Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
40 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 40 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 1:20 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω παντως μπορω να σε καταλαβω toxotina...δυστυχως η ευτυχως δεν μπορουμε να "βαλουμε φρενο" στα συναισθηματα μας...αν αισθανομαστε καπως , αυτο ειναι και τελος. Θεωρητικα κι εσυ θα ηθελες να ενιωθες διαφορετικα αλλα ομως δε νιωθεις...γνωμη μου, δωσε λιγο ακομη χρονο στον εαυτο σου και μετα φυγε γιατι ειναι κριμα να δουλευεις καπου που υποφερεις.

27παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 1:33 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τοξοτίνα. η δουλειά σου δεν πρόκειται να γίνει καλύτερη/ευκολότερη με τον καιρό. Είσαι στη χώρα όπου σε κανέναν δεν φαίνεται περίεργο το να αλλάξεις καριέρα στα 40, πόσο μάλλον στα 20τόσα σου, Υποχρώσεις δεν έχεις, παιδιά, στεγαστικά κτλ. Βρες να κάνεις κάτι άλλο (παραϊατρικό ή όχι) και για το δικό σου το καλό και για των ασθενών (είναι αυτός ο σωστός όροςWink Αυτές τις δουλειές δεν τις κάνεις μόνο για τα λεφτά, τις κάνεις επειδή το θέλεις. Κάνε πλάνο, δες τι λεφτά θα χρειαστείς για μετεκπαίδευση και πες "6 μήνες ακόμα (λέμε) κι έφυγα για το κολλέγιο".

28παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 1:40 pm

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
toxotina αν και το εθεσες ακομψα το θεμα η μαλλον το εθεσες ετσι όπως δε θελουμε να το ακουμε,,,σε καταλαβαινω,,,είχαμε ένα γειτονακι στο μερος που παραθερίζαμε με ειδικες ανάγκες και μεγαλη επιθετικοτητα και επειδή η μητερα του δεν εννουσε να καταλαβει ότι δε γινεται να παιζει μαζι μας,,τον <αφηνε ελευθερο> με αποτέλεσμα να μας <πλακωνει> στο ξυλο και οι καημενες οι μαμαδες μας να μαλωνουν συνεχεια με τους δικους του,,,απο τοτε εχω μεγαλη φοβια,,,οσο και να φαινεται καπως στα ιδρυματα υπαρχουν χειροδύναμοι αντρες για να ελεγχουν τα ατομα αυτά στις κρισεις τους,,ειναι πολύ δυσκολη δουλεια και δεν είναι για ολους

29παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 1:46 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Catty δεν το "επιασες" το θεμα...αυτα που γραφτηκαν ΟΝΤΩΣ συμβαινουν

30παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 11:11 pm

dada9

dada9
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
τοξοτινα
νομιζω πως με τον καιρο θα συνηθισεις.
θα βρεις ενα ρυθμο και θα προσαρμοσεις και τις δικες σου αντοχες.
ειναι σιγουρα κουραστικη και ψυχοφθορα η δουλεια σου και καποιες φορες και επικιδυνη
εσυ ειχες αλλη εντυπωση και λυπηση για αυτα τα ατομα και συναντησες αλλα πραγματα και επιθετικη συμπεριφορα γι αυτο σκεφτεσαι ετσι.
οτα καταλαγιασουν μεσα σου ολα αυτα και βρεις το δικο σου ρυθμο
θα ηρεμησεις και θα δεις τα πραγματα διαφορετικα.
και αυτα τα ατομα θα τα δεις παλι με συμπαθεια, οσο και να σε κουραζουν

31παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 11:43 pm

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
love4 έγραψε:Catty δεν το "επιασες" το θεμα...αυτα που γραφτηκαν ΟΝΤΩΣ συμβαινουν

Μάλλον εσυ δεν το επιασες λοβ, η κοπελα έγραψε οτι την δέρνουν τα τέρατα και γυρίζει σπιτι με μελάνιες. Επίσης ειπε οτι θεωρει οτι αυτα τα παιδια ειναι διάολο. Απορω εσυ που λες οτι η κορη σου εκανε χημειοθεραπείες τρέχεις να την υπερασπιστεις. Αν ενας θεραπευτής στο παιδογκολογικο έγραφε σε φορουμ οτι τα παιδια με καρκίνο γκρινιάζουν ολη μερα θα σου άρεζε;


Αρνούμαι να σεβαστω την Τόξοτινα ύστερα απο όσα έγραψε και ας με θάψει ολο το φορουμ. Για εμένα το τέρας ειναι η Τόξοτινα. Period.

32παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 11:48 pm

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="toxotina"]

Όλοι περιγράφουν αυτά τα άτομα ως αγγελάκια που κατέβηκαν στη γη κτλ αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι τέρατα που κατέβηκαν στη γη.

Ρατσισμός 1.

33παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 11:51 pm

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toxotina έγραψε:

Δε νομίζω ότι οι γονείς τους τα αγαπάνε και πολύ γτ καποιοι απο αυτους εκμεταλλευονται τα επίδομα που τους δίνει το κρατος και αντί αυτά τα χρήματα να παραμένουν στο χώρο εργασίας μας ώστε να τα εκμετάλλευομαστε εμείς  προς όφελος των ατόμων αυτών, πάνε στις τσέπες τους κατ ευθείαν.
Έτσι εξηγείται που οι γονείς μιας κοπέλας πήραν ολοκαίνουριο αμάξι ενώ τη κόρη τους την έχουν εκεί μέσα να κοιμάται σε ένα παλιό στρώμα κ πάρα τις επανειλειμενες συστάσεις μας να μας δώσουν παραπάνω χρήματα από τα επιδόματα που δικαιούται για να αντίκατάσταθεί το στρώμα της αυτοί δε δίνουν μια και αγοράζουν καινούριο αυτοκίνητο.

Και ναι είναι τέρατα γτ ποιος άγγελοι θα σου επιτιθονταν? Ακόμα και οι γονείς τους όταν έρχονται μια στο τόσο κρατάνε αποστάσεις γτ τους φοβούνται κ στην ουσία εκμεταλλευονται τα ιδια τους τα παιδιά μέσω των επιδοματων για να καλό περνάνε αυτοι



Ρατσισμός 2.

34παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 11:54 pm

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toxotina έγραψε:
Πρώτα πρώτα, θα απομακρύνθεις  γτ οι άνθρωποι αυτοί γίνονται απρόβλεπτοι κ μπορεί να φας καμιά αδέσποτη από το πουθενά και δεύτερον πέρα από τη σωματική σου ακεραιότητα δε φαντάζομαι να θέλετε πχ να καθίσετε σ ένα άτομο που μπορεί να του τρέχουν τα σάλια κ αυτά να πέφτουν πάνω σας ή Τέσπα να ανεχεστε οποιαδήποτε ενοχλητική συνήθεια τους.

Ρατσισμός 3

35παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Παρ Οκτ 03, 2014 11:55 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω αν κοιταξεις σε αυτα που εγραψα της προτεινα να φυγει απο τη δουλεια. Αυτο πιστευω πρεπει να κανουν οσοι δεν αντεχουν στο εργασιακο τους περιβαλλον, για καλο δικο τους αλλα καιτων υπολοιπων.

Επισης ειπα πως τα συναισθηματα μας δεν τα ελεγχουμε. Αν εγω νιωθω οτι μισω καποιον, θα νιωσω ππολυ ασχημα για τον εαυτο μου, πολυ απλα γιατι δεν μπορω να το ελεγξω. Ατιμο πραγμα το συναισθημα...αλλα μας λεει η λογικη και αλλα αυτο..

36παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 12:00 am

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[/quote]


Και γιατί να έχω τύψεις δηλαδή? Εγώ φταίω που αυτοί γεννήθηκαν με πρόβλημα?
[/quote]

παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 966307

37παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 12:46 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καττυ επειδη σχολίασες τα ποστ μου λέγοντας με ρατσιστρια έχω να σου πω πως αν είσαι τόσο ψυχοπονίαρα κάτσε δίπλα τους να τρως σφαλιάρες κ να τρέχουν τα σάλια τους πάνω σου

Δε καταλαβαίνω γτ με λες ρατσιστρια.γτ θέλω να προστατέψω τον εαυτό μου από το ξύλο?

Ότι οι ίδιοι τους οι γονείς τους φέρονται έτσι εκμεταλλευομενοι τα επίδοματα τους για να κάνουν ζωαρά κ τους επισκέπτονται στη χάση κ στη φέξη κάνει εμένα ρατσιστρια? Από που και ως που?

Και τέλος για τα άτομα που πάσχουν από καρκίνο επειδή έχω δουλέψει σε ακτίνα θεραπευτικό τμήμα λόγω των σπουδών μου, στην αρχή τους λυπομουν ολους, μετά όμως έγινα τόσο σκληρή που δε με νοιάζε. Λέγανε πχ ο τάδε έχει καρκίνο τελικού σταδίου κ έλεγα οκ, έτσι είναι η ζωή.

Όταν δουλεύεις με άρρωστους κάθε μέρα αποστασίοποιησε και δε σου κάνει εντύπωση πια.

Και σοβαρά τι φταίει το προσωπικό αν ο άλλος έπαθε καρκίνο η αν γεννήθηκε ο τάδε διανοητικά καθυστερημένος?

Τη δουλειά του κάνει κ τελείωσε.μετα πάει σπίτι του και αυτό ήταν

Και εγώ τους παρέχω την.καλυτερη φροντίδα που μπορώ, ποτέ δε τους έχω βλάψει αλλά δεν είμαι και αδερφή τους για να τους αγαπάω τόσο πολύ. Δεν είναι μέλη της οικογένειας μου, είναι απλά η δουλειά μου και για αυτό στο τέλος της μέρας έχω αλλά συναισθήματα όπως και εσείς
Όταν είστε στη δουλειά στοιχηματίζω ότι είστε μέσα στα χαμόγελα, πρόθυμες να εξυπηρετήσετε τους πελατες.οταν γυρνάτε σπίτι θα σας βγαίνουν τα νεύρα που οι πελάτες σας έβγαλαν τη ψυχή αλλά δεν έχετε κ άλλη λύση

Το ίδιο και με μένα εξυπηρέτω τους πελατες (αρρωστοι)αλλά όταν πάω σπίτι είναι μια άλλη ιστορια

38παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 1:53 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τοξοτινα είχα διαβασει το πρωτο σου ποστ και είπε οτι μπορω να σε καταλάβω.Η αλήθεια είναι όμως οτι μετα το παραχεσες.δεν είχα διαβασει αυτά που παρέθεσε η ξαττυ και μπορω να πω οτι κουλαθηκα.Ναι μπορεί να σηκωνομουν δίπλα απο κάποιον που του τρέχουν α σάλια η κάποιον που βρίζει και χτυπαει.Αλλά δεν το έχω επιλέξει σαν επάγγελμα.Είσαι παντελώς ανίκανη (δεν το λέω με την κακή έννοια) να βοηθήσει αυτά τα ατομα.Η φράση σου είναι τέρατα που κατεβηκαννστην γη,πραγματικα τα σπάει.Αν είχα ενα παιδι ΑΜΕΑ ίσως να μην με ενοχλουσε να το έλεγαν χαζό,προβληματικο αλλά σαφως θα με ενοχλούσε να το αποκαλούν διαολο και τέρας.
όπως είπα είχα μια επαφη μαζί τους στα πλαίσια εθελοντισμού και δεν την πάλεψαν.Ως ενα σημείο εχεις δίκιο και σε καταλαβαίνω αλλά εσύ κοριτσάκι μου τα μισείς.Σήκω φύγε ..δενντο χεις.
η τελευταια σου φράση δε...μου θυμίζει το ανέκδοτο :δεν είμαι εγώ ρατσιστής αυτός είναι γύφτος.
ξαναλεω λοιπον οτι το παραχεσες το θέμα.Και κάτι τελευταιο.Απο ακτινολογία πως βρέθηκε βρε παιδι μου και μάλιστα στα 24 σου με ειδικότητα τόσο διαφορετική?Θέλω να πω απο ακτινολογος χωρίς να εχεις προλάβει ηλικιακά να κανεις μια μετεκπεδευση,δεύτερο πτυχίο να βρεθείς να διδάσκει σε ατομα με ειδικές αναγκες(άλλο μαθησιακές δυσκολίες.Τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες δεν είναι ΑΜΕΑ) Πάντως το θέμα ειναι οτι πρεπει να βρεις αλλη δουλειά επειγόντως.Για το καλό ολων δηλαδή.

39παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 2:05 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι οκ συμφωνώ. Προφανώς και δεν το "εχω" μαζί τους. Όλες οι δουλειές δεν είναι για όλους αλλά έχω ανάγκη τη δουλειά.οταν ήρθα στο εξωτερικό δούλευα για ένα διάστημα σε πλυντήριο αυτοκινήτων μέσα στα νερά κ στο κρύο 11 ώρες καθημερινά χωρίς ρεπό, χωρίς ασφάλιση και με λεφτά που ήταν κυριολεκτικά χαρτζιλίκι.

Όταν βρήκα τη δουλειά με τους άρρωστους ένιωσα καλύτερα γτ επιτέλους δε θα ξεκάθαρα, ο μισθος ανέβηκε κατά πολύ, έχω ρεπό, ασφάλιση κτλ οπότε δεν την παρατάω αυτή τη δουλειά για να γυρίσω πίσω στο πλυντήριο.

Εγώ ακτινολογος τελείωσα στην Ελλάδα (4 χρόνια σπουδες) αλλά δεν έχουμε την.πολυτελεια όλοι να δουλεύουμε στον τομέα μας.
Για να ξεκινήσεις να δουλευεις με ατομα που πάσχουν από down και αυτισμό δε χρειάζεσαι ιδιαίτερα προσόντα. Ούτε σπουδές πάνω σε αυτό τον τομέα, ούτε τίποτα. Ένα απλό καθαρό ποινικό μητρώο να έχεις κ την πήρες τη δουλειά κ ετσι έγινε κ μένα. Ίσως να εκτίμησαν ότι τελείωσα κάτι πάραιατρικό στην Ελλάδα και με.προσελαβαν αλλά και πάλι δεν είναι απαραίτητο να έχεις κάνει σπουδες

40παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 2:25 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν επιμενω γιατί δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στο εξωτερικο αλλά μου φαίνεται θεοκουλο να μην χρειαζεται να εχεις κανει σπουδες για να ασχοληθεί με αυτά τα ατομα.Και μετα λένε για εμας οτι είμαστε χώρα του κωλου??????Εδώ πάντως ακόμα και για να σχοκηθεις εθελοντικά με ΑΥΤ τα ατομα πρεπει να εχεις καποιες γνώσεις σχετικές.Όταν εννοώ να ασχοκηθεις όχι να είσαι η καθαριστρια σε ενα ίδρυμα να θες να τα απασχολεί κλπ δεν σε αφήνουν χωρίς σχετική γνώση και σεμιναρια.Αλλά τι να πω????Αφού λοιπον δεν εχεις σκοπό να την αφήσεις απο εμας τι θες????Πήγαινε σε ψυχολόγο να σε βοηθήσει αν μπορεί.Εδώ δεν νομιζω οτι μπορεί καμια να σε κανει να αισθανθεί καλύτερα.Με τι τροπο?Γιατί δεν ψαχνεις παράλληλα να βρεις κάτι άλλο με τα ίδια λεφτά η ακόμα λιγότερα αλλά να εχεις ασφάλιση κλπ?

41παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 2:39 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όλες έχετε σκαλώσει στα προσόντα της δουλειάς κ σας κάνει εντύπωση ότι δε θες τίποτα το ιδιαίτερο. Ήθελα να βάλω ένα λίνκ αλλά δε μπορώ (ίσως γτ είμαι από κινητό).όσες δε βαριέστε κ θέλετε κάντε ένα κόπο και γκουγκλαρετε support workers job descriptions και θα το διαπιστώσετε και οι ίδιες.
Μπορείς να δουλευεις με ΑΜΕΑ, μαθησιακές δυσκολίες, νεαρούς με έντονη πάραβατικοτητα η με ατομα τα οποία βγήκαν από απεξάρτηση, εγκεφαλικές δύσλειτουργιες κτλ κ γενικά με απ οιαδήποτε έπαθα ομάδα του πλήθησμου χωρίς γνώσεις.

Ποιος είπε ότι στο εξωτερικό είναι όλα τέλεια?
Ο, τι δηλώσεις είσαι και εδώ. Και επιπλέον η περίθαλψη τους χάλια.αν βρίζουμε το ελληνικό ΕΣΎ τι να πούμε για το αντίστοιχο αγγλικό? Τα νοσοκομεία της Ελλάδας και το σύστημα είναι 1000 φορές ανώτερο στην Ελλάδα

42παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 3:13 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toxotina έγραψε:Όλες έχετε σκαλώσει στα προσόντα της δουλειάς κ σας κάνει εντύπωση ότι δε θες τίποτα το ιδιαίτερο. Ήθελα να βάλω ένα λίνκ αλλά δε μπορώ (ίσως γτ είμαι από κινητό).όσες δε βαριέστε κ θέλετε κάντε ένα κόπο και γκουγκλαρετε support workers job descriptions και θα το διαπιστώσετε και οι ίδιες.
Μπορείς να δουλευεις με ΑΜΕΑ, μαθησιακές δυσκολίες, νεαρούς με έντονη πάραβατικοτητα η με ατομα τα οποία βγήκαν από απεξάρτηση, εγκεφαλικές δύσλειτουργιες κτλ κ γενικά με απ οιαδήποτε έπαθα ομάδα του πλήθησμου χωρίς γνώσεις.

Ποιος είπε ότι στο εξωτερικό είναι όλα τέλεια?
Ο, τι δηλώσεις είσαι και εδώ. Και επιπλέον η περίθαλψη τους χάλια.αν βρίζουμε το ελληνικό ΕΣΎ τι να πούμε για το αντίστοιχο αγγλικό? Τα νοσοκομεία της Ελλάδας και το σύστημα είναι 1000 φορές ανώτερο στην Ελλάδα
ΣτηνΙταλια είχα την εντύπωση πως είσαι. Τέλος πάντων.Πραγματικα όμως μου φαίνεται κουλο.

43παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 3:29 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι το ξέρω είναι κουλό. Οι ίδιοι δε σέβονται τις ευπαθείς ομάδες του πλήθησμου με το να προσλαμβανουν και να αναλαμβάνουν τέτοια ευθύνη άτομα που δεν είναι κατάρτισμενα και να το θεωρούν κ φυσιολογικό. Ο υπάλληλος να ζήσει θέλει. Αν του πεις κάνε και μια κωλότούμπα, θα την κάνει προκειμένου να.μη χάσει τη δουλειά του.

Το να περιμένεις όμως από ένα κράτος που στοχεύει μόνο στην εξοικονόμηση χρημάτων και δε σε αφήνει πχ να κάνεις τεστ πάπ πριν τα 25 ?

Η το ακόμα πιο κουλό που ακουσα (δε ξέρω αν ισχυει).Όταν μια γυναίκα μείνει έγκυος δε την παρ ακολουθούν συχνά το ά τρίμηνο για να μην κάνει σπατάλες στο κράτος με τις εξετάσεις ,ποντάροντας ότι το πρωτο τρίμηνο ο κίνδυνος αποβολής είναι πιο αυξημενος και αν τελικά αποβάλει δε θα έχει ζημιώσει τις υπηρεσίες υγειας

44παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 3:32 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγω με τη σειρα μου <κουλαθηκα> διαβαζοντας ολο το θεμα..........σου απαντησα ότι σε καταλαβαινω διαβαζοντας το αρχικο σου ποστ μονο,,,,και θελοντας να δικαιολογησω το φοβο σου γτ και εγω εχοντας μια μικρη εμπειρια ξερω ποσο επιθετικα γινονται τα ατομα με αυτισμο κτλ ,,από εκει και περα νομιζω ότι μιλας με κακια

τεσπα ,,,και για να απαντησω στην καττυ και στην εδε που απορουν για τα προσοντα της toxotina κτλ,,,από ότι καταλαβα κανει καποια σεμινάρια για τη φροντιδα των ατομων αυτων δεν ασχολειται με εξειδικευμένα θεματα (κινητικα ,ομιλιας κτλ)

45παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 5:08 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εφοσον παντως δεν σκοπευεις να αφησεις αυτην την δουλεια μονο και μονο για τα χρηματα, εμεις τι να σου κανουμε κ τι να σου πουμε? πραγματικα δεν καταλαβαινω τι ειδους υποστηριξη περιμενεις εδω μεσα? ή σφιξε τα δοντια και προχωρα, ή ζητα την βοηθεια καποιου ειδικου.

καταλαβαινω οτι ειναι δυσκοληη δουλεια σου, αλλα το να τους αποκαλεις τερατα ειναι, τι να πω.....πολυ φαουλ-ας ειμαι ευγενικη. Δεν φταινε αυτοι που γεννηθηκαν ετσι. Μαζι σου ειναι επιθετικοι? Μηπως σε πηρανε χαμπαρι?

46παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 6:47 am

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede37 έγραψε:Απο ακτινολογία πως βρέθηκε βρε παιδι μου και μάλιστα στα 24 σου με ειδικότητα τόσο διαφορετική?Θέλω να πω απο ακτινολογος χωρίς να εχεις προλάβει ηλικιακά να κανεις μια μετεκπεδευση,δεύτερο πτυχίο να βρεθείς να διδάσκει σε ατομα με ειδικές αναγκες(άλλο μαθησιακές δυσκολίες.Τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες δεν είναι ΑΜΕΑ) Πάντως το θέμα ειναι οτι πρεπει να βρεις αλλη δουλειά επειγόντως.Για το καλό ολων δηλαδή.
Η κοπέλα δεν διδάσκει άτομα με ειδικές ανάγκες. Η κοπέλα φροντίζει ενήλικες με αυτισμό και σύνδρομο Down (απ' ό,τι κατάλαβα βαριές περιπτώσεις). Δεν χρειάζεται να έχεις πτυχίο, μετεκπαίδευση και μεταπτυχιακό για να κάνεις αυτή τη δουλειά γιατί ούτε διδάσκεις ούτε θεραπεύεις ούτε κάνεις τίποτα άλλο που να χρειάζεται πανεπιστημιακές γνώσεις. Διεθνώς το βασικό προαπαιτούμενο για να εργαστείς ως βοηθός σε τέτοιου είδους δομές είναι να έχεις περάσει κάποιο σεμινάριο αυτοάμυνας. Οπότε μην της λέτε ό,τι θέλετε, λες και φταίει η ίδια που δεν έκανε τις σχετικές σπουδές λες και αν είχε κάνει σπουδές νοσοκόμας ή ψυχολογίας θα ήταν σε καλύτερη θέση να διαχειριστεί τους ασθενείς.

Έχω την εντύπωση ότι μάλλον καμία από εσάς δεν έχει επισκευτεί τέτοια ιδρύματα, να δει πώς είναι να πρέπει να φροντίζεις άτομα με τα οποία δεν μπορείς να συνεννοηθείς και τα οποία μπορεί να πάσα στιγμή να γίνουν επιθετικά ή προσβλητικά ή να αρχίσουν να αυνανίζονται μπροστά σου.... και τόσα άλλα όμορφα.

Ναι, η Toxotina μάλλον δεν κάνει για αυτή τη δουλειά η οποία είναι πολύ δύσκολη και πολύ πιεστική ιδιαίτερα αν δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς περιλαμβάνει και νομίζεις πως απλά θα φροντίζεις παιδάκια με σύνδρομο Down. Αλλά δεν φταίει γι' αυτό η έλλειψη εκπαίδευσης, ούτε θα σωζόταν αν είχε κάνει μεταπτυχιακό (σε ποιον ακριβώς τομέα δεν έχω καταλάβει).

47παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 7:56 am

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Areti2 έγραψε:
ede37 έγραψε:Απο ακτινολογία πως βρέθηκε βρε παιδι μου και μάλιστα στα 24 σου με ειδικότητα τόσο διαφορετική?Θέλω να πω απο ακτινολογος χωρίς να εχεις προλάβει ηλικιακά να κανεις μια μετεκπεδευση,δεύτερο πτυχίο να βρεθείς να διδάσκει σε ατομα με ειδικές αναγκες(άλλο μαθησιακές δυσκολίες.Τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες δεν είναι ΑΜΕΑ) Πάντως το θέμα ειναι οτι πρεπει να βρεις αλλη δουλειά επειγόντως.Για το καλό ολων δηλαδή.
Η κοπέλα δεν διδάσκει άτομα με ειδικές ανάγκες. Η κοπέλα φροντίζει ενήλικες με αυτισμό και σύνδρομο Down (απ' ό,τι κατάλαβα βαριές περιπτώσεις). Δεν χρειάζεται να έχεις πτυχίο, μετεκπαίδευση και μεταπτυχιακό για να κάνεις αυτή τη δουλειά γιατί ούτε διδάσκεις ούτε θεραπεύεις ούτε κάνεις τίποτα άλλο που να χρειάζεται πανεπιστημιακές γνώσεις. Διεθνώς το βασικό προαπαιτούμενο για να εργαστείς ως βοηθός σε τέτοιου είδους δομές είναι να έχεις περάσει κάποιο σεμινάριο αυτοάμυνας. Οπότε μην της λέτε ό,τι θέλετε, λες και φταίει η ίδια που δεν έκανε τις σχετικές σπουδές λες και αν είχε κάνει σπουδές νοσοκόμας ή ψυχολογίας θα ήταν σε καλύτερη θέση να διαχειριστεί τους ασθενείς.

Έχω την εντύπωση ότι μάλλον καμία από εσάς δεν έχει επισκευτεί τέτοια ιδρύματα, να δει πώς είναι να πρέπει να φροντίζεις άτομα με τα οποία δεν μπορείς να συνεννοηθείς και τα οποία μπορεί να πάσα στιγμή να γίνουν επιθετικά ή προσβλητικά ή να αρχίσουν να αυνανίζονται μπροστά σου.... και τόσα άλλα όμορφα.

Ναι, η Toxotina μάλλον δεν κάνει για αυτή τη δουλειά η οποία είναι πολύ δύσκολη και πολύ πιεστική ιδιαίτερα αν δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς περιλαμβάνει και νομίζεις πως απλά θα φροντίζεις παιδάκια με σύνδρομο Down. Αλλά δεν φταίει γι' αυτό η έλλειψη εκπαίδευσης, ούτε θα σωζόταν αν είχε κάνει μεταπτυχιακό (σε ποιον ακριβώς τομέα δεν έχω καταλάβει).
Μιας και έκανες παραθεση το δικο μου ποστ θα Σουπώ οτι πρωτη είπα στην τοξοτινα οτι έχει απόλυτο δίκιο.Δεύτερο ν δεν είπε τι ακριβως κανει οποτε γιατι έπρεπε να το καταλαβουμε?Ξεκίνησε με παιδιά και έγιναν νεαροί ενήλικες.Απλα μου έκανε εντύπωση να είσαι σαν ΕΙΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ χωρίς γνώσεις.Οποτε για πια πρακτικη μιλάμε?Πρακτικη κανουν κάποιοι επανω στο αντικειμενο που έχουν ειδικευτεί.Κάνω λάθος????Έχω ερθει κάποιες φορες σε επαφη με τέτοια ατομα και απο την μεριά του εθελοντισμού και του αθλητισμου.Και για αυτό της είπα οτι καταλαβαίνω απόλυτα πως αισθάνεται.Απλα με τα απο το πρωτο ποστ της βγάζει μίσος απεναντι σε αυτα τα ατομα.Αρα και αυτή θα σαλταρει και τα ατομα αυτά δεν βοηθαει.Η μονη συμβουλή που της έδωσα είναι αν βρει κάτι άλλο να φύγει για το καλο ολων.επίσης ειπε οτι το αντικειμενομτης είναι μαθησιακές δυσκολίες.Και αναρωτηθηκα τι σχέση έχει ενας άνθρωπος με σύνδρομο,αυτισμό και με μαθησιακά θέματα.Αν τα διαβασεις τελικά όλα τα ποστ ενα μπέρδεμα θα το παθεις.

48παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 8:02 am

Chris_E

Chris_E
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
toxotina έγραψε:Και γιατί να έχω τύψεις δηλαδή? Εγώ φταίω που αυτοί γεννήθηκαν με πρόβλημα?



toxotina έγραψε:
Και σοβαρά τι φταίει το προσωπικό αν ο άλλος έπαθε καρκίνο η αν γεννήθηκε ο τάδε διανοητικά καθυστερημένος?

Τη δουλειά του κάνει κ τελείωσε.μετα πάει σπίτι του και αυτό ήταν


Όταν είστε στη δουλειά στοιχηματίζω ότι είστε μέσα στα χαμόγελα, πρόθυμες να εξυπηρετήσετε τους πελατες.οταν γυρνάτε σπίτι θα σας βγαίνουν τα νεύρα που οι πελάτες σας έβγαλαν τη ψυχή αλλά δεν  έχετε κ άλλη λύση

Το ίδιο και με μένα εξυπηρέτω τους πελατες (αρρωστοι)αλλά όταν πάω σπίτι είναι μια άλλη ιστορια

ede37 έγραψε: Πάντως το θέμα ειναι οτι πρεπει να βρεις αλλη δουλειά επειγόντως.Για το καλό ολων δηλαδή.

Τοξοτίνα παρατήρησα σε ένα άλλο θέμα ότι έχεις έναν αρκετά απενοχοποιημένο τρόπο να βλέπεις τα πράγματα και με ξεκούρασε πολύ ο τρόπος σκέψης σου στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά ακόμα και η απενοχοποίηση χρειάζεται την ισορροπία της. Δεν έχω να αντιπαραθέσω τίποτα σε αυτά που είπες. Αν κάνεις τη δουλειά σου σωστά, μπορείς να νιώθεις όπως θέλεις φυσικά. Αλλά το επιχείρημα "γιατί να έχω τύψεις εγώ που αυτοί γεννήθηκαν με πρόβλημα;" μου δημιουργεί την εντύπωση ότι ζούμε σε ένα δυστοπικό σύμπαν όπου άνθρωποι με διαννοητική καθυστέρηση πληρώνονται να παρέχουν φροντίδα σε άτομα με διαννοητική καθυστέρηση και αυτό με τρομάζει.

Μετά απ'όλα αυτά που διάβασα θέλω να απευθυνθώ σε όποια γυναίκα κατηγορήθηκε απ'τον περίγυρο της επειδή πήρε την απόφαση να διακόψει την κύηση της όταν έμαθε ότι το έμβρυο έχει σύνδρομο Down ή κάποια άλλη διαννοητική βλάβη:

Σ Υ Γ Ν Ω Μ Η.
Ειλικρινά ζητώ συγνώμη σαν μέλος της κοινωνίας και του ανθρώπινου είδους που δεν έχουμε κάνει περισσότερα να συνεισφέρουμε στο να δημιουργηθεί ένας κόσμος με περισσότερη αγάπη και συμπόνοια που να σας επιτρέψει να γεννήσετε τα παιδιά σας. Όταν ξέρει μια γυναίκα ότι το μωρό της θα εκτεθεί σε τέτοιους ανθρώπους που όχι μόνο θα το αποκαλέσουν τέρας αλλά θα βγάλουν και τα λεφτά τους πάνω στην πλάτη αυτού του "τέρατος" ελαφρά τη καρδία το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να το λυπηθεί και να μην επιτρέψει να εκτεθεί το παιδί της σε τέτοια μιζέρια και κυνικότητα. Και όσες τα γεννήσατε και τα δώσατε σε ιδρύματα, κοιμηθείτε ήσυχες ότι απολαμβάνουν την κατάλληλη φροντίδα.
Έχουμε τους συνανθρώπους που μας αξίζουν.

49παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 9:41 am

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Areti2 έγραψε:
Catty έγραψε:Α δηλαδη σας διδάσκουν άλλοι αυτοάμυνα για να ασχοληθείτε με άτομα που εχουν κινητικές δυσκολίες. Πολυ λογικο.
Αν παει να σε πιασει το παιδι να του κανεις κεφαλοκλείδωμα, μεχρι τοτε τραγουδά οσο θες  κυρία Τόξοτινα...
Τρία πουλάκια κάθησαν.... παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 536304

Τριαλαρί τριαλαρό!!!!
Άλλα αντί άλλων...

παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 328109 παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 328109 παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 328109

50παιδιά με down και αυτισμο - Σελίδα 2 Empty Απ: παιδιά με down και αυτισμο Σαβ Οκτ 04, 2014 9:46 am

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σας ενόχλησε η τοξοτίνα που τα λέει ωμά.

Παράδειγμα:
Πείτε ότι δουλεύατε σε ακτινολογικό με ασθενείς καρκινοπαθείς...
Και είστε και έγκυες... και φυσικά υποχρεωμένες να είστε στην εργασίας σας (ειδικά στις ιδιωτικές δουλειές).
Και μη μου πείτε για μέτρα ασφαλείας και κανόνες προστασίας των ακτινολόγων...

Εκεί τι θα νοιώθατε??? Οίκτο για τον καρκινοπαθή ή φόβο για τον εαυτό σας και το μωράκι που θα φέρνατε στον κόσμο?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις