Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
48 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 48 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

μαμά Βασιλικής

μαμά Βασιλικής
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα μανούλες ..το κοριτσάκι μου(10 μηνών)τις τελευταίες μέρες με παιδευει πολύ με το φαγητό της κ το φρούτο.Η αλήθεια είναι πως βγάζουμε δόντι κ σκέφτομαι μήπως είναι απο αυτό αλλα δοκίμασα να της πατάω το φαγάκι της με το πηρούνι κ το έτρωγε πιο...ευχάριστα.Εχουμε 6 δοντάκια,υπάρχει περίπτωση να βαρέθηκε απο τώρα τα αλεσμένα?τι λεει η εμπειρία σας?Και αν ναι(περήφανη μάνα-δεν βρήκα τέτοιο emoticon)με το φρούτο της τι θα κάνω?Πώς θα της το δίνω????scratch scratch

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δεν ειναι απιθανο. και ο δικος μου πανω κατω τότε ειχε αρχισει να τρωει φρουτακια σε κομματακια. πχ δοκιμασε λιγο μανταρινι. ξεφλουδισε το και απο την ασπρη πετσουλα που μενει και δωσε της λιγο λιγο. το καθε παιδακι εχει δικο του ρυθμο

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το βρισκβ πιθανο κ εγω το ειχα αντιμετωπισει αυτο κ εχετε κ 6 δοντια;σουπερ!
το φρουτο αν το τριβεις σε τριφτη ισως...καλα η μπανανα ειναι απλω με το πιρουνακι αλλα το μηλο αχλαδι κτλ...κ αυτα τα χειμωνιατικα φρουτα ρε παιδι μου σκετη ξενερωμαρα.ο δικος μου το καλοκαιρι ετρωγε 1 σωρο τωρα τιποτα δε θελει μονο μπανανα κ πορτοκαλαδα.

μαμά Βασιλικής

μαμά Βασιλικής
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Της δίνω εδώ κ καιρό να δοκιμάζει μπανανούλα,μανταρινάκι στην κανονική τους μορφή υπο την επίβλεψη μου πάντα.Γενικά την βλέπω οτι ζηλεύει πολύ τα δικά μας τα φαγητά...ε κ πώς να μη ζηλεύει το καημένο...Αυτο με τον τρίφτη θα το δοκιμάσω kaatrin μου φάνηκε καλή ιδέα...! Μήπως βαρέθηκε τα αλεσμένα? 587529

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο που λες ειναι αληθεια κ εμενα ο γιος μου ζηλευε πολυ κ απο τον χρονο που ελευθερωσα πληρως τη διατροφη του τρωει τα παντα σαν τρελος!!

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμένα σχεδόν απ'όταν ξεκινήσαμε τις στέρεες τροφές δεν της άρεσαν τα αλεσμένα. είπα στο γιατρο οτί με δυσκολεύει με το φαγητό και μου είπε να παίξω και με την υφή των φαγητών. μόνο το κρέας της αλέθω και όλα τα υπόλοιπα με το πιρούνι. τα φρούτα (αχλάδι-μήλο) τα κάνω στον τρίφτη.

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αν θες μπορείς να παίρνεις κ μαλακά φρούτα αχλαδια λωτους μπανάνα κ να τα δίνεις σε μπουκιά. Επίσης για φαγητό μπορείς να της κάνεις ψάρι κ να το πατήσεις με πιρουνι που είναι μαλακό η γίουβαρλακια ελαφριά. Τρίβεις λαχανικά στο κιμά τα ζυμώνεις με λίγη τριμμένη φρυγάνία κ τα βραζεις. Βάζεις κ λεμόνι κ έτοιμα. Αν τρώει αβγο μπορείς κ να τα αβγοκόψεις. Εμείς έντεκα μηνών κόψαμε το αλεσμα. Κ λάχανορύζο κ σπανάκορύζο μπορείς να δώσεις κ κοτόπουλο βραστό !

http://stardustwork.blogspot.com

μαμά Βασιλικής

μαμά Βασιλικής
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αχ σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις συμβουλές σας...Αntonia32 δεν τρώμε ακόμα αυγό κ ψάρι..!Σήμερα την έφαγε την φρουτόκρεμα Very Happy ..Πήγαμε στην παιδίατρο σήμερα για εμβόλιο Μήπως βαρέθηκε τα αλεσμένα? 578578 κ έβγαλα αλλο άγχος...δεν πήρε βάρος απο τον προηγούμενο μήνα,έβαλε 100 γρ.αλλα την τα'ι'σα λίγο πριν μπούμε οπότε...τζίφος!!!Η γιατρός δεν έδειξε να ανησυχεί,μάλιστα μου είπε οτι παίζει ρόλο το οτι τις τελευταίες μέρες δεν τα πάμε καλά με το φαγητό κ το οτι βγάζει συνέχεια δοντάκια Μήπως βαρέθηκε τα αλεσμένα? 612893 ...Καλό θα ήταν να τριπλασιάσει το βάρος γέννησης μέχρι να γίνει ενός έτους...Εμείς γεννηθήκαμε 2,820 κ τώρα(10,5)μηνών ήμαστε 8,200..εντάξει δεν είναι κακό το βάρος της αλλά με ανησύχησε αρκετά το οτι δεν πήρε καθόλου.Προσπαθώ να μην της δίνω κρέμες γιατι δεν τις πολυγουστάρω κ σκέφτομαι μήπως τελικά να κάνω λάθος...Αχ κορίτσια 1000 συγγνώμη αν έχω γράψει κατεβατό απλά σήμερα αγ΄χθηκα λιγάκι!!!!

helonomama

helonomama
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια επαναφέρω το θέμα για να με βοηθήσετε λίγο.
Ο μικρός μου είναι τώρα 14 μηνών.
Αν εξαιρέσουμε το καλοκαίρι που λόγω ζέστης και δοντιών(ήταν και μικρούλης) δεν είχε και πολλή όρεξη, κατά τα άλλα είναι ή μάλλον ήταν ένα φαγανούλικο νινάκι.
Ολα αυτά μέχρι πριν 2 βδομάδες.
Πέρασε μια ιωσούλα, και μάλλον βασανίζεται και απο δόντια πάλι, αλλά όλη μέρα δεν τρώει σχεδόν τίποτα, και από το βραδινό του γάλα πίνει απο καθόλου ως λίγο(μέχρι 150 μλ)
Μέχρι πρότινος έπινε απο 200-300.
Φυσικά πεινάει και ξυπνάει το βράδυ 2-3 η ώρα για γάλα πάλι(το ειχε κοψει επινε μονο τα ξημερωματα και ξανακοιμόταν), οπου το πίνει μονορούφι.
Είχα ξεκινήσει να του δίνω λίγο ψωμάκι φρουτάκι και τέτοια να τρώει ταυτόχρονα που τον τάιζα με το κουτάλι (αλεσμένα).
Τώρα μόλις τον ζυγώνει το κουτάλι τα παίρνει τελείως κρανίο, και πετάει το κουταλι με το φαι κάτω.
Απο τις μπουκίτσες τρώει λίγο και που και που του δίνω και καμία κουταλιά.
Ειναι το πρώτο μου παιδάκι και δεν ξέρω, εχει έρθει η ώρα να σταματήσουμε τα αλεσμένα?
Κι αν γίνει αυτό θα πρέπει να τρώει μόνος του ή να τον ταιζω εγω το φαγητο το κομματιασμένο?
Με τα χερια πιανει τροφη να την βαλει στο στομα και ψιλομασαει.
Με κουταλι δεν τα καταφερνει, αρπαζει το πιατο και τα πεταει κατω.
Έχει λίγα δοντάκια ακόμη μονο 6.
Η παιδίατρος δεν ειναι πολυ υπερ να κοψουμε να τα αλεσμενα γιατι πολλά παιδάκια λέει δεν τρώνε καλά μετά.
Η ωρα του φαγητου έχει γίνει ένα μαρτύριο. Help.

https://www.facebook.com/RiasPetiteBoutique

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω νομιζω πως ειναι καιρος να σταματισεις να αλεθεις.αν εχει δοντια.ομως δεν συμφωνω στο να του δεινεις την τροφη στο χερι.ειναι ενα συνιθιο που αντε να το κοψεις μετα.παρτου χαρουμενα παιδικα πλαστικα σερβιτσια κ να μαθει να πιρουναει σιγα σιγα με την βοηθεια σου.κρατα ενα πιρουνι κ εσυ κ οσο πρισπαθει να μαθει ξεγεκασετον κ ταισετον κ εσυ.
Εμενα η μικρη μου δεν εφαγε καθολου αλεσμενα.κ εννοω οτι μεχρι 1 χρονων τρεφοταν κυριως με γαλα.αντε κ κανα γιαουρτι.εβλεοε κουταλι κ εκλαιγε.μαγειρευα κ πηγαινε χαμενο.οταν πια ειχε 5-6 δοντια αρχισα να της δεινω φαγητο σε κομματακια κ ετσι ξεκινησε να τρωει.

poivre


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Άμα τώρα ταλαιπωρείται από δόντια καθυστέρησε το λίγο, μην το συνδυάσει με κάτι αρνητικό, με πόνο.

Καλά ξεκίνησες την προσαρμογή με μπουκίτσες. Επίσης είμαι υπέρ του να παίζουν τα μωρά με το φαγητό τους μέχρι να το συνηθίσουν, τους καλούς τρόπους τους μαθαίνουν μετά. Εγώ θα ξεκινούσα με ψάρι σε μικρά κομματάκια ή ζυμαρικά πατημένα με πιρούνι λίγο, όπως λένε και πιο πάνω τα κορίτσια. Και θα τον άφηνα να εξοικειωθεί με τα χέρια, να προσπαθήσει μόνος του και ενδιάμεσα θα έδινα και καμιά κουταλιά. Α εγώ είχα απλωμένο έναν μουσαμά κάτω από το καρεκλάκι.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις