Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
60 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 60 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 17 ... 26  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 26]

LindakiS

LindakiS
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπερα Ελλενιτσα, θα ηθελα να σου πω οτι κανενας δεν ειναι στα παπουτσια σου γ να ξερει τι νιωθεις...και ποσο μαλλον να σου πει τι θα πραξεις... Εδω αναλυουμε ενα ενα τα θεματα που μας παρουσιαζεις και με ολα μαζι, σαν πιο μεγαλυτερες σου και εμπειρες οσες εχουν περασει το ιδιο η εχουν παιδια, σου λεμε ότι με καλη θεληση ολα γινονται. Σιγουρα χρειαζεσαι ολη τη στηριξη του κοσμου! Η Ελλαδα κιολας δεν ειναι χωρα που προστατευει ανυπαντρες μητερες...εδω δεν κανει αλλα κι αλλα... Πρακτικα λοιπον,...μια κοπελα που αποφασιζει να κρατησει το παιδι της, βρισκει τροπο και να το μεγαλωσει..χωρισμενη, ανεργη, ασπουδαστη, χωρις οικογενεια, για ολες υπαρχει ενα κενο κι ενα δεκανικι, ο Θεος δε σ αφηνει ποτε ξεκρεμαστη εντελως, κατι θα υπαρχει και για σενα. Κι οταν μπεις πια στο χωρο και γινεις μανα,..το ενστικτο δε θα σε αφησει ουτε να κοιμασαι για να ειναι καλα το μωρο σου...ολα αυτα με προυποθεση οτι ακομα το σκεφτεσαι,δηλ. δεν εισαι σιγουρη οτι θελεις να το ριξεις.

Αλλα πρεπει να ξερεις το εξης: ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΣΕ ΣΤΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΓΤ ΘΑ ΤΟ ΡΙΞΕΙΣ.. και μη σκεφτεις ποτε τι θα σκεφτουν οι αλλοι γ οτι κανεις...θα ειναι η αποφαση σου, θα ειναι δικη σου και σιγουρα θα ειναι και η σωστη... το τι θα αποκομισεις θα μας το πεις σε κανα χρονο απο τωρα...αλλα ΤΩΡΑ, καλεισαι να παρεις μια ΑΠΟΦΑΣΗ.

Τωρα οσον αφορα τον μπαμπα, και το λοιπο συγγενικο περιβαλλον, εγω παντως ουτε στις ειδησεις δεν εχω ακουσει γ πατερα η αδερφο που να σκοτωσε την κορη του επειδη εφερε στον κοσμο ενα παιδι! Τι λεμε;;; Ουτε στον μεσαιωνα αυτα αγαπη μου! Στο ειπα και προυγουμενως, θα ειναι κατι που θα πρεπει να αντιμετωπισεις με οτι οτι οτι δυνατα επιχειρηματα, δικαιολογιες και τεχνασματα εχεις στη φαρετρα σου και αυτο ειναι ενα δυσκολο κομματι γ την ωρα, αλλα το λιγοτεροοοοο πιστεψε με! Αλλα ειναι τα πιο βασικα που χρειαζεσαι να σκεφτεις...κι οχι αν θα σε σκοτωσει ο μπαμπας σου...που δεν θα το κανει! Και ουτε εγκεφαλικο θα παθει! Αντε το πολυ πολυ να του ανεβει η πιεση, κι αν ειναι καλα στην υγεια του θα το αντεξει. Smile Αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες μωρο μου... και δεν σου μιλαω απο τον Αρη! Στη Γη ζω! Αυτα που χρειαζεσαι να σκεφτεις ειναι αν πρακτικα μπορεις...αν ολη αυτη η συζητηση σε βοηθησει και αποφασισεις τελικα οτι δεν αντεχεις το βαρος του παιδιου γ την ωρα...ΜΑΖΙ ΣΟΥ!

Σου ευχομαι απο την καρδια μου καλη τυχη και μη φοβιθεις οτι και να αποφασισεις!! Εδω στη ζωη πεθαινουν μωρα ή ανθρωποι αφου εχουν γεννηθει και πολυ πιο αδικα... το βασικο ειναι να μην το επαναλαβεις ΠΟΤΕ!

http://www.sailormoon82@blogspot.com

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kopelitsa mou glukia kai kalh edw to thema sou den einai thema kouraseis kai xekouraseis opoia kourazetai den apanta gia na milame paei na pei oti den mas kourazeis..suzhthsh kanoume kai prospathoume me ton tropo mas h kathe mia na se vohthisei..me ths dikes ths apopseis...ola osa sou exoun pei ta koritsia einai swsta..!pistepse me kai oi dikoi mou oi goneis oxi austhroi eleos htane...kai nai mporei na sai koufanw alla oute internet me afhnan na exw...edw sou lew mexri ta 20 mou gia kafe me thn aderfh mou den epitrepotane pote...!!!!!sta 21 mou loipon...persi dhladh ton augousto emeina eguos me ton twra arravoniastiko mou..kai eixame apogasisei na to krathsoume ...to pame stous dikous tou..frikaran ligo alla ok...kai mas eixe meinei pws tha to poume stous dikous mou...pou kai th mana mou fovomouna egw...perasane duo ebdomades to fera apo dw apo kei tous eipa na tous gnwrisw to agori mou..prwth fora den eixane gnwrisei pote allon...kai se auto fovithika alla kati eprepe na kanw..mh ta polulew...anagastika k epiasa th mana mou ths to lew..oute anasa den peire gia na apantisei mou eipe se klasmata deu/leptou RIXTO!alla mesa sena lepto me eide pws thn koitaxa lupimenh..kai fonaxe ton patera mou kai tou leei..h mikrh thelei na mas gnwrisei ton antra ths..apo ekei kai pera ginane ola toso grigora dwsame logo kia ooola auta alla akoma o pateras mou idea giato mwro...eixe sumpathisei kapos ton antra mou..alla den trelenotane kiolas..gt tou hrthe apotomo..eftasa konta sto na kleisw ton trito kai apofasizw na ton parw na pame se mia kafeteria monoi mas na tou pw gia to mwro!kai ton phga se kafetairia mpas kai kratithei pou tha exei kosmo katalavenetai..tou to xefournhsa...kai etrema..to apotelesma apo ton toso tromaktiko mpampa mpampoula??????ENA TERSTIO XAMOGELO MIA DUNATH AGALIA KAI MIA MONO FRASH EGW THA EIMAI DIPLA SOU...katalavenetai eixa meinei afonh...tespa ta sxediazame ooola kala kai rodina kai 3 meres prin paw gi auperixo na to dw apo to anxos mou olo auto to exasa kai auto...!alla twra o pateras mou latreuei ton gampro tou suzw mazi tou arravoniastika kai perimenei pws kai pws pote tha ginei pappous! AUTA APO MENA TA LIGA PALU... εμεινα εγκυος και δεν ξερω τι να κανω - Σελίδα 8 215994

LindakiS

LindakiS
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πολυ χρησιμη και συγκινιτικη η ιστορια σου evaki ευχαριστουμε που την μοιραστηκες! Αυτα ειναι μαθηματα ζωης... Smile

http://www.sailormoon82@blogspot.com

FOTINI28

FOTINI28
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΕΝΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΒΓΑΖΕΙ ΑΜΥΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΟΥΣΑ ΕΓΩ....ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΚΑΤΙ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΑΧΤΑΡΩ Κ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΤΛ....ΑΛΛΑ ΟΛΕΣ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΜΑΣ. ΑΛΛΕΣ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ...ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ...ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΝΑ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ...Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΙΣΟΔΥΜΑΝΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΡΕΦΟΚΟΜΕΙΟ...ΓΙΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙΤΕ ΤΟ...ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΩ...ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΔΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ, ΑΠΛΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

180Σημαντικό! απάντηση Σαβ Οκτ 20, 2012 9:33 pm

Crazymamy

Crazymamy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ελενίτσα μου εγώ ειμαι 27 και φρεσκια μαμα με 7 μηνων αγοράκι ,όχι κάποια που προσπαθεί να κάνει.Ανέκαθεν μου ελεγαν οι γονείς μου απο πολύ μικρή να προσέχεις (με θέμα ανεπιθύμητης εγκυμοσυνης) και πως αν μου τυχαινε ,να τους το πω και να μην κάνω καμια τρέλα όπως π.χ (έκτρωση).Θα με βοηθούσαν με ή χωρίς τον πατέρα του παιδιού.Οι γονείς μας είναι κ πρέπει να είναι το στηριγμά μας,στα έυκολα κ δύσκολα.Πολλές νέες κοπέλες κρατάνε αυτά τα μωάκια κ τα φέρνουν στον κόσμο.
Καμία γυναίκα δεν καταστράφηκε λόγω ενός μωρού ,απλά είναι της μόδας να λενε ,η ΚΑΡΙΕΡΑ η οικογενεια,μπούρδες!
Αν ο φίλος σου δεν είναι ο κατάλληλος για μπαμπας κ συντροφος ας μην είστε μαζί προκειμένου να μην περνάς καλα στη ζωή σου .Οταν γεννήσεις το παιδάκι σου όλα θα πάρουν τη σειρά τους ,μην αγχωνεσαι, δεν σου κανει καλό τώρα ,εσύ αποφασίζεις. εμεινα εγκυος και δεν ξερω τι να κανω - Σελίδα 8 417472 εμεινα εγκυος και δεν ξερω τι να κανω - Σελίδα 8 417472

181Σημαντικό! . Σαβ Οκτ 20, 2012 11:33 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μην αφηνεις κανεναν και τιποτα να σου οριζει την ζωη σου!ακομα και αν αυτος ειναι ο μπαμπας σου!δεν μπορει μια ζωη να κανεις ετσι τα πραγματα ωστε να μην στεναχωρεθει ο μπαμπας η οποιος αλλος!δλ αν αυριο μεθαυριο αγαπησεις καποιον που δεν θα τον ηθελε ο μπαμπας σου και θα στεναχωριοταν πολυ τι θα εκανες,δεν θα τον παντρευοσουν?μην ζεις στην σκια καποιου αλλου,παρε τις αποφασεις σου και ζητα βοηθεια απο τους γονεις σου ομορφα και γλυκα και ολα θα πανε καλα.

sissympempis

sissympempis
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="KRISTI 1"]μην αφηνεις κανεναν και τιποτα να σου οριζει την ζωη σου!ακομα και αν αυτος ειναι ο μπαμπας σου!δεν μπορει μια ζωη να κανεις ετσι τα πραγματα ωστε να μην στεναχωρεθει ο μπαμπας η οποιος αλλος!δλ αν αυριο μεθαυριο αγαπησεις καποιον που δεν θα τον ηθελε ο μπαμπας σου και θα στεναχωριοταν πολυ τι θα εκανες,δεν θα τον παντρευοσουν?μην ζεις στην σκια καποιου αλλου,παρε τις αποφασεις σου και ζητα βοηθεια απο τους γονεις σου ομορφα και γλυκα και ολα θα πανε καλα.[ΚΡΙΣΤΙ ΤΑ ΛΕΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ..ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.. Very Happy

Elenitsa1


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλημερα Very Happy σημερα ξυπνησα με κατι πονακια.η μαμα μου φοβαται απλα μην καταστρεψω τη ζωη μου.της ειπα βεβαια οτι μπορει να μην μπορω να κανω εκτρωση,οτι μπορει να μην κανει.κατι θα βρω.αλλα ανυπαντρη δεν το δεχεται.ομως σημερα με πηρε το αγορι μου και μου ειπε οτι τελικα ακυρωθηκε το προγραμμα στο μαγαζι που δουλευε..και τωρα τιποτα.ενα χρονο εγω τον ταιζα,τωρα τι θα γινει?και του ελεγα να ψαξει κι αλλου,που εβρισκα δουλειες αλλα τιποτα.τωρα ειναι και πληρως ανεργος. Crying or Very sad

Maria-Maraki

Maria-Maraki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Οσες και αν ειναι οι δυσκολιες θα σου πω οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερη χαρα στη ζωη μας απο ενα παιδακι!!!
Παλια πριν κανω παιδακι ελεγα οτι ηθελα να δουλευω...
τωρα πια και τι δεν θα δινα να καθομουν σπιτι να μεγαλωνω το κοριτσακι μου!!!
και επειδη σε εμενα εχουν προηγηθει 2 αποβολες θα σου πω οτι ποναει πολυ(συναισθηματικα)Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Ευχομαι να κανεις το καλυτερο!!!!

jenny.k

jenny.k
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λοιπόν ελενίτσα μιας και είμαστε κοντά στην ίδια ηλικία θα ήθελα να σου πω κι εγώ την άποψή μου.Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις και πως όλα σου φαίνονται δύσκολα και είναι απολύτως λογικό διότι δεν είσαι οικονομικά ανεξάρτητη για να πεις ότι δε χρειάζομαι κανέναν.Παρόλα αυτά συμφωνώ απολύτως με τα κορίτσια που ανέφεραν πως πρέπει εσύ να αποφασίσεις για το τι πραγματικά θέλεις χωρίς να σε νοιάζει το τι θα πει ο πατέρας σου ή ο οποιοσδήποτε κόσμος ο οποίος και στην τελική καλή κουβέντα δε θα σου πει ακόμη κι αν κάνει το πιο καλό πράμα στον κόσμο.Και για να μη νομίζεις πως σου μιλάω χωρίς να ξέρω θα σου πω την δική μου ιστορία την οποία δεν έχω τολμήσει να πω σε κανέναν και που τρέμω μόνο που την σκέφτομαι.Όταν ήμουν 16 έμεινα έγκυος.πάντα κατέκρινα την πράξη της έκτρωσης και δε μπορούσα να φανταστώ ότι μπορεί κάποτε να έρθω κι εγώ σε αυτή την θέση.Όταν το έμαθε η μάνα μου έγινε χαμός,το είπε στον πατέρα μου και ήθελαν και οι δύο να κάνω έκτρωση.Εγώ δεν ήθελα με τίποτα,όλη μέρα έκλαιγα και τους παρακαλούσα να με αφήσουν να το κρατήσω.το ήθελα τόσο πολύ αυτό το μωρό.έπιανα την κοιλιά μου και του μιλούσα.όταν με πήγαν για υπέρηχο στον γιατρό και είδα το φασολάκι που χω μέσα μου το αγάπησα από την πρώτη στιγμή.όμως οι γονείς μου ήταν απέναντί μου και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα,μόνο τους παρακαλούσα.αυτό που είχαν στο μυαλό τους είναι το τι θα πει αυτός ο σκατόκοσμος στον οποίο ζούμε και μην χάσουν την υπόληψη στην κοινωνία.μετά από τον υπέρηχο η γιατρός μου έδωσε ένα χάπι που έπρεπε να βάλω στον κόλπο μου κάποιες ώρες πριν την έκτρωση.ο πόνος που τράβηξα δεν περιγράφεται!ήθελα να πεθάνω για να ησυχάσω.δεν το άντεχα.τέτοιο πόνο πρώτη φορά στη ζωή μου ένιωσα.τελικά με πήγαν και η έκτρωση έγινε.θυμάμαι την κάθε μικρή λεπτομέρεια από αυτά που είχα ζήσει εκείνες τις μέρες.δε θα αντέξω να τα διηγηθώ.ακόμα προσπαθώ να ξεχάσω αλλά πολλές φορές με πιάνει και σπαράζω στο κλάμα,μισώ τον εαυτό μου που δεν σηκώθηκα να φύγω από το σπίτι αλλά δεν ήξερα τίποτα,δεν είχα τις γνώσεις που έχω σήμερα για το ποιος μπορεί να με βοηθήσει.δε θα συγχωρήσω ποτέ τους γονείς μου που δεν σκεφτηκαν πρώτα εμένα,ούτε και τον εαυτό μου που δεν έκανα κάτι να σωθώ κι εγώ και το πλασματάκι μου.μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω Sad ό,τι απόφαση κι αν πάρεις να είναι αυτό που σε εκφράζει και επιθυμείς.είμαι σίγουρη πάντως πως όσες κοπέλες δεν ήθελαν να κάνουν έκτρωση και έκαναν γιατί τους πίεσαν ή κάτι τέτοιο τώρα βασανίζονται από τις τύψεις.εάν τώρα στα 20 έμενα έγκυος ούτε καν θα σκεφτόμουν την έκτρωση,ακόμη κι αν όλη μου η οικογένεια ήταν εναντίον μου.οι άλλοι ξεχνούν,εσύ που θα κάνεις την έκτρωση χωρίς να το θέλεις δε θα ξεχάσεις ποτέ όμως.Συγμώμη για το μεγάλο κείμενο

LindakiS

LindakiS
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συμφωνώ λίγο έως πολύ με τα κορίτσια που μιλησανε πιο πάνω. Σαφώς κ μια ανύπαντρη μητέρα αντιμετωπίζει τελείως διαφορετικές δυσκολίες από ότι μια παντρεμένη στην ασφάλεια του σπιτιού της, οικονομική κ συναισθηματική. αλλά νομίζω ξέρουμε όλεςγτ περίπτωση πρόκειται... ξέρουμε ότι ουσιαστικά όταν της λέμε κρατά το, θα το μεγαλώσει μόνη της, με ελάχιστη στήριξη θεωρώ εγώ ( αυστηροί γονείς) και με ελάχιστα οικονομικά, κανένα σύντροφο, κ αυτό έχει κυρίως αντίκτυπο στο παιδί, κ με δική της προσωπική θυσία της σταδιοδρομίας. παρ όλα αυτά, αυτά είναι τα χειρότερα πιθανά σενάρια που κ πάλι μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί. αλλά εδώ παρατηρώ να επικεντρωνεται σε Γ μένα προσωπικά ασήμαντες αιτίες... τι πάει να πει όχι παντρεμένη;;;; όταν ......το έκανε ήταν παντρεμένη;;; δεν είναι αμαρτία η προγαμιαίες σχέσεις;; χθες μόλις ακουγα τον πνευματικό μου στην Τηλεόραση να μιλάει Γ τις εκτρώσεις κ πόσο αμαρτια είναι να σκοτώνεται μια ανθρώπινη ζωή. το ίδιο θα σου πει αν ζητήσεις τη γνώμη του το κρατάς ζητάς στήριξη από τους γονείς σου κ άλλη φορά ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ!!! δεν της λέμε ούτε να το κρατήσει ούτε να το πετάξει αλλά λέει ότι είχε πονακια σήμερα το πρωί χαρούμενη... που πολλές από μας κλαίμε Γ να τα νιώσουμε πρώτη φορά κ δεν ακούω κανένα σοβαρό προβληματισμό από μέρους της... να πει ρε παιδί μου τι πρέπει να κάνω τώρα που κουβαλάω αυτή τη ζωή μέσα μου... εκτός κ αν η μαμά της ξέρει κ της τα λέει...πάω πάσο... αλλά το πρόβλημα της είναι αν έχει...ο τυπάκος δουλειά κ αν η μαμά της την θέλει παντρεμένη....εεε να μη σαλταρω εγώ που δεν έχω ακόμα παιδί;;;;; σορυ Γ το ύφος κ πάλι Embarassed Embarassed ΖΗΤΑ ΒΟΉΘΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ

http://www.sailormoon82@blogspot.com

Elenitsa1


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ειναι πολυ λαθος αυτο που λες.δεν ειπα καθολου χαρουμενη οτι εχω πονακια.το χμογελο το τοποθετησα διπλα στο καλημερα.εννοουσα οτι ποναω μαλλον απο τη στενοχωρια.περα απ το οτι δεν εχω πνευματικο,ουτε ειχα ουτε θα αποκτησω,πιστευω στο Θεο.αλλα στο Θεο.ενταξει δε νομιζω οτι ειμαι η μονη με προγαμιαιες σχεσεις.ισα ισα που ημουν κι αρκετα μεγαλη για την εποχη μας,οταν ξεκινησα.επισης,δε θελω ουτε ΕΝΑ αρνητικο σχολιο για τη μαμα μου.εχει περασει τα πανδεινα.ειναι κι εκεινη κατα των προγαμιαιων σχεσεων,αλλα ειναι και 55 ετων.τοτε ,ετσι ηταν οι πιο πολλες.αλλα ειμαι το παιδι της.προσπαθει να φανει πιο σκληρη ,για να μου βρει μια λυση.

LindakiS

LindakiS
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κ κάτι ακόμα θα περίμενα τελείως υποκειμενικά σκεπτόμενη πλέον, να το αντιμετώπιζαν πιο γλυκά πιο θετικά, μια νέα ζωή, ένα παιδάκι! κ μιλάμε μετά Γ υπογονιμότητα στην Ελλάδα...κατά διαόλου πάμε.... ας το περνανε ας πούμε σαν να είχε η ίδια ένα μικρό αδερφάκι ότι το μεγάλωνε η μαμά της, ποσά αδέρφια δεν έχουν 20 χρόνια διαφορά μεταξύ τους;;; γτ δε λες στη μαμα σου, ότι μιλάς μαζί μας, ότι ένα κάρο γυναίκες με παιδί η μη, με στηρίζουν να το κρατήσω, ότι ένα κάρο γυναίκες από διάφορα μέρη της Ελλάδας μου μιλάνε κάθε μέρα Γ το πρόβλημα μου, κ πες της αυτά που σου λέμε έτσι όπως τα λέμε, βαλτην να τα διαβάσει κιόλας αν δεν σε πιστεύει. είναι απόφαση Ελενίτσα μου κ δεν παίζουνε μ αυτό. κάθε χρόνο από τη θέση που Ειμαι βοηθάω παιδιά Γ το ποια σχολή θα επιλέξουν Γ το μέλλον τους, σε συνεργασία με τους ίδιους κ με τους γονείς τους, δεν είναι πολύ λιγότερο από το να αποφασίζεις να γίνεις μητέρα γτ κ αυτό είναι ένας ρόλος στην κοινωνια ΣΚΈΨΟΥ. μην ξαναασχοληθεις όμως έστω Γ λίγο... με το τι θα κάνει ο σύντροφος σου, κ αυτός ένα παιδί είναι, εσύ θα τον νταντεψεις; συζητά με την οικογένεια σου τι θα κάνετε μαζί κ λάβε υπ όψη σου όλα όσα σου είπαν εδώ τα κορίτσια ... καλή τύχη! Like a Star @ heaven

http://www.sailormoon82@blogspot.com

Elenitsa1


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
τα λεω αυτα στη μαμα μου,οπως λεω κ σ εσας τι μου λεει.της ειπα να πουμε οτι το υιοθετησαμε,και να φυγω για λιγο καιρο.πολλα πραγματα.τα σκεφτεται.φυσικα θα ειναι πολυ αδικο για τον αδερφο μου,αλλα εγω δε θα ζητησω λεφτα,μονο καλυψη.τωρα οτι εκανε η μανα μου στα 55 της παιδι,δε θα το πιστεψει κανεις,ειδικα μετα απο τετοια προβληματα υγειας.μονο αν πουμε οτι το υιοθετησαμε.κατι τετοιο.

LindakiS

LindakiS
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Elenitsa1 έγραψε:ειναι πολυ λαθος αυτο που λες.δεν ειπα καθολου χαρουμενη οτι εχω πονακια.το χμογελο το τοποθετησα διπλα στο καλημερα.εννοουσα οτι ποναω μαλλον απο τη στενοχωρια.περα απ το οτι δεν εχω πνευματικο,ουτε ειχα ουτε θα αποκτησω,πιστευω στο Θεο.αλλα στο Θεο.ενταξει δε νομιζω οτι ειμαι η μονη με προγαμιαιες σχεσεις.ισα ισα που ημουν κι αρκετα μεγαλη για την εποχη μας,οταν ξεκινησα.επισης,δε θελω ουτε ΕΝΑ αρνητικο σχολιο για τη μαμα μου.εχει περασει τα πανδεινα.ειναι κι εκεινη κατα των προγαμιαιων σχεσεων,αλλα ειναι και 55 ετων.τοτε ,ετσι ηταν οι πιο πολλες.αλλα ειμαι το παιδι της.προσπαθει να φανει πιο σκληρη ,για να μου βρει μια λυση.
παλι επικεντρωνεσαι σε λάθος κομμάτι κ δεν βλέπεις καν τι σου λέω κ θα σε παρακαλούσα να διαβάζεις 3 φορές αυτά που γράφω κ να μην μπούρδες ότι έκανα αρνητικό σχόλιο Γ τη μάνα σου! Mad δε με ενδιαφέρει αν εχεις πνευματικό απλά λάμβανω όλες τις πιθανές συμβουλευτικές μεθόδους... μάλλον είσαι πολύ μακριά από το να μεγαλώσει ένα παιδί έχεις ΔΙΚΑΙΟ κ δεν εννοώ ηλικιακά.... ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

http://www.sailormoon82@blogspot.com

Elenitsa1


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
επειδη ολ αυτα τα συζηταω και με φιλες μου,και οχι στην ηλικια μου.μικροτερες ,μεγαλυτερες που εχουν κ αυτες αυστηρη οικογενεια ή εχουν περασει κατι αντιστοιχο,και δεν ειναι ατομα που θα κοιτουσαν τον εαυτο τους,απλα δε βρισκουν που να πιαστουν,ειλικρινα,δεν καταλαβαινω πως τα θεωρειτε ολα τοσο ευκολα.δε με νοιαζει αν δεν εχω συντροφο.αν και ξερω οτι ειναι καλο για ενα παιδι να ειναι μεσα σε οικογενεια.με νοιαζει που δε θελω να στηριχτω σε κανεναν,γιατι αυτο θα ηταν ανωριμο,και σκεφτομαι τη χειροτερη περιπτωση.ανεργη,χωρις λεφτα.ουτε καν τις εξετασεις δε θα μπορουσα να κανω.και μη μου πειτε ΟΛΕΣ οτι οι οικογενειες σας ειναι ανετες,ή οτι δε σας νοιαζει να τις στενοχωρειτε ή οτι δεν κοιτατε τον εαυτο σας σε πολλες φασεις και το τι λεει ο κοσμος.εγω μιλαω γι αντικειμενικο προβλημα. για το παιδι μου θα τα δωσω ολα.αλλα ουτε καν οι οργανισμοι δε μου απαντανε,για πιθανη βοηθεια.ειμαι απορη κοινως!δεν ξερω ποσο πιο αντικειμενικα να το θεσω.(και παλι βαζοντας το χειροτερο σεναριο).και δε θελω να το ριξω.μια πρακτικη συμβουλη.πχ ποιον οργανισμο να παρω?πως βοηθαει το κρατος?κατι τετοιο μπορει να μου πει καποια?γιατι εγω οπου και να παρω μονο ριγμενα τηλεφωνα και αναπαντητα μειλς!

LindakiS

LindakiS
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δεν έχω μπει στη διαδικασία να το ψάξω αλλά θα νε βάλεις να το κάνω τώρα. από Δευτέρα μάλλον ίσως απαντήσουν. χαμόγελο του παιδιού πήρες;

http://www.sailormoon82@blogspot.com

Elenitsa1


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εχω στειλει μειλ,κ στην αγκαλια που ειναι ο πλεον αρμοδιος φορεας.εχω κοιταξει τα παντα απο ασφαλεια,αλλα και στα υπουργεια ,ικα η κατειλημμενο θα ειναι η θα πρεπει να παρω καποιον αλλο που θα ειναι κατειλημμενος.τουλαχιστον σ αυτα θα παω αυριο και μεθαυριο μηπως βρω ακρη.

jenny.k

jenny.k
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοίταξες αυτούς τους οργανισμούς;ψάξτο λίγο και τηλεφώνησε αύριο πάλι στο αγκαλιά και σε αυτά να δείς τι γίνεται
http://www.unborn.gr/sinergasies

http://www.kivotoshelp.gr/pages/Mariahouse.htm Smile

jenny.k

jenny.k
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
LindakiS έγραψε:δεν έχω μπει στη διαδικασία να το ψάξω αλλά θα νε βάλεις να το κάνω τώρα. από Δευτέρα μάλλον ίσως απαντήσουν. χαμόγελο του παιδιού πήρες;

ναι,και χαμόγελο πάρε.θα σου δώσουν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές τι να κάνεις.

Elenitsa1


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
μακαρι να μου απαντησουν.θα παρω και σ αυτο το mariahouse.δεν το ηξερα καθολου.ευχαριστω

jenny.k

jenny.k
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Elenitsa1 έγραψε:μακαρι να μου απαντησουν.θα παρω και σ αυτο το mariahouse.δεν το ηξερα καθολου.ευχαριστω

εύχομαι να σου πάνε όλα καλά Smile

Elenitsa1


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ευχαριστω πολυ Smile

LindakiS

LindakiS
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αυτο εδω το βιντεο φανταζομαι θα το εχεις δει.... Shocked
"wwwyoutubecom/watch?v=0OLDM4lS21c/"

αν εκανες μια απλη ψακτικη στο ιντερνετ βγαινει....εμενα πραγματικα θα σου ομολογησω οτι δε με συγκινησε καθολου. Καλο ειναι να λεμε αληθειες! Δεν ενιωσα τπτ και δεν μπορω να την καταλαβω, συγκινηθηκα με την συγκινηση της, γτ ηταν αληθινη και φαινεται, αλλα ως εκει! Δεν ξερω τπτ ουτε τι θα πει να εισαι μαμα, ουτε τι σημαινει να μεγαλωνεις ενα παιδι, (εχω πολυ πεισμα και υπομονη γενικα σαν ανθρωπος αυτο το ξερω και το εχω αποδειξει κυριως στον εαυτο μου) αλλα δεν δεν εχω ιδεα τι μπορει να περασε αυτη η κοπελα η τι σημαινει εστω να σκιρταει ενας νεος ανθρωπος μεσα σου! Εσυ, αν εχεις νιωσει κατι απο ολα αυτα...ισως το καταλαβεις.. Smile

http://www.sailormoon82@blogspot.com

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
LindakiS έγραψε:
Elenitsa1 έγραψε:ειναι πολυ λαθος αυτο που λες.δεν ειπα καθολου χαρουμενη οτι εχω πονακια.το χμογελο το τοποθετησα διπλα στο καλημερα.εννοουσα οτι ποναω μαλλον απο τη στενοχωρια.περα απ το οτι δεν εχω πνευματικο,ουτε ειχα ουτε θα αποκτησω,πιστευω στο Θεο.αλλα στο Θεο.ενταξει δε νομιζω οτι ειμαι η μονη με προγαμιαιες σχεσεις.ισα ισα που ημουν κι αρκετα μεγαλη για την εποχη μας,οταν ξεκινησα.επισης,δε θελω ουτε ΕΝΑ αρνητικο σχολιο για τη μαμα μου.εχει περασει τα πανδεινα.ειναι κι εκεινη κατα των προγαμιαιων σχεσεων,αλλα ειναι και 55 ετων.τοτε ,ετσι ηταν οι πιο πολλες.αλλα ειμαι το παιδι της.προσπαθει να φανει πιο σκληρη ,για να μου βρει μια λυση.
παλι επικεντρωνεσαι σε λάθος κομμάτι κ δεν βλέπεις καν τι σου λέω κ θα σε παρακαλούσα να διαβάζεις 3 φορές αυτά που γράφω κ να μην μπούρδες ότι έκανα αρνητικό σχόλιο Γ τη μάνα σου! Mad δε με ενδιαφέρει αν εχεις πνευματικό απλά λάμβανω όλες τις πιθανές συμβουλευτικές μεθόδους... μάλλον είσαι πολύ μακριά από το να μεγαλώσει ένα παιδί έχεις ΔΙΚΑΙΟ κ δεν εννοώ ηλικιακά.... ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

ειναι τοσο κακο ναναι καποια κοπελα μακρια απο το να μεγαλωσει ενα παιδι;;;ειναι 20 χρονων,ειναι κιαυτη παιδι...εγω 20 χρονων ουτε ραντεβου δεν ειχα βγει,ζει σε μια κλειστη κοινωνια,ηλικιωμενος αυστηρος πατερας...ειναι λογικο να φοβαται...ας μην κρινουμε τους αλλους συμφωνα με τις δικες μας επιθυμιες κ τα δικα μας βιωματα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 26]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 17 ... 26  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις