Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα ανοιξα αυτο το θεματακι ,γιατι πολλοι ανθρωποι και συνηθως νεοι αφηνουν τιν πατριδα για ενα καλητερο μελλον ...και για αυτους αλλα και για τα παιδακια τους!!!!

λοιπον ετσι και εγω στιν ακρη του μαυλου μας(και με τον συζηγο)λεμε να φυγουμε εαν τα πραματα δεν παν καλα με τιν δουλεια του(εγω δεν δουλευω ,ψαχνω εδω και 1 χρονο)λεμε για ολανδια αλλα και για αμερικη ξερω δεν ειναι ευκολα ειδικα οταν εχεις ενα παιδακι μαζι σου!!!!

αλλα και παλι αν κατσω εδω για τουλαχιστον 7 χρονια η ελλαδα θα ειναι χαλια,εγω ωπος και καθε μανα εχει ονειρα για το παιδι τις....και ρωτο εσυς ερχετε ερθει σε μια τετοια στιγμη απελπισιας?να ενημερωσο οτι ακομα δεν εχουμε καταλαβει κριση ευτυχως αλλα δεν ξερω για μετα...και αυτο ειναι που με απασχολει!!!!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι εγω το εχω σκεφτει...Αν χασω την δουλεια μου εχω παρει το παιδι μου κ εχω φυγει.Να κατσω να κανω τι εδω?Τι εφοδια να δωσω στοπαιδι μου εδω?

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τατιανα μου και εγω ετσι σκευτομαι!!αλλα ξερεις λιγο αγχονομε με το μικρο..πως θα τα καταφερουμαι να αρχισω απο το 0?εσυ κατα που λες?

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γερμανια...Εχουμε συγγενεις.Εχω και αμερικη και αυστραλια...Οταν κ αμα ερθει η στιγμη εκεινη δε θα σκεφτω τιποτε αλλο απο το να κοιταξω σοβαρα το μελλον του παιδιου μου,κι εγω φοβαμαι να ξεκινησω απο το μηδεν με ενα παιδι και μονη κι ολας...Αλλα θα το κανω..

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ακριβως ετσι ειναι οπως τα λες....και εμεις για αμερικη λεμε ...αλλα τωρα ψαχνω να βρω εαν δεχονται ελληνες μεταναστες για εργασια,εχω λιγο μπερδευτει η αληθεια με τιν πρασινη καρτα που λενε!

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
νομιζω οτι περναει απο πολλες οικογενειες αυτο..κ εμεις το σκεφτομαστε δειλα δειλα οπως κ εσεις..κ εμεις δοξα το θεο ακομα δεν εχουμε βιωση πολυ ασχημα τις συνεπειες τις κρισεις οπως πολλες οικογενειες αλλα οταν αρχισουμε να το βιωνουμε νομιζω οτι θα ειναι ηδη αργα..αλλα η αποφαση ειανι μεγαλη κ δυσκολα να παρθει..εαν το αποφασισουμε λεμε προς γερμανια...ειναι οι γονεις μου εκει κ γενικα σοι και καποιοι φιλοι ξεχασμενοι απο τα παλια..δεν θελουμε γιατι πηραμε σπιτι πριν 2χρονια και δυσκολα το αφηνεις αλλα αν ερθουν τα δυσκολα σιγουρα θα το ψαξουμε καλα..

https://www.facebook.com/myrodeve

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για εξωτερικο εμεις δεν το σκεφτοαμστε ακομη. Αλλα συζηταμε πολυ σοβαρα τουλαχιστον αν αφυγουμε απ Αθηνα σαν πρωτο βημα. Ψαχνομαστε με τα φωτοβολταικα που ειναι μια πολυ καλη επενδυση. Επισης για εναλλακτικες καλλιεργειες. Πχ σαλιγκαριων που τα ζητανε απευθειας απο το εξωτερικο και δεν ειναι πολυ διαδεδομενο στην Ελλαδα. Παντως αν ηταν να παω εξωτερικο θα πηγαινα Αυστραλια. Βεβαια ειναι λγιο δυσκολο νομιζω να καταφερεις να μεινεις εκει μονιμα. Αλλα αν υπαρχει τροπος να τα καταφερεις πιστευω οτι θα ειναι το καλυτερο. Πιο καλα και απο Αμερικη πιστευω.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαι εγώ το σκέφτομαι κορίτσια...
βέβαια εχω και 3 παιδια να πάρω μαζί και αυτό ειναι ενα θέμα, αλλα αμα χρειαστεί θα το έκανα!!

δεν εχω ιδέα προς τα που θα πήγαινα!\μάλλον όπου έβρισκα δουλεια..
και θα έπαιζε μεγαλο ρόλο αν εκει που θα πάω έχει άλλους έλληνες και ελληνική ορθόδοξη εκκλησία, να μπορείς να κανεις και χριστούγγενα η ανασταση βρε παιδι μου...μη χαθούν και όλα...

πάντως για την ωρα σκέφτομαι επαρχια όπως είπε μια κοπέλα παραπάνω!!\\άντε να δούμε!!

martina2010


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zoyzoynitsa moy έγραψε:καλησπερα ανοιξα αυτο το θεματακι ,γιατι πολλοι ανθρωποι και συνηθως νεοι αφηνουν τιν πατριδα για ενα καλητερο μελλον ...και για αυτους αλλα και για τα παιδακια τους!!!!

λοιπον ετσι και εγω στιν ακρη του μαυλου μας(και με τον συζηγο)λεμε να φυγουμε εαν τα πραματα δεν παν καλα με τιν δουλεια του(εγω δεν δουλευω ,ψαχνω εδω και 1 χρονο)λεμε για ολανδια αλλα και για αμερικη ξερω δεν ειναι ευκολα ειδικα οταν εχεις ενα παιδακι μαζι σου!!!!

αλλα και παλι αν κατσω εδω για τουλαχιστον 7 χρονια η ελλαδα θα ειναι χαλια,εγω ωπος και καθε μανα εχει ονειρα για το παιδι τις....και ρωτο εσυς ερχετε ερθει σε μια τετοια στιγμη απελπισιας?να ενημερωσο οτι ακομα δεν εχουμε καταλαβει κριση ευτυχως αλλα δεν ξερω για μετα...και αυτο ειναι που με απασχολει!!!!

kalhspera "zouzounitsa mou"..
mias kai aneferes thn ollandia kai egw zw edw kai tria xronia edw pera kai trww kathe mera ta sk@$% tous sth mapa thelw apla na se plyroforiso oti AN den exete ta "prosonta" na piasete douleia kapou pou na exete ena POLY KALO MISTHO ton 2000eyrw kai panw "ASPRA" kai psaxnete gia na breitai se kapoio ellhniko estiatorio as poume pou kanoun oi perisoterh ellhnes logo glwssas tote na mhn kanete katholou pros ta edw oikogeniakos.... giati to lew ayto???
edw gia na enoikiashs ena spiti ektos apo to oti prepei na exeis na dwseis x3 to poso tou enoikiou(1 gia to grafeio 1 gia eggyhsh k 1 o trexontas mhnas) einai dyskolo na breis mesw idiokthth na enoikiashs kai prepei na pas se grafeio enoikiasewn oi opioi sou zhtane to misthothrio (les kai tha to agorashs) gia na sou dwsoun to analogo spiti... px.. an thes na pareis estw ena dyaraki prepei na fenete oti exeis TOULAXISTON 1200+ eyrw katharo mistho to mhna giati ta 750 pane sto enoikio (+nero-reyma mazi) kai sou leei ta ypoloipa sou menoun gia na zhshs... kai oxi se kanena dyari sto kentro???? sta perixora na exeis thn eykairia na kaneis kai gymnastikh me to podhlato... ta ellhnika estiatoria ta anefera giati KANENAS den dhlwnh akribos ta xrhmata pou perneis.. tha se dhlwsoun oti perneis "aspra" px 700 kai ta alla 800 tha einai "mayra" katw apo to trapezi dhladh... opote me ayta ta xrhmata oute dwmatio foititiko den sou dinoun.... tespa...gia na mhn sas zalizw an xreiasths kati se sxesh me thn ollandia kai to kserw eyxaristos na bohthiso........

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
martina2010 έγραψε:
zoyzoynitsa moy έγραψε:καλησπερα ανοιξα αυτο το θεματακι ,γιατι πολλοι ανθρωποι και συνηθως νεοι αφηνουν τιν πατριδα για ενα καλητερο μελλον ...και για αυτους αλλα και για τα παιδακια τους!!!!

λοιπον ετσι και εγω στιν ακρη του μαυλου μας(και με τον συζηγο)λεμε να φυγουμε εαν τα πραματα δεν παν καλα με τιν δουλεια του(εγω δεν δουλευω ,ψαχνω εδω και 1 χρονο)λεμε για ολανδια αλλα και για αμερικη ξερω δεν ειναι ευκολα ειδικα οταν εχεις ενα παιδακι μαζι σου!!!!

αλλα και παλι αν κατσω εδω για τουλαχιστον 7 χρονια η ελλαδα θα ειναι χαλια,εγω ωπος και καθε μανα εχει ονειρα για το παιδι τις....και ρωτο εσυς ερχετε ερθει σε μια τετοια στιγμη απελπισιας?να ενημερωσο οτι ακομα δεν εχουμε καταλαβει κριση ευτυχως αλλα δεν ξερω για μετα...και αυτο ειναι που με απασχολει!!!!

kalhspera "zouzounitsa mou"..
mias kai aneferes thn ollandia kai egw zw edw kai tria xronia edw pera kai trww kathe mera ta sk@$% tous sth mapa thelw apla na se plyroforiso oti AN den exete ta "prosonta" na piasete douleia kapou pou na exete ena POLY KALO MISTHO ton 2000eyrw kai panw "ASPRA" kai psaxnete gia na breitai se kapoio ellhniko estiatorio as poume pou kanoun oi perisoterh ellhnes logo glwssas tote na mhn kanete katholou pros ta edw oikogeniakos.... giati to lew ayto???
edw gia na enoikiashs ena spiti ektos apo to oti prepei na exeis na dwseis x3 to poso tou enoikiou(1 gia to grafeio 1 gia eggyhsh k 1 o trexontas mhnas) einai dyskolo na breis mesw idiokthth na enoikiashs kai prepei na pas se grafeio enoikiasewn oi opioi sou zhtane to misthothrio (les kai tha to agorashs) gia na sou dwsoun to analogo spiti... px.. an thes na pareis estw ena dyaraki prepei na fenete oti exeis TOULAXISTON 1200+ eyrw katharo mistho to mhna giati ta 750 pane sto enoikio (+nero-reyma mazi) kai sou leei ta ypoloipa sou menoun gia na zhshs... kai oxi se kanena dyari sto kentro???? sta perixora na exeis thn eykairia na kaneis kai gymnastikh me to podhlato... ta ellhnika estiatoria ta anefera giati KANENAS den dhlwnh akribos ta xrhmata pou perneis.. tha se dhlwsoun oti perneis "aspra" px 700 kai ta alla 800 tha einai "mayra" katw apo to trapezi dhladh... opote me ayta ta xrhmata oute dwmatio foititiko den sou dinoun.... tespa...gia na mhn sas zalizw an xreiasths kati se sxesh me thn ollandia kai to kserw eyxaristos na bohthiso........



σε ευχαριστω πολυ για τιν απαντησει σου!!!εγω οτι ενημερωθηκα απο το ιντερνετ τα λεει ολα θετικα....δηλαδη δεν αξιζει να κανεις ολο αυτο το ταξιδη... με αυτα που λες,δεν ξερω εαν υπαρχουν δουλιες,εσυς βρηκατε αμεσως?και κατι αλλο για το σπιτι δεν ειναι μεσα στιν τιμη του ενοικιου και η θερμανση?γιατιν ασφαλεια υγειας εκει τι παιζει?εγω ειμαι νοσοκομα αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω καθολου ξενες γλωσσες και αυτο ειναι παρα πολυ δυσκολο για να ξεκινισω,εσυ με τιν γλωσσα πως τα πηγες?συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα θελω να ενημερωθο απο καπιον που τα γνωριζει,εγω αγχονομαι που εχω και τιν μικρη μου λεω πως θα γινει πρωτα πρεπει να βρω εργασια και μετα να ξεκινησω και οσο αναφορα το σπιτι μεχρι να βρεις που μενεις στο δρομο?εσυ απο θεμα χρημα και τιν ζωη που κανεις εκει..ειναι καλα?βγαζεις ενα καλο μισθο ειναι ολα μουφα? σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου

martina2010


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zouzounitsa ot aporia exeis mporeis na mou thn les kai se oti kserw apo "prwsopikh empeiria" tha sou apantw k oti den kserw apla tha sou to lew... den thelw na se paraplhroforiso gia na to peksw apla kserolas....
ontws mesa sto enoikio opws egrapsa kai parapanw einai kai to reyma-"gas"-nero.. analoga to spiti kai ta atoma pou tha eistai sou bgazoun sto peripou ena poso gia kathe mhna kai sto telos tou xronou sou erxete to ekatharistiko... h dineis parapanw h perneis epistrefomena... sta 750 endikthka pou sou eipa ta 250 peripou einai ta eksoda tou spitiou kai ta 500 to enoikio... mh perimeneis omws me 500 eyrw na pareis kanena 4ari antistoixo tis elladas.. tha einai ena dyaraki stil gkarsonieras... twra gia thn glwsa egw 3 xronia edw den exw kataferh na milhsw ollandika giati den exw sinanastrofes me ollandous alla milaw agglika (pou milane sxedon oloi) opote afou thn douleia mou thn kanw den exw zoristh kai poly.. an milas agglika sthn ollandia einai san na milas ollandika.. esy omws pou den ksereis tha se "ipoxreosoun" na pas na matheis... analogos pou eisai exoun kapoia programata dorean alios prepei na plyroshs..
den kserw poso einai h mikrh sou alla egw pou psaxnome na thn steilw twra paidiko mono kai mono gia na "ksefebgh" ligo epidh einai 14 mhnon prepei na plyrwsw kai POLY AKRIBA malista.. 2 apogeymata thn bdomada (apo 5,5 wres) X 4 ebdomades = 320 eyrw.. gia plhres penthimero??? theleis 1 mistho (1450 eyropoulakia). an einai panw apo 4 xronwn NOMIZW oti einai dwrean logo tou oti theorite san ypoxreotiki ekpedeysh. pronipia as poume...
asfaleia. edw thn plyrwnhs o idios.. kai oxi oikogeniako paketo o kathenas ksexorista..(to paidi mexrei kapoia ylikia einai sthn idia asfaleia me enan apo tous goneis den exw skefth omws na rwthsw mexri pia..) analogos to paketo pou tha dialekshs ksekinaei apo 110 eyrw (to mhna) h basikh kai anebenh analogos thn etaireia pou tha exeis kai an tha epilekshs na exeis ena "extra" giatro pou mporei na exeis synexeia anagkh logo problhmatos..p.x. odontiatro..
BASIKO... DEN mporeis na piaseis douleia (sta "aspra") edw sthn ollandia an den exeis asfalia... h opoia prepei na ksekinaei me to pou tha eggrafeis sto dhmo...an pas argotera ta plyrwnhs mazemena...
douleia: mallon gia arxh tha prepei na psaxth prwta o antra sou TI mporei na brei kai argotera esy kapou pou na mhn einai TOSO POLY aparethth h glwssa...
twra gia to PWS TA PERNAME EDW???? apo thn mia mas ta dinoun kai apo thn allh mas ta pernoun... kai an den exeis GERO STOMAXI STHN MONAKSIA?????????? tote mhn thn kaneis gia eksw GENIKOTERA...
sygnwmh an se apogoiteysa ALLA ayth einai h alhtheia...
oti allh aporeia exeis edw eimai....... Very Happy

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα κι απο μενα.....εγω κοριτσια μου σε επαρχια μενω....καλα ειμαστε μεχρι τωρα....δεν μπορω να πω...αλλα φοβαμαι γενικα......σαν σκεψη μου εχει περασει απο το μυαλο αλλα δεν τον εχω πει ουτε στο αντρακι μου....Εγω λεω σε εκτακτη περιπτωση για Κύπρο....Στο μυαλο μου ειναι πιο ευκολη χωρα και απο αποψη γλωσσας και αποστασης....και ειναι και ΕΛΛΑΔΑ!!!Ομως φανταζει σαν ονειρο κακο... να αναγκαστω να φυγω...δεν νομιζω οτι εχω τα κοτσια.....δεν μπορω να αποχωριστω ανθρωπους....πχ τους γονεις μου ..τον αδερφο μου.....βεβαια αν καποιος φτασει στο εσχατο σημειο της επιβιωσης δεν νομιζω οτι θα τα σκεφτει αυτα...γι αυτο λεω οτι φανταζει σαν ονειρο κακο....θελω να πιστευω πως ο θεος θα προσεχει τα παιδακια μας...να εχουμε ενα φαγακι να τους δωσουμε...να μαθουμε απο τωρα τα παιδακια μας στα λιγα οσο μπορουμε για να μην τους κακοφανει μετα....υπομονη και ονειρα...αυτο ομως που με τρομαζει πιο πολυ μεσα σε ολη αυτην την κατασταση ειναι η εγκληματικοτητα....αυτο τρεμω....μην μπει κανεις στο σπιτι μου...ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ.......αν ειναι να μου τυχει αυτο παρακαλαω το θεο να μην ειναι κανεις μας μεσα..και ας το σηκωσουν ολο!!!!!!!να ειμαστε εμεις καλα...και τα παιδακια μας...και στα δυσκολα ΠΑΝΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΛΥΣΗ!!!ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΙΒΩΣΗΣ....εχω πολλες ελπιδες....να εχετε κι εσεις!!!!!

bettyd

bettyd
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.LIDA ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..
ΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ Κ ΞΕΝΟΙ
ΝΑ ΜΠΟΥΝ Κ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΤΟ ΣΠΛΑΧΝΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ
Κ ΕΜΕΙΣ!!!Κ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΦΕΥΓΕΙΣ!ΙΔΙΩΣ ΕΑΝ
Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
ΑΝΕΡΓΗ ΕΙΜΑΙ Κ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΦΕΥΓΩ Κ ΑΥΡΙΟ.
ΜΕ ΒΑΡΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ
ΑΦΗΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ
ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ!
ΕΔΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ.ANYWAY ΕΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΓΩ
ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΦΡΙΚΗ Η ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ.
ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΠΑΝΤΩΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ.ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΝΟΜΙΖΩ..

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΝΑΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!!!!!!!!ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ....ΚΑΙ Η ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΟΛΑ ΕΤΣΙ "ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ" ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΠΧ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟ...ΣΕ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΑ ΚΡΙΣΗ???!!!!????!!!ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΟΥΜΕ....ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΣΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ......ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΜΑΔΕΣ!!!ΚΑΙ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΜΠΑ ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ!!!!!!!!

bettyd

bettyd
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΤΣΙ, ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΥΜΦΩΝΩ Κ ΕΠΑΥΞΑΝΩ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΟΥΝ Κ ΓΗ Κ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ.
ΘΑ ΔΟΥΜΕ...ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΗ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ
ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ.

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν ήθελα να απαντήσω στο θέμα και να που απαντώ καθώς εχθές επανήλθε στην επιφάνεια στο σπίτι...η αδερφή του άντρα μου είναι με την οικογένειά της στο εξωτερικό, στην Γαλλία. Είχαν φύγει πριν 4-5 χρόνια γιατί ο άντρας της βρήκε εκεί μια πολύ καλή δουλειά, ενώ εδώ ο άνθρωπος ήταν άνεργος. Τελοσπάντων, στην αρχή η κουνιάδα( έτσι την λένεWink ζορίστηκε πολύ γιατί είχε και δύο παιδιά μικρά και άλλα πολλά που δεν έχουν σημασία. Σήμερα όμως είναι καλά από όλες τις απόψεις. Στα δικα μας τώρα. Εμένα δουλεύει ο άντρας μου, εγώ δούλευα μέχρι που έμεινα έγκυος στο πρώτο, όταν αναγκαστικά έπρεπε να σταματήσω. Τώρα είμαι πάλι έγκυος και δυστυχώς τα πράγματα έχουν σφίξει πάρα πολύ με αποτέλεσμα να τα βγάζουμε πέρα με το ζόρι. Σε διάφορες φάσεις γίνονταν κάτι συζητήσεις απ´ έξω απ´ έξω για την Γαλλία, μεταξύ του άντρα μου και του συζύγου της κουνιάδας αλλά εντάξει...δεν ήταν κάτι σοβαρό. Τώρα όμως βλέπω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει.
Το θέμα είναι ότι εγώ νιώθω παγιδευμένη αυτή τη στιγμή, λόγω της εγκυμοσύνης και της επερχόμενης γέννας ( μην βαράτε). Δηλαδή, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βρω δουλειά και δεν θα μπορώ για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και είμαι με τα χέρια δεμένα...μόνο που σκέφτομαι το ενδεχόμενο να φύγουμε στην Γαλλία με ένα λεχούδι με πιάνει κατάθλιψη. Έχω ζήσει στο εξωτερικό και μάλιστα και στην Γαλλία κ δεν είναι χώρα που μου ταιριάζει..το παίρνω πολύ στραβά μόνο που το σκέφτομαι. Επίσης έχω τύψεις που σκέφτομαι έτσι και για το έμβρυο αλλά κ για τις εγωιστικές σκέψεις μου και πάει λέγοντας...αυτά...

χαμομηλακι

χαμομηλακι
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λοιπον,εγω εχω ζησει και στο εξωτερικο,οπως και ο αντρας μου και ο κουνιαδος μου μενουν στην Ελβετια.Εχει μια πολυ καλη δουλεια και αυτος και η συνυφαδα μου αλλα απ'ο,τι μας λενε,πρεπει να υπολογιζουμε σε ολα αυτα και το κοστος ζωης.Επισης το γεγονος οτι ειναι μονοι τους και εχουν πλεον ενα μωρο και η συνυφαδα μου δουλευει part-time γιατι δεν γινεται αλλιως.Ομως ερχονται σχεδον ισα-ισα.Ο αντρας μου ειχε πολλες προτασεις να μεινουμε Αγγλια με καλη δουλεια και αρκετα χρηματα αλλα δεν το καναμε.Τωρα δουλευουμε βεβαια και οι δυο,πληρωνουμε ενοικιο και δεν μας περισσευουν αλλα εχουμε τους δικους μας διπλα και ο,τι και αν τυχει μας ειναι διπλα μας.Αν δεν εχεις δουλεια,ειναι πολυ δυσκολα σιγουρα αλλα οσοι φιλοι μας εχουν παει εξωτερικο για καλυτερη δουλεια,δεν μας τα περιγραφουν και τοσο ροδινα.Επισης πλεον οταν ακουνε οτι εισαι Ελληνας,σε πατανε κατω γιατι θεωρουν οτι εχεις αναγκη μεγαλη και σε εκμετταλευονται.Ουτε θα ηθελα να συμπεριφερονται στο παιδι μου σαν μεταναστακι,οπως κανουν τα δικα μας εδω με τα αντιστοιχα παιδακια απο αλλου.Προτιμω να κανω το σκ@.... μου παξιμαδι παρα να εχω τετοια θεματα,ειλικρινα.Το μονο που ζηλευω ειναι η ποιοτητα της ζωης τους απο την αποψη οτι εχουν καλα σχολεια,νοσοκομεια κτλ...αν και τωρα που το σκεφτομαι να τα βρασω τα νοσοκομεια τους:εσκισε το φρυδι του το ανηψακι μου στην ελβετια και για να του κανουν ραματα περιμενε 3 ωρες...Μου λενε οτι αν κερδιζαν το λαχειο,παρατουσαν και τις ελβετιες και ολα...αν εισαι καπου ξενος,ο,τι και να κανεις ΠΑΝΤΑ ξενος θα εισαι...

martina2010


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KAPOTE mporouses na kaneis lefta sto ekswteriko...twra plewn ta exoun kanei pantou na einai mia h allh.....

oso gia thema ratsismou????? pio eykola mporei na to deis apo toys ellhnes para apo tous ksenous....

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
martina2010 έγραψε:KAPOTE mporouses na kaneis lefta sto ekswteriko...twra plewn ta exoun kanei pantou na einai mia h allh.....

oso gia thema ratsismou????? pio eykola mporei na to deis apo toys ellhnes para apo tous ksenous....

Ποσο συμφωνω και στα δυο που εγραψες...

χαμομηλακι

χαμομηλακι
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
martina2010 έγραψε:KAPOTE mporouses na kaneis lefta sto ekswteriko...twra plewn ta exoun kanei pantou na einai mia h allh.....

oso gia thema ratsismou????? pio eykola mporei na to deis apo toys ellhnes para apo tous ksenous....

εχεις απολυτο δικιο...δυστυχως ειμαι εκπαιδευτικος και βλεπω καθημερινα κρουσματα ρατσισμου και βιας...δεν κοιταμε τα χαλια μας,λεω εγω,οι ξενοι μας φταινε?το κακο ειναι οτι και το να ξενιτευτεις δεν ειναι λυση.Χωρια που δεν ξερουμε αυτη η κατασταση που παει...φαινεται οτι ειναι ντομινο,οτι εγινε εδω θα γινει και αλλου..

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δυστυχώς έτσι όπως μας έκαναν όλο και περισσότερα ζευγάρια σκέφτονται να φύγουν αφήνοντας πίσω γονείς . συγγενείς φίλους . Στην Αμερική δεν είναι εύκολο για να πας πρέπει η να έχεις συγγενή ο οποίος να εγγυηθεί εκείνος για σένα ή να σου γίνει πρόσκληση από Αμερικάνο επιχειρηματία ο οποίος θέλει να απασχολήσει στην επιχείρηση του Έλληνα θέση την οποία δεν μπορεί να την πάρει Αμερικάνος πολίτης ( μάγειρας σε ελληνικό εστιατόριο ) είναι πολύ αυστηρά τα πράγματα , πέρσι πήγε ο κουμπάρος μου αρχικά σαν τουρίστας αλλά δεν κατάφερε να βγάλει τα χαρτιά του ζητούσαν πολλά λεφτά πέρα από τις συνεντεύξεις που περνάς από την πρεσβεία.Άλλωστε και η Αμερική έχει μεγάλο ποσοστό ανεργίας . Αν αναγκαζόμουν να φύγω θα πήγαινα η στην Αυστρία επειδή εκεί έχω σπίτι και μια αρχή για δουλειά αλλά η ζωή είναι τόσο διαφορετική από τη δική μας . 7 μέρες πήγαμε για διακοπές και όλα ήταν τόσο διαφορετικά . Μια άλλη χώρα που θα επέλεγα θα ήταν η Αυστραλία αν και πολύ μακριά από εμάς ακριβώς επειδή έχει πολλούς Έλληνες θα ήταν πιο εύκολο . Δεν είναι εύκολο να φύγεις κυρίως αν υπάρχουν παιδιά που πάνε σχολείο θέλει σκέψη και πάνω από όλα με στεναχωρεί να εγκαταλείπω την Ελλάδα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις