Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
59 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 59 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

26Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Σαβ Σεπ 14, 2013 11:16 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Επιλογές είναι αυτές. Ο κάθε γονιός κάνει τις δικές του (αν θα ζορίσει ή όχι και πόσο).

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερα να μην ζορίζονται, αλλά δεν μπορείς να αφήσεις και το παιδί τελείως ελεύθερο να κάνει επιλογές με γνώμονα την καλοπέραση. Αν δηλαδή μεθαύριο σου πει, δεν θέλω να πάω στο Λύκειο, είναι ζόρι, τι θα του πεις? Καλά παιδί μου, δεν πειράζει, αφού δεν θέλεις ας μην πας?

27Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Σαβ Σεπ 14, 2013 11:21 pm

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Areti2 έγραψε:Επιλογές είναι αυτές. Ο κάθε γονιός κάνει τις δικές του (αν θα ζορίσει ή όχι και πόσο).

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερα να μην ζορίζονται, αλλά δεν μπορείς να αφήσεις και το παιδί τελείως ελεύθερο να κάνει επιλογές με γνώμονα την καλοπέραση. Αν δηλαδή μεθαύριο σου πει, δεν θέλω να πάω στο Λύκειο, είναι ζόρι, τι θα του πεις? Καλά παιδί μου, δεν πειράζει, αφού δεν θέλεις ας μην πας?

και εγω ειμαι υπερ του ζορισματος, δεν συμφωνω με την πληρη ελευθρια επιλογων του παιδιου αλλα αυτο πρεπει να γινει απο μικρη ηλικια, επισης πρεπει οι γονεις να ειναι σε θεση να αξιολογουν τις δυνατοτητες των παιδιων τους

28Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Κυρ Σεπ 15, 2013 3:03 am

poppaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iouliana έγραψε:
Areti2 έγραψε:Επιλογές είναι αυτές. Ο κάθε γονιός κάνει τις δικές του (αν θα ζορίσει ή όχι και πόσο).

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερα να μην ζορίζονται, αλλά δεν μπορείς να αφήσεις και το παιδί τελείως ελεύθερο να κάνει επιλογές με γνώμονα την καλοπέραση. Αν δηλαδή μεθαύριο σου πει, δεν θέλω να πάω στο Λύκειο, είναι ζόρι, τι θα του πεις? Καλά παιδί μου, δεν πειράζει, αφού δεν θέλεις ας μην πας?
και εγω ειμαι υπερ του ζορισματος, δεν συμφωνω με την πληρη ελευθρια επιλογων του παιδιου αλλα αυτο πρεπει να γινει απο μικρη ηλικια, επισης πρεπει οι γονεις να ειναι σε θεση να αξιολογουν τις δυνατοτητες των παιδιων τους


ΙΟΥΛΙΑΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΣΟΦΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!!!ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ Ν' ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ Κ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΥΝ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ (ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ) ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ, Κ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ "ΣΗΚΩΣΟΥΝ" ΣΧΕΔΟΝ ΤΠΤ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ (ΕΤΣΙ ΠΧ ΗΤΑΝ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ. ΤΟΝ ΣΤΕΛΝΑΝΕ ΑΓΓΛΙΚΑ Κ ΑΥΤΟΣ ΕΠΕΡΝΕ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ Κ ΕΚΑΝΕ ΒΟΛΤΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ). ΕΤΣΙ Κ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΡΑΣΑΝΕ ΑΝΑΛΟΓΑ, ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ, Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΠΗΚΕ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΕΦΟΣΟΝ ΔΝ ΗΘΕΛΕ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.
ΓΝΩΡΙΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΕΠΟΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ Κ ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΘΕΙ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΙΑ ΟΙ ΧΕΙΡΟΝΑΚΤΙΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!Wink 

29Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Κυρ Σεπ 15, 2013 4:19 am

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εννοείται αν το παιδί είναι επαγγελματίας κοπανατζής τον σταματάς άμεσα από οποιαδήποτε δραστηριότητα, αφού εξαντλήσεις άλλα μέσα (συμβουλές, νουθεσίες, πίεση κλπ).

Ο δικός μου αδερφός δεν ήθελε καθόλου τα αγγλικά, πήγε βέβαια μέχρι Proficiency (δεν το πήρε) γιατί δεν υπήρχε περίπτωση οι γονείς μας να δεχτούν να μην πάει. Από όλη αυτή την ταλαιπωρία του αδερφού αλλά και της μαμάς μας που τον διάβαζε στο σπίτι επί χρόνια, αυτά που μείναν είναι μια μεγάλη φιλία και μετέπειτα μια κουμπαριά με το διπλανό του στο φροντιστήριο καθώς και μια αρκετά καλή γνώση των αγγλικών που του επέτρεψε να ζήσει και να δουλέψει για ένα διάστημα στην Αμερική. Έπιασε τόπο ο κόπος του χαχα Laughing Το μόνο λάθος που έκαναν οι γονείς μου είναι ότι τον έστειλαν αγγλικά από πολύ μικρό (Β Δημοτικού) ευτυχώς όμως επέμειναν να συνεχίσει κι ας μην τα ήθελε.

Μας έστειλαν και ιταλικά κάποια στιγμή, ιδιαίτερο τα δυο μας. Εγώ μιλάω φαρσί, ο αδερφός δεν ξέρει να πει ούτε το όνομά του...

30Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Κυρ Σεπ 15, 2013 6:18 am

PAMICHA

PAMICHA
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
πως αλλαζουν τα χρονια? εγω οταν ξεκινησα πριν 16 χρονια ηθελα 9.500 χιλιαρικα το μηνα και η αδερφη μου μετα απο 4 χρονια πληρωνε 12.500 χιλιαρικα το μηνα. 50 ευρω εινια 17000 χιλιαρικα . στις μερες που ζουμε πολλα δεν ειναι 50 ευρω? 30 με 40 πιστευω εινια καλα

http://otanexoesena.blogspot.gr/

31Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Κυρ Σεπ 15, 2013 10:29 am

φραουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
στην γειτονιά μου έχει 30ε για αυτη την τάξη

32Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Κυρ Σεπ 15, 2013 1:38 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Areti2 έγραψε:
dimitra al έγραψε:παντωσ κατα τη γνωμη αυτο που απο νηπιο τα πανε τα παιδια αγγλικα ειναι λιγο κουλο και διαφημιζουν κιολασ οτι οταν οι αλλοι 8α δινουν lower τα αλλα τα παιδια θα δινουν για το proficiency...λεσ και ειναι τοσο ευκολο που το 14χρονο μπορει να γραψει και να το παρει...εμεισ εδω το lower to δινουμε στα 6 χρονια.εσεισ στα δικα σας?
Αν διαφημίζουν τέτοιο πράγμα, τότε πρόκειται για μεγάλο ψέμα. Δυστυχώς την αγορά την κινούν οι πελάτες. Συνεπώς τα φροντιστήρια αντί να λένε αυτά που πρέπει, λένε αυτά που θέλουν να ακούσουν τα αυτιά των πελατών. Πριν 4-5 χρόνια έλεγαν "δεύτερη ξένη γλώσσα στα 9!" ShockedΤώρα λένε "Proficiency στα 14" Rolling Eyes Ό,τι του φανεί του λωλοστεφανή.

Αγγλικά πας από το νήπιο για 2 λόγους κυρίως. Είτε για να μπεις στο δρόμο της διγλωσσίας (όμως στην περίπτωση αυτή πρέπει να εκτίθεσαι στη γλώσσα και εκτός φροντιστηρίου γιατί η μία ώρα την εβδομάδα δεν είναι αρκετή) είτε ως μια δραστηριότητα που επιτρέπει στο παιδί να βγει από το σπίτι, να κοινωνικοποιηθεί και παράλληλα να εξασκήσει τις γνωστικές του ικανότητες και κυρίως τη μνήμη. Οι έρευνες δείχνουν ότι τα παιδάκια που μαθαίνουν μία δεύτερη γλώσσα από μικρή ηλικία παρουσιάζουν υψηλότερη γλωσσική ικανότητα γενικώς, τόσο όσον αφορά τη δεύτερη γλώσσα όσο και τη μητρική. Οπότε γιατί να μην το στείλεις να κάνει αγγλικά από νωρίς εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα; (αν δεν την έχεις δεν το συζητάμε)

Αλλά όχι να δουλευόμαστε ότι αν ξεκινήσεις αγγλικά στην ηλικία των 4 χρονών, θα πάρεις Lower στα 12. Αυτά είναι χαζομάρες.

Εγώ ευτυχώς σε όλα τα φροντιστήρια που έχω δουλέψει ακολουθούσαμε την πεπατημένη, 2 προκαταρκτικές τάξεις, 5 κανονικές και Lower την επόμενη χρονιά, είτε Δεκέμβριο είτε Ιούνιο, αναλόγως με την ικανότητα και την ηλικία των παιδιών. Χωρίς καλοκαιρινές τάξεις, εκτός αν οι γονείς το επιθυμούσαν για να δώσουν τα παιδιά πιο γρήγορα.

Εννοείται αν κάνεις καλοκαιρινές τάξεις, τα παιδιά μπορούν να δώσουν σε λιγότερα χρόνια, αλλά δεν είναι για όλα τα παιδιά κατάλληλη η ταχύρρυθμη προσέγγιση.
κι ομως αρετη αυτο διαφημιζουν οι συγκεκριμενοι...ειναι να φουνταρεισ...κι αντε να κανουν και τα υπολοιπα φροντηστηρια προσφορες μπασ και τραβηξουν κοσμο...!!συμφωνω με τα αγγλικα στα νηπια μονο σαν κατι που κανουν για να βγουν απο το σπιτι, οχι οτι 8α μα8ουν να μιλανε καλητερα απο αλλα που δεν 8α πανε απο νηπια.
Εσεισ δηλαδη δινετε στα 8 χρονια?παντωσ κι εδω σε μασ δεν ηταν 6 απο παντα ηταν γυρο στα 7 με 8 αναλογα με τον μαθητη , τωρα ειναι παντου 6!γι αυτο κοβονται τα μισα

33Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Κυρ Σεπ 15, 2013 3:35 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ναι, στα 8 χρόνια δίνουν Lower τα παιδιά που ξεκινάνε αγγλικά στην Β' ή Γ' δημοτικού, δηλαδή γύρω στην Γ' γυμνασίου, που πιστεύω ότι είναι ιδανική ηλικία. Όσα συνεχίσουν για Proficiency, το δίνουν είτε στο τέλος της Α' είτε στις αρχές της Β' Λυκείου. Υπάρχει και η δυνατότητα να κάνουν D και Pre-Lower μαζί σε συνδιασμό με καλοκαιρινά μαθήματα, οπότε δίνουν ένα χρόνο νωρίτερα δηλαδή στα επτά χρόνια, αλλά αυτή η εναλλακτική χαντακώνει τους πιο αδύναμους μαθητές και τους πιο μικρούς σε ηλικία, γι' αυτό την αποφεύγουμε.

34Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Κυρ Σεπ 15, 2013 3:55 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
PAMICHA έγραψε:πως αλλαζουν τα χρονια? εγω οταν ξεκινησα πριν 16 χρονια ηθελα 9.500 χιλιαρικα το μηνα και η αδερφη μου μετα απο 4 χρονια πληρωνε 12.500 χιλιαρικα το μηνα. 50 ευρω εινια 17000 χιλιαρικα . στις μερες που ζουμε πολλα δεν ειναι 50 ευρω? 30 με 40 πιστευω εινια καλα
Όταν ξεκίνησα να δουλεύω, 120.000 δραχμές ήταν ένας αξιοπρεπέστατος μισθός. Τώρα ποιος είναι ικανοποιημένος με 350 ευρώ το μήνα;

Άμα πάνε όλες οι τιμές πίσω κατά 15-20 χρόνια, θα πέσουν και τα δίδακτρα στα φροντιστήρια.

35Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Δευ Σεπ 23, 2013 1:34 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δείτε αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο που μιλάει για τα πλεονεκτήματα της διγλωσσίας και για το πόσο σημαντική είναι η πρώτη επαφή του παιδιού με τη γλώσσα:

http://www.tovima.gr/vimagazino/views/article/?aid=528906&wordsinarticle=%CE%94%CE%B9%CE%B3%CE%BB%CF%89%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%B1

36Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Δευ Σεπ 23, 2013 9:31 pm

poppaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Areti2 έγραψε:Δείτε αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο που μιλάει για τα πλεονεκτήματα της διγλωσσίας και για το πόσο σημαντική είναι η πρώτη επαφή του παιδιού με τη γλώσσα:

http://www.tovima.gr/vimagazino/views/article/?aid=528906&wordsinarticle=%CE%94%CE%B9%CE%B3%CE%BB%CF%89%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%B1

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ!!!
ΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΓΛΩΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ!ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ, ΕΙΝΑΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΑΥΤΟ;;; ΠΟΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΩΣ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 4, ΘΑ ΠΑΡΕΙ PROFICIENCY ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΣΧΕΔΟΝ ΑΚΑΤΑΡΘΩΤΟ. ΘΕΜΑΤΙΚΑ ΤΟ PROFICIENCY ΕΞΑΛΛΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΝΟΗΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ!ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ CAMBRIDGE ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΕ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΟΥ FCE (LOWER) ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΕ FCE FOR SCHOOLS ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΙΤΟ (ΘΕΜΑΤΙΚΑ) ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ. ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑΣ ΜΑΘΗΤΗΣ 13-14 ΧΡΟΝΩΝ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ Σ΄ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΟ;;;ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΚΘΕΤΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ, ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ, ΔΙΟΤΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΝ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ (ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΡΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ) ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΓΛΩΣΣΕΣ!

37Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Δευ Σεπ 23, 2013 11:35 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
poppaki έγραψε:ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ!!!
ΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΓΛΩΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ!ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ, ΕΙΝΑΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΑΥΤΟ;;; ΠΟΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΩΣ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 4, ΘΑ ΠΑΡΕΙ PROFICIENCY ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΣΧΕΔΟΝ ΑΚΑΤΑΡΘΩΤΟ.
Αυτό ακριβώς λέει και το άρθρο, αν πρόσεξες. Εννοείται ότι κι εγώ συμφωνώ, όπως πιστεύω και όλοι οι σωστοί επαγγελματίες του χώρου. Απλά οι γονείς έχουν κάτι εντελώς άλλο στο μυαλό τους, και είναι δύσκολο να τους πείσεις ότι αυτό που προγραμματίζουν για το παιδί τους είναι λάθος. Εγώ πάντως δεν παραιτούμαι... όταν μιλάω σε γονιό για τα τμήματα προσχολικών αγγλικών, το πρώτο πράγμα που λέω είναι "δεν σημαίνει ότι αν το παιδί σας αρχίσει αγγλικά στα 4 θα πάρει νωρίτερα το Proficiency". Μερικοί φαίνεται να το καταλαβαίνουν.

38Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Κυρ Νοε 03, 2013 3:29 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω τις μανούλες που τα παιδιά τους είναι στην Α Junior, πώς τα πάνε; Σε ποιο σημείο έχουν φτάσει; Έχουν αρχίσει να μαθαίνουν λεξούλες, συλλαβίζουν; Τι σας αρέσει και τι όχι στο φροντιστήριο των παιδιών σας; Τι θα θέλατε περισσότερο;

Σκεφτόμαστε να κάνουμε μια ημερίδα γονέων στο φροντιστήριο που εργάζομαι και ψάχνω ιδέες!

Εννοείται είναι ευπρόσδεκτες και οι γνώμες των συναδέλφων.

39Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Δευ Νοε 04, 2013 5:35 am

mariketi

mariketi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η κορη μου τα παει πολυ καλα στα αγγλικα. Εχουν τελειωσει την αλφαβητο και κανουν λεξεις και φρασουλες. Εχουν κανει και τους αριθμους μεχρι το 10 και μερικα χρωματα. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο το φροντιστηριο και θεωρω και απο την πειρα μου ως πρωην καθηγητρια οτι κανουν καλη δουλεια χωρις να φορτωνουν τα παιδια.

40Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Νοε 06, 2013 1:47 am

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κι εμείς εκεί περίπου είμαστε Mariketi Smile και ελπίζω οι γονείς να είναι το ίδιο ευχαριστημένοι!

Καμία άλλη μανούλα να μοιραστεί εμπειρίες;

41Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Δευ Ιουν 09, 2014 10:37 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μια ερώτηση για όλες τις μαμάδες που τα παιδάκια τους έκαναν την Junior A φέτος.

Πόσες ώρες την εβδομάδα ήταν το μάθημα;

Είχαν έξτρα ώρες για computer ή projects;

Mariketi, η κόρη σου όλα καλά;  Smile 

42Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Ιουλ 09, 2014 1:38 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
στην επαρχια εκει που εμενα εγω ηταν 3 ωρεσ την εβδομαδα μερα παρα μερα και τα παιδακια εκαναν και εκπαιδευτικα παιχνιδια sto computer kaue sabbato.οχι ολα μαζι τα παιδια επειδη ειχαμε λιγουσ υπολογιστεσ πηγαιναν 2-2

43Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Ιουλ 09, 2014 1:51 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Έτσι το κάνουμε κι εμείς, αλλά με δύο μαθήματα 1.5 ώρας καθότι Αθήνα και κανείς δεν θέλει τις καθημερινές μετακινήσεις. Είναι πιο καλά τα τρία μονόωρα πάντως.

44Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Ιουλ 09, 2014 2:31 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δηλαδη με βαση αυτα που λετε ενα φροντιστηριο αγλικων κοστιζει περιπου 500 ευρω το χρονο??!!! Βαλε και μια 2η γλωσσα αλλα 500...τελικα μου φαινεται ενα καλο ιδιωτικο σχολειο που δινει εμφαση στις γλωσσες δεν κοστιζει οσο φαινεται αρχικα...!

45Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Ιουλ 09, 2014 3:25 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ama einai 50 ευρο ειναι 450 τη χρονια αλλα πολλα φροντηστηρια πλεον κανουν και προσφορες.στην επαρχια ειναι με 30 ευρο και 20 ....(τραγικο τα 20 για τουσ καθηγητες αλλα anyway) Δεν ειμαι υπερ του ιδιωτικου γιατι κι εκει υπαρχουν γνωστες μου που υποστηριζουν οτι δεν γινετε δουλεια ετσι οπως θα επρεπε για τα λεφτα που δινεισ για να πηγαινει το παιδι σου ιδιωτικο.ασε που νομιζω οτι πολυ δασκαλοι και καθηγητες χαιδευουν παραπανω...λογο χρηματων...αλλα ο καθενας οτι θελει!γνωμη μου! Smile 

46Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Ιουλ 09, 2014 3:32 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλα αυτα τα ιδιωτικα που λες ειναι της πλακας...χιλιες φορες το δημοσιο αν ειναι να αποφοιτουν τα παιδια αγραμματα επειδη πληρωσαν..!
Εγω αναφερομαι σε σωστο ιδιωτικο οπου κανουν και περισσοτερες ωρες εβδομαδιαιως απο αυτες που αναφερθηκαν παραπανω...οπου τα παιδια δινουν κανονικα τα διπλωματα των ξενων γλωσσων..

47Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Ιουλ 09, 2014 10:24 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Love4 άμα βρεις τέτοιο ιδιωτικό, πάσο. Πάντως εμείς στο φροντιστήριο βλέπουμε πολλά παιδιά σε μεγαλύτερες ηλικίες (Ε/ΣΤ Δημοτικού) που έρχονται στο φροντιστήριο γιατί ξαφνικά οι μαμάδες τους κατάλαβαν ότι στο ιδιωτικό δεν μάθαιναν αγγλικά. Όλα τα παιδάκια που έχω δει από ιδιωτικό είναι πίσω σε σχέση με το επίπεδο που υποτίθεται ότι έχουν, σε σημείο που έχει γίνει ανέκδοτο, μόλις ακούμε ότι το παιδί πάει σε ιδιωτικό κοιταζόμαστε με νόημα γιατί ξέρουμε τι μας περιμένει.

Και από καλό ιδιωτικό μας ήρθαν πέρσι δύο μαθητές της Α Λυκείου, ο ένας μόλις έδωσε Lower και η άλλη θα δώσει του χρόνου Proficiency. Δεν τους λες και προχωρημένους.

Για μένα, αν έχεις άλλους λόγους να στείλεις το παιδί σε ιδιωτικό, στείλτο, αλλά για να μάθει ξένες γλώσσες... άστο καλύτερα. Δεν είναι μόνο οι περισσότερες ώρες, αλλά και ο αριθμός των παιδιών στην τάξη. Αν στην τάξη είναι 20-30 παιδιά και η δασκάλα άπειρη ή αδιάφορη, όσες ώρες μάθημα και να κάνεις, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Και πόσες ώρες να κάνεις τελικά για να βγουν περισσότερες από του φροντιστηρίου, 6 ώρες, 8 ώρες την εβδομάδα? Κι άλλες 8 ώρες δεύτερη γλώσσα? Δεν βγαίνει.

48Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 12:34 am

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αρετη στη ταξη δεν ειναι ποτε πανω απο 20...γυρω στα 17 θα ελεγα...εμενα πχ στη δευτερα εκαναν 3 ωρες αγγλικα το πρωι και 1-2 ωρες μετα το καονικο προγραμμα εβδομαδιαιως μεχρι να σχολασουν...δεν ειναι αρκετο? Προφανως παιζουν σημαντικοτατο ρολο και οι δυνατοτητες των παιδιων...τωρα που θα ξεκινησει και η κορη μου θα καταλαβω αν τα κανουν καλα στο σχολειο η αν απλως ειναι πολυ δεκτικος ο γιος μου Wink  Παντως να πω την αληθεια δε φαμνταζομουν τοσο υψηλες τιμες στα φροντιστηρια...υπολογιζα γυρω στα 250 το χρονο για δημοτικο Shocked 

49Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 12:48 am

annakonda

annakonda
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
love4 έγραψε:Αρετη στη ταξη δεν ειναι ποτε πανω απο 20...γυρω στα 17 θα ελεγα...εμενα πχ στη δευτερα εκαναν 3 ωρες αγγλικα το πρωι και 1-2 ωρες μετα το καονικο προγραμμα εβδομαδιαιως μεχρι να σχολασουν...δεν ειναι αρκετο? Προφανως παιζουν σημαντικοτατο  ρολο και οι δυνατοτητες των παιδιων...τωρα που θα ξεκινησει και η κορη μου θα καταλαβω αν τα κανουν καλα στο σχολειο η αν απλως ειναι πολυ δεκτικος ο γιος μου Wink  Παντως να πω την αληθεια δε φαμνταζομουν τοσο υψηλες τιμες στα φροντιστηρια...υπολογιζα γυρω στα 250 το χρονο για δημοτικο Shocked 

Από την προσωπική μου εμπειρία ως καθηγήτρια ξένων γλωσσών σε ιδιωτικό και σε φροντιστήριο, αν το φροντιστήριο είναι καλό, προτίμησέ το. Στα Αγγλικά με 5 ώρες /εβδομάδα και με 20-25 παιδιά διαφόρων επιπέδων στο τμήμα, δε βγαίνει δουλειά, όσο έμπειρη και αν είναι η καθηγήτρια. Το βλέπω από εξαιρετικές συναδέλφους που έχω μαθητές τους σε ιδιαίτερο. Και μαθητές που διαβάζουν μάλιστα!
Εγώ που διδάσκω τα Γαλλικά με 15 χρόνια εμπειρία, χτυπιέμαι σαν το χταπόδι με 2 ώρες/εβδομάδα να πάρουν το Α1 στην ΣΤ'.

50Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 2 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 1:01 am

lucky25

lucky25
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
annakonda συμφωνω μαζι σου!!κι εγω καθηγητρια ξενων γλωσσων και πιστευω οτι στα ιδιωτικα σχολεια δε γινεται παντα καλη δουλεια!!!αν εξαιρεσουμε βεβαια τα γαλλικα η αγγλικα κτλ ιδιωτικα οποτε τοτε αλλαζει!!!!παντως γενικα στα φροντ γινεται καλυτερη δουλεια γιατι ειναι πιο λιγα τα παιδακια και καμια φορα περισσοτερες οι ωρες!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις