Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
42 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 42 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

????????


Επισκέπτης
σε ευχαριστω πολυ

sougar


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
koukida έγραψε:ειχα ξεκινησει κ εγω με τα advance αλλα το γυρίσαμε στο αγελαδινο πολυ γρηγορα. στην αρχη της κακοφανηκε αλλα απαξ και το συνηθισε τρωει τεραστιες ποσοτητες.
παντως καλο ειναι να προσπαθησεις να δωσεις κατι πιο 'υγειινο' απο τα επιδόρπια που κυκλοφορουν.

Κι εγώ προσπάθησα με το βιολογικό το Όλυμπος αλλά δεν το θέλει. Σκέφτηκα να του βάλω μέλι αλλά το απαγόρεψε η παιδίατρος. Θα ξαναπροσπαθήσω...

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΟΛΥΜΠΟΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ TOTAL ΤΗΣ ΦΑΓΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sougar έγραψε:
koukida έγραψε:ειχα ξεκινησει κ εγω με τα advance αλλα το γυρίσαμε στο αγελαδινο πολυ γρηγορα. στην αρχη της κακοφανηκε αλλα απαξ και το συνηθισε τρωει τεραστιες ποσοτητες.
παντως καλο ειναι να προσπαθησεις να δωσεις κατι πιο 'υγειινο' απο τα επιδόρπια που κυκλοφορουν.

Κι εγώ προσπάθησα με το βιολογικό το Όλυμπος αλλά δεν το θέλει. Σκέφτηκα να του βάλω μέλι αλλά το απαγόρεψε η παιδίατρος. Θα ξαναπροσπαθήσω...


ούτε κι εμένα τα έτρωγε εύκολα. ο ΟΛΥΜΠΟΣ έχει και βιολογικά επιδόρπια γιαουρτιού με γεύσεις αλλά δεν ήθελα να δώσω επιδόρπιο.
τελικά βρήκα ένα βιολογικό γιαούρτι εισαγωγής. η μάρκα του είναι TEDDY και έχει πολλές γεύσεις. το έβρισκα στο ΑΒ και στο carrefour αλλά τελευταία το βρίσκω μόνο στα βιολογικά. ξέρω πολλά παιδάκια που δεν έτρωγαν γιαούρτι και αυτό το τρώνε. plus είναι και πιο φθηνό από τα επιδόρπια.

tweetypd


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Γεια σας κορίτσια!
Εμείς είμαστε σχεδόν 8 μηνών και έχουμε αρχίσει το γιαουρτάκι από 6,5 μηνών. Η παιδίατρος μας είπε να μην του δώσουμε τα παιδικά γιαουρτάκια, αλλά αυτά που τρώμε κι εμείς, δηλ. total, complet κλπ με full fat και επειδή μπορεί να είναι ξινό να βάζουμε φρουτάκια μέσα. Έτσι τα τρώμε λοιπόν με αχλάδι ή μπανάνα και miranta ολικής άλεσης. Υγιεινά πραγματάκια Smile

basilikaki

basilikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟ 10 ΜΗΝΩΝ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ "ΡΟΔΟΠΗ" ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΕΣ.
ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ 12 ΜΗΝΩΝ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ ΦΡΕΣΚΟ ΠΑΛΙ ΡΟΔΟΠΗ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΓΑΛΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΑ ΜΕ ΕΞΤΡΑ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ.
ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.

????????


Επισκέπτης
καλησπερα και απο μενα κοριτσια εμενα το μωρο μου ειναι 9 μηνων και του εδινα τα γιαουρτακια της δελτα τα advance αλλα μια εβδομαδα τωρα του δινω το αγελαδινο γιαουρτι...το τρωει μια χαρα...φρεσκο γαλα δεν ξεκινησαμε ακομη να πινουμε....χιχι

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΑΓΕΛΕΔΙΤΣΑ...ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΜΕ,Η ΟΤΙ ΤΡΩΜΕ ΕΜΕΙΣ.ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΕΛΕΔΙΤΣΑ ΕΠΕΜΕΝΕ.ΞΙΝΟ ΑΛΛΑ ΥΓΙΕΙΝΟ

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμεις ξεκινησαμε με τα advance,τα σταματησαμε ομως συντομα,και κατα βολευτηκαμε με τα teddy αλλα δυστηχως δεντα βρισκω αλλο και ετσι του παιρνω το ολυμπος το παιδικο με τα φρουτα,κανονικο δεν εχω δοκιμασει ακομα,του καων και ρυζογαλο με φρεσκο γαλα επισης ασχετα που θηλαζει!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα μανουλες εγω του δινω απο την αρχη γιαουρτι αγελαδινο που το φτιαχνω εγω!!!!! το οποιο ειναι τρομερα ευκολο για να το φτιαξεις και παρα μα παρα πολυ οικονομικο στις μερες που ειμαστε. περα απο το οικονομικο που στα παιδια μας δεν το σκεφτομαστε ειναι υγιεινο και ξερω τι δινω στο μωρο μου.για μια φορα εδωσα τα advance γιατι μου ειχε πει η γιατρος το οποιο το ειχα δκιμασει εγω πρωτα και δεν αντεξα απο τη γλυκα απιστευτα γλυκο!!! ελεος μωρακια ειναι για να τα δινουμε τετοια!!!!! αρχικα εγω του εδινα το γιαουρτι το δικο μου και εβαζα και μπανανα και τρελενοταν το ετρωγε με τη μια!!!! τωρα βαζω ψωμακι και στη μπουμπου τετοιο θα δωσω οταν ερθει η ωρα!!!! δινουμε ολα τα συντηρητικα στα μικρα μας ενω μπορουμε να δωσουμε υγιεινα! βεβαια εγω δεν εδωσα ουτε κρεμες αγοραστες τις εφτιαχνα!!!! τεσπα οποια θελει να της πω πως φτιαχνετε το γιαουρτακι που με 1 ευρω βγαζεις 1 βδομαδα και ξερεις το κυριοτερο τι δινεις!!!!!!!!!!ας μου στειλει pm.

ksapphire

ksapphire
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και στα δυο μου παιδια ,delta advance.

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια..εχθες καναμε την πρωτη αποπειρα μας να φαμε γιαουρτακι...αποφασισαμε με τον αντρα μου τελικα εαν τα καταφερουμε να αποφυγουμε τα παιδικα(παροτι αυτα μας ειπε η παιδιατρος) και να δωσουμε προβειο κανονικο ασπρο γιαουρτι...λιωσαμε και μια μπανανα μεσα...καλα το τι φτυσιμο φαγαμε απο τον μικρο δεν λεγετε...ειχε πολυ γελιο...εφαγε καποιες κουταλιτσες αλλα δεν μπορεσε παραπανω ο καημενουλης...εκανε κατι γκριματσες ξινιλας..θελει λιγη επιμονη μαλλον μερικες μερες μεχρι να το συνηθισει ε???

https://www.facebook.com/myrodeve

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Myro έγραψε:καλημερα κοριτσια..εχθες καναμε την πρωτη αποπειρα μας να φαμε γιαουρτακι...αποφασισαμε με τον αντρα μου τελικα εαν τα καταφερουμε να αποφυγουμε τα παιδικα(παροτι αυτα μας ειπε η παιδιατρος) και να δωσουμε προβειο κανονικο ασπρο γιαουρτι...λιωσαμε και μια μπανανα μεσα...καλα το τι φτυσιμο φαγαμε απο τον μικρο δεν λεγετε...ειχε πολυ γελιο...εφαγε καποιες κουταλιτσες αλλα δεν μπορεσε παραπανω ο καημενουλης...εκανε κατι γκριματσες ξινιλας..θελει λιγη επιμονη μαλλον μερικες μερες μεχρι να το συνηθισει ε???

εγώ άκουσα την παιδίατρο μας που έλεγε στο τηλέφωνο σε άλλη μανούλα (εμείς είμαστε μικρές ακόμη για γιαούρτη) να βάζει μέσα στο πρόβειο, λιωμένη μπανάνα όπως εσύ αλλά και μια μεζούρα farine-lacte!!!

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εβαλα κ μπισκοτοκρεμα 3 κουταλιες αλλα παλι...η ξινιλα.....τωρα μεταξυ μας πραγματικα ειναι πολυ ξινο Very Happy Very Happy ..εγω δεν τρωω ασπρο γιαουρτι...

https://www.facebook.com/myrodeve

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρία Σ. έγραψε:καλημερα μανουλες εγω του δινω απο την αρχη γιαουρτι αγελαδινο που το φτιαχνω εγω!!!!! το οποιο ειναι τρομερα ευκολο για να το φτιαξεις και παρα μα παρα πολυ οικονομικο στις μερες που ειμαστε. περα απο το οικονομικο που στα παιδια μας δεν το σκεφτομαστε ειναι υγιεινο και ξερω τι δινω στο μωρο μου.για μια φορα εδωσα τα advance γιατι μου ειχε πει η γιατρος το οποιο το ειχα δκιμασει εγω πρωτα και δεν αντεξα απο τη γλυκα απιστευτα γλυκο!!! ελεος μωρακια ειναι για να τα δινουμε τετοια!!!!! αρχικα εγω του εδινα το γιαουρτι το δικο μου και εβαζα και μπανανα και τρελενοταν το ετρωγε με τη μια!!!! τωρα βαζω ψωμακι και στη μπουμπου τετοιο θα δωσω οταν ερθει η ωρα!!!! δινουμε ολα τα συντηρητικα στα μικρα μας ενω μπορουμε να δωσουμε υγιεινα! βεβαια εγω δεν εδωσα ουτε κρεμες αγοραστες τις εφτιαχνα!!!! τεσπα οποια θελει να της πω πως φτιαχνετε το γιαουρτακι που με 1 ευρω βγαζεις 1 βδομαδα και ξερεις το κυριοτερο τι δινεις!!!!!!!!!!ας μου στειλει pm.

και γιατι να μην το πεις δημοσια,νομιζω θα ενδιαφερει και αλλες μανουλες!Εμενα με νεδιαφερει παντως που οτι τρωει ειναι σπιτικο εκτος απο το γιαουρτι,και γιατι οχι να μην κανω και αυτο!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να σας την πω τη συνταγη δεν υπαρχει θεμα δεν ειναι και το μυστικο του κρατους χαχαχχα απλα δεν την ειπα απο την αρχη να μην πει καμια κοπελα τι θελει και μας πριζει με συνταγες.

μακαρι να σας βολεψουν και τα δυο γιατι ειναι και υγιεινα και οικονομικα.και μενα μου τα ειπαν και την κρεμ αμου την ειπε κοπελα που γνωρισα εδω στο forum
ειναι πολυ ευκολο και το γιαουρτι και η κρεμουλα.
Γιαουρτι:χρειαζεσαι γαλα φρεσκο και 1 γιαουρτακι αγελαδας τα κλασικα του εμποριου.

αγοραζεις δηλαδη ενα λιτρο γάλα το φρεσκο το ζεσταινεις στην κουζινα μεχρι να καψει για λιγο εγω βαζω μεσα το μικρο μου δαχτυλακι αν με καιει πολυ το βγαζω στην ακρη και το αφηνω λιγο να κρυωσει. πρεπει οταν βαζεις το δαχτυλακι σου να το αντεχεις να ειναι δηλαδη ζεστο αρκετα αλλα οχι καυτο.μετα σε ενα μπολακι βαζεις μια κουταλια απο το γιαουρτι οσο θες κουταλια γεματη αρκετα εγω βαζω αρκετη δεν παιζει καποιο ρολο αν ειναι μια μεγαλη του φαγητου η λιγο λιγοτερη. βεβαια οσο περισσοτερο γαλα βαλεις τοσο πιο μεγαλη θα ειναι η κουταλια. και στο μπολακι αυτο θα βαζεις λιγο λιγο γαλα απο το ζεστο που εχεις εγω βαζω κουταλια κουταλια για να αραιωθει. αν τη βαλεις κατευθειαν στο γαλα που εχεις στη κατσαρολα θα κοψει το γαλα στο λεω γιατι εγω την πατησα ετσι. αφου αραιωθει καλα και βαλε καμποσο γαλατακι στο μπολακι με το γιαουρτι ναι????αφου αραιωθει θα το ριζεις ολο μεσα στο γαλα σου και τα ανακατεψεις πολυ καλα με το κουταλι για να αναμειχθει καλα. μετα το βαζεις σε ταπερ το σκεπαζεις το ταπερ και το σκεπαζεις για 4-5 ωρες με κουβερτα εγω βαζω μια απο κατω και απο πανω.μετα απο 4-5 ωρες το ξεσκεπαζεις το βαζεις στο ψυγειο και ετοιμο. και σου βγαινει μεγαλη ποσοτητα εμενα μου παει 1 βδομαδα.μπορεις να σου φαινεται καπως ετσι οπως το διαβαζεις αλλα ειναι πανευκολο. καντο και θα δεις ειναι πολυ καλο και υγιεινο.
εγω στην αρχη του εβαζα και μια μπανανα και το ετρωγε με τη μια. τωρα του βαζω ψωμακι.
οσο για τη κρεμα εχω αγορασει απο τα βιολογικα βρωμη σικαλη. βαζω απο μια κουταλια απο το καθενα σε ενα κατσαρολακι ή μπρικη βαζω και λιγο νερακι και βαζω το μπρικι στη κουζινα το βραζω για λιγο και μετα αυτο το υλικο το βαζω στο μπλεντερ με 1 μπανανα κ τα χτυπαω και το βαζω στο πιατακι και μολις λιγο κρυωσει του το δινω. το ετρωγε ολο.
οι μανουλες που δινουν του εμπορίου στην αρχη θα εχουν ενα θεμα γιατι υα φανει στο μωρο καπως αν εχει συνηθησει στις αλλες κρεμες αλλα μετα θα το τρωει ολο. καλη επιτυχια οτι θελετε ρωτηστε.

ΑΑΑΑΑΑ ΝΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ μετα δεν αγοραζουμε καθε φορα γιαουρτακι παιρνουμε μια κουταλια απο αυτο που εχουμε φτιαξει ακι φτιαχνουμε το νεο γιαουρτι. μετα απο 3-4 φορες αγοραζουμε γιαουρτακι ετσι για να ανανεωνεται η μαγια.!!!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Μαρία Σ. στις Κυρ Φεβ 26, 2012 4:51 pm, 1 φορά

giota1977

giota1977
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ευχαριστουμε για τη συνταγη σημερα έκανα κρεμα με καστερ παουντερ και γαλα και εφαγαν και οι 3. 6,5ετων 4,5 ετων και 9 μηνων τα απογευμα που θα βγω θα παρω γιαουρτι απο το ψιλικατσιδικο και θα το κανω ερχεται και η μαμα μου να δοκιμασει και εκεινη να παρω και κανενα ακομα μπραβο


My Stick Family from WiddlyTinks.com

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρία Σ. έγραψε:να σας την πω τη συνταγη δεν υπαρχει θεμα δεν ειναι και το μυστικο του κρατους χαχαχχα απλα δεν την ειπα απο την αρχη να μην πει καμια κοπελα τι θελει και μας πριζει με συνταγες.

μακαρι να σας βολεψουν και τα δυο γιατι ειναι και υγιεινα και οικονομικα.και μενα μου τα ειπαν και την κρεμ αμου την ειπε κοπελα που γνωρισα εδω στο forum
ειναι πολυ ευκολο και το γιαουρτι και η κρεμουλα.
Γιαουρτι:χρειαζεσαι γαλα φρεσκο και 1 γιαουρτακι αγελαδας τα κλασικα του εμποριου.

αγοραζεις δηλαδη ενα λιτρο γάλα το φρεσκο το ζεσταινεις στην κουζινα μεχρι να καψει για λιγο εγω βαζω μεσα το μικρο μου δαχτυλακι αν με καιει πολυ το βγαζω στην ακρη και το αφηνω λιγο να κρυωσει. πρεπει οταν βαζεις το δαχτυλακι σου να το αντεχεις να ειναι δηλαδη ζεστο αρκετα αλλα οχι καυτο.μετα σε ενα μπολακι βαζεις μια κουταλια απο το γιαουρτι οσο θες κουταλια γεματη αρκετα εγω βαζω αρκετη δεν παιζει καποιο ρολο αν ειναι μια μεγαλη του φαγητου η λιγο λιγοτερη. βεβαια οσο περισσοτερο γαλα βαλεις τοσο πιο μεγαλη θα ειναι η κουταλια. και στο μπολακι αυτο θα βαζεις λιγο λιγο γαλα απο το ζεστο που εχεις εγω βαζω κουταλια κουταλια για να αραιωθει. αν τη βαλεις κατευθειαν στο γαλα που εχεις στη κατσαρολα θα κοψει το γαλα στο λεω γιατι εγω την πατησα ετσι. αφου αραιωθει καλα και βαλε καμποσο γαλατακι στο μπολακι με το γιαουρτι ναι????αφου αραιωθει θα το ριζεις ολο μεσα στο γαλα σου και τα ανακατεψεις πολυ καλα με το κουταλι για να αναμειχθει καλα. μετα το βαζεις σε ταπερ το σκεπαζεις το ταπερ και το σκεπαζεις για 4-5 ωρες με κουβερτα εγω βαζω μια απο κατω και απο πανω.μετα απο 4-5 ωρες το ξεσκεπαζεις το βαζεις στο ψυγειο και ετοιμο. και σου βγαινει μεγαλη ποσοτητα εμενα μου παει 1 βδομαδα.μπορεις να σου φαινεται καπως ετσι οπως το διαβαζεις αλλα ειναι πανευκολο. καντο και θα δεις ειναι πολυ καλο και υγιεινο.
εγω στην αρχη του εβαζα και μια μπανανα και το ετρωγε με τη μια. τωρα του βαζω ψωμακι.
οσο για τη κρεμα εχω αγορασει απο τα βιολογικα βρωμη σικαλη. βαζω απο μια κουταλια απο το καθενα σε ενα κατσαρολακι ή μπρικη βαζω και λιγο νερακι και βαζω το μπρικι στη κουζινα το βραζω για λιγο και μετα αυτο το υλικο το βαζω στο μπλεντερ με 1 μπανανα κ τα χτυπαω και το βαζω στο πιατακι και μολις λιγο κρυωσει του το δινω. το ετρωγε ολο.
οι μανουλες που δινουν του εμπορίου στην αρχη θα εχουν ενα θεμα γιατι υα φανει στο μωρο καπως αν εχει συνηθησει στις αλλες κρεμες αλλα μετα θα το τρωει ολο. καλη επιτυχια οτι θελετε ρωτηστε.


σε ευχαριστω πολυ ακουγεται ευκολο!Θα το δοκιμασω και θα σου πω αν χρειαστω κατι!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ναι καλε οτι θελεις μακαρι να το φανε στη αρχη μπορει να μην το θελει γιαυτο εγω εβαζα το φρουτακι μετα ολα καλα. τουλαχιστον ξερουμε τι τρωμε!!!!ΑΑΑΑΑΑ ΝΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ μετα δεν αγοραζουμε καθε φορα γιαουρτακι παιρνουμε μια κουταλια απο αυτο που εχουμε φτιαξει ακι φτιαχνουμε το νεο γιαουρτι. μετα απο 3-4 φορες αγοραζουμε γιαουρτακι ετσι για να ανανεωνεται η μαγια.!!!!!

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρία Σ. έγραψε:να σας την πω τη συνταγη δεν υπαρχει θεμα δεν ειναι και το μυστικο του κρατους χαχαχχα απλα δεν την ειπα απο την αρχη να μην πει καμια κοπελα τι θελει και μας πριζει με συνταγες.

μακαρι να σας βολεψουν και τα δυο γιατι ειναι και υγιεινα και οικονομικα.και μενα μου τα ειπαν και την κρεμ αμου την ειπε κοπελα που γνωρισα εδω στο forum
ειναι πολυ ευκολο και το γιαουρτι και η κρεμουλα.
Γιαουρτι:χρειαζεσαι γαλα φρεσκο και 1 γιαουρτακι αγελαδας τα κλασικα του εμποριου.

αγοραζεις δηλαδη ενα λιτρο γάλα το φρεσκο το ζεσταινεις στην κουζινα μεχρι να καψει για λιγο εγω βαζω μεσα το μικρο μου δαχτυλακι αν με καιει πολυ το βγαζω στην ακρη και το αφηνω λιγο να κρυωσει. πρεπει οταν βαζεις το δαχτυλακι σου να το αντεχεις να ειναι δηλαδη ζεστο αρκετα αλλα οχι καυτο.μετα σε ενα μπολακι βαζεις μια κουταλια απο το γιαουρτι οσο θες κουταλια γεματη αρκετα εγω βαζω αρκετη δεν παιζει καποιο ρολο αν ειναι μια μεγαλη του φαγητου η λιγο λιγοτερη. βεβαια οσο περισσοτερο γαλα βαλεις τοσο πιο μεγαλη θα ειναι η κουταλια. και στο μπολακι αυτο θα βαζεις λιγο λιγο γαλα απο το ζεστο που εχεις εγω βαζω κουταλια κουταλια για να αραιωθει. αν τη βαλεις κατευθειαν στο γαλα που εχεις στη κατσαρολα θα κοψει το γαλα στο λεω γιατι εγω την πατησα ετσι. αφου αραιωθει καλα και βαλε καμποσο γαλατακι στο μπολακι με το γιαουρτι ναι????αφου αραιωθει θα το ριζεις ολο μεσα στο γαλα σου και τα ανακατεψεις πολυ καλα με το κουταλι για να αναμειχθει καλα. μετα το βαζεις σε ταπερ το σκεπαζεις το ταπερ και το σκεπαζεις για 4-5 ωρες με κουβερτα εγω βαζω μια απο κατω και απο πανω.μετα απο 4-5 ωρες το ξεσκεπαζεις το βαζεις στο ψυγειο και ετοιμο. και σου βγαινει μεγαλη ποσοτητα εμενα μου παει 1 βδομαδα.μπορεις να σου φαινεται καπως ετσι οπως το διαβαζεις αλλα ειναι πανευκολο. καντο και θα δεις ειναι πολυ καλο και υγιεινο.
εγω στην αρχη του εβαζα και μια μπανανα και το ετρωγε με τη μια. τωρα του βαζω ψωμακι.
οσο για τη κρεμα εχω αγορασει απο τα βιολογικα βρωμη σικαλη. βαζω απο μια κουταλια απο το καθενα σε ενα κατσαρολακι ή μπρικη βαζω και λιγο νερακι και βαζω το μπρικι στη κουζινα το βραζω για λιγο και μετα αυτο το υλικο το βαζω στο μπλεντερ με 1 μπανανα κ τα χτυπαω και το βαζω στο πιατακι και μολις λιγο κρυωσει του το δινω. το ετρωγε ολο.
οι μανουλες που δινουν του εμπορίου στην αρχη θα εχουν ενα θεμα γιατι υα φανει στο μωρο καπως αν εχει συνηθησει στις αλλες κρεμες αλλα μετα θα το τρωει ολο. καλη επιτυχια οτι θελετε ρωτηστε.

ΑΑΑΑΑΑ ΝΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ μετα δεν αγοραζουμε καθε φορα γιαουρτακι παιρνουμε μια κουταλια απο αυτο που εχουμε φτιαξει ακι φτιαχνουμε το νεο γιαουρτι. μετα απο 3-4 φορες αγοραζουμε γιαουρτακι ετσι για να ανανεωνεται η μαγια.!!!!!

Μαρακι μολις ξεκινησα να το κανω,να δουμε τι θα βγει!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τζιφος κατι δεν εκανα καλα!το εχω σχεδον 5 ωρες και ακομα δεν επηξε!!!Τι εκανα λαθος?

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις