Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
48 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 48 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Konstantina.K.

Konstantina.K.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και μη, του forum.
Είμαι νέο μέλος από σήμερα Smile 
Θα ήθελα πάρα πολύ να ζητήσω την βοήθεια σας από δικές σας βιωματικές εμπειρίες καθώς έχω προβληματιστεί πάρα πολύ.
Είμαι 30 ετών και τον τελευταίο χρόνο έχει χτυπήσει πολύ έντονα το καμπανάκι της μητρότητας μέσα μου!! Κάθε μήνα φαντάζομαι διάφορα (συμπτώματα κτλ).... Από την μία αγχώνομαι (σε περίπτωση εγκυμοσύνης) διότι ακόμα χρειάζονται κάποια πρακτικά προβλήματα να λυθούν (οικονομικά, στέγασης κ.α) οπότε λέω ότι δεν είναι καιρός ακόμη για κάτι τέτοιο, από την άλλη όμως όταν μου έρχεται περίοδος απογοητεύομαι...
Αυτόν τον μήνα τα πράγματα είναι διαφορετικά.... Προσπαθούσα να μην το σκέφτομαι για να μην απογοητευτώ στο τέλος αλλά την τελευταία εβδομάδα μου έχει γίνει έμμονη ιδέα...ψάχνω από'δω, ψάχνω από 'κει κι άκρη δεν έχω βγάλει... Γι αυτό λοιπόν ζητώ την βοήθειά σας....
Τα πράγματα έχουν ως εξής:
-Κύκλος 26-33  ημερών
-Περίοδος 9/4/14
-Επαφές με τον σύντροφό μου 23/4 και 24/4 χωρίς προφύλαξη, με την μέθοδο όμως του "τραβήγματος".
-Επόμενη περίοδος 10/5/14. Κράτησε μόνο 1,5-2 μέρες (με κανονική αιμορραγία) ενώ συνήθως κρατάει 5-7 μέρες.
Από εκείνη την περίοδο και μετά αντί να ξεπρήζομαι άρχιζα να πρήζομαι περισσότερο....
-Αρχικά ένιωθα φούσκωμα και πρήξιμο στην κοιλιά...σαν τυμπανισμό..
-έπειτα άρχισε να πρήζεται το στήθος μου αρκετά... μεγάλωσε κι άλλαξε το χρώμα(προς το καφέ) γύρω από τη θηλή, ενώ πριν ήταν ανύπαρκτο. Τις τελευταίες μέρες μάλιστα με πονάνε κι οι θηλές χωρίς να έχουν όμως σκληρύνει.
-Όλο αυτό το διάστημα νιώθω πονάκια χαμηλά σαν αυτά τις περιόδου ενώ είναι πολύ νωρίς να τα έχω (περιμένω περίοδο 9 -12/6).
-Έντονη υπνηλία και κούραση.
-Δεν έχω διάθεση να ασχοληθώ με τίποτα. Βαριέμαι.
-Έχω έντονη διάθεση για ορισμένες τροφές (π.χ. αλμυρά φαγητά, ενώ δεν τα προτιμώ γενικά).
-Παρατήρησα πριν 2-3 μέρες ότι τα ούρα μου είναι θολά κίτρινα και ενίοτε μυρίζουν.

Υπάρχει περίπτωση να έχω μείνει έγκυος μόνο με προσπερματικά υγρά, κι αν ναι, γιατί είχα περίοδο στις 10/5 ??? Ή μήπως όλα είναι αποκυήματα της φαντασίας μου που έχουν επηρεάσει και το σώμα μου??

Δεν έχω κάνει τεστ, περιμένω αν τελικά θα μου έρθει περίοδος κι έχω πολύ αγωνία...

Θα εκτιμούσα ωστόσο την γνώμη σας...

Ζητώ συγγνώμη για το εκτενές γραπτό μου, χεχε, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....
 I love you I love you I love you

κουνελάκι

κουνελάκι
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γεια σου κοριτσακι μου,εγω δεν μπορω να σου πω εισαι ή δεν εισαι αλλα τοσο καιρο στο forum πολλα εχουν δει τα ματια μου.
Δεν θελω να σου δωσω ελπιδες ή να σε ανησυχησω αλλα μηπως το αιμα που ειδες δεν ηταν περιοδος και απλα ηταν μια μικρη αιμορραγια;
Εγω στη θεση θα εκανα μια χοριακη, για πιο λογο να περιμενεις;

http://www.pregnology.com/ovulate/24/6/14/10/

Konstantina.K.

Konstantina.K.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κουνελάκι έγραψε:Γεια σου κοριτσακι μου,εγω δεν μπορω να σου πω εισαι ή δεν εισαι αλλα τοσο καιρο στο forum πολλα εχουν δει τα ματια μου.
Δεν θελω να σου δωσω ελπιδες ή να σε ανησυχησω αλλα μηπως το αιμα που ειδες δεν ηταν περιοδος και απλα ηταν μια μικρη αιμορραγια;
Εγω στη θεση θα εκανα μια χοριακη, για πιο λογο να περιμενεις;

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου.... Σχετικά με την χοριακή δεν ξέρω τί έχω πάθει... Μ έχει πιάσει ένας φόβος... Θέλω αν την κάνω να είναι και θετική μάλλον... Γι αυτό περιμένω την περίοδο.... ααααχ....

Konstantina.K.

Konstantina.K.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Οποιαδήποτε γνώμη θα ήταν χρήσιμη!!!!!!!

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κωσταντινα μου δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα εγω με τον αντρα μου 5 χρονια καναμε με την μεθοδο του  τραβηγματος και δεν ηρθε ποτε εγκυμοσυνη , και οταν το αποφασησαμε και ειχαμε ολοκληρομενες επαφες το μωρακι ηρθε αμεσως ! οποτε απο δικη μου εμπειριια θα σου ελεγα να μην ενθουσιαζεσαι !! επισης δεν γινεται να εχεις περιοδο και να εισαι εγκυος, το μονο που μπορει να γινεται ειναι να εχεις λιγο αιματακι οχι ομως κανονικη ροη !!συγνωμη αν σε απογοητευσα σου ευχομαι συντομα να εχεις ενα μωρακι εαν το θελεις !!  Very Happy

Konstantina.K.

Konstantina.K.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Βασούλα μου, σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί πολύ. Νιώθω πολύ περιεργα στο σώμα μου, στο στήθος μου και στα υγρά που έχω. Από την άλλη η αδερφή μου έμεινε 2 φορές έγκυος με τη μέθοδο του "τραβήγματος"! Τι να πω.... Θα κάνω υπομονή μέχρι την επόμενη βδομάδα... Σ ευχαριστώ κ πάλι...

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω παλι δεν κατάλαβα.θελεις παιδι η δεν θελεις;και γιατι απογοητεύεσαι οταν σου ερχεται περίοδος αφου δεν εχεις ελεύθερες επαφές;και αν θελεις παιδι γιατι δεν το αποφασίζετε με το σύντροφο σου να το προσπαθήσετε κανονικά;και γιατι περιμένεις να μείνεις έγκυος με τη μέθοδο του τραβήγματος δηλαδη με μια πολυ μικρή πιθανότητα να περιέχουν σπερματοζωάριο τα προσπερματικα υγρα;δεν λεω οτι δεν μπορει να συμβεί αλλα ποιος ο λόγος να το πας βάσει πιθανοτητων ενα τοσο σοβαρό θέμα.ειλικρινα δεν βγάζω νόημα!

larisaia

larisaia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πηγαινε κανε μια χοριακη.ποτε δε ξερεις..αυτα που περιγραφεις παντως τα ειχα συμπτωματα οταν εμαθα οτι ειμαι εγγυος

Konstantina.K.

Konstantina.K.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Dori έγραψε:Εγω παλι δεν κατάλαβα.θελεις παιδι η δεν θελεις;και γιατι απογοητεύεσαι οταν σου ερχεται περίοδος αφου δεν εχεις ελεύθερες επαφές;και αν θελεις παιδι γιατι δεν το αποφασίζετε με το σύντροφο σου να το προσπαθήσετε κανονικά;και γιατι περιμένεις να μείνεις έγκυος με τη μέθοδο του τραβήγματος δηλαδη με μια πολυ μικρή πιθανότητα να περιέχουν σπερματοζωάριο τα προσπερματικα υγρα;δεν λεω οτι δεν μπορει να συμβεί αλλα ποιος ο λόγος να το πας βάσει πιθανοτητων ενα τοσο σοβαρό θέμα.ειλικρινα δεν βγάζω νόημα!

Αγαπητή Dori, εννοείται πως θέλω μωράκι!!!!
-Απογοητεύομαι κάθε φορά που μου έρχεται περίοδος(χωρίς καν να έχουμε ελευθερες επαφές) γι αυτόν ακριβώς τον λόγο, επειδή το θέλω πολύ! Είναι παράλογο, αλλά παράλογη δεν είναι ούτως ή άλλως η γυναικεία, έτοιμη για μητρότητα, ψυχή?!
-Δεν το έχουμε προσπαθήσει ακόμα κανονικά γιατί πρέπει πρώτα να τακτοποιηθούν κάποια θέματα.... Αυτή τη στιγμή ζούμε σ' ένα δωμάτιο στην Αθήνα 20 τετραγωνικά, μ εμένα να υποφέρω από αλλεργίες όλο τον χρόνο( σκόνη, υγρασία και τα σχετικά). Ενώ παράλληλα περιμένουμε να ετοιμαστεί το κανονικό μας σπίτι στην επαρχία... (Ευελπιστώ μέχρι και τον χειμώνα που μας έρχεται να έχουμε πάει εκεί). Όπως καταλαβαίνεις οι συνθήκες αυτή τη στιγμή δεν είναι και οι καλύτερες.
-Εννοείται πως δεν περιμένω να μείνω έγκυος με "τράβηγμα"!! Όσα νιώθω όμως αυτές τις τελευταίες εβδομάδες και η ιδέα και μόνο ότι μπορεί, ίσως, να έχει γίνει κάποιο "ατύχημα" με χαροποίησε ιδιαίτερα....
 Crying or Very sad 
Ήθελα κάπου να εκφράσω την αγωνία όλων αυτών των ημερών αλλά μάλλον, δυστυχώς, δεν γίνομαι κατανοητή.  Crying or Very sad 
Ευχαριστώ...

Konstantina.K.

Konstantina.K.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
larisaia έγραψε:Πηγαινε κανε μια χοριακη.ποτε δε ξερεις..αυτα που περιγραφεις παντως τα ειχα συμπτωματα οταν εμαθα οτι ειμαι εγγυος

Θα πάω κουκλίτσα μου... Πλησιάζει η επόμενη εβδομάδα που περιμένω κανονικά περίοδο... Κι αν δεν έρθει, θα πάω... (Μέτρησα και θερμοκρασία σήμερα 37,2 ενώ συνήθως είμαι στο 36,4)

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοιτα αλλο να λες μακαρι να εχω μείνει έγκυος έστω και απο τύχη και αλλο να λες οτι θες να μείνεις έγκυος αλλα ΔΕΝ προσπαθείς γιαυτο, αλλα παρόλα αυτα απογοητεύεσαι που δεν μένεις.anyway καλη επιτυχία σου ευχομαι και μακαρι να εχεις το αποτέλεσμα που ζητάς.....

Melita9

Melita9
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα!
Καταρχάς ηρέμησε!  Very Happy Γίνεται να επιτευχθεί κύηση με τα προσπερματικά υγρά μιας και ένα μόνο σπερματοζωάριο χρειάζεται γι'αυτό.
Τα συμπτώματα που περιγράφεις μπορεί να υποδηλώνουν μια εγκυμοσύνη αλλά δεν είναι και απαραίτητο να υπάρχουν όλα αυτά. Υπάρχει η πιθανότητα να τα προκαλείς κάτα κάποιο τρόπο εσύ από την επιθυμία σου!
Εγώ όποτε είχα συμπτώματα αδιαθετούσα και τη μοναδική φορά που δε παρατήρησα κάτι ήμουν... πολύ έγκυος!!
Για να μην τα πολυλογούμε... περιμένεις λίγο ακόμα μέχρι και την μέρα που περιμένεις να έρθει και την επομένη πας και κάνεις μία χοριακή!
Εγώ σου εύχομαι να συμβεί αυτό που επιθυμείς, να ξέρεις μόνο ότι τα καλύτερα πράγματα γίνονται τις πιο ακατάλληλες στιγμές!

Konstantina.K.

Konstantina.K.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Dori έγραψε:Κοιτα αλλο να λες μακαρι να εχω μείνει έγκυος έστω και απο τύχη και αλλο να λες οτι θες να μείνεις έγκυος αλλα ΔΕΝ προσπαθείς γιαυτο, αλλα παρόλα αυτα απογοητεύεσαι που δεν μένεις.anyway καλη επιτυχία σου ευχομαι και μακαρι να εχεις το αποτέλεσμα που ζητάς.....

Θα ξέρουμε σύντομα... Σ ευχαριστώ πολύ...

Konstantina.K.

Konstantina.K.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Melita9 έγραψε:Καλημέρα!
Καταρχάς ηρέμησε!  Very Happy Γίνεται να επιτευχθεί κύηση με τα προσπερματικά υγρά μιας και ένα μόνο σπερματοζωάριο χρειάζεται γι'αυτό.
Τα συμπτώματα που περιγράφεις μπορεί να υποδηλώνουν μια εγκυμοσύνη αλλά δεν είναι και απαραίτητο να υπάρχουν όλα αυτά. Υπάρχει η πιθανότητα να τα προκαλείς κάτα κάποιο τρόπο εσύ από την επιθυμία σου!
Εγώ όποτε είχα συμπτώματα αδιαθετούσα και τη μοναδική φορά που δε παρατήρησα κάτι ήμουν... πολύ έγκυος!!
Για να μην τα πολυλογούμε... περιμένεις λίγο ακόμα μέχρι και την μέρα που περιμένεις να έρθει και την επομένη πας και κάνεις μία χοριακή!
Εγώ σου εύχομαι να συμβεί αυτό που επιθυμείς, να ξέρεις μόνο ότι τα καλύτερα πράγματα γίνονται τις πιο ακατάλληλες στιγμές!


"Τα καλύτερα συμβαίνουν τις πιο ακατάλληλες στιγμές" ... Όντως!! Συμφωνώ, Μελίτα!! Και, ναι, είναι πολύ πιθανό να τα προκαλώ από μόνη μου όλα αυτά.. Όμως έχω αναστατωθεί τόσο...
Αν δεν είναι πάντως εγκυμοσύνη, σιγουρα παίζει κάτι άλλο, ίσως ορμονικό.... Πρώτη φορά στα τόσα χρόνια έχω περίοδο(?) διάρκειας 1,5 ημέρας... Αυτό αρχικά με προβλημάτισε χωρίς να του δίνω ωστόσο σημασία, κι ύστερα άρχισαν και τα άλλα κι εκεί προβληματιστηκα περισσότερο...
Θα δούμε...
Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που μου αφιέρωσες...  Smile 

Melita9

Melita9
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μην πάει το μυαλό σου στο κακό! Αν δεν πρόκειται για εγκυμοσύνη, αυτή η μικρή διάρκεια της περιόδου μπορεί να οφείλεται σε άγχος που είχες εκείνες τις μέρες ή σε κούραση κλπ. Όχι απαραίτητα σε ορμονική διαταραχή. Μου έχει συμβεί και μένα στο παρελθόν!

Κάνε υπομονή λίγο ακόμα και θα μάθεις!

maria1283


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γεια σας και απο μενα.. Νεα στην παρεα Smile 
Παντως απο συμπτωματα που περιγραφεις ειναι πολυ πιθανη μια εγκυμοσυνη. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ομως ειναι μια χοριακή. Ή εστω ενα τεστ(αν και δεν τα πολυεμπιστευομαι μιας και επιμεναν να δειχνουν αρνητικο και στις 2 εγκυμοσυνες μου).. Σε καταλαβαινω ομως για το θεμα στεγασης που σε προβληματιζει. Ζω και γω σε ενα διαμερισματακι-δωματιο 40μ2 με ενα παιδακι και αλλο ενα που ερχεται, νιωθω και γω καπως "συμπιεσμενη" Razz αλλα με το μωρακι σου το ξεχνας ολα!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις