Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
499 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 499 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

xristinaf

xristinaf
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοριτσια φετος εχει τα πρωτα του γενεθλια ο γιος μου και οπως καταλαβαινετε θελω να τα κανω ολα εγω!!αποφασισα λοιπον να κανω και την τουρτα... ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... 534787 ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... 534787 εχω ψαξειστο ιντερνετ και με τη ζαχαροπαστα κανουν απιστευτα πραγματα,απλα εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολη να την πετυχεις...εχει κανει καμμια απο σας???οπως επισης λενε οτι η τουρτα πρεπει να γινει σαν κεικ στο εσωτερικο γιατι η ζαχαροπαστα ειναι βαρια και αν ειναι φτιαγμενη με κλασσικο παντεσπανι θα κατσει...ισχυει κατι τετοιο?εχει κανει καμμια σας??βοηθεια.. I love you

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="xristinaf"]
ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥΡΤΙΤΣΑ. ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΙΚ ΜΕΣΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Η ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΞΕΝΟΦΕΡΤΗ ΤΟΥΡΤΑ - CAKE ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΚΔΟΧΗ. Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΘΑ
ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΓΕΣ. ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ.
ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xristinaf έγραψε:κοριτσια φετος εχει τα πρωτα του γενεθλια ο γιος μου και οπως καταλαβαινετε θελω να τα κανω ολα εγω!!αποφασισα λοιπον να κανω και την τουρτα... ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... 534787 ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... 534787 εχω ψαξειστο ιντερνετ και με τη ζαχαροπαστα κανουν απιστευτα πραγματα,απλα εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολη να την πετυχεις...εχει κανει καμμια απο σας???οπως επισης λενε οτι η τουρτα πρεπει να γινει σαν κεικ στο εσωτερικο γιατι η ζαχαροπαστα ειναι βαρια και αν ειναι φτιαγμενη με κλασσικο παντεσπανι θα κατσει...ισχυει κατι τετοιο?εχει κανει καμμια σας??βοηθεια.. I love you


Λοιπον χριστινακι η ζαχαροπαστα δεν ειναι δυσκολη να την πετυχεις πανευκολη ειναι! Εγω στολισα τη βασιλοπιτα και εκανα μια τεραστια φατσα του αι βασιλη! Με βοηθησε πααααρα πολυ το σαιτ "συνταγες της παρεας" .πατα στο " βημα βημα" και σου δειχνει βιντεακι!ειναι φοβερα κατατοπιστικο! Εχει και πολλες ιδεες για τουρτα! Περσι που δεν ημουν εγκυος και ασχολιομουν με τον αντρα μου του ειχα φιαξει πειρατικο καραβι!( το ξερω οτι ειναι για μικρα παιδια, αλλα αυτο μου φανηκε πιο ευκολο χαχαχχα) Ειχα παρει παντεσπανι ετοιμο να σου πω και το στολισα με τη ζαχαροπαστα και ολα τα μπιχλιμπιδια! Δεν επαθε τιποτα! Αλλα αποτι θυμαμαι οι περισσοτες συνταγες ειναι τυπου κεικ! Υποθετω παιζει ρολο και το θεμα που θα επιλεξεις(αν ειναι ψηλη η τουρτα, η χαμηλη) μην εχεις καθολου αγχος μπες στο σαιτ,δες ιδεες και θα το κανεις τελειο!

xristinaf

xristinaf
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="μαμακα μου"]
xristinaf έγραψε:
ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥΡΤΙΤΣΑ. ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΙΚ ΜΕΣΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Η ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΞΕΝΟΦΕΡΤΗ ΤΟΥΡΤΑ - CAKE ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΚΔΟΧΗ. Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΘΑ
ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΓΕΣ. ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ.
ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!


και εγω λεω να κανω αυτη τη βδομαδα μια δοκιμαστικη που να εξασκηθω λιγακι...δεν μαρεσουν οι τουρτες κεικ ρε γαμωτο...ελπιζω να μην κατσειμε το απλο παντεσπανι!!!

xristinaf

xristinaf
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Elenathens έγραψε:
xristinaf έγραψε:κοριτσια φετος εχει τα πρωτα του γενεθλια ο γιος μου και οπως καταλαβαινετε θελω να τα κανω ολα εγω!!αποφασισα λοιπον να κανω και την τουρτα... ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... 534787 ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... 534787 εχω ψαξειστο ιντερνετ και με τη ζαχαροπαστα κανουν απιστευτα πραγματα,απλα εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολη να την πετυχεις...εχει κανει καμμια απο σας???οπως επισης λενε οτι η τουρτα πρεπει να γινει σαν κεικ στο εσωτερικο γιατι η ζαχαροπαστα ειναι βαρια και αν ειναι φτιαγμενη με κλασσικο παντεσπανι θα κατσει...ισχυει κατι τετοιο?εχει κανει καμμια σας??βοηθεια.. I love you


Λοιπον χριστινακι η ζαχαροπαστα δεν ειναι δυσκολη να την πετυχεις πανευκολη ειναι! Εγω στολισα τη βασιλοπιτα και εκανα μια τεραστια φατσα του αι βασιλη! Με βοηθησε πααααρα πολυ το σαιτ "συνταγες της παρεας" .πατα στο " βημα βημα" και σου δειχνει βιντεακι!ειναι φοβερα κατατοπιστικο! Εχει και πολλες ιδεες για τουρτα! Περσι που δεν ημουν εγκυος και ασχολιομουν με τον αντρα μου του ειχα φιαξει πειρατικο καραβι!( το ξερω οτι ειναι για μικρα παιδια, αλλα αυτο μου φανηκε πιο ευκολο χαχαχχα) Ειχα παρει παντεσπανι ετοιμο να σου πω και το στολισα με τη ζαχαροπαστα και ολα τα μπιχλιμπιδια! Δεν επαθε τιποτα! Αλλα αποτι θυμαμαι οι περισσοτες συνταγες ειναι τυπου κεικ! Υποθετω παιζει ρολο και το θεμα που θα επιλεξεις(αν ειναι ψηλη η τουρτα, η χαμηλη) μην εχεις καθολου αγχος μπες στο σαιτ,δες ιδεες και θα το κανεις τελειο!
το ξερω συτο το σαιτ αλλα δεν ηξερα οτι σου δειχνει βιντεο!πειρατικο καραβι?πλακα κανεις...εγω ετσι οπως το ακουω μου φαινεται δυσκολο...να σε ρωτησω ολα αυτα τα υλικα που λενε οι συνταγες ζαχαροπαστας,γλυκοζη γλυκερινη και τετοια...τα βρισκεις σε σουπερ μαρκετ η σε ζαχαροπλαστειο?

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ολα στο σουπερ μαρκετ!
Εγω εβαλα τα γνωστα γλυκοζη,αχνη κλπ δεν εβαλα γλυκερινη (νομιζω θελει εξειδικευμενα μαγαζια μαγειρικης) και ηταν τελεια! Εκανα το καραβι(θα παθεις πλακα το ποσο ευκολο ειναι)! Παλι στο βημα βημα σου δειχνει με φωτο πως να το κανεις! Πηρα και πλει μομπιλ απο μουστακα με θεμα πειρατες και τους εβαλα πανω! Εκανα και μπλε ζαχαροπαστα για θαλασσα γυρω γυρω στην πιατελα και εβαλα και λιγο γλυκοζη απο πανω για να γυαλιζει και να υπαρχει η αισθηση του νερου! Και για μωρακια εχει πολλα θεματα (δες και την γκαλερι του σαιτ) και παρε και χρωμα ζαχαροπλαστικης και φτιαξε οτι σου αρεσει για το μπεμπακι σου! Σιγουρα θα πετυχει!

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι, η βάση πρέπει να είναι κέικ, όχι μόνο γιατί η ζαχαρόπαστα θα είναι βαριά και θα "κάτσει" η κλασική βάση τούρτας, αλλά και για έναν άλλον λόγο. Η τούρτα θα πρέπει να μπει ψυγείο και η ζαχαρόπαστα θα αλλοιωθεί. Η υγρασία που έχει το ψυγείο θα κάνει την ζαχαρόπαστα να τρέξει και να γυαλίσει, αλλοιώνοντας και το χρώμα της.
Το κέικ μπορεί να μείνει λίγες μέρες εκτός ψυγείου, η ζαχαρόπαστα πολύύύύύύ καιρό!

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
η ζαχαροπαστα ειναι παρα πολυ ευκολη για να φτιαχτει και απο τις συνταγες τις παρεας την εφτιαξα. τη γλυκερινη θα τη παρεις απο το φαρμακεια ετσι και αλλιως μια κουταλια θες. και γω με το βιντεακη μαζι το εφτιαξα.ομως μου πηρε παραπανω ζαχαρη αχνη. ομως ρε κοριτσια εχω μια απορεια εσεις που φτιαξατε πραγματα με τη ζαχαροπαστα σας αρεσε???εννοω σαν γευση θελω να φτιαξω μπισκοτα για βαφτιση και εκανα καποια δοκιμαστικα σαν εμφανιση ηταν φανταστικα αλλα σαν γευση δεν τρελαθηκα. ειναι νοστιμη?

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ. ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΑ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ. ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ ΕΙΧΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΧΙ ΤΥΠΟΥ ΚΕΙΚ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ. ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΡΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΒΑΛΑ ΣΑΝΤΙΓΥ ΓΙΑ ΓΕΜΙΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΡΑΒΩΝΕΣ ΤΗΣ ΚΟΛΛΗΤΗΣ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑ ΒΟΥΤΥΡΟΚΡΕΜΑ . ΣΤΡΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΒΟΥΤΥΡΟΚΡΕΜΑ. ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΥΓΡΑΣΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΦΕΤΟΣ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΥΛΟΥΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ, ΠΟΛΛΑ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΤΟΙΜΗ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΟΥ ΧΡΩΜΑΤΙΖΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

xristinaf

xristinaf
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
τελικα αν κανω μια κλασσικη τουρτα με παντεσπανι και βαλω απο πανω ζαχαροπαστα και τη φυλαξω στο ψυγειο,την αλλη μερα θα εχει χαλασει-τρεξει η ζαχαροπαστα η οχι γιατι μπερδευτηκα!! ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... 215994 ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... 215994

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η ζαχαροπαστα πιστευω πιο πολυ για το εφε ειναι και λιγοτερο για τη γευση της!Για να την βαλεις στο ψυγειο δεν ιδρωνει οπως ειπαν παραπανω;Ξερετε καμια καλη συνταγη τουρτας;

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xristinaf έγραψε:τελικα αν κανω μια κλασσικη τουρτα με παντεσπανι και βαλω απο πανω ζαχαροπαστα και τη φυλαξω στο ψυγειο,την αλλη μερα θα εχει χαλασει-τρεξει η ζαχαροπαστα η οχι γιατι μπερδευτηκα!! ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... 215994 ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... 215994



Οχι καλε δεν παθαινει τιποτα! Αχνη ζαχαρη ειναι! Ισως σφηξει λιγο στο ψυγειο, οποτε μιση ωριτσα πριν την κοψεις την βαζεις σε θερμοκρασια δωματιου! Και για το κεκι δηλαδη( φανταζεσαι να τρως κεικ απο το ψυγειοWinkοχι και τοσο καλο! Το ψυγειο χρειαζεται για την κρεμα της τουρτας που θα επιλεξεις! Οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω η ζαχαροπαστα ειναι για εφε! Αν την κανεις σωστα ουτε σταζει ουτε λιωνει δεν παθαινει τιποτα! Τουλαχιστον αυτες που εφτιαξα εγω(και εντος και εκτος ψυγειου).
Φαντασου οτι ειναι σαν τα ζαχαροτα που τρωγαμε μικρες πανω απο τις τουρτες αλλα σε πιο μαλακο!

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
οτιδήποτε και να βαλεις στο ψυγείο θα πάρει υγρασία.Όμως την ζαχαροπαστα αν την πετύχεις καλά δεν παθαίνει τίποτα.Μηπως στους γάμους που κάνουν τούρτες με ζαχαρόπαστα στο ψυγείο δεν τις φυλάνε μέχρι να τις πανε στο κέντρο?

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω παντως ειχα παρει παντεσπανι, το σιροπιασα και εφτιαξα γεμιση για τουρτα (χωρις σαντιγι) που ειναι σταθερη! Εβαλα και μπισκοτα ορεο και βγηκε τυπου κουκις! Απο γεμιση φτιαχνεις οτι θες! Σοκολατα, λευκη σοκολατα, τιραμισου, μπλακ φορεστ!
Οπως ειπε μια κοπελα εβαλε σαντιγι και εκατσε η τουρτα, γιατι η σαντιγι ειναι σαν αφρος! Ενω η κρεμα πηζει και σταθεροποιειται! Αν θες φτιαξε κεικ, απλα εμενα δεν μου αρεσει το πολυ κεικ μεσα στην τουρτα!ηθελα να εχει περισσοτερο κρεμα με μπισκοτα! Φτιαξε και τη βουτυροκρεμα(που αναφερθηκε παραπανω) για να κολλησει η ζαχαροπαστα και θα ειναι σουπερ! Μια μερα θα κατσει στο ψυγειο, οχι μια εβδομαδα! Αν ακολουθησεις ακριβως τη συνταγη δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elenidek έγραψε:οτιδήποτε και να βαλεις στο ψυγείο θα πάρει υγρασία.Όμως την ζαχαροπαστα αν την πετύχεις καλά δεν παθαίνει τίποτα.Μηπως στους γάμους που κάνουν τούρτες με ζαχαρόπαστα στο ψυγείο δεν τις φυλάνε μέχρι να τις πανε στο κέντρο?


Σωστα!

xristinaf

xristinaf
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ioanna85 έγραψε:Η ζαχαροπαστα πιστευω πιο πολυ για το εφε ειναι και λιγοτερο για τη γευση της!Για να την βαλεις στο ψυγειο δεν ιδρωνει οπως ειπαν παραπανω;Ξερετε καμια καλη συνταγη τουρτας;

εγω δεν την εχω κανει ακομα αλλα λεω να κανω παντεσπανι αυτη τη συνταγη
http://www.sintagespareas.gr/sintages/pantespani.html
και κρεμα αυτη
http://www.sintagespareas.gr/sintages/krema-zaxaroplastikis.html
τη μια στρωση λευκη και στην αλλη θα προσθεσω κουβερτουρα.οταν την κανω θα σας πω εντυπωσεις!!!! ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... 328109

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλη επιτυχία Very Happy Very Happy Very Happy

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κορίτσια καλημέρα! Δοκίμασα την ζαχαρόπαστα. SUPER!!!! Μέχρι παραγγελία πήρα Very Happy
Είναι πολύ εύκολο, πήρα συνταγή από το sintagespareas.gr
Έφτιαξα 2 τούρτες-για να είμαι σίγουρη-. δεν ξέρω πως να βάλω τις φωτο να τις δείτε Sad

sofoula29

sofoula29
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα επειδη δεν μ'αρεσε η ζαχαροπαστα,χρησιμοποιησα το 'μαγικο γλασο'
http://www.sintagespareas.gr/sintages/to-magiko-glasso.html

μ'αυτο εφτιαξα μια τουρτα spiderman & μια winnie.

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μαμακα μου έγραψε:κορίτσια καλημέρα! Δοκίμασα την ζαχαρόπαστα. SUPER!!!! Μέχρι παραγγελία πήρα Very Happy
Είναι πολύ εύκολο, πήρα συνταγή από το sintagespareas.gr
Έφτιαξα 2 τούρτες-για να είμαι σίγουρη-. δεν ξέρω πως να βάλω τις φωτο να τις δείτε Sad


Μπραβο!!!! Τελικα δεν ηταν δυσκολο ε!
Βαλε φωτο να τη δουμε!
Που ξερεις μπορει να εχεις και αλλες παραγγελιες!!
Ο τολμων νικα! Μπραβο!!!!!

xristinaf

xristinaf
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μπραβο!!!γλυκερινη εβαλες
?να σε ρωτησω χρωμα ζαχαροπλαστικης εβαλες παστα η υγρο?δεν μπορω να βρω πουθενα παστα εδω που μενω...

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καιγω κανω ζαχαροπαστα. δεν ειναι δυσκολη αλλα σιγουρα θελει ναπαρεις το κολαι που λενε στην αρχη.. γλυκερινη βρισκετε στα φαρμακεια κοριτσια αρκει φυσικα να τονισετε για τι πραγμα το θελετε. καποιοι λενε πως δενκανει αλλα... σιγα.. μια φορα θα το κανεις και βαζεις απλα σταγονες.. Wink

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xristinaf γλυκερινη ουτε εγω εβαλα γιατι πουθενα δεν βρηκα βρωσιμη!Το εκανα χωρις, μια χαρα ηταν στην τουρτα αλλα μετα που την εβαλα να την αποθηκευσω ξεραθηκε!Χρωμα ζαχαροπλαστικης αν και ειναι καλυτερο παστα εγω εβαλα υγρο...μια χαρα χρωματιστηκε!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

mama rias

mama rias
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγω φιαχνω ζαχαροπαστα κοριτσια κ οντως ειναι ευκολη αλλα θελει λιγο εκπαιδευση..χρωμα σε παστα θα βρειτε ευκολα στο internet.....
επισης αν θελεις να κανεις μικρα σχεδιακια βαζεις κ ενα αλλο υλικο που δεν το βρηκα πουθενα Ελλαδα κ γινεται πολυ πιο ευπλαστο το ζυμαρακι κ κανεις ΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ ΘΕΣ χωρις να στεγνωσει κ να κανει σκασιματα!!! σε λιγες μερες θα κανω κ εγω τουρτα στρουμφοσπιτο για τα πρωτα γενεθλια της μικρης μου!

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τα εφτιαξα τελικα τα μπισκοτα για τη βαφτιση με ζαχαροπαστα και εγιναν τελεια φανταστικα και σαν εμφανιση και σαν γευση και η ζαχαροπαστα τρομερη βρες απο τη σελιδα που σου ειπαμε και θα γινει τελεια. οσο για το χρωμα εγω βρηκα σε μαγαζι με μπαχαρικα και τετοια στη καβαλα και ηταν σε υγρη μορφη μια χαρα εγιναν. τελεια παλι καλα που τα εκανα και δεν το μετανιωσα.ακομη και ενας φιλος μας ζαχαροπλαστης που τα δοκιμασε στη βαφτιση ειπε οτι ηταν τρομερα και αυτος εχει απο τα καλυτερα ζαχαροπλαστεια στην περιοχη!!! οποτε εγω οταν το εμαθα χαρηκα παρα πολυ!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις