Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
66 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 66 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Smileαπολυτα ομως!Κατι τετοια σε κανουν και αναρωτιεσαι μα εξωγηινος ειμαι και τα βρισκουν ολα οσα κανω εγω περιεργα,αλλα το ιδιο σκεφτομαι και εγω για αυτους χαχχα

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κασταλια αυτο που γραφεις για το λιμανι,στην μυτιληνη που μεναμε επεσαν καποια παιδακια μεσα στο νερο,στην προκυμαια.ηταν ημερα παρελασης και οι γονεις καθοταν και πινανε καφε και αυτα επαιζαν και επεσαν στο νερο.δεν ξερω τι ηλικιες ειχαν και λιγο πιο μεγαλα να ηταν 10-12.δεν θελει και πολυ να γινει το κακο.

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ε ακουστε και το αλλο...σε γαμο το καλοκαιρι πυροβολαγαν με καλασνικοφ αναμεσα στον κοσμο,μεθυσμενοι και τα μικρα γυρναγανε με σακουλακια και μαζευαν τα καψουλια,πώς σκατα τα λενε,φαντασου ουτε τον σωστο ορο δεν ξερω η αμορφωτη...ευτυχως ο γιος μου ειχε παει για υπνο με τη γιαγια του(τστστστσ...καλα ρε παιδι μου,να μην αφηνει και αυτη το παιδι να παιξει λιγο με τις σφαιρες;;;;Τι υπερπροστατευτικη ρε παιδι μου.....απο πού ηρθε;;;;Winkκαι εχασε την ψυχαγωγια!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με αλλο ενα θεμα που νευριαζω καθε χρονο,οχι μονο για παιδια αλλα και για μεγαλους που τραυματιζονται καθε χρονο απο δυναμιτακια το Πασχα και δεν βαζουν και μυαλο καθε χρονο τα ιδια και μετα ακους στις ειδησεις τα δυσαρεστα!

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
black beauty έγραψε:Με αλλο ενα θεμα που νευριαζω καθε χρονο,οχι μονο για παιδια αλλα και για μεγαλους που τραυματιζονται καθε χρονο απο δυναμιτακια το Πασχα και δεν βαζουν και μυαλο καθε χρονο τα ιδια και μετα ακους στις ειδησεις τα δυσαρεστα!

Α καλαααα!και τους τα αγοραζουν και οι μπαμπαδες και οι παππουδες και αμα τους λες κατι στο σχολειο να μην τους τα παιρνουν "ε καλε κυρια σκορδακια ειναι δεν ειναι τιποτα"και τα βλεπουν να τα σκανε και γελανε και μονο εγω τρομαζω και κοντευω να παθω καρδιακο επεισοδιο,αλλα ειπαμε...ειμαι ουφο!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το λιγοτερο!Wink

παραξενη ε παραξενη ολα κουφα σου φαινονται!πρεπει να το προσεξεις αυτο λενε οτι παραξενευεις απο καποια ηλικια και μετα:p

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ολα είναι σχετικά και εξαρτάται αποκλειστικά σε ένα μέρος από το παιδί αλλά και από το περιβάλλον που ζουν.Το να είναι κάποιο παιδί ανεξάρτητο δεν μπορεί να γίνει ξαφνικά αλλά μέρα με τη μέρα . Κάποτε διάβασα ένα άρθρο το οποίο έλεγε ότι τα παιδιά όταν ζητήσουν κάτι το οποίο εμείς θεωρούμε επικίνδυνο να το αφήσουμε να δοκιμάσει με προσοχή και έδινε ένα παράδειγμα :ένα κοριτσάκι 6 χρονών ήθελε να πάρει το μαχαίρι να κόψει ψωμί η μαμά του δεν του το έδωσε το έβαλε σε ένα ασφαλές για εκείνη σημείο ... μια μέρα η μικρή βρήκε την ευκαιρία και πήρε το μαχαίρι κρυφά ..πήγε να κόψει και επειδή δεν ήξερε πως να το κρατήσει κόπηκε ...αντίθετα μια άλλη μαμά έδωσε στην κόρη της ένα μαχαίρι χωρίς δοντάκια και της έδειξε πως κόβουν και η μικρή έκοβε το ψωμί με ικανοποίηση που τα κατάφερε.
Αν ένα παιδί από μικρό δεν το αφήσουμε λίγο ανεξάρτητο δεν θα μπορέσει να γίνει απότομα θέλει ελευθερία αλλά με μέτρο. Στην περιοχή που μένω επειδή είναι γειτονιά (χωριό στην ουσία) ο Σταύρος κατεβαίνει κάτω από 4 χρονών μόνος του μέσα στην φραγμένη παιδική χαρά , εγώ τον έβλεπα από πάνω στα 6 πήρε και έκανε ποδήλατο μπροστά στο σπίτι πέρσι τον άφησα με τα μεγαλύτερα παιδιά να κάνει το τετράγωνο. Μια μέρα έφυγε μόνος του και πήγε σε απαγορευμένο σημείο του πήρα το ποδήλατο και έμεινε ένα 1 εβδομάδα χωρίς να κάνει. Τον αφήνω και πετάγομαι στο ψιλικατζίδικο και όμως μια μέρα κοιμόμουν και έβαλε φωτιά την ευθύνη δεν την είχε το παιδί αλλά εμείς που δεν είχαμε προσέξει τα σημάδια. Τα παιδιά είναι απρόβλεπτα σίγουρα το βήμα προς την ανεξαρτησία δεν γίνεται χωρίς να υπάρχουν και οι τυχόν ανατροπές εκείνη τη στιγμή θέλει ψυχραιμία και διάλογο.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ρε κοριτσια ειναι μονο ανευθυνο να αφησεις ενα μεγαλυτερο παιδι να προσεξει ενα μικροτερο,ενα 7χρονο ας πουμε να προσεχει ενα 3χρονο. Δεν μπορει το μεγαλυτερο παιδακι να ξερει ποσο απροβλεπτο ειναι ενα μικροτερο παιδι,ουτε μπορει να το προφυλαξει εξω. Και οι καιροι εχουν αλλαξει δραματικα, πλεον στο χωριο μου τα παιδακια δεν ειναι εξω να παιζουν αφυλαχτα.Πριν 2 χρονια τους ειδοποιησε η αστυνομια οτι εγινε μια αρπαγη παιδιου σε γειτονικο χωριο, τους εδωσαν την περιγραφη του αυτοκινητου και καποια αλλα στοιχεια να εχουν κατα νου,απο τοτε τα παιδακια παιζουν στις αυλες υπο την επιβλεψη καποιου ενηλικα. Αφηστε τους δρομους...που να αφησεις εκει παιδι να παιξει μπροστα στον δρομο, και μιλαω για χωριο στο βουνο, καλσσικο χωριο, εκει οδηγουν τα 12χρονα αγροτικα αυτοκινητα! Τραγικα λαθη αυτα...
Στην Αθηνα παντως βλεπω επειδη εχω γυμνασιο/λυκειο στην γειτονια μου οι γονεις ερχονται κ παιρνουν τα παιδια τους.

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kastallia έγραψε:Θαλασσα!Μεγαλο θεμα και σοβαρο...εμενα ο δικος μου κολυμπα απο το πρωτο ετος της ζωης του...φετος το καλοκαιρι (Σεμπτεμβρη εκλεισε τα 3) του πηρα σωσιβιο χωρις καθισμα,αρχισε να κολυμπα πραγματικα και να κινειτα αυτονομα.Ημουν ομως συνεχως κοντα του και ετρεμα παντα να μην αφησει τα χερια του,ειδικα στην αρχη μεχρι να καταλαβει και ο ιδιος καπου το κινδυνο.κι εβλεπα εναν ξαδελφο του 4 μηνες μικροτερο να του φορουν μπρατσακια(εν τω μεταξυ μπρατσακια δοκιμασα και γω και ειδα οτι πνιγοταν και βουλιαζε και πηρα το σωσιβιο)και να μπαινει το κοπελι μονο του στη θαλασσα,να μισοβουλιαζει , να βηχει και να φτυνει νερο...ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΜΑΘΕ ΛΕΕΙ ΚΟΛΥΜΠΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ!!!!Ε δεν μου τη δινει τοσο η χαλαροτητα καποιου,αλλα το να μου την παρουσιαζουν για προτυπο...

Είναι να σε πιάνει κρίση...Άκου εκεί το καμαρώνουν κιόλας...Ε, άστο να πιει όλη τη θάλασσα για να μάθει να κολυμπάει.Είπαμε τώρα..
Πάντως κι εγώ σαν εσάς.Από πάνω τους συνέχεια.Δεν έχω μάθει κιόλας να μου τα κρατάει κανείς γιατί τις μεγαλώνω μόνη μου αλλά πιστεύω πως και βοήθεια να είχα πάλι έτσι θα ήμουν.Εκτός από μία φορά που τις πήγε ένα φιλικό μας ζευγάρι στην παιδική χαρά (εμένα δεν με θέλανε για να ξεκουραστώ) δεν τις έχει πάρει ποτέ κανείς άλλος χωρίς να είμαι μαζί.Άσε που μέχρι να έρθουν κόντεψα να πεθάνω από το φόβο μου...
Α, και κάτι άλλο...Από που είσαι Κασταλία μου;Αν θέλεις βέβαια να μου πεις.Κι εγώ από νότια Κρήτη είμαι αλλά μένω Ηράκλειο κάτι χρόνια τώρα.Λαγολιό δίπλα στο Τυμπάκι...

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ακόμα να προσθέσω ότι δεν μπορεί ποτέ ένα παιδί να φερθεί σαν μεγάλος πάντα θα είναι παιδί και πάντα θα έχει τα σκαμπανεβάσματα του .Η ανεξαρτησία έρχεται σιγά -σιγά μέρα με την ημέρα χρόνο με το χρόνο.
Βλέπω κάποιες μητέρες οι οποίες φέρνουν τα παιδιά τους στο σχολείο και δεν μιλάμε για τις μικρές τάξεις αλλά για παιδιά 10-12 χρονών τα συγκεκριμένα παιδιά (όχι όλα) το καλοκαίρι γυρίζουν όλο το χωριό και όμως εκείνες τα πάνε σχολείο. Το Σταύρο τον αφήνω και πάει σχολείο μαζί με κάποια παιδιά της έκτης να φανταστείτε φεύγουν απο εδώ μαζεμένα γύρω στα 10 παιδιά πάντα μαζί τους είναι ένας η δύο ενήλικες για να τσεκάρουν στον γυρισμό πάω και το παίρνω εγώ αν και το σχολείο απέχει μόλις 50 μέτρα απο το σπίτι δεν περνάει δρόμο παρά ένα μικρό στενάκι έχει σχολικό τροχονόμο θεωρώ όμως ότι είναι μικρός μπορεί να ξεμυαλιστεί και πάει στην παιδική χαρά που είναι πιο πέρα απο το σχολείο (κάθε οικοδομικό τετράγωνο εμάς έχει και απο μια παιδική χαρά ) Του χρόνου τα μεγάλα παιδιά θα πάνε γυμνάσιο και θα μείνουν μόνο τα μικρά τα συνομήλικα με το Σταύρο θα πήγαίνουν Τρίτη μου δεν ξέρω αν θα τον αφήσω να πάει μόνος δεν του έχω ακόμα εμπιστοσύνη ότι θα πάει σχολείο μπορεί να του τη βαρέσει και να πάει στις κούνιες Rolling Eyes έχω μπροστά μου ένα ολόκληρο καλοκαίρι και τα παιδιά αλλάζουν μέρα με τη μέρα .

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Ακόμα να προσθέσω ότι δεν μπορεί ποτέ ένα παιδί να φερθεί σαν μεγάλος πάντα θα είναι παιδί και πάντα θα έχει τα σκαμπανεβάσματα του .Η ανεξαρτησία έρχεται σιγά -σιγά μέρα με την ημέρα χρόνο με το χρόνο.
Βλέπω κάποιες μητέρες οι οποίες φέρνουν τα παιδιά τους στο σχολείο και δεν μιλάμε για τις μικρές τάξεις αλλά για παιδιά 10-12 χρονών τα συγκεκριμένα παιδιά (όχι όλα) το καλοκαίρι γυρίζουν όλο το χωριό και όμως εκείνες τα πάνε σχολείο. Το Σταύρο τον αφήνω και πάει σχολείο μαζί με κάποια παιδιά της έκτης να φανταστείτε φεύγουν απο εδώ μαζεμένα γύρω στα 10 παιδιά πάντα μαζί τους είναι ένας η δύο ενήλικες για να τσεκάρουν στον γυρισμό πάω και το παίρνω εγώ αν και το σχολείο απέχει μόλις 50 μέτρα απο το σπίτι δεν περνάει δρόμο παρά ένα μικρό στενάκι έχει σχολικό τροχονόμο θεωρώ όμως ότι είναι μικρός μπορεί να ξεμυαλιστεί και πάει στην παιδική χαρά που είναι πιο πέρα απο το σχολείο (κάθε οικοδομικό τετράγωνο εμάς έχει και απο μια παιδική χαρά ) Του χρόνου τα μεγάλα παιδιά θα πάνε γυμνάσιο και θα μείνουν μόνο τα μικρά τα συνομήλικα με το Σταύρο θα πήγαίνουν Τρίτη μου δεν ξέρω αν θα τον αφήσω να πάει μόνος δεν του έχω ακόμα εμπιστοσύνη ότι θα πάει σχολείο μπορεί να του τη βαρέσει και να πάει στις κούνιες Rolling Eyes έχω μπροστά μου ένα ολόκληρο καλοκαίρι και τα παιδιά αλλάζουν μέρα με τη μέρα .

Οι κουνιες ειναι το λιγοτερο, αλλα φοβουνται και πανε να τα παρουν απο το σχολειο.Εξω απο το γυμνασιο που ανεφερα πιο πανω ειναι καθε 3 κ λιγο στημενοι κατι γομαρια με τις μηχανες τους.Ποιος σου λεει οτι δεν σπρωχνουν πραγμα? Εδω πλεον τα ποσοστα παραβατικης συμπεριφορας σε καποιες περιοχες ανεβαινουν συνεχως...θελει πολυ προσοχη,και καλυτερα να τα περιορισω παρα να μαζευω τους μπαφους απο τις τσαντες.

edit: το "στημενοι" πώς γραφεται ρε παιδια?



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Παρ Ιαν 20, 2012 1:21 pm, 1 φορά

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και οχι μονο αυτο. Οι εξαφανισεις των παιδιων ολο και πληθαινουν!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις