Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
52 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 52 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1η ρουτινα των μωρων μας.. Empty η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 2:17 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα κοριτσια

πολυ με ενδιαφερει- πως περνα η μερα με τα μωρα σας- οσον αφορα τα γευματα και τον υπνο.

καθε ποτε τρωτε? κοιμαστε? τι τρωτε (και για τα μεγαλυτερα μωρακια) και γιατι οχι αν γκρινιαζετε!

η δικη μου ειναι 4μισυ μηνων.
ξυπναει στις 10 το πρωι και τρωει το 1ο της γευμα στις 11.
κοιμαται συνηθως μετα (κανει τα λεγομενα snoozakia) απο 20 λεπτα μεχρι και 1μισυ ωρα.
τρωμε το μεσημερι κατα τις 3 και κοιμαται και παλι (οχι στο καπάκι -κατα τις 4.30).
το απογευματινο μας στις 6.30-7.00 και μετα βολτιτσα εξω.
εκει μπορει να την πιασει μια γκρινιτσα απογευματινη- συνήθως οταν αρχιζει κ νυσταζει. αυτο το καταπολεμαμε με πιπιλα. κανουμε το μπανακι μας μετα τις 9.00 και τρωμε τελευταιο γευμα στις 10 περιπου το βραδυ. χαζευει λιγο και κοιμαται κατα τις 11-11.30 μεχρι το επόμενο πρωι.

σε γενικες γραμμες ειναι καλό και ησυχο μωρο- αν και με τις μεγαλες ζεστες και τον χαλασμενο κλιματισμό εχει σκάσει το παιδι.

I love you
Για πειτε ρε κοριτσια- εσεις που αρχισατε και κρεμουλες- πως το πατε το προγραμμα. ??? I love you

2η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 2:32 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμένα ο Γιάννης είναι 17 μηνών σχεδών. Από 4,5 μηνών που είναι και η περίοδος που ξεκινήσαμε την απογευματινή κρέμα, άρχισε να μην ξυπνάει το βράδυ για να φάει. Ως τότε ξυπνούσε μία φορά.

Τώρα ξυπνάει 9μιση το πρωί και πίνει το γάλα του. Έπειτα, ανοίγει τα συρτάρια, βγάζει τα τάπερ και τις κουτάλες από μέσα. Μόλις τελειώσει ανοίγει το ντουλάπι με τις κατσαρόλες. Αυτή την στιγμή κρατάει έναν τρίφτη στο χέρι. Έπειτα ανεβαίνει στους καναπέδες και κοπανάει με το χέρι του κάτι μεταλλικά κάδρα ποου έχω στον τοίχο γιατί κάνουν δυνατό ήχο. Τον κατεβάζω μην πέσει και ανοίξει το κεφάλι του. Έπειτα ανοίγει το ψυγείο με σκοπό να το αδειάσει αλλά εκεί επεμβαίνω. Έχει ξεκολλήσει όλες τις ασφάλειες που είχαμε βάλει σε ντουλάπια, συρτάρια και συσκευές για να μην τα ανοιγει.
Κατά τις 1 τρώει φρούτα άλλοτε σε κρέμα και άλλοτε κομματάκια.
Έπειτα κοιμάται για μεσημέρι-επιτέλους!!!
Κοιμάται 3 ώρες-λογικό με τόση λύσσα. Ξυπνάει κατά τις 4, μπορεί και 4μιση που ερχεται ο μπαμπάς μας και τρώνε παρέα μεσημεριανό. Πάμε καμια βολτούλα και γυρνάμε για δεκατιανό στις 8-9. Πίνει κατά τις 10-10:30 το γάλα του και έπειτα κοιμάται μέχρι το πρωι...και μετά πάλι από την αρχή!

3η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 2:34 am

ioannasani

ioannasani
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΕΜΕΝΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΙΝΑ 6.5 ΜΗΝΩΝ
7:30-8:00 ΞΥΠΝΗΜΑ ΚΑΙ ΓΑΛΑ
ΜΕΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΠΑ-ΜΠΑ-ΜΠΑ ΜΑ-ΜΑ-ΜΑ ΚΤΛ
11:00-11:30 ΦΡΟΥΤΟΚΡΑΜΑ
12:00ΜΕ 13:00 ΥΠΝΟ
ΜΕΤΑ ΠΑΙΝΙΔΙ
14:30 ΠΕΡΙΠΟΥ ΦΑΓΗΤΑΚΙ
ΜΕΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
18:00 ΜΠΙΣΚΟΤΟΚΡΜΑ Η ΤΡΑΧΑΝΑ
ΜΕΤΑ ΥΠΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 19:00
ΜΕΤΑ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
21:00 ΓΑΛΑ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑΝΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΚΑΝΑ 2 ΞΥΠΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΙΠΙΛΑ ΙΣΑ ΙΣΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ( ΤΟΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ) ΧΑΧΑΧΑ

4η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 2:56 am

kata


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η δικιά μου από 6 μηνών περίπου έχει το εξής πρόγραμμα:

9.30 Πρωινό ξύπνημα και γάλα
Μετά παιχνίδι στον καναπέ ή στο πάρκο

11.00-12.30 ή και 13.00 Ύπνος

13.00-13.30 Φρουτόκρεμα και παιχνίδι

14.30/15.00-16.30/17.00 Ύπνος

17.00 Μεσημεριανό (που στην ουσία είναι απογευματινό!!!) Μετά παιχνίδι.

19.00 Μπανάκι

20.00 Απογευματινή κρέμα

21.00-22.30 Βόλτα στην παραλία με τον μπαμπά μας

23.00 Γάλα και νάνι

Είμαστε λίγο ξενύχτηδες αλλά μόνη της το έφτιαξε το πρόγραμμα και αφού μας βολεύει (γιατί κάνουμε και τη βολτούλα μας) το διατηρήσαμε!

5η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 3:24 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α, ξέχασα να αναφέρω ότι κάνει μπάνιο κάθε μέρα πριν το απογευματινό, χαχαχα!

6η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 3:55 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρε κοριτσια σας ζηλευω που κοιμουνται τοσο τα μωρακια σας! εμενα η δικαι μου (9 μηνων) εχει καθιερωσει να κοιμαται 01.00-07.00! ταχω δει ολα! και κατα την διαρκεια της ημερας κατι μισαωρα, 20λεπτα μετα απο φαγητο και παιχνιδι. ο μαυρος κυκλος παει συννεφο! σε μενα γιατι αυτη αντεχει! ειναι μες στην ενεργεια!

7η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 4:15 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω ξεχασα να αναφερω οτι αναμεσα στα γευματα πινουμε κ απο 100 μεχρι 200 (συνολο)χαμομηλάκι ή βοτανα kinderte.

Νερακι δινετε με προγραμμα στα μεγαλυτερα μωρακια? καθε πότε δλδ.

trilly ελπίζω να αρχισει να κανει πιο πολυ νανι το μικρακι σου να ξεκουραζεσαι κ εσυ καλυτερα Very Happy

8η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 4:21 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νεράκι εμένα πίνει όποτε διψάει. Το έχω πάνω στο τραπέζι και το παίρνει μονος του. Απλά κάποιες φορές βάζω και λίγο κρύο για να δροσίζεται τώρα το καλοκαίρι.

9η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 5:07 am

mama rias

mama rias
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ(ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!!!!!!!
ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 10!ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΟΥΛΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΜΠΑΝΑΚΙ...

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ, ΜΩΡΟ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...(ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΧΥΜΑ) ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΥΓΧΩΡΟΥΜΑΣΤΕ Laughing Laughing

10η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 5:12 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama rias έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ(ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!!!!!!!
ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 10!ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΟΥΛΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΜΠΑΝΑΚΙ...

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ, ΜΩΡΟ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...(ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΧΥΜΑ) ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΥΓΧΩΡΟΥΜΑΣΤΕ Laughing Laughing

Α, όχι μια χαρά ακούγεται γιατί αφήνεις το μωράκι να κάνει οτι θέλει! Εξάλλου δεν είναι όλα τα μωρά εύκολο να μπουν σε καλούπια. Επειδή έχεις και μεγαλύτερο παιδάκι θα ξέρεις ήδη ότι αργά ή γρήγορα φτιάχνουν ένα δικό τους πρόγραμμα και το τηρούν και εμείς απλά ακολουθούμε. Very Happy

11η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 5:18 am

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμείς είμαστε 45 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά... Δεν έχουμε κανένα πρόγραμμα, τίποτα απολύτως...
Το μόνο σταθερό είναι ότι το βράδυ ξυπνάει μία φορά, περίπου 4 ώρες αφού κοιμήθηκε, ενώ την ημέρα μπορεί να τρώει και κάθε 2 ώρες..!!
Πάντως αυτό που μου είπε ο γιατρός και το ακολουθώ κατα γράμμα, οταν το παιδί κλαίει θέλει βυζι..!!

12η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 5:26 am

kata


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="trilly"]ρε κοριτσια σας ζηλευω που κοιμουνται τοσο τα μωρακια σας! εμενα η δικαι μου (9 μηνων) εχει καθιερωσει να κοιμαται 01.00-07.00! ταχω δει ολα! και κατα την διαρκεια της ημερας κατι μισαωρα, 20λεπτα μετα απο φαγητο και παιχνιδι. ο μαυρος κυκλος παει συννεφο! σε μενα γιατι αυτη αντεχει! ειναι μες στην ενεργεια![/quote

Κι εμένα μέχρι 5 μηνών και κάτι δεν κοιμόταν μέσα στην ημέρα παρά μόνο αγκαλιά! Αν τύχαινε να κοιμηθεί στο κρεβάτι της κοιμόταν μόνο κάτι 20λεπτα. Με έσωσε το βιβλίο "The No Cry Nap Solution". .Με επιμονή και υπομονή τα καταφέραμε!

13η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 5:28 am

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ένα μωρό που δε θήλασε από πότε περίπου πρέπει να έχει σταθερές ώρες ύπνου?

14η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 5:44 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lenaki1982 έγραψε:ένα μωρό που δε θήλασε από πότε περίπου πρέπει να έχει σταθερές ώρες ύπνου?

Δεν υπάρχει πρέπει Λενακι. Αυτό που πρέπει να διαπιστώσεις είναι αν το μωρό σου μπαίνει σε πρόγραμμα ή δυσκολεύεται. Έχει να κάνει καθαρά με το κάθε μωρό μεμονομένα. Σε άλλα μωρά αρέσει να υπάρχει πρόγραμμα και αν δεν επέμβεις φτιάχνουν μόνα τους τα ωράριά τους. Σε αυτά τα μωρά αρέσει η ρουτίνα του να ξέρουν τι γίνεται μετά. Άλλα πάλι μωράκια είναι πολύ δύσκολο να μπουν σε καλούπια. Εμένα το δικό μου ήταν έναν παιδί που από νωρίς κατάλαβα τα ωράριά του. Οπότε ήταν εύκολο να επέμβω σε κάτι που δεν με βόλευε. Όπως είπα ξύπνούσε μέχρι 4,5 μηνών μία φορά το βράδυ για γάλα αλλά με τις στέρες τροφές άρχισε να κοιμάται περισσότερο και να ξυπνάει πιο αργά. Εκεί βοήθησε πολύ η πιπίλα και άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ.

15η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 5:59 am

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eμεις ημαστε 17 μηνων και εχουμε το εξης προγραμμα ξυπναμε κατα της 7:30 - 8:00 πινουμε το γαλα μας και ξεκιναει ο μαραθωνιος περα δωθε , στο σπιτι και σε ολη την πολυκατοικια ξυπναμε ολους τους οροφους ..κατα τις 11:00 μαζευομαστε στο σπιτι και τρωμε φρουτοκρεμα ...βλεπουμε και κανα τραγουδακι ,χορευουμε και ξεκιναει παλι το παιχνιδι ...Στις 14:00 τρωμε μεσημεριανο και κατα της 14:30 πεφτουμε ξεροι για υπνο..Ξυπναμε 17:30 - 18:00 και τρωμε μπισκοτοκρεμες ή γιαουρτια και κατα της 19:00 φευγουμε απο το σπιτι (αν δεν εχουμε επισκεψεις) και παμε βολτα στο αλσος..Στις 21:00 επιστρεφουμε κανουμε μπανιο μεχρι της 22:00 πινουμε και το γαλα μας και την πεφτουμε για υπνο μεχρι της 22:30 συνηθως εχουμε κοιμηθει!!!!! Σας φιλουμε γλυκα ολους σας!!!

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

16η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 6:15 am

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
lenaki1982 έγραψε:ένα μωρό που δε θήλασε από πότε περίπου πρέπει να έχει σταθερές ώρες ύπνου?

Δεν υπάρχει πρέπει Λενακι. Αυτό που πρέπει να διαπιστώσεις είναι αν το μωρό σου μπαίνει σε πρόγραμμα ή δυσκολεύεται. Έχει να κάνει καθαρά με το κάθε μωρό μεμονομένα. Σε άλλα μωρά αρέσει να υπάρχει πρόγραμμα και αν δεν επέμβεις φτιάχνουν μόνα τους τα ωράριά τους. Σε αυτά τα μωρά αρέσει η ρουτίνα του να ξέρουν τι γίνεται μετά. Άλλα πάλι μωράκια είναι πολύ δύσκολο να μπουν σε καλούπια. Εμένα το δικό μου ήταν έναν παιδί που από νωρίς κατάλαβα τα ωράριά του. Οπότε ήταν εύκολο να επέμβω σε κάτι που δεν με βόλευε. Όπως είπα ξύπνούσε μέχρι 4,5 μηνών μία φορά το βράδυ για γάλα αλλά με τις στέρες τροφές άρχισε να κοιμάται περισσότερο και να ξυπνάει πιο αργά. Εκεί βοήθησε πολύ η πιπίλα και άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ.
τα βράδια δεν ξυπνάει αλλά δεν έχει σταθερές ώρες ύπνου κατά τη διαρκεια της ημέρας. μπορεί να κοιμηθεί μετά το φρούτο ή μετά το φαϊ

17η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 6:28 am

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama rias έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ(ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!!!!!!!
ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 10!ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΟΥΛΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΜΠΑΝΑΚΙ...

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ, ΜΩΡΟ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...(ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΧΥΜΑ) ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΥΓΧΩΡΟΥΜΑΣΤΕ Laughing Laughing
Και ο μικρός μου τα ίδια μέχρι να μπουν οι τροφές δεν υπήρχε κανένα πρόγραμμα. Τώρα έχουν ψιλοφτιάξει τα πράγματα αλλά γενικά όσο και να΄χω προσπαθήσει δεν είναι πολύ του προγράμματος. Αλλά δεν καταθέτω τα όπλα πρέπει να αρχίσει να μπαίνει σε μια ρουτίνα γιατί σε λίγο κσιρό που θα αρχίσω δουλειά δεν θα τη βγάλω καθαρη έτσι "χύμα" που είναι

18η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 6:31 am

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
prozak έγραψε:εμείς είμαστε 45 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά... Δεν έχουμε κανένα πρόγραμμα, τίποτα απολύτως...
Το μόνο σταθερό είναι ότι το βράδυ ξυπνάει μία φορά, περίπου 4 ώρες αφού κοιμήθηκε, ενώ την ημέρα μπορεί να τρώει και κάθε 2 ώρες..!!
Πάντως αυτό που μου είπε ο γιατρός και το ακολουθώ κατα γράμμα, οταν το παιδί κλαίει θέλει βυζι..!!
Πολύ σωστός ο γιατρός σου!!! Έτσι ακριβώς είναι.

19η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 7:06 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως η γιατρος μας ειχε πει οτι το προγραμμα μπορει να μην προκυψει ευκολα - ειδικα κ για οσο θηλαζε- δεν υπηρχε ωραριο- πανω κατω ετρωγε ανα 2 ωρες τη μερα - ανα 4 το βραδυ και δεν κοιμοταν καθολου την ημερα.. Shocked

απλα αργα ή γρήγορα αποκτουν καποιες συνηθειες και οπως ειπε κ μια κοπελα πιο πανω εμεις ακολουθουμε. Very Happy

εγω ειδα προγραμμα αφου σταματησαμε το θηλασμο κ μετα.

20η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 7:16 am

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμεις ειμαστε 3 μηνων και 11 ημερων.το πρωι ξυπναμε γυρω στις 7.00-7.30 πινουμε γαλατακι με (το ζορι 120)και ξανακοιμομαστε μεχρι τις 10.00.απο κει και περα τρωμε αλλες 4 φορες και κοιμομαστε αρκετα χωρις να εχουμε καποιο συγκεκριμενο ωραριο.στις 21.00 μπανακι και 21.45 γαλατακι και νανι!!! εχω πολυ καλο και ησυχο μωρακι το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι ειναι λιγοφαγο. αα κοιμομαστε εννοειτε ολο το βραδυ.

21η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 9:58 pm

ftsagari


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ο Θανάσης μου είναι 10 μηνών! Ξυπνάει το πρωί γύρω στις 08:00 με 08:30 και πίνει γαλατάκι.Η μαμά πηγαίνει στη δουλειά και ο Θανάσης σουλατσάρει με τη γιαγιά στη γειτονιά.Κατα της 11:00 τρώει κρεμούλα και κοιμάται μέχρι της 01:00.
Το μεσημέρι τρώει κατα τις 14:30 με 15:00 και κοιμάται μέχρι τις 16:30 με 17:00. Όταν ξυπνήσει τρώει φρουτόκρεμα ή αυγουλάκι ή και τα δυο αναλόγως. Το απόγευμα κόβουμε βόλτες και το βράδυ κατα τις 10:00 γυρίζουμε στο σπίτι, κάνει μπάνιο, πίνει γαλατάκι και κοιμάται κατα τις 23:00.
Το πρόγραμμα αυτό δεν είναι πάντα σταθερό. Όλα εξαρτώνται από το τί ώρα θα ξυπνήσει το πρωί και αναλόγως αλλάζουν και οι ώρες του ύπνου την ημέρα. Το βράδυ πάντως κοιμάται σταθερά στις 23:00.

http://mikrosaggelos.blogspot.com/

22η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Τετ Ιουλ 20, 2011 10:36 pm

mihantroula

mihantroula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα η Αντωνίτσα μου είναι 9 μηνών και από 5 μηνών έχει πολύ καλό πρόγραμμα.Και από μωράκι δηλ.από 2 σχεδόν μηνών κοιμόταν όλη νύχτα και ας θήλαζε.Έτρωγε στις 12 τελευταία φορά και ξυπνούσε στις 8 το πρωί.Τώρα, ξυπνάμε 7.30 με 8 για γάλα και μετά παιχνίδι(δεν ξανακοιμάται με τίποτα).Κατά τις 10.30 με 11 τρώει φρουτόκρεμα,ή 11.30 αν έχει προηγηθεί αυγουλάκι.Χυμό πορτοκάλι μετά την φρουτόκρεμα και μετά ή μισάωρο υπνάκο ή παιχνίδι.(ο μισάωρος παίζεται ανάμεσα στις 11.00 ή 12.30).Κατά τις 2.00 με 2.30 τρώει μεσημεριανό και θα κοιμηθεί-αν μας λυπηθεί- κατά τις 3.30-4.00.Το απόγευμα κατά τις 6.30 με 7.00 θα φάει γιαούρτι ή κρέμα και παιχνίδι.( στο πάτωμα τώρα πια).10 με 10.30 το πολύ θα πιεί το βραδινό της γάλα και.....νάαααανι.........

23η ρουτινα των μωρων μας.. Empty Απ: η ρουτινα των μωρων μας.. Πεμ Ιουλ 21, 2011 5:11 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα η κορη μου ειναι δυομιση μηνων πινει το πρωι στις 11 210μλ γαλα ο υπνος που κανει ολη μερα ειναι μισωρα εκτος απο το μεσημερι που μπορει να κοιμηθει και 1 ωρα...στις 3 το μεσημερι τρωει 180μλ και μετα στις 7 το απογευμα αλλα 180 και το βραδυ την κανω μπανιο στις 11 και κοιμαται το πολυ μεχρι τις 12μιση ολη νυχτα!!!
δεν ξερω ρε κοριτσια εγω ειμαι υπερ του προγραμματος (γενικα ετσι ειμαι κα στη ζω η μου) μου αρεσει που ξερω τι θα κανω και ποια ωρα ετσι προγραμματιζω και τις υπολοιπες δουλειες μου..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις