμ. λιωμένο Βιτάμ κλασικό
• 3 αβγά
• 200 γραμ. τριμμένο ανθότυρο
• 2 φρέσκα κρεμμυδάκια
• 1 φλιτζάνι τριμμένα καρότα
• 1 φλιτζάνι τριμμένα κολοκυθάκια
• 2 κουτ. της σούπας ψιλοκομμένος δυόσμος
• 1 κουτ. της σούπας Βιτάμ Culinesse και λίγο αλεύρι για το εσωτερικό της φόρμας
• αλάτι
Προετοιμασία


1. Καθαρίστε και ψιλοκόψτε τα φρέσκα κρεμμυδάκια.

2. Ανακατέψτε σε ένα μπολ το γιαούρτι με το Βιτάμ, προσθέστε τα αβγά χτυπημένα, τα κρεμμυδάκια, τα κολοκυθάκια, τα καρότα, το ανθότυρο, τον δυόσμο και λίγο αλάτι.

3. Προσθέστε το αλεύρι και ανακατέψτε απαλά για να ενωθούν τα υλικά.

4. Αλείψτε με το Βιτάμ Culinesse και αλευρώστε το εσωτερικό μίας φόρμας με 12 θήκες για μάφινς. Μοιράστε το μείγμα και ψήστε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180ο C για 30 λεπτά. Όταν ψηθούν τα μάφινς, βγάλτε τα από τον φούρνο και αφήστε τα για λίγη ώρα μέχρι να τα ξεφορμάρετε.

Πηγή: www.mednutrition.gr

Βάζω και την ιστοσελίδα για να μη δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα! Smile

http://mammael.blogspot.com/

9Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 4:06 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια, επειδή όπως τη βλέπω θα γεμίσει αναρτήσεις η στήλη, μήπως να ξεχωρίζαμε συνταγές για φαγητά, για γλυκά και λοιπές;

10Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 4:08 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lianikos έγραψε:Κορίτσια, επειδή όπως τη βλέπω θα γεμίσει αναρτήσεις η στήλη, μήπως να ξεχωρίζαμε συνταγές για φαγητά, για γλυκά και λοιπές;

Ααα μπράβο. Κάτι τέτοιο εννοούσα κι εγώ αλλά λέω ας το πει κάποιος άλλος. Ε, μην κάνω εγώ όλες τις προτάσεις. Laughing Laughing Laughing
Και έχω μπόλικο υλικό κορίτσια!!! Wink

http://mammael.blogspot.com/

11Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 4:11 am

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lianikos έγραψε:Πεντανόστιμο και εύκολο! Λέγεται "μεθυσμένα φιλετάκια" και γίνεται με φιλέτο μοσχαρίσιο, χοιρινό ή στήθος κότας. Εγώ το λατρεύω με το κοτόπουλο.

Κόβεις σε μπουκίτσες 800γρ φιλέτο κότας και το τσιγαρίζεις σε ελαιόλαδο ίσα να ασπρίσει ομοιόμορφα. Προσθέτεις ένα μέτριο κρεμμύδι που έχεις λιανίσει στο multi. Ανακατεύεις 5 λεπτά και προσθέτεις ένα νεροπότηρο γλυκό κόκκινο κρασί (γίνεται υπέροχο και με σανγκρια). Μόλις τραβήξει τα ζουμιά του (περίπου 10 λεπτά)προσθέτεις λίγο αλατάκι και πιπεράκι και 300ml κρέμα γάλακτος. Το αφήνεις να πάρει μια βράση και το σβήνεις.
Όταν πρωτοδιάβασα τη συνταγή ήμουν επιφυλακτική σχετικά με το συνδυασμό κρασιού και κρέμας γάλακτος. Αλλά έχει γίνει το αγαπημένο μας φαγητάκι! Εύκολο, νόστιμο και κερδίζει τις εντυπώσεις. Ιδανικό και για τραπέζωμα!!
μμμμμμμμμ ακουγεται υπεροχο!!εγω πηρα αυτες τις σακουλιτσες που διαφημιζουν ...για ζουμερο κοτοπουλο και επαθα πλακαααα!!πεντανοστιμο ,χρονος προετοιμασιας μηδεν και γρηγορο!!!!!!!τελειο.... επισης αντι για κοτοπουλο εβαλα και μια τηγανια χοιρινη με πατατες μεσα στη σακουλα!!!καντε το και θα με θυμηθειτε θα γλυφετε τα δαχτυλα σας και ουτε πλυσιμο μετα τιποτα!!!!! Very Happy Very Happy

12Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 4:18 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ τζενη και εγω το πηρα και οντως εγινε πολυ ωραιο, αυτη τη στιγμη εφτιαξα κοτοπουλο με αυτα τα μυρωδικα αλλα οχι στη σακουλα

13Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 4:18 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Α, είπες σακούλα και θυμήθηκα:

ένα μέτριο κοτόπουλο αλατοπιπερωμένο εσωτερικά και εξωτερικά
πατάτες (6 μέτριες) κομμένες σε βουκίτσες και αλατοπιπερωμένες χωριστά
40 γρ βιτάμ
50 ml γάλα πλήρες
χυμό από μισό λεμόνι και 2 πορτοκάλια

όλα τα υλικά μαζί μέσα σε σακούλα για φούρνο και ψήσιμο όπως γράφουν οι οδηγίες στη σακούλα. Το ζουμί είναι all the money. Αν ψηθεί καλά το κρέας λιώνει στο στόμα...
προσοχή: Τα υγρά να μην ξεπλύνουν την κότα ή τις πατάτες!

Όπως καταλάβατε κι εγώ είμαι του εύκολου αλλά νόστιμου!! Και ποια δεν είναι άλλωστε;;

14Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 4:58 am

stela

stela
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
popopopop!!!!eimai kai se diaita!!!!!!perimeno kai alles suntages sas koritsia..tha sas grapsw kai egw kapia suntagh!!filiaa Smile

15Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 5:28 am

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
pw pw ti mou kanate twraaa.....
grapste kai knn glykaki re koritsia...gt einai to adynamo simeio mou...enw mageirevw kala...sta glyka....asta na pane...tpt den mou petyxainei...ouf....kati me froutakia paizei??

16Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 5:32 am

κατιουλα

κατιουλα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Οταν βιαζομαι η βαριεμαι βλεπω τι εχω στο ψυγειο,ολο κ κατι θα εχει!Σ'ενα πυρεξ ψιλοκοβω πιπεριες,κολοκυθακια,μελιτζανες,πατατουλες,μανιταρια παντα φρεσκα!Τριβω τρεις μετριες ντοματες,μια κουταλια κετσαπ,ριγανη,αλατοπιπερο,λαδι.περιχυνω τα λαχανικα με τη σαλτσα κ ψυνω στο φουρνο για 1:30 ωρα περιπου. Εξαρταται απο την κουζινα.μπορει να χρειαστει να προσθεσεται λιγο νερο.Ειναι πολυ ελαφρυ κ ευκολο.Αν τα παιδακια σας δε τρελαινονται βαλτε απο πανω λιγο τριμενο κεφαλοτυρι η οποιο αλλο τυρι τους αρεσει! BON APETIT!
ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! 654316

17Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 5:36 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πολύ ωραία....μπράβο...μπραβο...Και ποιό καλό κορίτσι θα έρχεται σπίτι μου (κάθε μέρα όμως) να μου μαγειρεύει;;;;
Πλάκα πλάκα πάντως ωραίο θεματάκι γιατί εκτός του ότι βαριέμαι να μαγειρεύω βαριέμαι ακόμα περισσότερο να σκέφτομαι κάθε μέρα τι να φτιάξω Very Happy
ΠΟΙΑ ΜΕ ΕΙΠΕ ΤΕΜΠΕΛΑ;;;;;ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ΕΓΩ

18Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 5:57 am

κατιουλα

κατιουλα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Peppy μου εμαθε η πεθερα μου μια τελια συνταγη για τσιζκεικ! ΒΑΣΗ:2 πακετα μπισκοτα πτι-μπερ,1 πακετο βουτυρο ΓΕΜΙΣΗ:2 κεσεδακια γιαουρτι,1 φακελακι σαντιγυ garni,(200 ml γαλα+2 κουταλιες ζαχαρη αχνη+βανιλια) ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ:2 φλυτζανες νερο,1 φλυτζανι ζαχαρη,2 κουταλιες λεμονι,3 κοφτες κουταλιες της σουπας custer powder. ΕΚΤΕΛΕΣΗ:τριβεις στο multi τα μπισκοτα,κ μετα σε ενα ταψακι μακροστενο η μπολ το ανακατεβεις με το βουτυρο,ωστε να γινει μια σταθερη βαση.Στη συνεχεια χτυπας τη σαντυγι μαζι με τα υλικα στη παρενθεση κ ξεχωριστα το γιαουρτι στο multi.Ανακατευεις τη σαντυγι με το γιαουρτι κ το περιχυνεις πανω απο τη βασ.Τελος σε 1 κατσαρολακι ριχνεις το νερο,τη ζαχαρη,το λεμονι κ το custer powder κ ανακατευεις μεχρι να δεσει.οταν παγωσει το ριχνεις απο πανω τελευταιο.αν ομως σου αρεσουν τα φρουτα μπορεις να βαλεις φρεσκιες φραουλες η ροδακινα. Παντως οσοι το εχουν δοκιμασει ξερελαθηκαν!
cheers cheers cheers

19Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 6:35 am

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mamma El έγραψε:Λοιπόν, σήμερα μια φίλη μου έστειλε την παρακάτω συνταγή και λέω να τη δοκιμάσω καθώς όπως έλεγε και ο τίτλος:

" Πανεύκολο Κοτόπουλο με μπύρα"

Εγώ και η λέξη πανεύκολο και ευκολία γενικά πάμε πακέτο Laughing

Για κοπιάστε! Very Happy

ΥΛΙΚΑ

6 μπουτάκια κοτόπουλο
1/3 φλ. ελαιόλαδο
3 κρεμμύδια κομμένα σε φέτες
1/4 κ.γλ. κάρι
1/4 κ.γλ. μπούκοβο
1/4 κ.γλ. πάπρικα γλυκιά
1/4 κ.γλ. μοσχοκάρυδο
αλάτι , φρεσκοτριμμένο πιπέρι
500ml μπύρα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

1. Σε μέτρια προς δυνατή φωτιά ροδίζουμε κάλα τα μπουτάκια κοτόπουλου στο ελαιόλαδο, να πάρουν σκούρο ρόδινο χρώμα. Πασπαλίζουμε τα μπαχαρικά και προσθέτουμε τα κρεμμυδάκια, να μαραθούν για 4' - 5' λεπτά. Αλατοπιπερώνουμε και σβήνουμε με μπίρα, ρίχνοντας τη σιγά σιγά, γιατί φουσκώνει με το βρασμό και ξεχειλίζει. Σκεπάζουμε με καπάκι, χαμηλώνουμε τη φωτιά σε μέτρια και βράζουμε για 30'.
2. Βάζουμε τα μπουτάκια σε πιατέλα και αφήνουμε λίγα λεπτά τη σάλτσα επάνω σε δυνατή φωτιά, να δέσει και να γλασάρει καλά. Σερβίρουμε με πουρέ πατάτας ή λαχανικών.

ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΡΓΥΡΩΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΙΓΟΥ ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

Γράφω και την πρόταση της φιλενάδας μου!Wink

Την έκανα την συνταγή η σάλτα είναι υπέροχη μοναδική αλλά έκανα την εξής παραλλαγή αντι για μπουτάκια έβαλα στήθος και πήρε περισσότερη ώρα ψησίματος περίπου 45 λεπτά και πρόσθεσα και μισό κουταλάκι μουστάρδας σε σκόνη.

ayto fainetai mourlia k eimaste polu tou kotopoulou.

20Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 6:42 am

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κατιουλα έγραψε:Peppy μου εμαθε η πεθερα μου μια τελια συνταγη για τσιζκεικ! ΒΑΣΗ:2 πακετα μπισκοτα πτι-μπερ,1 πακετο βουτυρο ΓΕΜΙΣΗ:2 κεσεδακια γιαουρτι,1 φακελακι σαντιγυ garni,(200 ml γαλα+2 κουταλιες ζαχαρη αχνη+βανιλια) ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ:2 φλυτζανες νερο,1 φλυτζανι ζαχαρη,2 κουταλιες λεμονι,3 κοφτες κουταλιες της σουπας custer powder. ΕΚΤΕΛΕΣΗ:τριβεις στο multi τα μπισκοτα,κ μετα σε ενα ταψακι μακροστενο η μπολ το ανακατεβεις με το βουτυρο,ωστε να γινει μια σταθερη βαση.Στη συνεχεια χτυπας τη σαντυγι μαζι με τα υλικα στη παρενθεση κ ξεχωριστα το γιαουρτι στο multi.Ανακατευεις τη σαντυγι με το γιαουρτι κ το περιχυνεις πανω απο τη βασ.Τελος σε 1 κατσαρολακι ριχνεις το νερο,τη ζαχαρη,το λεμονι κ το custer powder κ ανακατευεις μεχρι να δεσει.οταν παγωσει το ριχνεις απο πανω τελευταιο.αν ομως σου αρεσουν τα φρουτα μπορεις να βαλεις φρεσκιες φραουλες η ροδακινα. Παντως οσοι το εχουν δοκιμασει ξερελαθηκαν!
cheers cheers cheers


kala ti eipes twraaa??????
pethainw gia cheese cake!!!!!!!!
pw pw....
tha ti kanw 1000000%
tha sou pw ti vgike!!xi xi...
kai ayto me ti pti mper...teleio kai grigoro!!!thanks ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! 50580 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! 50580 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! 50580

21Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 6:50 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κατιουλα έγραψε:Peppy μου εμαθε η πεθερα μου μια τελια συνταγη για τσιζκεικ! ΒΑΣΗ:2 πακετα μπισκοτα πτι-μπερ,1 πακετο βουτυρο ΓΕΜΙΣΗ:2 κεσεδακια γιαουρτι,1 φακελακι σαντιγυ garni,(200 ml γαλα+2 κουταλιες ζαχαρη αχνη+βανιλια) ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ:2 φλυτζανες νερο,1 φλυτζανι ζαχαρη,2 κουταλιες λεμονι,3 κοφτες κουταλιες της σουπας custer powder. ΕΚΤΕΛΕΣΗ:τριβεις στο multi τα μπισκοτα,κ μετα σε ενα ταψακι μακροστενο η μπολ το ανακατεβεις με το βουτυρο,ωστε να γινει μια σταθερη βαση.Στη συνεχεια χτυπας τη σαντυγι μαζι με τα υλικα στη παρενθεση κ ξεχωριστα το γιαουρτι στο multi.Ανακατευεις τη σαντυγι με το γιαουρτι κ το περιχυνεις πανω απο τη βασ.Τελος σε 1 κατσαρολακι ριχνεις το νερο,τη ζαχαρη,το λεμονι κ το custer powder κ ανακατευεις μεχρι να δεσει.οταν παγωσει το ριχνεις απο πανω τελευταιο.αν ομως σου αρεσουν τα φρουτα μπορεις να βαλεις φρεσκιες φραουλες η ροδακινα. Παντως οσοι το εχουν δοκιμασει ξερελαθηκαν!
cheers cheers cheers


Για επικάλυψη μπορείς απλά να βάλεις μια μαρμελάδα της επιλογής σου!! Very Happy

22Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 7:07 am

katia


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΡΟΞΑΚΙΑ
Υλικά 3 αυγά
25 γρ. μαγιά ξερή
1 φλιτζ. τσαγιού λάδι
αλεύρι όσο σηκώσει
2 ποτήρια γάλα χλιαρό
3 κ.γ. κακάο
1 κ.γ. κανέλα
1 φακελάκι γαρίφαλα κοπανισμένα
2 χούφτες καρύδια κοπανισμένα
1 κιλό ζάχαρη, 3 1/2 φλιτζ. νερό
1/2 λεμόνι (και η φλούδα του)

Εκτέλεση
1. Λιώνουμε τη μαγιά σε χλιαρό γάλα σε μπολ. Χτυπάμε τα αυγά και τα ρίχνουμε στο γάλα. Προσθέτουμε το λάδι και το αλεύρι μέχρι να γίνει μια ζύμη μαλακιά.
2. Κόβουμε τη ζύμη στα τρία. Παίρνουμε το ένα κομμάτι το ανοίγουμε λίγο και ρίχνουμε το κακάο, την κανέλα, τα γαρίφαλα και τα καρύδια. Τα ζυμώνουμε όλα μαζί και η ζύμη παίρνει ένα καφέ χρώμα.
3. Την κόβουμε και αυτή στα τρία .Κάθε κομμάτι το πλάθουμε μακρόστενο, σε σχήμα λουκάνικου, μισό μέτρο μάκρους περίπου.
4. Παίρνουμε την υπόλοιπη άσπρη ζύμη, τη ζυμώνουμε και την ξανακόβουμε σε τρία κομμάτια. Το κάθε κομμάτι το ανοίγουμε μακρόστενο, ώστε να μπορεί να τυλίγεται το κάθε λουκάνικο.
5. Αφού τυλίξουμε τα τρία λουκάνικα μέσα στα κομμάτια ζύμης, τα κόβουμε με το μαχαίρι κάθε δύο δάχτυλα και τα πατάμε με την παλάμη μας να γίνουν φαρδιά και λεπτά.
6. Τα βάζουμε σε ταψί με λαδόκολλα ή βουτυρωμένο και τα ψήνουμε στους 180 βαθμούς μέχρι να ροδίσουν.
7. Στο μεταξύ ετοιμάζουμε το σιρόπι. Βράζουμε 1 κιλό ζάχαρη με 3 και 1/2 φλιτζάνια νερό, το χυμό λεμονιού και την φλούδα του.
8. Μόλις δέσει το σιρόπι, βάζουμε τα ροξάκια, λίγα-λίγα μέσα (να είναι ζεστά) και όταν ποτιστούν, τα βγάζουμε με τρυπητή κουτάλα.
9. Όσο σιρόπι μείνει το περιχύνουμε πάνω τους.

23Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 7:16 am

katia


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΒΑΦΛΟΤΗΓΑΝΙΤΕΣ
Υλικά
2 αυγά
300 γρ. αλεύρι
100 ml νερό
300 ml γάλα
30 γρ. μπέικιν πάουντερ

Εκτέλεση
Σε ένα μπολ χτυπάτε όλα τα υλικά με το μίξερ με τη σειρά,ώσπου να γίνουν ένα ομοιόμορφο μείγμα.

Για βάφλες:
Λαδώνουμε την βαφλιέρα με πινέλο κάθε φορά που βάζουμε νέο υλικό για να μην μας κολλήσει. Γεμίζουμε μια μεγάλη κουτάλα και ρίχνουμε το υλικό μέσα στη βαφλιέρα,
στην αρχή σε δυνατή θερμοκρασία για να κάνει κρουστά και πιέτα χαμηλώνουμε για να μην μας καεί

Για τηγανίτες:
Λαδώνουμε το τηγανάκι με πινέλο και ακολουθούμε την ιδία διαδικασία με της βάφλες με την διαφορά ότι όταν κάνει κρουστά από την μια μεριά τότε με την βοήθεια μιας σπάτουλας αναποδογυρίζουμε την τηγανίτα μας για να ψηθεί και από την άλλη μεριά.

Στο τέλος τις γαρνίρουμε με ότι θέλουμε
Καλή επιτυχία!!!!!!

24Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 12:50 pm

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ρε κοριτσια ελεος !!!!!!!ειπα να ξεκινησω διαιτα Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyesαπο...δευτερα βεβαια!!!!! Wink

25Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τρι Ιουλ 13, 2010 11:59 pm

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tzeni έγραψε:ρε κοριτσια ελεος !!!!!!!ειπα να ξεκινησω διαιτα Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyesαπο...δευτερα βεβαια!!!!! Wink

Kι εγώ από Δευτέρα... Παρουσία!! Wink Wink ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! 328109

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις