Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
41 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 41 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Θηλασμος .... Empty Θηλασμος .... Τρι Φεβ 26, 2013 5:59 pm

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μανουλες , καλημερα ! Μια ερωτηση θελω να κανω ! Υπαρχει περιπτωση να μην εχω γαλα μετα την εγκυμοσυνη ;; Γιατι ακουω συνεχεια καποιες μαμαδες να λενε οτι δεν ειχα καθολου γαλα η δεν χορτεναι το μωρο μ ! Θα μπορουσε να με διαφωτισει καμια ; Θελω πολυ να κανω αποκλειστικο θηλασμο θα θελα να μ πειτε σας παρακαλω, δεν θα θελα καθολου το μωρο μ να πιει ξενο γαλα ! Εχω διαβασει καποια αρθρα στ google αλλα δεν ειναι οτι βρηκα μια απαντηση που να με καλυψε ! Hellpppssss.... :$

2Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τρι Φεβ 26, 2013 7:03 pm

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλεεεεεε...μην αγχωνεσαι παιδακι μου...ολα καλα θα πανε και θα θηλασεις και γαλα θα εχεις...μη σκεφτεσαι αν και αν και αν...να σκεφτεσαι τι ωραια που θα ειναι που θα θηλαζεις το μωρο σου.οι πρωτες σαραντα μερες ειναι δυσκολες απο μονες τους.ξεκουρασου τωρα για να μπορεις με ψυχραιμια να αντιμετωπιζεις τις πρωτες δυσκολιες.μςτα ολα ερχονται και στρωνουν απο μονα τους.καλη σου μερα...

3Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τρι Φεβ 26, 2013 9:27 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με τοκαλο το μωρο σου!

Ολες οι γυναικες εχουν γαλα. Το ναεπιτυχεις αποκλειστικο θηλασμο χρειαζεται κλη ενημερωση, υποστηριξη και λιγη τυχη!

Διαβασε τις πληροφοριες που αφορουν το θηλασμο εδω
http://pediatros-thes.gr/#
http://www.mitrikosthilasmos.com/
http://www.thilasmos.com/?page_id=6
http://kellymom.com/

4Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 12:17 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:Με τοκαλο το μωρο σου!

Ολες οι γυναικες εχουν γαλα. Το ναεπιτυχεις αποκλειστικο θηλασμο χρειαζεται κλη ενημερωση, υποστηριξη και λιγη τυχη!

Διαβασε τις πληροφοριες που αφορουν το θηλασμο εδω
http://pediatros-thes.gr/#
http://www.mitrikosthilasmos.com/
http://www.thilasmos.com/?page_id=6
http://kellymom.com/

'Οπως τα λέει η Rinoula! Και υπομονή στην αρχή (τον πρώτο μήνα περίπου) μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Καλό θα ήταν αν έχεις μαία να τη ρωτήσεις από πριν να σου δείξει μερικά πράγματα που βοηθάνε. Η δικιά μου για παράδειγμα μου είχε δείξει ασκήσεις που άρχισα να κάνω μπαίνοντας στον όγδοο και μου είχε πει να κάνω μασάζ στο στήθος με αμυγδαλέλαιο και είχα σταγόνες σε όλον τον ένατο και γάλα αμέσως μόλις γέννησα. Δυστυχώς δεν κατάφερα αποκλειστικό θηλασμό από την αρχή, αλλά θηλάζουμε ήδη 7 μήνες και συνεχίζουμε.

5Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 12:19 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αννα μου δεν ξερω αν σε βοηθησε το αμυγδαλελαιο και το μασαζ αλλα σαφως δεν ειναι απαραιτητο! Κι εγω δεν εκανα καμια απολυτως προετοιμασια αλλα θηλασα κανονικα το παιδακι μου το πρωτο (ελπιζω να καταφερω και το δευτερο). Δε χρειαζεται γενικα κατι πριν τη γεννα για να ετοιμαστει το στηθος.

6Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 1:27 am

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ούτε εγώ έκανα κάτι.Από μόνο του ήρθε την τρίτη μέρα αφού γέννησα!

7Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 1:54 am

ΑΓΓΕΙΚΗ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αγαπητή Λουκία,

Η αλήθεια είναι πως ιδιαίτερη προετοιμασία δεν χρειάζεται εκτός από την ψυχολογική!!!Και αυτό που θέλω να πω είναι
να το έχεις αποφασίσει εσύ.Είναι δύσκολο,είναι παίδεμα και αν δεν προκύψει σίγουρα θα μεγαλώσεις ένα γερό παιδάκι !Από την προσωπική μου εμπειρία έχω να σου πω ότι το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ είναι να μην χάσεις το" παιγχίδι"στο μαιευτήριο!Ζήτα rooming in-να έχεις το μωρό μαζί σου στο δωμάτιο -και μην επιτρέψεις για κανένα λόγο να του δώσουν τεχνητό γάλα όσο θα είστε εκεί.Νομίζω ότι ψυχολογικά βοηθάει πολύ και το να μην έχεις γάλα τεχνητό όταν επιστρέψεις στο σπίτι.Οπλίσου με δύναμη και μόλις μπεις σε ένα πρόγραμμα θα δεις πόσο εύκολο και φυσικό είναι.Εγώ δυσκολεύτηκα να αποθηλάσω γιατί δεν μπορούσα να πάρω απόφαση να σηκώνομαι μέσα στη νύχτα να ζεστένω γάλα να αποστειρώνω κτλ.Καλή επιτυχία και όλα καλά να σου πάνε!!!

8Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 2:03 am

mama_tou_Thanasi

mama_tou_Thanasi
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καταρχήν ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. Εγώ έκανα να "κατεβάσω γάλα" περίπου δυο μήνες. Αλλά ποτέ δεν το έβαζα κάτω. Και φυσικά δεν άκουγα όλους εκείνους που έλεγαν "δως του εκεί μπουκάλι να ξεμπερδεύεις, κάθεσαι και παιδεύεσαι". Με πολλή προσπάθεια και σωστή καθοδήγηση τα κατάφερα και ειλικρινά νιώθω περήφανη με τον εαυτό μου. Να φανταστείς έφτασα σε σημείο να θηλάζω 22 ώρες το 24ωρο, χωρίς υπερβολή. Τώρα πια ο μικρούλης μου είναι 7 μηνών και συνεχίζουμε. Ο,τι και να γίνει, μη σκέφτεσαι αν θα έχεις γάλα ή όχι. Ηρέμησε, ζήσε το μικράκι σου και ασε τη φύση να κάνει τη δουλειά της. Περισσότερη σημασία έχει να είσαι εσύ καλά και το μωρό σου και όχι τόσο αν θηλάσεις και πόσους μήνες. Σου εύχομαι να έχεις αρκετό γάλα να θηλάσεις όσο αντέχεις και με το καλό το μπουμπούκι σου.

9Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 2:28 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:Αννα μου δεν ξερω αν σε βοηθησε το αμυγδαλελαιο και το μασαζ αλλα σαφως δεν ειναι απαραιτητο! Κι εγω δεν εκανα καμια απολυτως προετοιμασια αλλα θηλασα κανονικα το παιδακι μου το πρωτο (ελπιζω να καταφερω και το δευτερο). Δε χρειαζεται γενικα κατι πριν τη γεννα για να ετοιμαστει το στηθος.

Ρηνούλα μου, καλημέρα! Σίγουρα δεν είναι απαραίτητο και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι βοήθησε, γιατί δεν ξέρω πώς θα ήταν αν δεν τα είχα κάνει όλα αυτά. Νομίζω όμως πως με βοήθησε ψυχολογικά η προετοιμασία... Πάντως θήλασα αμέσως, από την ανάνηψη.
Λουκία, όπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω (συγνώμη δεν συγκράτησα το όνομα...) σημαντικότατο είναι να ζητήσεις rooming in και αποκλειστικό θηλασμό στο μαιευτήριο. Μην ακούσεις όσους σου πουν (και θα είναι αρκετοί, πίστεψέ με) ότι στο μαιευτήριο θα πρέπει να ξεκουραστείς για να έχεις δυνάμεις μετά και γι' αυτό δεν πρέπει να έχεις το μωρό μαζί σου συνέχεια. Μην ανησυχείς, αν θες να το δώσεις λίγες ώρες για να ξεκουραστείς (ή όταν θα πλακώνουν οι επισκέψεις και θα φρικάρεις που θα στέκονται όλοι πάνω από το μωράκι σου), μπορείς όποτε θες.

10Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 2:44 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αννα εσυ ειχες rooming-in;
Να σε ρωτησω, την πανα και το πλυσιματακι το κανει η μαμα ή οι μαιες; (Ασχετο, το ξερω, συγγνωμη)

11Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 2:57 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:Αννα εσυ ειχες rooming-in;
Να σε ρωτησω, την πανα και το πλυσιματακι το κανει η μαμα ή οι μαιες; (Ασχετο, το ξερω, συγγνωμη)


Είχα rooming-in και είχα ζητήσει και αποκλειστικό θηλασμό (αναγκάστηκα όμως να δώσω ξένο, αλλά το ζήτησα εγώ και το έδωσα εγώ). Το πρώτο βράδυ δεν κομήθηκα καθόλου, απλά τον χάζευα! Το μωρό το έδινα στο βρεφοθάλαμο για να το αλλάξουν (όχι δεν το κάνει η μαμά, αλλά μπορείς να ζητήσεις να το κάνεις εσύ κάποιες φορές - εμένα είναι το πρώτο μου παιδάκι και φοβόμουν - και το άλλαξα μια-δυο φορές με τη μαία μου μαζί). Επίσης το έδωσα ένα μεσημέρι για μιάμιση ώρα για να κοιμηθώ λίγο και ένα βράδυ (πάντα μετά από το γεύμα του που κοιμόταν και με την εντολή να μου τον φέρουν μόλις ξυπνήσει). Α, και όταν είχα πολύ κόσμο στο δωμάτιο τον άφηνα 5 λεπτά να τον δούν και μετά φώναζα κοπέλα να τον πάρει. Επειδή όμως μπορεί μαιευτήριο από μαιευτήριο να διαφέρει στις πρακτικές του (εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ) καλό θα είναι να ζητήσεις μία ενημέρωση από το γιατρό σου ή από το ίδιο το μαιευτήριο για να ξέρεις.

12Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 3:00 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_tou_Thanasi έγραψε:Καταρχήν ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. Εγώ έκανα να "κατεβάσω γάλα" περίπου δυο μήνες. Αλλά ποτέ δεν το έβαζα κάτω. Και φυσικά δεν άκουγα όλους εκείνους που έλεγαν "δως του εκεί μπουκάλι να ξεμπερδεύεις, κάθεσαι και παιδεύεσαι". Με πολλή προσπάθεια και σωστή καθοδήγηση τα κατάφερα και ειλικρινά νιώθω περήφανη με τον εαυτό μου. Να φανταστείς έφτασα σε σημείο να θηλάζω 22 ώρες το 24ωρο, χωρίς υπερβολή. Τώρα πια ο μικρούλης μου είναι 7 μηνών και συνεχίζουμε. Ο,τι και να γίνει, μη σκέφτεσαι αν θα έχεις γάλα ή όχι. Ηρέμησε, ζήσε το μικράκι σου και ασε τη φύση να κάνει τη δουλειά της. Περισσότερη σημασία έχει να είσαι εσύ καλά και το μωρό σου και όχι τόσο αν θηλάσεις και πόσους μήνες. Σου εύχομαι να έχεις αρκετό γάλα να θηλάσεις όσο αντέχεις και με το καλό το μπουμπούκι σου.


Συγχαρητήρια, μπράβο σου πραγματικά που δεν το έβαλες κάτω παρ' όλες τις δυσκολίες!!! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!

Respect Respect Respect

13Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 3:33 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Anna - mana έγραψε:
Rinoula έγραψε:Αννα εσυ ειχες rooming-in;
Να σε ρωτησω, την πανα και το πλυσιματακι το κανει η μαμα ή οι μαιες; (Ασχετο, το ξερω, συγγνωμη)


Είχα rooming-in και είχα ζητήσει και αποκλειστικό θηλασμό (αναγκάστηκα όμως να δώσω ξένο, αλλά το ζήτησα εγώ και το έδωσα εγώ). Το πρώτο βράδυ δεν κομήθηκα καθόλου, απλά τον χάζευα! Το μωρό το έδινα στο βρεφοθάλαμο για να το αλλάξουν (όχι δεν το κάνει η μαμά, αλλά μπορείς να ζητήσεις να το κάνεις εσύ κάποιες φορές - εμένα είναι το πρώτο μου παιδάκι και φοβόμουν - και το άλλαξα μια-δυο φορές με τη μαία μου μαζί). Επίσης το έδωσα ένα μεσημέρι για μιάμιση ώρα για να κοιμηθώ λίγο και ένα βράδυ (πάντα μετά από το γεύμα του που κοιμόταν και με την εντολή να μου τον φέρουν μόλις ξυπνήσει). Α, και όταν είχα πολύ κόσμο στο δωμάτιο τον άφηνα 5 λεπτά να τον δούν και μετά φώναζα κοπέλα να τον πάρει. Επειδή όμως μπορεί μαιευτήριο από μαιευτήριο να διαφέρει στις πρακτικές του (εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ) καλό θα είναι να ζητήσεις μία ενημέρωση από το γιατρό σου ή από το ίδιο το μαιευτήριο για να ξέρεις.

Σ'ευχαριστω πολυ!

14Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 3:57 am

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Χωρίς υστερίες με το ξένο γάλα φυσικά και έδωσα ξένο τον πρώτο μήνα. Η μπέμπα μου γεννήθηκε 2100.Ανέβασε ίκτερο. Το γάλα μου ήρθε μετά από τρείς μέρες. Η μικρή δεν είχε τη δυνατότητα να ξυπνάει μόνη της για φαί λόγω υπογλυκαιμίας. Την έβαζα κάθε τρείς στο στήθος και της έδινα και ξένο και έπινε μόνο 30 μλ το μέγιστο. Χόρταινε από το δικό μου. Αυτή τη στιγμή είμαστε στον τέτερτο μήνα και θηλάζουμε αποκλειστικά. Πιστεύω πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και οι οδηγίες για τον θηλασμό και το ξένο γάλα πρέπει να δίνονται από τους γιατρούς.Εγώ δεν έχω ακούσει κανέναν γιατρό να λέει ότι το ξένο είναι καλύτερο. Όλοι τον θηλασμό ασπάζονται. Όλα με ψυχραιμία, θέληση και αγάπη γίνονται. Και μένα μου φαίνεται δύσκολο που πια πηγαίνω στη δουλειά μου και θηλάζω αποκλειστικά αλλά το θέλω και το παλεύω.Αυτό δε σημαίνει όμως ότι μια μάνα που δεν τα καταφέρνει στον θηλασμό δεν είναι καλή μάνα...Με το καλό να σου έρθουν όλα κατ' ευχήν...

15Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 8:07 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:
Anna - mana έγραψε:
Rinoula έγραψε:Αννα εσυ ειχες rooming-in;
Να σε ρωτησω, την πανα και το πλυσιματακι το κανει η μαμα ή οι μαιες; (Ασχετο, το ξερω, συγγνωμη)


Είχα rooming-in και είχα ζητήσει και αποκλειστικό θηλασμό (αναγκάστηκα όμως να δώσω ξένο, αλλά το ζήτησα εγώ και το έδωσα εγώ). Το πρώτο βράδυ δεν κομήθηκα καθόλου, απλά τον χάζευα! Το μωρό το έδινα στο βρεφοθάλαμο για να το αλλάξουν (όχι δεν το κάνει η μαμά, αλλά μπορείς να ζητήσεις να το κάνεις εσύ κάποιες φορές - εμένα είναι το πρώτο μου παιδάκι και φοβόμουν - και το άλλαξα μια-δυο φορές με τη μαία μου μαζί). Επίσης το έδωσα ένα μεσημέρι για μιάμιση ώρα για να κοιμηθώ λίγο και ένα βράδυ (πάντα μετά από το γεύμα του που κοιμόταν και με την εντολή να μου τον φέρουν μόλις ξυπνήσει). Α, και όταν είχα πολύ κόσμο στο δωμάτιο τον άφηνα 5 λεπτά να τον δούν και μετά φώναζα κοπέλα να τον πάρει. Επειδή όμως μπορεί μαιευτήριο από μαιευτήριο να διαφέρει στις πρακτικές του (εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ) καλό θα είναι να ζητήσεις μία ενημέρωση από το γιατρό σου ή από το ίδιο το μαιευτήριο για να ξέρεις.

Σ'ευχαριστω πολυ!


Θηλασμος .... 417472

16Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 8:15 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
demmy29 έγραψε:Χωρίς υστερίες με το ξένο γάλα φυσικά και έδωσα ξένο τον πρώτο μήνα. Η μπέμπα μου γεννήθηκε 2100.Ανέβασε ίκτερο. Το γάλα μου ήρθε μετά από τρείς μέρες. Η μικρή δεν είχε τη δυνατότητα να ξυπνάει μόνη της για φαί λόγω υπογλυκαιμίας. Την έβαζα κάθε τρείς στο στήθος και της έδινα και ξένο και έπινε μόνο 30 μλ το μέγιστο. Χόρταινε από το δικό μου. Αυτή τη στιγμή είμαστε στον τέτερτο μήνα και θηλάζουμε αποκλειστικά. Πιστεύω πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και οι οδηγίες για τον θηλασμό και το ξένο γάλα πρέπει να δίνονται από τους γιατρούς.Εγώ δεν έχω ακούσει κανέναν γιατρό να λέει ότι το ξένο είναι καλύτερο. Όλοι τον θηλασμό ασπάζονται. Όλα με ψυχραιμία, θέληση και αγάπη γίνονται. Και μένα μου φαίνεται δύσκολο που πια πηγαίνω στη δουλειά μου και θηλάζω αποκλειστικά αλλά το θέλω και το παλεύω.Αυτό δε σημαίνει όμως ότι μια μάνα που δεν τα καταφέρνει στον θηλασμό δεν είναι καλή μάνα...Με το καλό να σου έρθουν όλα κατ' ευχήν...

Συγχαρητήρια που το πάλεψες και τα κατάφερες! Έχεις δίκιο, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πολλές φορές δεν υπάρχουν επιλογές. Όμως δυστυχώς δεν ασπάζονται όλοι το θηλασμό, το αποδεικνύουν τα τραγικά ποσοστά των μαμάδων που θηλάζουν αποκλειστικά ή σχεδόν αποκλειστικά τα παιδιά τους στη χώρα μας σε σύγκριση με άλλες χώρες. Και φυσικά δεν θα κατηγορήσει κανένας μια μαμά για την απόφασή της όποια και αν είναι αυτή, όλες προσπαθούμε το καλύτερο για τα παιδιά μας. Όμως θα πρέπει κατά τη γνώμη μου κάθε τέτοια απόφαση να λαμβάνεται μετά από γνώση και σφαιρική ενημέρωση, πράγμα που δυστυχώς δε γίνεται πάντα (εδώ φταίνε και οι μέλουσες μαμάδες που δεν το ψάχνουν αλλά και οι γιατροί που δεν ενημερώνουν). Και δυστυχώς αν δεν έχεις καλή ενημέρωση, είναι εύκολο να τα παρατήσεις, ειδικά στην αρχή που τα πράγματα συνήθως είναι κάπως δύσκολα, στερώντας έτσι από το μωρό, άδικα και χωρίς συγκεκριμένο λόγο, ένα πολύτιμο εφόδιο για όλη του τη ζωή.

17Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 11:50 am

chistiana


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Να σου πω κι εγω πως ο χειροτερος εχθρος για το θηλασμο ειναι το ανχος. Μην κανεις το λαθος να αρχισεις τα "κλαιει αρα πειναει αρα δεν εχω γαλα". Γαλα εχεις κ αν δεν ειναι αρκετο θα φροντισει το μωρακι σου να θηλαζει πιο συχνα για να αυξησει την παραγωγη σου. Εγω θηλασα το γιο μου 9 μηνες (αποθηλασα γιατι εμεινα εγγυος κ ο θηλασμος προκαλεσε συσπασεις κ δυστυχως απεβαλα) κ την κορουλα μου που ειναι τωρα 9 μηνων κ συνεχιζουμε δυναμικα. Στο γιο μου ειχα διαρκος ανχος κ δεν το απολαυσα μεχρι να φτασουμε στον 6ο! Απλα εχε πιστη οτι το σωμα σου ξερει και θα τα καταφερεις περιφημα! Εμενα με βοηθαει πολυ το τσαι θηλασμου παρεπιπτοντος!!

18Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 12:12 pm

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
με το καλο!ολα καλα θα πανε ... το χειροτερο ισως να ειναι το περιβαλλον σου.συνηθως νομιζουν οτι δε χορταινει το μωρο γιατι ζηταει συχνα το στηθος .αυτους φροντισε να απομακρυνεις απο κοντα σου αν αρχισουν τα :δωσε συμπληρωμα κτλ....

19Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 12:42 pm

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ..ΘΗΛΑΖΩ 9 ΜΗΝΕΣ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΩ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΛΑ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΟΧΙ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΞΕΝΟ..ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ..ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΜΙΣΗ!!!ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ!ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΑΛΑΡΗ Κ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΣΟΥ..ΑΥΤΗ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΜΟΛΙΣ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..ΤΣΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ???ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ..ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ???

20Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 2:48 pm

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zeta86 έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ..ΘΗΛΑΖΩ 9 ΜΗΝΕΣ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΩ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΛΑ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΟΧΙ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΞΕΝΟ..ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ..ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΜΙΣΗ!!!ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ!ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΑΛΑΡΗ Κ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΣΟΥ..ΑΥΤΗ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΜΟΛΙΣ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..ΤΣΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ???ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ..ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ???

Υπάρχει ένα έτοιμο σε φακελάκια (αυτό ξέρω εγώ τουλάχιστον μπορεί να υπάρχουν κι άλλα) της Weleda, το παίρνεις από φαρμακείο. Εγώ φτιάχνω μόνη μου (μου είπε τη συνταγή μια γνωστή μου που ξέρει τα πάντα για τα βότανα). Βάζω σε νερό (υπολογίζω μετά το βράσιμο να μείνουνε δύο μεγάλα φλυτζάνια) 2 κουτ. γλυκού μαραθόσπορο και 2 κουτ. γλυκού γλυκάνισο και τα αφήνω να βράσουν για 2 λεπτά. Σβήνω το μάτι και προσθέτω 2 κουτ. γλ. τσουκνίδα, 2 κουτ. γλ. λουίζα και μισό κουτ. γλ. κύμινο. Το αφήνω για 5-10 λεπτά και το πίνω μέσα στη μέρα. Όχι ζάχαρη, όχι μέλι (δεν ξέρω γιατί, δεν ρώτησα, αλλά μου το τόνισε). Εγώ είδα διαφορά λίγες μέρες αφότου το ξεκίνησα και το πίνωκάθε μέρα. Επίσης βοηθάνε οι ταμπλέτες μαγιάς μπύρας.

21Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Τετ Φεβ 27, 2013 10:41 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα! Τα τσαγια και οι ταμπλετες βοηθουν στηναυξηση της παραγωγης αλλα σε καμια πριπτωση δε χρειαζονται για τη διατηρηση της! Αν θηλαζουμε οποτε και οσο θλει το μωρο μας, ειναι εντελως περιττα. Αν σε καποια μαμα δεν αρεσουν, μπορει να τα σταματησει και δε θα αλλαξει τιποτα.

22Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Πεμ Φεβ 28, 2013 8:36 am

chistiana


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εγω περνω το ετοιμο σε φακελακια. Η γευση συνηθιζεται! Και επισης καλο κανει η τριγονελλα (fenugreek)!

23Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Πεμ Φεβ 28, 2013 10:11 am

ΠΙΝΟΚΙΟ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα. Θα σου πω και εγώ τη δική μου άποψη που πήγα σήμερα στο γιατρό και με ρώτησε αν ήταν δύσκολος ο θηλασμός (σήμερα είμαστε 4 μηνών) και του απάντησα ότι μετάνιωσα που δεν το έκανα και στο 1ο μου παιδί. Όλα είναι θέμα άγχους και ενημέρωσης. Στο 1ο μου παιδί θήλαζα και έδινα και συμπλήρωμα ξένο (μετά από παρότρυνση του παιδιάτρου για να ξέρω πόσο τρώει το παιδί). Θήλασα 4,5 μήνες, αλλά αισθανόμουνα ότι δεν υπήρχε πολύ γάλα. Τώρα στο 2ο αλλάξαν τα πράγματα. Η παιδίατρος ήταν αυστηρή και κάθετη με το θηλασμό. Να πω την αλήθεια δυσκολεύτηκα πολύ στην αρχή. Το παιδί ξυπνούσε πολύ συχνά τη νύχτα και έκλαιγε. Της έδινα μια φορά την ημέρα ξένο γιατί νόμιζα ότι πεινάει. Αλλά τελικά μου έτρωγε μόνο 10 γρ., οπότε προφανώς δεν πεινούσε. Ξυπνούσα το πρωί και έκλαιγα λέγοντας ότι θα σταματήσω γιατί με κουράζει και δεν ξέρω αν χορταίνει το παιδί και αν είναι θρεπτικό το γάλα μου. Καλό είναι να μιλήσεις με μία μαία εξειδικευμένη στο θηλασμό. Θα σε κάνει να δεις τα πράγματα με τη θετική τους πλευρά. Εμένα πχ μου έδειξε στάσεις θηλασμού για να μην κουράζομαι και μου είπε πως δεν υπάρχει γυναίκα που να μην έχει γάλα (που αυτό πιστεύουμε πολλές γυναίκες). Οι πρώτες 40 μέρες είναι δύσκολες...μετά μπαίνει σε πρόγραμμα το μωρό και ...όλα καλά. Θα νιώσεις μεγάλη ικανοποίηση όταν θα βλέπεις ότι το μωρό παχαίνει και όταν θα συ λέει η γιατρός: μπράβο σου, δεν περίμενα ότι θα τα καταφέρεις! Και πόσο θα καμαρώνεις όταν θα βλέπεις ότι το παιδί σου μεγαλώνει καθαρά μέσα από σένα...Γι' αυτό λοιπόν...ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ!!! Very Happy

24Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Πεμ Φεβ 28, 2013 11:50 am

le petit prince


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλησπερα και απο μενα θα συμφωνησω με ολες τις μανουλες αποφορτισου απο το αγχος σου ηρεμησε και πες στο ευατο σου οτι μπορεις να προσφερεις το καλυτερο στο παιδι σου.εγω εχω εναν πριγκηπακο 9 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα θα σου πω μονο οτι ειχα παρα πολυυυυυυυυυυυ γαλα εκανα και τραπεζα με 250 ml τεσσερα σακουλακια την ημερα και ξαφνικα με παιρνουν τηλ.απο την δουλεια μου -ειμαι νηπιαγωγος και μας απολυει καθε καλοκαιρι και εμενα εκει επεφτε και η γεννα μου το καλοκαιρι-να με ρωτησουν αν θελω να παω για δουλεια .τι να σου πω αγχωθηκα γιατι ο πρινσακος ηταν 3 μηνων και δεν ηθελα να τον αφησω να μην τα πολυλογω μειωθηκε η ροη μεχι και σημερα αρκετα αλλα δεν παρατησα ουτε προκιεται θα δινω οσο μπορω και να σου πω εγω πινω ταπλετες μπυρας και μπυρα χωρις αλκοολ και πολλες σουπες.τα βραδια ειναι πιο δυσκολα που κουτουλαω απο την νυστα και σηκωνομαι καθε τρεις ωρες αλλα συνεχιζω οσο μπορεσω.ελπιζω να μην το βαλεις κατω και να το προσπαθησεις οσο μπορεσεις και το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.φιλια και υπομονη και επιμονη Θηλασμος .... 875502 Θηλασμος .... 893968

25Θηλασμος .... Empty Απ: Θηλασμος .... Παρ Μαρ 01, 2013 12:18 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
le petit prince έγραψε:καλησπερα και απο μενα θα συμφωνησω με ολες τις μανουλες αποφορτισου απο το αγχος σου ηρεμησε και πες στο ευατο σου οτι μπορεις να προσφερεις το καλυτερο στο παιδι σου.εγω εχω εναν πριγκηπακο 9 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα θα σου πω μονο οτι ειχα παρα πολυυυυυυυυυυυ γαλα εκανα και τραπεζα με 250 ml τεσσερα σακουλακια την ημερα και ξαφνικα με παιρνουν τηλ.απο την δουλεια μου -ειμαι νηπιαγωγος και μας απολυει καθε καλοκαιρι και εμενα εκει επεφτε και η γεννα μου το καλοκαιρι-να με ρωτησουν αν θελω να παω για δουλεια .τι να σου πω αγχωθηκα γιατι ο πρινσακος ηταν 3 μηνων και δεν ηθελα να τον αφησω να μην τα πολυλογω μειωθηκε η ροη μεχι και σημερα αρκετα αλλα δεν παρατησα ουτε προκιεται θα δινω οσο μπορω και να σου πω εγω πινω ταπλετες μπυρας και μπυρα χωρις αλκοολ και πολλες σουπες.τα βραδια ειναι πιο δυσκολα που κουτουλαω απο την νυστα και σηκωνομαι καθε τρεις ωρες αλλα συνεχιζω οσο μπορεσω.ελπιζω να μην το βαλεις κατω και να το προσπαθησεις οσο μπορεσεις και το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.φιλια και υπομονη και επιμονη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Καλημερα! Μηπως να ζητουσες βοηθεια πο συμβουλο θηλασμου; Για να σε βοηθησει με αντλησεις και τετοια; Εχεις νοικιασει νοσοκομειακο θηλαστρο;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις