Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
46 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 46 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Τετ Αυγ 14, 2013 11:33 pm

Anatoli22

Anatoli22
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ειμαστε κατι λιγοτερο απο 3 μηνων κ θηλαζουμε απο την γεννηση μας.!!!Αυτες τις μερες ομως εχουμε μπερδευτει λιγακι νομιζω..Στις αρχες της εδινα κ ξενο γαλα για λιγες ημερες επειδη ειχε ικτερο για 15 ημερες περιπου κ μονο με τον θηλασμο ανεβαινε.Οποτε ο παιδιατρος μου προτεινε αυτο κ το ξεπερασαμε..Απο τοτε ομως μου κανει διαφορα "παιχνιδια" η μικρη.Για παραδειγμα περασε μια φαση που αρνιοταν να φαει στο στηθος.!Οτι κ να δοκιμασα δεν ετρωγε με τιποτα.Μολις της εδινα μπιμπερο ηταν μια χαρα.!Το στηθος μου πρηζοταν,ετρεχε το γαλα,πονουσα πολυ κ αναγκαζομουν να το αδειαζω λιγο κ να προσπαθω να την ξανα θηλασω κ παλι τα ιδια..Αυτο κρατησε περιπου μια εβδομαδα..Απο τοτε συνεβει αλλες 2 φορες.!Αρνιοταν να θηλασει,ηθελε μονο μπιμπερο..Προσπαθω παντα να την ταιζω απευθειας απο τι στηθος βεβαια αλλα δεν αλλαζει κατι..Σταδιακα το γαλα μου μειωνοταν οσο δεν θηλαζαμε,το καταλαβαινα..Με αποτελεσμα απο την τελευταια φορα που συνεβει αυτο να μην εχω γαλα.. :-( Δεν ξερω τι να κανω..Η μαια μου,μου ειπε να προσπαθησω να κοψω το μπιμπερο κ να την θηλαζω οσο περισσοτερη ωρα μπορω..Την τελευταια εβδομαδα πηρε μονο 30γρ. κ ο παιδιατρος ειπε να δινω κ συμπληρωμα γιατι μαλλον δεν χορταινει το παιδι..Κ τωρα δεν θελει ουτε το μπιμπερο..Θελει μονο στηθος,αλλα τωρα εγω δεν εχω γαλα,ελαχιστο εως καθολου θα ελεγα..Πειναει συνεχεια κ ολο μου γκρινιαζει..Καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω για να ξανα εχω γαλα συντομα πριν μου κοπει τελειως.;;;;;

2Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Τετ Αυγ 14, 2013 11:42 pm

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θυλαζω αποκληστικα απο την μερα πο γεννησα εδω και 2 βδομαδες
γνωμη μου ειναι να την βαζεις στο στηθος και αστην εκει οσο προσπαθη να πει γαλα τοσο θα αυξανετε και το γαλα σου ..................προσπαθησε να χρησημοποιησεις και θυλαστρο μπορει να σε βοηθησει στην παραγωγη του γαλατος αυτο..............θεωρω οτι εκανε λαθος ο γιατρος που σου εδωσε ξενω γαλα και εμενα ειχε ικτερο αλλα δεν μου εκοψαν τον θυλασμο αντιθετος μου ειπαν να τον ταιζω και συχνωτερα για να κανει πολλα ουρα του και να φυγη ο ικτερος και ετρωγε καθε 30 λεπτα ο δικος μου ετσι λιπον οταν κοιμοταν τοβραδυ που πηγενεκαθε 3 ωρες το φαει σηκονομουνα και το αφερουσα με το θυλαστρο το γαλα γιαι και εμενα ειχε πριστη ο ενας μου μαστος και πουνουσα..........ετσι το γαλα μου δεν μιωθηκε καθολου αντιθετοςαυξησα την παραγωγη τωρα εχω κοψει το θυλαστρο γιατι ο μικρος μου τρωει τοσο πολυ που μου αδειαζει το στηθος ευχομαι να σου ξανα ερθει τογαλα και να θυλασεις να σου ζησει το μωρακι σου

3Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Τετ Αυγ 14, 2013 11:45 pm

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα αν δεν θέλεις να σου κοπεί το γάλα εκτός απο το να την βάζεις στο στήθος θα προσεχείς τη διατροφή θα πίνεις πολλά νερά και χυμούς, τρώγεται σούπες, ρύζι, μακαρόνια μπορείς να πίνεις μπύρα χωρίς αλκοόλ, ρύζι, μακαρόνια και κρέας

4Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Παρ Αυγ 16, 2013 5:34 am

Tinkerbell10


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συμφωνώ απόλυτα και με τις δύο κοπέλες! Είναι απαραίτητο να αυξήσεις τα υγρά και να οπλιστείς με υπομονή θηλάζοντας όσο γίνεται περισσότερο! Στην ανάγκη χρησιμοποίησε το θήλαστρο. Κάνει καλή δουλειά, το έχω πει άπειρες φορές...

5Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Παρ Αυγ 16, 2013 11:32 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αν θες να συνεχίσεις τον θηλασμό καλό ειναι η μεγάλη πρόσληψη υγρών .Προσοχή όμως υγρά με υγρά εχουν διαφορά. Οι φυσικοί χυμοί πορτοκάλι καλό ειναι να αποφεύγονται μιας και κανουν τα ούρα των μωρών πιο όξινα με αποτέλεσμα να τους δημιουργούν συγγάματα και γενικά οτι είναι πλούσιο σε βιτ c. Μπορείς να τρώς τα πάντα χωρίς να ειναι απαραίτητες οι σούπες και μάλιστα καλοκαιριάτικα.Νερό, χυμούς ανάμεικτους, smoothies, γρανίτες σε καλύπτουν πλήρως στο θέμα υγρών. Αποφεύγεις το τσάι αν και υγρό προκαλει εκνευρισμό στα μωρά.
Μην μπεις στην διαδικασία να χάσεις τα κιλά της εγκυμοσύνης. πχ να τρώς κανονικά τρια μεγάλα γευματα και όχι για βράδυ ένα γιαούρτι ή ενα φρούτο. Μπορεί να χρησιμοπιήσεις και σαν συμπλήρωμα την μαγιά μπύρας σε χάπι. Βοηθά πολύ.Να Προτιμάς το ψωμί ολίκης αλέσεως που ειναι πλούσιο σε φυτικές ίνες, δημητριακά, ρύζι κατα προτίμηση ακατέργαστο, μακαρόνια ολικής, βρώμη. Καλό ειναι να εχεις γάλα αλλά επίσης καλό ειναι και η καλή ποιότητα γάλακτος. καλή συνέχεια.

6Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Παρ Αυγ 16, 2013 11:38 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και φυσικά μεγάλη υπομονή γιατι ίσως θα χρειαστεί να ειναι πολλέ ώρες στο σήθος και συνεχώς. Τώρα απο την άλλη αν δεν το αντέχεις δεν χάλσε και ο κόσμος. Ας απενοχοπιηθούμε λίγο . Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. είναι δύσκολο και δεν το αντέχουν όλες. Και δεν έιναι και κακό αν κάποια κουράζεται με τον θηλασμό και καταλήξει στο μπουκάλι. Wink πάντως όσο αντεχεις δίνε δικό σου.

7Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Παρ Αυγ 16, 2013 9:19 pm

giorgiap

giorgiap
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πέρασα κι εγώ κάτι αντίστοιχο.Η μικρή μου ήταν πρόωρη και δυσκολεύτηκε να πιάσει στήθος. Το γάλα μου  ήδη από τον 2ο μήνα ήταν λίγο.
Ουσιαστικά οι συμβουλές της παιδιάτρου ήταν αντίστοιχες με τα όσα είπαν τα κορίτσια πιο πάνω -υγρά , καλή διατροφή, όχι υπερβολές με τον καφέ και το τσάι, μπυρίτσα που αυξάνει λένε και την παραγωγή αλλά πάρτη 0% αλκοόλ μιας και θηλάζεις -
Η παιδίατρος μου συνέστησε ένα συμπλήρωμα βιταμινών με τρυγωνέλλα για να αυξήσω το γάλα μου (μου είπε αυτή όμως δοσολογία κλπ )
Και το πιο σημαντικό : προσπάθεια τουλάχιστον κάθε 3-4 ώρες (και τη νύχτα)-ή όποτε το ζητάει το παιδί .
Καλή δύναμη!

8Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Παρ Αυγ 23, 2013 7:38 am

Anatoli22

Anatoli22
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Τωρα πια θηλαζουμε 2-3 φορες την ημερα χωρις συμπληρωμα..Τις υπολοιπες πινουμε "ξενο" γαλα...Μιλησα κ με την μαια μου κ με τον γυναικολογο μου.Εφτιαξα την διατροφη μου,αυξησα κατα πολυ τα υγρα...Την βαζω να θηλασει οποτε πεινασει αλλα μετα απο λιγι αρχιζει τα κλαματα,οποτε μαλλον δεν εχω γαλα,οποτε πινουμε ξενο..Ο γυναικολογος μου ειπε.πως επειδη μου ηρθε η περιοδος αμεσως μολις γεννησα ισως κ αυτο να παιζει ρολο στη μειωση της ποσοτητας που εχω..Τι να πω..Συνεχιζω την προσπαθεια κ βλεπωντας κ κανοντας..!

9Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Παρ Αυγ 23, 2013 7:40 am

Tinkerbell10


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Anatoli22 έγραψε:Τωρα πια θηλαζουμε 2-3 φορες την ημερα χωρις συμπληρωμα..Τις υπολοιπες πινουμε "ξενο" γαλα...Μιλησα κ με την μαια μου κ με τον γυναικολογο μου.Εφτιαξα την διατροφη μου,αυξησα κατα πολυ τα υγρα...Την βαζω να θηλασει οποτε πεινασει αλλα μετα απο λιγι αρχιζει τα κλαματα,οποτε μαλλον δεν εχω γαλα,οποτε πινουμε ξενο..Ο γυναικολογος μου ειπε.πως επειδη μου ηρθε η περιοδος αμεσως μολις γεννησα ισως κ αυτο να παιζει ρολο στη μειωση της ποσοτητας που εχω..Τι να πω..Συνεχιζω την προσπαθεια κ βλεπωντας κ κανοντας..!
Κάθε περίπτωση βεβαίως είναι διαφορετική, αλλά κι εμένα μου ήρθε περίοδος αμέσως μετά και γάλα είχα κανονικά!

10Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Παρ Αυγ 23, 2013 7:50 am

Anatoli22

Anatoli22
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δεν ξερω αν ευθυνεται αυτο σιγουρα..Κ μια φιλη μου το ιδιο,της ηρθε περιοδος κ θηλαζε 8 μηνες τη μικρη της κ σταματησε το θηλασμο απο δικη της επιλογη..Ισως να ειναι κ ψυχολογικο..Δεν εχω ιδεα τι φταιει..

11Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Παρ Αυγ 23, 2013 12:03 pm

Nata

Nata
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Anatoli μπες και ρώτα εδώ https://www.facebook.com/groups/BFmums/

12Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Παρ Αυγ 23, 2013 12:53 pm

sinel

sinel
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την sinel στις Τρι Σεπ 03, 2013 10:34 pm, 1 φορά

13Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Empty Απ: Μου "κοβεται" το γαλα.!!!! Σαβ Αυγ 24, 2013 10:54 am

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πριν σου κοπει το γαλα καλεσε συμβουλο θηλασμου να σου πει ακριβως τινα κανεις.Φυσικα πολλα υγρα φυσικα συνεχεια στο στηθος κ οσοσυνεχιζεις το μπουκαλι θα σου κοπει τελειως το γαλα.Οι δυο τρεις φορες την ημερα μονο στηθος ειναι πολυ λιγο.Προσπαθησε το πιο πολυ βαζε την στο στηθος πολυ συχνα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις