Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
37 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 37 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Empty μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Δευ Μάης 27, 2013 10:56 am

blackfield

blackfield
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
αχ κοριτσια εχω απελπιστει πλεον.ο μπεμπης μου 6 μηνων πλεον εξακολουθει να μην τρωει..καλα απο γαλα δε το συζητω..απο νεογεννητο πινει τις ιδιες ποσοτητες 60-100 το πολυ.κρεμες τρωμε αφου του πιεζω το κουταλι να ανοιξει το στομα γιατι βαζει τη γλωσσα μπροστα κ χιλια καραγκιοζιλικια.κολαση η ωρα του φαγητου του.δεν θελει τιποτα...ουτε γαλα ουτε φρουτα ουτε κρεμες.με χαρα τρωει 3 κουταλιες κ τελος.ποτε σα μωρο δε μου εκλαψε απο πεινα.οταν του δινω γαλα αμα δεν κλαιει κοιτα γυρω του με αδιαφορια κ σπρωχνει τη θηλη με τη γλωσσα,τι γαλατα εχω αλλαξει δε λεγετε μεχρι κ πεπτι του πηρα τιποτα..τωρα με τις κρεμες τον επιασε κ δυσκοιλιοτητα κ ειμαστε καθε τοσο με κλυσματακια.ο αντρας μου μου λεει να τον βαλουμε νοσοκοειο να κανει γαστροσκοπηση κ αλλες εξετασεις να δουμε γιατι δεν τρωει.ειναι ομως επωδυνες εξετασεις για το μωρακι μου κ θα χασει κ βαρος.μηπως ειναι ετσι το σκαρι του τελικα; ο γιατρος τον βρηκε ψηλο κ αδυνατο προς κανονικο κ ολη η κατασταση του φυσιολογικοτατη.γεννηθηκε 3480 κ τωρα ειναι 6800.ειναι ζωηρουλης γελαστος αλλα το γευμα του σκετο μαρτυριο.μα σα μωρο τετοια αδιαφορια; μια φορα επιτηδες τον αφησα 6 ωρες νηστικο ουτε που τον ενοιαξε.η κορη μου οπως πιθανοτατα ολα τα βρεφη χαλουσε τον κοσμο για να φαει.6 μηνων επινε 210 κ δεν της φτανανε..τι θα γινει τι να κανω;;θα στρωσει ποτε;

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σε καταλαβαινω απολυτα κοπελα μου τα ιδια τραβαω κ εγω,μαρτυριο η ωρα του φαγητου...Κ η δικια μου απο μωρο δεν ηθελε καθολου το γαλα ,μεχρι 3 μηνων επινε το πολυ 60-70 ml καθε 4 ωρες κ τωρα με το φαγητο πιο πολυ βγαινει παρα μπαινει...Εμενα τωρα ειναι 6 μιση μηνων κ εχει βαρος 6300 κ 70 εκ υψος γεννηθηκε 3310 κ 49 εκατ...Ο παιδιατρος μου λεει οτι αναπτυσεται κανονικα ,οτι ειναι πανυψηλη για την ηλικια της απλα ειναι λιγοφαγη...

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα λιγόφαγα παιδιά δεν στρώνουν.
Τα ζω με τον δικό μου αντάρτη ο οποίος τώρα είναι 4,5 ετών. Αφού να σκεφτείς αν δεν τον κυνηγήσω με το φαί από πίσω δεν τρώει μπουκιά μόνος του.
Μόνο κάτι γλυκά τσακίζει αν τα πετύχει!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
margdimitra έγραψε:Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα λιγόφαγα παιδιά δεν στρώνουν.
Τα ζω με τον δικό μου αντάρτη ο οποίος τώρα είναι 4,5 ετών. Αφού να σκεφτείς αν δεν τον κυνηγήσω με το φαί από πίσω δεν τρώει μπουκιά μόνος του.
Μόνο κάτι γλυκά τσακίζει αν τα πετύχει!
Tώρα θα την κάνω κουρέλι Laughing Ο δικός μου είναι κοντά στα 8 και τον ταίζω ακόμα μπας και φαέι καμία πηρουνιά. τι ανθρωπάκια έχω κάνει τα τοστ, τι συνταγες γκουρμέ για σάντουιτς στο σχολείο, τι συνταγές γενικότερα (όλες οι συνταγές της παρέας έχουν παρελάσει απο το σπίτι μου) τι χημείες και ΄΄κρυψώνες΄΄ στα λαχανικά έχω κάνει δεν λέγεται. Τίποτα. Μόνο γάλα πίνει το σκασμένο και 3 πηρουνιές φαγητό ημερησίως. Για φρούτο είναι γελοίο να σας πω έτσι?? καλό κουράγιο Razz Και όπως μου έιπε μια φίλη : Μερικοί άνθρωποι ζούν για να τρώνε και μερικοί τρώνε (ίσα -ίσα) για να ζουν.)

bonaki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μια από τα ίδια κι η δικιά μου. Λιγόφαγη, ποτέ δεν έκλαψε για φαγητό, μόνο το γάλα πίνει με λαχτάρα, α και κάτι κεράσια τα τσακίζει τώρα τελευταία. Κατά τα άλλα η ώρα του φαγητού ΔΡΑΜΑ! Το μόνο που πιάνει τώρα τελευταία είναι να της δίνω το φαί στο χέρι, κάτι πίτες κάτι μπιφτεκάκια, αυτά. Α και ψωμάκι στη βόλτα. Η παιδίατρος δεν ανησυχεί, οπότε κι εγώ δεν αγχώνομαι με το φαγητό. Όσο θέλει κι όποτε θέλει.

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 11 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 31 ΚΙΛΑ ΣΑΝ ΜΩΡΟ 1 ΕΤΟΥΣ ΗΤΑΝ 8,600 ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΓΕΝΝΗΘΕΙ 3,200 ΠΑΝΤΑ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΕΤΡΩΓΑ ΛΙΓΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΑΡΧΙΣΕ ΚΕΙ ΤΡΩΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΜΩΡΟ 1 Η 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗ ΘΕΣ?? ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΠΑΧΥΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΣΗ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ ΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΣΚΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ Very Happy Very Happy

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...........



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ευάκι στις Σαβ Αυγ 10, 2013 1:10 am, 1 φορά

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ede το έχω πάρει απόφαση πια. Απλα είναι πολ´υ εκνευριστική συνέχεια να τρώνε απ´ο λίγο και να μη μένουν ικανοποιημένη πότε.
8 ετών ε?

Λες στο φανταρικο να ξενοιάσω??? Laughing

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
margdimitra έγραψε:Ede το έχω πάρει απόφαση πια. Απλα είναι πολ´υ εκνευριστική συνέχεια να τρώνε απ´ο λίγο και να μη μένουν ικανοποιημένη πότε.
8 ετών ε?

Λες στο φανταρικο να ξενοιάσω??? Laughing
To εκνευριστικό είναι να έισαι όλη μέρα στην κουζίνα , να πέρνεις ένα σωρό υλικά που δεν έχεις χρησιμοποιήσει ξανά, να κάνεις μια κουζίνα χάλια και στο τέλος να σου λεεί ''Δεν θέλω τα μακρια μακαρόνια εμένα μου αρέσουν τα βιδάκια'' Shocked Shocked Shocked

10μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Empty Απ: μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Τρι Μάης 28, 2013 9:20 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω δεν αντιμετοπιζω τετοιο θεμα με την κορη μου, αλλα πιστευω οτι εφοσον ο παιδιατρος λεει οτι αναπτυσεται σωστα και ειναι υγειες, δεν υπαρχει καποιο θεμα. Εγω για παραδειγμα οταν ημουν μικρη, αν και ετρωγα τα παντα, δεν γκρινιαζα για καποιο φαγητο, ετρωγα ομως πολυ μικρες ποσοτητες μεχρι και την εφηβεια μου αν θυμαμαι καλα, και ημουν παντα αδυνατη δεν αντιμετωπισα καποιο θεμα ποτε. Οποτε αν ο γιατρος δεν ανυσηχει μην ανυσηχειτε και εσεις!

11μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Empty Απ: μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Τρι Μάης 28, 2013 10:31 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:Εγω δεν αντιμετοπιζω τετοιο θεμα με την κορη μου, αλλα πιστευω οτι εφοσον ο παιδιατρος λεει οτι αναπτυσεται σωστα και ειναι υγειες, δεν υπαρχει καποιο θεμα. Εγω για παραδειγμα οταν ημουν μικρη, αν και ετρωγα τα παντα, δεν γκρινιαζα για καποιο φαγητο, ετρωγα ομως πολυ μικρες ποσοτητες μεχρι και την εφηβεια μου αν θυμαμαι καλα, και ημουν παντα αδυνατη δεν αντιμετωπισα καποιο θεμα ποτε. Οποτε αν ο γιατρος δεν ανυσηχει μην ανυσηχειτε και εσεις!
Ναι μωρέ Ανναμαρία αλλά δεν ΄γινεται και να μην τρώει τίποτα. Κάποιες τροφές είναι σημαντικές. Μπορεί να μην υπάρχει κάποιο θέμα αυτή τη στιγμή αλλά η χρόνια έλλειψη τροφών και κατα συνέπεια κάποιων βιταμινών είναι πιθανόν να έχει αντίκτυπο στην υγεία του (σωματική και νοητική) στην εφηβεία ή ακόμα και στην ενήλικη ζωή του. Κάποιες τροφές είναι απαραίτητες σε παιδιά που βρίσκονται σε ανάπτυξη, στην εφηβεία , που κάνουν αθλητισμό ακόμα και στο διάβασμα η έλλειψη καποιων βιταμινών και τροφών είναι καταλυτική. Μπορεί να μην το πιστεύεις αλλά υπάρχουν παιδιά που αν δεν τους θυμίσεις να φάνε ή να τα πιέσεις να φάνε μπορεί να έιναι χωρίς τροφή ακόμα και μέρες. Μόνο με ενα φρούτο, γάλα, ή μια φέτα ψωμί. Μην κοιτάς που τρώει η μικρή σου. Και εμένα τα 2 μικρά τρώνε αλλά ο μεγάλος είναι μεγάλο θέμα και άγχος..

12μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Empty Απ: μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Τρι Μάης 28, 2013 10:38 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:
annamaria_i έγραψε:Εγω δεν αντιμετοπιζω τετοιο θεμα με την κορη μου, αλλα πιστευω οτι εφοσον ο παιδιατρος λεει οτι αναπτυσεται σωστα και ειναι υγειες, δεν υπαρχει καποιο θεμα. Εγω για παραδειγμα οταν ημουν μικρη, αν και ετρωγα τα παντα, δεν γκρινιαζα για καποιο φαγητο, ετρωγα ομως πολυ μικρες ποσοτητες μεχρι και την εφηβεια μου αν θυμαμαι καλα, και ημουν παντα αδυνατη δεν αντιμετωπισα καποιο θεμα ποτε. Οποτε αν ο γιατρος δεν ανυσηχει μην ανυσηχειτε και εσεις!
Ναι μωρέ Ανναμαρία αλλά δεν ΄γινεται και να μην τρώει τίποτα. Κάποιες τροφές είναι σημαντικές. Μπορεί να μην υπάρχει κάποιο θέμα αυτή τη στιγμή αλλά η χρόνια έλλειψη τροφών και κατα συνέπεια κάποιων βιταμινών είναι πιθανόν να έχει αντίκτυπο στην υγεία του (σωματική και νοητική) στην εφηβεία ή ακόμα και στην ενήλικη ζωή του. Κάποιες τροφές είναι απαραίτητες σε παιδιά που βρίσκονται σε ανάπτυξη, στην εφηβεία , που κάνουν αθλητισμό ακόμα και στο διάβασμα η έλλειψη καποιων βιταμινών και τροφών είναι καταλυτική. Μπορεί να μην το πιστεύεις αλλά υπάρχουν παιδιά που αν δεν τους θυμίσεις να φάνε ή να τα πιέσεις να φάνε μπορεί να έιναι χωρίς τροφή ακόμα και μέρες. Μόνο με ενα φρούτο, γάλα, ή μια φέτα ψωμί. Μην κοιτάς που τρώει η μικρή σου. Και εμένα τα 2 μικρά τρώνε αλλά ο μεγάλος είναι μεγάλο θέμα και άγχος..
Συμφωνω σε αυτο που λες. Εγω αναφερθηκα στις μικρες ποσοτητες των τρωφων (εαν η αναπτυξη ειναι κανονικη συμφωνα με τον παιδιατρο, θεωρω οτι δεν υπαρχει θεμα). Φυσικα ομως θα πρεπει τα παιδια μας να μαθουν να τρωνε τα παντα σε αυτο ειμαι καθετη. Για την ποσοτητα μιλησα.

13μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Empty Απ: μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Τρι Μάης 28, 2013 10:46 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
ede έγραψε:
annamaria_i έγραψε:Εγω δεν αντιμετοπιζω τετοιο θεμα με την κορη μου, αλλα πιστευω οτι εφοσον ο παιδιατρος λεει οτι αναπτυσεται σωστα και ειναι υγειες, δεν υπαρχει καποιο θεμα. Εγω για παραδειγμα οταν ημουν μικρη, αν και ετρωγα τα παντα, δεν γκρινιαζα για καποιο φαγητο, ετρωγα ομως πολυ μικρες ποσοτητες μεχρι και την εφηβεια μου αν θυμαμαι καλα, και ημουν παντα αδυνατη δεν αντιμετωπισα καποιο θεμα ποτε. Οποτε αν ο γιατρος δεν ανυσηχει μην ανυσηχειτε και εσεις!
Ναι μωρέ Ανναμαρία αλλά δεν ΄γινεται και να μην τρώει τίποτα. Κάποιες τροφές είναι σημαντικές. Μπορεί να μην υπάρχει κάποιο θέμα αυτή τη στιγμή αλλά η χρόνια έλλειψη τροφών και κατα συνέπεια κάποιων βιταμινών είναι πιθανόν να έχει αντίκτυπο στην υγεία του (σωματική και νοητική) στην εφηβεία ή ακόμα και στην ενήλικη ζωή του. Κάποιες τροφές είναι απαραίτητες σε παιδιά που βρίσκονται σε ανάπτυξη, στην εφηβεία , που κάνουν αθλητισμό ακόμα και στο διάβασμα η έλλειψη καποιων βιταμινών και τροφών είναι καταλυτική. Μπορεί να μην το πιστεύεις αλλά υπάρχουν παιδιά που αν δεν τους θυμίσεις να φάνε ή να τα πιέσεις να φάνε μπορεί να έιναι χωρίς τροφή ακόμα και μέρες. Μόνο με ενα φρούτο, γάλα, ή μια φέτα ψωμί. Μην κοιτάς που τρώει η μικρή σου. Και εμένα τα 2 μικρά τρώνε αλλά ο μεγάλος είναι μεγάλο θέμα και άγχος..
Συμφωνω σε αυτο που λες. Εγω αναφερθηκα στις μικρες ποσοτητες των τρωφων (εαν η αναπτυξη ειναι κανονικη συμφωνα με τον παιδιατρο, θεωρω οτι δεν υπαρχει θεμα). Φυσικα ομως θα πρεπει τα παιδια μας να μαθουν να τρωνε τα παντα σε αυτο ειμαι καθετη. Για την ποσοτητα μιλησα.
και ηποσότητα παίζει ρόλο. Ας πούμε και στα λαχανικά παίζει ρόλο για να γίνουν κάποιες βιταμίνες αποροφσιμες απο τον οργανισμό. Αχ δακρύβρεχτη ιστορία ............

14μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Empty Απ: μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Τρι Μάης 28, 2013 10:50 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
ede έγραψε:
annamaria_i έγραψε:Εγω δεν αντιμετοπιζω τετοιο θεμα με την κορη μου, αλλα πιστευω οτι εφοσον ο παιδιατρος λεει οτι αναπτυσεται σωστα και ειναι υγειες, δεν υπαρχει καποιο θεμα. Εγω για παραδειγμα οταν ημουν μικρη, αν και ετρωγα τα παντα, δεν γκρινιαζα για καποιο φαγητο, ετρωγα ομως πολυ μικρες ποσοτητες μεχρι και την εφηβεια μου αν θυμαμαι καλα, και ημουν παντα αδυνατη δεν αντιμετωπισα καποιο θεμα ποτε. Οποτε αν ο γιατρος δεν ανυσηχει μην ανυσηχειτε και εσεις!
Ναι μωρέ Ανναμαρία αλλά δεν ΄γινεται και να μην τρώει τίποτα. Κάποιες τροφές είναι σημαντικές. Μπορεί να μην υπάρχει κάποιο θέμα αυτή τη στιγμή αλλά η χρόνια έλλειψη τροφών και κατα συνέπεια κάποιων βιταμινών είναι πιθανόν να έχει αντίκτυπο στην υγεία του (σωματική και νοητική) στην εφηβεία ή ακόμα και στην ενήλικη ζωή του. Κάποιες τροφές είναι απαραίτητες σε παιδιά που βρίσκονται σε ανάπτυξη, στην εφηβεία , που κάνουν αθλητισμό ακόμα και στο διάβασμα η έλλειψη καποιων βιταμινών και τροφών είναι καταλυτική. Μπορεί να μην το πιστεύεις αλλά υπάρχουν παιδιά που αν δεν τους θυμίσεις να φάνε ή να τα πιέσεις να φάνε μπορεί να έιναι χωρίς τροφή ακόμα και μέρες. Μόνο με ενα φρούτο, γάλα, ή μια φέτα ψωμί. Μην κοιτάς που τρώει η μικρή σου. Και εμένα τα 2 μικρά τρώνε αλλά ο μεγάλος είναι μεγάλο θέμα και άγχος..
Συμφωνω σε αυτο που λες. Εγω αναφερθηκα στις μικρες ποσοτητες των τρωφων (εαν η αναπτυξη ειναι κανονικη συμφωνα με τον παιδιατρο, θεωρω οτι δεν υπαρχει θεμα). Φυσικα ομως θα πρεπει τα παιδια μας να μαθουν να τρωνε τα παντα σε αυτο ειμαι καθετη. Για την ποσοτητα μιλησα.
και ηποσότητα παίζει ρόλο. Ας πούμε και στα λαχανικά παίζει ρόλο για να γίνουν κάποιες βιταμίνες αποροφσιμες απο τον οργανισμό. Αχ δακρύβρεχτη ιστορία ............
Εχεις δικιο και σε αυτο. Απλα ορισμενες φορες οι μαμαδες υπερβαλουν με το θεμα ποσοτητας στη διατροφη του παιδιου τους. Εαν ο παιδιατρος λεει οτι δεν υπαρχει θεμα, δεν καταλαβαινω γιατι να αγχονομαστε περισσοτερο, αυτο λεω μονο. Και το λεω επειδη εμενα μικρη με πιεζαν (οχι μαμα, αλλα οι γιαγιγαδες μου για το φαγητο και εγω απο αντιδραση δεν ετρωγα). Μεχρι που με αφησαν στην ησυχια μου και ετρωγα οσο ηθελα, και ποτε μου δεν ειχα προβλημα. Φυσικα ετρωγα τα παντα απο μικρη αλλα οχι μεγαλες ποσοτητες.

15μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Empty Απ: μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Τρι Μάης 28, 2013 11:00 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μα όταν κάποια πράγματα δεν έχουν άμεσα αποτελέσματα αλλά βραχυπρόθεσμα ο παιδιάτρος θα τα δει σίγουρα μια χαρά. Αλλά όταν στην ηλικία των 15 ξεχνάει πράγματα ή δεν αφομοιώνει κάποια δεν μπορεί να γνωρίζει(ο παιδίτρος) απο την ηλικία των 3-4-5(για΄τι απλά δεν το παρουσιάζει ακόμα) ότι μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη βιταμίνης Β12 που την βρίσκεις σε όλες σχεδόν τις ζωικές τροφές. και ναι μεν υπάρχει σε γάλα και τυρί αλλά η ημερήσια συνιστόμενη ποσότητα της δεν έχει σχέση με την ημερήσια απορόφηση της. (Ενα παράδειγμα έφερα)

16μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Empty Απ: μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Τρι Μάης 28, 2013 11:05 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:Μα όταν κάποια πράγματα δεν έχουν άμεσα αποτελέσματα αλλά βραχυπρόθεσμα ο παιδιάτρος θα τα δει σίγουρα μια χαρά. Αλλά όταν στην ηλικία των 15 ξεχνάει πράγματα ή δεν αφομοιώνει κάποια δεν μπορεί να γνωρίζει(ο παιδίτρος) απο την ηλικία των 3-4-5(για΄τι απλά δεν το παρουσιάζει ακόμα) ότι μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη βιταμίνης Β12 που την βρίσκεις σε όλες σχεδόν τις ζωικές τροφές. και ναι μεν υπάρχει σε γάλα και τυρί αλλά η ημερήσια συνιστόμενη ποσότητα της δεν έχει σχέση με την ημερήσια απορόφηση της. (Ενα παράδειγμα έφερα)

Ακριβως γι αυτο πρεπει να υπαρχει ενα ισοροπημενο προγραμμα διατροφης ωστε τα παιδια να τρωνε απ ολα και να λαμβανουν ολες τις απαραιτητες ουσιες. Οχι ομως να τα μπουκωνουμε! Νομιζω ομως οτι εαν μια μητερα εχει αγχος για τη διατροφη του παιδιου της ειδικα σε σχεση με την ποσοτητα τοτε την μεταδιδει στο παιδι και συνηθως ερχονται αντιθετα αποτελεσματα.

17μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Empty Απ: μανουλες με λιγοφαγα μωρα; Τρι Μάης 28, 2013 11:36 pm

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όλα είναι σχετικά πάντως.
Λίγα παιδάκια τρώνε σωστά.
Εγώ θυμάμαι και τον εαυτό μου, και μου τα λέει και η μάνα μου, δεν έπινα ούτε γάλα. Μια χαρά ανάπτυξη έχω και τώρα τρώω τα πάντα. Το γάλα βέβαια ακόμα το αποφεύγω Cool
Εγώ τον δικό μου δεν τον πιέζω να τρώει, αλλά ρε παιδί μου είναι πολύ εκνευριστικό να είναι συνέχεια στην τσίτα και να τρώει από λίγο γιατί δεν τρώει κανονικά το φαγητό του το μεσημέρι και το απόγευμα.
Υπομονή λέω και για αυτή την περίπτωση, αν και πολλές φορές τα νεύρα είναι στην τσίτα Laughing

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις