Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
532 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 532 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Κουράστηκα!!! Empty Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 4:09 am

matou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Χθες η μικρή μου τα έδωσε όλα το βράδυ! Είναι 9 μηνών και ξενυχτάω ακόμη με τον θηλασμό. Τρεις φορές κάθε βράδυ ξυπνά. Δεν βάζει και πολλά κιλά, τελευταίο μήνα έβαλε 250 γραμ., τρώει τρία γεύματα.Μήπως δεν φτάνει το γάλα μου; Επίσης δεν έχει βγάλει ακόμη κανένα δόντι. Μήπως έχει έλλειψη ασβεστίου; Όταν τη βάζω στο στήθος το πρωί, τελειώνει αμέσως σε 1-2 λεπτά. Το στήθος μου δεν είναι βαρύ , όπως πρώτα.Έχω και περίοδο και έχω εξαντληθεί εντελώς.Τι με συμβουλεύετε να κάνω;Σκέφτομαι να ξεκινήσω κανένα μπουκάλι ξένο γάλα για να κοιμάμαι καλύτερα το βράδυ.

2Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 4:13 am

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ο παιδίατρος τι λέει? Μήπως δεν έχεις αρκετό γάλα? Μόνο τρία γεύματα την μέρα είναι λίγα. Πήγαινε το μωρό στον παιδίατρο και αυτός θα σου πει .

3Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 4:14 am

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω θα σου ελεγα να δωσεις το γαλατακι που εχεις εσυ, και για συμπληρωμα δωστου ξενο ετσι εκανα και εγω...οσο για τα δοντακια το καθε παιδι εχει το δικο του τροπο αναπτυξης,μην στεναχωριεσαι θα βγαλει δοντακια ,εμενα το εβγαλε το πρωτο 13 μηνων...


να σου ζησει!!!!!!!!

4Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 4:16 am

matou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
miki2009 έγραψε:Ο παιδίατρος τι λέει? Μήπως δεν έχεις αρκετό γάλα? Μόνο τρία γεύματα την μέρα είναι λίγα. Πήγαινε το μωρό στον παιδίατρο και αυτός θα σου πει .
Εννοώ τρία γεύματα στερεάς τροφής

5Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 4:21 am

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλα ειναι να το σηζητησεις με τον γιατρο σας να σου πει...εβαλε οντως πολυ λιγα νομιζω..τα αλλα γευματα τα τρωει κανονικα κ σε τι ποσοτητα???αν τρωει τα υπολοιπα κ εστω λιγο γαλα νομιζω οτι ειναι ενταξει..μπορει καποιο παιδι να το βαρεθει κ να μην θελει κ πολυ γαλα μεγαλωνοντας γιατι μπορει να προτιμα τις στερεες τροφες..ισως δοκιμασε κ με λιγο ξενο γαλα πιο πολυ για να δεις ποσο θα πιει..η ισως επειδη ειναι πιο βαρυ να κοιμοιθει ολοκληρο βραδυ κ ετσι να καταφερεις κ εσυ να κοιμοιθεις κ να ξεκουραστεις λιγακι

https://www.facebook.com/myrodeve

6Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 4:24 am

matou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Myro έγραψε:καλα ειναι να το σηζητησεις με τον γιατρο σας να σου πει...εβαλε οντως πολυ λιγα νομιζω..τα αλλα γευματα τα τρωει κανονικα κ σε τι ποσοτητα???αν τρωει τα υπολοιπα κ εστω λιγο γαλα νομιζω οτι ειναι ενταξει..μπορει καποιο παιδι να το βαρεθει κ να μην θελει κ πολυ γαλα μεγαλωνοντας γιατι μπορει να προτιμα τις στερεες τροφες..ισως δοκιμασε κ με λιγο ξενο γαλα πιο πολυ για να δεις ποσο θα πιει..η ισως επειδη ειναι πιο βαρυ να κοιμοιθει ολοκληρο βραδυ κ ετσι να καταφερεις κ εσυ να κοιμοιθεις κ να ξεκουραστεις λιγακι
χρειάζεται να αποστειρώσω μπιμπερό ή όχι;

7Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 4:28 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο γιατρός περνάει το βάριος του μωρού στις καμπύλες ανάπτυξης στο βιβλιάριο? Δες αν έχει πέσει καμπύλη το παιδί. Αν είναι στην καμπύλη του, τα 250 γραμμάρια είναι μια χαρά, δε γίνεται να παίρνουν πάντα πολύ βάρος.
Δεν τίθεται θέμα να μην έχεις γάλα και δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που ξυπνάει ένα μωρό το βράδυ. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εμένα ξυπνάει ακόμα και είναι 22 μηνών. Μπορεί να είναι δόντια, μπορεί απλά να είναι έτσι το παιδί. Αν θέλεις να δοκιμάσεις το ξένο για να ξεκουραστείς, κάντο, αλλά δε νομίζω να είναι το γάλα το πρόβημα. Εφόσον τρώει κανονικά, γιατί αμέσως κατηγορούμε το θηλασμό? Δεν είναι αυθαίρετο αυτό?

8Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 4:34 am

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
matou έγραψε:
Myro έγραψε:καλα ειναι να το σηζητησεις με τον γιατρο σας να σου πει...εβαλε οντως πολυ λιγα νομιζω..τα αλλα γευματα τα τρωει κανονικα κ σε τι ποσοτητα???αν τρωει τα υπολοιπα κ εστω λιγο γαλα νομιζω οτι ειναι ενταξει..μπορει καποιο παιδι να το βαρεθει κ να μην θελει κ πολυ γαλα μεγαλωνοντας γιατι μπορει να προτιμα τις στερεες τροφες..ισως δοκιμασε κ με λιγο ξενο γαλα πιο πολυ για να δεις ποσο θα πιει..η ισως επειδη ειναι πιο βαρυ να κοιμοιθει ολοκληρο βραδυ κ ετσι να καταφερεις κ εσυ να κοιμοιθεις κ να ξεκουραστεις λιγακι
χρειάζεται να αποστειρώσω μπιμπερό ή όχι;

στην ηλικια που ειναι, κανονικα δεν χρειαζονται αποστειρωση...ρωτα παντως κ τον γιατρο για να σου πει για το βαρος γιατι μπορει να φτανουν αυτα για το δικο σου παιδακι...
φυσικα δεν κατηγορω τον θηλασμο,ολη ξερουμε ποσα προσφερει..εγω το ειπα πιο πολυ για να δει ισως ποση ποσοτητα πινει το παιδι..η μπορεις κ να βγαλεις με θηλαστρο για να δεις κ παλι την ποσοτητα..

https://www.facebook.com/myrodeve

9Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 4:45 am

matou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Myro έγραψε:
matou έγραψε:
Myro έγραψε:καλα ειναι να το σηζητησεις με τον γιατρο σας να σου πει...εβαλε οντως πολυ λιγα νομιζω..τα αλλα γευματα τα τρωει κανονικα κ σε τι ποσοτητα???αν τρωει τα υπολοιπα κ εστω λιγο γαλα νομιζω οτι ειναι ενταξει..μπορει καποιο παιδι να το βαρεθει κ να μην θελει κ πολυ γαλα μεγαλωνοντας γιατι μπορει να προτιμα τις στερεες τροφες..ισως δοκιμασε κ με λιγο ξενο γαλα πιο πολυ για να δεις ποσο θα πιει..η ισως επειδη ειναι πιο βαρυ να κοιμοιθει ολοκληρο βραδυ κ ετσι να καταφερεις κ εσυ να κοιμοιθεις κ να ξεκουραστεις λιγακι
χρειάζεται να αποστειρώσω μπιμπερό ή όχι;

στην ηλικια που ειναι, κανονικα δεν χρειαζονται αποστειρωση...ρωτα
παντως κ τον γιατρο για να σου πει για το βαρος γιατι μπορει να φτανουν αυτα για το δικο σου παιδακι...
φυσικα δεν κατηγορω τον θηλασμο,ολη ξερουμε ποσα προσφερει..εγω το ειπα πιο πολυ για να δει ισως ποση ποσοτητα πινει το παιδι..η μπορεις κ να βγαλεις με θηλαστρο για να δεις κ παλι την ποσοτητα..
η γιατρός μου, που δεν είναι καμιά φανατική του θηλασμού,θεωρεί πως είναι λίγα τα κιλά.Ζυγίζει 7200.Στις καμπύλες ανάπτυξης βρίσκεται λίγο πιο κάτω από μέσο όρο.Φοβάμαι πως αν δεν παίρνει την ποσότητα του γάλατος που πρέπει εμφανίσει αναιμία.Η μαμά μου όταν την βλέπει,επειδή έχει και άλλα εγγόνια, λέει πως είναι μικροκαμωμένη για την ηλικία της και στο δρόμο γνωστοί που μας συναντούν την περνούν παντά μικρότερη.

10Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 5:15 am

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ακολουθει την ιδια καμπυλη απο τοτε που γεννηθηκε ή εχει πεσει?αν ναι τοτε πρπει να το ψαξεις λιγο, αν οχι τοτε απλα προκειται για ενα παιδακι μικροκαμωμενο αλλα μια χαρα.Τα παιδια δεν ειναι ολα ιδια ουτε βαζουν παντα το ιδιο βαρος.Επισης αν η παιδιατρος σου δεν ειναι φανατικη του θηλασμου, γιατι η δικια μου ειναι και την επελεξα να ειναι, αλλαξε τη σημερα κιολας. Μονο αυτο που ειπες αρκει για μενα.

11Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 5:30 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
matou έγραψε:
Myro έγραψε:
matou έγραψε:
Myro έγραψε:καλα ειναι να το σηζητησεις με τον γιατρο σας να σου πει...εβαλε οντως πολυ λιγα νομιζω..τα αλλα γευματα τα τρωει κανονικα κ σε τι ποσοτητα???αν τρωει τα υπολοιπα κ εστω λιγο γαλα νομιζω οτι ειναι ενταξει..μπορει καποιο παιδι να το βαρεθει κ να μην θελει κ πολυ γαλα μεγαλωνοντας γιατι μπορει να προτιμα τις στερεες τροφες..ισως δοκιμασε κ με λιγο ξενο γαλα πιο πολυ για να δεις ποσο θα πιει..η ισως επειδη ειναι πιο βαρυ να κοιμοιθει ολοκληρο βραδυ κ ετσι να καταφερεις κ εσυ να κοιμοιθεις κ να ξεκουραστεις λιγακι
χρειάζεται να αποστειρώσω μπιμπερό ή όχι;

στην ηλικια που ειναι, κανονικα δεν χρειαζονται αποστειρωση...ρωτα
παντως κ τον γιατρο για να σου πει για το βαρος γιατι μπορει να φτανουν αυτα για το δικο σου παιδακι...
φυσικα δεν κατηγορω τον θηλασμο,ολη ξερουμε ποσα προσφερει..εγω το ειπα πιο πολυ για να δει ισως ποση ποσοτητα πινει το παιδι..η μπορεις κ να βγαλεις με θηλαστρο για να δεις κ παλι την ποσοτητα..
η γιατρός μου, που δεν είναι καμιά φανατική του θηλασμού,θεωρεί πως είναι λίγα τα κιλά.Ζυγίζει 7200.Στις καμπύλες ανάπτυξης βρίσκεται λίγο πιο κάτω από μέσο όρο.Φοβάμαι πως αν δεν παίρνει την ποσότητα του γάλατος που πρέπει εμφανίσει αναιμία.Η μαμά μου όταν την βλέπει,επειδή έχει και άλλα εγγόνια, λέει πως είναι μικροκαμωμένη για την ηλικία της και στο δρόμο γνωστοί που μας συναντούν την περνούν παντά μικρότερη.

η μικρη σου ηταν παντω ετσι χαμηλα στη καμπύλη?εαν ηταν τοτε ειναι οκ!!!!η γιατρος τι λεει??
εμενα η δικη μου παντα ηταν εκτος καμπυλης στο βαρος.....ειναι ελαφρυ.....!!!!αλλα ηταν παντα ετσι....και ειναι υγιεστατη!!!!
ξαναρωτα τη παιδιατρο σου και εαν δεν σε καλυπτει ρωτα και ενα αλλο γιατρο!!!
τα μπιμπερο τωρα δεν χρειαζονται αποστειρωση και για τα δοντια μην σε απασχολει....το καθε παιδακι εχει το χρονο του....δεν βγαζουν ολα τα παιδακια στην ιδια ηλικια!!!

12Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 7:00 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η δικια μου ειναι 2 χρονων κ ξυπναει 2 και 3 φορες καθε βραδυ να θηλασει.
Πηρε λιγο βαρος λες -αν και απο μονα τους τα 250 δεν αποτελουν ενδειξη- γενικα στις καμπυλες πώς ειναι?
Υψος παιρνει?Η περιμετρος κεφαλης ?Αν ολα ειναι νορμαλ δεν πρεπει να ανησυχεις.
Α κ ο γιος που δεν θηλαζει κ ειναι 3 κ κατι ξυπναει για τσισα Very Happy ή γιατι θα δει κακο ονειρο.Ετσι ειναι τα μωρα κ τα παιδια,κανε υπομονη Rolling Eyes

13Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 7:03 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τωρα διαβασα τι σου ειπε ο παιδιατρος,
σου ειπε ξεκαθαρα οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα με το μωρο σου?Ξεκαθαρα οχι υοποθετικα κτλ
Εκανε αιματος το μωρακι για να δειτε σιδηρο?Σου δωσε συμπληρωμα σιδηρου κ βιταμινων A + D?

14Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 7:33 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Η δικια μου ειναι 2 χρονων κ ξυπναει 2 και 3 φορες καθε βραδυ να θηλασει.
Πηρε λιγο βαρος λες -αν και απο μονα τους τα 250 δεν αποτελουν ενδειξη- γενικα στις καμπυλες πώς ειναι?
Αχ, Λίτσα! (κατά το Αχ, Κούλα!)
Στο ίδιο καζάνι βράζουμε!

15Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 7:37 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Myro έγραψε:
φυσικα δεν κατηγορω τον θηλασμο,ολη ξερουμε ποσα προσφερει..εγω το ειπα πιο πολυ για να δει ισως ποση ποσοτητα πινει το παιδι..η μπορεις κ να βγαλεις με θηλαστρο για να δεις κ παλι την ποσοτητα..
Καταλαβαίνω πώς το λες, απλά δεν είναι ενδεικτική της ποσότητας που πίνει το παιδί η ποσότητα ξένου γάλακτος που θα πιει. Άλλο γάλα το ένα και άλλο το άλλο. Επίσης, αν η κοπέλα δε συνηθίζει να βγάζει με θήλαστρο το πιθανότερο είναι να βγάλει σταγόνες μόνο και να απογοητευτεί. Το θήλαστρο δεν είναι σαν το μωρό και πρέπει να το έχει συνηθίσει το στήθος για να αντλήσει. Σε καμία περίπτωση δε δείχνει πόσο πίνει το μωρό!

16Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 7:42 am

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Rinoula έγραψε:
Myro έγραψε:
φυσικα δεν κατηγορω τον θηλασμο,ολη ξερουμε ποσα προσφερει..εγω το ειπα πιο πολυ για να δει ισως ποση ποσοτητα πινει το παιδι..η μπορεις κ να βγαλεις με θηλαστρο για να δεις κ παλι την ποσοτητα..
Καταλαβαίνω πώς το λες, απλά δεν είναι ενδεικτική της ποσότητας που πίνει το παιδί η ποσότητα ξένου γάλακτος που θα πιει. Άλλο γάλα το ένα και άλλο το άλλο. Επίσης, αν η κοπέλα δε συνηθίζει να βγάζει με θήλαστρο το πιθανότερο είναι να βγάλει σταγόνες μόνο και να απογοητευτεί. Το θήλαστρο δεν είναι σαν το μωρό και πρέπει να το έχει συνηθίσει το στήθος για να αντλήσει. Σε καμία περίπτωση δε δείχνει πόσο πίνει το μωρό!
μπορει να εχεις δικιο δεν το γνωριζω αυτο...πιστευα οτι περιπου το ιδιο σε ποσοτητα θα ετρωγε το παιδι ειτε απο το στηθος ειτε απο το ξενο..οτι υπαρχει ταυτιση της ποσοτητας..

https://www.facebook.com/myrodeve

17Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 9:13 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:
litsakos έγραψε:Η δικια μου ειναι 2 χρονων κ ξυπναει 2 και 3 φορες καθε βραδυ να θηλασει.
Πηρε λιγο βαρος λες -αν και απο μονα τους τα 250 δεν αποτελουν ενδειξη- γενικα στις καμπυλες πώς ειναι?
Αχ, Λίτσα! (κατά το Αχ, Κούλα!)
Στο ίδιο καζάνι βράζουμε!


χαχαχχαχαχαχ
αχ Χαραλαμπε δε λες τιποτα!

18Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 9:19 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
matou το στηθος ξεπρηζεται,το δικο μου απο 3 μηνων κ επειτα ειναι σαν να μην εχει γαλα.
(δεν θελω να φανταστω πως θα γινει μολις σταματησει ο θηλασμος,μια νερομπαλα φανταζομαι Κουράστηκα!!! 534787 ).
Ζοριζεσαι,ειναι κατανοητο,δεν ειναι ευκολο το ξενυχτι,ειναι μικρο ακομα κ το μωρο σου για να αυτοαπασχοληθει. Κανε οπως νιωθεις.
Ξερω οτι σε περιπτωσεις που δεν ειναι μεγαλη η προσληψη βαρους συστηνουν κρεμουλες εμποριου με ζαχαρη (γιωτης,nestle κτλ δεν ξερω ποια απο ολες εχει ζαχαρη). Σε αυτες τις περιπτωσεις "φορτωνουν" τον οργανισμο με πιο παχυντικες τροφες.
Δεν ηθελα να το γραψω γιατι δεν ειμαι γιατρος,αλλα εχω ακουσει περιπτωσεις που η χαμηλη προσληψη βαρους καμια φορα προερχεται απο αλλεργια . Κ παλι, το λεω ετσι επειδη το εχω συναντησει κ στο φιλικο μου περιβελλον σε μωρο που θηλαζε. Κ εκει βεβαια οι γιατροι παιδιατρος/γαστρεντερολογος/αλλεργιολογος συστησαν στην φιλη μου να συνεχισει τον θηλασμο αν αυτη αντεχει.
Συζητησε με τον γιατρο σου λιγο πιο ...διεξοδικα. Καμια φορα ειμαστε τοσο κουρασμενες κ ο παιδιατρος μπορει να μας φοβισει και αθελα του.Να σου πει βρε κοριτσι μου αν οντως υπαρχει προβλημα . Γενικα ειναι νορμαλ το χαμηλο βαρος.

19Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 10:00 am

matou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
litsakos έγραψε:matou το στηθος ξεπρηζεται,το δικο μου απο 3 μηνων κ επειτα ειναι σαν να μην εχει γαλα.
(δεν θελω να φανταστω πως θα γινει μολις σταματησει ο θηλασμος,μια νερομπαλα φανταζομαι Κουράστηκα!!! 534787 ).
Ζοριζεσαι,ειναι κατανοητο,δεν ειναι ευκολο το ξενυχτι,ειναι μικρο ακομα κ το μωρο σου για να αυτοαπασχοληθει. Κανε οπως νιωθεις.
Ξερω οτι σε περιπτωσεις που δεν ειναι μεγαλη η προσληψη βαρους συστηνουν κρεμουλες εμποριου με ζαχαρη (γιωτης,nestle κτλ δεν ξερω ποια απο ολες εχει ζαχαρη). Σε αυτες τις περιπτωσεις "φορτωνουν" τον οργανισμο με πιο παχυντικες τροφες.
Δεν ηθελα να το γραψω γιατι δεν ειμαι γιατρος,αλλα εχω ακουσει περιπτωσεις που η χαμηλη προσληψη βαρους καμια φορα προερχεται απο αλλεργια . Κ παλι, το λεω ετσι επειδη το εχω συναντησει κ στο φιλικο μου περιβελλον σε μωρο που θηλαζε. Κ εκει βεβαια οι γιατροι παιδιατρος/γαστρεντερολογος/αλλεργιολογος συστησαν στην φιλη μου να συνεχισει τον θηλασμο αν αυτη αντεχει.
Συζητησε με τον γιατρο σου λιγο πιο ...διεξοδικα. Καμια φορα ειμαστε τοσο κουρασμενες κ ο παιδιατρος μπορει να μας φοβισει και αθελα του.Να σου πει βρε κοριτσι μου αν οντως υπαρχει προβλημα . Γενικα ειναι νορμαλ το χαμηλο βαρος.
η παιδίατρος συστήνει κρέμες εμπορίου αλλά εγώ ,επειδή είμαι και καλά της υγιεινής διατροφής, τής δίνω μόνο βιολογικές χωρίς ζάχαρη και βάζω κανένα μπισκοτάκι Παπαδοπούλου ίσα να πάρει γεύση.Γενικά τρώει μικρές ποσότητες. Ίσως να φταίει αυτό.Η παιδίατρος δεν ανησυχεί,απλά δεν είναι ικανοποιημένη,την θέλει πιο βαριά στα κιλά.Κατά τα άλλα η ανάπτυξή της είναι ok.Εγώ φοβάμαι μήπως δεν τρέφεται επαρκώς με γάλα,δεν έχω βγάλει ποτέ με θήλαστρο,δεν ξέρω την ποσότητα που παίρνει το μωρό μου, αν χορταίνει δηλαδή.

20Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 10:17 am

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γεια και από μένα!!!
Ίσως να μη πολυστέκει αυτό που θα πω, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά από τη στιγμή που το παιδί τρώει στερεές τροφές, το βάρος του επηρεάζεται τόσο από το γάλα το οποίο είναι δυο γεύματα τη μέρα; Δηλαδή το βάρος δεν οφείλεται περισσότερο στις στερεες παρα στο γάλα; (εφοσον το γάλα δεν έχει αλλάξει)
Τώρα σε οτι αφορα την κουραση, ότι και να πεις έχεις δικιο. Εμένα η μικρή μου είναι 6 μηνών και θηλάζουμε πρωι και βραδυ εδω και λιγες μερες που ξεκινησαμε και κρεμες- φαγητο. Ενώ από 2,5 μηνών κοιμόταν μια χαρά, έχει 1 μήνα περίπου που ξυπνάει το βράδυ. Άλλες φορές χαζοτρώει, άλλες όχι. Είναι πολύ κουραστικό, σε καταλαβαίνω. Κι εμένα αυτό μου περνάει από το μυαλό, πως δε χορταίνει με το βραδυνό γάλα. Δοκίμασα δικό μου γάλα σε μπιμπερο μήπως το πιει πιο εύκολα, δοκίμασα σκόνη, τα ίδια έκανε. Οπότε λέω πως είναι φάση και που θα πάει θα περάσει και παρηγοριέμαι.

21Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 10:23 am

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εειδή ξέχασα πριν.....δε θέλω να φανώ απόλυτη με το θηλασμό και το γάλα. Απλά σου λέω τι συνέβη σε μένα. Αν θέλεις να δώσεις σκόνη για να δεις αν θα κοιμηθειτε καλύτερα, φυσικά και να το κάνεις.

22Κουράστηκα!!! Empty Απ: Κουράστηκα!!! Τετ Φεβ 15, 2012 11:28 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
matou έγραψε:
litsakos έγραψε:matou το στηθος ξεπρηζεται,το δικο μου απο 3 μηνων κ επειτα ειναι σαν να μην εχει γαλα.
(δεν θελω να φανταστω πως θα γινει μολις σταματησει ο θηλασμος,μια νερομπαλα φανταζομαι Κουράστηκα!!! 534787 ).
Ζοριζεσαι,ειναι κατανοητο,δεν ειναι ευκολο το ξενυχτι,ειναι μικρο ακομα κ το μωρο σου για να αυτοαπασχοληθει. Κανε οπως νιωθεις.
Ξερω οτι σε περιπτωσεις που δεν ειναι μεγαλη η προσληψη βαρους συστηνουν κρεμουλες εμποριου με ζαχαρη (γιωτης,nestle κτλ δεν ξερω ποια απο ολες εχει ζαχαρη). Σε αυτες τις περιπτωσεις "φορτωνουν" τον οργανισμο με πιο παχυντικες τροφες.
Δεν ηθελα να το γραψω γιατι δεν ειμαι γιατρος,αλλα εχω ακουσει περιπτωσεις που η χαμηλη προσληψη βαρους καμια φορα προερχεται απο αλλεργια . Κ παλι, το λεω ετσι επειδη το εχω συναντησει κ στο φιλικο μου περιβελλον σε μωρο που θηλαζε. Κ εκει βεβαια οι γιατροι παιδιατρος/γαστρεντερολογος/αλλεργιολογος συστησαν στην φιλη μου να συνεχισει τον θηλασμο αν αυτη αντεχει.
Συζητησε με τον γιατρο σου λιγο πιο ...διεξοδικα. Καμια φορα ειμαστε τοσο κουρασμενες κ ο παιδιατρος μπορει να μας φοβισει και αθελα του.Να σου πει βρε κοριτσι μου αν οντως υπαρχει προβλημα . Γενικα ειναι νορμαλ το χαμηλο βαρος.
η παιδίατρος συστήνει κρέμες εμπορίου αλλά εγώ ,επειδή είμαι και καλά της υγιεινής διατροφής, τής δίνω μόνο βιολογικές χωρίς ζάχαρη και βάζω κανένα μπισκοτάκι Παπαδοπούλου ίσα να πάρει γεύση.Γενικά τρώει μικρές ποσότητες. Ίσως να φταίει αυτό.Η παιδίατρος δεν ανησυχεί,απλά δεν είναι ικανοποιημένη,την θέλει πιο βαριά στα κιλά.Κατά τα άλλα η ανάπτυξή της είναι ok.Εγώ φοβάμαι μήπως δεν τρέφεται επαρκώς με γάλα,δεν έχω βγάλει ποτέ με θήλαστρο,δεν ξέρω την ποσότητα που παίρνει το μωρό μου, αν χορταίνει δηλαδή.

Καλα και η γιαγια μου πιο παχουλα τα θελει τα παιδια μου Laughing
Αφου ειναι ΟΚ συνεχιζεις οπως εσυ πιστευεις οτι ειναι καλυτερα.
Μην δινεις λοιπον με ζαχαρη Wink και θηλασε.Κι αφου δεν σου χει πει για αλεργιες (κ γιατι να σου πει αλλωστε?) μια χαρα ειστε.
Η μικρη μου επαιρνε τετοιο βαρος κ αυτη μια χαρα ειναι,κ μας η παιδιατρος τα ιδια μας ελεγε,μας ειχε ζαλισει για την ακριβεια...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις