Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
42 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 42 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

stilvy1982

stilvy1982
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μετά από πολύ εσωτερική αναζήτηση googlάρησα αυτή την φράση. Βγήκανε κάποια θεματάκια και αμέσως ανακουφίστηκα, δεν είμαι η μόνη σκέφτηκα. Είμαι μητέρα μόλις 2 μηνών τα πάντα είναι τέλεια, το νέο μέλος έχει προσαρμοστεί και το σπίτι έχει πάρει ζωή από τον ερχομό της, είναι ήσυχη κοιμάται τρώει και σκορπάει απλόχερα χαμόγελα. Κι όμως εγώ αισθάνομαι την μοναξιά να έχει γίνει κολλητή μου, αισθάνομαι ένα εσωτερικό κενό, άτομα που περίμενα να είναι δίπλα μου με έχουν απογοητεύσει και μην θέλοντας να αποδόσω ευθύνες πνίγω τα συναισθηματά μου και βυθίζομαι όλο περισσότερα στα γιατί. Υπάρχουν μέρες που δεν έχω μιλήσει ούτε με έναν ενήλικα. Μέρες που κανένας δεν με έχει ρωτήσει πώς είμαι, πώς νιώθω και τι σκέφτομαι. Είναι τόσο μοναχική η μητρότητα ή εγώ την βιώνω έτσι?

nafs

nafs
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΟΙ πρώτοι μήνες ήταν πολύ μοναχικοί και για μενα, και νομίζω ότι εν μερει φταίει που γεννησαμε χειμώνα. Ο κόσμος δε μπορεί να συμβαδίσει με το πρόγραμμα μας, χρειάζονται και οι φίλοι προσαρμογή, μην νομίζεις. Κι πολλοί θέλουν να είναι και διακριτικοι και προτιμούν να σας αφήσουν μόνοι να προσαρμοστούμε. Συν τις ορμόνες μας, τα πράγματα μας φαίνονται ακόμα χειρότερα. Δεν θα είναι πάντα έτσι, ναι η μητρότητα σου αλλάζει τις ισορροπίες, αλλά απαξ και τις ξαναβρεις δεν είσαι πια μόνη. Μόλις ανοίξει και ο καιρός, όλα θα είναι πιο εύκολα.

3Είμαι μαμά και αισθάνομαι μόνη! Empty ειμαι μαμα Παρ Ιαν 23, 2015 6:05 am

apol1979


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοπελιά μην τρελαίνεσαι. δεν καταλαβαίνω τι εννοείς που αισθάνεσαι μόνη.
εαν οι γονείς σου και ο άντρας σου είναι κοντά σου δεν χρειάζεται και πολλούς να ενδιαφέρονται για σενα και το μωρακι.
εγώ που ποτέ δεν ειχα πολλες επαφες εκτος απο 2 φιλες μου δεν μπορω να πω οτι μιλαμε καθε μερα δεν αισθανομαι μονη που δεν εχω καθημερινη επαφη .
νομιζω οτι δεν χρειαζεται να στεναχωριεσει αρκει να εχεις την οικογενεια σου κοντα σου και εισαι μια χαρα.

stilvy1982

stilvy1982
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, μου δωσατε δυναμη & κουραγιο. Η αληθεια ειναι πως μερικες φορες αισθανομαι αχαριστη με τοσους ανθρωπους γυρω μου & εγω να νιωθω ετσι. Ισως επειδη ειχα μαθει να συναναστρεφομαι με κοσμο & τωρα στο σπιτι να μου δημιουργειται αυτη η αισθηση. Οπως & να εχει δυστηχως αναθεωρησα πολλα για δηθεν φιλες & αυτη η απογοητευση με βαραινει αρκετα. Θα προσπαθησω απο εδω & περα να μην δενομαι τοσο πολυ με ατομα ωστε να μπορω να κρατω καποιες αποστασεις.

star30


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
stilvy1982 έγραψε:Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, μου δωσατε δυναμη & κουραγιο. Η αληθεια ειναι πως μερικες φορες αισθανομαι αχαριστη με τοσους ανθρωπους γυρω μου & εγω να νιωθω ετσι. Ισως επειδη ειχα μαθει να συναναστρεφομαι με κοσμο & τωρα στο σπιτι να μου δημιουργειται αυτη η αισθηση. Οπως & να εχει δυστηχως αναθεωρησα πολλα για δηθεν φιλες & αυτη η απογοητευση με βαραινει αρκετα. Θα προσπαθησω απο εδω & περα να μην δενομαι τοσο πολυ με ατομα ωστε να μπορω να κρατω καποιες αποστασεις.

Καλησπερα, μη νιωθεις αχαριστη φασεις ειναι αυτες που περναμε ολοι μας, απλα καποιοι αισθανονται μεγαλυτερη μοναξια. Εμενα οταν νιωθω ετσι με βοηθαει πολυ μια βολτα και η παρεα (μονο η παρεα, γιατι φιλες και εγω δε θελω) Επισης μου αρεσουν τα χομπι και με βοηθαει . Μαγειρευω καποια καινουρια συνταγη ή παλευω μηπως μαθω να ραβω στη ραπτομηχανη μου, ασχολουμε με το κηπο μου και οτιδηποτε γενικα με κανει να ξεχναω αρνητικες σκεψεις. Αλλα και γω οταν ειμαι πολυ χαλια βγαζω ριζες στο καναπε για κανα 2 μερες και αγναντευω τα απλυτα πιατα στο νεροχυτη Wink

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μην βιάζεσαι τόσο πολύ να καταδικάσεις τις φίλες σου. Εγώ όταν γέννησα το σπίτι μου είχε γίνει σαν σπίτι διερχομένων. Κάθε μέρα είχα και έναν επισκέπτη. Μερικές φορές 2. Θυμάμαι ατέλειωτες ώρες στο μπαλκόνι να τα λέμε (μερικούς έχω από τότε να τους δω χαχα). Όμως γέννησα αρχές καλοκαιριού και πολλές φίλες μου ήταν διαθέσιμες λόγω διακοπών. Ήταν και καλοκαίρι, δεν υπήρχαν ιώσεις, οι μέρες ήταν μεγάλες... Παίζει ρόλο και σε ποια φάση είναι ο άλλος. Εμένα οι περισσότερες φίλες μου ήταν είτε χωρίς παιδιά (και χωρίς άντρα μερικές) είτε με μικρά παιδιά. Και όσες είχαν παιδιά δεν πήγαιναν σχολείο γιατί ήταν καλοκαίρι. Αν είχα γεννήσει τώρα, με τις ίδιες ακριβώς φίλες, πιστεύω πως κι εγώ δεν θα έβλεπα κανέναν. Αυτές που έχουν μικρά παιδιά τα έχουν άρρωστα και αποφεύγουν τις επαφές (πολύ σωστά, κι εγώ αυτό κάνω), αυτές που έχουν μεγαλύτερα παιδιά τρέχουν με σχολεία και φροντιστήρια, είναι και αρκετές άρρωστες οι ίδιες ή οι άντρες τους ακόμα κι αν δεν έχουν παιδιά. Μικρές μέρες, κρύο, παλιόκαιρος.... ε δεν θέλει και πολύ. Στη θέση σου θα έβρισκα καταφύγιο στο ίντερνετ. Αν είσαι στο FB βάλε καμιά φωτογραφία του μωρού να το δουν οι φίλες σου, να πείτε καμιά κουβέντα. Και βγες καμιά βόλτα, μπορεί να γνωρίσεις καινούριες φίλες ή έστω άλλες μαμάδες με μωράκια να κάνετε παρέα.

apol1979


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
όπως σου έγραψα σημαντικό είναι να είναι κόντά η οικογένεια σου. καλή είναι και η παρέα με τις φίλες αλλά όσο σε νιώθει η οικογένεια σου δεν θα σε νιώσει κανείς.
πάντως αν νιώθεις μοναξιές μπρούμε να σου κάνουμε εμείς παρέα.... Είμαι μαμά και αισθάνομαι μόνη! 654316

stilvy1982

stilvy1982
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αρετη δεν καταδικαζω κανεναν & μπορει να ακουγεται γενικο αλλα δεν εννοω ολες τις φιλες μου, με ατομα που δεν ειχα τοσες επαφες εχουν συμπεριφερθει αψογα ενω οι κολλητες πλεον μονο τυπικα μνμ. Δεν ειμαι παραλογη ισως πολυ δοτικη & να περιμενα & εγω την ιδια ανταποκριση, το ξερω πως ειναι λαθος μου αλλα που θα παει θα μου περασει. apol ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ αυτό που λες πάλι το καταλαβαίνω και το βιώνω από άλλη σκοπιά: Είμαι μόνη πια - δεν είμαι το παιδί της μητέρας μου, είμαι η ίδια μητέρα. Δεν έχω αγκαλιά να "χωθώ", έχω μόνο ανοιχτή αγκαλιά για να χωρέσει τα παιδιά μου.
Εχω μεγάλες ευθύνες πια και δεν επιτρέπεται να γονατίσω συναισθηματικά, ψυχολογικά ή σωματικά. Αυτό με έπιασε κυρίως τώρα που περάσαμε πολύ δύσκολες ώρες με νοσοκομεία κλπ με τα παιδιά.

Κορίτσια είναι πολύ σημαντική διαφορά αυτή στην ζωή μας. Νιώθω ένα μεγάλο κενό που δεν αναπληρώνεται. Είναι η χαμένη μου παιδική ψυχή; Δεν ξέρω... ήμουν ανέκαθεν και το μικρότερο παιδί στην οικογένεια αλλά και το σόϊ, ήμουν και "χαδιάρα" και τώρα..... δίνω δίνω δίνω δίνω...

Από την άλλη πλευρά, αυτή των "φίλων" όπως το εννοείτε, κι εμάς έχουν απομακρυνθεί, κυρίως επειδή δεν έχουν παιδιά. Αυτό που με πείραξε περισσότερο όμως είναι η δεύτερη γέννα. Ηρθαν μόνο 2-3 άνθρωποι. Μόνο. Λες και ήταν επανάληψη του έργου που είχαν δει...
Δεν βαριέσαι....

marisak

marisak
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα κοπέλα,
είδα λίγο αργά τη δημοσίευσή σου... Smile. Σε αυτό που αισθάνεσαι να ξέρεις δεν υπάρχει σωστό και λάθος, δηλαδή ότι δεν έπρεπε να αισθάνεσαι μόνη, κλεισμένη στο σπίτι με μοναδική ασχολία τη φροντίδα του μωρού. Κι εγώ την πέρασα αυτή τη φάση και σκεφτόμουν ώρες ώρες ότι "αυτό ήταν? θα με καταπιούν οι 4 τοίχοι? και η δουλειά μου? τα όνειρά μου? τι θα γίνουν?" και το μετάνιωνα γτ μόλις κοίταζα το μωράκι μου ήξερα και κάτι μου έλεγε μέσα μου ότι όλα θα γίνουν....Δεν σου κρύβω ότι απελπίστηκα κάποιες φορές βάζοντας τα κλάματα ενώ έπλενα μπιμπερό, πέταγα pampers κ.α αλλά στην τελική όλα κατάλαβα ότι είναι θέμα ορμονών περίσσοτερο αααα!!! και κάτι ότι ξεβολευεσαι ξαφνικά από μια κατάσταση τύπου ότι εσύ είσαι το παιδί κάποιων και ξαφνικά αποκτάς εσύ η ίδια παιδί και έρχεσαι στη θέση των γονιών...μια μικρή αλλαγή ρόλων είναι αλλά όμορφη αλλαγή και τυχερός οποιος την έχει....Μην στεναχωριέσαι τα καλύτερα έρχονται!!!!

Ρουλακι

Ρουλακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να σου ζησει το παιδακι σου.
Σε καταλαβαινω απολυτα, πιστευω ότι οι περισσοτερες μαμαδες το βιωνουν αυτό. Καταρχας αυτό το αισθημα μοναξιας πηγαζει από το γεγονος - οσο παραξενο κι σου ακουστει- ότι το παιδι σου δεν είναι πια μεσα σου. Αυτό όμως λειτουργει υποσυνείδητα, οποτε ας παμε στην καθημερινοτητα.
Να ξερεις ότι η ζωη και οι συναναστροφες σου θα αλλαξουν ριζικα από δω και περα. και σε λιγο καιρο θα δεις ότι αυτό θα είναι προς το καλυτερο. ο πρωτος χρονος η αληθεια είναι ότι είναι λιγο δυσκολος από αποψη κοινωνικων επαφων. Όταν όμως το παιδακι σου ξεπεταχτεί όλα θα αλλαξουν. Ημουν στη θεση σου, εκανα μικρη παιδι, καμμια φιλη μου δεν ειχε, ηρθαν μια - δυο φορες σπιτι μου και μερικες καμμια και σιγα σιγα ξεκόψαμε. όμως βρηκα άλλες φιλες στην πορεια. με παιδακια. που μοιραζόμαστε τα ιδια ενδιαφεροντα. και που περναμε εξισου καλα. απλως διαφορετικα!. Φαση είναι θα περασει. κοιτα τωρα να απολαυσεις αυτή την ηλικια του μωρου σου γιατι δεν γυριζει πισω. κι όλα τα αλλα θα ερθουν.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις