Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
32 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 32 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε 15 περίπου μέρες ξεκινούν τα σχολεία..
Πως θα είναι άραγε η μετάβαση?
Έχουν στ' αλήθεια τα "πρωτάκια" μας άγχος ή μόνο οι μαμάδες?

Ας μοιραστούμε τις σκέψεις μας αρχικά, και σιγά σιγά - κυλώντας η χρονιά - τις εμπειρίες μας..

Ας είμαστε εδώ να ευχηθούμε, όταν έρθει η ώρα, ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ στα πρωτάκια μας και σε όλα τα παιδιά!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εχω κ εγω πρωτακι φετος!!
cheers cheers cheers 

Ομολογω οτι δε βλεπω την ωρα να ξεκινησει το καμαρι μου!!

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και γω ανυπομονω αλλα ειμαι και λιγο αγχωμενη. Πιο πολυ σε σχεση με το μωρο (θα μας αφηνει να διαβαζουμε?)

Θεωρω οτι ειναι το πρωτο μεγαλο βημα στη ζωη ενος παιδιου η Α' δημοτικου. Μια απο τις μεγαλες αλλαγες. Απο αυτη την αποψη και γω δεν βλεπω την ωρα.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμενα σε γενικες γραμμες με κουραζει το καλοκαιρι, με αποδιοργανωνει ρε παιδακι μου. Να ξεκινησουν τα σχολεια, να μπουμε σε μια γραμμη, σε μια σειρα.
Να κατσω να διαβασω το παιδι μου, να νιωσω οτι κάτι κάνω κι εγω σε αυτην τη ζωη Razz 

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εχεις δικιο. Και γω ετσι νοιωθω. Ελλειπα ενα μηνα με τα παιδια στα πεθερικα (η μεγαλη ειναι ακομα εκει) και μετα την πρωτη βδομαδα ελεγα αμαν να γυρισω σπιτακι μου. Τωρα περιμενω πως και πως να γυρισει και η μεγαλη απο το χωριο να μπουμε ξανα στους ρυθμους μας.

Να παει στο σχολειο, να βγουμε να ψωνισουμε τα σχολικα (τρελη χαρα) και να μπουμε σε μια σειρα οπως ειπες και συ.

Το μεγαλο σου θα παει δημοτικο αν εχω καταλαβει σωστα ε? το μικρο ποσο ειναι?

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι, ο μεγαλος ειναι πρωτακι φετος I love you 

Ο μικρος ειναι 3μισι, αν ειμαι τυχερη θα παει παιδικο, αν ειμαι ακομα πιο τυχερη θα τον παρουν με το ΕΣΠΑ.

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μακαρι να τον παρουν και μαλιστα με το ΕΣΠΑ. Στο ευχομαι. Δυο αγορια ε? Πως την παλευεις? Εγω μεγαλωνοντας το κοριτσακι μου ελεγα "ετσι ειναι το να μεγαλωνεις παιδια? αλλα δεκα μεγαλωνω με αυτο τον τροπο". αλλα μαλλον ο Θεος παρακουσε και μου εστειλε εναν που κανει για δεκα!Shocked 

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ξερω, ειναι μερικες μερες που πραγματικα θελω να ανεβω τα βουνα, να τα κατεβω απο την άλλη πλευρα και να συνεχισω μεχρι να φτασω στα συνορα Razz Razz 
Ειναι μερες - όπως σημερα, καλη ωρα - που εκτος απο μια απλη παρατηρηση του στυλ "μη μαλωνετε για το πλειμομπιλ γιατι θα το παρω και δεν θα το εχει κανενας" δεν μπορω να πω οτι με ζοριζουν πολύ.
Μεγαλωνουν και καταλαβαινουν καλυτερα - λεμε τωρα... cyclops cyclops 

Συνηθως ειναι με τις ωρες τους ομως, μπορει τωρα να παιζουν ηρεμα και σε 5 λεπτ να ερθει το ενα μπαιλντισμενο και μεσα στα νευρα λεγοντας "ΜΑΜΑΑΑΑ ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΩ ΤΟΝ ΘΟΔΩΡΗΗΗΗΗΗΗΗ" tongue 

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταλαβα.....
εγω δυστυχως ειμαι μακρυα απο συνορα και κουραζομαι και μονο στη σκεψη πως θα φτασω ως εκει!

Εκει που εισαι κλεινουν η συγχωνευονται σχολεια η οχι?
Σε μας εδω, ευτυχως μονο γυμνασια και λυκεια ευτυχως.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε εμας κλεινουν καποια απο χωρια και τα παιδια ερχονται στο δικο μας εδω και σε ενα άλλο δημοτικο της πολης μας.
Επίσης δυο σχολεια δημοτικα εδω συστεγαζονται πλεον σε καινουριο κτιριο.

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ελπιζω να μην φτασουν οι ταξεις να εχουν απο 1326 παιδια η καθε μια.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella_p έγραψε:Ελπιζω να μην φτασουν οι ταξεις να εχουν απο 1326 παιδια η καθε μια.  
Shocked Shocked 
Φρικαρω και μονο στη σκεψη, και για τα παιδια και για τις δασκαλες...

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
me too!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ φ'ετος εχω Δευταρακι. περυσι ήμουν πολυ τυχερη μιας και δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου με τα διαβασματογραψιματα. Φετος θα δειξει. αν ειμαι τυχερη θα παρουν και τον μικρο σε παιδικο σταθμο με το εσπα αλλιως στο σπιτι για εναν ακομη χρονο. Ανυπομονω και εγω να πανε και 2 σχολειο αλλα φοβαμαι τρελα οταν θα γυριζουν πως θα τα προλαβαινω ολα. τις υποχρεωσεις τους κλπ. Αυτο με τρομοκρατει να πω την αληθεια.

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μακαρι να τον παρουν και τον δικο σου. θα ειναι σιγουρα δυσκολο. εχεις και μια μπεμπα ε? ποσο ειναι? αν παει ο ενας παιδικο, μπορεις να παιρνεις πρωτα το μεγαλο, να τον τακτοποιεις, να διαβαζετε κλπ, και να παιρνεις το μικρο αργοτερα. το καλο του παιδικου ειναι οι περισσοτερες ωρες λειτουργιας.

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella_p έγραψε:μακαρι να τον παρουν και τον δικο σου. θα ειναι σιγουρα δυσκολο. εχεις και μια μπεμπα ε? ποσο ειναι? αν παει ο ενας παιδικο, μπορεις να παιρνεις πρωτα το μεγαλο, να τον τακτοποιεις, να διαβαζετε κλπ, και να παιρνεις το μικρο αργοτερα. το καλο του παιδικου ειναι οι περισσοτερες ωρες λειτουργιας.
η μπεμπα χρονιζει σε λιγες ημερες. Θα περνω τον μεγάλο στις 12.30 και τον μικρό στις μια για να πηγαινω μετα το σχολειο του μεγαλου. ειναι πολυ δυσκολο για εμενα να ξναβγαινω και με τους 2 για να περνω τον μικρο στι 2 ας πουμε. πρεπει σε ενα δρμολογιο να γινουν αυτα γιατι θα εχω και την μπεμπα μαζι. Το διαβασμα δεν με ταλαιπωρησε. Τις δραστηριοτητες τους σκεφτομαι και τις υποχρεωσεις τους που αν και δεν ειναι πολλες υπαρχουν παντως πως θα γινουν και με τους τρεις. Τωρα με το εσπα να δουμε............. εκανα ενσταση γιατι ειχα προσκομησει λαθος εκκαθαριστικο (σκεψου οτι ολα τα χαρτια και τον φακελο μου τα ετοιμασε η ιδια η διευθυντρια του σταθμου και τα εκανε ...........) Οποτε θα δουμε με την ενσταση τι θα γινει. Δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξη ομως αλλα θα βρουμε ακρη.

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
στο προτεινα επειδη εμενα το αγχος μου ειναι αν θα μας αφηνει ο μικρος να διαβασουμε τις ωρες που θελω. Εχεις δικιο ομως. Δεν μπορεις να βγαινεις δυο φορες εξω και καθε φορα με + ενα παιδι. θα την βρουμε την ακρη μωρε.
να τα χαιρεσαι τα μικρα σου. καλη επιτυχια με το ΕΣΠΑ

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella_p έγραψε:στο προτεινα επειδη εμενα το αγχος μου ειναι αν θα μας αφηνει ο μικρος να διαβασουμε τις ωρες που θελω. Εχεις δικιο ομως. Δεν μπορεις να βγαινεις δυο φορες εξω και καθε φορα με + ενα παιδι. θα την βρουμε την ακρη μωρε.
να τα χαιρεσαι τα μικρα σου. καλη επιτυχια με το ΕΣΠΑ
Περυσι κοιμιζα τον μικρο που ηταν 2,5 και διαβαζε. προσπαθησα να τον βαλω μονο του στην λογικη του διαβασματος εκτος απο τις φορες που ειχε αποριες και στην αρχη ειναι σαφως πολλες. Μιλαμε μου εφυγαν τα ποδια στα περα δωθεLaughing και σκεψου οτι περυσι ειχα νεογεννητο που ετρωγε αν 3ωρο ,να διαβαζω τον μεγαλο ,να απασχολω τον μικρο. Μια ωραια ατμοσφαιρα. Φετος θα ειναι καλυτερα φανταζομαι απο αυτη την πλευρα.

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι, λογικα θα ειναι καλυτερα. Ειδωμεν...

Λιτσα34


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εμένα η κόρη μου δεν θα πάει φέτοs δημοτικό αλλά όσο το σκέφτομαι για την επόμενη χρονιά αγχώνομαι πολύ.
Είναι κάτι τελείωs καινούργιο για τα παιδιά και κάθε παιδί δεν ξέρειs πωs θα αντιδράσει.Εν μέρει τελειώνουν τα χρόνια τηs ανεμελειάs και ξεκινώνταs διαβάσματα και γράψιμο τα περισσότερα παιδιά νομίζω ότι ψιλοσοκάρονται.Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει και η δασκάλα που θα έχουν τα παιδιά.
Για να είμαι ειλικρινήs έγω αγωνιώ και για φέτοs στο νηπιαγωγείο.Αγωνιώ για το εαν θα γίνει κάποια προετοιμασία για το δημοτικό[προμαθηματικέs έννοιεs και γραφή]η θα πηγαίνουν απλά για τραγουδάκια και ζωγραφική;Γιατί σε κάποια νηπιαγωγεία απλώs αυτό κάνουν,Σε κάποια άλλα πάλι γίνεται φοβερή δουλειά.
Αντε να δούμε.
ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.
ΚΑΛΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στο νηπιαγωγειο αυτο που κάνουν ειναι να ερχονται σε μια πρωτη επαφη με του φθογγους και τα γραμματα, τι ηχο εχει το κάθε γράμμα, από τι γράμμα αρχιζει το ονομα τους, κάποιους αριθμους κτλ. Δεν ειναι ο σκοπός τους να μάθουν να διαβάζουν ή να προσθέτουν - περισσότερο ειναι να καταλαβαινουν συνθετες εννοιες, να ερχονται σε επαφη με τον γυρω κόσμο, γενικως να μαθαινουν και να κατανοουν, εστω και με απλοϊκό τρόπο, πώς λειτουργουν τα πράγματα γυρω τους, ειτε αυτο λεγεται φυση ειτε κοινωνία.

Πάντως εμένα παντα μου κάνει εντυπωση η όλη διαδικασία του να μάθει ένα παιδακι να διαβάζει, αυτο το να βλέπει τα γράμματα το ένα διπλα στο άλλο και να συνδυάζει τους ήχους ωστε να διαβασει τη λέξη. Πόσο σύνθετη διαδικασία ειναι αυτο.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σας ζηλεψα κοριτσια! Παω να ανοιξω θεμα για τα νηπια tongue 

*και διαβαζω κ το δικο σας να προετοιμαζομαιSmile 

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Σας ζηλεψα κοριτσια! Παω να ανοιξω θεμα για τα νηπια tongue 

*και διαβαζω κ το δικο σας να προετοιμαζομαιSmile 
Πφφφ και τσ τσ τσ, καθολου πρωτοτυπια πια. εγω θα ανοιξω θεμα "μαμαδες με ενα παιδακι στην πρωτη κι ενα παιδακι στον παιδικο που ελπιζει να το παρουν με το ΕΣΠΑ"
Cool 

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
litsakos έγραψε:Σας ζηλεψα κοριτσια! Παω να ανοιξω θεμα για τα νηπια tongue 

*και διαβαζω κ το δικο σας να προετοιμαζομαιSmile 
Πφφφ και τσ τσ τσ, καθολου πρωτοτυπια πια. εγω θα ανοιξω θεμα "μαμαδες με ενα παιδακι στην πρωτη κι ενα παιδακι στον παιδικο που ελπιζει να το παρουν με το ΕΣΠΑ"
Cool 
Oυφ με το κωλοεσπα. Να βγουν τα αποτελεσματα .

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάντως εμένα παντα μου κάνει εντυπωση η όλη διαδικασία του να μάθει ένα παιδακι να διαβάζει, αυτο το να βλέπει τα γράμματα το ένα διπλα στο άλλο και να συνδυάζει τους ήχους ωστε να διαβασει τη λέξη. Πόσο σύνθετη διαδικασία ειναι αυτο.[/quote]

και μενα με εντυπωσιαζει αυτο!! οπως και το αντιστροφο. να λες μια λεξη στο παιδι και αυτο να προσπαθει χωριζοντας την γραμμα γραμμα να την γραψει. γελαω με την κορη μου που της λεω πχ "γραφειο" και αρχιζει γ-ρ-α-φ-"ποιο "ι" μαμα? του ηλιου ή τη μαγκουριτσα?" εμενα αυτο με τρομοκρατει απο τοτε που την βλεπω να προσπαθει. πως θα μαθει να ξεχωριζει τα "ο" και τα "ι". ξερω ξερω, θα τα μαθει, για αυτο ειναι τα σχολεια και οι δασκαλες. αλλα εμενα μου φαινεται βουνο τωρα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις