Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 7:51 am

ΣΤΕΓΙΑ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ!!!!
ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ...
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΘΙΜΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΟΛΙΒΙΑ!!!!
ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ Η ΤΡΕΛΟΜΑΜΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.ΠΩΣ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΟΤΙ ΟΝΟΜΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗ ΚΛΗΡΩΣΗ 5'ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ.....
ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ!!!

27Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 11:44 am

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kai ego to evala giati to ikseran oloi...alla itan kai to kalesma etsi pou eprepe na to valo...to ethimo den to iksera oute kai ego....

28Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 11:48 am

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
markellajohny έγραψε:εμεις δεν το βαλαμε παντως, αν και ολοι ηξεραν το ονομα...και να σου πω την αληθεια δε μου πολυαρεσει να το γραφει...

Θα συμφωνήσω!!!!

29Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 11:58 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
STAUROSZOO έγραψε:δεν εβαλα στο πρώτο και δεν εχω σκοπό να το βάλω ουτε σε αυτό που περιμένω.ασχετα που όλή το ξέρουν το ονομα πριν πανε σε μια βάπτιση δεν είναι ωραίο το μυστήριο?γιατι να το ξέρουν όλοι απο πριν?οχι μαρέσει που εκείνη την ώρα που το φωνάζει ο παπάς όλοι συγκινούνται και σιγοψιθηρίζουν το όνομα...ασ κρατήσουμε και καμιά παράδοση μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Με κάλυψες απόλυτα. Κι εμείς δε βάλαμε στο πρώτο και ούτε σε αυτό που περιμένουμε θα βάλουμε...

30Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 12:48 pm

catherine


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ούτε εγώ έβαλα το όνομα στην πρόσκλησή μας. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται...

31Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 12:57 pm

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
naysika έγραψε:και εμεις το βαλαμε το ονομα αφου ετσι κι αλλιως το ηξεραν ολοι!!!

ο μπαμπας μου ΜΠΙΓΙΟΝΣΕ με φωναζει ολοι μερα Εχω βλεπετε κορμαρα και φωνη πολυ ωραια.
Αποφασισα να δωσω μια μονο συναυλια με πολυ εκλεκτο κοινο σε μια ωραια εκκλησια.
Στη σκηνη δεν θα ειμαι μονη αλλα με αλλες δυο κοπελιες δυο ονοματα θα παρω που θα μου δωσουν οι νονες!!!!
ο μπαμπακας μου θα παψει ΜΠΙΓΙΟΝΣΕ πια να με λεει και απο τη πολυ χαρα μου θα γελαει δεν θα κλαιει.
ΝΑΥΣΙΚΑ-ΞΕΝΙΑ τα καινουρια ονοματα μου που τα διαλεξε για μενα η καλη μου η μαμα μου!!!!
φτιαγμενο απο τη φιλη μου τη βαρβαρα η αλλιως απο την valeriakievelinaki.

Τελειο!!! ΧΑΧΑ καλό

Εγώ τώρα που πήγα σε μια μπέμπα, το προσκλητήριο έγραφε

τώρα το καλοκαιράκι
που όλοι κάνουνε μπανάκι
να κ εγώ η τσιλιβίθρα
κάνω μπλουμ στην κολυμβήθρα
και ο καθέςνας σας ας τρέξει
για να δει βαφτίσια ΣΕΞΥ

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

32Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 12:59 pm

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΣΤΕΓΙΑ έγραψε:ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ!!!!
ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ...
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΘΙΜΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΟΛΙΒΙΑ!!!!
ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ Η ΤΡΕΛΟΜΑΜΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.ΠΩΣ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΟΤΙ ΟΝΟΜΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗ ΚΛΗΡΩΣΗ 5'ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ.....
ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ!!!

Σόβαρα? με κλήρωση θα βγει?

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

33Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 1:23 pm

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμεις επειδη την βαφτισαμε 30 Αυγουστου στην γιορτη της του Μεγαλου Αλεξανδρου εκανα το εξης:
Eγραψα ενα ποιηματακι που ελεγε οτι θα γιορτασω την βατιση και την γιορτη μαζι...Αν βρω το αρχειο θα το ανεβασω.

34Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 1:26 pm

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Uploaded with ImageShack.us

35Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 1:28 pm

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
"Στις 30 του Αυγουστου του Μεγαλου Αλεξανδρου θα μου δωσει η νονα μου το ωραιο το ονομα μου.
Δεν ειναι τυχαια η μερα αυτη θα ειναι η βαφτιση η δικη μαζι και η γιορτη!"

36Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 1:29 pm

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
papaki70 έγραψε:Στο δικό μας προσκλητήριο επειδή ήταν μια έμπνευση δική μου σε στυλ κόμικ, το βάλαμε στη ροή του λόγου. Τώρα σε ένα κανονικό προσκλητήριο δεν νομίζω να το έβαζα όχι από ταμπού αλλά επειδή δεν νομίζω ότι χρειάζεται.

Παρεμπιπτόντως το προσκλητηριο σου ηταν απο τα καλυτερα ever!!

37Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 1:36 pm

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τα πολύυυυυυ παλιά χρόνια, τότε ακόμα που οι μαμάδες δεν είχανε καν λόγο για το όνομα του παιδιού τους, δεν πήγαινανε στην εκκλησια. Με το που έλεγε ο νονός το όνομα, τα πιτσιρικια τρέχανε στο σπίτι κι αυτό που έφτανε πρώτο, ανακοίνωνε στη μαμά το όνομα του παιδιού της κι αυτή του έδινε λεφτά και γλυκά!

Και στη δική μας πρόσκληση δεν έγραφε το όνομα, αν και ήτανε ήδη γνωστό από την εγκυμοσυνη μου.
Προσωπικά δε με χαλάει είτε το γράφει είτε όχι.

38Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 4:21 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμείς είμαστε κολλημένοι καιρό με το όνομα, θα το λέει φάτσα φόρα κιόλας
θα ανοίγει σα παραθυρόφυλλα φανταστείτε, μέσα θα είναι το κείμενο και στα "φύλλα"από τη μία ελπίδα και από την άλλη χριστίνα
θα το περάσω και με γκλιτεράκι
και θα το λέει και στη χαρτοπετσέτα μάλλον και στη μπομπονιέρα στην κορδελίτσα της
αφού είναι σταρ να μη δώσει αυτόγραφα? Razz Razz Razz

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

39Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 8:09 pm

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όταν σαραντίσαμε ο παπάς ρώτησε το όνομα της και είπε να την αποκαλώ με το όνομά της από εκεί και πέρα γιατί αυτή είναι η σημασία του σαραντισμού οπότε όλοι το ήξεραν. Δεν το έγραψα στο προσκλητήριο και λίγοι ήταν εκείνοι που ήξεραν ότι θα έπαιρνε και δεύτερο όνομα. Στην εκκλησία δε ενώ είχα συνεννοηθεί με την νονά Άννα - Αγγελική εκείνη επέμενε και βγήκε Αγγελική Άννα (θα γινόταν καβγάς αν δεν επενέβενε ο παπάς αχαχχα)

40Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 11:38 pm

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αννα Κ. έγραψε:"Στις 30 του Αυγουστου του Μεγαλου Αλεξανδρου θα μου δωσει η νονα μου το ωραιο το ονομα μου.
Δεν ειναι τυχαια η μερα αυτη θα ειναι η βαφτιση η δικη μαζι και η γιορτη!"
τελειο!!!και η αλεξ κουκλιτσα ζωγραφιστη!!!

41Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Κυρ Ιουν 27, 2010 11:42 pm

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Bachiemama έγραψε:Όταν σαραντίσαμε ο παπάς ρώτησε το όνομα της και είπε να την αποκαλώ με το όνομά της από εκεί και πέρα γιατί αυτή είναι η σημασία του σαραντισμού οπότε όλοι το ήξεραν. Δεν το έγραψα στο προσκλητήριο και λίγοι ήταν εκείνοι που ήξεραν ότι θα έπαιρνε και δεύτερο όνομα. Στην εκκλησία δε ενώ είχα συνεννοηθεί με την νονά Άννα - Αγγελική εκείνη επέμενε και βγήκε Αγγελική Άννα (θα γινόταν καβγάς αν δεν επενέβενε ο παπάς αχαχχα)
η ευχη αυτη που λες ειναι η ευχη της 8ης μερας και δηλωνει το ονομα του παιδιου. απο εκει και περα μπορεις να το φωναζεις με το ονομα του. στην κουμπαρα μου ειπε ο παπας οτι μπορεις και να το γιορτασεις κι ας μην εχει βαπτιστει επισημα.δε μπορει ομως να αλλαξει το ονομα εφοσον εχει δοθει η ευχη. δεν ξερω γιτι η κουμπαρα σου το ειπε αντιθετα το ονομα αλλα επρεπε να το πει οπως το προσφωνησε ο παπας στην ευχη.

42Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Δευ Ιουν 28, 2010 12:41 am

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
markellajohny έγραψε:
Bachiemama έγραψε:Όταν σαραντίσαμε ο παπάς ρώτησε το όνομα της και είπε να την αποκαλώ με το όνομά της από εκεί και πέρα γιατί αυτή είναι η σημασία του σαραντισμού οπότε όλοι το ήξεραν. Δεν το έγραψα στο προσκλητήριο και λίγοι ήταν εκείνοι που ήξεραν ότι θα έπαιρνε και δεύτερο όνομα. Στην εκκλησία δε ενώ είχα συνεννοηθεί με την νονά Άννα - Αγγελική εκείνη επέμενε και βγήκε Αγγελική Άννα (θα γινόταν καβγάς αν δεν επενέβενε ο παπάς αχαχχα)
η ευχη αυτη που λες ειναι η ευχη της 8ης μερας και δηλωνει το ονομα του παιδιου. απο εκει και περα μπορεις να το φωναζεις με το ονομα του. στην κουμπαρα μου ειπε ο παπας οτι μπορεις και να το γιορτασεις κι ας μην εχει βαπτιστει επισημα.δε μπορει ομως να αλλαξει το ονομα εφοσον εχει δοθει η ευχη. δεν ξερω γιτι η κουμπαρα σου το ειπε αντιθετα το ονομα αλλα επρεπε να το πει οπως το προσφωνησε ο παπας στην ευχη.

Η νονά είναι περίπτωση. Ξεφυσούσε όλη την ώρα και του είπε "κάντε γρήγορα!" Ο καημένος ο παπάς της την είπε πολύ άσχημα και όταν έγινε αυτό με το όνομα μου είπε "μην στεναχωριέσαι, ας μπει πρώτο το όνομα των αγγέλων!". Εμάς στον σαραντισμό μας είπε για το όνομα Smile

43Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Δευ Ιουν 28, 2010 1:22 am

Πριγκηπέσσα Μαρία

Πριγκηπέσσα Μαρία
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Επειδή κατα σύμπτωση ειχα αυτη την συζήτηση χτες με φίλη που ασχολείται...

Η ονοματοδοσια και η βαφτιση ειναι δύο διαφορετικα πραγματα... Η βαφτιση προϋποθετει ονοματοδοσια και οχι το αντιστροφο.
Κατα το χριστιανικο εθιμοτυπικο, την 8η μερα έρχεται ο παπας στο σπίτι, διαβαζει μία ειδικη ευχή και δίνει το όνομα *(εγω χτες το μαθα αυτο, ετσι κι αλλιως το μωρο μου ποτε μου δεν το 'πα μπεμπα, ολα τα υπολοιπα συμπεριλαμβανομενου και του ονοματος της, τα 'πα ;-).

Η βαφτιση ειναι ενα απο τα "μυστηρια" (εκ του μύηση) για να γίνει το παιδί χριστιανός και να μεγαλωσει συμφωνα με τα χριστιανικά ιδεωδη. Απλα ο γονιος πρέπει να πει το ιδιο όνομα που είπε και στην ονοματοδοσια, με την λογικη οτι εχει αποφασισει απο την 8η μερα οτι αυτο ειναι το ονομα του κι εχει δεσμευτει με την ευχη.

Από κει και περα, λιγο γκουγλισμα να κανει κανεις βλεπει και νομικα πως μπορει να σταθει αν δεν θελει να το βαφτισει... επεσα και σε κατι καυγαδες για το αν εχουμε το δικαιωμα να αποφασιζουμε οι γονεις το παιδι μας να γινει χριστιανο και γιατι να γινει χριστιανο στο κατω κατω και μ'αυτα και μ'αυτα ζαλιστηκα.

Το δια ταυτα παντως ειναι οτι μπορεί να μπει το ονομα στο προσκλητηριο γιατι η βαφτιση δεν εχει καμια σχεση με το όνομα, αλλα με το θρήσκευμα.
Και με το φτωχο μου το μυαλο καταλαβα οτι λογω παραδοσης εχουμε συνδυασει ονοματοδοσια και βαφτιση...

ΠΟλυ καλημερα σας, και καλη σας βδομαδα...

44Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Δευ Ιουν 28, 2010 1:34 am

Σισσίνι

Σισσίνι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πριγκηπέσσα Μαρία έγραψε:Επειδή κατα σύμπτωση ειχα αυτη την συζήτηση χτες με φίλη που ασχολείται...

Η ονοματοδοσια και η βαφτιση ειναι δύο διαφορετικα πραγματα... Η βαφτιση προϋποθετει ονοματοδοσια και οχι το αντιστροφο.
Κατα το χριστιανικο εθιμοτυπικο, την 8η μερα έρχεται ο παπας στο σπίτι, διαβαζει μία ειδικη ευχή και δίνει το όνομα *(εγω χτες το μαθα αυτο, ετσι κι αλλιως το μωρο μου ποτε μου δεν το 'πα μπεμπα, ολα τα υπολοιπα συμπεριλαμβανομενου και του ονοματος της, τα 'πα ;-).

Η βαφτιση ειναι ενα απο τα "μυστηρια" (εκ του μύηση) για να γίνει το παιδί χριστιανός και να μεγαλωσει συμφωνα με τα χριστιανικά ιδεωδη. Απλα ο γονιος πρέπει να πει το ιδιο όνομα που είπε και στην ονοματοδοσια, με την λογικη οτι εχει αποφασισει απο την 8η μερα οτι αυτο ειναι το ονομα του κι εχει δεσμευτει με την ευχη.

Από κει και περα, λιγο γκουγλισμα να κανει κανεις βλεπει και νομικα πως μπορει να σταθει αν δεν θελει να το βαφτισει... επεσα και σε κατι καυγαδες για το αν εχουμε το δικαιωμα να αποφασιζουμε οι γονεις το παιδι μας να γινει χριστιανο και γιατι να γινει χριστιανο στο κατω κατω και μ'αυτα και μ'αυτα ζαλιστηκα.

Το δια ταυτα παντως ειναι οτι μπορεί να μπει το ονομα στο προσκλητηριο γιατι η βαφτιση δεν εχει καμια σχεση με το όνομα, αλλα με το θρήσκευμα.
Και με το φτωχο μου το μυαλο καταλαβα οτι λογω παραδοσης εχουμε συνδυασει ονοματοδοσια και βαφτιση...

ΠΟλυ καλημερα σας, και καλη σας βδομαδα...

Θεολογία σπούδασες/ζεις????
Έτσι είναι όπως τα λες.
Ωστόσο προσωπικά δε μου αρέσει να βλέπω το όνομα, που θα ακούσω στη βάπτιση τυπωμένο στην πρόσκληση.

45Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Δευ Ιουν 28, 2010 2:11 am

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Bachiemama έγραψε:
markellajohny έγραψε:
Bachiemama έγραψε:Όταν σαραντίσαμε ο παπάς ρώτησε το όνομα της και είπε να την αποκαλώ με το όνομά της από εκεί και πέρα γιατί αυτή είναι η σημασία του σαραντισμού οπότε όλοι το ήξεραν. Δεν το έγραψα στο προσκλητήριο και λίγοι ήταν εκείνοι που ήξεραν ότι θα έπαιρνε και δεύτερο όνομα. Στην εκκλησία δε ενώ είχα συνεννοηθεί με την νονά Άννα - Αγγελική εκείνη επέμενε και βγήκε Αγγελική Άννα (θα γινόταν καβγάς αν δεν επενέβενε ο παπάς αχαχχα)
η ευχη αυτη που λες ειναι η ευχη της 8ης μερας και δηλωνει το ονομα του παιδιου. απο εκει και περα μπορεις να το φωναζεις με το ονομα του. στην κουμπαρα μου ειπε ο παπας οτι μπορεις και να το γιορτασεις κι ας μην εχει βαπτιστει επισημα.δε μπορει ομως να αλλαξει το ονομα εφοσον εχει δοθει η ευχη. δεν ξερω γιτι η κουμπαρα σου το ειπε αντιθετα το ονομα αλλα επρεπε να το πει οπως το προσφωνησε ο παπας στην ευχη.

Η νονά είναι περίπτωση. Ξεφυσούσε όλη την ώρα και του είπε "κάντε γρήγορα!" Ο καημένος ο παπάς της την είπε πολύ άσχημα και όταν έγινε αυτό με το όνομα μου είπε "μην στεναχωριέσαι, ας μπει πρώτο το όνομα των αγγέλων!". Εμάς στον σαραντισμό μας είπε για το όνομα Smile
στην κορη μου δεν ηξερα για αυτη την ευχη, δε μου ειπε και τιποτα ο παπας και τελικα μας την εδωσε ενας παπας που ειχε ερθει για Αγιασμο στο σπιτι οταν η μικρη ηταν 3-4 μηνων. στο μπεμπη που πηγαμε να παρουμε τη μιση ευχη του σαραντισμου μας εδωσε και την ευχη του ονοματος!!

46Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Δευ Ιουν 28, 2010 3:24 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμάς στο μισό σαραντισμό που με κράξανε να πάω(πφφφφφφφφ....)δε μας ρώτησε όνομα, αλλά να πω την αλήθεια προσωπικά δε με ενδιαφέρει..
δεν ήξερα καν ότι και καλά το έθιμο είναι να κρατάς κρυφό το όνομα και να μην αναγράφεται...
αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είμαι της θρησκείας, η βάφτιση για μένα είναι το πάρτυ που θα κάνω για το μωράκι που ήρθε στη ζωή μας. έθιμα δε θα κρατήσω, απλά θα κάνω αυτό που μου αρέσει..
νέες κοπέλες είμαστε όλες, αν δεν έχετε ιδιαίτερη γκρίνια από οικογένεια να είστε τυπικές κάντε κι εσείς αυτό που σας αρέσει περισσότερο, κρίμα είναι να κάνετε κάτι ή όχι για του τύπους..
έχω άδικο? Rolling Eyes

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

47Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Δευ Ιουν 28, 2010 4:27 am

Πριγκηπέσσα Μαρία

Πριγκηπέσσα Μαρία
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σισσίνι έγραψε:

Θεολογία σπούδασες/ζεις????
Έτσι είναι όπως τα λες.
Ωστόσο προσωπικά δε μου αρέσει να βλέπω το όνομα, που θα ακούσω στη βάπτιση τυπωμένο στην πρόσκληση.

Καμία σχέση με θεολογια, μάλλον εχω ενημερωμενες παρεες Smile
Είναι θέμα γουστου τελικά και παραδοσης αν θα μπει το όνομα στο κάλεσμα ή οχι...
προσωπικα η προσκληση που είχα σχεδιάσει στο μυαλό μου, αλλα λόγω "ανωτερας βίας" δεν υλοποιήθηκε, "έπαιζε" με το όνομα, τελικά σε αυτή που καταλήξαμε με κριτήριο μας να είναι "χαριτωμένη" και κοινης αποδοχής από κουμπαρους και γονεις έτυχε να μην έχει όνομα.
Τώρα πια εχει γινει πανευκολο να φτιαχνεις ότι προσκλητηριο θες με ότι υλικα θες...
Και κατι ακομα, εγω έστειλα και αρκετες ηλεκτρονικες προσκλήσεις, ειδικα σε φιλους που είναι εξοικιωμενοι με πισι, όπως και εχω λαβει αντιστοιχα.

48Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Δευ Ιουν 28, 2010 5:03 am

Chrisi

Chrisi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμείς στην Κύπρο πάμε στις 9 μέρες το παιδί στην εκκλησία συνηθως η γιαγια ή ο μπαμπας του διαβάζει τις ευχές και του λέει το όνομα του. Και στις 40 το πάει η μαμά και ξαναλέμε το όνομα του στις ευχές. Εμένα έτσι κι αλιώς το ήξεραν όλοι το όνομα. Το έβαλα και στο προσκλητήριο παρόλο που δεν με ενθουσίαζε η ιδέα.

49Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Δευ Ιουν 28, 2010 5:53 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Chrisi έγραψε:Εμείς στην Κύπρο πάμε στις 9 μέρες το παιδί στην εκκλησία συνηθως η γιαγια ή ο μπαμπας του διαβάζει τις ευχές και του λέει το όνομα του. Και στις 40 το πάει η μαμά και ξαναλέμε το όνομα του στις ευχές. Εμένα έτσι κι αλιώς το ήξεραν όλοι το όνομα. Το έβαλα και στο προσκλητήριο παρόλο που δεν με ενθουσίαζε η ιδέα.

εγω στις 9 ημερες πηγα χωρις το μωρο, στις 40 με το μωρο οπου και ερωτηθηκα για το ονομα

50Όνομα στην πρόσκληση; - Σελίδα 2 Empty Απ: Όνομα στην πρόσκληση; Δευ Ιουν 28, 2010 11:58 am

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
markellajohny έγραψε:το προσκλητηριο μας...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Καλά πεθαίνω!!!!!!!!
Τι φτερά και πούπουλα είν αυτά!!!!!
Σωστή μαντάμ!!!!!!!!!!! Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις