Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
39 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 39 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Μαμάδες με 3 παιδιά! Τετ Αυγ 20, 2014 11:34 pm

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είμαι μητέρα 2 μικρών κοριτσιών και εργάζομαι. Λείπω αρκετές ώρες απ' το σπίτι μου. Απ΄τη μία αυτό με αποφορτίζει, απ' την άλλη ο χρόνος μου με τα παιδιά είναι πολύ λίγος και δεν τα ευχαριστιέμαι. Το ιδανικό για εμένα θα ήταν να είμαι full time μαμά, κάτι όμως που είναι απίστευτα δύσκολο έως ακατόρθωτο.
Παρόλα αυτά, δεν σας κρύβω πως εκεί ανάμεσα στις ώρες που νιώθω πως θα σπάσω και θα πέσω κάτω απ' την κούραση - το άγχος και την δήθεν νιρβάνα που με διακατέχει κάνοντας ασκήσεις αναπνοής (μετρώντας ως το 100 για να μην γίνω Ηρώδης) τις ώρες που τα πιτσιρίκια μου ουρλιάζουν και χτυπιούνται στο πάτωμα γιατί η ντόρα είναι στο κρεβατι της μικρής ή η πέπα γουρουνάκι δεν κρατάει πάνω από 5 λεπτά ή γιατί θέλουν γλυκά, παγωτά και να βάλουν τις μπανιέρες τους στο σαλόνι (  affraid  ), αλλά και τις ώρες που με αγκαλιάζουν και που χαμογελάνε όλο χαρά σε κάθε νέο τους κατόρθωμα..... ΑΝΑΜΕΣΑ λοιπόν σ΄όλα αυτά, δεν θα'λεγα όχι για ένα...  τρίτο...????

Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω τις μαμάδες που έχουν 3 παιδιά, εργάζονται;;; είναι εφικτό να τα συνδιάσεις όλα; Τι προϋποθέτει;;;; Βοήθεια από συγγενείς; Κι αν τα καταφέρνετε όλα αυτά μαζί, έχετε χρόνο καθημερινά να ξοδέψετε σε καθε παιδί ξεχωριστά; Η θα με φάνε οι τύψεις;
Εννοώ αυτές τις χαζοαγκαλιές και τα φιλιά και τα γαργαλήματα ή τα παιχνίδια μαζί τους που μου λείπουν τόσο που κάθε ΣΚ τα ξεχαρβαλώνω τα καημένα...

Να σας πω ειλικρινά πως αν δεν εργαζόμουν και είμασταν προ-κρίσης, σίγουρα θα το είχα επιχειρήσει.

2Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Πεμ Αυγ 21, 2014 9:45 am

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Happymama δεν εχω τρια αλλα ενα κ θελω εγω να ρωτησω εσενα που δοτλευεις κιολας τις δουλειες τους σπιτιου πβς τις προλαβαινεις εγω με ενα κ τρεχω αφου ο μικρος μοθ απαιτει συνεχως την πτοσοχη μου ως τωρα

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

3Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Πεμ Αυγ 21, 2014 9:47 am

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αληθεια ειναι πωσ θελω πολυ ενα δευτερο...αληθεια ποση διαφορα εχουν τα ζουζουνια σου;

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

4Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Πεμ Αυγ 21, 2014 1:06 pm

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
19 μήνες διαφορά έχουν. Μεγαλώνουν μαζί σχεδόν. Ηταν 11 μηνών το πρώτο όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο.
Λέγονται μωρά και τα δύο, πολύ δύσκολα τα πράγματα, πολύ κυνήγι. Αλλά υπέροχα όταν τα βλέπεις να παίζουν μαζί, να κρατιούνται αγκαλιά και να ξεκαρδίζονται στα γέλια. Ξεχνάς ό,τι κούραση έχεις και φουσκώνεις από χαρά! Λες πως θα'ναι αχώριστες πάντα και νιώθεις πιο γεμάτος άνθρωπος.

Οι δουλειές; με βοηθάει κι ο άντρας μου. Αν βρεις τον τρόπο κι έναν ρυθμό, τότε όλα κυλάνε ομαλά. Δεν είναι όπως προ-παιδιών αλλά το λες καθαρό και συνήθως τακτοποιημένο. Προσέχουμε κι εμείς αρκετά, παραβλέπουμε και κάποια μικροπράγματα γιατί έχουμε φιλοσοφήσει λίγο τη νέα μας ζωή και γενικά, όταν γίνεσαι μητέρα τα μπορεις όλα. Ολα.

Αλλά άνοιξα το θέμα γιατί αναρωτιέμαι πόσο δύσκολο μπορεί να είναι; Φοβάμαι μήπως ένα τρίτο παιδί στερήσει πολλά απ' οτι κάνω για τα άλλα δύο.

5Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Πεμ Αυγ 21, 2014 1:27 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ως μαμα με 4 εχω να σου πω πως αν εχεις ορεξη παντα θα βρισκεις χρονο για ολα τα παιδακια σου..δεν ειναι αναγκη να ειναι 3 ωρες..λιγη κουβεντουλα με το ενα, λιγη αγκαλια με το αλλο, λιγο διαβασμα με το τριτο..ασε που απο οσο εχω δει τους αρεσει να ειναι ολα μαζι..οποτε δε θα προβληματιζεσαι και εσυ να εισαι με το καθενα μονο του..εμενα επιδιωκουν να ειναι ολα τον περισσοτερο καιροWink 

6Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Πεμ Αυγ 21, 2014 10:34 pm

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
love4 αν έχεις το ίδιο ψευδώνυμο και στο πάρεντς, εχουμε μιλησει αρκετές φορές εκεί, είμαι η ζήνα (xena). Εδώ ήταν ρεσερβέ το ζήνα όταν γράφτηκα και έτσι έβαλα το HappyMama.
Ξέρω πως όσο μεγαλώνουν θα απασχολείται το ένα με το άλλο, αλλά λείπω πολλές ώρες και ήδη νιώθω πως χάνω επεισόδια. Θέλουν και τα δύο την προσοχή μου κάποιες φορές και δεν τα καταφέρνω όπως θα'θελα.
Είμαι 42 τώρα, αν είχα το χρονικό περιθώριο να περιμένω άλλα 2 χρόνια, θα ήταν ιδανικά. Δεν ξέρω όμως αν θα είμαι σε θέση να κάνω παιδί τότε...  Crying or Very sad 

7Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Πεμ Αυγ 21, 2014 11:46 pm

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοίτα, θα σου πω πώς υπολογίζω την κατάσταση μια και είμαι έγκυος στο 3ο παιδάκι! Το καλό είναι ότι μέχρι να γεννήσω η μεγάλη η κόρη μου θα είναι 6,5 οπότε τη θεωρώ... μεγάλη! Δηλαδή συνεννοούμαι καλύτερα και δε θέλει η ίδια πολλές αγκαλιές! Και μεγαλώνει και το παιχνίδι μας (παίζουμε uno, monopoly) που είναι πιο ευχάριστο και για μένα! Φυσικά, ο μικρός (3,5 ετών) θέλει αγκαλιές και το παιχνίδι είναι πιο ... μωρουδίστικο! Περνάμε όμως στη φάση της ζωγραφικής, πλαστελινης κλπ οπότε μένουν απασχολημένοι! Πιστεύω ότι μέσα εκεί θα χωρέσει και ο χρόνος για το μωράκι!

Φυσικά, αυτά γίνονται μόνο στις διακοπές που είμαι κι εγώ στο σπίτι! Το χειμώνα που έχουμε σχολεία και δουλειά, ο χρόνος είναι πολύ λίγος αλλά προσπαθούμε να τον αναπληρώνουμε το σαβ/κο! Ένα δέλεαρ βέβαια είναι ότι με την άδεια κύησης και λοχείας θα χαρώ όλα μου τα παιδάκια!!

Νομίζω ότι το άγχος μας ειναι ότι λείπουμε από τα παιδιά μας αλλά τελικά η αλήθεια είναι ότι τα παιδια μας μεγαλώνουν και γίνονται ανεξάρτητα από πολύ μικρή ηλικία!! Άλλωστε οι ψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι τα 2 αδέρφια είναι αντίπαλοι, τα 3 αδέρφια είναι ομάδα!!

8Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Παρ Αυγ 22, 2014 12:23 am

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Angel σε ζηλεύω - με την καλή έννοια! Μακάρι να είχα το περιθώρια ηλικιακά να μεγαλώσουν έτσι λίγο τα μικρά μου. Εύχομαι με το καλό να έρθει και το τρίτο σας μωράκι!!!

Το άγχος που έχω δεν είναι τυχαίο τώρα που το σκέφτομαι: Μεγάλωσα με τη μαμά και τον μπαμπά "απώντες". Είχαν καταστήματα και το ωράριο τους πολύ δύσκολο. Τους έβλεπα λίγο το πρωί συνήθως για 10 λεπτά πριν φύγω για το σχολείο, το μεσημέρι τρώγαμε όλοι μαζί και μετά ύπνος και το βράδι απ' τις 9 και μετά. Δεν είχαν απογεύματα ελεύθερα και ΣΚ γιατί ήταν ανοικτά τα μαγαζιά που είχαν. Ηταν όαση για εμένα η εβδομάδα του 15Αύγουστου και 2-3 ημέρες Χριστούγεννα και Πάσχα.
Δεν τους είδα ποτέ στο κοινό που με χειροκροτούσε όταν με βράβευαν, όταν έλεγα ποίημα, όταν έπαιζα θεατρικό, όταν έπαιρνα μετάλιο. Ακόμη δεν το συγχωρώ...  Embarassed τους λατρεύω αλλά οι γονείς οφείλουν στο παιδί να είναι παρόντες.
Πράγματι έγινα ανεξάρτητη από πολύ μικρή ηλικία - και δεν έχω παράπονο, πάντα με στήριζαν. Αλλά πως να το κάνουμε; Ημουν στον αυτόματο.
Δεν θέλω τα δικά μου να νιώσουν έτσι..

9Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Παρ Αυγ 22, 2014 12:33 am

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
HappyMama ναι εχω το ιδιο nick Smile Α, εγω θυμαμαι που εχουμε μιλησει για διαιτες Wink 

Eγω παλι θα σου πω και το αλλο...ειναι καλο να εργαζομαστε..γιατι οκ τωρα που σου λειπουν στενοχωριεσαι..το αποτελεσμα ομως ειναι να περνας πραγματικα ομορφα μαζι τους οταν εισαι σπιτι...απο την αλλη ομως αν ησουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ σπιτι ξερεις ποσο πολυ θα σε κουραζε αυτο? Να μη σου πω οτι και τοτε τον ιδιο ποιοτικο χρονο θα τους αφιερωνες...Παντα μιλαω για τον εαυτο μου βεβαια...καποιες περιοδους που εχω περασει χωρις να εργαζομαι στο σπιτι ενιωθα πως οι σχεσεις μου με τα παιδια χειροτερευαν...να μη σου μιλησω για τα νευρα...το αποτελεσμα ηταν να δινω λιγοτερες αγκαλιες και να κανουμε λιγοτερες αγαπες αυτες τις περιοδους παρα τον καιρο που δουλευω!

10Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Παρ Αυγ 22, 2014 12:37 am

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Happy Mama ανατριχιασα με αυτο που ειπες για τα ποιηματα, τα θεατρικα κλπ στο σχολειο...εχω υποσχεθει στον εαυτο μου πως θα ειμαι ΠΑΝΤΑ εκει να τα καμαρωνω...και ας απαιτηθουν ΠΟΛΛΕΣ θυσιες καποιες φορες! Ειναι πραγματι απεραντη η χαρα τους οταν τα καμαρωνουμε να λενε το ποιημα τους...γιατι στην ουσια..για εμας το λενε.

11Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Παρ Αυγ 22, 2014 12:46 am

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Για την δουλειά το ξέρω, λέω κι εγώ στην αρχή πως με "αποφορτίζει" και λέω και το άλλο το κορυφαίο για μαμάδες: "Η δουλειά σώζει μυαλά"!!!! Ετσι είναι, αλλά είναι πολλές οι ώρες δουλειάς μου δυστυχώς. Απ τις 6 που γυρίζω σπίτι ως τις 8,30 παίζουμε. Μετά τα ετοιμάζω για ύπνο (μπάνιο - γάλα - αγκαλίτσες - φιλιά κλπ). Μετά τις 10 συνήθως τρώμε, μαζεύουμε, απλωνουμε, πλένουμε, μαγειρεύουμε κλπ. Οπως και το πρωί πριν φύγω. Και τα ΣΚ γίνονται τα υπόλοιπα.

love4 έγραψε:Happy Mama ανατριχιασα με αυτο που ειπες για τα ποιηματα, τα θεατρικα κλπ στο σχολειο...εχω υποσχεθει στον εαυτο μου πως θα ειμαι ΠΑΝΤΑ εκει να τα καμαρωνω...

ααααααχχ... ΠΑΝΤΑ!

12Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Παρ Αυγ 22, 2014 4:42 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σου και απο μένα..έχω τρια παιδιά εννέα ετων,πεντε και δυο.Δυστυχώς τα πράγματα με το πως τα φανταζόμαστε και πως είναι στην πραγματικοτητα απέχουν πολύ. Σαφως θα χρειαστείς βοήθεια απο την στιγμη που δουλεύει.Τα παιδια όσο μεγαλώνουν δεν απασχολούνται μεταξύ τους.Μονο αν έχουν μικρή διάφορα ηλικιας.Διαφορετικά οι υποχρεωσεις το ενος με του αλλου είναι δια μέτρου αντίθετες.δεν ξερεις πως ειναι να διαβαζεις το ενα παιδι ενω θηλαζεις και να πρεπει το αλλο να ειναι σε μια δραστηριοτητα εκεινη την στιγμη.Προσωπικά δεν μπορω να καταφέρω εύκολα να καμρωνω το παιδι μου όταν λέει ποίημα, όταν παιζει μπάλα κλπ γιατί θα πρεπει να είμαι σε μια υποχρέωση του αλλου παιδιού.Και σκεψου οτι δεν δουλευω .Αν το θες φυσικά κάνε το.Προσωπικα δεν μετανιώνω που εκανα τρια και δεν μπορω να φανταστω την ζωή μου χωρίς να έχω ενα απο τα τρια μου παιδιά.Ειναινομως κάτι στιγμές απο αυτές που δεν ομολογίες εύκολα που σκέφτομαι πως αν γύριζα το χρονο πίσω θα εκανα παλι τρια παιδιά?Καποιες φορες η απάντηση δεν είναι θετική. Είναι υπέροχο αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο και όσο μεγαλωνουν η δυσκολία είναι πολύ μεγαλύτερη.Αυτά η δική μου αποψη.

13Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Παρ Αυγ 22, 2014 4:48 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ANGEL έγραψε:Κοίτα, θα σου πω πώς υπολογίζω την κατάσταση μια και είμαι έγκυος στο 3ο παιδάκι! Το καλό είναι ότι μέχρι να γεννήσω η μεγάλη η κόρη μου θα είναι 6,5 οπότε τη θεωρώ... μεγάλη! Δηλαδή συνεννοούμαι καλύτερα και δε θέλει η ίδια πολλές αγκαλιές! Και μεγαλώνει και το παιχνίδι μας (παίζουμε uno, monopoly) που είναι πιο ευχάριστο και για μένα! Φυσικά, ο μικρός (3,5 ετών) θέλει αγκαλιές και το παιχνίδι είναι πιο ... μωρουδίστικο! Περνάμε όμως στη φάση της ζωγραφικής, πλαστελινης κλπ οπότε μένουν απασχολημένοι! Πιστεύω ότι μέσα εκεί θα χωρέσει και ο χρόνος για το μωράκι!

Φυσικά, αυτά γίνονται μόνο στις διακοπές που είμαι κι εγώ στο σπίτι! Το χειμώνα που έχουμε σχολεία και δουλειά, ο χρόνος είναι πολύ λίγος αλλά προσπαθούμε να τον αναπληρώνουμε το σαβ/κο! Ένα δέλεαρ βέβαια είναι ότι με την άδεια κύησης και λοχείας θα χαρώ όλα μου τα παιδάκια!!

Νομίζω ότι το άγχος μας ειναι ότι λείπουμε από τα παιδιά μας αλλά τελικά η αλήθεια είναι ότι τα παιδια μας μεγαλώνουν και γίνονται ανεξάρτητα από πολύ μικρή ηλικία!! Άλλωστε οι ψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι τα 2 αδέρφια είναι αντίπαλοι, τα 3 αδέρφια είναι ομάδα!!
οι ψυχολόγοι δεν έχουν παιδια.ΜΕΑ τα δυο γίνονται ομάδα εναντιον του τρίτου.Ο δικός πάντως στα Έννα ζηλεύει αφόρητα γιατί αγκαλιζω την Μίκη,τη γαργαλω την κάνω τούμπες κλπ ενω αυτον όχι.Βέβαια όλα καλα πανε στο τέλος αλλά τίποτα δεν έγινε όπως το φανταζομουν.

14Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Παρ Αυγ 22, 2014 12:50 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Bρε Ede αισθανομαι πως τα παρουσιαζεις λιγο χειροτερα απο οτι ειναι...οκ..κι εμεις πολλες φορες εχουμε περασει τα ορια μας, εχουμε φωναξει, εχουμε τσαντιστει, θελουμε να βροντηξουμε πισω την πορτα και να τα αφησουμε..!!!

ΟΜΩΣ...τα 3 (και 4 μπορω να σου πω!) περα απο τις φορες που τσακωνονται, παιζουν, μιλανε και γενικως φτιαχνουν τον "κοσμο" τους στο οποιο δε χρειαζεται να συμμετεχουμε και εμεις...κανουν τη δικη τους ομαδα..πολλες φορες οταν μαλωνω το ενα, τα ακουω να λενε μεταξυ τους, η μαμα ειναι χαζη, η μαμα ειναι κακη... Laughing 

Σχετικα με το χρονο...ε, δεν ειναι και σπουδαιο να μην πας σε μια δραστηριοτητα του ενος για να πατε να δειτε την παρασταση στο θεατρο του αλλου...ανθρωπινα ειναι ολα αυτα, τα παιδακια καταλαβαινουν...
Επισης, ναι ειναι δυσκολοτερονα διαβαζεις με το παιδι και ταυτοχρονα να θηλαζεις το μωρο, αλλα και αυτο γινεται...ολα ειναι θεμα συνηθειας...οπως επισης ειναι δυσκολο να μαγειρευεις, να λυνεις αποριες, να μιλας στο τηλ, να καθαριζεις και λιγο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, αλλα και παλι εμεις οι μαμαδες το καταφερνουμε Wink 

Σχετικα με τη ζηλια...παντα τα αδελφακια ζηλευουν..και 2 που ειναι εκει να δεις ζηλια..δε χρειαζεται να εχεις 3 και πανω για να ζηλεψουν.

Βεβαια για μενα, δεν εχει υπαρξει μεχρι τωρα καμια στιγμη που να εχω σκεφτει πως αν γυριζα το χρονο πισω θα εκανα λιγοτερα παιδια...

15Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Παρ Αυγ 22, 2014 12:52 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Aντιθετως, αν μου ελεγες πριν 10 χρονια οτι θα εκανα εστω και 2 παιδια θα νομιζα οτι μου λες τη μεγαλυτερη ασυναρτησια του κοσμου!

16Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Παρ Αυγ 22, 2014 8:12 pm

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
love4 έγραψε:Bρε Ede αισθανομαι πως τα παρουσιαζεις λιγο χειροτερα απο οτι ειναι...οκ..κι εμεις πολλες φορες εχουμε περασει τα ορια μας, εχουμε φωναξει, εχουμε τσαντιστει, θελουμε να βροντηξουμε πισω την πορτα και να τα αφησουμε..!!!

ΟΜΩΣ...τα 3 (και 4 μπορω να σου πω!) περα απο τις φορες που τσακωνονται, παιζουν, μιλανε και γενικως φτιαχνουν τον "κοσμο" τους στο οποιο δε χρειαζεται να συμμετεχουμε και εμεις...κανουν τη δικη τους ομαδα..πολλες φορες οταν μαλωνω το ενα, τα ακουω να λενε μεταξυ τους, η μαμα ειναι χαζη, η μαμα ειναι κακη... Laughing 

Σχετικα με το χρονο...ε, δεν ειναι και σπουδαιο να μην πας σε μια δραστηριοτητα του ενος για να πατε να δειτε την παρασταση στο θεατρο του αλλου...ανθρωπινα ειναι ολα αυτα, τα παιδακια καταλαβαινουν...
Επισης, ναι ειναι δυσκολοτερονα διαβαζεις με το παιδι και ταυτοχρονα να θηλαζεις το μωρο, αλλα και αυτο γινεται...ολα ειναι θεμα συνηθειας...οπως επισης ειναι δυσκολο να μαγειρευεις, να λυνεις αποριες, να μιλας στο τηλ, να καθαριζεις και λιγο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, αλλα και παλι εμεις οι μαμαδες το καταφερνουμε Wink 

Σχετικα με τη ζηλια...παντα τα αδελφακια ζηλευουν..και 2 που ειναι εκει να δεις ζηλια..δε χρειαζεται να εχεις 3 και πανω για να ζηλεψουν.

Βεβαια για μενα, δεν εχει υπαρξει μεχρι τωρα καμια στιγμη που να εχω σκεφτει πως αν γυριζα το χρονο πισω θα εκανα λιγοτερα παιδια...
φέτος το καλοκαίρι και ο μικρός και ο μεγαλος είχαν την ίδιαμερα και ωρα γιορτή .ΣΕ ποιον θα πας?Την ωρα που εχουν κολυμβηση και θελουν να κατσω να τους καμαρωσω η μικρη χαλει τον κοσμο για να βγει εξω.ΞΕΡΩ θα πειτε της εξηγεις με ηρεμο τροπο ....ειναι μεγαλο παιδι πια καταλαβαινει και μπλα μπλα.Τα δικα μου δεν ειναι ετσι.Εγώ λοβ δεν έχω τον άντρα μου να με βοηθάει το απόγευμα.Απο το πρωι μέχρι την ωρα που κοιμούνται είμαστε μόνοι μας.Διακοπες πάμε μόνοι μας τις περισσότερα φορες και γενικά είμαστε μόνοι μας.Εσύ περιγραφεις την δική σου οικογένεια.Εγώ την δική μου.Μπορεί να τα λέω υπερβολικά αλλά δεν θεωρώ οτι όλα πάνε βαση προγραμματος .Για εμενα δεν ειναι τοσο ευκολα .Και μεγαλωνοντας εγωτα βρισκω πιο δυσκοκα τα πραγμτα.Ολο το καλοκαιρι σπαω το κεφαλι μου να δω πως θα πηγαινω τα δυο μεγαλα σε δυιαφορετικα σχολεια που εχουν αποσταση μεταξυ τους περιπου ενα χιλιομετρο την ιδια ωρα. Το απογευμα παλι ιδιες ωρες ο ενας αγγλικ και ο αλλος λογοθερπεια Και μαζι η μικρη .Και εμενα οταν τα μαλωνω ομαδα ειναι.Αλλα πριν απο αυτο η ανταγωνιστικοτητα και οι τσακωμοι μεταξυ τους βαρανε κοκκινο.

Το αστείο είναι οτι θεωρουμαι
εγώ υπερβολική που μιλάω για την δυσκολία να μεγαλωνεις τρια παιδιά χωρίς βοήθεια αλλά είμαι σίγουρη οτι αυτή που κλαιγεται με ενα μωρο μηνων και βοηθεια όχι μονο δεν θα σας εκανε εντύπωση αλλά θα συμπασχατε κιόλας μαζί της.Λυπάμαι εγώ τουλαχιστον δυσκολευομαι.Τα καταφερνω αλλά δεν είναι όλα ροζ συννεφακια και μονο χαρουλες.Δεν ειπα οτι μετανιωσα για τα παιδια αλλα υπαρχουν καποια δευτερολεπτα που η σκεψη ξεφευγει. Ειπαμε ...ειναι οι στιγμες πο δεν ομολογεις ευκολα.
Βέβαια μπορεί να παιζει ρολο οτι εσείς δουλευετε και δεν τα ζειτε απο το πρωι ουτε τρεχετε σε όλες τις υποχρωσεις εσείς και να τα βλέπετε διαφορετικά.

17Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Παρ Αυγ 22, 2014 9:32 pm

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ede κ γω θα θελα 3αλλα στις εποχες που ζουμε τα 2 πιστευω ειναι μια χαρα εκτος αν στο μελλον αλλαξει κατι για μενα οικονομικως ισως αν βρω μια δουλεια κ αν οταν την βρω με περνει ακομα παντως εγω σε καταλαβαινω τρια παιδακια μονη σου ολη μερα πολυ δυσκολο οπως ειπες εδω με ενα κ ψιλοκουραζεσαι κ δεν προλαβαινεις.εγω παντως αν κανω δευτερο κ βρω κ καποια δουλιτσα θα σκεφτω τον παιδικο σταθμο της γειτονιας αν ειναι καλος για τον μπουμπουκο γιατι δεν θελω κ φασαριες με τις γιαγιαδες.

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

18Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Σαβ Αυγ 23, 2014 1:00 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεια σας κ απο μενα!!!!με 3 παιδακια!το ενα στα 6 το δευτερο 4 και το 3ο 9 μηνων.

εγω νομιζω πως εχει να κανει με το αν πιστευεις οτι θα τα καφερεις.εγω ποτε δεν σκεφτικα,"ωχ τι θα κανω τωρα που εχω κ τα 3 κ πρεπει να παω κ εκει κ εκει κ εκει!"το κανω να φαινετε τοσο απλο που εντελη γινετε τοσο απλο!!
εγω δεν δουλευω οποτε δεν ξερω πως θα ηταν αν δουλευα.αλλα νομιζω πως αν ηταν να δουλευω δεν θα εκανα 3ο.δεν δουλευω αλλα δεν εχω κ τον αντρα μου να με βοηθαει πουθενα!!δεν συμμετεχει σε τιποτα απολυτως.
αν δεν δουλευεις φυσικα κ γινετε να τα καταφερεις και να πηγαινεις στα σχολεια κ στις δραστιριοτητες κ να θηλασεις στο ενδιαμεσο κ να παιξεις και για καφε να πας!!!εγω πραγματικα ολα τα προλαβαινω,χωρις υπερβολες.ε δεν θα προλαβω να κανω το σουπερ μαλλι κ νυχι για να βγω αυτο οχι δεν θα το καταφερω γιατι φευγοντας εχω να παρω πραγματα για 3 παιδια κ τα δικα μου (ολο κ κατι θα ξεχασω)και το ενα θα θελει αυτο το φουστανι,το αλλο αυτα τα πεδιλα εγω θα λεω οχι οχι κ θα εχω κ τον μικρο να θελει αγκαλια καθως προσπαθω να ντυσω τα κοριτσια,αλλα ολα γινοντε.δεν λες οτι ειμαι στη χαλαρουιτα και μια χαρα η κουραση υπαρχει αν εχεις κ δυσκολα στον υπνο παιδια ακομα πιο δυσκολα αλλα αν το θες θα τα καταφερεις!!! I love you I love you 

19Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Σαβ Αυγ 23, 2014 1:04 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θελω να πως πως σιγουρα οταν δουλευεις εχεις κ το θετικο πως δεν εχεις τα παιδια πανω απο το κεφαλι σου να μαλωνουν να φωνασουν να μη σε αφηνουν σε ησυχια γενικα ολη μερα.το να μη δουλευεις κ να εισαι με τα παιδια ολη μερα ειναι ψυχολιγικη κουραση!!για μενα τουλαχιστον,αλλα κ παλι προτιμω να μη δουλευω απο το να δουλευω κ στις λιγες ωρες που θα ειμαι σπιτι να συμμαζευω σαν την τρελη για να προλαβω οοοσο προλαβω να ασχοληθω με τα παιδια!

20Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Σαβ Αυγ 23, 2014 1:11 am

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ede και λοιπα κοριτσια...εννοειται πως ειναι ΔΥΣΚΟΛΑ να τα κανεις ολα με 3-4 παιδια!!! Οι καταστασεις που περιγραφετε ede και demaki ειναι καθημερινες και απολυτα συνηθισμενες..τις ζουμε καθε ωρα και στιγμη...απλα τις εχουμε συνηθισει και μας φαινονται νορμαλ. Προφανως μια μαμα με ενα παιδακι 1 ετους μπορει κα να σου πει πω πω δενπρολαβαινω ουτε να μαγειρεψω, το κυνηγαω παντου και αλλα τετοια που εμεις μονο που τα ακουμε σκεφτομαστε απο μεσα μας "ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!" Αλλα ετσι ειναι τα πραγματα, κι εμεις περασαμε απο το 1 παιδι κι εμεις δυσκολευτηκαμε τοτε..κι εμας μας φαινοταν δυσκολο...απλα ειναι κατι σαν ηλεκρονικο παιχνιδι...καθε παιδι και μια νεα δυσκολοτερη πιστα..οσο πιο θαραλλεος και δυναμικος εισαι (και πολλα ακομη οσο..) τοσο πιο πολυ προχωρας...

Απο την αλλη εχω να πω πως μια μαμα που δεν εργαζεται εχει και πολλες περισσοτερο "ελευθερες" ωρες, τις οποιες δεν αναφερατε...πχ..οταν τα παιδια ειναι στο σχολειο...τοτε ede και demaki μενετε μονο με 1 παιδακι...πολυ απλο Wink 
Αφηστε που σε 1-2 χρονια θα λειπουν για ωωωρες ολα στο σχολειο..και θα ψαχνετε πως να περασετε την ωρα σας!

21Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Σαβ Αυγ 23, 2014 1:18 am

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Απο την αλλη ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αν κανεις ενα επαγγελμα που σε ευχαριστει, με τη δουλεια μπορει να κουραζεσαι ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΩΜΑΤΙΚΑ αλλα ψυχολογικα ειναι τοση η ικανοποιηση που τελικα για μενα ειναι καλυτερα...Γιατι αισθανεσαι πιο ολοκληρωμενη και τα παιδια το νιωθουν οτι εισαι ψυχολογικα ισορροπημενη.
Αν ομως δουλευεις ΜΟΝΟ για τα χρηματα σε μια δουλεια που δε σε γεμιζει , ειναι το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ..και δυστυχως συμβαινει σε ποολλες μαμαδες Crying or Very sad 

22Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Σαβ Αυγ 23, 2014 1:25 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοβ μιας κ αναφερθηκες σε εμενα εμεινα με 2 παιδια σπιτι κ το ενα σχολειο.
φετος ναι θα ειμαι με το ενα με το πιο δυσκολο!!!με ενα μωρο που θελει ολη μερα αγκαλια.δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει να σιδερωνεις ξεσκονιζεις πλενεις πιατα απλωνεις ρουχα με ενα παιδι στην αγκαλια??αν ναι με καταλαβαινεις οποτε ξερεις πως ειναι πολυ πιο ευκολο να δουλευεις απο το να τα κανεις ολα αυτα με ενα μωρο στα χερια(σε σχεδον καθημερινη βαση ε??)! Wink 

23Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Σαβ Αυγ 23, 2014 1:28 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και στην τελικη τι θα κανουμε σε αυτη την ομαδα?θα λεμε "εγω δυσκολευομαι περισσοτερο κ εσυ ξεκουραζεσαι??"αν το θες δεν εχω προβλημα,αλλα καλυτερα να μιλαμε γενικα!! Wink 

24Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Σαβ Αυγ 23, 2014 2:54 am

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
demaki προφανως και καταλαβαινω και αν προσεξες ειπα οτι ειναι πολυ δυσκολο ομως το συνηθιζουμε και μετα γινεται καθημερινοτητα!

Οταν μιλησα για τα σχολεια μιλησα απο προσωπικη εμπειρια..οταν την περασμενη χρονια ελειπαν τα 2 στο σχολειο και εμεναν σπιτι μονο τα αλλα 2 φαινοταν εκδρομη Wink 

Επισης κατι αλο πολυ σημαντικο: Δεν εχουμε ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες αντοχες..αλλος δεν αντεχει να καθεται σπιτι και να κανει τις δουλειες του σπιτιου με ενα παιδι και αλλος μπορει..

Εγω παντως το ειπα και στη HappyMama που ανοιξε το θεμα, πως για μενα αντεχεται 3 παιδια και δουλεια και δουλειες του σπιτιου...χωρις τη δουλεια σιγουρα θα ηταν πιο λιγη η σωματικη κουραση αλλα η ψυχολογικη κουραση για μενα θα ηταν τεραστια με αποτελεσμα να μην ανταποκρινομαι καλα στα παιδια μου...

Στην ομαδα αυτη εγω τουλαχιστον ειπα να κανω μια τονωτικη ενεση στη HappyMama ωστε να κανει αλλο ενα παιδακι ακομη Wink Wink Wink 

25Μαμάδες με 3 παιδιά! Empty Απ: Μαμάδες με 3 παιδιά! Σαβ Αυγ 23, 2014 4:05 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν Συμφωνώ ίτι επειδή το κάνω καθημερινά γίνεται και πιο ευκολο κατι.Καθημερινοτητα γίνεται αλλά όχι κάποια πράγματα δεν παλεύοντας.Εσύ καλά έκανες και έκανες την τονωτική ένεση στην κοπελα αλλά εγώ προτιμώ να λέω πως τα βιωνω εγώ στην πραγματικοτητα.Σαφως δεν είναι ακατόρθωτο αλλά και εύκολα κι δεν το λες.Τώρα για το αν δουλεύει κάποιο ηνοχι εξαρτάται κιόλας απ την δουλεια.Αν όμως λείπεις δέκα ώρες απο το σπίτι σου τι σε ευχαριστεί η δουλειά και μπούρδες.Γυριζειε χώμα.
Εγώ πάντως μέχρι πέρυσι ήμουν αρκετά χαλαρή.Φέτος ζοριστηκα άσχημα .Και εκανα πράγματα που με ευχαριστουσαν αλλα το φετινό δεν μου φάνηκε καθόλου απλό.Εσύ λοβ δεν εχεις βοήθεια απο πουθενά????δηλαδή δουλεύει ,σπουδαζεις στο ανοιχτό,και εχεις τεσσερα παιδιά .Ποιος τα πηγαινοφερνει,μαγειρεύει,κανει δουλειές σπιτιού και εξωτερικές?Δεν μπορεί κάτι λάθος θα κάνω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις