Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
58 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 58 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Faith33


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα.
Πρίν 18 ημέρες, γέννησα το τρίτο μου μωράκι και έχω μια απορία...
Πότε βγάλατε έξω τα δικά σας μωράκια πρώτη φορά ???
Την έχω βγάλει ήδη 3 φορές και μέχρι στιγμής όλα καλά.
Δεν την πήγα σε κλειστό χώρο απλά βγήκαμε βόλτα.
Αφού έχει ήλιο και δεν κάνει κρύο, το θεωρώ χαζομάρα να μη τη βγάλω λίγο έξω.

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να σου ζησει το καινουριο μελος!!εγω την εβγαλα στις 20 μερες και ηταν και κοντα στα χριστουγεννα!κανενα προβλημα ειδικα με τετοιο καιρο.καλυτερα εξω παρα μεσα.ετσι μου λεει η παιδιατρος.

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμείς πήγαμε την πρώτη μας βόλτα μερικές μέρες αφότου βγήκαμε από το μαιευτήριο.

Να σου ζήσει το μικρούλι και καλές βόλτες!

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στην αμερικη τα βγαζουν εξω ζεστη-λρυο να εχει αμεσως μετα το μαιιευτιριο.εβγαλα και της δυο απο πολυ νωρις την μια καλοκαιρι την αλλη χειμωνα.

PAMICHA

PAMICHA
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω απο την 10 μερα τον ειχα εξω στην αυλη και πανω στο μπαλκονι στις 15 μερες ο παιδιατρος μου ειπε επειδη ιεναι καλοκαιρι να τον πηγαινω βολτες για μια ωρα περιπου κι ετσι το εφαρμοσα.

http://otanexoesena.blogspot.gr/

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Aπο τις 15 ημέρες περιπου. οχι σε κλειστους χώρους και πολυ περπάτημα ειτε αγκαλιά ειτε με το καρότσι. Καλά έκανες. Wink 

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να κανω μια ερωτηση βρε κοριτσια γτ ειναι πρωτη μ φορα εγκυος που ειμαι και δε γνωριζω..οταν γεννησουμε δε πρεπει να μεινουμε μεσα 40 μερες να παρουμε τ σαραντηση (που παμε στ εκκλησια) κ μετα βγαινουμε??η κανω λαθος??

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κ εγω στις 20 μερες περιπου τα εβγαλα κ τα δυο..οχι σε κλειστο χωρο,αλλα βολτιτσες με μαρσιπο η καροτσι.την πρωτη μερα καναμε τον γυρο του τετραγωνου,μετα στην παραδιπλα γειτονια,ε μετα καθομασταν αρκετη ωρα εξω!
reniapa,πιστευω πως δεν υπαρχουν πρεπει σ αυτα!εξατραται απ το τι πιστευει ο καθενας!
επιστημονικα δεν εχει κ τοση βαση αυτο με τις 40 μερες..η εκκλησια το υποστηριζει κ δημιουργηθηκε για διαφορους λογους..
θελω να πω πως αν εχεις πολυ στενη σχεση με την εκκλησια κλπ,κ νιωθεις ΕΣΥ κ μονο ΕΣΥ καλα να καθισεις μεσα 40 μερες(κ οχι γιατι το επιβαλλουν οι γυρω σου),πολυ καλα θα κανεις κ θα το τηρησεις.
ας πουμε εγω δεν αντεχα!την 5η μερα που γεννησα πηγα για εναν καφε με τον αντρα(μη φανταστεις πανω απο μιση ωρα!)
κ μερικες μερες αργοτερα εβγαλα κ τα μωρα.
στην εκκλησια καναμε κ σαραντισμο παντως κανονικα.απλα βγηκαμε λιιιγο νωριτερα!

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δε ειπα οτι ειμαι ανθρωπος που πηγαινω στ εκκλησια καθημερινα..απλα μ εχουν πριξει οι γονεις-πεθερικα-κουνιαδες και τ λοιπα..οτι δε κανει να βγουμε εξω πριν σαραντησουμε εγω κ τ μωρο γτ θα μ κοπει τ γαλα αν σε ματιασουν και αλλες τετοιες μπουρδες..κ απλα τρ που διαβαζα τ θεμα χαρηκα λιγακι γτ ηθελα να ακουσω μια αλλη αποψη..ωραια λοιπον...Wink Wink

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
για αυτο σε ρωτησα αν το θελεις εσυ η οι γυρω σου!!
γενικα εχεις ν ακουσεις πολλαααα σε σχεση με το παιδι.κ μενα μου ελεγαν να μην απλωνω τα ρουχα το βραδυ γιατι δεν ξερω κ εγω τι θα γινοταν!ελα που μονο εκεινη την ωρα μπορουσα ομως για να ειναι κ την αλλη μερα στεγνα!!
παντως εγω που βγηκα εξω πριν σαραντισω,πριν λιγο καιρο σταματησα να θηλαζω,δεν μου κοπηκε το γαλα!
μην αγχωνεσαι..εσυ που εισαι η μαμα ξερεις καλυτερα για το δικο σου παιδακιSmile Smile

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
reniapa έγραψε:δε ειπα οτι ειμαι ανθρωπος που πηγαινω στ εκκλησια καθημερινα..απλα μ εχουν πριξει οι γονεις-πεθερικα-κουνιαδες και τ λοιπα..οτι δε κανει να βγουμε εξω πριν σαραντησουμε εγω κ τ μωρο γτ θα μ κοπει τ γαλα αν σε ματιασουν και αλλες τετοιες μπουρδες..κ απλα τρ που διαβαζα τ θεμα χαρηκα λιγακι γτ ηθελα να ακουσω μια αλλη αποψη..ωραια λοιπον...Wink Wink
το μωράκι θα ειναι δικό σου και θα κάνεις οτι σε συμβουλέψουν οι γιατροί σου. αν μου ελεγαν οι γιατροί οτι πρέπει να κλειστώ μεσα θα το εκανα ( αν και οταν μεγαλωσε το μεαλο και ειχε σχολειο και δεν υπηρχε βοηθεια θα ηταν θεμα). Τωρα κατι κουνιαδομαναδομπατζανακισες να κάνουν οτι τραβάει η ψυχή τους στο δικο τους παιδάκι. Κοιτα μην επηρρεαστείς όμως και σε περίπτωση που δεν εχεις γάλα το ρίξεις στο μάτι του γέιτονα. Επισης απο προλήψεις κλπ ειχα διαβάσει σε ενα σαιτ ενα σωρο βλακείες μια απο αυτες ήτα οτι δεν πρεπει η μανα να φιλήσει τοπαιδι πριν βαφτιστεί γιατι θα πεθάνει (το παιδι) κάτι τέτοιο τέλος πάντωνShocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing απο βλακείες μια χαρά τα πάμε. απέφυγε κλειστούς χώρους και οπου κυκλοφορεί πολυ παιδάκι. Wink 

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
σας ευχαριστω κοριτσια πολυ για τ απαντηση και τ συμβουλες..!!με βοηθησατε αρκετα για να τους αντιμετωπισω..χαχα Wink Wink

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια αυτα δεν νομιζω να εχουν σχεση με την εκκλησια ανεξαρτητα με την ευχη.. αυτα πειστευω οτι ειναι ΜΟΝΟ προληψεις απο τους παλιους κι αν καμια γνωριζει ας με διαψευσει! ασε που το πιο κουλο απο ολα ειναι οτι δεν σου λενε οτι δεν πρεπει να βγεις για 40 μερες, αλλα οτι δεν πρεπει να βγεις ΝΥΧΤΑ εξω... νομιζω οτι το ελεγαν παλια γτ φοβοντουσαν τα μαγια . κι εμενα με εχουν πριξει αλλα τα θεωρω πα...ιες σορρυ κιολας Very Happy 

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
χωρις να το θυμαμαι πολυ καλα, προερχεται απο την Παλαια Διαθηκη γιατι η Παναγια πηγε τον Χριστο στην εκκλησια μετα απο 40 ημερες,
στις 40 ημερες παιρνει το παιδι μια ευχη /ευλογια που το προστατευει μεχρι να βαφτιστει και η μητερα που παλιοτερα θωρουνταν ακαθαρτη αφου γεννησε παιρνει την ευλογια/ευχη να μπορει και παλι να συυμετεχει στα μυστηρια

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αν δεν κανω λαθος οι 40 μερες παλιοτερα τηρουταν για λογους προατασιας του μωρού.η ιατρική παλιοτερα δεν είχε εξελιχθει οσο τωρα κ τα μωρα ηταν πιο ευαισθητα γ αυτο κ ηταν απαραίτητο μεχρι να ξεπεταχτουν λίγο η μαμα τους να ειναι μαζι τους.τωρα βεβαια τα πράγματα κ οι συνθηκες ζωης εχουν αλλαξει

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
iouliana έγραψε:χωρις να το θυμαμαι πολυ καλα, προερχεται απο την Παλαια Διαθηκη γιατι η Παναγια πηγε τον Χριστο στην εκκλησια μετα απο 40 ημερες,
στις 40 ημερες παιρνει το παιδι μια ευχη /ευλογια που το προστατευει μεχρι να βαφτιστει και η μητερα που παλιοτερα θωρουνταν ακαθαρτη αφου γεννησε παιρνει την ευλογια/ευχη να μπορει και παλι να συυμετεχει στα μυστηρια
για την ευχη το ξερω οτι ισχυει αλλα δεν νομιζω να συνεπαγεται οτι μεχρι τοτε πρεπει να μην βγαινει εξω η μαμα με το παιδι .. νομιζω οτι ειναι ανεξαρτητα αυτα τα δυο !

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoulagal έγραψε:
iouliana έγραψε:χωρις να το θυμαμαι πολυ καλα, προερχεται απο την Παλαια Διαθηκη γιατι η Παναγια πηγε τον Χριστο στην εκκλησια μετα απο 40 ημερες,
στις 40 ημερες παιρνει το παιδι μια ευχη /ευλογια που το προστατευει μεχρι να βαφτιστει και η μητερα που παλιοτερα θωρουνταν ακαθαρτη αφου γεννησε παιρνει την ευλογια/ευχη να μπορει και παλι να συυμετεχει στα μυστηρια
για την ευχη το ξερω οτι ισχυει αλλα δεν νομιζω να συνεπαγεται οτι μεχρι τοτε πρεπει να μην βγαινει εξω η μαμα με το παιδι .. νομιζω οτι ειναι ανεξαρτητα αυτα τα δυο !
χωρις να ειμαι παλι σιγουρη νομιζω οτι καποια στιγμη θεσπιστηκε σαν κανονας της εκκλησιας για να προστατευει τη γυναικα απο το να επιστρεψει στις δουλειες του χωραφιου πχ, και μετα αυτο γυρισε καπως μπουμερανγκ, τωρα η σημερινη αποψη δε ξερω πια ειναι για να σου πω την αληθεια, θα ρωτησω ομως απο περιεργεια

τωρα σιγουρα αν εισαι ενταξει πας τη βολτουλα σου με το μωρακι, αλλα φανταζομαι θα το δουμε στην πραξη αυτο


nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω παλι εκτος απο 3 φορες που βγηκαμε για να παμε γιατρο βγηκαμετην πρωτη μας βολτουλα μολις σαραντησα μετα την εκκλησια... ηταν και φεβρουαριος και κρυο οποτε δεν με τραβουσε τοσο πολυ να σκαω στο σπιτι και να μην τηρησω τον σαραντισμο... αν και περασαν οι μερες νερο...

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
iouliana έγραψε:
vasoulagal έγραψε:
iouliana έγραψε:χωρις να το θυμαμαι πολυ καλα, προερχεται απο την Παλαια Διαθηκη γιατι η Παναγια πηγε τον Χριστο στην εκκλησια μετα απο 40 ημερες,
στις 40 ημερες παιρνει το παιδι μια ευχη /ευλογια που το προστατευει μεχρι να βαφτιστει και η μητερα που παλιοτερα θωρουνταν ακαθαρτη αφου γεννησε παιρνει την ευλογια/ευχη να μπορει και παλι να συυμετεχει στα μυστηρια
για την ευχη το ξερω οτι ισχυει αλλα δεν νομιζω να συνεπαγεται οτι μεχρι τοτε πρεπει να μην βγαινει εξω η μαμα με το παιδι .. νομιζω οτι ειναι ανεξαρτητα αυτα τα δυο !
χωρις να ειμαι παλι σιγουρη νομιζω οτι καποια στιγμη θεσπιστηκε σαν κανονας της εκκλησιας για να προστατευει τη γυναικα απο το να επιστρεψει στις δουλειες του χωραφιου πχ, και μετα αυτο γυρισε καπως μπουμερανγκ, τωρα η σημερινη αποψη δε ξερω πια ειναι για να σου πω την αληθεια, θα ρωτησω ομως απο περιεργεια

τωρα σιγουρα αν εισαι ενταξει πας τη βολτουλα σου με το μωρακι, αλλα φανταζομαι θα το δουμε στην πραξη αυτο


κι εγω ειχα σκοπο να το ρωτησω γτ με τρωει η περιεργια ..!

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
να σου ζησει το μικρουλακι σου!εγω την εβγαλα στις 15 για τον γιατρο και μετα παλι στον μηνα ,δεν θα παθει τιποτα αμα βγει μια βολτα στο τετραγωνο αλλα εννοειτε οχι στον κοσμο ειτε κρυο ειτε ζεστη. Τα μωρα μπορουν να βγουν απο την δευτερη εβδομαδα τησ ζωησ τουσ για 20 λεπτα βολτα και καθε εβδομαδα για λιγο παραπανω.Εγω ημουν απο μονη μου λιγο κουρ@δ@ και δεν κουνιομουν!προτιμουσα τη ζεστη τησ σομπασ στο σπιτακι μου!!!!!!Very Happy 

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
reniapa έγραψε:δε ειπα οτι ειμαι ανθρωπος που πηγαινω στ εκκλησια καθημερινα..απλα μ εχουν πριξει οι γονεις-πεθερικα-κουνιαδες και τ λοιπα..οτι δε κανει να βγουμε εξω πριν σαραντησουμε εγω κ τ μωρο γτ θα μ κοπει τ γαλα αν σε ματιασουν και αλλες τετοιες μπουρδες..κ απλα τρ που διαβαζα τ θεμα χαρηκα λιγακι γτ ηθελα να ακουσω μια αλλη αποψη..ωραια λοιπον...Wink Wink
Γιατί καλέ να κοπεί το γάλα; Άλλο πάλι και τούτο. Η εκκλησία δίνει και την μισή ευχή στις 8 μέρες (νομίζω) αν θέλεις να είσαι απολύτως τυπική. Πάντως εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: όσες γεννήσαμε σε μαιευτήριο, δεν βγάλαμε ήδη τα μωρά μας "έξω" για να τα φέρουμε στο σπίτι? Ή αυτή η φορά δεν μετράει? Razz 

Η μητέρα μου λέει ότι παλιότερα ερχόταν παπάς στο μαιευτήριο και διάβαζε τις λεχώνες πριν πάνε σπίτι.

Από ιατρικής άποψης να σας πω ότι η συμβουλή του παιδίατρου-νεογνολόγου στο μαιευτήριο ήταν τα μωρά να βγαίνουν έξω από την πρώτη μέρα. Αν η μαμά θέλει να τηρήσει το 40ήμερο να το τηρήσει και το μωρό να το βγάλει έξω ο μπαμπάς! Η συμβουλή του γυναικολόγου ήταν να βγαίνω έξω κάθε μέρα με ή χωρίς το μωρό.

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στη Γερμανία η σύσταση των γιατρών είναι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ έξω από νεογέννητο για 20 λεπτά, καλά ντυμένα.

Πέρυσι τέλη Σεπτέμβρη που ήμουνα στη Νορβηγία (θερμοκρασίες 7-14 βαθμούς) όλα τα μωρά ήταν έξω με τα καρότσια και ντυμένα με τις ολόσωμες φόρμες.

Αν για τη θρησκεία θες να τηρήσεις το σαραντισμό, το κάνεις. Διαφορετικά βάζεις το μωρό στο καρότσι και πας τσάρκα.

Faith33


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Στο πρώτο μου παιδί περίμενα να σαραντίσω, για να βγώ έστω στο μπαλκόνι...
Ήταν βασανιστικό...
Ποτέ δεν άφηνα απλωμένα τη νύχτα ρούχα του μωρού και δικά μου και γενικότερα, ακολούθησα κατά γράμμα, όλες αυτές τις χαζομάρες που τηρούσαν οι παλιές.
Άν η μητέρα μου είχε περίοδο δεν ερχόταν κτλ κτλ κτλ.
Στο δεύτερό μου παιδί, πήρα μισή ευχή και τήρησα ούτε τα μισά...
Τώρα στο τρίτο, δεν τηρώ τίποτα !
Βλέπω και τη συνυφάδα μου που κι αυτή και στα 3 παιδιά της (καθολική), δεν τήρησε τίποτα απολύτως.
Τα παιδιά της αρρώσταιναν σπάνια και δεν έπαθαν τίποτα.
Πιστεύω πως είναι βάναυσο μια λεχώνα, που ήδη είναι περίεργα, να τηρεί και αυτές τις χαζομάρες.
Τα χρόνια έχουν περάσει και οι γυναίκες "ξύπνησαν" !

Σοφία 26

Σοφία 26
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα!
εγω γεννησα ιουνιο και ο παιδιατρος μου ειπε να κατσω μεσα μεχρι να παει 20 ημερων,μετα να βγαινουμε οσο θελουμε κ μεχρι οτι ωρα θελουμε!
μια προσοχη στα παιδια (να μην ερχεται σε επαφη)μεχρι να παει 2 μηνων κ να κανει το πρωτο εμβολιο!
και αυτο εκανα!
εγω βεβαια οταν βγηκα απο το νοσοκομειο εβγαινα εξω,(τον αφηνα με την μαμα μου μαζι με το γαλα μου)!!! Very Happy
να σου ζησει,να'ναι παντα υγιες!

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Areti2 έγραψε:
reniapa έγραψε:δε ειπα οτι ειμαι ανθρωπος που πηγαινω στ εκκλησια καθημερινα..απλα μ εχουν πριξει οι γονεις-πεθερικα-κουνιαδες και τ λοιπα..οτι δε κανει να βγουμε εξω πριν σαραντησουμε εγω κ τ μωρο γτ θα μ κοπει τ γαλα αν σε ματιασουν και αλλες τετοιες μπουρδες..κ απλα τρ που διαβαζα τ θεμα χαρηκα λιγακι γτ ηθελα να ακουσω μια αλλη αποψη..ωραια λοιπον...Wink Wink
Γιατί καλέ να κοπεί το γάλα; Άλλο πάλι και τούτο. Η εκκλησία δίνει και την μισή ευχή στις 8 μέρες (νομίζω) αν θέλεις να είσαι απολύτως τυπική. Πάντως εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: όσες γεννήσαμε σε μαιευτήριο, δεν βγάλαμε ήδη τα μωρά μας "έξω" για να τα φέρουμε στο σπίτι? Ή αυτή η φορά δεν μετράει? Razz 

Η μητέρα μου λέει ότι παλιότερα ερχόταν παπάς στο μαιευτήριο και διάβαζε τις λεχώνες πριν πάνε σπίτι.

Από ιατρικής άποψης να σας πω ότι η συμβουλή του παιδίατρου-νεογνολόγου στο μαιευτήριο ήταν τα μωρά να βγαίνουν έξω από την πρώτη μέρα. Αν η μαμά θέλει να τηρήσει το 40ήμερο να το τηρήσει και το μωρό να το βγάλει έξω ο μπαμπάς! Η συμβουλή του γυναικολόγου ήταν να βγαίνω έξω κάθε μέρα με ή χωρίς το μωρό.
η μιση ευχη ειναι στις 20 μερες και ερχετε παπας σπιτι σου..
κοριτσια δεν ξερω αν ηταν τυχαιο παντως εγω μολις σαραντησα και το βραδυ πηγα να θηλασω το στηθος μου ηταν σαβ αδειες σακουλες.. μου ειχε κοπει το γαλα.. δεν ειχα πολυ βεβαια αλλα λιγο λιγο ετρωγε.. εκεινο το βραδυ παλευα 1,30 ωρα θυμαμαι τιποτα ειχα αδειασει...

και επισης στο μισο σαραντησμο που ειχα ρωτησει τον παπα τι γινετε με τις εξοδους απο μερια εκκλησιας με ειχε πει οτι επιτρεπετε οταν παει γιατρο δεν θεωρητε εξοδος... τωρα τι να πω η καθε μια κανει οπως αισθανεται!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις