Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
64 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 64 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Παρ Σεπ 09, 2011 1:10 pm

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΗΘΕΛΑ Κ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΜΙΑ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ Κ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΣΥΜΉΡΩΜΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 30 ΓΡ ΤΗ ΦΟΡΑ Κ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ 50 -60//ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ Η ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΠΑΣΤΡΕΨΕ ΑΘΗΝΑ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ Κ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΑΥΤΑ.ΠΗΓΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ Κ ΤΗ ΜΙΑ ΕΒΓΑΛΕ 60 ΤΗΝ ΑΛΛΗ 30 Κ ΑΠ ΤΑ 2 ΣΤΗΘΗ Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΟ..ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ Κ ΑΡΧΙΖΕΙ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ Κ ΤΟ ΒΑΖΩ Κ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ Κ ΠΑΛΙ ΤΠΤ...ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ Κ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΜΠΩ ΣΤΑ ΚΛΕΦΤΑ ΘΑ ΤΑ ΔΩ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΤ..

2ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Παρ Σεπ 09, 2011 1:30 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μινακι να σου ζησει η μπεμπουλα και απο δω!!!!! σιγουρα θα υπαρχουν πιο ειδικες κοπελες να σου πουν μιας κι εγω θηλασα και τα 2 μου παιδια 40 μερες μονο λογω ΓΟΠ...αυτο που ξερω ειναι οσο μπορεις να βαζεις τη μικρη στο στηθος και να εισαι σιγουρη πως γαλα θα εχεις και εγω ετσι νομιζα αλλα τελικα η μικρη επινε και ειχα μια χαρα γαλα απλα ητανε φαγανη πολυ και αχορταγη! πρεπει να κανεις υπομονη και να μην εχεις ωραρια να βαζεις δλδ το μωρο οταν και οποτε το ζηταει μολις περασει και το διμηνο νομιζω θα εδραιωθει και ο θηλασμος και τοτε θα εισαι μια χαρα!!! εχω ακουσει πως καθε φορα που ταιζεις ενα μωρο πρεπει να το βαζεις απο το ενα στηθος και στο επομενο γευμα απο το αλλο αυτο γινεται γιατι το μωρο στην αρχη ξεδιψαει με το γαλα και μετα γινεται πιο παχυρευστο το γαλα και παιρνει το λιπος.. ευχομαι να το παλεψεις γιατι ειναι το τελειοτερο πραγμα που μπορεις να κανεις για το παιδι σου!!!!!!! ελπιζω να μην ειπα καμια βλακεια αν ειπα κατι χαζο ας με διορθωσει καποια κοπελα που γνωριζει καλυτερα!!!!φιλακια!

3ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Παρ Σεπ 09, 2011 1:43 pm

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κ γω δεν ειμαι ειδική αλλα αυτο που εχω διαβασει στα διαφορα ποστς ειναι οτι με το θηλαστρο ποτε δεν μπορεις να ξερεις την ποσοτητα που πραγματικά εχεις, παντα ειναι λιγοτερη απο την πραγματικη.Αυτο που θυμαμαι απο τον Βαγγελη ειναι οτι μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος ημουν με ενα βυζι απεξω και οσο πιο πολυ βάλεις το παιδι στο στηθος τοσο θα κατεβαζεις γαλα !Αυτο ειναι το κολπο ,συνεχεις θηλασμους!Αν βάλεις μπουκάλι και δεν ειναι ακομη πανω απο 40 ημερων θα μπρερδευτει το παιδι! Ελπιζω να μην σε μπερδεψα και να σε βοηθησα!παντως θελει υπομονη και επιμονη!να δεις που θα τα καταφερεις απλα ο πρωτος καιρος εχει τα ζορια του

4ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Παρ Σεπ 09, 2011 1:50 pm

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΗ ΒΑΖΩ ΑΝΑ 3 ΩΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ Κ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΤΗ ΒΑΖΩ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΩΛΟΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ 32 ΗΜΕΡΩΝ ΣΑΣΑ Κ ΜΕΝΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΦΑΓΑΝΟΥ..ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕ ΤΟ ΠΙΝΕΙ Κ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ Κ ΠΕΤΑΩ ΠΟΛΥΙΣΩΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕ ΞΕΡΩ.

5ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Παρ Σεπ 09, 2011 1:58 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΤΗ ΒΑΖΩ ΑΝΑ 3 ΩΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ Κ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΤΗ ΒΑΖΩ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΩΛΟΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ 32 ΗΜΕΡΩΝ ΣΑΣΑ Κ ΜΕΝΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΦΑΓΑΝΟΥ..ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕ ΤΟ ΠΙΝΕΙ Κ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ Κ ΠΕΤΑΩ ΠΟΛΥΙΣΩΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕ ΞΕΡΩ.

δεν το πινει γιατι χορταινει απο το στηθος σου κι μενα ετσι εκανε! η κορη σου μου θυμιζει τη δικια μου!!!!! θελει υπομονη ειναι μεγαλο ζορι στην αρχη κι εκει πρεπει να αντεξεις!!! βαζε την οσο μπορεις στο στηθος!!!!

6ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Παρ Σεπ 09, 2011 11:11 pm

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
H Weleda έχει τσαγακι που αυξάνει την παραγωγη ,μπορεις να πάρεις και να σε βοηθήσει αν και ειμαι σίγουρη οτι οχι μονο εχεις γαλα αλλα και χορταινει η μικρουλα σου!Παρεπιπτοντως να σας ζήσει!

Επίσης μπορεις να επικοινωνήσεις με συμβουλο θηλασμού,και υπάρχει και ο μητρικος θηλασμος http://www.mitrikosthilasmos.com/ και η σελισα του Παπαβέντζη στο φεισμπουκ οπου απανταει σε διαφορες αποριες https://www.facebook.com/groups/278766877115/.

Αυτά ως επιπλέον αν έχεις χρόνο να ψαξεις παραπάνω.Φυσικά οποτε μας χρειαστεις στην διάθεση σου!

7ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Σαβ Σεπ 10, 2011 12:15 am

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΚΑΤΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΜΑΓΙΑΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΕΣ?

8ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Σαβ Σεπ 10, 2011 12:36 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το θήλαστρο δεν είναι ένδειξη της παραγωγής ούτε της ποσότητας που πίνει το μωρο σου. Βάζε την πολύ συχνά στο στήθος, όποτε δείχνει ανήσυχο και όχι όταν κλαίει γιατί τότε δεν έχει πια υπομονή και μπορεί να μην πιάνει καλά. Πολλές φορές τα μωρά θηλάζουν κάθε μια ή μιασή ώρα, δε σημαίνει ότι δε χορταίνουν εφόσον παίρνουν κανονικά βάρος. Αφού δε σου πίνει το συμπλήρωμα σημαίνει ότι χορταίνει. Αν παίρνει βάρος μη δίνεις συμπλήρωμα γιατί θα πάθει σύγχυση θηλών και είναι κρίμα. Καλύτερα να επικοινωνήσεις με σύμβουλο θηλασμού αν δεν παίρνει κανονικά βάρος ή απλά για συμβουλές, κακό δεν είναι. Επίσης μπορεί να σε βοηθήσει η σελίδα
www.mitrikosthilasmos.com
που έχει πολλές συμβουλές ή μπορείς να απευθυνθείς στην La leche league
http://www.thilasmos.net/lll.html

9ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Σαβ Σεπ 10, 2011 1:30 am

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΜΟΝΟ ΑΠ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΕΙ Κ 30 Κ 60 ΓΡ ΣΥΜΛΗΡΩΜΑ.

10ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Σαβ Σεπ 10, 2011 2:54 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είναι λίγο το συμπλήρωμα αλλά θα έλεγα να επικοινωνήσεις με σύμβουλο για πιο σίγουρα. Δε νομίζω ότι μπορούμε εμείς να δώσουμε υπεύθυνα μια λύση.

11ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Πεμ Ιουλ 12, 2012 6:22 am

yelwtaki


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κοριτσια καλησπέρα.Εγω γεννησα πριν 2 μερες και ακομα εχω μονο κατι μικρες σταγονιτσες οταν πατω το στηθος.Μηπως δεν μπορω να θηλασω;Να παρω θηλαστρο;

12ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Πεμ Ιουλ 12, 2012 6:33 am

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκι, καταρχας να σου ζήσει το μωράκι σου. Επίσης, αυτές οι ελάχιστες σταγόνες είναι ικανές να κρατήσουν το νινί σου χορτάτο και για μία εβδομάδα ακόμη. Να μην ξεκινήσεις με θήλαστρο ακόμη. Είναι πολύ νωρίς. Όποτε ξυπναει το μωρό να το βάζεις στο στήθος. Λίγο στο ένα και λίγο στο άλλο. Έτσι θα κατέβει σιγά σιγά το γάλα. Ο θηλασμός θα εδραιωθεί στις 40 μέρες περίπου. Μην αγχώνεσε. Βάζε το μωρό στο στήθος και να πιάνει όχι μόνο την θηλή αλλά και όσο περισσότερο από την άλω (το γυρω γυρω δλδ) χωράει στο στοματάκι του. Κοινώς, μπούκωνε το με το στήθος.

13ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Πεμ Ιουλ 12, 2012 7:34 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
yelwtaki έγραψε:Κοριτσια καλησπέρα.Εγω γεννησα πριν 2 μερες και ακομα εχω μονο κατι μικρες σταγονιτσες οταν πατω το στηθος.Μηπως δεν μπορω να θηλασω;Να παρω θηλαστρο;

Σε ποιο μαιευτηριο βρισκεσαι τωρα? Εχεις απευθυνθει στις μαιες για θηλαστρο?

14ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Πεμ Ιουλ 12, 2012 7:48 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
yelwtaki έγραψε:Κοριτσια καλησπέρα.Εγω γεννησα πριν 2 μερες και ακομα εχω μονο κατι μικρες σταγονιτσες οταν πατω το στηθος.Μηπως δεν μπορω να θηλασω;Να παρω θηλαστρο;

να μην παρεις θηλαστρο!μετα το 3ο 24ωρο κατεβαινει το γαλα,το ιδιο αγχωθηκα κι εγω τωρα που γεννησα!αυτο το γαλα-το πρωτογαλα- που εχεις τωρα ειναι θρεπτικοτατο και φτανει για το μωρο σου!σε αυτη τη φαση μαθε απο τις μαιες το σωστο πιασιμο στο στηθος για να μη σε πληγωσει το μωρο τις θηλες και αστο το γαλα,ξερει τη δουλεια του!θα κατεβει οταν πρεπει!!!
να σου ζησει!!! I love you

15ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Πεμ Ιουλ 12, 2012 11:29 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΜΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ,ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΟΥ,ΕΓΩ ΠΙΝΩ Κ ΛΙΓΟ ΜΠΥΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΤΟ ΤΣΟΥΖΟ ΧΙΧΙ Κ ΝΙΟΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ,ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΤΗΣ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΜΑΓΙΑΣ ΜΠΥΡΑΣ,ΑΑ ΕΠΙΣΕΙΣ ΤΟ ΦΡΕΣΚΟ ΚΡΕΜΥΔΗ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΓΑΛΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ,ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΣΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΓΑΛΑ...ΑΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ Κ ΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑΝΕ ...ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Κ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΟΠΩΣ ΑΓΑΠΑΣ

16ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Παρ Ιουλ 13, 2012 7:23 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλύτερα μην πιεις μπύρα με το νεογέννητο! Θήλαστρο να μην πάρεις, ούτε μαγιά. να βάζεις το μωρό συχν΄ς στο στήθος, να έχετε επαφή αν είναι δυνατόν δέρμα με δέρμα και να βεβαιωθείς ότι πιάνει καλά τη θηλαία άλω. Θήλαζε χωρίς περιορισμούς και όλα καλά θα πάνε! Να σου ζήσει!

17ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Παρ Ιουλ 13, 2012 7:53 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταρχήν πρέπει να ηρεμήσεις να φτιάξεις τη ψυχολογία σου ναι είναι δύσκολο αφού λες ότι "έφυγε" η μητέρα σου ήρθε όμως μια νέα ζωή το παιδί σου κ πρέπει να του προσφέρει το γάλα σου που είναι ότι πιο πολύτιμο είδικα τώρα που είναι ημερών! όσο του δίνεις συμπλήρωμα τόσο το στήθος σου δεν αναπαράγει! Μη μπαίνεις στο τριπάκι των ml αυτά στο θηλασμό δεν ισχύουν ούτε στα λέπτα τρώει όσο θέλει, επίσης όσο δίνεις τόσο αναπαράγεις κ να εναλλάσεις το στήθος σου να ξεκινάς από εκεί που σταματάς! θέλει υπομονή κ ηρεμία! Συμβουλέψου τους συμβούλους του μητρικού θηλασμού!
Το θήλαστρο χρειάζεται για να κάνεις εξαγωγή όταν λείπεις πολλές ώρες από το σπίτι μόνο τότε πρέπει να το χρησιμοποιείς!

18ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Παρ Ιουλ 13, 2012 11:40 pm

ANNAST

ANNAST
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κ εγω στο μαιευτηριο δεν ειχα γαλα,οταν γυρισα στι σπιτι,μανα,πεθερα μου ειπαν οτι πρεπει να τρωω σουπιτσες(ξερω δεν ειναι ευκολο καλοκαιριατικα) αλλα κατεβασε πολυ γαλα η σουπα,δεν προλαβαινα..
να σου ζησει το μπεμπακι σου!!! Very Happy

19ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Σαβ Ιουλ 14, 2012 1:22 am

giollanda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
το γαλα κατεβαινει πολυ στο 5 ο 24ωρο..βαζε απλα το μωρο συνεχεια στο στηθος...

20ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Σαβ Ιουλ 14, 2012 5:37 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εμένα το γάλα κατέβηκε την 10η μέρα. Μέχρι τότε η μπέμπα μου έχασε αρκετά γραμμάρια και μου πλήγωσε τις θηλές επειδή πείναγε και ήταν ατίθαση αλλά μετά όλα πήγαν καλύτερα. Κουράγιο και όσο πιο πολύ μπορείς να την βάζεις στο στήθος. Να σου ζήσει!

http://www.something-special.gr

21ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Τετ Ιουλ 18, 2012 3:14 am

yelwtaki


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Σας ευχαριστω κοριτσια...Τελικα μπαινουμε στο στηθος με τεχνιτες θηλες 2 φορες τη μερα διοτι ειναι βρεφάκι και κουραζεται περισσοτερο και την υπόλοιπη ημερα βγαζω με το θηλαστρο και τη; το δινω.Αν δεν χορτάσει ή δεν εχω γαλα της δινω συμπλήρωμα τι να κανω...Ειμαστε σημερα στην 7 μερα κι εγω παραγω 60 τη φορα θ αυξηθει;;;Ξερει καμμια να μου πει;;; Razz

22ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Τετ Ιουλ 18, 2012 3:24 am

spyros3

spyros3
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γεια σου yelwtaki τι κανετε?
πινε μπυρα χωρις αλκοολ κ θα δεις οτι το στηθος σου κατευθειαν θα σε τραβαει.εμενα λογω καποιων ψυχολιγικων προβλ πηγε να μου κοπρι κ ετσι ο παιδιατρος μου μου πε για την μπυρα κ οντως εκανε καλη δουλεια κ θηλαζουμε αποκλειστηκα.προσπαθησε να το βαζεις παντα το μωρο στο στηθος σου για ναυξηθει η παραγωγη το θηλαστρο την μειωνει,γω το βαζω μια φορα την μερα κ αν.καθε φορα βαζε το μωρακι σου κ αν μπορεις χωρις τις θηλες.
μπραβο που το πρασπαθεις κ θα δεις οτι θα χεις περισσοτερο κ δεν θα χρειαστεις το συμπληρωμα.
κ φυσικα πρεπει κ εσυ να τρως..

23ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Τετ Ιουλ 18, 2012 4:27 am

elbar


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αγαπη μου γλυκεια, τις ιδιες αγωνιες ειχαμ εολες. Λοιπον αν θελεις να θηλασεις αποκλειστικα, σταματα να βγαζεις με το θηλαστρο για να μετρησεις...Υπαρχοθυν μανουλες που θηλασαν κανονικοτατα κ με το θηλαστρο δεν εβγαινε καθολου γαλα. Οσο περισοσοτερο βαζεις το μωρο στο στηθος τοσο ενεργοποιειται ο μηχανσιμος παραγωγης. Εινα προσφορα κ ζητηση. Μην μπαινεις στο τρυπακι να δινεις συμπληρωμα..εκει το χανεις το παιχνιδι κ μειωνεται το γαλα σου. Αστο στο στηθος μεχρι να αποτραβηχτει μονο του.,χωρις ρολογια κ ωραρια. Οποτε δειχνει να πειναει..Κ το γαλα σου θα περισσευει...

24ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Τετ Ιουλ 18, 2012 5:00 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elbar έγραψε:Αγαπη μου γλυκεια, τις ιδιες αγωνιες ειχαμ εολες. Λοιπον αν θελεις να θηλασεις αποκλειστικα, σταματα να βγαζεις με το θηλαστρο για να μετρησεις...Υπαρχοθυν μανουλες που θηλασαν κανονικοτατα κ με το θηλαστρο δεν εβγαινε καθολου γαλα. Οσο περισοσοτερο βαζεις το μωρο στο στηθος τοσο ενεργοποιειται ο μηχανσιμος παραγωγης. Εινα προσφορα κ ζητηση. Μην μπαινεις στο τρυπακι να δινεις συμπληρωμα..εκει το χανεις το παιχνιδι κ μειωνεται το γαλα σου. Αστο στο στηθος μεχρι να αποτραβηχτει μονο του.,χωρις ρολογια κ ωραρια. Οποτε δειχνει να πειναει..Κ το γαλα σου θα περισσευει...

Συμφωνω. Σταματα το θηλαστρο. Αφου εισαι εκει με το παιδι το βαζεις στο στηθος. Επισης επειδη εισαι αγχωμενη -λογικο- μηπως να μιλουσες και με συμβουλο θηλασμου? Αν δεν μπορει ο παιδιατρος να σε καθοδηγησει για το συμπληρωμα. Συνηθως -εξαρταται απο την περιπτωση- δεν κοβεται "μαχαιρι" το συμπληρωμα και δεν το συμβουλευουμε αν δεν εχουμε το ιστορικο του θηλασμου σας,αν δεν ξερουμε ποσο σκονη δινεις κ ποσα γευματα.
Οπως και να εχει,θελει στο στηθος συχνα κ οσο θελει το βρεφος,το αφηνεις να πιπιλησει γιατι και ετσι ρυθμιζει την παραγωγη. Θα προτεινα να μιλησεις με παιδιατρο που γνωριζει τα του θηλασμου ή να βρεις συμβουλο θηλασμου.

25ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Empty Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ... Δευ Ιουλ 23, 2012 1:57 am

vanap


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγω΄... νομίζω πως δεν χορταίνει με το γάλα μου..
Είναι 16 ημερών σήμερα και καταφέραμε μόλις 5 ημέρες χωρίς συμπλήρωμα...
Κάθε φορά που ξυπνάει ή που πιπιλάει τα δάχτυλα της την βάζω στο στήθος.... κάποιες φορές χορταίνει με περίπου 20λεπτο θηλασμό στο κάθε στήθος αλλά άλλες φορές μπορεί να κάνουμε και μία ώρα στο ένα και μισή στο άλλο και ενώ αφήνει τη θηλή (γιατί πιστεύω πως κουράζεται και εκνευρίζεται μετά από τόση πολύ ώρα) ψάχνει πάλι και ρουφάει τα χέρια της.... Πιστεύω πως απλά δεν έχει άλλο γάλα και τζάμπα κουράζεται.... της δίνω συμπλήρωμα και άλλοτε το τρωει ολο και αλλοτε λιγο μονο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις