Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
10 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 10 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 4:57 am

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γι αυτο καταθετω στο φορουμ να ακουσω αποψεις να κρινω,να σκεφτω πιο καλα,να δω εμπειρειες.και φυσικα την απλη ερωτηση οπως λες ,που εκεινη τη στιγμη για μενα ηταν ερωτηση κρισης,την εκανα.και φυσικα αν αποδεχοταν πως κατι τετοιο το ηξερε δν θα αναρωτιωμουν εδω τωρα,ουτε θα εκανα καταθεση ψυχης,ουτε απαιτω απο κανεναν να μου δωσει ΤΗΝ Απαντηση φιλη μου.[/quote]

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ, ΜΗ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ!!! Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΠΕΣ ΕΤΣΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.
ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??? ΤΙΣ ΕΧΩ Κ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ....ΑΚΡΗ ΔΕ ΒΓΑΖΟΥΜΕ.
ΑΦΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ, ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕ ΠΟΥΝΕ ΤΡΕΛΗ.

27περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 5:05 am

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΤΩΡΑ.....
ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΙΠΑ, ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΩΡΟΣ Κ ΒΓΕΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ???
ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ Κ ΤΕΤΟΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ... ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΑΤΗΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΙ Κ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΜΕ ΠΛΕ Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΝ ΛΩΡΟ. Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ Shocked Shocked Shocked
ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΩΡΟΣ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΜΩΡΟ Rolling Eyes
Κ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ ΤΟΥΣ 4D????

28περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 5:10 am

ζουζουνομαμα


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια και σε μενα ολα εδειχναν καλα. οταν πλησιαζα να γεννησω η γιατρος μου με εβλεπε μερα παρα μερα στο ιατρειο της. με ειδε 5.30 το απογευμα και ηταν ολα καλα. ο μικρος ειχε παρει θεση και σε μια μερα θα ειχα γεννησει οπως μου ειπε. στις 9 το βραδυ εσπασαν τα νερα και παω στην κλινικη. με εξετασε και ο μικρος ειχε ανεβει ψηλα και ειχε τυλιχτει με τον λωρο στο λαιμο. μου εβαλε [με συγχωρειτε για την εκφραση] ολο το χερι της μεσα και εγω με την βοηθεια της μαιας γυρνουσα ποτε δεξια και ποτε αριστερα για να τον ξετυλιξουμε. περιττο να πω το τι πονους περασα και ποσο φοβηθηκα. τελικα πηγαν ολα καλα και γεννησα και φυσιολογικα. και απορησα πως σε τοσο λιγη ωρα τυλιχτηκε, και οπως μου ειπε ακομα και την ωρα που βγαινει μπορει να συμβει. δεν ξερω κατα ποσο ηταν θελημα θεου, η εμπειρια γιατρου αλλα αυτην την γιατρο την εμπιστευομαι απολυτα.

29περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 5:15 am

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όταν έκανα τα μαθήματα τοκετού ρωτήσαμε τις μαίες γι αυτό το πράγμα,είχαμε πολλές κοπέλες που πήγαν να γεννήσουν φυσιολογικά και στο τέλος τις πήρανε για καισαρική επειδή τα μωράκια ήταν τυλιγμένα..
μας είπαν πως είναι αδύνατον να τυλιχθούν τις μεγάλες βδομάδες εγκυμοσύνης..αυτό γίνετε νωρίτερα..
οι περισσότεροι γιατροί το καταλαβαίνουν (ανάλογα με τον υπέρυχο που έχουν)απλά δίνουν ένα περιθώριο,εξάλλου πολλά μωράκια γεννιούνται φυσιολογικά παρόλο που είναι τυλιγμένα..
αλλά δυστυχώς σε όλα τα πράγματα υπάρχουν και οι εξερέσεις!!
blackrose γλυκιά μου κοπέλα μάλλον ήσουν μια περίπτωση σπάνια,αν δεν κάνω λάθος είπες πως αυτό συμβαίνει μία στις πέντε χιλιάδες..
είναι κρίμα,πολύ κρίμα..
κάνε το σημείο του σταυρού κάθε μέρα όπου βρεθείς και όπου σταθείς..
ο θεούλης θα σου στείλει άλλο μωράκι..
να σε ρωτήσω θέλω κάτι!!
αν φυσικά θέλεις μου απάντας..
τον γιατρό σου τον έχεις εμπιστοσύνη τώρα πια??
δεν λέω μπορεί να είναι ο καλύτερος του κόσμου όλου,αλλά έτυχε να συμβεί σε εσένα αυτό το κακό,μπορείς να ξαναπάς στην επόμενη εγκυμοσύνη(που θα έρθει πολύ σύντομα είμαι σίγουρη)ή θα είσαι κουμπομένη?
σου σητώ συγνώμη αν σε κάνω να αισθάνεσαι άσχημα.

30περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 5:17 am

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ζουζουνομαμα έγραψε:κοριτσια και σε μενα ολα εδειχναν καλα. οταν πλησιαζα να γεννησω η γιατρος μου με εβλεπε μερα παρα μερα στο ιατρειο της. με ειδε 5.30 το απογευμα και ηταν ολα καλα. ο μικρος ειχε παρει θεση και σε μια μερα θα ειχα γεννησει οπως μου ειπε. στις 9 το βραδυ εσπασαν τα νερα και παω στην κλινικη. με εξετασε και ο μικρος ειχε ανεβει ψηλα και ειχε τυλιχτει με τον λωρο στο λαιμο. μου εβαλε [με συγχωρειτε για την εκφραση] ολο το χερι της μεσα και εγω με την βοηθεια της μαιας γυρνουσα ποτε δεξια και ποτε αριστερα για να τον ξετυλιξουμε. περιττο να πω το τι πονους περασα και ποσο φοβηθηκα. τελικα πηγαν ολα καλα και γεννησα και φυσιολογικα. και απορησα πως σε τοσο λιγη ωρα τυλιχτηκε, και οπως μου ειπε ακομα και την ωρα που βγαινει μπορει να συμβει. δεν ξερω κατα ποσο ηταν θελημα θεου, η εμπειρια γιατρου αλλα αυτην την γιατρο την εμπιστευομαι απολυτα.




Ναι,αυτό ξέρω κι εγώ...μπορεί και κατά την διάρκεια του τοκετού να συμβεί!!!Δεν έχει σημασία αν είναι στριμωγμένα...μπορεί να συμβεί..

31περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 5:25 am

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αλικακι έγραψε:
ζουζουνομαμα έγραψε:κοριτσια και σε μενα ολα εδειχναν καλα. οταν πλησιαζα να γεννησω η γιατρος μου με εβλεπε μερα παρα μερα στο ιατρειο της. με ειδε 5.30 το απογευμα και ηταν ολα καλα. ο μικρος ειχε παρει θεση και σε μια μερα θα ειχα γεννησει οπως μου ειπε. στις 9 το βραδυ εσπασαν τα νερα και παω στην κλινικη. με εξετασε και ο μικρος ειχε ανεβει ψηλα και ειχε τυλιχτει με τον λωρο στο λαιμο. μου εβαλε [με συγχωρειτε για την εκφραση] ολο το χερι της μεσα και εγω με την βοηθεια της μαιας γυρνουσα ποτε δεξια και ποτε αριστερα για να τον ξετυλιξουμε. περιττο να πω το τι πονους περασα και ποσο φοβηθηκα. τελικα πηγαν ολα καλα και γεννησα και φυσιολογικα. και απορησα πως σε τοσο λιγη ωρα τυλιχτηκε, και οπως μου ειπε ακομα και την ωρα που βγαινει μπορει να συμβει. δεν ξερω κατα ποσο ηταν θελημα θεου, η εμπειρια γιατρου αλλα αυτην την γιατρο την εμπιστευομαι απολυτα.




Ναι,αυτό ξέρω κι εγώ...μπορεί και κατά την διάρκεια του τοκετού να συμβεί!!!Δεν έχει σημασία αν είναι στριμωγμένα...μπορεί να συμβεί..

ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΝΑ ΞΕΤΥΛΙΓΕΙ ΤΟ ΛΩΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ Κ ΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ Respect ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ!!!!

32περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 6:22 am

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σούλα έγραψε:Όταν έκανα τα μαθήματα τοκετού ρωτήσαμε τις μαίες γι αυτό το πράγμα,είχαμε πολλές κοπέλες που πήγαν να γεννήσουν φυσιολογικά και στο τέλος τις πήρανε για καισαρική επειδή τα μωράκια ήταν τυλιγμένα..
μας είπαν πως είναι αδύνατον να τυλιχθούν τις μεγάλες βδομάδες εγκυμοσύνης..αυτό γίνετε νωρίτερα..
οι περισσότεροι γιατροί το καταλαβαίνουν (ανάλογα με τον υπέρυχο που έχουν)απλά δίνουν ένα περιθώριο,εξάλλου πολλά μωράκια γεννιούνται φυσιολογικά παρόλο που είναι τυλιγμένα..
αλλά δυστυχώς σε όλα τα πράγματα υπάρχουν και οι εξερέσεις!!
blackrose γλυκιά μου κοπέλα μάλλον ήσουν μια περίπτωση σπάνια,αν δεν κάνω λάθος είπες πως αυτό συμβαίνει μία στις πέντε χιλιάδες..
είναι κρίμα,πολύ κρίμα..
κάνε το σημείο του σταυρού κάθε μέρα όπου βρεθείς και όπου σταθείς..
ο θεούλης θα σου στείλει άλλο μωράκι..
να σε ρωτήσω θέλω κάτι!!
αν φυσικά θέλεις μου απάντας..
τον γιατρό σου τον έχεις εμπιστοσύνη τώρα πια??
δεν λέω μπορεί να είναι ο καλύτερος του κόσμου όλου,αλλά έτυχε να συμβεί σε εσένα αυτό το κακό,μπορείς να ξαναπάς στην επόμενη εγκυμοσύνη(που θα έρθει πολύ σύντομα είμαι σίγουρη)ή θα είσαι κουμπομένη?
σου σητώ συγνώμη αν σε κάνω να αισθάνεσαι άσχημα.


. . . Ξερεις κατι ειπες μια λεξη,κουμπωμενη..
Να σου πω.δν ειχα καποιο παραπονο η καποια απαιτηση απτο γιατρο καθολη την διαρκεια της εγκυμοσηνης μου. Η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες θα θελαμε με τν αντρα μου να ειναι λιγο πιο συζητησιμος να το πω,πιο ανοιχτος να το πω. Αλλα παρολα αυτα βλεπαμε την γνωση και την εμπειρια που εχει και το πως χειριζεται τα πραγματα..και μετα απο το τραγικο που μας συνεβει,και με προσεχε,με προσεξε και τωρα,καταστεναχωρηθηκε κ ο ιδιος και εσκασε. . . . .αλλα κ παλι. . . . . .εχω ενα κουμπωμα...δν ξερω πια τιποτα.

33περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 6:32 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
blackrose έγραψε:
Σούλα έγραψε:Όταν έκανα τα μαθήματα τοκετού ρωτήσαμε τις μαίες γι αυτό το πράγμα,είχαμε πολλές κοπέλες που πήγαν να γεννήσουν φυσιολογικά και στο τέλος τις πήρανε για καισαρική επειδή τα μωράκια ήταν τυλιγμένα..
μας είπαν πως είναι αδύνατον να τυλιχθούν τις μεγάλες βδομάδες εγκυμοσύνης..αυτό γίνετε νωρίτερα..
οι περισσότεροι γιατροί το καταλαβαίνουν (ανάλογα με τον υπέρυχο που έχουν)απλά δίνουν ένα περιθώριο,εξάλλου πολλά μωράκια γεννιούνται φυσιολογικά παρόλο που είναι τυλιγμένα..
αλλά δυστυχώς σε όλα τα πράγματα υπάρχουν και οι εξερέσεις!!
blackrose γλυκιά μου κοπέλα μάλλον ήσουν μια περίπτωση σπάνια,αν δεν κάνω λάθος είπες πως αυτό συμβαίνει μία στις πέντε χιλιάδες..
είναι κρίμα,πολύ κρίμα..
κάνε το σημείο του σταυρού κάθε μέρα όπου βρεθείς και όπου σταθείς..
ο θεούλης θα σου στείλει άλλο μωράκι..
να σε ρωτήσω θέλω κάτι!!
αν φυσικά θέλεις μου απάντας..
τον γιατρό σου τον έχεις εμπιστοσύνη τώρα πια??
δεν λέω μπορεί να είναι ο καλύτερος του κόσμου όλου,αλλά έτυχε να συμβεί σε εσένα αυτό το κακό,μπορείς να ξαναπάς στην επόμενη εγκυμοσύνη(που θα έρθει πολύ σύντομα είμαι σίγουρη)ή θα είσαι κουμπομένη?
σου σητώ συγνώμη αν σε κάνω να αισθάνεσαι άσχημα.


. . . Ξερεις κατι ειπες μια λεξη,κουμπωμενη..
Να σου πω.δν ειχα καποιο παραπονο η καποια απαιτηση απτο γιατρο καθολη την διαρκεια της εγκυμοσηνης μου. Η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες θα θελαμε με τν αντρα μου να ειναι λιγο πιο συζητησιμος να το πω,πιο ανοιχτος να το πω. Αλλα παρολα αυτα βλεπαμε την γνωση και την εμπειρια που εχει και το πως χειριζεται τα πραγματα..και μετα απο το τραγικο που μας συνεβει,και με προσεχε,με προσεξε και τωρα,καταστεναχωρηθηκε κ ο ιδιος και εσκασε. . . . .αλλα κ παλι. . . . . .εχω ενα κουμπωμα...δν ξερω πια τιποτα.

και εγω χωρις να παρεξηγηθώ.....δεν θα πηγαινα στον ιδιο γιατρο και για ψυχολογικους λογους και για το οτι θα ειχε κλονιστει ισως λιγο η εμπιστοσύνη μου,,βέβαια και αυτοί Θεοί δεν είναι..οτι μπορούν κάνουν...
παντως και εγω μετα την πρωτη καισαρικη που μου την εκανε τσαμπα και το πηρε και πριν την ωρα του και ετρεχα 2 χρονια σε γιατρους ...άλλαξα.....παρολο που ως τοτε δεν ειχα παραπονο..ηταν ευγενικος και συνεργασιμος...
νομιζω χρειάζεται καινούρια αρχή μετά από ατυχή συμβάντα...(ετσι μου ειχε χαρακτιτ'ισει ο γιατρος μου την πρωτη μου γεννα)

34περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 6:53 am

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eχω την εντυπωση οτι η περιτυλιξη απο τη στιγμη που εμπεδωθει το μωρο δεν φαινεται.Αν υπαρχει προβλημα πεφτουν οι παλμοι του μωρου.Η δικια μου δεν φαινοταν οτι ειχε τυλιχτει 3 φορες!
Ηταν να γεννησω 17 δεκ κ μπηκα 15 βραδυ μεσα μετα απο την τελευταια επισκεψη στον γιατρο μου.Ειχε χαμηλους παλμους και νομιζε οτι μου το ειχε ξανα πει αλλα εμεις δεν ειχαμε ιδεα!
Και το θεωρησε σωστο να γεννησω το επομενο πρωι.Ολο το βραδυ ημουν συνδεδεμενη με τον καρδιοτοκογραφο.
Θελει πολυ στενη παρακολουθηση η εγγυμοσυνη στα τελευταια της...Η αδερφη μου και η μαμα μου παραλιγο να ειχαν πεθανει αν δεν επεφτε σε καλο γιατρο η μαμα μου.(τυχαια γιατι ειχε γεννησει σε δημοσιο με τον γιατρο που εφημερευε.Ειχε παει να γεννησει και την διωχνανε γιατι δεν ηταν η ωρα της λεγανε!Αλλα δεν εφευγε)
Η αδερφη μου ειχε κανει το λωρο κασκολ και πεθαινε.

Η αληθεια ειναι οτι το μετανιωσα που αφησα την εγγυμοσυνη μεχρι τελους ενω μπορουσα να γεννησω απο τη στιγμη που μπηκα στο μηνα μου.Ειναι επικυνδυνο τελικα

35περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 7:33 am

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
blackrose έγραψε:
Σούλα έγραψε:Όταν έκανα τα μαθήματα τοκετού ρωτήσαμε τις μαίες γι αυτό το πράγμα,είχαμε πολλές κοπέλες που πήγαν να γεννήσουν φυσιολογικά και στο τέλος τις πήρανε για καισαρική επειδή τα μωράκια ήταν τυλιγμένα..
μας είπαν πως είναι αδύνατον να τυλιχθούν τις μεγάλες βδομάδες εγκυμοσύνης..αυτό γίνετε νωρίτερα..
οι περισσότεροι γιατροί το καταλαβαίνουν (ανάλογα με τον υπέρυχο που έχουν)απλά δίνουν ένα περιθώριο,εξάλλου πολλά μωράκια γεννιούνται φυσιολογικά παρόλο που είναι τυλιγμένα..
αλλά δυστυχώς σε όλα τα πράγματα υπάρχουν και οι εξερέσεις!!
blackrose γλυκιά μου κοπέλα μάλλον ήσουν μια περίπτωση σπάνια,αν δεν κάνω λάθος είπες πως αυτό συμβαίνει μία στις πέντε χιλιάδες..
είναι κρίμα,πολύ κρίμα..
κάνε το σημείο του σταυρού κάθε μέρα όπου βρεθείς και όπου σταθείς..
ο θεούλης θα σου στείλει άλλο μωράκι..
να σε ρωτήσω θέλω κάτι!!
αν φυσικά θέλεις μου απάντας..
τον γιατρό σου τον έχεις εμπιστοσύνη τώρα πια??
δεν λέω μπορεί να είναι ο καλύτερος του κόσμου όλου,αλλά έτυχε να συμβεί σε εσένα αυτό το κακό,μπορείς να ξαναπάς στην επόμενη εγκυμοσύνη(που θα έρθει πολύ σύντομα είμαι σίγουρη)ή θα είσαι κουμπομένη?
σου σητώ συγνώμη αν σε κάνω να αισθάνεσαι άσχημα.


. . . Ξερεις κατι ειπες μια λεξη,κουμπωμενη..
Να σου πω.δν ειχα καποιο παραπονο η καποια απαιτηση απτο γιατρο καθολη την διαρκεια της εγκυμοσηνης μου. Η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες θα θελαμε με τν αντρα μου να ειναι λιγο πιο συζητησιμος να το πω,πιο ανοιχτος να το πω. Αλλα παρολα αυτα βλεπαμε την γνωση και την εμπειρια που εχει και το πως χειριζεται τα πραγματα..και μετα απο το τραγικο που μας συνεβει,και με προσεχε,με προσεξε και τωρα,καταστεναχωρηθηκε κ ο ιδιος και εσκασε. . . . .αλλα κ παλι. . . . . .εχω ενα κουμπωμα...δν ξερω πια τιποτα.

και εγω χωρις να παρεξηγηθώ.....δεν θα πηγαινα στον ιδιο γιατρο και για ψυχολογικους λογους και για το οτι θα ειχε κλονιστει ισως λιγο η εμπιστοσύνη μου,,βέβαια και αυτοί Θεοί δεν είναι..οτι μπορούν κάνουν...
παντως και εγω μετα την πρωτη καισαρικη που μου την εκανε τσαμπα και το πηρε και πριν την ωρα του και ετρεχα 2 χρονια σε γιατρους ...άλλαξα.....παρολο που ως τοτε δεν ειχα παραπονο..ηταν ευγενικος και συνεργασιμος...
νομιζω χρειάζεται καινούρια αρχή μετά από ατυχή συμβάντα...(ετσι μου ειχε χαρακτιτ'ισει ο γιατρος μου την πρωτη μου γεννα)

ατυχή συμβάντα ε?
κι έτσι να είναι εγώ νομίζω πως τελικά πρέπει να είμαστε πολυ αυστηροί με τους γιατρούς...έχουν αν κάνουν με τις ζωές μας!!
μπορεί να είμαι λάθος βρε κορίτσια αλλά για να βρω τον γυναικολόγο που θα με κάνει να νοιώθω ασφαλής άλλαξα 5 και από παιδίατρο τώρα είμαι στον 2ο..
blackrose θα δεις,όταν έρθει η ευλογημένη η ώρα θα αποφασήσεις..που είναι πολύ κοντά!!
αλλά και αυτό τον γιατρό να κρατήσεις πιστεύω πως θα σε προσέξει σαν τα μάτια του..
δεν το είχε και σκοπό της ζωής του,λογικά έπαθε σοκ ο άνθρωπος..
απλά καλά θα ήταν να άλλαζες : καινούρια σελίδα που λένε!!!
σου εύχομαι ότι καλύτερο ....
πολλά πολλά παιδάκια.

36περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 10:40 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΓΑΠΗ@ έγραψε:ΕΜΕΙΣ ΠΑΛΙ ΝΤΟΠΛΕΡ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ Κ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝ ΑΚΟΥΣΤΑ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ Κ ΑΛΛΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!
ΤΩΡΑ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΜΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ Κ Ο ΛΩΡΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.
Ε ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΝΤΟΚΤΟΡ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΧΑΛΚΗΔΙΚΗ-ΔΙΑΚΟΠΕΣ???? ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΙ Κ ΕΧΕΙ ΤΥΛΙΧΤΕΙ ΣΤΟΝ ΛΩΡΟ Shocked Shocked
ΚΛΑΣΙΚΑ ΕΙΠΕ ΠΑΑΑΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.
ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΕΙ ΠΑΑΑΑΜΕ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ...ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ Κ ΠΙΣΩ ΓΡΗΓΟΡΑ-ΓΡΗΓΟΡΑ!!!
ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΚΡΗ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ.
ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΥΛΙΓΜΕΝΗ Κ ΖΟΡΙΣΤΗΚΕ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ Κ Η ΜΑΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΞΕΤΑΖΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ???? ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΑΝΕ Κ Η ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΣΟΥΠΕΡ!!!

Η περίπτωσή σου μοιάζει πολύ με την δικιά μου μόνο που εμένα ο γιατρός δεν σκέφτηκε την καισαρική και γέννησα φυσιολογικά. Και λέω μοιάζει, γιατί κάθε περίπτωση περιτύλιξης είναι ιδιαίτερη και διαφορετική. Εμένα προσωπικά ήταν δεμένος από το λαιμό 2 φορές, ήταν και ψηλά μέχρι το τέλος και κατέβηκε ευτυχώς στην γέννα. Έκανα διαστολή κανονικά, σε καθε σύσπαση έχανε παλμούς και προς το τέλος μου έβαλαν και οξυγόνο και γέννησα φυσιολογικά.

37περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 11:08 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επίσης να συμπληρώσω ότι αν και στο ντοπλερ δεν είχε τυλιχτεί τυλίχτηκε μετά και την μέρα πριν γεννήσω ο γιατρός μου είδε ότι δεν είχε κατέβει το μωρό και τον είδα προβληματισμένο. Μάλλον το είχε καταλάβει και δεν το είπε. Εγώ από την μέρα που μπήκα στον μήνα μου δεν μπορούσα να κοιμηθώ από την δεξιά πλευρά με τίποτα. Ένιωθα ένα τσούξιμο από μέσα και το μωρό κλοτσούσε απίστευτα. Δεν ξέρω αν ήταν λόγω του λώρου αλλά είναι κάτι που φοβόμουν. Επειδή το μωρό ήταν διαγωνίως με το κεφάλι προς τα κάτω στο σημείο που ήταν το κεφάλι είχα βάλει στο σημείο που νόμιζα πως είναι το κεφαλάκι, μια κονκάρδα με το Άγιο Ιωάννη τον Ρώσο και ήταν κάτι που με ηρεμούσε και έδιωχνε τις κακές σκέψεις. Δεν ξέρω αν ήταν ένστικτο τελικά ή απλά φοβία από όσα είχα ακούσει. Ήμουν πολύ τυχερή γιατί στην ουσία είναι κάτι που δύσκολα μπορεί κάποιος να ελέγξει για το πως θα εξελιχθεί.

38περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Παρ Μάης 06, 2011 10:26 pm

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χωρις να θελω να το παιξω εξυπνη γιατι το θεμα ειναι πολυ λεπτο αντιστοιχη περιπτωση λωρου ετυχε σε μια φιλη μου.οταν πηγε να γεννησει το μωρο ειχε τυλιχτει και ηταν ηδη νεκρο.εμενα θυμαμαι ο γυναικολογος μου οταν μπηκα στον μηνα μου μου ελεγε καθε μερα να τσεκαρω αν το μωρο κλωτσαει και με το παραμικρο να τον παρω τηλεφωνο.δε μπορω να καταλαβω ρε γαμωτο με τετοια τεχνολογια που διαθετουν οι γιατροι πλεον δεν μπορουν να προλαβουν τετοιο κακο;

39περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Σαβ Μάης 07, 2011 12:13 pm

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
grammatiki έγραψε:χωρις να θελω να το παιξω εξυπνη γιατι το θεμα ειναι πολυ λεπτο αντιστοιχη περιπτωση λωρου ετυχε σε μια φιλη μου.οταν πηγε να γεννησει το μωρο ειχε τυλιχτει και ηταν ηδη νεκρο.εμενα θυμαμαι ο γυναικολογος μου οταν μπηκα στον μηνα μου μου ελεγε καθε μερα να τσεκαρω αν το μωρο κλωτσαει και με το παραμικρο να τον παρω τηλεφωνο.δε μπορω να καταλαβω ρε γαμωτο με τετοια τεχνολογια που διαθετουν οι γιατροι πλεον δεν μπορουν να προλαβουν τετοιο κακο;


ο αντρας μου ειπε μια φραση...<< - 2011 και να χανουμε το μωρο απο περιτυλιξη ομφαλιου λωρου?>>

40περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Σαβ Μάης 07, 2011 11:21 pm

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ολο αυτο το θεμα ειναι πολυ δυσαρεστο και παντα οσος καιρος και να περασει θα μεινεις με το γιατι .οπως ελεγα και τοτε ομως στην φιλη μου οσο σκληρο και να ακουγεται προσπαθησε να το ξεπερασεις οσο γινεται πιο γρηγορα και να προχωρησεις μπροστα .ετσι εκανε και αυτη και τωρα εχει στην αγκαλια της ενα υγιεστατο μπεμπακι.

41περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Κυρ Μάης 08, 2011 4:07 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το επαθα κι εγω κοριτσια!!! ξαφνικα μια μερα παρατηρησα πως η μπουμπου χτυπαει ολο και πιο σιγα και μια μερα πριν γεννησω ειχα να την ακουσω απο το πρωι!!! αμεσως ο γιατρος μου εκανε καρδιοτοκογραφηματα (παρα πολλα) και μετα εισαγωγη και επανεξεταση ντομπλερ οπου εκει ειδαμε πως η μικρη ειναι διπλα τυλιγμενη σφιχτα στο λαιμο και παρουσιαζε βραδυκαρδια!!! το μεσημερι μπηκα με τεχνητους πονους και μετα απο 17 ωρες γεννησα τη μπουμπου!!!

42περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Κυρ Μάης 08, 2011 9:22 am

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
grammatiki έγραψε:ολο αυτο το θεμα ειναι πολυ δυσαρεστο και παντα οσος καιρος και να περασει θα μεινεις με το γιατι .οπως ελεγα και τοτε ομως στην φιλη μου οσο σκληρο και να ακουγεται προσπαθησε να το ξεπερασεις οσο γινεται πιο γρηγορα και να προχωρησεις μπροστα .ετσι εκανε και αυτη και τωρα εχει στην αγκαλια της ενα υγιεστατο μπεμπακι.


grammatiki μου αυτο πρεπει να κανουμε,το ξερω...και γι αυτο παλευουμε να ειμαστε οσο πιο καλα μπορουμε πλεον....αν ψαξουμε κι αλλο τα γιατι θα τρελαθουμε......

43περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Κυρ Μάης 08, 2011 9:45 am

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
blackrose έγραψε:
grammatiki έγραψε:ολο αυτο το θεμα ειναι πολυ δυσαρεστο και παντα οσος καιρος και να περασει θα μεινεις με το γιατι .οπως ελεγα και τοτε ομως στην φιλη μου οσο σκληρο και να ακουγεται προσπαθησε να το ξεπερασεις οσο γινεται πιο γρηγορα και να προχωρησεις μπροστα .ετσι εκανε και αυτη και τωρα εχει στην αγκαλια της ενα υγιεστατο μπεμπακι.


grammatiki μου αυτο πρεπει να κανουμε,το ξερω...και γι αυτο παλευουμε να ειμαστε οσο πιο καλα μπορουμε πλεον....αν ψαξουμε κι αλλο τα γιατι θα τρελαθουμε......

Μπράβο blackrose,έτσι να κάνετε όσο δύσκολο και αν είναι...
πάρτε δύναμη από την θέληση σας για το επόμενο μωράκι..
κι εμείς εδώ όλες προσευχόμαστε για εσάς..

44περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Κυρ Ιουλ 17, 2011 1:17 pm

ROSE 1980


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 30Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ 4Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΝΤΟΠΛΕΡ ΤΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟΥ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΟΤΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΥΛΙΓΜΕΝΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΙΜΟ!ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΒΓΗΚΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ!Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ,Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΤΥΛΙΧΤΕΙ ΜΕΧΡΙ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΙΑΝΩ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΚΟΥΝΗΘΗΚΕ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΗ Κ.Τ.Λ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΨΙΛΟΠΑΙΞΕΙ!ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΤΥΛΙΧΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΩΡΟΛΟΓΙΑΚΗ ΒΟΜΒΑ!ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!

45περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Κυρ Ιουλ 17, 2011 1:19 pm

ROSE 1980


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 30Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ 4Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΝΤΟΠΛΕΡ ΤΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟΥ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΟΤΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΥΛΙΓΜΕΝΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΙΜΟ!ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΒΓΗΚΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ!Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ,Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΤΥΛΙΧΤΕΙ ΜΕΧΡΙ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΙΑΝΩ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΚΟΥΝΗΘΗΚΕ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΗ Κ.Τ.Λ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΨΙΛΟΠΑΙΞΕΙ!ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΤΥΛΙΧΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΩΡΟΛΟΓΙΑΚΗ ΒΟΜΒΑ!ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!

46περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Κυρ Ιουλ 17, 2011 1:20 pm

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:προχτες πηγα στον γιατρουλη και καναμε κλασικο υπερηχο και ντοπλερ για αλλη μια φορα .ο μπεμπης λοιπον εχει κατεβει πολυ χαμηλα αλλα εχει τυλιχτει με τον ομφαλιο .ΠΗτ εχω 21 Αυγούστου.ο γιατρος μου ειπε θα σε δω σε 15 μερες και να περπατας πολυ.και δεν ηταν καθολου ανησυχος.
λετε να γεννησω πιο νωρις?θα ξετυλιχτεί?τι εμπειριες και ακουσματα εχετε?
dn exw emiria apla thelo na sou po na sou pane ola kateuxein k me to kalo kalh mou na einai gero k kalotyxo to mwraki sou περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 215994

47περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Κυρ Ιουλ 17, 2011 10:41 pm

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
blackrose έγραψε:
Carrie έγραψε:
blackrose έγραψε:διαβαζω τις περιπτωσεις περιτυλιξης και τρελαινομαι. . . . . .εγώ που το γεννησα το μωρο μου. . . .οπως ξερετε οι περισσοτερες νεκρο. . .ειχε κομπο και ειχε ενα τυλιγμα στο ποδι που με λεξεις δν περιγραφεται. . .ο αντρας μου που το ειδε επαθε σοκ...ηταν πολυπλοκα δεμενο και σε συνδιασμο με το κομπο ,καθως κουνουσε το ποδαρακι ολο και εσφιγγε με αποτελεσμα να κοπει η κυκλοφορια του οξυγονου και το μωρο μου να πεθανει μεσα στην κοιλια μου απο ασφυξια.,.ρε κοριτσια τρελαινομαι,διαβαζω αλλοι γιατροι τα βλεπουν αυτα. . . . .δν το ειδε ο δικος μου?πως ειναι δυνατον ενα μωρο 3300 kg να μπλεχτηκε στην 38η εβδομαδα κ αν εγινε να μην φανει?
Δν ξερω πια τι να πιστεψω.

Αυτή την απλή ερώτηση δεν του την έκανες του γιατρού?? και αν ναι,τι σου είπε??Και αν όχι, αν δεν μπορεί αυτός να σου δώσει απάντηση, τότε ποιος μπορεί??

γι αυτο καταθετω στο φορουμ να ακουσω αποψεις να κρινω,να σκεφτω πιο καλα,να δω εμπειρειες.και φυσικα την απλη ερωτηση οπως λες ,που εκεινη τη στιγμη για μενα ηταν ερωτηση κρισης,την εκανα.και φυσικα αν αποδεχοταν πως κατι τετοιο το ηξερε δν θα αναρωτιωμουν εδω τωρα,ουτε θα εκανα καταθεση ψυχης,ουτε απαιτω απο κανεναν να μου δωσει ΤΗΝ Απαντηση φιλη μου.

Κλειώ μου... Εγω στην εχω ξαναπει την άποψη μου απλά δεν εχω επιμείνει γιατι ήξερα πως εκεινες τις μέρες ακόμη ήσουν σε φάση που δεν ειχες κουραγιο να αντιμετωπίσεις κάτι τέτοιο. Αλλά επιμένω... Πίστευω αν οχι 100% ενα 80% ήταν λάθος του γιατρού!!!

Εγω το θυμάμαι που μας το λεγες και πήγα και ξανατσέκαρα και τα παλιά σου μηνύματα στο Μανούλες Μαιου. Σαν τώρα το θυμαμαι που μας ειχες γράψει οτι ο γιατρός σου , σου είπε οτι δεν χρειάζεται να κάνετε ντόπλερ! Ειχα πέσει και τότε από τα σύννεφα. Εσυ δηλάδη έμαθες οτι ο γιός σου ήταν 540 γραμμάρια και τον ξανακοίταξε οταν ήταν ήδη 2250 και μετά όταν ειχε περάσει ήδη τα 3 κιλά! Εγω θυμάμαι οτι ο δικός μου ο γιατρός ειδικά προς τος τέλος μου έκανε ντόπλες κάθε εβδομαδα και πολλες φορές σε λιγότερο κι απο τις εφτά ημέρες. Και πάντα τσεκαρε το ομφάλιο λώρο και μου έλεγ οκ κι αυτό! Ξέρω οτι δυχτυχως οτι κι αν κανεις .. ακομη κι αν αποδείξεις οτι εφταιγε ο γιατρός αυτο δεν θα φέρει το γιό σου πίσω. Απλά θεωρώ αν και επώδυνο πρεπει να το ψάξεις λίγο το θέμα. Κατ αρχας δεν θα ξαναπηγαινα με τίποτα στον ιδιο εστω και υπονοια να υπήρχε οτι έφταιγε αυτος. Τι θα κάνεις... Θα το ρισκάρεις μην τυχόν και δεν εφταιγε αυτος? Εδω εγω θεωρω οτι δεν υπάρχει απλή υπόνοια...θεωρω οτι ειναι δεδομένο οτι φταιει αυτος απλα δεν μπορω να σου πώ σε τι βαθμό!

Οταν βρειτε το κουράγιο με τον αντρα σου ψαξ τε το κοριτσάκι μου.

48περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Κυρ Ιουλ 17, 2011 11:12 pm

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:
Κλειώ μου... Εγω στην εχω ξαναπει την άποψη μου απλά δεν εχω επιμείνει γιατι ήξερα πως εκεινες τις μέρες ακόμη ήσουν σε φάση που δεν ειχες κουραγιο να αντιμετωπίσεις κάτι τέτοιο. Αλλά επιμένω... Πίστευω αν οχι 100% ενα 80% ήταν λάθος του γιατρού!!!

Εγω το θυμάμαι που μας το λεγες και πήγα και ξανατσέκαρα και τα παλιά σου μηνύματα στο Μανούλες Μαιου. Σαν τώρα το θυμαμαι που μας ειχες γράψει οτι ο γιατρός σου , σου είπε οτι δεν χρειάζεται να κάνετε ντόπλερ! Ειχα πέσει και τότε από τα σύννεφα. Εσυ δηλάδη έμαθες οτι ο γιός σου ήταν 540 γραμμάρια και τον ξανακοίταξε οταν ήταν ήδη 2250 και μετά όταν ειχε περάσει ήδη τα 3 κιλά! Εγω θυμάμαι οτι ο δικός μου ο γιατρός ειδικά προς τος τέλος μου έκανε ντόπλες κάθε εβδομαδα και πολλες φορές σε λιγότερο κι απο τις εφτά ημέρες. Και πάντα τσεκαρε το ομφάλιο λώρο και μου έλεγ οκ κι αυτό! Ξέρω οτι δυχτυχως οτι κι αν κανεις .. ακομη κι αν αποδείξεις οτι εφταιγε ο γιατρός αυτο δεν θα φέρει το γιό σου πίσω. Απλά θεωρώ αν και επώδυνο πρεπει να το ψάξεις λίγο το θέμα. Κατ αρχας δεν θα ξαναπηγαινα με τίποτα στον ιδιο εστω και υπονοια να υπήρχε οτι έφταιγε αυτος. Τι θα κάνεις... Θα το ρισκάρεις μην τυχόν και δεν εφταιγε αυτος? Εδω εγω θεωρω οτι δεν υπάρχει απλή υπόνοια...θεωρω οτι ειναι δεδομένο οτι φταιει αυτος απλα δεν μπορω να σου πώ σε τι βαθμό!

Οταν βρειτε το κουράγιο με τον αντρα σου ψαξ τε το κοριτσάκι μου.

Θέλω και εγώ να πιστεύω ότι εν έτη 2011 αυτά τα πράγματα τουλάχιστον μπορούν να τα προβλέψουν και να τα δουν οι γιατροί εγκαίρως.. Δυστυχώς θα συμφωνήσω με την Στέφυ..

49περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Δευ Ιουλ 18, 2011 1:35 am

hryssa

hryssa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα και από εμένα κορίτσια.Είμαι σχετικά καινούργια στο forum αλλά θα συμφωνήσω και με την Carrie & με την Stefy.Έχω δύο γιούς έναν 16 χρονών και έναν 17 μηνών.Και τα δυο μου παιδιά τα γέννησα την 33η εβδομάδα γιατί ήταν ισχιακή προβολή και τυλιγμένα τα ποδαράκια τους στον ομφάλιο λώρο.Και ο γιατρός(δυστυχώς δεν ζεί πιά)
που είχα στον μεγάλο μου γιό και ο γιατρός που έχω τώρα δεν διακινδύνευαν με τίποτα την ασφάλεια των παιδιών μου.η φράση και των δυο ήταν χαρακτηριστική:''Καλύτερα να γεννηθούν τα μωρά λίγες εβδομάδες νωρίτερα και γερά παρά να φτάσουμε ως το τέλος και να έχουμε προβλήματα.''Και τελικά είχαν δίκιο και οι δυο!!!! Very Happy Very Happy


50περιτυλιξη ομφαλιου - Σελίδα 2 Empty Απ: περιτυλιξη ομφαλιου Δευ Ιουλ 18, 2011 1:54 am

FOYNTOYKAKI

FOYNTOYKAKI
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
KAI ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΟΓΙΟΣ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΟΝ ΕΝΝΙΩΘΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΤΟΥ ΕΠΕΦΤΑΝ ΕΣΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΤΕΛΙΚΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ.ΣΤΗΝ ΔΕ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΥΧΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΤΥΛΙΓΜΕΝΗ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις