Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
20 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 20 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Προεκλαμψία Empty Προεκλαμψία Παρ Ιουν 21, 2013 8:23 am

tsiritri

tsiritri
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γειά σας κορίτσια.

Σήμερα έκλεισα την 20η βδομάδα εγκυμοσύνης και χτες το απόγευμα παρατήρησα υπερβολικό πρήξιμο στα πόδια μου, κυρίως στους αστραγάλους πάρα πολύ και όλη η πατούσα. Και λίγο περισσότερο το αριστερό πόδι.
Μίλησα με το γιατρό και μου είπε ότι αυτό δεν είναι καλό, να τρώω τα πάντα ΕΝΤΕΛΩΣ ανάλατα (μου το τόνισε πολλές φορές), καθόλου ψωμί, καθόλου βραδινό και πολύ νερό (που ούτως ή άλλως πίνω τουλάχιστον 3-4 λίτρα τη μέρα τώρα με τη ζέστη).
Το πρωί πήγα προληπτικά να δω την πίεση γιατί διαβάζοντας άρχισα να φοβάμαι για προεκλαμψία....
Ήταν 10 με 6,7.
Εγώ πάντα είχα 9 με 6 και πολύ συχνά μου έπεφτε κιόλας.
Από το μεσημέρι και μετά άρχισε πάλι το πρήξιμο.
Τώρα έχουν πρηστεί πάλι πολύ.
Πήγα ξανά για πίεση ήταν 12.5 με 6.7.

Δεν ξέρω τι να κάνω....ο γιατρός δε μου είπε να κοιτάξω πίεση εγώ μόνη μου πήγα γιατί φοβήθηκα.
Έχει τύχει σε καμία προεκλαμψία από τόσο νωρίς?
Ξέρετε μήπως αν είναι ανησυχητικό από τόσο η πίεση? Γιατί ναι μεν δεν είναι πολύ αλλά δεν παύει να είναι ανεβασμένη συγκριτικά.
Προβληματίστηκα, φοβήθηκα και στεναχωρήθηκα....ελπίζω να είναι καλά το μωράκι κ να μην επηρεάζεται Sad

2Προεκλαμψία Empty Απ: Προεκλαμψία Παρ Ιουν 21, 2013 9:01 am

Alexanda11

Alexanda11
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα!
Εμφάνισα ήπια προεκλαμψία στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, στα 28 μου, χωρίς ιστορικό στην οικογένεια, χωρίς προηγούμενη ανεβασμένη αρτηριακή πίεση, χωρίς να έχω αυξημένο σωματικό βάρος, χωρίς ουσιαστικά κανέναν λόγο...
Την εμφάνισα στην 26η εβδομάδα. Είχα ατέλειωτους και ανυπόφορους πονοκεφάλους, είχαν πρηστεί τα χέρια μου (κυρίως), και τα πόδια μου, και λίγο το πρόσωπο. Αν "τσιμπούσα" το χέρι ή το πόδι μου, έμενε βαθούλωμα για ώρα! Η πίεσή μου (πάντα είχα περίπου 9,5 με 7) ήταν σταθερά και μόνιμα 14,5 με 11.
Είχα και λεύκωμα στα ούρα, το μετρούσα καθημερινά.
Έκοψα το αλάτι εντελώς, ακολούθησα μια διατροφή που μου είχε δώσει διατροφολόγος, με παρακολουθούσε και καρδιολόγος, δεν χρειάστηκε να πάρω αντιυπερτασική αγωγή τελικά.
Γέννησα με πρόκληση φυσιολογικά στις 38+2, αν και μέχρι την ημέρα που πήγα να γεννήσω, πήγαινα για καισαρική.. Τη επόμενη του τοκετού, αποκαταστάθηκε η πίεσή μου και το λεύκωμα στα ούρα.
Ο γιος μου γεννήθηκε υγιέστατος, 3350gr, και σήμερα είναι ένα παλικάρι ως εκεί πάνω, 8 ετών Smile 
Στις επόμενες δύο εγκυμοσύνες μου, ΔΕΝ εμφάνισα ξανά προεκλαμψία..
Δεν ξέρω αν έχεις προεκλαμψία, σου εύχομαι όχι!
Απλά ήθελα να σου πω τα γεγονότα, τα συμπτώματα και την εξέλιξη!
Καλό και ήρεμο υπόλοιπο εγκυμοσύνης!!
Ότι θέλεις, με ρωτάς!

3Προεκλαμψία Empty Απ: Προεκλαμψία Παρ Ιουν 21, 2013 9:29 am

tsiritri

tsiritri
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αλεξάνδρα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!
Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να τα καμαρώνεις!!!!

Γενικά αυτή τη βδομάδα είχα πονοκεφάλους, ατονία, κάτι ψιλοενοχλήσεις στα μάτια συν το πρήξιμο και όλα αυτά με θορύβησαν κατά πολύ...

Το μόνο που θα ήθελα ακόμα να σε ρωτήσω αν δε σου κάνει κόπο είναι αν ήταν κάτι που σου παρουσιάστηκε ξαφνικά και απότομα ή αν το ανακάλυψε ο γιατρός σε εξέταση ρουτίνας.

Έχω ραντεβού στις 2/7 για Β επιπέδου και κάποιες αιματολογικές και ξανά στις 4/7 στο ιατρείο και δεν ξέρω τι να κάνω...να θορυβηθώ και να ψαχτώ νωρίτερα ή να ελέγχω απλά την πίεση κ αν δε χειροτερέψουν τα πράγματα να περιμένω ως τότε?
Βέβαια ο γιατρός μου ούτε καν για πίεση δε μου είπε να τσεκάρω...μόνο στη διατροφή εστίασε.

4Προεκλαμψία Empty Απ: Προεκλαμψία Παρ Ιουν 21, 2013 9:36 am

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η προεκλαμψία περιλαμβανει 1. υψηλή πίεση
2. οιδημα γενικευμενο κυριως(που αφήνει εντυπωμα, να ζουλας δλδ κ να μενει για λιγο)
3. λευκωματουρια

Συνισταται κυριως προσοχή στην διατροφή. Εντελώς αναλατα, πολυ νερό, κ οχι τροφες επεξεργασμενες που περιεχουν αλατακι...Τωρα το καλοκαιρι καρπουζακι, ανανας κ τοιαυτα φρουτα που κανουν τρελή διούρηση βοηθανε! κ το γιατρό σου απο κοντα!

5Προεκλαμψία Empty Απ: Προεκλαμψία Παρ Ιουν 21, 2013 9:59 am

Alexanda11

Alexanda11
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τίποτα tsiritri μου, τι με ευχαριστείς!

Εγώ θέμα με την όραση και τα μάτια δεν είχα. Είχα πονοκεφάλους, στους οποίους δεν είχα δώσει αρχικά σημασία, όταν όμως πρήστηκαν τα χέρια μου (κυρίως στα χέρια είχα το πρήξιμο, και πολύ λιγότερο στα πόδια), πήρα το γιατρό και μου είπε να τσεκάρω την πίεση, να κάνω μια εξέταση για λευκωματουρία, και να πάω να με δει. Μέχρι τότε δεν είχα πίεση. Και μετριόμουν (έτσι, από μόνη μου, χωρίς λόγο ή συμπτώματα) κάθε 3-4 μέρες, και είχα πάντα 9,5 με 7, ή εκεί γύρω. 
Όταν μου είπε ο γιατρός να ξαναμετρηθώ, είχα πάλι 9,5 με 7,5. Από την επόμενη μέρα, είχα μόνιμα 14,5-15 με 11.. Επομένως, θα έλεγα ότι παρουσιάστηκε ξαφνικά και απότομα, και όχι σε εξέταση ρουτίνας. Δεν είχα ως τότε κανένα σύμπτωμα. Άρχισαν οι πονοκέφαλοι 4-5 μέρες, μετά πρήστηκα, και μετά ανέβηκε και η πίεση...

Γνώμη μου, κόψε προς το παρόν το αλάτι (κάνει έτσι κι αλλιώς τρελή κατακράτηση), πίνε υγρά πολλά, μέτρα τακτικά την πίεσή σου για 2-3 24ωρα, και κάνε και μία εξέταση για λευκωματουρία. Αν και δεν πιστεύω ότι έχεις προεκλαμψία, γιατί και νωρίς είναι, και δεν έχεις και ΠΑΡΑ πολύ υψηλή (σταθερά) πίεση. 

Πες τα όμως όλα αυτά στο γιατρό σου, τηλεφωνικά. Αφού δεν θορυβήθηκε εκείνος, μην αγχώνεσαι τσάμπα κορίτσι μου! Πολλές φορές, πολλά είναι μέσα στο κεφάλι μας μόνο... ακόμη και κάποια συμπτώματα.. Δεν εννοώ ότι τα συμπτώματα είναι της φαντασίας σου, προς Θεού. Εννοώ ότι τα μάτια πχ, μπορεί να είναι κουρασμένα από τη δουλειά, τον υπολογιστή, και εμείς να το αποδίδουμε σε κάτι άλλο..

Αν τσιμπάς το πόδι σου, που είναι πρησμένο, μένει "βαθούλωμα" για ώρα, ή επανέρχεται αμέσως;;



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Alexanda11 στις Παρ Ιουν 21, 2013 11:06 am, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : ορθογραφικό ;))

6Προεκλαμψία Empty Απ: Προεκλαμψία Παρ Ιουν 21, 2013 10:27 am

tsiritri

tsiritri
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αλεξάνδρα μου σήμερα δε μένει βαθούλωμα αλλά δεν είναι και τόσο έντονο το πρήξιμο όσο χτες.
Θα το έχω στο νου μου όμως να το κοιτάω!
Στα χέρια δεν έχω πρηστεί περισσότερο από ότι συνήθως...καμιά φορά με τη ζέστη πρήζονται τα δάχτυλα κ από παλιότερα αλλά τώρα νομίζω είναι νορμάλ.

Όσο για νερά άλλο τίποτα!!! Πίνω φουλ! 
Κ το αλάτι εννοείται τέλος, άντε να το συνηθίσω βέβαια αλλά θα το κάνω!

Μακάρι να είναι απλά ιδέα μου να είμαι υπερβολικά φοβιτσιάρα και υπερβολική!!!!!!! Το εύχομαι πραγματικά....αλήθεια σου λέω!

Πραγματικά σε ευχαριστώ για όλες σου τις συμβουλές!!!!

7Προεκλαμψία Empty Απ: Προεκλαμψία Παρ Ιουν 21, 2013 10:45 am

Alexanda11

Alexanda11
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τώρα το καλοκαίρι πρηζόμαστε έτσι κι αλλιώς, παίζει ρόλο η κούραση, η ζέστη, το παπούτσι, το πόσο συχνά πάμε τουαλέτα, πόσα νερά πίνουμε, τι έχουμε φάει, όλα!
Κι εμένα τούμπανα είναι τα πόδια μου το τελευταίο 15μερο, και ΔΕΝ είμαι έγκυος!! (Σίγουρα!!) Very Happy
Μη αγχώνεσαι άσκοπα!
Ένα πρήξιμο (που υποχωρεί κιόλας), από μόνο του, δεν είναι σημάδι προεκλαμψίας! Και θεωρώ ότι η πίεσή σου, που δεν είναι μόνιμα υψηλή, δεν είναι ανησυχητική!
Σου έγραψα και σε ένα άλλο θέμα, κάτι για τη διατροφή και το βραδινό που ρωτούσες, αν και τελικά εδώ έπρεπε να τα γράψω... Embarassed Embarassed
ΜΗΝ αγχώνεσαι!!! Και ρώτα με ότι θες!!

8Προεκλαμψία Empty Απ: Προεκλαμψία Παρ Ιουν 21, 2013 10:51 am

tsiritri

tsiritri
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αλεξάνδρα μου πραγματικά σε χίλιοευχαριστώ Προεκλαμψία 417472Προεκλαμψία 35468
Πραγματικά έχω ηρεμήσει συγκριτικά με νωρίτερα!

Να είσαι καλά κοπέλα μου!!!

9Προεκλαμψία Empty Απ: Προεκλαμψία Παρ Ιουν 21, 2013 10:59 am

Alexanda11

Alexanda11
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εννοείται να ηρεμήσεις!!! Προεκλαμψία 35468
Γι' αυτό σου είπα τα δικά μου! 
Όλα καλά θα πάνε, θα το δεις! Προεκλαμψία 417472 Προεκλαμψία 417472
Κι ότι θέλεις, ρώτα με ή στείλε και πμ.

10Προεκλαμψία Empty Απ: Προεκλαμψία Παρ Ιουν 21, 2013 8:58 pm

giollanda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
παντως καλο θα ηταν να εκανες και καμια εξεταση πριν τις 2/7 αλλα και να ξαναμιλησεις με το γιατρο σου...αυτα με τα οιδηματα και τα εντυπωματα δεν εμφανιζονται σε ολες με την ιδια ενταση και βαθμο! βεβαια ειναι και το καλοκαιρι τωρα που μια ψιλοζαλη η και πονοκεφαλο τον εχουμε ολες εγκυες η μη!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις