Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
57 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 57 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1πρωτη τροφη... Empty πρωτη τροφη... Παρ Φεβ 08, 2013 2:57 am

mpoumpouka mou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια καλησπερα!! η μπεμπουλα εχει κλεισει τον πεμπτο και ο παιδιατροσ μας ειπε να ξεκινησουμε σιγα σιγα να τρωμε!!!μου ειπε να αρχισω με φρουτα ππωτα ενα μηαλο μετα απο 2-3 μερεσ ενα αχλαδι κ μετα λιγο μπανανα!!!αλλα ειμαι σε δειλιμα γιατι πηρα κ αλλη μια παιδιατρο να την ρςτησω κ αυτη μου ειπε να αρχισω με ριζαλευρο την κρεμα κ δεν ξερω τι να κανω να τησ δινω τα φρουτακια μονο η μαζι με την κρεμα??

2πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Παρ Φεβ 08, 2013 3:02 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα,να χαιρεσαι το μικρακι σου!!!!

θα σου πω την γνωμη μου..το ρυζαλευρο το θεωρω αχρηστη τροφη γιατι το μονο που παρεχει ειναι ζαχαρη...εμεις ξεκινησαμε με φρουτακια κ μια κρεμα βανιλια το απογευμα..θα μου πεις γιατι,τι προσφερει η κρεμα βανιλια?τιποτα αλλα τουλ ετρωγε κ τα φρουτα,οχι μονο ζαχαρη!!!!

γενικα εχεις 2 παιδιατρους??

3πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Παρ Φεβ 08, 2013 3:08 am

mpoumpouka mou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
επειδη ο αντρας μου ειναι στρατιωτικοσ και ειμαστε σε νησι εχω ενα εδω και εναν οταν φευγουμε και παμε στουσ δικουσ μασ!!!η αληθεια ειναι οτι εχω μεγαλητερη εμπιστοσυνη σε αυτη που παμε στουσ δικουσ μασ!!!αλλα επειδη ακουσα οτι ολα τα παιδακια τρωνε φρουτα πρωτα για αυτο και ειμαι σε δειλιμα!!!αν και ο παιδιατροσ στο νησι μασ ειπε για αρχη τα φρουτα κ τον επωμενο μηνα θα φαει και κρεμα μαζι!!σε ευχαριστω για την απαντηση!! Smile

4πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Παρ Φεβ 08, 2013 3:10 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
emeis xekinisame me frouta (portokali milo axladi, arxizeis me ena gia 3 meres k meta prosteteis gia alles 3 meres ena epipleon ospu na troei ola ta frouta mazi) kai meta me xortosoupa oopou k ekei otan dokimasame ola ta laxanika ebala mosxari kotopoulo. Me tis kremes itan polu enantia i paidiatros mou alla telika den tis apefuga. Otan egine 9 minon tis edina mpisotokrema i dimitriaka enalax giati den tis arese tipota. Min agxonesai ola super tha pane

5πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Παρ Φεβ 08, 2013 3:11 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γενικα ο καθε παιδιατρος εχει να σου πει κ κατι αλλο...παντως κ εμεις σε αυτην την ηλικια αρχισαμε τα φρουτακια,συγκεκριμενα 1βδ.πριν τον 5ο μηνα...

δεν νομιζω οτι της παρεχει κατι το ρυζαλευρο περα απο ζαχαρη...αν δεν θες να το δωσεις συζητησε το μαζι του/της...

6πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Παρ Φεβ 08, 2013 3:20 am

mpoumpouka mou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια ευχαριστω!!η αληθεια ειναι οτι αν μπλεκεισ με πολλουσ παιδιατρουσ τρελενεσαι δεν ξερεισ τι να κανεις!!θα κανω κανονικα τα φρουτακια της..ετσι και αλλιωσ οταν θα κλεισει τον 6 θα την δει η αλλη παιδιατροσ οταν θα ειναι να φαει την κρεμουλα τησ...

7πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Παρ Φεβ 08, 2013 3:23 am

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συμφωνω με το Βετακι...το ριζαλευρο ειναι αχρηστο. Ασε που δεν τρωγετε!!!!
Απαισια γευση.

Τα δικα μου κοριτσια (και τω μωρο τωρα παλι)φρεσκα φρουτακια σιγα-σιγα και κρεμα βανιλια το απογευμα.

8πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Παρ Φεβ 08, 2013 2:11 pm

efffie

efffie
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και γω έχω αυτό το θέμα με το ρυζάλευρο και γενικά τα ζάκαχρα και τα γλυκαντικά στις κρεμες, που θέλω να τα αποφύγω και ετσι ξεκινήσαμε εκτός από τα φρούτα το πρωί, τα λαχανικά σα δεύτερο γέυμα το μεσημέρι και αντί για την κρέμα-βανίλια του βραδυνού, η παιδίατρος μου πρότεινε να βράζω ρυζάκι για το βράδυνό με ωμό λάδι. Το ρύζι τώρα θα το ξεκινήσω πάντως και θα σας πω εντυπώσεις!
΄Το ρυζάλευρο της Nutricia βέβαια,το οποίο πήρα,δεν γράφει για γλυκαντικές ουσίες(ακόμη δεν το χρησιμοποίησα)έχω ακούσει οτι μπορείς να κάνεις ρυζάλευρο και μόνος σου στο σπίτι είναι΄εύκολο

9πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Παρ Φεβ 08, 2013 3:01 pm

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγώ δύο παιδιάτρους έχω γιατί περνάμε τους πρώτους μήνες του μπέμπη στο εξοχικό. Και οι δύο δίνουν 4 μηνών και 15-20 ημερών κρέμα βανίλια. Στον δικό μου όμως συμφωνήσαμε να μην δώσουμε γιατί είναι λίγο θρεφταράκι αλλά χορταίνει με το μητρικό γάλα οπότε δεν θα του προσέφερε τίποτα η κρέμα. Έτσι 5 μηνών και 10 ημερών ξεκινήσαμε φρούτα στο δεύτερο γεύμα. Η μία παιδίατρος δίνει 4-5 μέρες μήλο, μετά προσθέτει αχλάδι για άλλες 4-5 και μετά μπανάνα. Η άλλη δίνει μία μέρα μόνο μήλο, την επομένη μόνο αχλάδι την τρίτη μέρα μόνο μπανάνα και την τέταρτη όλα μαζί. Και μόλις κλείσαμε τον έκτο (σε λίγες μέρες γινόμαστε 6,5) αρχίσαμε να τρώμε μεσημεριανό (πατάτα - καρότο - κολοκύθι με 2 κουταλάκια ελαιόλαδο. Μέσα στο ΣΚ θα του βάλω και μοσχάρι. Το πρωινό του, το απογευματινό και το βραδινο είναι μητρικό γάλα. Γενικά ο κάθε παιδίατρος ακολουθεί δικά του σχήματα χωρίς να είναι κάτι λάθος. Όμως κατά τη γνώμη μου οι κρέμες και όλα τα τεχνητά τρόφιμα καλό είναι να αποφεύγονται αν και όσο μπορούμε. Εξαρτάται και από το παιδί. Αν πεινάει και δεν του φτάνει το γάλα, θα δώσεις και κάτι άλλο. Αλλιώς νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος.

10πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Παρ Φεβ 08, 2013 3:20 pm

Pinelopi88

Pinelopi88
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kalispera na xeresai to koritsaki sou!!

egw menw germania k i dikia mou paidiatros m eixe pei na arxisw me patata k karoto k etsi ekana gia ena mina..sti sinexeia prosthesa allo ena gevma to opoio tha itan kapoio frouto i milo i axladi..ennoeite pws den tou arese tou mikou m sketo alesmeno frouto..k etsi apo moni m anakatepsa to frouto me kapoia krema(emeis edw exoume mia krema simigdaliou)!!rwtisa sti sinexeia tin paidiatro k m eipe oti mia xara ekana...
to frouto loipon to sindiazame mono me krema..alla twra p megalwse ligo tou aresei pleon k to sketo frouto! Smile

11πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Παρ Φεβ 08, 2013 11:59 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Anna - mana έγραψε:Και εγώ δύο παιδιάτρους έχω γιατί περνάμε τους πρώτους μήνες του μπέμπη στο εξοχικό. Και οι δύο δίνουν 4 μηνών και 15-20 ημερών κρέμα βανίλια. Στον δικό μου όμως συμφωνήσαμε να μην δώσουμε γιατί είναι λίγο θρεφταράκι αλλά χορταίνει με το μητρικό γάλα οπότε δεν θα του προσέφερε τίποτα η κρέμα. Έτσι 5 μηνών και 10 ημερών ξεκινήσαμε φρούτα στο δεύτερο γεύμα. Η μία παιδίατρος δίνει 4-5 μέρες μήλο, μετά προσθέτει αχλάδι για άλλες 4-5 και μετά μπανάνα. Η άλλη δίνει μία μέρα μόνο μήλο, την επομένη μόνο αχλάδι την τρίτη μέρα μόνο μπανάνα και την τέταρτη όλα μαζί. Και μόλις κλείσαμε τον έκτο (σε λίγες μέρες γινόμαστε 6,5) αρχίσαμε να τρώμε μεσημεριανό (πατάτα - καρότο - κολοκύθι με 2 κουταλάκια ελαιόλαδο. Μέσα στο ΣΚ θα του βάλω και μοσχάρι. Το πρωινό του, το απογευματινό και το βραδινο είναι μητρικό γάλα. Γενικά ο κάθε παιδίατρος ακολουθεί δικά του σχήματα χωρίς να είναι κάτι λάθος. Όμως κατά τη γνώμη μου οι κρέμες και όλα τα τεχνητά τρόφιμα καλό είναι να αποφεύγονται αν και όσο μπορούμε. Εξαρτάται και από το παιδί. Αν πεινάει και δεν του φτάνει το γάλα, θα δώσεις και κάτι άλλο. Αλλιώς νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος.
\

Καλημέρα! Ήθελα να σου πω, ότι επειδη το μωρο ειναι μικρο, συστηνεται για τον πρωτο χρονο να μη βαζουμε περιορισμο στο θηλασμο. Τα 2-3 γευματα μητρικου τη μερα είναι λιγα και συνηθως δε φτανουν για να κρατηθει παραγωγη αρκετη, οποτε 2-3 μηνες μετά το γάλα μειώνται αισθητα και πολλές μαμάδες στους 9 μηνες αποθηλαζουν. Αν θελεις να συνεχισεις με το θηλασμο, η συσταση των ειδικών είναι ελευθρεη προσβαση στο στηθος χωρις ωραρια και θηλασμος μετα απο καθε γευμα στερεων σιγουρα, ισως και πριν! Φιλικα το λέω σε περιπτωση που δεν εχει τυχει να το διαβασεις.

12πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Σαβ Φεβ 09, 2013 1:02 am

kkkk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τον μικρό τον θηλάζω. Μόλις μπήκε στον 6ο μήνα και μετά από οδηγίες της παιδιάτρου μας πήρα βιολογικό ρυζάλευρο Holle (δεν έχει καμία γλυκαντική ουσία, ούτε προσθήκη γάλακτος) και του κάνω κρέμα με αυτό και δικό μου γάλα που αντλώ. Του δίνω αυτή την κρεμούλα κάθε απόγευμα. Με αυτό ξεκινήσαμε. Μετά από μια εβδομάδα του έδωσα στο δεύτερο γεύμα της ημέρας φρούτο αλεσμένο, αχλάδι για 3 μέρες, αχλαδι και μήλο για άλλες 3, αχλάδι , μήλο και μπανάνα για άλλες 3 και μετά όλα μαζί. Έτσι το πρόγραμμα είναι πρωί θηλασμός, μετά φρούτο, μεσημέρι θηλασμός, απόγευμα ρυζάλευρο, πριν κοιμηθεί θηλασμός και ένα γεύμα ακόμα μέσα στη νύχτα. Φυσικά και μέσα στη μέρα αν δω οτι ζητάει στήθος του δίνω άσχετα με το αν έχει φάει φρούτο ή κρέμα ή όχι. Βέβαια η αλήθεια είναι οτι φαίνεται να τον ικανοποιεί αυτό το "πρόγραμμα" φαγητού γιατί πλέον σπάνια διαμαρτύρεται. Αυτό το "πρόγραμμα" θα το κρατήσουμε ένα μήνα και μετά θα βάλουμε λαχανικά και σιγά-σιγά κρεάς στο μεσημεριανό γεύμα. Αυτά από μας!!! Very Happy
Δυστυχώς όμως το φρούτο δεν το τρώει με τίποτα!!! Καμιά ιδέα να τον δελεάσω;;;

13πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Σαβ Φεβ 09, 2013 5:12 pm

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:
Anna - mana έγραψε:Και εγώ δύο παιδιάτρους έχω γιατί περνάμε τους πρώτους μήνες του μπέμπη στο εξοχικό. Και οι δύο δίνουν 4 μηνών και 15-20 ημερών κρέμα βανίλια. Στον δικό μου όμως συμφωνήσαμε να μην δώσουμε γιατί είναι λίγο θρεφταράκι αλλά χορταίνει με το μητρικό γάλα οπότε δεν θα του προσέφερε τίποτα η κρέμα. Έτσι 5 μηνών και 10 ημερών ξεκινήσαμε φρούτα στο δεύτερο γεύμα. Η μία παιδίατρος δίνει 4-5 μέρες μήλο, μετά προσθέτει αχλάδι για άλλες 4-5 και μετά μπανάνα. Η άλλη δίνει μία μέρα μόνο μήλο, την επομένη μόνο αχλάδι την τρίτη μέρα μόνο μπανάνα και την τέταρτη όλα μαζί. Και μόλις κλείσαμε τον έκτο (σε λίγες μέρες γινόμαστε 6,5) αρχίσαμε να τρώμε μεσημεριανό (πατάτα - καρότο - κολοκύθι με 2 κουταλάκια ελαιόλαδο. Μέσα στο ΣΚ θα του βάλω και μοσχάρι. Το πρωινό του, το απογευματινό και το βραδινο είναι μητρικό γάλα. Γενικά ο κάθε παιδίατρος ακολουθεί δικά του σχήματα χωρίς να είναι κάτι λάθος. Όμως κατά τη γνώμη μου οι κρέμες και όλα τα τεχνητά τρόφιμα καλό είναι να αποφεύγονται αν και όσο μπορούμε. Εξαρτάται και από το παιδί. Αν πεινάει και δεν του φτάνει το γάλα, θα δώσεις και κάτι άλλο. Αλλιώς νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος.
\

Καλημέρα! Ήθελα να σου πω, ότι επειδη το μωρο ειναι μικρο, συστηνεται για τον πρωτο χρονο να μη βαζουμε περιορισμο στο θηλασμο. Τα 2-3 γευματα μητρικου τη μερα είναι λιγα και συνηθως δε φτανουν για να κρατηθει παραγωγη αρκετη, οποτε 2-3 μηνες μετά το γάλα μειώνται αισθητα και πολλές μαμάδες στους 9 μηνες αποθηλαζουν. Αν θελεις να συνεχισεις με το θηλασμο, η συσταση των ειδικών είναι ελευθρεη προσβαση στο στηθος χωρις ωραρια και θηλασμος μετα απο καθε γευμα στερεων σιγουρα, ισως και πριν! Φιλικα το λέω σε περιπτωση που δεν εχει τυχει να το διαβασεις.

Σε ευχαριστώ πολύ! Το ξέρω, το έχω διαβάσει και έχω και μια καταπληκτική μαία, που πια είναι και φίλη και τα συζητάμε. Απλά δεν μπορούσα να τα γράψω όλα. Βγάζω γάλα με το θήλαστρο άλλες 2 φορές τη μέρα(μία το μεσημέρι και άλλη μία το βράδυ πριν κοιμηθώ για να αδειάσω το στήθος). Ευτυχώς από 3 μηνών ο μπουμπούκος μου το βράδυ κοιμάται 9-10 ώρες σερί. Από αυτό που βγάζω, το ένα είναι το απογευματινό γεύμα και το άλλο μπαίνει κατάψυξη για τράπεζα γάλακτος. Θηλάζουμε ακόμα μία με δύο φορές τη μέρα για να κοιμηθεί (το ζητάει ο ίδιος, ίσα ίσα για να χαλαρώσει - δεν τρώει με την έννοια να χορτάσει γιατί είναι ήδη φαγωμένος). Μόνο το απόγευμα δεν τον πολυαφήνω, γιατί με αδειάζει ο φαγάνας μου και μετά δεν του φτάνει το βράδυ. Έχω κάνει μεγάλη μάχη, έδινα συμπλήρωμα τους πρώτους μήνες (με βαριά καρδιά αλλά δεν γινόταν αλλιώς με τίποτα), μέχρι πριν λίγο καιρό ξυπνούσα στις 3 το πρωί για να βγάλω γάλα (πρηζόμουν και εκείνος κοιμόταν, οπότε για να μη μειωθεί ξυπνούσα και αντλούσα). Τέλος πάντων, μη σε κουράζω, νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο. Ελπίζω πως θα καταφέρω να φτάσω το χρόνο και αν μπορέσω να τον ξεπεράσω, θα είμαι ευτυχισμένη! Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον και την απάντηση!!!!! Να είσαι καλά!!!

Υ.Γ. Αν θεωρείς πως κάτι από αυτά που σου έγραψα (επειδή πάντα οι απαντήσεις σου σχετικά με το θηλασμό είναι πολύ σωστές και ενημερωτικές) είναι λάθος, σε παρακαλώ πες το μου. Σε ευχαριστώ και πάλι!

14πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Κυρ Φεβ 10, 2013 12:06 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Anna - mana έγραψε:
Rinoula έγραψε:
Anna - mana έγραψε:Και εγώ δύο παιδιάτρους έχω γιατί περνάμε τους πρώτους μήνες του μπέμπη στο εξοχικό. Και οι δύο δίνουν 4 μηνών και 15-20 ημερών κρέμα βανίλια. Στον δικό μου όμως συμφωνήσαμε να μην δώσουμε γιατί είναι λίγο θρεφταράκι αλλά χορταίνει με το μητρικό γάλα οπότε δεν θα του προσέφερε τίποτα η κρέμα. Έτσι 5 μηνών και 10 ημερών ξεκινήσαμε φρούτα στο δεύτερο γεύμα. Η μία παιδίατρος δίνει 4-5 μέρες μήλο, μετά προσθέτει αχλάδι για άλλες 4-5 και μετά μπανάνα. Η άλλη δίνει μία μέρα μόνο μήλο, την επομένη μόνο αχλάδι την τρίτη μέρα μόνο μπανάνα και την τέταρτη όλα μαζί. Και μόλις κλείσαμε τον έκτο (σε λίγες μέρες γινόμαστε 6,5) αρχίσαμε να τρώμε μεσημεριανό (πατάτα - καρότο - κολοκύθι με 2 κουταλάκια ελαιόλαδο. Μέσα στο ΣΚ θα του βάλω και μοσχάρι. Το πρωινό του, το απογευματινό και το βραδινο είναι μητρικό γάλα. Γενικά ο κάθε παιδίατρος ακολουθεί δικά του σχήματα χωρίς να είναι κάτι λάθος. Όμως κατά τη γνώμη μου οι κρέμες και όλα τα τεχνητά τρόφιμα καλό είναι να αποφεύγονται αν και όσο μπορούμε. Εξαρτάται και από το παιδί. Αν πεινάει και δεν του φτάνει το γάλα, θα δώσεις και κάτι άλλο. Αλλιώς νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος.
\

Καλημέρα! Ήθελα να σου πω, ότι επειδη το μωρο ειναι μικρο, συστηνεται για τον πρωτο χρονο να μη βαζουμε περιορισμο στο θηλασμο. Τα 2-3 γευματα μητρικου τη μερα είναι λιγα και συνηθως δε φτανουν για να κρατηθει παραγωγη αρκετη, οποτε 2-3 μηνες μετά το γάλα μειώνται αισθητα και πολλές μαμάδες στους 9 μηνες αποθηλαζουν. Αν θελεις να συνεχισεις με το θηλασμο, η συσταση των ειδικών είναι ελευθρεη προσβαση στο στηθος χωρις ωραρια και θηλασμος μετα απο καθε γευμα στερεων σιγουρα, ισως και πριν! Φιλικα το λέω σε περιπτωση που δεν εχει τυχει να το διαβασεις.

Σε ευχαριστώ πολύ! Το ξέρω, το έχω διαβάσει και έχω και μια καταπληκτική μαία, που πια είναι και φίλη και τα συζητάμε. Απλά δεν μπορούσα να τα γράψω όλα. Βγάζω γάλα με το θήλαστρο άλλες 2 φορές τη μέρα(μία το μεσημέρι και άλλη μία το βράδυ πριν κοιμηθώ για να αδειάσω το στήθος). Ευτυχώς από 3 μηνών ο μπουμπούκος μου το βράδυ κοιμάται 9-10 ώρες σερί. Από αυτό που βγάζω, το ένα είναι το απογευματινό γεύμα και το άλλο μπαίνει κατάψυξη για τράπεζα γάλακτος. Θηλάζουμε ακόμα μία με δύο φορές τη μέρα για να κοιμηθεί (το ζητάει ο ίδιος, ίσα ίσα για να χαλαρώσει - δεν τρώει με την έννοια να χορτάσει γιατί είναι ήδη φαγωμένος). Μόνο το απόγευμα δεν τον πολυαφήνω, γιατί με αδειάζει ο φαγάνας μου και μετά δεν του φτάνει το βράδυ. Έχω κάνει μεγάλη μάχη, έδινα συμπλήρωμα τους πρώτους μήνες (με βαριά καρδιά αλλά δεν γινόταν αλλιώς με τίποτα), μέχρι πριν λίγο καιρό ξυπνούσα στις 3 το πρωί για να βγάλω γάλα (πρηζόμουν και εκείνος κοιμόταν, οπότε για να μη μειωθεί ξυπνούσα και αντλούσα). Τέλος πάντων, μη σε κουράζω, νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο. Ελπίζω πως θα καταφέρω να φτάσω το χρόνο και αν μπορέσω να τον ξεπεράσω, θα είμαι ευτυχισμένη! Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον και την απάντηση!!!!! Να είσαι καλά!!!

Υ.Γ. Αν θεωρείς πως κάτι από αυτά που σου έγραψα (επειδή πάντα οι απαντήσεις σου σχετικά με το θηλασμό είναι πολύ σωστές και ενημερωτικές) είναι λάθος, σε παρακαλώ πες το μου. Σε ευχαριστώ και πάλι!

Μη με ευχαριστεις, καθολου όμως, κι εγω ψαχνοντας πηγα και παω ακομα.
Δεν καταλαβα γιατι βγαζεις με το θηλαστρο για το απογευμα και δε βαζεις το μωρο στο στηθος καυεθειαν. Όσο περισσοτερο θηλαζεις τοσο πιο πολύ γαλα θα εχεις. Γνωμη μου να προσφερεις και το απογευμα και σε λιγες μερες θα υπαρχει
γαλα για να πινει. Το στηθος δεν ειναι αποθηκη για να "αδειασει", όσο
πιο πολύ θηλαζουμε τοσο πιο πολυ γαλα εχουμε! Μαλλον μπορεις αυτη την αντληση να τη γλιτωσεις!
Οσο για το βραδυ, επειδη εχεις μαθει το στηθος να αντλεις, γι'αυτο σου γεμιζει. Σταδιακα αν κοψεις αυτη την αντληση σε λιγο δε θα χρειαζεται. Εκτός αν θες να εχεις γαλα για τυχον απουσια σου, οποτε υποθετω ότι μπορεις να την αφησεις.

15πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Κυρ Φεβ 10, 2013 4:10 am

mpoumpouka mou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια σας ευχαριστω ολεσ!!!εχθεσ τησ εβαλα αχλαδι και τα παραγματα ηταν καπωσ καλήτερα αν και οταν τησ δινω παει να κανει εμμετο δεν τησ αρεσει καθολου!!!λεω μεσα στα φρουτα να τησ τριβω ενα μπισκοτακι μιραντα ετσι για ποιο γευση τι λετε???

16πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Κυρ Φεβ 10, 2013 4:14 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κατσε να βαλις τη μπανανα και θα φαει πιστευω, απλαναμην ειναι αγουρη αλλά ωριμη. Μτα θα μπορεις να βαζεις και αλλα φρουτα να γινεται ακομα πιο νοστιμο. Γιατι να δωσεις το μπισκοτο απο τωρα;

17πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Κυρ Φεβ 10, 2013 4:20 am

mpoumpouka mou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
για γευση ποιο πολυ!!!

18πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Κυρ Φεβ 10, 2013 4:24 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ενταξει, αλλα δεν προτιμας ναμαθει την αληθινη γευση των φρουτων; Δωσε λιγο χρονο!

19πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Κυρ Φεβ 10, 2013 4:28 am

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Oλα τα παιδια στην αρχη δεν τρωνε με ευχαριστηση καποιεs καινουριεs γευσειs.Kανε λιγο υπομονη και επεμενε.Σιγα σιγα θα τα φαει και τα φρουτα.Μην επιβαρυνειs τον οργανισμο του απο τωρα με ζαχαρη.Και αν δειs τα πολυ δυσκολα και θεs ακομα να βαλειs μπισκοτο καλυτερα παρε τηs NUTRICIA τα παιδικα που ειναι χωριs ζαχαρη.

20πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Κυρ Φεβ 10, 2013 7:48 am

efffie

efffie
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mpoumpouka mou έγραψε:κοριτσια σας ευχαριστω ολεσ!!!εχθεσ τησ εβαλα αχλαδι και τα παραγματα ηταν καπωσ καλήτερα αν και οταν τησ δινω παει να κανει εμμετο δεν τησ αρεσει καθολου!!!λεω μεσα στα φρουτα να τησ τριβω ενα μπισκοτακι μιραντα ετσι για ποιο γευση τι λετε???

εγώ δε συμφωνώ με το μπισκότο, γιατί΄άλλο το μπισκότο και άλλο το φρούτο. Είναι πολύ μικρό το μωρό για να φάει μπισκότο που εκτός από υδατάνθρακες και ζάχαρη δεν του προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ
Και μένα ξυνίζονταν ειδικά στις πρώτες φορές που δοκίμαζαν κάτι, όπως λες, έκαναν σαν να ανακατεύονταν, αλλά επέμενα, λίγο λίγο κάθε΄με΄ρα απλά για να συνηθήσουν τις γεύσεις.
Χρειάζετε αρκετό χρόνο απ ότι κατάλαβα πάντως για να δοκιμάσουν τα φρούτα και να φάνε μια ποσότητα, που την λές φρουτό΄κρεμα!

21πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Κυρ Φεβ 10, 2013 2:18 pm

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
@ Rinoula:

Αχ αχ αχ... Πονεμένη ιστορία. Έχώ δοκιμάσει τα πάντα πριν καταλήξω σε αυτό το πρόγραμμα. Από το πρωί που θηλάζει (2 φορές, μία μόλις ξυπνήσει και άλλη μία περίπου μετά από 1,5 - 2 ώρες που ξανακοιμάται) μέχρι το απόγευμα που ξαναπίνει γάλα είναι πολλές ώρες και εγώ "τουμπανιάζω". Έτσι αντλώ το μεσημέρι, συνήθως πριν φάει ο κύριος το μεσημεριανό του. Καμιά φορά ξαναθηλάζει λίγο μετά το μεσημεριανό του για να κοιμηθεί. Το απόγευμα του δίνω αυτό που άντλησα. Αν τον θηλάσω το απόγευμα, το βράδυ που θέλει να "χλαπακιάσει" στα γρήγορα και να κοιμηθεί, δεν θα χορτάσει (η τουλάχιστον δεν θα χορτάσει όσο γρήγορα θέλει), θα αρχίσει την γκρίνια (είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο γκρινιάζει το αστεράκι μου) και θα αναγκαστώ να του δώσω μπουκάλι. Και θα αργήσει να ηρεμήσει γιατί όταν είναι για ύπνο δεν το πολυθέλει το μπουκάλι, το καλύτερό του είναι να θηλάζει, να χορταίνει και να ηρεμεί στο στήθος πιπιλίζοντας μέχρι να αποκοιμηθεί (για να είμαι ειλικρινής, τις λατρεύω και εγώ αυτές τις στιγμές). Είναι πολύ φαγάνας, είναι ο λόγος που από την αρχή έδωσα συμπλήρωμα, δεν γινόταν αλλιώς. Για να καταλάβεις, από το μαιευτήριο, 2 ημερών, θήλαζε, έπινε ό,τι είχα αντλήσει εγώ με το νοσοκομειακό θήλαστρο 30 - 40 ml(για να αυξήσω την παραγωγή μου και να φτιάξω λίγο τις θηλές μου - ελαφρώς εισέχουσες και τον δυσκόλευαν) και συνέχιζε να κλαίει. Οπότε του έδινα το μπιμπεράκι του μαιευτηρίου και επινε και από εκεί τα 3/4 τουλάχιστον. Φαντάσου ότι 5 ημερών (κρατούσα ημερολόγιο με τα ταϊσματά του) κάθε του γεύμα ήταν 110 - 130 ml. Γι' αυτό σου λέω... αχ αχ αχ...

22πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Κυρ Φεβ 10, 2013 11:01 pm

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mpoumpouka mou έγραψε:κοριτσια σας ευχαριστω ολεσ!!!εχθεσ τησ εβαλα αχλαδι και τα παραγματα ηταν καπωσ καλήτερα αν και οταν τησ δινω παει να κανει εμμετο δεν τησ αρεσει καθολου!!!λεω μεσα στα φρουτα να τησ τριβω ενα μπισκοτακι μιραντα ετσι για ποιο γευση τι λετε???

καλημερα μπουμπουκα μου,κ εμενα στην αρχη τα εκανε αυτα εβαλα μπισκοτο για να γλυκανει οπως λες αλλα τπτ,ρωτησα την παιδιατρο μετα κ μου εχε να μην βαζω οποτε εβαζα για 10 μερες λιγη σκονη απο την απογευματινη κρεμα την βανιλια..σταδιακα εβαζαλιγοτερη κ στις 10 μερες πανω σταματησα να βαζω κ τωρα τρωει μονο φρουτα..κ εμενα στην αρχη εκανε πως αναγουλιαζε(ακομα κ με την βανιλια)αρχικα τρομαζα κ δεν του εδεινα αλλο(αλλα ειχε φαει 1-2κουταλακια μονο)μετα ειπα οτι θα επιμεινω λιγο παραπανω..οποτε οταν εκανε πως αναγουλιαζε εγω του εκανα πως τον κοροιδευω Wink το εκανε 2-3 φορες κ μετα την ετρωγε κανονικα!!!ακομα κ τωρα 7 μηνων στα 2 πρωτα κουταλακια ειτε φρουτο ειτε φαγητο κανει αυτο το αναγουλιασμα αλλα μετα τρωει κανονικα κ χωρις πιεση εννοειτε!!!
λιγο υπομονη κ βεβαια πολυ προσοχη οπως τρωει!!!θα συνηθισει την γευση κ θα τρωει κανονικα,ειναι κ η διαφορα του κρυου(που ειναι τα φρουτα σε αντιθεση με το γαλα!!)μην σε αγχωνει,θα μαθει κ δεν θα προλαβαινεις να ταιζεις!!!!!

23πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Δευ Φεβ 11, 2013 12:16 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Anna - mana έγραψε:@ Rinoula:

Αχ αχ αχ... Πονεμένη ιστορία. Έχώ δοκιμάσει τα πάντα πριν καταλήξω σε αυτό το πρόγραμμα. Από το πρωί που θηλάζει (2 φορές, μία μόλις ξυπνήσει και άλλη μία περίπου μετά από 1,5 - 2 ώρες που ξανακοιμάται) μέχρι το απόγευμα που ξαναπίνει γάλα είναι πολλές ώρες και εγώ "τουμπανιάζω". Έτσι αντλώ το μεσημέρι, συνήθως πριν φάει ο κύριος το μεσημεριανό του. Καμιά φορά ξαναθηλάζει λίγο μετά το μεσημεριανό του για να κοιμηθεί. Το απόγευμα του δίνω αυτό που άντλησα. Αν τον θηλάσω το απόγευμα, το βράδυ που θέλει να "χλαπακιάσει" στα γρήγορα και να κοιμηθεί, δεν θα χορτάσει (η τουλάχιστον δεν θα χορτάσει όσο γρήγορα θέλει), θα αρχίσει την γκρίνια (είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο γκρινιάζει το αστεράκι μου) και θα αναγκαστώ να του δώσω μπουκάλι. Και θα αργήσει να ηρεμήσει γιατί όταν είναι για ύπνο δεν το πολυθέλει το μπουκάλι, το καλύτερό του είναι να θηλάζει, να χορταίνει και να ηρεμεί στο στήθος πιπιλίζοντας μέχρι να αποκοιμηθεί (για να είμαι ειλικρινής, τις λατρεύω και εγώ αυτές τις στιγμές). Είναι πολύ φαγάνας, είναι ο λόγος που από την αρχή έδωσα συμπλήρωμα, δεν γινόταν αλλιώς. Για να καταλάβεις, από το μαιευτήριο, 2 ημερών, θήλαζε, έπινε ό,τι είχα αντλήσει εγώ με το νοσοκομειακό θήλαστρο 30 - 40 ml(για να αυξήσω την παραγωγή μου και να φτιάξω λίγο τις θηλές μου - ελαφρώς εισέχουσες και τον δυσκόλευαν) και συνέχιζε να κλαίει. Οπότε του έδινα το μπιμπεράκι του μαιευτηρίου και επινε και από εκεί τα 3/4 τουλάχιστον. Φαντάσου ότι 5 ημερών (κρατούσα ημερολόγιο με τα ταϊσματά του) κάθε του γεύμα ήταν 110 - 130 ml. Γι' αυτό σου λέω... αχ αχ αχ...

Καταρχην μπραβο για την προσπαθεια σου, ειχες δυσκολιες και τα πηγες εξαιρετικα καλά εκει όπου άλλες τα παρατανε!
Το θεμα ειναι οτι το στθος σου τουμπανιαζει το απογευμα επειδη κανεις την αντληση. Εχει μαθει ο οργανισμος να φτιαχνει τοτε γαλα. Επισης, το βραδυ αν δε δινεις συμπληρωμα, θα μαθει το στηθος να φτιαχνει περισσοτερο γαλα την ωρα που το θες. Οσο δινεις συμπληρωμα ειτε δικο σου ειτε ξενο, δεν αφηνεις την παραγωγη σου να προσαρμοστει στις απαιτησεις του μωρου, με αποτελεσμα η αναγκη για την αντληση ή το συμπληρωμα να διαιωνιζεται.
Το στηθος δεν ειναι αποθηκη, το γαλα παραγεται την ωρα που ζητειται.
Επισης, μπορεις να δινεις και λιγο στηθος και μετα το φρουτο αν το δεχεται ο μικρος.
Στα λεω βασικα για να μην ταλαιπωρεισαι με θηλαστρα αν εσενα σε βολευει τοτε συνεχισε. Πάντως προσπαθησε να κανετε καμποσα γευματα τη μερα απευθειας απο το στηθος, όχι μονο 2-3, γιατι σε λιγο καιρο δε θα φτανουν. Γενικα ειναι καλύτερα για το μωρο, για σενα λκαι για την παραγωγη να πινει κατευθειαν απο την πηγη Smile

24πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Δευ Φεβ 11, 2013 2:44 pm

mpoumpouka mou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εχετε δικιο για τα μπισκοτα δεν θα τισ βαλω!!!οσο περνανε οι μερες τοσο και καλύτερα !!! σασ ευχαριστω ολες!!!μια απορια ακομα !!εγω ξεκινησα με μηλο μετα απο 3 μερεσ τις εβαλα αχλαδι και μηλο μαζι και μετα μπανα και ολα μαζι ετσι το κανετε και εσεισ???

25πρωτη τροφη... Empty Απ: πρωτη τροφη... Δευ Φεβ 11, 2013 3:22 pm

mpoumpouka mou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
σημερα ειδα κατι κοκκινιλες στο σαγονι τησ λετε να ειναι απο τα φρουτα???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις