Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
73 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 73 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 24 ... 44  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 44]

76ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:01 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Γεια σας και πάλι....

Είχα καιρό να μπω και να γράψω στις πεθερές (κάτι οι μαρινοκατινουλίτες κάτι οι δουλειές μου...) κι έχω χάσει πολλάααααααα επεισόδια...
Μπαίνω λοιπόν τώρα μετά από καιρό να σας πω τα κατορθώματα της αγαπητής μου πεθερούλας, μιας και έχω αρκετές εξελίξεις επί του θέματος....
Ξεκινώ:

Οι πιο παλιές και γνωστές μου φίλες εδώ μέσα γνωρίζουν πως εγώ το Σεπτέμβρη θα κάνω γαμοβάφτιση μετά από έντονες πιέσεις και τσακωμούς με τα πεθερικά μου (για το γάμο)
Είμαι ήδη παντρεμένη με πολιτικό γάμο και ειλικρινά δεν το είχα κανένα σκοπό να μπω στο "γαμισιάτικο" λούκι που θέλουν κάποιοι να μας επιβάλουν....
Τες πα για χάρη του άντρα μου περισσότερο (αφού από την κουνιάδα μου δεν πρόκειται να πάρουν ποτέ αυτή τη χαρά τα πεθερικά μου, μαγκούφα θα μείνει...) συμφώνησα κι είπα, μια ψυχή που είναι να βγει ας βγει...

Να μην τα πολυλογώ, ως τώρα προσπάθησαν σε κάποια σημεία να ανακατευτούν στις επιλογές μας και στα του γάμου, του τύπου "θα σε πάω στη μοδίστρα μου να ράψεις νυφικό" ή "να φτιάξουμε μόνες μας τις μπομπονιέρες" (μόνη της εννοούσε δηλαδή) κι άλλα τέτοια, αλλά ευτυχώς καταφέραμε και τους "αποκρούσαμε" με διάφορες δικαιολογίες και τεχνάσματα...

Πάμε λοιπόν -όχι αυτή που μας πέρασε- την προηγούμενη Παρασκευή με τον άντρα μου και τους γονείς μου να ψάξουμε για κουστούμι.
Κι ενώ τον έχω ρωτήσει αν θέλει να πάρουμε και τη μαμά του, ή αν θέλει να μας δώσουν τα λεφτά οι γονείς μου και να πάμε μόνοι μας, αυτός είπε όχι, θέλω να έχω και μια δεύτερη γνώμη, θα πάμε με τους γονείς σου.
Έτσι κι έγινε.
(Αφού φάγαμε τον τόπο τελικά βρήκαμε αυτό που ήθελε)
Συνεχίζω λοιπόν...

Πριν το "αγοράσει" πήραμε και την αγαπητή παρέα να το δει να μας πει τη γνώμη της, μην κάθεται μετά και λέει ότι δεν του διαλέξαμε ωραίο κουστούμι! Έτσι, ήθελα να με δει να δίνω και το παραδάκι στον μαγαζάτορα για να μη μας λέει και τσίπιδες η αρχιτσίπισα...
700 ευρώπουλα στοίχισε... Πιο ακριβό κι από το νυφικό -το οποίο όπως έχω πει σε άλλο θέμα, το παρήγγειλα από το ιντερνέτι και μου ήρθε οικονομικότατα.

"Γιατί??? Ο γιος μου τα αξίζει!!!! Δεν τα αξίζει????" τα λόγια της.
"ΚΥΡΑ ΜΟΥ" μου ήρθε να της πω, "είπε κανείς ότι δεν τα αξίζει? Αυτά κι άλλα τόσα!!!" αλλά κρατήθηκα. Μετά ήθελα να συμπληρώσω "Εγώ μωρή παλιοχαρχάλω, δεν τα αξίζω??? Γιατί δε με πήγες κι εσύ στον Ασλάνη να πάρω νυφικό, παρά μου έλεγες να ράψουμε φόρεμα στη μοδίστρα σου???? γιατί όταν σου είπα ότι το μακιγιάζ θα πάει 200 ευρώ μου δεν είπες ότι τα αξίζω, παρά μου είπες πως η μανικιουρίστα σου μπορεί να με βάψει κιόλας με 40 ευρώ???"
Κορίτσια δε μπορώ να σας το περιγράψω πως ένιωσα! Mad Twisted Evil Mad Twisted Evil Mad Twisted Evil Ήθελα να της χυμήξω!!

Πριν από αυτό εν τω μεταξύ έχει προηγηθεί άλλο σκηνικό με τις προσκλήσεις. Παραγγείλαμε 120 προσκλητήρια (μάλλον θα μας περισσέψουν αλλά τες πα) και πληρώσαμε 120 ευρά (ένα ευρώ το προσκλητήριο δηλαδή). Βγάζει λοιπόν ο αγαπητός ένα πενηντάρικο, το πετάει πάνω στο τραπέζι και λέει "ορίστε. 50 δε σας παρήγγειλα? 50 πληρώνω" (και καλά για τους δικούς του καλεσμένους)
Αυτό ήταν που θα πλήρωνε τα έξοδα???? Shocked
Για μένα καλύτερα είναι να μην πληρώσει τίποτα! ΤΙΠΟΤΑ!
Μην ακούσω ποτέ από το στόμα τους ότι μου πλήρωσαν το γάμο, θα τους ΓΑΜ.... !!!
Και θα καταλάβετε στο επόμενο ποστ γιατί αντιδρώ έτσι....
Και πολύ καλά θα κανεις! Πωπω κουβαρνταδες με την τσέπη αλλων ε;

77ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:08 am

kalliopitsa

kalliopitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
το προφιτερόλ θεωρείται ελαφρύ, ε;;;; ας αναθεωρήσω κι ας χτυπήσω μερικά γιατί έχω κάτι λιγούρες..... pig pig pig
Με κινέζα να μιλούσες, πιο καλά θα καταλαβαινόσασταν....!!!!
όσο για την δική μου ιστορία γάμου θα περιοριστώ - για την ώρα - στο κοστούμι του γαμπρού. Η γλυκιά μου κουνιάδα πήγε στην αρχή μαζί του και επειδή η δική της τουαλέτα στο γάμο της βγήκε πάμφθηνη, είπε το κοστούμι να είναι πανάκριβο μιας που το πληρώνουν τα πεθερικά....Μα την αλήθεια, ο άντρας μου έκανε το λάθος και μου το είπε. Τον πήγε στα πιο ακριβά της πόλης και όταν ο δικός μου γκρίνιαξε λίγο, του είπε αφού αυτοί θα το πληρώσουν, τί σκας;
Εγώ σκίστηκα να βρω την πιο οικονομική λύση για το νυφικό μου (σε συνδυασμό βέβαια και με την ποιότητα, δε θα ντυθούμε και σαν γύφτοι για να μας έρθει φθηνά) για να μην χρεώσω την πεθερούλα μου όμως.... ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 679259 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 679259 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 679259
Και αφού άλλα τα μυαλά της κουνιάδας και άλλα του άντρα μου, στο τέλος καταλήξαμε να πάμε μαζί. Βρήκαμε το πιο όμορφο πάνω του και όταν άκουσε η μαμά του ότι είχε ρίγες ξινίστηκε. Λεπτές και μοντέρνες ήταν αλλά το ριγέ ομολογώ πως το έχουμε όλοι λίγο πολύ στο μυαλό μας για πιο μεγάλους κυρίους. Αλλά ερωτώ: ΑΜΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΤΟ ΚΤΕΛ ΝΑ ΕΡΧΟΣΟΥΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ; ΑΠΕΡΓΙΑ ΕΙΧΑΝ; ΟΕΟ;
Αυτή η γκρίνια δηλαδή να μην υπήρχε... Αφού δε μπορείς να βοηθήσεις σκάσε και μη μιλάς. Αλλιώς έλα βοήθα. Μωρά, σκυλιά, γατιά δεν έχεις.
ΜΗ ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΗΖΕΙΣ!!!!!! ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 654655 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 654655 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 654655 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 654655 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 654655 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 654655

78ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:09 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χωσε Αγγελικη!!! Razz Razz Razz

ΥΓ - Καλλιοπίτσα, δεν ηταν προφιτερόλ, ηταν όντως ελαφρυ, με σοκολάτα κάτι, αλλά σου λέω, μέχρι να βγάλω πόρισμα τι ήταν ιδρωσα!

79ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:13 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συνεχίζω λοιπόν...

Μου λέει την περασμένη εβδομάδα λοιπόν η "αγαπητή":
"Πότε θα πάμε για τα παπούτσια?"
"Όποτε θέλετε" της απαντώ".
"Θα πάμε στη Ν. Ιωνία, που έχω δει κάτι ωραία" (αυτή μόνο στη Ν. Ιωνία ξέρει να πηγαίνει κ να ψωνίζει)
"Πάμε όπου θέλετε" της λέω.

Προσέξτε τώρα: Εγώ την είχα ψιλιαστεί τη δουλειά ότι θέλει και καλά να το παίξει καλή πεθερά κι ότι πάει με την νυφούλα της για ψώνια στα μαγαζιά....
Ο δεύτερος λόγος ήταν ότι λύσσαξε!!! που πήγαμε για το κουστούμι με τους γονείς μου, ενώ εκείνη την αφήνουμε "απέξω" σε όλα...

Προχωρώ στα γεγονότα:
Μιλάω λοιπόν με την αδερφή μου στο τηλέφωνο και της λέω να έρθει κι εκείνη παρέα. Ξέραμε όλες μας καλά πως αν ερχόταν και η μαμά μου, θα γινόταν μάχη (δεν έχουν και τις καλύτερες σχέσεις μεταξύ τους) κι έτσι πήρα μόνο την αδερφή.
Πάμε από το σπίτι της να την πάρουμε και όταν φτάνουμε βγαίνει ο πεθερός μου να πάρει τη μικρή μου γιατί θα του την αφήναμε να την κρατήσει εκείνος. Βλέπει την αδερφή μου και λέει "α! ποιος είναι μαζί σου?"
"Η αδερφή μου" του λέω.
"Τι κάνεις?" κτλ κτλ
Ο άνθρωπος μια χαρά! Και χαιρέτησε και μίλησε και γέλασε και όλα!
Μπαίνουμε στο σπίτι κι όπως πάω να αφήσω την τσάντα της μικρής σε μια καρέκλα, βγαίνει η "μην πω τι" κι ενώ της χαμογελώ και της λέω γεια σας τι κάνετε, εκείνη με ύφος μπουλντόγκ έτοιμο να ορμήξει, λέει "ποιος είναι μαζί σου?"
Η αδερφή μου της λέω
"Γιατί?" μου λέει
"Γιατί τι πειράζει?" της λέω
"Πειράζει" μου λέει
"Γιατί?" τη ρωτάω
"Έτσι! Πειράζει! Ήθελα να είμαστε οι δυο μας!" μου φωνάζει

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η αδερφή μου ήταν ΜΠΡΟΣΤΑ σε όλο το διάλογο. Τα άκουγε και τα έβλεπε όλα.

Προσπαθώ λοιπόν να κρατήσω την ψυχραιμία μου (ενώ μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι) και προσπαθώ όσο πιο ευγενικά μπορώ:
"Αν θέλετε να είμαστε οι δυο μας, τότε να φύγω, γιατί τώρα δε μπορώ να αφήσω την αδερφή μου, και να το κανονίσουμε μια άλλη μέρα"
"Όχι! Τώρα θα πάμε!" Μπαίνει μέσα στο δωμάτιό της και ξαναβγαίνοντας συνεχίζει
"Πάντως να ξέρεις πως καθόλου δε μου άρεσε! Δεν έπρεπε να τη φέρεις!"
"Μα είναι η αδερφή μου κι ήθελα να έρθει παρέα να μου πει κι εκείνη τη γνώμη της!"
"Όχι! Γιατί εσείς για το κουστούμι πήγατε μόνο με τους γονείς σου?"
"Λοιπόν επειδή το περίμενα ότι θα μου το λέγατε αυτό, να ξέρετε πως εγώ το Νίκο τον ρώτησα αν θέλει να σας πει να έρθετε μαζί, κι εκείνος αρνήθηκε!" της απαντώ πάλι όσο πιο ευγενικά μπορώ και προσπαθώντας να κρατήσω τον τόνο της φωνής μου και τα νεύρα μου.
"Αν θέλετε παίρνω το παιδί και φεύγω και το κανονίζουμε άλλη μέρα!"
"Όχι τώρα θα πάμε!" με την ασχημοχοντρόφατσά της μέχρι το πάτωμα μπαίνει στουν τουαλέτα και βροντάει και την πόρτα.

Γυρνάω, κοιτάζω την αδερφή μου και μου λέει (σχετικά δυνατά για να ακουστεί και στην πεθερά μου στην τουαλέτα αλλά και στον πεθερό μου στο σαλόνι) "Απορώ με την υπομονή σου..."

80ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:18 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:"ποιος είναι μαζί σου?"
Η αδερφή μου της λέω
"Γιατί?" μου λέει
"Γιατί τι πειράζει?" της λέω
"Πειράζει" μου λέει
"Γιατί?" τη ρωτάω
"Έτσι! Πειράζει! Ήθελα να είμαστε οι δυο μας!" μου φωνάζει
...
"Πάντως να ξέρεις πως καθόλου δε μου άρεσε! Δεν έπρεπε να τη φέρεις!"
Εμένα τωρα αυτο μου θυμισε σαν να μαλώνουν "φιλεναδίτσες" στο δημοτικό, "γιατι την κάλεσες στο πάρτυ σου, αφου δεν τη χωνέυω" "αν την καλέσεις κι αυτην εγώ δεν θα έρθω..." κτλ κτλ κτλ...

81ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:24 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αγγελικη μετα απο ολα αυτα΄πηγατε για ψωνια; Πως περασατε;

82ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:35 am

????????


Επισκέπτης
Nena έγραψε:Εγω δεν έχω πρόβλημα με την πεθερά μου, μια χαρα ειιμαστε, απλά έχουμε ένα θέμα συννενόησης. Ειχαμε προχτες την παρακάτω στιχομυθία:
Πεθερα: Θα ερθετε να φάτε αυριο? Ψαρια θα εχω, εχω και γλυκο.
Εγω: Ναι θα ερθουμε.. τι γλυκο έφτιαξες?
-Ε σαν αυτο που κάνω..... (με κοιτάει με νόημα περιμένοντας μάλλον να καταλάβω ποιο είναι το γλυκο που φτιάχνει - εντωμεταξυ φτιάχνει αρκετα οποτε δεν μπορώ να τη συνδυάσω μόνο με ένα επιδόρπιο Razz )
-Σαν ποιο?
-Ε, το εφτιαξα επειδη είναι ελαφρυ..
-Ποιο?
-Ειναι ευκολο γι'αυτο.
-Τι γλυκο έφτιαξες?
-Αυτο που εφτιαξα τις προάλλες
-Τι εφτιαξες τις προάλλες? Το ζελέ με τον ανανα?
-Οοοοοοχι καλε, χαχα, σοκολάτα στον ανανα?
-εχει σοκολάτα?
-Ε, δεν εχει? Το ξέχασες φαινεται...
.....(μου την είπε κιολας, ε?)
Πειτε μου εσεις αν πιστεύετε οτι απο κάποιο σημείο επρεπε να καταλάβω τι γλυκό παιζει... Στην αρχή είχα αρχίσει να εκνευρίζομαι, ευτυχως δεν εδειξα τίποτα, αλλά μετα κοντεψε να με πιάσει νευρικό γέλιο..
Για να μη σας κραταω σε αγωνία, το γλυκό ηταν κάτι σαν μους σοκολάτα, νοστιμότατο δε λέω, αλλά μεχρι να καταλάβω περι τίνος πρόκειται ξημέρωσε! Η ίδια συννενόηση υπάρχει και στους άλλους τομεις, αλλου μιλάμε κι αλλού καταλαβαίνουμε.
Αυτο με το τηλέφωνο μου το κάνει κι εμένα, και όταν της τηλεφωνώ εγώ μετα απο 5-10 λεπτά και της εξηγώ ότι δεν το πρόλαβα με ρωτάει "ειχες βγει βόλτα? Κοιμόσουν? ξεχαστηκες κάπου?" Δηλαδη δεν υπάρχει περίπτωση να μη σηκώσω το τηλέφωνο επειδή σκουπιζα κ δεν το άκουσα ή επειδη ασχολιόμουν με τα παιδια ή επειδη είχα δουλειές??? Μόνο να κ#λοβαράω ξέρω???

Μαλλον αρχιζει και τα χανει η πεθερα σου... Παντως και εγω βλεπω οτι σιγα σιγα τα χανουν, άλλα λες, άλλα καταλαβαινουν και παρεξηγιουνται κιολας!!!!! Laughing
Που να δεις 1-2 φορες που ετυχε να ειμαι τουαλεττα και δε το προλαβα και πηγα καπακι σπιτι της να δω τι ηθελε... Ε ρε το τι ελεγε μετα... Οτι την αποφευγω γι αυτο δε το σηκωνω... Μα αν την απεφευγα, θα πηγαινα καπακι σπιτι της;;;; Laughing Laughing Laughing Laughing

83ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:41 am

????????


Επισκέπτης
Tziz έγραψε:Γεια σας και πάλι....

Είχα καιρό να μπω και να γράψω στις πεθερές (κάτι οι μαρινοκατινουλίτες κάτι οι δουλειές μου...) κι έχω χάσει πολλάααααααα επεισόδια...
Μπαίνω λοιπόν τώρα μετά από καιρό να σας πω τα κατορθώματα της αγαπητής μου πεθερούλας, μιας και έχω αρκετές εξελίξεις επί του θέματος....
Ξεκινώ:

Οι πιο παλιές και γνωστές μου φίλες εδώ μέσα γνωρίζουν πως εγώ το Σεπτέμβρη θα κάνω γαμοβάφτιση μετά από έντονες πιέσεις και τσακωμούς με τα πεθερικά μου (για το γάμο)
Είμαι ήδη παντρεμένη με πολιτικό γάμο και ειλικρινά δεν το είχα κανένα σκοπό να μπω στο "γαμισιάτικο" λούκι που θέλουν κάποιοι να μας επιβάλουν....
Τες πα για χάρη του άντρα μου περισσότερο (αφού από την κουνιάδα μου δεν πρόκειται να πάρουν ποτέ αυτή τη χαρά τα πεθερικά μου, μαγκούφα θα μείνει...) συμφώνησα κι είπα, μια ψυχή που είναι να βγει ας βγει...

Να μην τα πολυλογώ, ως τώρα προσπάθησαν σε κάποια σημεία να ανακατευτούν στις επιλογές μας και στα του γάμου, του τύπου "θα σε πάω στη μοδίστρα μου να ράψεις νυφικό" ή "να φτιάξουμε μόνες μας τις μπομπονιέρες" (μόνη της εννοούσε δηλαδή) κι άλλα τέτοια, αλλά ευτυχώς καταφέραμε και τους "αποκρούσαμε" με διάφορες δικαιολογίες και τεχνάσματα...

Πάμε λοιπόν -όχι αυτή που μας πέρασε- την προηγούμενη Παρασκευή με τον άντρα μου και τους γονείς μου να ψάξουμε για κουστούμι.
Κι ενώ τον έχω ρωτήσει αν θέλει να πάρουμε και τη μαμά του, ή αν θέλει να μας δώσουν τα λεφτά οι γονείς μου και να πάμε μόνοι μας, αυτός είπε όχι, θέλω να έχω και μια δεύτερη γνώμη, θα πάμε με τους γονείς σου.
Έτσι κι έγινε.
(Αφού φάγαμε τον τόπο τελικά βρήκαμε αυτό που ήθελε)
Συνεχίζω λοιπόν...

Πριν το "αγοράσει" πήραμε και την αγαπητή παρέα να το δει να μας πει τη γνώμη της, μην κάθεται μετά και λέει ότι δεν του διαλέξαμε ωραίο κουστούμι! Έτσι, ήθελα να με δει να δίνω και το παραδάκι στον μαγαζάτορα για να μη μας λέει και τσίπιδες η αρχιτσίπισα...
700 ευρώπουλα στοίχισε... Πιο ακριβό κι από το νυφικό -το οποίο όπως έχω πει σε άλλο θέμα, το παρήγγειλα από το ιντερνέτι και μου ήρθε οικονομικότατα.

"Γιατί??? Ο γιος μου τα αξίζει!!!! Δεν τα αξίζει????" τα λόγια της.
"ΚΥΡΑ ΜΟΥ" μου ήρθε να της πω, "είπε κανείς ότι δεν τα αξίζει? Αυτά κι άλλα τόσα!!!" αλλά κρατήθηκα. Μετά ήθελα να συμπληρώσω "Εγώ μωρή παλιοχαρχάλω, δεν τα αξίζω??? Γιατί δε με πήγες κι εσύ στον Ασλάνη να πάρω νυφικό, παρά μου έλεγες να ράψουμε φόρεμα στη μοδίστρα σου???? γιατί όταν σου είπα ότι το μακιγιάζ θα πάει 200 ευρώ μου δεν είπες ότι τα αξίζω, παρά μου είπες πως η μανικιουρίστα σου μπορεί να με βάψει κιόλας με 40 ευρώ???"
Κορίτσια δε μπορώ να σας το περιγράψω πως ένιωσα! Mad Twisted Evil Mad Twisted Evil Mad Twisted Evil Ήθελα να της χυμήξω!!

Πριν από αυτό εν τω μεταξύ έχει προηγηθεί άλλο σκηνικό με τις προσκλήσεις. Παραγγείλαμε 120 προσκλητήρια (μάλλον θα μας περισσέψουν αλλά τες πα) και πληρώσαμε 120 ευρά (ένα ευρώ το προσκλητήριο δηλαδή). Βγάζει λοιπόν ο αγαπητός ένα πενηντάρικο, το πετάει πάνω στο τραπέζι και λέει "ορίστε. 50 δε σας παρήγγειλα? 50 πληρώνω" (και καλά για τους δικούς του καλεσμένους)
Αυτό ήταν που θα πλήρωνε τα έξοδα???? Shocked
Για μένα καλύτερα είναι να μην πληρώσει τίποτα! ΤΙΠΟΤΑ!
Μην ακούσω ποτέ από το στόμα τους ότι μου πλήρωσαν το γάμο, θα τους ΓΑΜ.... !!!
Και θα καταλάβετε στο επόμενο ποστ γιατί αντιδρώ έτσι....

Αγαπη...αυτο δεν ειναι τιποτα...
Εμενα μου εφεραν ντυμενα παρανυφακια τα μικρα του κουνιαδου, χωρις να το ξερω, ενω οταν ειχα ρωτησει μου ειχαν πει οτι δεν ηθελαν..
Φαντασου εμενα νυφη, ανεβαινω τα σκαλια και βλεπω 2 παρανυφακια διπλα στο γαμπρο.....
Και μετα ειχαν και το θρασος να μου πουν οτι ολη η εκκλησια απορουσε που δεν ειχα τα μικρα παρανυφακια... Αφου ετσι τα ειχαν ντυσει και εμενα ολες οι φιλες μου με ρωτουσαν πως και τελικα εβαλα παρανυφακια, μονο οι φιλες της πεθερας δεν προσεξαν το ασπρο φορεμα και τα λουλουδια που φορουν τα παρανυφακια;;;;
Ξινο μου το εβγαλαν και απορω οσες κανατε πολιτικο, γιατι μπαινετε στο τρυπακι του θρησκευτικου... Εγω αν το ηξερα θα πηγαινα σε ενα ξωκκλησι με τον αντρα μου μονο και θα παντρευομουν...

Οχι τιποτα αλλο, στο βγαζουν ξινο, χωνονται παντου και μετα στη λενε και απο πανω αν θυμωσεις...

84ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:43 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:Μαλλον αρχιζει και τα χανει η πεθερα σου... Παντως και εγω βλεπω οτι σιγα σιγα τα χανουν, άλλα λες, άλλα καταλαβαινουν και παρεξηγιουνται κιολας!!!!! Laughing
Αυτο είναι αλήθεια, και περαν της πλάκας, όταν αρχίζει ο άνθρωπος να μη μπορεί να συννενοηθεί αρχίζουν και τα προβλήματα.. Εντάξει, είναι νωρίς ακόμα, αλλά κάπως ετσι ξεκινάνε τα αλτζχάιμερ και οι άνοιες.. pale pale

85ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:45 am

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καπως ετσι παντρευτηκα εγω. σε ενα ξωκλησι με 8 ατομα συνολικα.. ευτυχως δηλ γιατι εσπασαν τα νερα την ωρα του μυστηριου (ημουν ετοιμογεννη) οποτε και οι 8 μεταφερθηκαμε στο νοσοκομειο!!
και ο παπας μαζι!

86ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:47 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια ήμουν έτοιμη να σηκωθώ να φύγω!

Λέω στον εαυτό μου "δώσε τόπο στην οργή", ανοίγω την τσάντα της μικρής, παίρνω κάτι παιχνιδάκια και το νεράκι της και πάω στον πεθερό μου να παίξω με τη μικρή να ξεχαστώ λίγο.
Βγαίνει το μπουλντόγκ και έχοντας τα χέρια στη μέση (εγώ στεκόμουν από πίσω της εκείνη την ώρα) λέει στον πεθερό μου "Τα βλέπεις?" και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι, αλλά αυτό που θυμάμαι είναι πως με έκανε τούρμπο.

"Να σας το ξαναπώ άλλη μία φορά? Αν δε θέλετε να είναι και η αδερφή μου να φύγουμε και να πάμε μία άλλη μέρα!"
"Όχι θα πάμε τώρα! Αλλά δεν ήταν σωστό αυτό που έκανες! Έπρεπε να μου το πεις ότι θα τη φέρεις μαζί!"
"Ωραία, και τώρα τι να κάνω να τη διώξω?"
"Ναι να τη διώξεις!" μου λέει η παλιοχοντροσκατοκωλομαλάκο!!

Κορίτσια έγινα ταύρος που βλέπει κόκκινο πανί!

"Αυτό ήταν! Παίρνω το παιδί μου και φεύγω τώρα!" φωνάζω με όλη μου τη δύναμη κι όπως κάνω να περάσω την πόρτα απλώνει τα κωλόχερά της πάνω μου η παλιοβλαμένη και με σπρώχνει για να μην μπω στο σαλόνι να πάρω τη μικρή!
"Όχι! Θα πάμε!" μου φωνάζει ενώ έχουμε μείνει να κοιτάζουμε η μία την άλλη...

Μαζεύω δυνάμεις και λέω:
"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κοντράρετε έτσι την οικογένειά μου! Θέλετε ότι κάνω με αυτούς να το κάνουμε και μαζί! Ότι κάνουν εκείνοι, να το κάνετε κι εσείς, αλλά δεν πάει έτσι! Γιατί τέτοια κόντρα? Γιατί φέρεστε έτσι στην αδερφή μου, που έρχεται πρώτη φορά σπίτι σας?"
"Δεν υπάρχει κόντρα!" μου λένε και οι δύο.

"Γιατί τέτοια συμπεριφορά ρε Αγγελική?" φωνάζει ο πεθερός μου από μέσα.
Κι εκείνη την ώρα βρίσκω ευκαιρία και περνάω την πόρτα για να μπω στο σαλόνι, τον πλησιάζω και του λέω "Εγώ ήρθα μέσα στο κέφι και την καλή χαρά, όλο χαμόγελο και σας μίλησα και σας χαιρέτησα και όλα, εκείνη μας άρπαξε από τα μούτρα μόλις μπήκαμε και μας μιλάει άσχημα!" του λέω.

Με τα πολλά και για να μην τα πολυλογώ εγώ προσπαθούσα να πάρω το παιδί μου για να σηκωθώ να φύγω, η μαλάκο με τράβαγε για να μην το πάρω κι άλλος το κράταγε σφιχτά μέχρι που μου γύρισε το μάτι ΟΥΡΛΙΑΞΑ "ΜΗ ΜΕ ΧΩΡΊΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ" έσκυψα από πάνω του με το μάτι να γυαλίζει και με ύφος "δώστο τώρα γιατί θα τις φας άσχημα" και την άφησε.
Λέω στην αδερφή μου πάρε το καρότσι, αρπάζω την τσάντα και τρέχω στο αυτοκίνητο (το σπίτι είναι ισόγειο)
Δένοντας τη μικρή στο κάθισμα, φωνάζω "ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΝΕΧΤΏ!"

Η αδερφή μου πήγε να ηρεμίσει τα πνεύματα η κακομοίρα ΔΥΟ φορές κι εκείνη ξέρετε τι της είπε?
"Μη μιλάς εσύ! Μην ανακατεύεσαι! Ποια είσαι και μιλάς?"
Στο τσακ άρπαξα την αδερφή μου από το χέρι και την έχωσα στο αυτοκίνητο γιατί ήταν έτοιμη να τη σαπακιάσει τη χοντρή.

Αντί ρε κορίτσια να της πει "Γεια σου κοπέλα μου, τι κάνεις, τι κάνει το μωράκι σου, πώς είναι οι γονείς σου, κάθισε να σου βγάλω ένα ποτήρι νερό" εκείνη ούρλιαζε "να τη διώξεις"
Εσείς τι θα κάνατε?

(Και δεν ήμουν και πολύ αναλυτική για να μη σας κουράσω παραπάνω...)

87ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:48 am

????????


Επισκέπτης
titikos έγραψε:καπως ετσι παντρευτηκα εγω. σε ενα ξωκλησι με 8 ατομα συνολικα.. ευτυχως δηλ γιατι εσπασαν τα νερα την ωρα του μυστηριου (ημουν ετοιμογεννη) οποτε και οι 8 μεταφερθηκαμε στο νοσοκομειο!!
και ο παπας μαζι!

Και νομιζα οτι γινονται μονο στα εργα αυτα!!! Φοβερο!!!
Τελικα τον γαμο τον εκανες;;; Laughing

88ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:50 am

????????


Επισκέπτης
Nena έγραψε:
etoile! έγραψε:Μαλλον αρχιζει και τα χανει η πεθερα σου... Παντως και εγω βλεπω οτι σιγα σιγα τα χανουν, άλλα λες, άλλα καταλαβαινουν και παρεξηγιουνται κιολας!!!!! Laughing
Αυτο είναι αλήθεια, και περαν της πλάκας, όταν αρχίζει ο άνθρωπος να μη μπορεί να συννενοηθεί αρχίζουν και τα προβλήματα.. Εντάξει, είναι νωρίς ακόμα, αλλά κάπως ετσι ξεκινάνε τα αλτζχάιμερ και οι άνοιες.. pale pale

Και περαν της πλακας, μας δημιουργουν προβληματα, γιατι αλλα λες, αλλα καταλαβαινουν, αλλα λενε στον αντρα σου και εισαι εσυ στη μεση να εξηγεις τι τελικα εννοουσες...
Ευτυχως εμενα την εχει καταλαβει και με πιστευει, οσο τραγικα και αν του τα παρουσιασει αυτη!!! ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 215994

89ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:53 am

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
etoile! έγραψε:
titikos έγραψε:καπως ετσι παντρευτηκα εγω. σε ενα ξωκλησι με 8 ατομα συνολικα.. ευτυχως δηλ γιατι εσπασαν τα νερα την ωρα του μυστηριου (ημουν ετοιμογεννη) οποτε και οι 8 μεταφερθηκαμε στο νοσοκομειο!!
και ο παπας μαζι!

Και νομιζα οτι γινονται μονο στα εργα αυτα!!! Φοβερο!!!
Τελικα τον γαμο τον εκανες;;; Laughing

το μυστηριο εγινε περιληπτικα! τα πιο πολλα τα προσπερασαμε..πολυ επεισοδιακα!τα χασε ο παπας τα χασε και ο συζυγος..και ο γιατρος επισης που με παρελαβε βαμμενη χτενισμενη και με μανικιουρ!στο νοσοκομειο κερνουσαμε μπομπονιερες γαμου! αλλα ντ'αλλων!

90ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:54 am

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:Κορίτσια ήμουν έτοιμη να σηκωθώ να φύγω!

Λέω στον εαυτό μου "δώσε τόπο στην οργή", ανοίγω την τσάντα της μικρής, παίρνω κάτι παιχνιδάκια και το νεράκι της και πάω στον πεθερό μου να παίξω με τη μικρή να ξεχαστώ λίγο.
Βγαίνει το μπουλντόγκ και έχοντας τα χέρια στη μέση (εγώ στεκόμουν από πίσω της εκείνη την ώρα) λέει στον πεθερό μου "Τα βλέπεις?" και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι, αλλά αυτό που θυμάμαι είναι πως με έκανε τούρμπο.

"Να σας το ξαναπώ άλλη μία φορά? Αν δε θέλετε να είναι και η αδερφή μου να φύγουμε και να πάμε μία άλλη μέρα!"
"Όχι θα πάμε τώρα! Αλλά δεν ήταν σωστό αυτό που έκανες! Έπρεπε να μου το πεις ότι θα τη φέρεις μαζί!"
"Ωραία, και τώρα τι να κάνω να τη διώξω?"
"Ναι να τη διώξεις!" μου λέει η παλιοχοντροσκατοκωλομαλάκο!!

Κορίτσια έγινα ταύρος που βλέπει κόκκινο πανί!

"Αυτό ήταν! Παίρνω το παιδί μου και φεύγω τώρα!" φωνάζω με όλη μου τη δύναμη κι όπως κάνω να περάσω την πόρτα απλώνει τα κωλόχερά της πάνω μου η παλιοβλαμένη και με σπρώχνει για να μην μπω στο σαλόνι να πάρω τη μικρή!
"Όχι! Θα πάμε!" μου φωνάζει ενώ έχουμε μείνει να κοιτάζουμε η μία την άλλη...

Μαζεύω δυνάμεις και λέω:
"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κοντράρετε έτσι την οικογένειά μου! Θέλετε ότι κάνω με αυτούς να το κάνουμε και μαζί! Ότι κάνουν εκείνοι, να το κάνετε κι εσείς, αλλά δεν πάει έτσι! Γιατί τέτοια κόντρα? Γιατί φέρεστε έτσι στην αδερφή μου, που έρχεται πρώτη φορά σπίτι σας?"
"Δεν υπάρχει κόντρα!" μου λένε και οι δύο.

"Γιατί τέτοια συμπεριφορά ρε Αγγελική?" φωνάζει ο πεθερός μου από μέσα.
Κι εκείνη την ώρα βρίσκω ευκαιρία και περνάω την πόρτα για να μπω στο σαλόνι, τον πλησιάζω και του λέω "Εγώ ήρθα μέσα στο κέφι και την καλή χαρά, όλο χαμόγελο και σας μίλησα και σας χαιρέτησα και όλα, εκείνη μας άρπαξε από τα μούτρα μόλις μπήκαμε και μας μιλάει άσχημα!" του λέω.

Με τα πολλά και για να μην τα πολυλογώ εγώ προσπαθούσα να πάρω το παιδί μου για να σηκωθώ να φύγω, η μαλάκο με τράβαγε για να μην το πάρω κι άλλος το κράταγε σφιχτά μέχρι που μου γύρισε το μάτι ΟΥΡΛΙΑΞΑ "ΜΗ ΜΕ ΧΩΡΊΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ" έσκυψα από πάνω του με το μάτι να γυαλίζει και με ύφος "δώστο τώρα γιατί θα τις φας άσχημα" και την άφησε.
Λέω στην αδερφή μου πάρε το καρότσι, αρπάζω την τσάντα και τρέχω στο αυτοκίνητο (το σπίτι είναι ισόγειο)
Δένοντας τη μικρή στο κάθισμα, φωνάζω "ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΝΕΧΤΏ!"

Η αδερφή μου πήγε να ηρεμίσει τα πνεύματα η κακομοίρα ΔΥΟ φορές κι εκείνη ξέρετε τι της είπε?
"Μη μιλάς εσύ! Μην ανακατεύεσαι! Ποια είσαι και μιλάς?"
Στο τσακ άρπαξα την αδερφή μου από το χέρι και την έχωσα στο αυτοκίνητο γιατί ήταν έτοιμη να τη σαπακιάσει τη χοντρή.

Αντί ρε κορίτσια να της πει "Γεια σου κοπέλα μου, τι κάνεις, τι κάνει το μωράκι σου, πώς είναι οι γονείς σου, κάθισε να σου βγάλω ένα ποτήρι νερό" εκείνη ούρλιαζε "να τη διώξεις"
Εσείς τι θα κάνατε?

(Και δεν ήμουν και πολύ αναλυτική για να μη σας κουράσω παραπάνω...)
ησουν πολυ υπομονετικη νομιζω... και αργησες να φυγεις!!!τα ειπες στον αντρα σου;τι ειπε;

91ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 5:57 am

????????


Επισκέπτης
titikos έγραψε:
etoile! έγραψε:
titikos έγραψε:καπως ετσι παντρευτηκα εγω. σε ενα ξωκλησι με 8 ατομα συνολικα.. ευτυχως δηλ γιατι εσπασαν τα νερα την ωρα του μυστηριου (ημουν ετοιμογεννη) οποτε και οι 8 μεταφερθηκαμε στο νοσοκομειο!!
και ο παπας μαζι!

Και νομιζα οτι γινονται μονο στα εργα αυτα!!! Φοβερο!!!
Τελικα τον γαμο τον εκανες;;; Laughing

το μυστηριο εγινε περιληπτικα! τα πιο πολλα τα προσπερασαμε..πολυ επεισοδιακα!τα χασε ο παπας τα χασε και ο συζυγος..και ο γιατρος επισης που με παρελαβε βαμμενη χτενισμενη και με μανικιουρ!στο νοσοκομειο κερνουσαμε μπομπονιερες γαμου! αλλα ντ'αλλων!

Πω πω!!! Φοβερο!!!!!!!!!!!! ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 328109 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 328109 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 328109 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 328109

92ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 6:06 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
Και περαν της πλακας, μας δημιουργουν προβληματα, γιατι αλλα λες, αλλα καταλαβαινουν, αλλα λενε στον αντρα σου και εισαι εσυ στη μεση να εξηγεις τι τελικα εννοουσες...
Ευτυχως εμενα την εχει καταλαβει και με πιστευει, οσο τραγικα και αν του τα παρουσιασει αυτη!!! ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 215994
Καλά, αν περιμενα να συννενοηθώ με τον αντρα μου μέσω της πεθεράς μου, σώθηκα! Τις προάλλες εφτιαξα ρεβιθια, και την παίρνω τηλέφωνο την προηγούμενη για να της πω να μη φτιάξει φαγητο, θα της το πάμε εμεις, ένα ατομο είναι ολη κι όλη (κάτι που το κάνουμε συχνά). Μου λέει ότι έχει προβλήματα με το έντερο, και οτι θα φτιάξει κάτι ελαφρύ, φιδέ ή λαπά ή κάτι τέτοιο. Οκ, λέω εγώ, αν έχεις πρήξιμο οντως δεν θα φάς ρεβίθια όσο και να σου αρέσουν. Τεσπα, ερχεται η επόμενη μέρα, φτιάχω ωραια κ καλά τα ρεβιθια, και παιρνει τηλεφωνο η πεθερα για να μου πει ότι μαγειρεψε, και αν θελουμε να παρουμε φαγητο! Τρωω μια φρικη εκει, διοτι εγω σοπυ λέω οτι θα μαγειρεψω κι εσυ ερχσαι και μου λες οτι μαγειρεψες κι εσυ για μας??? Και τι μαγειρεψε λέτε??? Φασολαδα!!! Που δεν δημιουργει πρηξιμο!!!!!
Επειδη ξέρω οτι δεν έχει προσωπικό πρόβλημα μαζί μου, το θεώρησα απλά σαν αμέλημα, οτι ξέχασε τι της είπαμε. αλλά ότι με ενόχλησε, με ενόχλησε.
Βεβαια, όλα αυτα είναι μπούρδες σε σχεση με αυτα που διαβάζω πιο πάνω απο την Αγγελική, της οποίας η πεθερα είναι για χοντρες σφαλιάρες, ετσι, να κάνουν "πλάφφφφφ" πάνω στο μάγουλο και να αφήνουν και αποτυπώματα των δαχτύλων...
Αλήθεια, τι είπε ο άντρας σου??

93ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 6:12 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Κορίτσια ήμουν έτοιμη να σηκωθώ να φύγω!

Λέω στον εαυτό μου "δώσε τόπο στην οργή", ανοίγω την τσάντα της μικρής, παίρνω κάτι παιχνιδάκια και το νεράκι της και πάω στον πεθερό μου να παίξω με τη μικρή να ξεχαστώ λίγο.
Βγαίνει το μπουλντόγκ και έχοντας τα χέρια στη μέση (εγώ στεκόμουν από πίσω της εκείνη την ώρα) λέει στον πεθερό μου "Τα βλέπεις?" και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι, αλλά αυτό που θυμάμαι είναι πως με έκανε τούρμπο.

"Να σας το ξαναπώ άλλη μία φορά? Αν δε θέλετε να είναι και η αδερφή μου να φύγουμε και να πάμε μία άλλη μέρα!"
"Όχι θα πάμε τώρα! Αλλά δεν ήταν σωστό αυτό που έκανες! Έπρεπε να μου το πεις ότι θα τη φέρεις μαζί!"
"Ωραία, και τώρα τι να κάνω να τη διώξω?"
"Ναι να τη διώξεις!" μου λέει η παλιοχοντροσκατοκωλομαλάκο!!

Κορίτσια έγινα ταύρος που βλέπει κόκκινο πανί!

"Αυτό ήταν! Παίρνω το παιδί μου και φεύγω τώρα!" φωνάζω με όλη μου τη δύναμη κι όπως κάνω να περάσω την πόρτα απλώνει τα κωλόχερά της πάνω μου η παλιοβλαμένη και με σπρώχνει για να μην μπω στο σαλόνι να πάρω τη μικρή!
"Όχι! Θα πάμε!" μου φωνάζει ενώ έχουμε μείνει να κοιτάζουμε η μία την άλλη...

Μαζεύω δυνάμεις και λέω:
"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κοντράρετε έτσι την οικογένειά μου! Θέλετε ότι κάνω με αυτούς να το κάνουμε και μαζί! Ότι κάνουν εκείνοι, να το κάνετε κι εσείς, αλλά δεν πάει έτσι! Γιατί τέτοια κόντρα? Γιατί φέρεστε έτσι στην αδερφή μου, που έρχεται πρώτη φορά σπίτι σας?"
"Δεν υπάρχει κόντρα!" μου λένε και οι δύο.

"Γιατί τέτοια συμπεριφορά ρε Αγγελική?" φωνάζει ο πεθερός μου από μέσα.
Κι εκείνη την ώρα βρίσκω ευκαιρία και περνάω την πόρτα για να μπω στο σαλόνι, τον πλησιάζω και του λέω "Εγώ ήρθα μέσα στο κέφι και την καλή χαρά, όλο χαμόγελο και σας μίλησα και σας χαιρέτησα και όλα, εκείνη μας άρπαξε από τα μούτρα μόλις μπήκαμε και μας μιλάει άσχημα!" του λέω.

Με τα πολλά και για να μην τα πολυλογώ εγώ προσπαθούσα να πάρω το παιδί μου για να σηκωθώ να φύγω, η μαλάκο με τράβαγε για να μην το πάρω κι άλλος το κράταγε σφιχτά μέχρι που μου γύρισε το μάτι ΟΥΡΛΙΑΞΑ "ΜΗ ΜΕ ΧΩΡΊΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ" έσκυψα από πάνω του με το μάτι να γυαλίζει και με ύφος "δώστο τώρα γιατί θα τις φας άσχημα" και την άφησε.
Λέω στην αδερφή μου πάρε το καρότσι, αρπάζω την τσάντα και τρέχω στο αυτοκίνητο (το σπίτι είναι ισόγειο)
Δένοντας τη μικρή στο κάθισμα, φωνάζω "ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΝΕΧΤΏ!"

Η αδερφή μου πήγε να ηρεμίσει τα πνεύματα η κακομοίρα ΔΥΟ φορές κι εκείνη ξέρετε τι της είπε?
"Μη μιλάς εσύ! Μην ανακατεύεσαι! Ποια είσαι και μιλάς?"
Στο τσακ άρπαξα την αδερφή μου από το χέρι και την έχωσα στο αυτοκίνητο γιατί ήταν έτοιμη να τη σαπακιάσει τη χοντρή.

Αντί ρε κορίτσια να της πει "Γεια σου κοπέλα μου, τι κάνεις, τι κάνει το μωράκι σου, πώς είναι οι γονείς σου, κάθισε να σου βγάλω ένα ποτήρι νερό" εκείνη ούρλιαζε "να τη διώξεις"
Εσείς τι θα κάνατε?

(Και δεν ήμουν και πολύ αναλυτική για να μη σας κουράσω παραπάνω...)
καλ ε,γελασα πολυ!sorry κιολας γιατι εσυ σιγουρα δεν γελασες καθολου αλλα προσπαθησα να το κανω και εικονα στο μυαλο μου ολο αυτο και γελασα πολυ.σαν τα παιδακια που ειπε και η νενα.κατα τ αλλα θα σου πω αυτο που ειπε και η αδερφη σου...απορω με την υπομονη σου.

94ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 6:16 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
titikos έγραψε:καπως ετσι παντρευτηκα εγω. σε ενα ξωκλησι με 8 ατομα συνολικα.. ευτυχως δηλ γιατι εσπασαν τα νερα την ωρα του μυστηριου (ημουν ετοιμογεννη) οποτε και οι 8 μεταφερθηκαμε στο νοσοκομειο!!
και ο παπας μαζι!
πλακα κανεις!!!!!σαν τις ταινιες!φανταζομαι το σοκ του παπα και των γιατρων οταν σε ειδαν.και εγω ηθελα να παω περιποιημενη να γεννησω για να με δει ομορφη το μωρο μου...αλλα εσυ το παρακανες!

95ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 6:19 am

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σε διαβεβαιωνω οτι στην πορεια του τοκετου εφυγαν κοτσοι, τσιμπιδακια, μανικιουρ και μασκαρες!!!ουτε θελω να ξερω τι εικονα της μαμας αντικρυσε το μωρο μου...

96ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 6:19 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αγγελικούλα πάρε τον άντρα σου και πάρτε τα παπούτσια μόνοι σας...Άκου εκεί να διώξεις την αδερφή σου.Στο γάμο σου φοβάμαι πολύ τι θα κάνει που θα είναι μαζεμένο όλο το σόι σου...Βάλε τον άντρα σου να της εξηγηθεί και να μην σας το χαλάσει γιατί αυτή πρέπει να είναι σούπερ ανακατώστρα σε όλα της.

Ειλικρινά αναρωτιέμαι πως αντέχεις με αυτήν τη γυναίκα και δεν την έχεις πλακώσει ακόμα.Εγώ δεν θα ξαναπήγαινα ούτε σπίτι της, ούτε θα της ξαναμιλούσα, ούτε τίποτα.

97ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 6:33 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πω πω!!! Καλέ, τι είναι αυτή;;;;;;;; Γιατί την έχετε ακόμη ελεύθερη;;;;;; Ας τη μαζέψει κάποιος!

Και μετά παραπονιέμαι εγώ! Φωτοστέφανο πρέπει να χαρίσω στη δικιά μου! Αν και δεν έχω και τίποτα σοβαρά θέματα! Σαν αυτά που περιγράφει η Νένα έχουμε κι εμείς. ΑΝ την έλεγα και "μαμά" θα ήταν απολύτως ικανοποιημένη. Αλλά τι να κανω ρε κορίτσια;;; Δε μου βγαίνει! Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Πάντως Αγγελική, κουράγιο κορίτσι μου, τι να πω... Ο άντρας σου πώς τα πήρε όλα αυτά;

98ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 6:47 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι όμως κορίτσια...
Το ίδιο κιόλας βράδυ, και παρότι είχα ορκιστεί στον εαυτό μου ότι δεν θα ξαναπάταγα, πήγα...

Μετά από όλα αυτά, πήγα στη δουλειά σου άντρα μου. Του τα είπα , ήταν και η αδερφή μου μαζί φυσικά, κι εκείνος τι να πει... Ήθελε να ανοίξει η γη να τον καταπιει για 2η φορά.

Για την ιστορία να πω ότι όταν με ζήτησε από τον πατέρα μου, το οργανώσαμε και καλά να είναι έκπληξη, και η μάνα του πήγε μέσα στην κουζίνα κι έσπαγε πιάτα από τα νεύρα της και ούρλιαζε "καθόλου δε μου άρεσε!"

Πήγαμε λοιπόν το βράδυ για να μην τα πολυλογώ και πλακωθήκαμε πάλι....
Της τα έχωσε ο Νίκος για τη συμπεριφορά της και αναφέρθηκε και στα παλιά "συμβάντα". Κι εγώ της είπα πως μετά από αυτή τη συμπεριφορά τότε, τι ήθελε να πιστέψω πως με σέβεται και με αγαπάει? Γιατί όση ώρα μίλαγε, όλο για αγάπη και σεβασμό έλεγε...
Της λέω "εσείς απαιτείτε να σεβαστούμε την επιθυμία σας και λέτε ότι σας κόβουμε τη χαρά σας, αλλά τη δική μου επιθυμία να είναι η αδερφή μου μαζί τη σεβαστήκατε? Το γεγονός ότι κόβετε τη χαρά της μαμάς μου που ήθελε κι εκείνη να είναι μαζί σήμερα το σκεφτήκατε?"

Εγώ τους είπα πως αν έχουμε τέτοιες ιστορίες στο γάμο, εγώ θα σηκωθώ και θα φύγω και θα τους παρατήσω όλους.
Τους είπα επίσης πως όλη αυτή η συμπεριφορά έχει αντίκτυπο στο παιδί και πως δε θέλω αύριο μεθαύριο να λέει "η γιαγιά μου η μία και η γιαγιά μου η άλλη". Θέλω να τους αγαπάει όλους το ίδιο.

Τες πα ειπώθηκαν πολλά, αλλά το ερώτημα παραμένει:
Γιατί έχουν λυσσάξει έτσι?
Με την οικογένειά μου δηλαδή....
Λέει ο αγαπητός: εσένα θα σου τα πληρώσει ο μπαμπάς σου? Αν είναι πες μου, να ξέρω κι εγώ τι να πληρώσω...
Φυσικά δεν εννοούσε ότι αν ο πατέρας μου δεν πληρώσει τους καλεσμένους μου θα μου τα πληρώσει εκείνος...
Όχι όχι....
Εννοούσε πως αν δεν μου πληρώσει ο πατέρας μου τους καλεσμένους μου, τότε δε θα πληρώσει ούτε εκείνος τους καλεσμένους του Νίκου!
Ναι!
Ναι ναι ναι ναι! Καλά καταλάβατε!
Εγώ κι ο Νίκος θα πληρώσουμε τους καλεσμένους μας, εκείνος τους δικούς του κι ο πατέρας μου τους δικούς του!!
Φυσικά!!

Γιαυτό σας λέω. Αν γυρισει να μου ότι μου πλήρωσε και το γάμο θα τον φτύσω κατάμουτρα. Ο παλιοτσίπης!

99ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 7:03 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Διδυμομαμά ένα πράγμα θα πω -δεν ξέρω αν το γνωρίζεις ήδη- είμαστε δίδυμες με την αδερφή μου.
Κι όταν μίλησε έτσι ήθελα να τη στραγγαλίσω.
Πραγματικά φανταζόμουν να της αρπάζω το κεφάλι και να το γυρνάω απότομα όπως κανουν στις ταινίες και να μένει στον τόπο.
Η αδερφή μου είναι ανύπαντρη μανούλα, κι αντί να λένε "μπράβο στην κοπέλα που το κράτησε" σκέφτονται τι θα πει ο κόσμος και η γειτονιά και είναι και "Θεοσεβούμενοι" πανάθεμά τους.
Νομίζουν πως οι γονείς μου μας έχουν δώσει κακή ανατροφή....
Στο λέω αυτό για να έχεις υπόψη σου πώς είναι τα δίδυμα... Μην πληγώσεις τη μία. Έχεις ταυτόχρονα πληγώσει και την άλλη...

"Εγώ τα παιδιά μου τα υπεραγαπώ!" μου πέταξε σε κάποια φάση.
Τι θέλετε να πείτε τώρα, τη ρώτησα. Ότι εμένα οι γονείς μου δε με αγαπάνε? Κι ύστερα ποιος σας είπε ότι κάνετε καλό? Τα πνίγετε τα παιδιά σας! Τα έχετε πνίξει! της λέω...

Ο άντρας μου το μόνο που μου είπε είναι "πάμε να μιλήσουμε. Δε με νοιάζει αν θα τσακωθείτε και δεν ξαναμιλήσετε ποτέ. Δε με νοιάζει αν θα τα βρείτε. πάμε μόνο γιατί δε θέλω άλλες γκρίνιες. Θέλω την ησυχία μου πια"

Εγώ βέβαια όταν μου το είπε αυτό του είπα πως, όπως θα μαλώσεις τη μικρή αύριο μεθαύριο γιατι κάνει φασαρία, έτσι πρέπει να μαλώσεις και με τη μάνα σου. Δεν είναι λύση να φεύγεις.
Και μου λέει δηλαδή πρέπει ντε και καλά να τσακωθώ με κάποιον? Είτε μαζί σου είτε με τη μάνα μου?
Και του λέω ναι!
Μονο που κοίτα: Αν τσακωθείς με τη μάνα σου, θα ξαναμιλήσετε γιατί είναι μάνα σου.
Αν τσακωθείς μαζί μου, δε θα ξαναμιλήσουμε ποτέ

Έτσι κι αυτός όταν πήγαμε, της τα έχωσε τόσο που έγινε σαν παντζάρι από τις φωνές και τα νεύρα του. Ήταν έτοιμος να βάλει τα κλάματα.
Πολύ το ευχαριστήθηκα!
Ειδικά στο σημείο που έλεγε "μου χαλάς την οικογένειά μου!"
Κρυφογέλαγα μέσα μου!

100ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! - Σελίδα 4 Empty Απ: ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ 2!!! Δευ Αυγ 08, 2011 7:06 am

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ αυτη η ατακα:''πρεπει να τσακωθω;;;'' πω πω..μου τη δινει!! μπραβο του ομως!! φανταζομαι πως θα εκανε αυτη οταν θα της τα εχωνε ο γιοκας της...
ασχετο: περισσοτερα μπραβο στην αδερφουλα σου...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 44]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 24 ... 44  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις