Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
48 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 48 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μπου έγραψε:
maria1984 έγραψε:
Μπου έγραψε:ρε κοριτσακια δε χρειαζεται να ερχεστε σε ενταση! μια ερωτησουλα εκανα! στην τελικη η καθε γυναικα σε συνεργασια με το γιατρο που εμπιστευεται αναλαμβανει τις ευθυνες των αποφασεων της!!!! flower flower

Κοπέλα μου είναι νωρίς ακόμα να σου πει ο γιατρός σου για αυτή την εξέταση.Την κάνεις όταν έχεις μπει στην 26η εβδομάδα κ δεν υπάρχει λόγος να σου την αναφέρει νωρίτερα,θα δεις ότι θα σου το πει μόνος του όταν θα έρθει εκείνη η ώρα!!!Εμένα μου είχε πει στην 24η εβδομάδα ότι πρέπει να την κάνω ,μου την έγραψε κ απλά περίμενα να μπω στην 26η για να πάω να την κάνω...
ετσι υποψιαζομαι κι εγω! γιατι ειναι αρκετα "ψειρας" μαζι μου πια! να φανταστεις μια φορα στις 15 μερες εκει ειμαι και ουτε χρηματα μου παιρνει καθε φορα (ασχετο αλλα θελω να τονισω το ποσο με προσεχει κι εχει απειρη πελατεια!) σ ευχαριστω για την απαντηση!!!

Βέβαια αφού εσύ τον εμπιστεύσαι δεν υπάρχει τότε κανένα θέμα ανησυχίας ,θα στο πει αυτός όταν είναι ώρα μόνο μην κάθεσαι να σκας κ γι αυτό !!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπου έγραψε:ρε κοριτσακια δε χρειαζεται να ερχεστε σε ενταση! μια ερωτησουλα εκανα! στην τελικη η καθε γυναικα σε συνεργασια με το γιατρο που εμπιστευεται αναλαμβανει τις ευθυνες των αποφασεων της!!!! flower flower

Δεν υπαρχει ενταση, συζητηση κανουμε , no worries.

Τωρα το ξεχειλωνω το θεμα Razz αλλα για χαρη της κουβεντας ...επιμενω οτι ενας εμπειρος γιατρος μπορει να κρινει τι και πως.Προδιαθεση τι σημαινει? Ολες κινδυνευουμε απο αυτο αρα ολες θα επρεπε να προσεχουμε σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης να αποφευγουμε τους παραγοντες που μπορει να το προκαλεσουν, ο κινδυνος εμφανιζεται ξαφνικα .Δεν ξεκιναει μαγικα ο διαβητης,υπαρχουν αιτιες. Οπως κοβουμε το τσιγαρο ετσι αλλαζουμε διατροφη. Επειτα στο 3ο τριμηνο σταθεροποιουνται οι τιμες κ εχοντας καλες τιμες τους προηγουμενους μηνες και κανοντας διατροφη και χωρις ιστορικο και οτι αλλο ενας γιατρος συμπεραινει απο την συνολικη εικονα της εγκυου(ολα τα εβαλα νομιζω) τοτε μπορει να κρινει ο αλλος αν ειναι απαραιτητη η εξεταση η οχι.
Και εσενα που σου βρηκε προδιαθεση εκανες τελικα αυτο που εκανα κ εγω απο την αρχη , διατροφη.
Η carrie βιωσε κατι διαφορετικο απο εμας τις δυο. Φανταζομαι το ειχε δει ο γιατρος της πριν την καμπυλη οτι κατι συμβαινει.
Καποια στιγμη που ρωτησα τον μαιευτηρα μου αν μπορω να φαω καποιο παγωτο,καποιο γλυκο με κοιταξε με υφος "παιζουμε τωρα?" την ιδια απαντηση ειχα παρει οταν ρωτησα αν μπορω να κανω 2-3 τσιγαρα οπως προτεινουν καποιοι γυναικολογοι, οπως λοιπον δεν επαιξα με το τσιγαρο ετσι δεν επαιξα κ με αυτο,καταλαβα ποσο σοβαρο ειναι απο την αρχη αφου φροντιζε να μου μιλαει γι αυτο σε καθε επισκεψη.
Εσυ πολυ πιθανο να ειχες τσιμπημενη την καμπυλη οπως ειπες γιατι δεν ειχες αλλαξει την διατροφη σου,αν ετρωγες ασπρα ψωμια,ζυμαρικα,γλυκα κ οτι αλλο ανεβαζει το ζαχαρο ηταν πολυ πιθανο να εχεις τετοια αποτελεσματα κ αν ετρωγες ετσι τοτε καλα εκανε κ σε εστειλε ο ανθρωπος για καμπυλη. Υπαρχουν περιπτωσεις κ περιπτωσεις...


Δεν με παρεξηγεις ετσι? Συζητηση κανουμε. Κολλαω με αυτα γιατι δεν βλεπω κ πολλους ν ασχολουνται με την προληψη, σου λεει οκ χαλαρα υπαρχουν εξετασεις αν παθεις κατι θα το δουμε...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και μια ξεκουδουνη ερωτηση αν εχεις ζαχαρο 60 ειναι δυνατον ταυτοχρονα να εχεις διαβητη κυησης? Ρωταω,δεν το ξερω.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Και μια ξεκουδουνη ερωτηση αν εχεις ζαχαρο 60 ειναι δυνατον ταυτοχρονα να εχεις διαβητη κυησης? Ρωταω,δεν το ξερω.


Aυτό σου λέω!! ειχα ζάχαρο νηστειας 60 και ειχα διαβήτη κυησης...που ομως με την διατροφη διορθωνόταν...δεν χρειάστηκα ινσουλίνη..

γιαυτο επιμενω πως δεν μπορούν να ξερουν...εμενα πραγματικα δεν υπηρχε καμια περίπτωση να το μαντέψει αν δε έκανα καμπύλη!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Μπου έγραψε:ρε κοριτσακια δε χρειαζεται να ερχεστε σε ενταση! μια ερωτησουλα εκανα! στην τελικη η καθε γυναικα σε συνεργασια με το γιατρο που εμπιστευεται αναλαμβανει τις ευθυνες των αποφασεων της!!!! flower flower

Δεν υπαρχει ενταση, συζητηση κανουμε , no worries.

.

Οπως λέει και η litsakow δεν μαλώνουμε ..συζητάμε...

Μην ανησυχείς δεν ξεκινήσαμε απο την δικη σου ερωτηση...
εσένα ειπαμε ειναι νωρίς ακομη ..ετσι και αλλιως..

Απλα η καθε μια προσπαθεια από την μερια της να ΄΄διαφωτησει΄΄ με αυτα που της εχουν συμβει , την καθε κοπελα που μπορει να διαβαζει το θεμα...

Βεβαια αυτο που λες παραπανω πως η καθε μια εμπιστευεται τον γιατρο της...
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΑΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..

εχουμε εμπιστοσυνη στους ΄΄επιστημονες΄΄

Γιαυτο εχουμε τα μεγαλύτερα ποσοστα καισαρικών, μεγαλύτερα ποσοστα παιδιων που γεννιόνται πριν την 38 εβδομαδα, και μεγαλύτερα ποσοστα αποτυχίας στο θηλασμό...απο την πολυ εμπιστοσυνη... Crying or Very sad

τεσπα!

Και εγω εμπιστευόμουν τον πρωτο γιατρο και γεννησα προωρα και με καισαρικη!!!

και αν εμπιστευόμουν και τον δευτερο θα ειχα γεννήσει πάλι πιο πριν και παλι με καισαρική - τσαμπα..

απο τη στιγμη που αρχιζεις να αμφισβητείς αυτα που σου λενε ...ισως εχεις καποιες ελπιδες να γεννησεις σαν ανθρωπος οπως στο εξωτερικο..
αυτα σαν παρενθεση..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:Και μια ξεκουδουνη ερωτηση αν εχεις ζαχαρο 60 ειναι δυνατον ταυτοχρονα να εχεις διαβητη κυησης? Ρωταω,δεν το ξερω.


Aυτό σου λέω!! ειχα ζάχαρο νηστειας 60 και ειχα διαβήτη κυησης...που ομως με την διατροφη διορθωνόταν...δεν χρειάστηκα ινσουλίνη..

γιαυτο επιμενω πως δεν μπορούν να ξερουν...εμενα πραγματικα δεν υπηρχε καμια περίπτωση να το μαντέψει αν δε έκανα καμπύλη!!

Με αφορμη την συζητηση εκατσα και ξαναδιαβασα καποια αρθρα σχετικα με το θεμα μας.
Δεν "εισαι λαθος" ,εννοειται. Αυτο που διαβασα ειναι οτι το μεγαλυτερο ποσοστο (γυρω στο 90%-αν δεν κανω λαθος τωρα) το αντιμετωπιζει με διατροφη-κατι που θα μπορουσε να κανει εξ αρχης. Ασε τον δικο μου γιατρο,εκανε την προταση του κ την δεχτηκα. Οι γιατροι γιατι -ξαναρωταω- δεν βαζουν σε διατροφη τις εγκυες που παρακολουθουν? Δεν ειναι τοσο σκληρη διατροφη ...οκ,δεν θα φας καποια πραγματα 9 μηνες, σπουδαιο πραγμα! Αφου ειναι τοσο σημαντικο και ειναι τοσο σοβαρος ο κινδυνος ....γιατι λενε οκ φαε ελευθερα. Ο πρωτος γυναικολογος μου οταν τον ρωτησα για την διατροφη μου τοτε μου ειπε ναι φαε κ ενα γλυκο την μερα,ναι πιες και 1-2 καφεδες....και γενικως φαε ...ο αλλος,αυτος που κατεληξα να με παρακολουθει ομως απο την 1η στιγμη μου μιλησε για αυτο το θεμα.Μου εδωσε τις οδηγιες -κ στο ιντερνετ σε ιατρικα site τις βρισκει καποιος-οτι θεωρουν οτι μπορει να προκαλεσει τετοιο θεμα ειχε βγει απο το διαιτολογιο μου,ακομα και το πως θα τρωω...
Κοριτσια ...το εβλέπα στην κολλητη μου,ετρωγε τα παντα,στο τελος ειχε θεμα και την εστειλε για καμπυλη (ο ιδιος που δεν εστειλε εμενα). Και αυτη Bou-boukitsa ειχε τσιμπημενες τιμες στην καμπυλη και ειχε εκπλαγει κιολας..Καθοταν ο ανθρωπος κ ελεγε ακριβως τι μπορει να συμβει σδτο εμβρυο και οχι μονο τις περιπτωσεις που το προλαβαινουν το θεμα αλλα κ τις αλλες.
Μπορει να ηταν ανευθυνο πες οτι δεν με εστειλε -αν κ συνεχιζω να μην το πιστευω- αλλα εξισου ανυθυνο ειναι να μην ενημερωνεις την εγκυο που παρακολουθεις πως μπορει να ελαχιστοποιησει τον κινδυνο.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:Και μια ξεκουδουνη ερωτηση αν εχεις ζαχαρο 60 ειναι δυνατον ταυτοχρονα να εχεις διαβητη κυησης? Ρωταω,δεν το ξερω.


Aυτό σου λέω!! ειχα ζάχαρο νηστειας 60 και ειχα διαβήτη κυησης...που ομως με την διατροφη διορθωνόταν...δεν χρειάστηκα ινσουλίνη..

γιαυτο επιμενω πως δεν μπορούν να ξερουν...εμενα πραγματικα δεν υπηρχε καμια περίπτωση να το μαντέψει αν δε έκανα καμπύλη!!

Με αφορμη την συζητηση εκατσα και ξαναδιαβασα καποια αρθρα σχετικα με το θεμα μας.
Δεν "εισαι λαθος" ,εννοειται. Αυτο που διαβασα ειναι οτι το μεγαλυτερο ποσοστο (γυρω στο 90%-αν δεν κανω λαθος τωρα) το αντιμετωπιζει με διατροφη-κατι που θα μπορουσε να κανει εξ αρχης. Ασε τον δικο μου γιατρο,εκανε την προταση του κ την δεχτηκα. Οι γιατροι γιατι -ξαναρωταω- δεν βαζουν σε διατροφη τις εγκυες που παρακολουθουν? Δεν ειναι τοσο σκληρη διατροφη ...οκ,δεν θα φας καποια πραγματα 9 μηνες, σπουδαιο πραγμα! Αφου ειναι τοσο σημαντικο και ειναι τοσο σοβαρος ο κινδυνος ....γιατι λενε οκ φαε ελευθερα. Ο πρωτος γυναικολογος μου οταν τον ρωτησα για την διατροφη μου τοτε μου ειπε ναι φαε κ ενα γλυκο την μερα,ναι πιες και 1-2 καφεδες....και γενικως φαε ...ο αλλος,αυτος που κατεληξα να με παρακολουθει ομως απο την 1η στιγμη μου μιλησε για αυτο το θεμα.Μου εδωσε τις οδηγιες -κ στο ιντερνετ σε ιατρικα site τις βρισκει καποιος-οτι θεωρουν οτι μπορει να προκαλεσει τετοιο θεμα ειχε βγει απο το διαιτολογιο μου,ακομα και το πως θα τρωω...
Κοριτσια ...το εβλέπα στην κολλητη μου,ετρωγε τα παντα,στο τελος ειχε θεμα και την εστειλε για καμπυλη (ο ιδιος που δεν εστειλε εμενα). Και αυτη Bou-boukitsa ειχε τσιμπημενες τιμες στην καμπυλη και ειχε εκπλαγει κιολας..Καθοταν ο ανθρωπος κ ελεγε ακριβως τι μπορει να συμβει σδτο εμβρυο και οχι μονο τις περιπτωσεις που το προλαβαινουν το θεμα αλλα κ τις αλλες.
Μπορει να ηταν ανευθυνο πες οτι δεν με εστειλε -αν κ συνεχιζω να μην το πιστευω- αλλα εξισου ανυθυνο ειναι να μην ενημερωνεις την εγκυο που παρακολουθεις πως μπορει να ελαχιστοποιησει τον κινδυνο.


συμφωνω!..εμενα όντως δεν μου ειχε πει για διατροφη , αλλά τοτε πραγματικα προσεχα απο μονη μου...δεν μου ειχε πει να μην τρωω ασπρο ψωμι που λες,,,αλλα οταν λεμε πως ετρωγα , αννοω τις δυο φετουλες σε ενα τοστακι..μονο αυτο...

ουτε γλυκα ..μονο παγωτακι 0% ....που παρεμπιπτόντως μετα που μετραγα το ζαχαρο , αυτο το παγωτο δεν το ανεβαζε καθολου..στο 80 ημουνα...

αντιθετα δεν ξερω γιατι η πορτοκαλαδα και το γαλα μου το ανεβαζαν,,,

πορτοκαλια δεν μου ειχε πει να μην τρωω..αντιθετα ελεγε πως οτι εχει βιταμινη c κανει καλο...

τι να πεις..πανε τωρα...

παντως εχεις δικιο.!.ελαχιστοι σου λενε τι να τρως...το μονο που εχω ακουσει ειναι πως λενε..οτι δεν χρειαζεται να τρως για δυο..μονο αυτο..

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπου-μπουκιτσ μου γιατί το γάλα έχει σάκχαρα (και εμένα μου το ανέβαζε πάρα πολύ αν έπινα πάνω από 1 φλ του τσαγιού τη μέρα) και τα φρούτα επίσης έχουν φυσικά σάκχαρα..Τι να λέμε τώρα..

Λιτσάκος μπορείς να μου γράψεις είτε εδώ είτε σε πμ (αν δεν θέλουν τα κορίτσια) την διατροφή που σου είχε πει να κάνεις για κάθε μήνα και γενικά?Με ενδιαφέρει γιατ επόμενη εγκυμοσύνη αφενός και αφετέρου γτ από βδομάδα πρέπει να κάνω επαναληπτική καμπύλη σακχάρου και τότε θα με κλαίνε οι ρέγγες..(πάλι!)

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στα γρηγορα μεχρι να βρω τα χαρτια μου θα γραψω τα βασικα που θυμαμαι.
Τα λευκα ψωμια/φρυγανιες/κουλουρι τα αντικαθιστας με ολικης αλεσης και δεν καταναλωνεις ποσοτητα. Τα ζυμαρικα επισης. Ψαρι (κυριως σαρδελες, σολωμο και αλλο ενα μου ειχε πει να τα αποφευγω). Γλυκα καθολου,ζαχαρη γενικως (και σε ροφηματα,αναψυκτικα,χυμους απ εξω αλλα κ στιο σπιτι επινα λιγο χυμο φυσικο).Γαλακτοκομικα δεν καταναλωνω γενικα οποτε ηταν εκτος.Φρουτα ετρωγα λιγα μεσα στην μερα, για δεκατιανο μπορει να ετρωγα πχ ενα μηλο κ μετα παλι το απογευμα ενα φρουτο ή δυο μικρα (βερυκοκα ας πουμε).

Μικρα κ συχνα γευματα, το βραδυνο ελαφρυ.
Απο σαλατες κ λαχανικα επειδη δεν ειχα αντισωματα στο τοξοπλασμα ετρωγα μονο βραστα ή ψητα.

Δεν θυμαμαι αλλα. Να σας πω δεν δυσκολευτηηκα γιατι δεν ημουν στην πεινα. Ομως αυτη ηταν διατροφη με συστασεις του γιατρου κ μιας διατροφολογου (εκει ειχα παει πριν μεινω εγκυος κ ειχα παρει διατροφη εγκυμοσυνης) και ηταν "πανω μου", δλδ με βασεις τις εξετασεις μου και με βαση τα διατροφικα γουστα μου. Επειδη ειχατε διαβητη κυησης πιστευω την επομενη φορα θα σας δωσουν διατροφη και ισως να διαφερει σε σημεια απο την δικη μου, παντα ειναι φτιαγμενες με βαση τον καθενα μας,τα γουστα του και την κατασταση της υγειας του.

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Στα γρηγορα μεχρι να βρω τα χαρτια μου θα γραψω τα βασικα που θυμαμαι.
Τα λευκα ψωμια/φρυγανιες/κουλουρι τα αντικαθιστας με ολικης αλεσης και δεν καταναλωνεις ποσοτητα. Τα ζυμαρικα επισης. Ψαρι (κυριως σαρδελες, σολωμο και αλλο ενα μου ειχε πει να τα αποφευγω). Γλυκα καθολου,ζαχαρη γενικως (και σε ροφηματα,αναψυκτικα,χυμους απ εξω αλλα κ στιο σπιτι επινα λιγο χυμο φυσικο).Γαλακτοκομικα δεν καταναλωνω γενικα οποτε ηταν εκτος.Φρουτα ετρωγα λιγα μεσα στην μερα, για δεκατιανο μπορει να ετρωγα πχ ενα μηλο κ μετα παλι το απογευμα ενα φρουτο ή δυο μικρα (βερυκοκα ας πουμε).

Μικρα κ συχνα γευματα, το βραδυνο ελαφρυ.
Απο σαλατες κ λαχανικα επειδη δεν ειχα αντισωματα στο τοξοπλασμα ετρωγα μονο βραστα ή ψητα.

Δεν θυμαμαι αλλα. Να σας πω δεν δυσκολευτηηκα γιατι δεν ημουν στην πεινα. Ομως αυτη ηταν διατροφη με συστασεις του γιατρου κ μιας διατροφολογου (εκει ειχα παει πριν μεινω εγκυος κ ειχα παρει διατροφη εγκυμοσυνης) και ηταν "πανω μου", δλδ με βασεις τις εξετασεις μου και με βαση τα διατροφικα γουστα μου. Επειδη ειχατε διαβητη κυησης πιστευω την επομενη φορα θα σας δωσουν διατροφη και ισως να διαφερει σε σημεια απο την δικη μου, παντα ειναι φτιαγμενες με βαση τον καθενα μας,τα γουστα του και την κατασταση της υγειας του.

Αυτή μοιάζει πολύ με η διατροφή που έκανα για τον διαβήτη.Εγώ τα λευκά ζυμαρικά/χωμιά/ρύζια τα έχω κόψει χρόνια τώρα αλλά γαλακτοκομικά πχ τρώω αρκετά. Ωραία πήρα μία ιδέα πάντως, σε ευχαριστώ πολύSmile

maria90

maria90
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ALEXANDRA STR. έγραψε:Κοριτσια εκανα κι εγω την καμπυλη ζαχαρου μου (για μια ωρα) και οταν βγηκαν τα αποτελεσματα ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη οι τιμες ειναι λιγο οριακες θα πρεπει να την επαναλαβω για τρεις ληψεις αυτην την φορα!τρεις ωρες στο μικροβιολογικο!(θα κοψω φλεβα!)βεβαια δεν ειναι αυτο το θεμα μου αλλα το οτι οι τιμες μου για να σας το εξηγησω ειναι οι εξης!!Sadσας τα γραφω ακριβως οπως τα λεει στο χαρτι των εξετασεων)
Σακχαρο νηστειας: 79(τιμη αναφορας70-110mg/dl)
Σακχαρο σε 60λεπτα: 139(τιμη αναφορας 110-180mg/dl)
να σκεφτειται εγω οταν πρωτοειδα αυτες τις τιμες-πριν τις δει ο γιατρος μου-λεω ααα ωραια μεσα στο οριο ειναι οι τιμες μου...και τωρα με βαζει να τις ξανακανω!!!ειναι κατι ανησυχητικο;λετε να εχω διαβητη κυησης;εχω κληρονομικοτητα με ζαχαρο αλλα εγω δε τρωω σχεδον καθολου γλυκα και ζαχαρη!εχετε κατι να μου πειτε;;;;;









δεν θα πρεπει να ανυσηχεις εγω ειχα ζαχαρο νηστειας 98 και την πρςτη ωρα 140 περιπου εχω και κληρονομικοτητα..... το μονο που χρειαστηκε να κανω ειναι διαιτα..... καπως αυστηρη αν υποθεσουμε οτι ελεοσ εγκυοσ ειμαι....ενα γλυκακι το δικαιουμουν αλλα οχι ουτε μπανανα ουτε μελι ουτε μαρμελαδα ουτε τπτ.......μεχρι που ξαναεκανα 7 μηνων περιπου και ζαχαρο νηστειασ 72.... το πρωτο πραγμα που εκανα μετα το γιατρο????? πηγα και πηρα ενα μεγαλο παγωτο... γιατι περιτο να πω οτι ειμαι και τρελα γλυκατζου.....στην εγκυμοσυνη πιο πολυ μου στοιχησε που εκοψα ταγλυκα παρα το τσιγαρο.... γιατι μπορει να εφαγα το παγωτο και να κατεβασα το ζαχαρο στο 72 αλλα δεν σημαινει οτι μπορω να τρωω οτι θελω.... αφηστε που μου δωσαν μηχανημα και μετριωμουν καθε τρεισ και λιγο....οποτε αν και δεν ειμαι ειδικος με βαση οτι εγω δεν ειχα ζαχαρο παρατισ μεγαλεσ τιμες δεν εχεισ φοβο.... απλα αν εχεις κληρονομικοτητα κρατει στα γλυκα!!!!!!!!! προαιρετικα.... Very Happy ολα καλα σου ευχομαι να πανε!!!!

Lia.X

Lia.X
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμένα μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ζαχάρου ....έχει τύχει και σε καμιά αλλη ???

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Lia.X έγραψε:εμένα μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ζαχάρου ....έχει τύχει και σε καμιά αλλη ???

apo oti ksero kai exo akusei , einai ipoxreotiki eksetash .. alla apo oti exo katalavei apo thn stigmi pou kapoioi giatroi tin lene kai alloi oxi mallon tote den einai kai toso aparethth .. kai apo oti vlepo eisai 32 evdomadon .. auth ginete tn 28h evdomada ..!

Lia.X

Lia.X
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:εμένα μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ζαχάρου ....έχει τύχει και σε καμιά αλλη ???

apo oti ksero kai exo akusei , einai ipoxreotiki eksetash .. alla apo oti exo katalavei apo thn stigmi pou kapoioi giatroi tin lene kai alloi oxi mallon tote den einai kai toso aparethth .. kai apo oti vlepo eisai 32 evdomadon .. auth ginete tn 28h evdomada ..!

μου την ανεφερε αλλά μου είπε εσυ δεν χρειάζεται να την κάνεις....

τι να πω?παίζει ρόλο το βάρος??

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:εμένα μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ζαχάρου ....έχει τύχει και σε καμιά αλλη ???

apo oti ksero kai exo akusei , einai ipoxreotiki eksetash .. alla apo oti exo katalavei apo thn stigmi pou kapoioi giatroi tin lene kai alloi oxi mallon tote den einai kai toso aparethth .. kai apo oti vlepo eisai 32 evdomadon .. auth ginete tn 28h evdomada ..!

μου την ανεφερε αλλά μου είπε εσυ δεν χρειάζεται να την κάνεις....

τι να πω?παίζει ρόλο το βάρος??

katholou ! kai den borei o giatros na paei me to skeptiko oti esu den xreiazete .. ego eimai 19 xronon , ksekinisa me 46 kila eftasa ta 53 kai eixa diaviti kuhshs .. den exei na leei katholou to baros .. kai na fadasteis lene oti to moraki otan exeis diaviti einai pio megalo apo oti prepei .. emeis oute pio megales eimastan kai exume... ase .. apla epeidi to exo diavasei kai allou ean itan toso simadiki den tha sthn anefere apla tha thn apetuse den ksero ti ginete .. Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 679259 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 679259

Lia.X

Lia.X
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:εμένα μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ζαχάρου ....έχει τύχει και σε καμιά αλλη ???

apo oti ksero kai exo akusei , einai ipoxreotiki eksetash .. alla apo oti exo katalavei apo thn stigmi pou kapoioi giatroi tin lene kai alloi oxi mallon tote den einai kai toso aparethth .. kai apo oti vlepo eisai 32 evdomadon .. auth ginete tn 28h evdomada ..!

μου την ανεφερε αλλά μου είπε εσυ δεν χρειάζεται να την κάνεις....

τι να πω?παίζει ρόλο το βάρος??

katholou ! kai den borei o giatros na paei me to skeptiko oti esu den xreiazete .. ego eimai 19 xronon , ksekinisa me 46 kila eftasa ta 53 kai eixa diaviti kuhshs .. den exei na leei katholou to baros .. kai na fadasteis lene oti to moraki otan exeis diaviti einai pio megalo apo oti prepei .. emeis oute pio megales eimastan kai exume... ase .. apla epeidi to exo diavasei kai allou ean itan toso simadiki den tha sthn anefere apla tha thn apetuse den ksero ti ginete .. Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 679259 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 679259

τι να πώ ρε καλη μου ...
τώρα ανχώθηκα λιγάκι..... Rolling Eyes

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:εμένα μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ζαχάρου ....έχει τύχει και σε καμιά αλλη ???

apo oti ksero kai exo akusei , einai ipoxreotiki eksetash .. alla apo oti exo katalavei apo thn stigmi pou kapoioi giatroi tin lene kai alloi oxi mallon tote den einai kai toso aparethth .. kai apo oti vlepo eisai 32 evdomadon .. auth ginete tn 28h evdomada ..!

μου την ανεφερε αλλά μου είπε εσυ δεν χρειάζεται να την κάνεις....

τι να πω?παίζει ρόλο το βάρος??

katholou ! kai den borei o giatros na paei me to skeptiko oti esu den xreiazete .. ego eimai 19 xronon , ksekinisa me 46 kila eftasa ta 53 kai eixa diaviti kuhshs .. den exei na leei katholou to baros .. kai na fadasteis lene oti to moraki otan exeis diaviti einai pio megalo apo oti prepei .. emeis oute pio megales eimastan kai exume... ase .. apla epeidi to exo diavasei kai allou ean itan toso simadiki den tha sthn anefere apla tha thn apetuse den ksero ti ginete .. Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 679259 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 679259

τι να πώ ρε καλη μου ...
τώρα ανχώθηκα λιγάκι..... Rolling Eyes

baaa min anxonesai ..! kai emena pou mu vrike diaviti dn me evale oute na tin epanalavo tn eksetash ute na thn metrao ute kan na pao se endokrinologo .mia ditrofi m eipe kai toso . se liges meres beno stn mina m .. an itan tosoooo sovarooo pia dn tha me evaze na ta kano ola auta>?? ti na s po dn ksero ti ginete

Lia.X

Lia.X
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:εμένα μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ζαχάρου ....έχει τύχει και σε καμιά αλλη ???

apo oti ksero kai exo akusei , einai ipoxreotiki eksetash .. alla apo oti exo katalavei apo thn stigmi pou kapoioi giatroi tin lene kai alloi oxi mallon tote den einai kai toso aparethth .. kai apo oti vlepo eisai 32 evdomadon .. auth ginete tn 28h evdomada ..!

μου την ανεφερε αλλά μου είπε εσυ δεν χρειάζεται να την κάνεις....

τι να πω?παίζει ρόλο το βάρος??

katholou ! kai den borei o giatros na paei me to skeptiko oti esu den xreiazete .. ego eimai 19 xronon , ksekinisa me 46 kila eftasa ta 53 kai eixa diaviti kuhshs .. den exei na leei katholou to baros .. kai na fadasteis lene oti to moraki otan exeis diaviti einai pio megalo apo oti prepei .. emeis oute pio megales eimastan kai exume... ase .. apla epeidi to exo diavasei kai allou ean itan toso simadiki den tha sthn anefere apla tha thn apetuse den ksero ti ginete .. Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 679259 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 679259

τι να πώ ρε καλη μου ...
τώρα ανχώθηκα λιγάκι..... Rolling Eyes

baaa min anxonesai ..! kai emena pou mu vrike diaviti dn me evale oute na tin epanalavo tn eksetash ute na thn metrao ute kan na pao se endokrinologo .mia ditrofi m eipe kai toso . se liges meres beno stn mina m .. an itan tosoooo sovarooo pia dn tha me evaze na ta kano ola auta>?? ti na s po dn ksero ti ginete


ξε-ανχωθηκα λίγο.... tongue

τι να πώ...ότι μας λένε οι γιατροί μας κάνουμε...
με το καλό το νινι σου !!! ΠΗΤ πότε έχεις ?

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:εμένα μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ζαχάρου ....έχει τύχει και σε καμιά αλλη ???

apo oti ksero kai exo akusei , einai ipoxreotiki eksetash .. alla apo oti exo katalavei apo thn stigmi pou kapoioi giatroi tin lene kai alloi oxi mallon tote den einai kai toso aparethth .. kai apo oti vlepo eisai 32 evdomadon .. auth ginete tn 28h evdomada ..!

μου την ανεφερε αλλά μου είπε εσυ δεν χρειάζεται να την κάνεις....

τι να πω?παίζει ρόλο το βάρος??

katholou ! kai den borei o giatros na paei me to skeptiko oti esu den xreiazete .. ego eimai 19 xronon , ksekinisa me 46 kila eftasa ta 53 kai eixa diaviti kuhshs .. den exei na leei katholou to baros .. kai na fadasteis lene oti to moraki otan exeis diaviti einai pio megalo apo oti prepei .. emeis oute pio megales eimastan kai exume... ase .. apla epeidi to exo diavasei kai allou ean itan toso simadiki den tha sthn anefere apla tha thn apetuse den ksero ti ginete .. Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 679259 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 679259

τι να πώ ρε καλη μου ...
τώρα ανχώθηκα λιγάκι..... Rolling Eyes

baaa min anxonesai ..! kai emena pou mu vrike diaviti dn me evale oute na tin epanalavo tn eksetash ute na thn metrao ute kan na pao se endokrinologo .mia ditrofi m eipe kai toso . se liges meres beno stn mina m .. an itan tosoooo sovarooo pia dn tha me evaze na ta kano ola auta>?? ti na s po dn ksero ti ginete


ξε-ανχωθηκα λίγο.... tongue

τι να πώ...ότι μας λένε οι γιατροί μας κάνουμε...
με το καλό το νινι σου !!! ΠΗΤ πότε έχεις ?

apla ores ores agxonome poli , ores ores leo oi miteres nas den ekanan kamia apo oles autes tis eksetaseis kai mia xara vgikame .... ores ores omos fovamai giati mporo apo monh mou na rithmiso mia diatrofi ? telos padon.. 4-5.! to savato beno stn mina m .. alla apo oti exo diavasei , diavitikes manules benun 38h evdomada me proklisi .. tora pou tha pao auth thn evdomada ston giatro , tha do ti tha m pei ... me to kalo kai sena i bubu su Smile Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 536304 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 536304 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 604962 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 604962

Lia.X

Lia.X
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Loukia M. έγραψε:
apla ores ores agxonome poli , ores ores leo oi miteres nas den ekanan kamia apo oles autes tis eksetaseis kai mia xara vgikame .... ores ores omos fovamai giati mporo apo monh mou na rithmiso mia diatrofi ? telos padon.. 4-5.! to savato beno stn mina m .. alla apo oti exo diavasei , diavitikes manules benun 38h evdomada me proklisi .. tora pou tha pao auth thn evdomada ston giatro , tha do ti tha m pei ... me to kalo kai sena i bubu su Smile Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 536304 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 536304 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 604962 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 604962


μην αγχώνεσαι καθόλου!εγώ τι να πώ που δεν την έκανα καν.... pale με το καλό!!!! Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 654316 τα έχεις ετοιμάσει όλα??
ρουχάκια...δωμάτιο ...

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:
apla ores ores agxonome poli , ores ores leo oi miteres nas den ekanan kamia apo oles autes tis eksetaseis kai mia xara vgikame .... ores ores omos fovamai giati mporo apo monh mou na rithmiso mia diatrofi ? telos padon.. 4-5.! to savato beno stn mina m .. alla apo oti exo diavasei , diavitikes manules benun 38h evdomada me proklisi .. tora pou tha pao auth thn evdomada ston giatro , tha do ti tha m pei ... me to kalo kai sena i bubu su Smile Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 536304 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 536304 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 604962 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 604962


μην αγχώνεσαι καθόλου!εγώ τι να πώ που δεν την έκανα καν.... pale με το καλό!!!! Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 654316 τα έχεις ετοιμάσει όλα??
ρουχάκια...δωμάτιο ...

nai sosto kai auto... elaaaa moreeeee tzaba agxonomaste ores ores.. an su po oti den exo etoimasei sxedon tpt tha me pistepseis? vevaia aurio pao na paro krevati , sirtarieres alaksieres Razz kapoia ruxa exo parei vevaia ( polla mn su po ) apla epeidi i kuniada m genise prosfata kai eixe POLLAAAAAAA tha mu ta steilei auth opos kai kalathuna kai kathisma autokinitu kai karotsi .. hmm ena sling exo parei ego .. kai prepei na arxiso kai me mena na ftiakso valitsa .. Razz haha Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 esuuuu ???Very Happy:D:D

Lia.X

Lia.X
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Loukia M. έγραψε:

nai sosto kai auto... elaaaa moreeeee tzaba agxonomaste ores ores.. an su po oti den exo etoimasei sxedon tpt tha me pistepseis? vevaia aurio pao na paro krevati , sirtarieres alaksieres Razz kapoia ruxa exo parei vevaia ( polla mn su po ) apla epeidi i kuniada m genise prosfata kai eixe POLLAAAAAAA tha mu ta steilei auth opos kai kalathuna kai kathisma autokinitu kai karotsi .. hmm ena sling exo parei ego .. kai prepei na arxiso kai me mena na ftiakso valitsa .. Razz haha Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 esuuuu ???Very Happy:D:D


χεχεχεχε Laughing

ε δεν πειράζει κι εγω τι δικιά μου βαλίτσα μόλις μπω στον 9ο θα την ετοιμάσω....
περιμένω το δωμάτιο του μωρού μέσα στο μηνα...κρεβατάκι-αλαξιερα-ντουλάπα...
τα ρουχάκια του τα πηρα ...σεντονάκια μόνο μου λείπουν...αλλά δεν βιάζομαι

και το καρότσι το πηρα αυτα που ειναι 3 σε 1. της concord.

sling δεν πηρα.... scratch

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:

nai sosto kai auto... elaaaa moreeeee tzaba agxonomaste ores ores.. an su po oti den exo etoimasei sxedon tpt tha me pistepseis? vevaia aurio pao na paro krevati , sirtarieres alaksieres Razz kapoia ruxa exo parei vevaia ( polla mn su po ) apla epeidi i kuniada m genise prosfata kai eixe POLLAAAAAAA tha mu ta steilei auth opos kai kalathuna kai kathisma autokinitu kai karotsi .. hmm ena sling exo parei ego .. kai prepei na arxiso kai me mena na ftiakso valitsa .. Razz haha Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 esuuuu ???Very Happy:D:D


χεχεχεχε Laughing

ε δεν πειράζει κι εγω τι δικιά μου βαλίτσα μόλις μπω στον 9ο θα την ετοιμάσω....
περιμένω το δωμάτιο του μωρού μέσα στο μηνα...κρεβατάκι-αλαξιερα-ντουλάπα...
τα ρουχάκια του τα πηρα ...σεντονάκια μόνο μου λείπουν...αλλά δεν βιάζομαι

και το καρότσι το πηρα αυτα που ειναι 3 σε 1. της concord.

sling δεν πηρα.... scratch

kai emena auto tha m dosei i kuniada m tis chicco to trio .. nai vlepeis ute sendonakia dn exo parei ..:p
tora to sling isos einai kai noris na t pareis ego to xo apo tn 30 evdomada ..:p apla maresei poliiiiii pragmatika .. alla viastika kai to pira apo kapu pu dn mou fenodai kai toso kalo osoo kapoia alla vrika meta .. isos idea m gt vevaia dn to exo xrisimopoihsei poli ..:p nai kanonika h valitsa prepei na einai etoimi otan beis sto mina s ade mexri thn 37h .. ego den exo kanei kan ta psonia ..:p ase pu ola auta ta ruxalakia thelun plisimo sideroma opos kai ta dika mas pou tha parume opos kai ola ..mallon exo argisei ligo scratch scratch scratch

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Loukia M. έγραψε:
Lia.X έγραψε:
Loukia M. έγραψε:

nai sosto kai auto... elaaaa moreeeee tzaba agxonomaste ores ores.. an su po oti den exo etoimasei sxedon tpt tha me pistepseis? vevaia aurio pao na paro krevati , sirtarieres alaksieres Razz kapoia ruxa exo parei vevaia ( polla mn su po ) apla epeidi i kuniada m genise prosfata kai eixe POLLAAAAAAA tha mu ta steilei auth opos kai kalathuna kai kathisma autokinitu kai karotsi .. hmm ena sling exo parei ego .. kai prepei na arxiso kai me mena na ftiakso valitsa .. Razz haha Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 215994 esuuuu ???Very Happy:D:D


χεχεχεχε Laughing

ε δεν πειράζει κι εγω τι δικιά μου βαλίτσα μόλις μπω στον 9ο θα την ετοιμάσω....
περιμένω το δωμάτιο του μωρού μέσα στο μηνα...κρεβατάκι-αλαξιερα-ντουλάπα...
τα ρουχάκια του τα πηρα ...σεντονάκια μόνο μου λείπουν...αλλά δεν βιάζομαι

και το καρότσι το πηρα αυτα που ειναι 3 σε 1. της concord.

sling δεν πηρα.... scratch

kai emena auto tha m dosei i kuniada m tis chicco to trio .. nai vlepeis ute sendonakia dn exo parei ..:p
tora to sling isos einai kai noris na t pareis ego to xo apo tn 30 evdomada ..:p apla maresei poliiiiii pragmatika .. alla viastika kai to pira apo kapu pu dn mou fenodai kai toso kalo osoo kapoia alla vrika meta .. isos idea m gt vevaia dn to exo xrisimopoihsei poli ..:p nai kanonika h valitsa prepei na einai etoimi otan beis sto mina s ade mexri thn 37h .. ego den exo kanei kan ta psonia ..:p ase pu ola auta ta ruxalakia thelun plisimo sideroma opos kai ta dika mas pou tha parume opos kai ola ..mallon exo argisei ligo scratch scratch scratch

sorry gia to sling ithela na po den to exo xrisimopoihsei KAN Razz

Lia.X

Lia.X
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Loukia M. έγραψε:
kai emena auto tha m dosei i kuniada m tis chicco to trio .. nai vlepeis ute sendonakia dn exo parei ..:p
tora to sling isos einai kai noris na t pareis ego to xo apo tn 30 evdomada ..:p apla maresei poliiiiii pragmatika .. alla viastika kai to pira apo kapu pu dn mou fenodai kai toso kalo osoo kapoia alla vrika meta .. isos idea m gt vevaia dn to exo xrisimopoihsei poli ..:p nai kanonika h valitsa prepei na einai etoimi otan beis sto mina s ade mexri thn 37h .. ego den exo kanei kan ta psonia ..:p ase pu ola auta ta ruxalakia thelun plisimo sideroma opos kai ta dika mas pou tha parume opos kai ola ..mallon exo argisei ligo scratch scratch scratch

sorry gia to sling ithela na po den to exo xrisimopoihsei KAN Razz[/quote]

χαχαχαχα Respect Respect
μμμμ.....μηπως απο αύριο να αρχίσεις με το πλύσιμο ? Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 417472
εγω τα έπλυνα και τα σιδέρωσα τα πιο πολλά...αλλα κι εγω εχω ακόμα ...για τη δικιά μου βαλιτσα κι εγω δεν έχω πάρει τιποτα... Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 5 911307

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις