Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
39 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 39 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 9]

151ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Πεμ Ιουν 02, 2011 3:50 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάντως είδατε πόσο ευαίσθητες χορδέ αγγίζει το συγκεκριμένο θέμα;

Χθες πήγαμε βόλτα με τον μικρό μου στο λιμανάκι και σας θυμήθηκα, γιατί είδα μια οικογένεια με ένα μωρό στο καρότσι και έναν τεράστιο σκύλο δίπλα! Εκεί αναλογίστηκα πόσα σχόλια θα ακούνε αυτοί οι άνθρωποι στο δρόμο από ενοχλητικούς που σκέφτονται φωναχτά... Ο μικρός μου άμα δει καρότσι με παιδάκι ή σκυλί, τρέχει προς τα πάνω του! Φανταστείτε πως έκανε που τα είδε και τα δύο μαζί! Δεν μπορούσα να τον μαζέψω! Laughing Laughing Laughing Παρακάτω συναντήσαμε και αρκετά αδέσποτα και εκεί θυμήθηκα αυτά που έλεγε η Άσπα για τον τρόπο να τα απομακρύνουμε χωρίς να δώσουμε την εντύπωση στο παιδί ότι πρέπει να τα φοβόμαστε. Άσπα, πολύ εύστοχη και χρήσιμη η συμβουλή σου!

152ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Πεμ Ιουν 02, 2011 4:05 am

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ελενα μη ζητας συγνωμη δεν εγινε τιποτα. Εδω στην περιοχη που εχουμε αδεσποτα τα περισσοτερα ειναι ηρεμα και εμεις τα χαιδευουμε κανονικα και μαλιστα ενα τον κοντο, ετσι τον φωναζουμε και ακουει κιολας στο ονομα, τα τελευταια χρονια τον εχουμε υιοθετησει το ταιζουμε πρωι βραδυ και αν αρωστησει τον τρεχουμε και στο κτηνιατρο. Η αληθεια ειναι οτι βαζω πρωτα τον Αποστολη να χαιδεψει ενα σκυλι που δεν ξερω και μετα ξεθαρευω εγω αλλα οτι ειναι σπιτικο στην περιχη χαδια και αγκαλιες κανονικα οπως κανω στη δικια μου.

http://www.worldjamboree.gr

153ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Πεμ Ιουν 02, 2011 12:53 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
την φοβία για τα σκυλακια- οπως κ ολες τις φοβιες πρεπει να τις αντιμετωπίσουμε / αντιμετωπίζουμε με επιμονη κ αποφασιστικότητα για να τις ξεπερασουμε.
Η κουνιάδα μου εβλεπε σκύλο κ τσιριζε- ιδρωνε κ ετρεμε- αλλα επειδη είχε καλό κινητρο--> το οτι δεν ηθελε να γίνουν τα παιδια της φοβικά απέναντι στα ζώα το πάλεψε- την βοηθησαμε κ εμεις- κ τωρα πια οταν ερχεται σπίτι μας είναι πολυ χαλαρή κ αφήνει κ στον σκύλο να την μυρίζει κ να καθεται κοντα της. Πολυ τους χαιρομαι αυτούς τους ανθρώπους Very Happy

154ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Πεμ Ιουν 02, 2011 11:22 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια, αν αναφέρεστε στο σχόλιο που έκανα για τα αδέσποτα, θα σας πω ότι προσωπικά δεν έχω καμία φοβία. Από την άλλη όμως νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να αφήσω τον 15 μηνών γιο μου να χαϊδέψει και να παίξει με ένα. Και δεν σκέφτομαι καθόλου τα μικρόβια ή τα τσιμπούρια. Αυτό που με σταματά είναι αυτό που συζητούσε η Άσπα με μια κοπέλα πιο πάνω και συμφωνώ. Έλεγαν λοιπόν ότι ενα αδέσποτο που ζει στο δρόμο έρμαιο στην τρέλα του καθενός, μπορεί να έχει ψυχολογικά προβλήματα. Ενώ ένα σκυλάκι "από σπίτι" δεν έχει τέτοια θέματα. Θα περιμένω λοιπόν λίγο να μεγαλώσει που δεν θα κινδυνεύει η ζωή του από ένα δάγκωμα.

155ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Πεμ Ιουν 02, 2011 11:29 pm

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα Mariam εγω μιλησα πρωτη για τα αδεσποτα αλλα δεν εννοουσα κατι για σενα και γραφω κιολας οτι σκυλι που δεν το ξερω βαζω μπροστα τον αντρα μου ο οποιος δεν φοβαται τιποτα και αγκαλιαζει τα παντα . Συμφωνω μαζι σου οτι παιδακι μικρο δεν το βαζεις να χαιδεψει οτι σκυλι βρεις, θελει πιο πολυ προσοχη.

http://www.worldjamboree.gr

156ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Ιουν 03, 2011 12:09 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dimitra37 έγραψε:Καλημερα Mariam εγω μιλησα πρωτη για τα αδεσποτα αλλα δεν εννοουσα κατι για σενα και γραφω κιολας οτι σκυλι που δεν το ξερω βαζω μπροστα τον αντρα μου ο οποιος δεν φοβαται τιποτα και αγκαλιαζει τα παντα . Συμφωνω μαζι σου οτι παιδακι μικρο δεν το βαζεις να χαιδεψει οτι σκυλι βρεις, θελει πιο πολυ προσοχη.

Ναι μωρέ, σκέφτομαι ότι τόσος που είναι θα τον κάνει μια χαψιά... ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω. Βέβαια, δεν έχω ακούσει πολλά περιστατικά επίθεσης από αδέσποτο αλλά δεν το ρισκάρω. Καλά άμα μεγαλώσει δεν θα φοβάμαι πια, θα τον αφήνω. Δεν θέλω να του λεω μη και μη όπως μου έλεγαν εμένα που λαχταρούσα να πιάσω ένα σκυλί ή γατί και δεν με άφηναν! Mad Mad Mad Και μικρή τα φοβόμουν γιατί με είχαν κυνηγήσει 2 για να παίξουν, και τώρα ξέρω ότι τον φόβο μου τον ενίσχυαν οι γονείς μου. Όμως μεγαλώνοντας το σκέφτηκα λογικά και παρατηρώντας τα είδα ότι δεν υπάρχει λόγος να τα φοβάμαι (εκτός από μερικά με πολύ προκλητική συμπεριφορά, χαχα). Νομίζω ότι παίζει ρόλο και η ράτσα στον χαρακτήρα. Ο κουμπάρος μου είχε ένα μαύρο λύκο τεράστιο που ποτέ δεν κατάφερε να του επιβληθεί. Ο σκύλος κατουρούσε τα πάντα και τους πάντες. Ότι κυκλοφορούσε, το έκανε δικό του! Laughing Laughing Laughing Ήταν και ένιωθε ο αρχηγός της αγέλης...

157ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Ιουν 03, 2011 12:42 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρια ούτε εγω εννοουσα εσενα- το πηγε εκει η κουβέντα κ αναφερθηκα στη κουνιαδα μου Very Happy

αχ μπειτε στο παρακατω link και διαβαστε για αυτον τον αξιέπαινο κύριο.
Το ειχα δει παλιοτερα στο fb κ τωρα το ξαναπέτυχα:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=106698292713711&set=a.104441969606010.2181.104440939606113&type=1&theater

158ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Ιουν 03, 2011 1:03 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:Μαρια ούτε εγω εννοουσα εσενα- το πηγε εκει η κουβέντα κ αναφερθηκα στη κουνιαδα μου Very Happy

αχ μπειτε στο παρακατω link και διαβαστε για αυτον τον αξιέπαινο κύριο.
Το ειχα δει παλιοτερα στο fb κ τωρα το ξαναπέτυχα:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=106698292713711&set=a.104441969606010.2181.104440939606113&type=1&theater

Πω-πω μπράβο στον άνθρωπο! Δεν το ήξερα ότι κάνουν ευθανασία σε ανάπηρα ζώα... Ομολογώ πως το θεωρώ πολύ άδικο γιατί έναν ανάπηρο άνθρωπο τον βοηθάνε να ζήσει με πατερίτσες, αναπηρικά καροτσάκια κτλ. Στα ζώα γιατί η ευθανασία είναι η καλύτερη λύση; Απορώ πραγματικά. Και είναι θλιβερο που ο παραπάνω κύριος που φρόντισε το σκυλί του και απέρριψε την ευθανασία αποτελεί φαινόμενο.

159ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Ιουν 03, 2011 1:31 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία μου...αστα...δεν φανταζεσαι για ποιους λόγους κανουν ευθανασια σε ζωα...
στα αδέσποτα που δεν υιοθετούνται μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα- στο εξωτερικό αυτο ξερω οτι ισχύει σίγουρα...
στα γερικα άλογα κ σκυλια κούρσας...(τα οποια φαντασου οτι δεν εχουν προβλημα υγείας- απλά τους ειναι απο μια ηλικία κ μετά 'αχρηστα'...
φετος μαλιστα ανακάλυψαν κάποιο κύριο στην Αγγλία αν θυμασμαι καλα που το ειχε κανει επάγγελμα- χιλιαδες νεκρα σκυλια θαμενα εξω απο το σπιτι του..μετα απο ευθανασία...
για να μην αναφερθώ στα ζώα που πεθαίνουν μετα απο χρηση τους ως πειραματόζωα....κ να ταν μόνο αυτα...
ο φακελος κακοποίηση ζώων ειναι τεραστιος...

στον παρακάτω σύνδεσμο όποια αντέξει μπορεί να παρακολουθησει το ντοκυμαντερ EARTHLINGS. Σας προειδοποιώ- είναι για γερά νευρα- εγω εχασα τον υπνο μου για πολυ καιρό- μου άλλαξε τα μυαλά στην κυριολεξια και φυσικά οσο κ αν με ενόχλησε μου άνοιξε τα μάτια...
προειδοποιώ είναι εξαιρετικά σκληρό.
αποτελειται απο πολλα parts- παραθέτω το 1ο. τα υπόλοιπα τα βρίσκετε στη λιστα με τα βιντεο δεξια της οθόνης.
https://www.youtube.com/watch?v=nkLt88_u5lQ

160ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Ιουν 03, 2011 2:18 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλό είναι να γνωρίζουμε την αλήθεια όσο και αν σοκάρει για να ξέρουμε που ζούμε και να βλέπουμε και τα πράγματα από μία άλλη σκοπιά. Είδα το πρώτο μέρος, και πολύ ενδιαφέρον όπως το περιγράφει και μας κάνει να σκεφτόμαστε ότι είμαστε πάνω από όλα ζώα και μοιραζόμαστε τον ίδιο πλανήτη. Το μόνο που δέχομαι είναι να σκοτώσει κάποιος για να τραφεί γιατί ανήκουμε στην τροφική αλυσίδα. Όμως μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι τα κίνητρα είναι πολλά και στην ουσία έχω την αίσθηση ότι αν σκοτώναμε μονο για να τραφούμε, δεν θα υπήρχαν τόσα ζώα απειλούμενα να εξαφανιστούν, δεν θα είχαν εξαφανιστεί πολλά και δεν θα αποτελούσαμε απειλή για όλον τον πλανήτη γενικά. Δεν σκοτώνουμε μόνο για να τρραφούμε. Σκοτώνουμε για την γούνα και οτιδήποτε μπορούμε να πάρουμε απο ένα ζώο το οποίο εμείς δεν έχουμε. Σκοτώνουμε για χόμπι. Σκοτώνουμε για να μην μας καταστρέφουν τα δίχτυα ή τις καλλιέργειες. Σκοτώνουμε από συμπόνοια τάχα, για να μην βασανίζεται ένα πληγωμένο ζώο. Σκοτώνουμε για πολλούς λόγους μα πάνω από όλα, σκοτώνουμε επειδή μπορούμε.

161ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Ιουν 03, 2011 2:42 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε: Σκοτώνουμε για πολλούς λόγους μα πάνω από όλα, σκοτώνουμε επειδή μπορούμε.

ακριβώς.. Sad

162ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Ιουν 03, 2011 4:09 am

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koukida έγραψε:αχ μπειτε στο παρακατω link και διαβαστε για αυτον τον αξιέπαινο κύριο.
Το ειχα δει παλιοτερα στο fb κ τωρα το ξαναπέτυχα:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=106698292713711&set=a.104441969606010.2181.104440939606113&type=1&theater

ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 417472 ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 417472

163ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Σαβ Σεπ 24, 2011 5:48 am

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα!ειμαι καινουρια στην παρεα και σε 2 μηνες θα γινω μανουλα.εχω ενα λυκοσκυλακι 3,5 χρονων που το βρηκα στα σκουπιδια.δεν εχω σκοπο να το διωξω.δεν περασε καν απο το μυαλο μας.ο γυναικολογος μου που εχει μωρο εχει επισης σκυλια στο σπιτι και ο παιδιατρος μου ειπε να μην ανησυχω αφου ειναι εμβολιασμενο.το ιδιο ισχυει και για τις γατουλες.εμεις τα κανουμε τα παιδια μας αποστειρωμενα και δεν τους δινουμε αντισωματα.φυσικα τον πρωτο καιρο τα εχουμε υπο την επιβλεψη μας για να μη ζηλεψουν.εμεις παντως ειμαστε 4 αδερφια και παντα υπηρχε σκυλακι σπιτι.δεν παθαμε τιποτα

http://stefxon@gmail.com

164ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Πεμ Οκτ 13, 2011 2:48 pm

beba160a

beba160a
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μανουλες Σ Ο Σ.....ζητω βοηθεια με τις πολυτιμεςν συμβουλες σας. καπου πισω στα ποστ αυτης της ενοτητας οταν ακομα ημουν εγκυος ανεφερα οτι ειμαι εκτοα απο μελουσα μανουλα ειμαι και σκυλομανουλα.
ημουν πολυ αισιοδοξη για την επιστροφη στο σπιτι με το μωρο και ειχα ετοιμασει και το σκυλακι με τα εμβολια του την αποπαρασιτωση το κουρεματακι του. επισης ειχαμε αγορασει και ψηλα επιπλακια γαι το μωρο για να μηνφτανει το σκυλακι να πηδηξει πανω του.
δυστυχως τα πραγματα δεν πηγαν οπως τα ειχαμς υπολογισει. το σκυλακι ζηλευει υπερβολικα το μωρο. αν και ειναι μια σταλιτσα καταφερε και γατζωθηκε στο παρκοκρεβατο και στο τσακ προλαβαμε. φρεσκογενημενη να ποναω και να θηλαζω ορθια ,να γαβγιζει συνεχεια να γρατζουναει τις πορτες. μεσα σε 2 μερες βγηκα off. τελικα ζητησα με βαρια καρδια απο τους γονεις μου να παρουν λιγες μερες το σκυλι να συνελθω απο τη γεννα. σε 10 μερες που ξαναηρθε σπιτι με το που μπηκε μεσα δεν μου εδωσε καμια σημασια και πηγε τρεχοντας να ορμηξει στο μωρο και γαβγιζε ασταματητα. το πηρε ο πατερας μου και εφυγε αμεσως. το θεμα τωρα ειναι οτι οι γονεις μου δεν μπορουν να το κρατησουν αλλο και θα πρεπει να το ξαναπαρω. δεν ξερω τι να κανω...το λατρευω το σκυλακι μου αλλα φοβαμαι και για το μωρο μου. αν για λιγο αφαιρεθω μπορει να εχουμε κατι δυσαρεστο,αφηστε που ηδη ειμαι παραπολυ κουρασμενη και δεν ειμαι σε θεση να διαχειριστω καταστασεις. σας παρακαλω πειτε μου τι κανατε εσεις με τα σκυλακια σας οταν ηρθαν τα μωρα στο σπιτι? πως αντιμετωπιζεται η ζηλια? εχετε να προτεινετε κατι? help help help ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 585182

165ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Πεμ Οκτ 13, 2011 11:30 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
beba160a έγραψε:μανουλες Σ Ο Σ.....ζητω βοηθεια με τις πολυτιμεςν συμβουλες σας. καπου πισω στα ποστ αυτης της ενοτητας οταν ακομα ημουν εγκυος ανεφερα οτι ειμαι εκτοα απο μελουσα μανουλα ειμαι και σκυλομανουλα.
ημουν πολυ αισιοδοξη για την επιστροφη στο σπιτι με το μωρο και ειχα ετοιμασει και το σκυλακι με τα εμβολια του την αποπαρασιτωση το κουρεματακι του. επισης ειχαμε αγορασει και ψηλα επιπλακια γαι το μωρο για να μηνφτανει το σκυλακι να πηδηξει πανω του.
δυστυχως τα πραγματα δεν πηγαν οπως τα ειχαμς υπολογισει. το σκυλακι ζηλευει υπερβολικα το μωρο. αν και ειναι μια σταλιτσα καταφερε και γατζωθηκε στο παρκοκρεβατο και στο τσακ προλαβαμε. φρεσκογενημενη να ποναω και να θηλαζω ορθια ,να γαβγιζει συνεχεια να γρατζουναει τις πορτες. μεσα σε 2 μερες βγηκα off. τελικα ζητησα με βαρια καρδια απο τους γονεις μου να παρουν λιγες μερες το σκυλι να συνελθω απο τη γεννα. σε 10 μερες που ξαναηρθε σπιτι με το που μπηκε μεσα δεν μου εδωσε καμια σημασια και πηγε τρεχοντας να ορμηξει στο μωρο και γαβγιζε ασταματητα. το πηρε ο πατερας μου και εφυγε αμεσως. το θεμα τωρα ειναι οτι οι γονεις μου δεν μπορουν να το κρατησουν αλλο και θα πρεπει να το ξαναπαρω. δεν ξερω τι να κανω...το λατρευω το σκυλακι μου αλλα φοβαμαι και για το μωρο μου. αν για λιγο αφαιρεθω μπορει να εχουμε κατι δυσαρεστο,αφηστε που ηδη ειμαι παραπολυ κουρασμενη και δεν ειμαι σε θεση να διαχειριστω καταστασεις. σας παρακαλω πειτε μου τι κανατε εσεις με τα σκυλακια σας οταν ηρθαν τα μωρα στο σπιτι? πως αντιμετωπιζεται η ζηλια? εχετε να προτεινετε κατι? help help help ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 585182

Κοπελα μου να σου ζησει το μωρακι σου! Δεν εχω σκυλάκι αλλα καμια φορα παρακολουθω μια εκπομπη που εχει ο ΣΚΑΙ με μια εκπαιδευτρια σκυλων. Μηπως θα σας βοηθουσε αν φερνατε εναν εκπαιδευτη; Το σκυλί σου θελει χρονο και ειδική μεταχειριση και δεν ξερω κατα ποσο εισαι διαθεσιμη στην φαση που εισαι να του τα αφιερωσεις. Ειναι λογικό μωρε, και παιδακι να ηταν παλι θα ζηλευε το μικροτερο! Απλα πρεπει να μαθει οτι ιεραρχικά το μωρο ειναι ανωτερο μεσα στην οικογενεια ομως δεν μπορω να σε συβουλέψω περεταιρω για το πως να το πετυχετε αυτο.

166ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Οκτ 14, 2011 1:52 am

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΕΤΣΙ ΟΥΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΜΩΡΟ.. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΝ ΔΩΣΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ 2 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.. ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ. ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΕΤΣΙ..

167ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Οκτ 14, 2011 1:54 am

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Α ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΤΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ.. ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.

168ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Οκτ 14, 2011 2:16 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μωρό και Σκύλος [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]





[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Σίγουρα
έχουμε ακούσει άσχημα περιστατικά στην τηλεόραση, αλλά με λίγη
προσπάθεια τα αποτελέσματα θα είναι θεαματικά. Ο τρόπος είναι απλός:
σωστή προετοιμασία, εμμονή με τους κανόνες και διατήρηση ρουτίνας.









Πριν έρθει το μωρό.



Τη στιγμή που οι γονείς θα μάθουν για τη νέα άφιξη πρέπει να αναρωτηθούν:



1)Έχει ο σκύλος σας προβλήματα συμπεριφοράς; Πχ.:
Πηδάει ο σκύλος επάνω σας, σε άλλα μέλη της οικογένειας, σε ξένους κ.τ.λ. ή/και γαυγίζει επανειλημμένα;
Ανταποκρίνεται σε βασικές εντολές, κάτσε, άστο, μείνε, έλα;
Έχει δείξει ποτέ σημάδια επιθετικότητας, όπως γρύλισμα, σήκωμα επάνω χείλους, δάγκωμα;
Έχει φοβίες; Πχ. σε θορύβους, ξένους, πολυκοσμία, κ.τ.λ.;




Όλα
τα παραπάνω προβλήματα χρίζουν την άμεση προσοχή σας. Μέσω της βασικής
εκπαίδευσης (τη δική σας και του σκύλου) θα αναπτυχθεί μια πιο σταθερή
σχέση ανάμεσα σας και ο σκύλος θα είναι γεμάτος αυτοπεποίθηση και
αντάξιο μέλος της οικογένειας. Αγάπη, εμπιστοσύνη και σεβασμός είναι τα
απαραίτητα συστατικά, ειδικά σε αυτή τη φάση της ζωής σας.




2) Πόσο χρόνο αφιερώνετε στο σκύλο σας καθημερινά;

Πόσο θα αλλάξει αυτό
μετά την άφιξη του μωρού; Θυμηθείτε ότι ακόμη και αν έχετε τις καλύτερες
των προθέσεων, ένα μωρό απαιτεί πολύ χρόνο.

Τι μπορείτε να κάνετε για να κρατήσετε τις ισορροπίες;

Προσπαθήστε
να τηρήσετε ωράριο στις βόλτες. Κάθε μέρα τις ίδιες ώρες ο σκύλος
πρέπει να τρώει και να βγαίνει βόλτα. Οι σκύλοι, όπως και τα μωρά,
λατρεύουν τη ρουτίνα. Βρείτε παιχνίδια, τα οποία δεν είναι πολύ
κουραστικά για εσάς, ζητήστε βοήθεια από συγγενείς κ.τ.λ.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~PetCorner.Gr~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
3) Τι προνόμια έχει ο σκύλος σας?


Επιτρέπεται να τρέχει μέσα στο σπίτι; Να ανεβαίνει στον καναπέ, να κοιμάται μαζί σας στο κρεβάτι κ.τ.λ. ;


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Gidget, του John Karpinsky

Σκεφτείτε τι θα θέλατε να αλλάξει και φροντίστε το πολύ πριν έρθει το μωρό.




4) Είναι εξοικειωμένος με μυρωδιές και ήχους μωρού;

Διαμορφώστε νωρίς το δωμάτιο του μωρού.

Γνωρίστε στο σκύλο διάφορες παιδικές μυρωδιές, πούδρα, πάνα, λοσιόν κ.τ.λ.

Επίσης διάφορα cd με παιδικούς ήχους θα τον βοηθήσουν.

Αν
δείτε ότι ο σκύλος στρεσάρεται, αγοράστε μία κούκλα σε διαστάσεις μωρού
βάλτε της πούδρα και μια πάνα και ξεκινήστε την εκπαίδευση.




Γενικά:
Αν ο σκύλος έχει προβληματική ή ακόμη και απλά καλή συμπεριφορά, πρέπει
να διασφαλίσετε , μέσω της βασικής εκπαίδευσης , ότι κάθε εντολή που
δίνετε, θα τηρείται με ευλάβεια. Αυτό –εκτός από τα πρακτικά
αποτελέσματα- θα μειώσει το δικό σας στρες αλλά και θα τονώσει την
αυτοπεποίθηση του σκύλου. Πρέπει ο σκύλος να θεωρεί το μωρό σαν κάτι θετικό.
Όταν το μωρό (ή η κούκλα, για εξάσκηση) είναι στο χώρο, φροντίστε να
δώσετε την εντολή ξάπλωσε και επιβραβεύστε τον συχνά για την ήρεμη
συμπεριφορά του. Αυτόματα ο σκύλος συνδυάζει το μωρό με κάτι θετικό,
ειδικά όταν είναι ήσυχος! Κάντε διάφορες ασκήσεις σε αυτό το σημείο.
Αγκαλιάστε το μωρό, αλλάξτε το πάνα κ.τ.λ. και επιβραβεύστε όταν ο
σκύλος είναι ήρεμος και χωρίς ίχνος στρες.




Η άφιξη του μωρού



Ωραία,
έχουμε κάνει όλη την προεργασία, η οποία είναι και η πιο χρονοβόρα,
τώρα απλά πρέπει να συνεχίσουμε να τηρούμε τους κανόνες.




1) Όταν μωρό και σκύλος είναι στον ίδιο χώρο, πρέπει ΠΑΝΤΑ να υπάρχει κάποιος
ενήλικας να επιβλέπει. Όσο καλά εκπαιδευμένος και αν είναι ο σκύλος
σας, προσέξτε, διότι μωρά και σκύλοι δεν μιλούν την ίδια γλωσσά (του
σώματος) και συχνά γίνονται παρεξηγήσεις.

2) Το μωρό πρέπει να συνεχίσει να είναι κάτι θετικό για το σκύλο!



Μερικές χρήσιμες συμβουλές: Όταν το μωρό γεννηθεί πάρτε μια κουβέρτα του μωρού και δώστε την στο σκύλο.

Πριν
μπείτε στο σπίτι, μετά τη γέννα, δώστε σε κάποιον άλλον να κρατήσει το
μωρό, και υποδεχτείτε το σκύλο. Μην ξεχνάτε ότι έχει να σας δει
τουλάχιστον 3-4 μέρες.




Μη
σας ανησυχούν πολύ οι κανόνες. Ο σκύλος έχει μάθει να ζει μέσα σε
οργανωμένες κοινωνίες (αγέλες) και οι κανόνες τους κάνουν να αισθάνονται
ασφάλεια.




Θα
πρέπει να είναι οι ωραιότερες στιγμές για όλη την οικογένεια και με
σωστή προετοιμασία και σχεδιασμό, θα είναι! Μην περιμένετε την τελευταία
στιγμή για να προετοιμαστείτε, αρχίστε αμέσως. Είναι άδικο για το σκύλο που μέχρι τώρα ήταν το ¨μωρό¨ της οικογένειας , να γίνουν όλες οι αλλαγές τελευταία στιγμή. Αν δε γίνει αυτό, το αποτέλεσμα θα είναι ένα:
Επιτυχία!!!!


http://www.petcorner.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=41:2008-10-14-06-56-17&catid=3:--a-&Itemid=55

Hug4Dogs.com
ΘΕΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΚΥΛΩΝ
© Hug4Dogs.com Τα πνευματικά δικαιώματα των κειμένων και λοιπών επιμέρους στοιχείων ανήκουν στην ομάδα Hug4Dogs. Απαγορεύεται η
ανατύπωση, αναπαραγωγή, δημοσίευση και γενικά οποιαδήποτε χρήση, εκμετάλλευση ή διάδοση οποιουδήποτε στοιχείου σε έντυπη, ηλεκτρονική,
ψηφιακή ή άλλη μορφή και με οποιοδήποτε μέσο χωρίς την άδεια της Hug4Dogs.com
Μωρά και Σκυλιά
Ο ερχομός ενός μωρού στην οικογένεια είναι μία συναρπαστική αλλά συγχρόνως και πολυάσχολη εποχή. Υπάρχουν μεγάλες αλλαγές για τον καθένα και αυτό περιλαμβάνει και τα κατοικίδια ζώα μας που δεν μπορούν πλέον να λάβουν την προσοχή στην οποία έχουν συνηθίσει. Τα κατοικίδια ζώα προσαρμόζονται συνήθως πολύ καλά στην άφιξη ενός μωρού αλλά είναι σημαντικό να έχουμε σωστό προγραμματισμό και να είμαστε λογικοί με τις ενέργειές μας.
Προετοιμαστείτε καλά εκ των προτέρων
Τα κατοικίδια ζώα συχνά υποκαθιστούν τα παιδιά πριν την άφιξη ενός μωρού και οι άνθρωποι συχνά νοιώθουν ένοχοι γνωρίζοντας ότι ο ερχομός ενός μωρού θα γίνει σύντομα προτεραιότητα. Κατά συνέπεια, οι άνθρωποι κακομαθαίνουν το κατοικίδιο τους κατά την άφιξη του μωρού, θέλοντας έτσι να του δείξουν όσο το δυνατόν περισσότερη αγάπη και στοργή. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει αγκαλιές στο κρεβάτι ή στον καναπέ, πρόσθετες λιχουδιές, περισσότερες βόλτες κ.λ.π. Άλλοι άνθρωποι φαίνονται να απορρίπτουν το κατοικίδιο ζώο, μετά τη γέννηση του μωρού, εγκαταλείποντας το στην πίσω αυλή, σαν να έχουν περάσει οι «μέρες του».
Δυστυχώς, αυτή είναι μία λανθασμένη προσέγγιση και πρέπει να αρχίσετε να δείχνετε σταδιακά τις αλλαγές στα κατοικίδια ζώα σας πολύ πριν τη γέννηση του μωρού. Δεν θέλετε ο σκύλος σας να συνδέσει το μωρό με όλες τις σημαντικές αλλαγές στον τρόπο ζωής του. Αντ' αυτού, θέλουμε να δει αυτό το καινούργιο μέλος της οικογένειας σας, ως ένα θετικό πράγμα στη ζωή του. Εάν δεν θέλετε ο σκύλος σας να είναι στην κρεβατοκάμαρα, στον καναπέ ή μέσα στο σπίτι, αρχίστε να κάνετε αυτές τις αλλαγές αρκετούς μήνες πριν τη γέννηση του μωρού.
Hug4Dogs.com
ΘΕΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΚΥΛΩΝ
© Hug4Dogs.com Τα πνευματικά δικαιώματα των κειμένων και λοιπών επιμέρους στοιχείων ανήκουν στην ομάδα Hug4Dogs. Απαγορεύεται η
ανατύπωση, αναπαραγωγή, δημοσίευση και γενικά οποιαδήποτε χρήση, εκμετάλλευση ή διάδοση οποιουδήποτε στοιχείου σε έντυπη, ηλεκτρονική,
ψηφιακή ή άλλη μορφή και με οποιοδήποτε μέσο χωρίς την άδεια της Hug4Dogs.com
Προβληματική συμπεριφορά
Προβληματικές συμπεριφορές όπως το να πηδάει επάνω σας, να τραβάει το λουρί στη βόλτα και να γαβγίζει, χρειάζονται αντιμετώπιση το συντομότερο δυνατόν. Ζητήστε τη βοήθεια ενός επαγγελματία θετικού εκπαιδευτή σκύλων. Όσο περισσότερη καθοδήγηση στη βασική υπακοή πάρετε για το σκύλο σας τόσο καλύτερα. Το τελευταίο πράγμα που θέλετε είναι ένα απείθαρχο σκυλί να τρέχει κάθε φορά που μπαίνετε μέσα στο δωμάτιο. Κατ΄ ελάχιστο, το σκυλί σας θα πρέπει να μάθει να κάθεται, να ξαπλώνει και να μένει με εντολή, ακόμη και από απόσταση. Θα πρέπει να νοιώθει άνετα περνώντας χρόνο μόνο του και ευτυχισμένο όταν βρίσκεται στην αυλή επειδή του το ζητήσατε.
Επιθετικότητα
Αυτή είναι μια συμπεριφορά που δεν πρέπει να αγνοήσετε. Εάν το σκυλί σας παρουσιάζει οποιαδήποτε σημάδια επιθετικότητας στους ανθρώπους ή σε άλλα ζώα όπως ο βρυχηθμός, η φύλαξη ή το δάγκωμα, θα πρέπει να ζητήσετε επαγγελματική βοήθεια αμέσως. Πολλοί άνθρωποι αγχώνονται με τη συμπεριφορά του σκυλιού τους και στέλνουν, χωρίς να το καταλάβουν, όλα τα λανθασμένα σήματα στο σκυλί τους, κάνοντας έτσι το πρόβλημα χειρότερο. Μη δοκιμάστε να λύσετε το πρόβλημα μόνοι σας!
Πριν από τη γέννηση
Τουλάχιστον ένα μήνα πριν από τη γέννηση:

Ετοιμάστε το βρεφικό δωμάτιο και επιτρέψτε στο σκυλί σας να ρίξει μια ματιά τριγύρω για να εξοικειωθεί με τα νέα δεδομένα, τις μυρωδιές και τους ήχους.
Hug4Dogs.com
ΘΕΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΚΥΛΩΝ
© Hug4Dogs.com Τα πνευματικά δικαιώματα των κειμένων και λοιπών επιμέρους στοιχείων ανήκουν στην ομάδα Hug4Dogs. Απαγορεύεται η
ανατύπωση, αναπαραγωγή, δημοσίευση και γενικά οποιαδήποτε χρήση, εκμετάλλευση ή διάδοση οποιουδήποτε στοιχείου σε έντυπη, ηλεκτρονική,
ψηφιακή ή άλλη μορφή και με οποιοδήποτε μέσο χωρίς την άδεια της Hug4Dogs.com

Αγοράστε – φτιάξτε ένα CD με θορύβους μωρών και παίξτε το σε χαμηλό επίπεδο μέχρι το σκυλί σας να μην ενδιαφέρεται στον ήχο του κλάματος. Πολλά σκυλιά δεν έχουν ακούσει ποτέ κλάμα μωρού και άλλους θορύβους που κάνουν, έτσι αυτός είναι ένας καλός τρόπος να τον κάνετε να τους συνηθίσει.

Εάν ανησυχείτε για το σκυλί σας που μπαίνει στο βρεφικό δωμάτιο, μια επιλογή είναι να βάλετε ένα προσωρινό baby gate (πορτάκι) στην πόρτα του δωματίου. Έτσι θα είστε σε θέση να δείτε και να ακούσετε το μωρό και θα είστε άνετοι ξέροντας ότι ο σκύλος σας δεν έχει ανεβεί για έναν «υπνάκο» πάνω στα πράγματα του.

Συνηθίστε στο σκυλί σας τη βόλτα με ένα «άδειο» παιδικό καροτσάκι. Οι γείτονες σας θα νομίζουν ότι έχετε τρελαθεί αλλά χρειάζεται πολύ καλός χειρισμός όταν έχετε ένα σκυλί και ένα καροτσάκι. Αυτό θα εξοικειώσει και το σκύλο σας στο διαφορετικό ρυθμό που θα πρέπει να έχει στο περπάτημα, όταν θα βγαίνετε τη βόλτα σας.
Φέρνοντας στο σπίτι το μωρό
Μερικές μέρες προτού να έρθει το μωρό στο σπίτι, φέρτε ένα ρουχαλάκι ή μια πάνα με τη μυρωδιά του μωρού και αφήστε το σκύλο να εξοικειωθεί με τη νέα μυρωδιά.
Εάν είναι δυνατόν, ζητήστε από κάποιον να παίξει, να ασκήσει το σκυλί σας λίγο πριν φέρετε στο σπίτι το μωρό, έτσι ώστε ο σκύλος σας να είναι λιγότερο ενθουσιώδης καθώς θα έχει να σας δει κάποιες μέρες.
Για τον αρχικό χαιρετισμό με το σκυλί σας, το να κρατήσει κάποιος άλλος το μωρό εκτός από εσάς, είναι μια καλή ιδέα. Μόλις ο σκύλος σας ηρεμίσει, πείτε κάποιον να φέρει το μωρό μέσα.
Hug4Dogs.com
ΘΕΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΚΥΛΩΝ
© Hug4Dogs.com Τα πνευματικά δικαιώματα των κειμένων και λοιπών επιμέρους στοιχείων ανήκουν στην ομάδα Hug4Dogs. Απαγορεύεται η
ανατύπωση, αναπαραγωγή, δημοσίευση και γενικά οποιαδήποτε χρήση, εκμετάλλευση ή διάδοση οποιουδήποτε στοιχείου σε έντυπη, ηλεκτρονική,
ψηφιακή ή άλλη μορφή και με οποιοδήποτε μέσο χωρίς την άδεια της Hug4Dogs.com
Διατηρείστε χαμηλούς τόνους και ησυχία και μην αναστατώνεστε. Εάν το σκυλί σας είναι περίεργο, είναι μία καλή συμπεριφορά. Εάν επιλέξει να αγνοήσει το μωρό, αυτό είναι αποδεκτό επίσης. Προσπαθήστε να είστε θετικοί μαζί του, λέγοντας του πόσο καλό σκυλί είναι. Μερικές λιχουδίτσες θα βοηθήσουν στην ενίσχυση και επιβράβευση της καλής του συμπεριφοράς.
Αυτό που πραγματικά θέλετε, είναι το σκυλί σας να δει το μωρό θετικά, έτσι, όποτε το σκυλί και το μωρό σας είναι στο δωμάτιο μαζί, χάδια, έπαινοι και λιχουδιές πλημμυρίζουν το χώρο. Ζητήστε από κάποιον να σας βοηθήσει και παίξτε με το σκύλο σας και το αγαπημένο του παιχνίδι. Σταδιακά ο σκύλος σας θα αρχίσει να συνδέει το μωρό με τις ώρες διασκέδασης.
Δώστε στο σκυλί σας τα γεύματά του όταν το μωρό είναι παρόν, συνδυάζοντας έτσι τον αγαπημένο χρόνο της ημέρας του σκύλου σας με την ύπαρξη του μωρού.
Μη θυμώνετε και φωνάζετε στο σκυλί σας επειδή πήρε τα παιχνίδια του μωρού. Δεν θα συνειδητοποιήσει γιατί φωνάζετε και μπορεί έτσι να συνδέσει τη μυρωδιά του μωρού με «πρόβλημα». Διαχειριστείτε αυτή την κατάσταση βάζοντας τα παιχνίδια του μωρού σε μέρη που να μην είναι προσιτά για το σκύλο σας.
Ζητήστε βοήθεια
Μη φοβηθείτε να ζητήσετε από την οικογένεια και τους φίλους σας, να σας βοηθήσουν με τη βόλτα, το τάϊσμα, τον κτηνίατρο, το grooming κ.λπ. του σκύλου σας. Εάν διευκολύνεστε οικονομικά, μπορείτε να προσλάβετε έναν dog walker. Είναι ένας θαυμάσιος τρόπος να εξασφαλίσετε ότι το σκυλί σας θα παίρνει όση άσκηση χρειάζεται και δίνει σε σας έναν ήρεμο χρόνο στο σπίτι.
Hug4Dogs.com
ΘΕΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΚΥΛΩΝ

Μην αφήσετε ποτέ ένα κατοικίδιο ζώο χωρίς επίβλεψη γύρω από το μωρό σας, ανεξάρτητα από το πόσο αξιόπιστο σκέφτεστε ότι είναι.
Υγεία
Σιγουρευτείτε ότι είστε συνεπείς και τακτικοί με τις θεραπείες στα παράσιτα του σκύλους σας (ψύλλους, σκουλήκια κλπ).
Επιμέλεια: Αναστασία Τσουλιά – Θετική Εκπαίδευση Σκύλων
http://hug4dogs.com/arthra/Mora_Kai_Skylia.pdf

169ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Οκτ 14, 2011 2:48 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
beba160a έγραψε:μανουλες Σ Ο Σ.....ζητω βοηθεια με τις πολυτιμεςν συμβουλες σας. καπου πισω στα ποστ αυτης της ενοτητας οταν ακομα ημουν εγκυος ανεφερα οτι ειμαι εκτοα απο μελουσα μανουλα ειμαι και σκυλομανουλα.
ημουν πολυ αισιοδοξη για την επιστροφη στο σπιτι με το μωρο και ειχα ετοιμασει και το σκυλακι με τα εμβολια του την αποπαρασιτωση το κουρεματακι του. επισης ειχαμε αγορασει και ψηλα επιπλακια γαι το μωρο για να μηνφτανει το σκυλακι να πηδηξει πανω του.
δυστυχως τα πραγματα δεν πηγαν οπως τα ειχαμς υπολογισει. το σκυλακι ζηλευει υπερβολικα το μωρο. αν και ειναι μια σταλιτσα καταφερε και γατζωθηκε στο παρκοκρεβατο και στο τσακ προλαβαμε. φρεσκογενημενη να ποναω και να θηλαζω ορθια ,να γαβγιζει συνεχεια να γρατζουναει τις πορτες. μεσα σε 2 μερες βγηκα off. τελικα ζητησα με βαρια καρδια απο τους γονεις μου να παρουν λιγες μερες το σκυλι να συνελθω απο τη γεννα. σε 10 μερες που ξαναηρθε σπιτι με το που μπηκε μεσα δεν μου εδωσε καμια σημασια και πηγε τρεχοντας να ορμηξει στο μωρο και γαβγιζε ασταματητα. το πηρε ο πατερας μου και εφυγε αμεσως. το θεμα τωρα ειναι οτι οι γονεις μου δεν μπορουν να το κρατησουν αλλο και θα πρεπει να το ξαναπαρω. δεν ξερω τι να κανω...το λατρευω το σκυλακι μου αλλα φοβαμαι και για το μωρο μου. αν για λιγο αφαιρεθω μπορει να εχουμε κατι δυσαρεστο,αφηστε που ηδη ειμαι παραπολυ κουρασμενη και δεν ειμαι σε θεση να διαχειριστω καταστασεις. σας παρακαλω πειτε μου τι κανατε εσεις με τα σκυλακια σας οταν ηρθαν τα μωρα στο σπιτι? πως αντιμετωπιζεται η ζηλια? εχετε να προτεινετε κατι? help help help ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 585182

Το σκυλάκι σου μάλλον θέλει εκπαιδευτή αν είναι επικίνδυνο και ζηλεύει το παιδί..αν και τότε δεν αλλάξει κάτι, τότε καλύτερα δώστο τουλάχιστον στους γονείς σου να το κρατήσουν αν μπορούν..πάνω από όλα η ασφάλεια του παιδιού σου, που είναι μικρούλη και αβοήθητο...αν είναι να είσαι μέσα στο άγχος συνέχεια μην ορμήσει στο νεογέννητο, καλύτερα να πάρεις δραστικά μέτρα...

170ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Οκτ 14, 2011 3:58 am

beba160a

beba160a
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. τον αδωσω το σκυλι ειναι ενα ενδεχομενο που το αποκλειουμε γιατι οπως ειπα το αγαπαμε πολυ και το θεωρουμε μελος της οικογενειας μας. ειναι ενα καλοβολο σκυλακι που ποτε δεν μας δημιουργησε προβλημα. παει σε ολο τον κοσμο για χαδακια και παιχνιδια. το λαθος μου εδω και 9 χρονια που την εχω ειναι οτι απο την αρχη τησ συμεριφερομουν σαν ανθρωπο και οχι σαν ζωακι με αποτελεσμα να μην εχω θεσει σωστα την ιεραρχια τωρα που το βρισκω μπροστα μου καταλαβα το μεγεθος του λαθους και δεν ξερω αν τωρα που ειναι 9 χρονων το σκυλι μπορει να αλλαξει συνηθειες και συμπεριφορα.
koukida ευχαριστω πολυ για το κειμενο. να ηξερες ποσο ζηλευω και χαιρομαι τη φωτο με το παιδακι σου και το σκυλακι σου μαζι μακαρι να εχω και εγω μια τετοια στο μελλον.
το σιγουρο ειναι οτι με περιμενει πολυ μα παρα πολυ κουραση.

171ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Οκτ 14, 2011 4:03 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τον χαρακτήρα του σκύλου τον πλάθουμε εμείς και ως συνήθως αφετικό και σκύλος έχουν τον ίδιο χαρακτήρα.
Εγώ έχω 2, την μικρή μου ( σε μέγεθος)
που είναι 6 χρονών και την ποιο μικρή μου ( ελληνικό ποιμενικό) που είναι 7 μηνών και 37 κιλά Laughing Laughing Laughing
Τα λατρεύω !!!!!!!! τα αγαπώ !!!!!
ο κτηνίατρος μας έχει δυο κοριτσάκια
αν δεν κάνω λάθος 10 και 4 χρονών, στο σπίτι υπάρχουν και 2 σκύλοι, ένα μικρόσωμο που ήταν αδέσποτο και ένα γερμανικό ποιμενικό...
όταν ο σκύλος κάνει όλα όσο πρέπει, εμβόλια και όλα τα σχετικά τότε μάλλον θα πρέπει αυτός να φοβάται μην του κολλήσουμε εμείς κάτι...

λύσεις υπάρχουν για όλα τα προβλήματα, μην αφήνετε τα σκυλάκια σας, είναι εγκατάλειψη. Νιώθει όπως θα ένιωθε ένα παιδί αν το άφηνες σε άλλο σπίτι !!

beba το σκυλάκι σου θέλει χρόνο για να συνηθίσει το καινούργιο μέλος τις οικογένειας. Σκέψου πως ως τώρα είχε όλη την προσοχή σας !!
Βάλε στο κρεβατάκι του σκύλου ένα παιχνιδάκι του μωρού με την μυρωδιά του, και να ξέρεις πως η βόλτα ενώνει ακόμα και τους μεγαλύτερους εχθρούς!!
πάρε μια κούκλα και βάλε ένα ρούχο άπλυτο του μωρού και δώστε την κούκλα στον σκύλο.
Συμβουλευτείτε κάποιον εκπαιδευτή ή και τον κτηνίατρο !!
Να σας ζήσει το μωράκι !!! ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 15419 ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 15419

172ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Οκτ 14, 2011 4:06 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
beba160a έγραψε:ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. τον αδωσω το σκυλι ειναι ενα ενδεχομενο που το αποκλειουμε γιατι οπως ειπα το αγαπαμε πολυ και το θεωρουμε μελος της οικογενειας μας. ειναι ενα καλοβολο σκυλακι που ποτε δεν μας δημιουργησε προβλημα. παει σε ολο τον κοσμο για χαδακια και παιχνιδια. το λαθος μου εδω και 9 χρονια που την εχω ειναι οτι απο την αρχη τησ συμεριφερομουν σαν ανθρωπο και οχι σαν ζωακι με αποτελεσμα να μην εχω θεσει σωστα την ιεραρχια τωρα που το βρισκω μπροστα μου καταλαβα το μεγεθος του λαθους και δεν ξερω αν τωρα που ειναι 9 χρονων το σκυλι μπορει να αλλαξει συνηθειες και συμπεριφορα.
koukida ευχαριστω πολυ για το κειμενο. να ηξερες ποσο ζηλευω και χαιρομαι τη φωτο με το παιδακι σου και το σκυλακι σου μαζι μακαρι να εχω και εγω μια τετοια στο μελλον.
το σιγουρο ειναι οτι με περιμενει πολυ μα παρα πολυ κουραση.

δεν ειναι δυσκολο κουκλα μ ου να το καταφέρετε- αν εισαι αποφασισμενη κα ισυνεπης- ολα καλα θα πανε.
αυτο που λες οτι εκανες λαθος ειναι το κλασσικο λαθος που κανουμε ολοι απο την πολυ μας αγάπη. τα σκυλακια ειδικότερα πρεπει να τοποθετηθουν καπου στην αγέλη για να νιωσουν ασφάλεια. εμεις τους κανουμε συχνα ολα τα χατηρια και αλλες φορες τους δινουμε εντολη για το ιδιο πραγμα με αποτελεσμα να τα μπερδευουμε περισσοτερο κ να τους προκαλουμε αγχος (οτι ισχυει κα ιγια τα παιδια μας δλδ). οπωσδηποτε θα του μαθεις οτι το μωρο ειναι πανω στην ιεραρχια- εκει που ειστε κ εσεις κ θα μαθει να το σεβεται. μπορεις να βρεις πολλες καλες συμβουλες στο ιντερνετ. ψαξτο αν εχεις ορεξη και θα πανε ολα καλα!
αφου σε καταλαβα οταν ειπες οτι εισαι μια σκυλομαμά- το αγαπας πολυ Very Happy

173ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Οκτ 14, 2011 4:21 am

beba160a

beba160a
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koukida έγραψε:
beba160a έγραψε:ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. τον αδωσω το σκυλι ειναι ενα ενδεχομενο που το αποκλειουμε γιατι οπως ειπα το αγαπαμε πολυ και το θεωρουμε μελος της οικογενειας μας. ειναι ενα καλοβολο σκυλακι που ποτε δεν μας δημιουργησε προβλημα. παει σε ολο τον κοσμο για χαδακια και παιχνιδια. το λαθος μου εδω και 9 χρονια που την εχω ειναι οτι απο την αρχη τησ συμεριφερομουν σαν ανθρωπο και οχι σαν ζωακι με αποτελεσμα να μην εχω θεσει σωστα την ιεραρχια τωρα που το βρισκω μπροστα μου καταλαβα το μεγεθος του λαθους και δεν ξερω αν τωρα που ειναι 9 χρονων το σκυλι μπορει να αλλαξει συνηθειες και συμπεριφορα.
koukida ευχαριστω πολυ για το κειμενο. να ηξερες ποσο ζηλευω και χαιρομαι τη φωτο με το παιδακι σου και το σκυλακι σου μαζι μακαρι να εχω και εγω μια τετοια στο μελλον.
το σιγουρο ειναι οτι με περιμενει πολυ μα παρα πολυ κουραση.

δεν ειναι δυσκολο κουκλα μ ου να το καταφέρετε- αν εισαι αποφασισμενη κα ισυνεπης- ολα καλα θα πανε.
αυτο που λες οτι εκανες λαθος ειναι το κλασσικο λαθος που κανουμε ολοι απο την πολυ μας αγάπη. τα σκυλακια ειδικότερα πρεπει να τοποθετηθουν καπου στην αγέλη για να νιωσουν ασφάλεια. εμεις τους κανουμε συχνα ολα τα χατηρια και αλλες φορες τους δινουμε εντολη για το ιδιο πραγμα με αποτελεσμα να τα μπερδευουμε περισσοτερο κ να τους προκαλουμε αγχος (οτι ισχυει κα ιγια τα παιδια μας δλδ). οπωσδηποτε θα του μαθεις οτι το μωρο ειναι πανω στην ιεραρχια- εκει που ειστε κ εσεις κ θα μαθει να το σεβεται. μπορεις να βρεις πολλες καλες συμβουλες στο ιντερνετ. ψαξτο αν εχεις ορεξη και θα πανε ολα καλα!
αφου σε καταλαβα οταν ειπες οτι εισαι μια σκυλομαμά- το αγαπας πολυ Very Happy
εχω δακρυσει αυτη τη στιγμη....μπορει καποιοι να με πουν χαζη αλλα για μενα η σκυλιτσα μου ειναι το πρωτο μου παιδακι. της ελεγα οσο ημουν εγκυος οτι στην κοιλια 'μου ειναι η αδερφουλα....εχω καταρακωθει που δεν πηγαν τα πραγματα καλα. ειχα φανταστει εικονες σαν τη δικη σου. αλλα οτι σπερνει κανεις θεριζει. ορεξη εχω ....δυναμεις δεν ξερω αν εχω!

174ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Οκτ 14, 2011 4:26 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ θέλω πολύ να σας δίξω τα μωρά μου
το πρώτο μου μωρό είναι αυτό
http://desmond.imageshack.us/Himg802/scaled.php?server=802&filename=p1013173.jpg&res=medium

και το δεύτερο αυτό
http://desmond.imageshack.us/Himg442/scaled.php?server=442&filename=p5283216.jpg&res=medium

beba θα πάνε όλα καλά, θα βρεθεί λύση !!! αφού το αγαπάς σίγουρα θα βρεις μια λύση !!!

175ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Παρ Οκτ 14, 2011 4:28 am

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω θα σου ελεγα να μη στεναχωριεσαι.χρειαζεται χρονο και αγαπη και ολα θα πανε καλα.και γω δεν εχω σκοπο να το δωσω το κοριτσι μου παρολο που οι γονεις μου το κρατανε χωρις προβλημα.ειναι πρωτες μερες ακομα

http://stefxon@gmail.com

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις