Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
60 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 60 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όπως αναφέρθηκε απο άλλη κοπέλα οι φορεις στην Ελλάδα είναι 500.000, δηλ ο ένας στους 20 είναι φορέας. Υπαρχουν δε περιοχές που το γονιδιο ειναι συχνότερο, και εαν και οι 2 γονεις καταγονται απο αυτες τις περιοχες τα ποσοστα ανεβαίνουν. Γιαα εμένα είναι απαραίτητο τα ζευγάρια που θέλουν να τεκνοποιησουν να εξετάζονται και να γνωρίζουν. Συμφωνώ ότι είναι εξέταση πρώτου τριμήνου,μαζι με την ηλεκτροφορηση ατμοσφαιρινης για μεσογειακή κτλ.
Επίσης συμφωνώ ότι είναι φάουλ του ιατρού η καθυστέρηση. Εγω πάντως θα την έκανα και σε αυτη τη φάση .εαν είναι και οι δυο φορεις θα εξεταστεί το μικρο,αλλιως δεν θα το ταλαιπωρησουν. Και θα ξέρουν για τα επόμενα...
Και επίσης διαφωνώ με το ότι δεν έχει σημασία η έγκαιρη διάγνωση.οταν τα παιδια αυτα ανιχνεύονται προσυμπτωματικά ,με την ανάλογη φροντίδα,έχουν πολυ καλύτερη πρόγνωση απο αυτα που ήδη νοσούν κατα την διάγνωση.
Πάντως για σένα, στο ξαναλέω, απο τις 2000 γεννήσεις, ενα θα νοσησει. Γιατι το λέω και το ξαναλέω; Αν δεν έχετε ιστορικό, ψάχτείτε Αλλα χωρις άγχος....

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

Επίσης μην λέμε ανακρίβειες. Δεν υπαρχει θεραπεια. Τα παιδια αυτα,εφοσον έχουν έγκαιρη και σωστή παρακολούθηση
πεθαίνουν συνήθως στα γύρω στα 40(εξαρτάται απο την μετάλλαξη, άλλες πιο βαριές,άλλες πιο ηπιες) και απο νεαρη ηλικια έχουν βαριές αναπηρίες και πολυ κακη ποιότητα ζωής.

lilitsi


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Tsiritri λεμε ακριβως το ιδιο πραγμα..Συμφωνω οτι ειναι μια παθηση που πληττει τη λευκη φυλη,ομως απο τη στιγμη που η γιατρος της δεν της ειπε τπτ νωριτερα δεν χρειαζεται να μπει σε διαδικασια να τη κανει τωρα.Και της εξηγησα μετα τις πιθανοτητες πως εχουν.Απλα και μονο για να μην αγχωθει.Εμενα ο γιατρος μου οταν δεν μου ειχε πει να τη κανω,μεχρι τον εβδομο μηνα σκεφτομουνα:μηπως επρεπε να τη κανω;γιατι κανενας δεν μου ειχε εξηγησει..Και ξαναλεω: δεν στμβουλευω τη κοπελα να μην κανει την εξεταση.Απλα ειπα τι γνωριζω σε σχεση με τις οιθανοτητες!!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν γνωρίζω πάρα πολλά για κ.ι και απο οτι ειδα υπάρχουν μέλη που το γνωρίζουν καλά το αντικείμενο .Ξέρω οτι η προγνωση αυτης της ασθένειας γίνεται το πρώτο τριμηνο. Να γνωρίζεις και να αποφασίσεις τι θα κανεις. εκει θελω να πω για την τελεια γιατρο που την εμπιστευεσαι αν και δεν εχω ιατρικες γνώσεις θελω να ρωτησω μιας και ειναι τοσο τελεια γιατι σε βαζει σε αυτη τη διαδικασία σε τοσο προχωρημένη εγκυμοσύνη απο την στιγμή που αν ειναι κάτι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως. Προσωπικά θα φοβόμουν μην έχει ''ξεχάσει'' και αλλα σημαντικά πράγματα που θα επρεπε να κοιτάξει. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω παντως δεν ειμαι υπερ των πολλων προγεννητικων εξετασεων εκτος και αν υπαρχει λογος οπως πχ ιατρικο ιστορικο, με αυτην τη λογικη υπαρχουν χιλιαδες ασθενειες και χιλιαδες αντιστοιχα γονιδια για να ελεχθουν

ch.ze


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μάλλον δεν έχετε στο περιβάλλον σας παιδί με κυστική ίνωση γι αυτό δεν θεωρείται απαραίτητη την εξέταση...

Γνώμη μου είναι να κάνετε την εξέταση στο παιδί μόλις γεννηθεί , οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας αλλά και να συμβαίνει κατι δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτη την στιγμή..

XaroulaTs

XaroulaTs
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lilitsi έγραψε:Tsiritri λεμε ακριβως το ιδιο πραγμα..
Οχι κοπελα μου, και με συγχωρεις, δεν λετε το ιδιο πραγμα!
Εσυ μας ειπες οτι δεν ειναι "κληρΩνομικη", και οτι αν και οι δυο γονεις ειναι φορεις, μονο ενα 30% (!!!!!! μονο !!!!!! πολυ μικρο ποσοστο κατ'εσε??), μονο λοιπον ενα 30% θα γεννηθει με κυστικη ινωση Shocked Shocked 
Επισης μας ειπες οτι δεν ειναι κατι σοβαρο, ετσι κι αλλιως... ομως η ασθενεια ειναι θανατηφορα!
Δεν λετε το ιδιο πραγμα με την Τσιριτρι λοιπον!!!
Το μονο σημειο που "ειχες δικιο" και συμφωνουσατε, ειναι οτι πληττει τη λευκη φυλη περισσοτερο Shocked 
Οταν προκειται για ΤΟΣΟ σοβαρα θεματα, καλυτερα να μην λεμε το μακρυ μας και το κοντο μας, και εαν δεν γνωριζουμε, να σωπαινουμε!!

lilitsi


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
lilitsi έγραψε:

Tsiritri λεμε ακριβως το ιδιο πραγμα..

Οχι κοπελα μου, και με συγχωρεις, δεν λετε το ιδιο πραγμα!
Εσυ μας ειπες οτι δεν ειναι "κληρΩνομικη", και οτι αν και οι δυο γονεις ειναι φορεις, μονο ενα 30% (!!!!!! μονο !!!!!! πολυ μικρο ποσοστο κατ'εσε??), μονο λοιπον ενα 30% θα γεννηθει με κυστικη ινωση
Επισης μας ειπες οτι δεν ειναι κατι σοβαρο, ετσι κι αλλιως... ομως η ασθενεια ειναι θανατηφορα!
Δεν λετε το ιδιο πραγμα με την Τσιριτρι λοιπον!!!
Το μονο σημειο που "ειχες δικιο" και συμφωνουσατε, ειναι οτι πληττει τη λευκη φυλη περισσοτερο
Οταν προκειται για ΤΟΣΟ σοβαρα θεματα, καλυτερα να μην λεμε το μακρυ μας και το κοντο μας, και εαν δεν γνωριζουμε, να σωπαινουμε!!


Xaroulats ενταξει.μπορει να κανει η κοπελα που ανοιξε το τοπικ την εξεταση τωρα και ας αγχωθει.ουτε παρεκεντηση δε μπορει να κανει μετα αν συμβει κατι(που πραγματικα πιστευω πτι σφιζουν υγειασ και εκεινη και το μωρακι τησ)μεχρι να μιλησω εγω να πω για τος πιθανοτητες,δεν βρεθηκε καμια να της εξηγησει τι συμβαινει με αυτες.(οι οποιες παρεπιπτοντως, ειναι 25-30% εφοσον και ΜΟΝΟ ειναι φορεις και οι δυο συζηγοι.Ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να ειναι και οι δυο συζυγοι;αυτο μειωνει τις πιθανοτητες νοσησης)
Τελος παντων εγω σωπαινω γιατι προφανως η αποψη μου ηταν διαφορετικη απο τη δικη σας.
Οσον αφορα τις εξετασεις που ειπε πιο πανω μια κοπελα,συμφωνω απολυτα οτι μας βομβαρδιζουν με περιττες εξετασεις.Γω καμπυλη ζαχαρου δεν εκανα ποτε,και αυτο γιατι ο γιατρος μου το τσεκαρε περιφεριακα το ζαχαρο μου απο μια απλη αιματος και απο ο αμνιακο υγρο στου υπερηχουσ.Επισης δεν εκανα καθε μηνα να δω ασβεστιο σιδηρο,αν ανεβηκε η αν κατεβηκε.Επερνα στανταρ τα φαρμακα μου.Δεν εκανα περιττους υπερηχους για να δω το μωρο.Δεν εκανα τοξοπλασμα στην αρχη και στο τελος της εγκυμοσυνης και ολα αυτα γιατι ειχ μια κυηση υγιη και χωρις προβληματα.Τωρα σε μια κυηση υψηλου κινδυνου καλο ειναι οοοολα να ψαχνοντε.Ειδαλλωσ ασ ευχαριστηθουμε την εγκυμοσυνη μασ χωρισ αγχοσ.Δεν ειναι αρρωστια που πρεπει να εξεταζεσαι καθε τρεισ και λιγο.Αυτη ειναι η αποψη η δικη μου και απλα την κατεθεσα ζωρις να θελω να αντικρουσω την αποψη κανενος αλλου.Αν καπου εκανα λαθος ηταν οπως πολυ σωστα ειπε το περιστερακι "αυιμος γραπτος λογος" γραφω απο κινητο κ δε μπορω να δω τι εγραψα πιο πανω η να διορθωσω.Καλημερα και καλη εγκυμοσυνη σε ολες τις εγκυουλες και συις υπολοιπες να χαιροντε τα ζουζουνακια τους!!!!

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν εξετάζονται όλα τα νεογέννητα για ΚΙ έτσι κι αλλιώς? Είμαι σίγουρη ότι έτσι γίνεται. Αφού λοιπόν εξετάζονται τα νεογέννητα, ο μόνος λόγος να την κάνεις τώρα είναι για να ηρεμήσεις σε περίπτωση που ανησυχείς. Δηλαδή αν ανησυχείς έτσι κι αλλιώς, καλύτερα να κάνεις την εξέταση. Αν είσαι ήρεμη σχετικά με τις πιθανότητες, μην την κάνεις, αλλά οπωσδήποτε βεβαιώσου ότι θα εξεταστεί το μωρό μόλις γεννηθεί ώστε αν πάσχει από ΚΙ να ξεκινήσετε θεραπεία πριν εμφανιστούν συμπτώματα.

Είναι σοβαρή ασθένεια με κληρονομικό χαρακτήρα. Το ότι δεν υπάρχει ασθενής ή φορέας στον ευρύτερο οικογενειακό κύκλο είναι ενθαρρυντικό γιατί σημαίνει ότι οι δικές σας πιθανότητες να είσαστε φορείς είναι μικρές. Δυστυχώς όμως οι πιθανότητες από μόνες τους δεν λένε τίποτα. Υπάρχουν γονείς με ένα υγιές παιδί που έκαναν στη συνέχεια παιδί με ΚΙ. Σίγουρα κι αυτοί πίστευαν ότι οι πιθανότητες είναι με το μέρος τους, η εγκυμοσύνη δεν είναι ασθένεια, οι γιατροί μας φορτώνουν με περιττές εξετάσεις κλπ.

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν εξετάζονται όλα τα νεογνα για κυστικη ινωση. Είναι έξτρα εξέταση....
Στην Aγγλια εξετάζονται όλα απο το μαιευτηριο.

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eleen έγραψε:Δεν εξετάζονται όλα τα νεογνα για κυστικη ινωση. Είναι έξτρα εξέταση....
Στην Aγγλια εξετάζονται όλα απο το μαιευτηριο.
Α ναι? Εμείς κάναμε την εξέταση στο μαιευτήριο και νόμιζα ότι έτσι γίνεται παντού.

Κατά τη γνώμη μου είναι μια απολύτως απαραίτητη εξέταση. Ακόμα και 1% πιθανότητες να έχεις... να μην το ρισκάρεις.

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
http://www.cfathess.gr/
δειτε την εκπομπη  https://www.youtube.com/watch?v=jTI7QhqI7L8

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις