Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
403 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 403 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εχω βαρεθει να αγοραζω εξτρα απορυπαντικο για το μωρο κανει απο τωρα?βλεπετε δεν θυμαμαι απο τα αλλα παιδια!!!

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
naysika έγραψε:εχω βαρεθει να αγοραζω εξτρα απορυπαντικο για το μωρο κανει απο τωρα?βλεπετε δεν θυμαμαι απο τα αλλα παιδια!!!
εγω καλη μου το αλλαξα γυρω στον χρονο πρεπει να ηταν κοντα 13 με 14 μηνων οταν τους το αλλαξα. Βεβαια παρακολουθουσαν μην κανουν καμια αλλεργικη αντιδραση και φυσικα πρωτα ειχα ρωτησει και τον παιδιατρο μας.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παιδια μου μετα τον χρονο τους εβαλα αριελ που ουτως η αλλως το χρησιμοποιω για εμας στην αρχη βεβαια τα επλενα με υγρο απορυπαντικο που ξεπλενεται πιο ευκολα

ageliki_k25


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
στην πρωτη μεχρι 3 χρονων χρησιμοποιουσα παιδικο. Στη μικρη μετα τον 4 μηνα χρησιμοποιησα το δικο μας. Δεν παρουσιασε κανενα προβλημα...βεβαια δεν βαζω την ποσοτητα που βαζω κ στα δικα μας για να μην εχει υπολειματα καθως δεν βαζω κ μαλακτικο

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η γιατρός μας είπε στον 1ο χρόνο αλλά επειδή έβγαλε κάποιες αλλεργίες μετά μας είπε στον 2ο. Εγώ μετά τον χρόνο το άλλαξα μετά από παρακολούθηση φυσικά μην παρουσιάσει αλλεργίες.

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kai ego meta ton xrono ta epluna kanonika...eutuxos den ekane allergies...

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
egw apo 6 minwn...afou vazei ta panta sto stoma kai kylietai sto krevati mas...to aporrypantiko tha ton peiraze!??

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και εγω βαρεθηκα Ναυσικα μου.
Μετα το χρονο θα το σταματησω σιγουρα!! ποτε αλλαξατε το απορυπαντικο του μωρου σας, και βαλατε το δικο σας? 93981

jona

jona
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
peppy-mama έγραψε:egw apo 6 minwn...afou vazei ta panta sto stoma kai kylietai sto krevati mas...to aporrypantiko tha ton peiraze!??

Σωστή σε βρίσκω..!Αν ήταν θα έπλενα και τα δικά μου ρούχα με βρεφικό και τα σεντόνια μου και όλα!Μήπως μερικές γενιές πριν που δεν είχε τέτοια απορρυπαντικά (να μη πω που δεν είχαν καν πλυντήρια..)πάθανε κάτι???
Μήπως μας πουλάνε ότι θέλουνε τελικά??

Οι σκέψεις μιας άυπνης μάνας... Shocked Shocked Sleep Sleep

catherine


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα είναι 14 μηνών και δεν το έχω αλλάξει ακόμα. Θα το καθυστερήσω λίγο ακόμα... ποτε αλλαξατε το απορυπαντικο του μωρου σας, και βαλατε το δικο σας? 93981

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ρε κορίτσια γιατί βαριέστε?Τι διαφορά θα χει να βάλετε πχ Αριέλ και τι Προδέρμ?

Εμένα αυτό που με κουράζει είναι που βάζω ξεχωριστά τα δικά του ρούχα για πλύσιμο κ έχω έξτρα πλυντήρια..... ποτε αλλαξατε το απορυπαντικο του μωρου σας, και βαλατε το δικο σας? 93981 ποτε αλλαξατε το απορυπαντικο του μωρου σας, και βαλατε το δικο σας? 517142

Αλλιώς δε με χαλάει το ξεχωριστό σαπούνι...

Μία ιδέα είναι να πάρετε το PLANET,που είναι οικολογικό και συνεπώς θα είναι πιο αγνό!Ετσι θα το χρησιμοποιείτε και για το παιδί και για όλη την οικογένεια!

Εγώ αυτό το έκανα με το απορρυπαντικό πιάτων,όταν πια βαρέθηκα το προδέρμ(ασε που όταν ξεκινήσαμε σουπίτσες δε καθάριζε τη λαδίλα,οπότε βρήκα ευκαιρία και το σούταρα!!!!Μια χαρά είναι το πλάνετ!!!!)

Όσο για τα ξεχωριστά πλυντήρια,επειδή είμαι λίγο υποχόνδρια θα τα συνεχίσω!Κάποια στιγμή θα ρθει κι ένα δεύτερο παιδί και θα βάζω των δύο παιδιών μαζί και τα δικά μου και του άνδρα μου μαζί....

jona

jona
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
molly έχεις δίκιο.Δεν είναι τα απορρυπαντικά που πειράζουν.Σαφώς και μέχρι κάποια ηλικία δεν πρέπει να πλένονται τα ρούχα των παιδιών με τα δικά μας.Αλλιώς λερώνονται αυτά και αλλιώς εμείς.Είναι καλό αυτό το planet??Οχι τόσο για του παιδιού τα ρουχαλάκια αλλά για τα δικά μας.Καθαρίζει σκληρούς λεκέδες??Αν είναι να το δοκιμάσω..

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοίτα,προς το παρόν έχω δοκιμάσει μόνο το σαπούνι πιάτων και είναι οκ!
Το σαπούνι πλυντηρίου,το χρησιμοποιεί μία φίλη μου και μου είπε πολύ καλά λόγια!Μια δοκιμή λοιπόν θα σε πείσει!!!!! ποτε αλλαξατε το απορυπαντικο του μωρου σας, και βαλατε το δικο σας? 93981

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αν και ακομα χρησιμοποιω διαφορετικο απορρυπαντικο για τον μικρο, τα δικα μας τα πλενω με πλανετ και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη!! εχει και πολυ ωραια μυρωδια και δεν εχω προσεξει κανενα λεκε, εδω και σχεδον ενα χρονο που το χρησιμοποιω

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!!θα παρω και την παιδιατρο τηλ να δω τη θα μου πει και εκεινη.

Nicole.P

Nicole.P
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοιτα να δεις! και εγω ειχα απο τωρα την απορεια! και κυριως ποτε κανει να βαλουμε τα ρουχα μας μαζι με του μωρου.....

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είμασετ 13 μηνών ακι ακόμα χρησιμοποιώ το παιδικό. Δεν ρώτησα την γιατρό ακόμα γιατί έχω άλλα 2 μπουκάλια (είμαι άτομο με σύνδρομο κατοχής Razz) οπότε έχω καιρό μέχρι να την ρωτήσω! Πάντως ξέρω ότι από τον χρόνο και μετά μπορείς να το σταματήσεις. Εγώ προσωπικά βολεύομαι και με το ξεχωριστό πλυντήριο... ένα με άσπρα, ένα με σκούρα και ένα με του παιδιού!!

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμεις απο τοτε που ξεκινησαμε με το βρεφικο απορρυπαντικο αλλαξαμε το δικο μας...και δεν ξερω αν θα το ξαναγυρισω σε Αριελ...αυτη η μυρωδια μωρουδιλας στα ρουχα με τρελαινει!!!!!

mafalda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
molly έγραψε:Μία ιδέα είναι να πάρετε το PLANET,που είναι οικολογικό και συνεπώς θα είναι πιο αγνό!Ετσι θα το χρησιμοποιείτε και για το παιδί και για όλη την οικογένεια!

Εγώ αυτό το έκανα με το απορρυπαντικό πιάτων,όταν πια βαρέθηκα το προδέρμ(ασε που όταν ξεκινήσαμε σουπίτσες δε καθάριζε τη λαδίλα,οπότε βρήκα ευκαιρία και το σούταρα!!!!Μια χαρά είναι το πλάνετ!!!!)

Τα PLANET είναι μεγάλη απάτη, κατά τη γνώμη μου. Ένα από τα αλλεργιογόνα και ερεθιστικά συστατικά στα απορρυπαντικά είναι το συνθετικό άρωμα που περιέχουν. Και τα εν λόγω απορρυπαντικά έχουν ακριβώς την ίδια αίσθηση με τα υπόλοιπα συμβατικά απορρυπαντικά της ίδιας εταιρίας.
Πάρτε ένα οποιοδήποτε ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ οικολογικό καθαριστικό και κάντε τη σύγκριση.
Επίσης, μετά από πολύ σκέψη προσωπικά έχω καταλήξει πως οποιοδήποτε προϊόν δαπανεί τέτοια υπέρογκα ποσά για διαφήμιση (σε τηλεόραση, ραδιόφωνο, έντυπα και αφίσες) μάλλον δεν έχει τρόπο να πείσει από μόνο του για τη ποιότητα του, αφενός, υπάγεται στα προϊόντα μαζικής παραγωγής, και τρίτον για να είναι και ανταγωνίστικο στη τιμή του, από κάπου αλλού θα πρέπει να έχει κόψει τα κόστη, και συνήθως αυτό είναι είτε από τη ποιότητά του ή από τα εργατικά κόστη....
Αλλά αυτό υπάγεται σε μια άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση...

Επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα με τα απορρυπαντικά και το περιβάλλον (αφενός γιατί με αφορά προσωπικά, αλλά και για τη δουλειά μου) θεωρώ πως χρησιμοποιώντας ήπια καθαριστικά, όχι μόνο για το πλύσιμο των ρούχων, αλλά για όλο το νοικοκυρίο, εκτός από την προάσπιση της υγείας των παιδιών μας συμβάλλουμε και στην υγεία του περιβάλλοντος, και κατ΄επέκταση και πάλι τα παιδιά μας προστατεύουμε, κάνοντας τη δική μας προσπάθεια στο να κληροδοτήσουμε σε αυτά ένα πιο υγιές περιβάλλον.

Ήμουν πάντα της άποψης πως δεν έχει νόημα στη ζώή να μας ενδιαφέρει μόνο το τώρα (και με το τώρα εννοώ, τό όσο βραχυπρόθεσμα διαρκεί μια "νηστεία", όπως αυτή που αναφέρεστε).
Οι γιατροί μας λένε να είμαστε προσεκτικοί με τη διατροφή μας για όσο είμαστε έγκυες, και όσο κάποια μαμά μπορεί να θηλάζει, να ελάττώσουμε ή να κόψουμε το τσιγάρο, κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας, να χρησιμοποιούμε ήπια καθαριστικά για το δερματάκι των μωρών (αν και το δέρμα εκτείθεται ΣΕ ΟΛΑ τα καθαριστικά του νοικοκυριού εξίσου) για τους πρώτους μήνες της ζωής του, καθώς και πολλές άλλες χρήσιμες συμβουλές και εμείς δε βλέπουμε την ώρα να λήξει η "αγγαρεία" και να επιστρέψουμε στη προηγούμενη "ανθυγιεινή" ζωή μας.

Εγώ προτείνω να το δούμε λίγο διαφορετικά.
Να δούμε την αλλαγή που μας επιφέρει ο ερχομός ενός παιδιού στη ζωή μας ώς τη καλύτερη ευκαιρία να διορθωθούμε σε όλα τα επίπεδα, και να εξελιχθούμε σε καλύτερους ανθρώπους, όχι κάνοντας το χάρη στα παιδιά μας, αλλά έχοντας την ύπαρξη τους ως αφορμή για να κάνουμε τη χάρη στους εαυτούς μας.
Θα μου πείτε, "μα γίνομαι καλύτερη μάνα επειδή θα χρησιμοποιήσω οικολογικό σαπούνι πλυντηρίου?"
Στα πλαίσια μιας γενικότερης τάσης να βελτιωθούμε σαν άνθρωποι (ποιά μαμά δε νιώθει ότι θέλει κάθε μέρα να γίνεται και καλύτερος άνθρωπος για το βλαστάρι της?) συμπεριλαμβάνεται και το ενδιαφέρον για το δέρμα του παιδίου μας, αλλά και για το περιβάλλον που θα του αφήσουμε.
Επομένως, εγώ κρίνω πως, ναι, είναι και το απορρυπαντικό ένα κριτήριο.

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ

katerinaki84

katerinaki84
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Egw den ebala pote eidiko aporypantiko mono malaktiko den bazw kai ta plenw ksexwrista!rwtisa tin giatro mas kai gelase!eipe mono an to mwro parousiasei alergia na allaksw aporypantiko etsi kai aliws to paidi tribetai kai sta dika mas rouxa!(menw germania) kai eipe akoma oti den prepei na prosexoume toso poly!edw pantws re koritsia einai poly pio xalaroi sto thema paidiou polla pragmata pou lene oi giatroi stin Ellada edw den ta ypostirizoun!ti na pw mia xara einai kai edw ta paidakia!bebaia o kathenas pratei analogws me auta pou tou leei o giatros tou!

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
eleni k gw tou andrea tou agorasa xehwrista gia na tou plenw ta rouxa,otan mou teleiwsei tha xekinisw apo to diko mas kai i paidiatros mou pe oti den xreiazetai meta tous 6 mines,arkei na plenontai xehwrista apo ta dika mas!

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αν δεν εχει καποιο προβλημα ο μικρουλης σου με αλλεργιες νομιζω μπορεις και απο τωρα!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τους τα πλενω με ενα βιολογικο,και αρχισα να πλενω κ τα δικα μας με αυτο.Αλλα χωριστα τα πλενω ακομα,ετσι κι αλλιως γεμιζει το πλυντηριο με τα δικα τους μονο.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katerinaki84 έγραψε:Eedw pantws re koritsia einai poly pio xalaroi sto thema paidiou polla pragmata pou lene oi giatroi stin Ellada edw den ta ypostirizoun!ti na pw mia xara einai kai edw ta paidakia!bebaia o kathenas pratei analogws me auta pou tou leei o giatros tou!

η αδελφή μου μένει Βέλγιο και μου λέει τα ίδια και αναρωτιέμαι μήπως εδώ οι γιατροί μας έχουν βρει κοροϊδα και μας λένε διάφορα για να αγοράζουμε τα πάντα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις