Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
587 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 587 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μηπως πρεπει να προσπαθησετε λιγο παραπανω;
Μεσα σε 2-3 μερες ειναι λογικο η μαρια να αντιδρα..... Ετσι εχει μαθει 11 μηνες τωρα. Προσπαθειστε 3 εβδομαδες συνεχεια....δεν μπορει θα προσαρμοστει. Τι στο καλο!δεν μπορουμε να εχουμε απαιτηση να το μαθει αμεσως. Για μενα μην κοβετε την προσπαθεια με την πρωτη αποτυχια. Και στο κατω κατω, τι φταιει το μωρακι στην κοιλιτσα σου.... Η μαρια δεν μπορει να ξεχωρισει το σωστο απο το λαθος. Η μαμα ομως μπορει! Καλη προσπαθεια!

Mammy in love

Mammy in love
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
pumpkin έγραψε:Εγώ πάλι είμαι της άποψης οτι ΔΕΝ χρειάζεται να αποθηλάσεις επειδή είσαι έγκυος.Μπορείς να συμβουλευτείς σύμβουλους θηλασμού που είναι ΚΑΙ παιδίατροι που θα σε συμβουλεύσουν τι είναι καλύτερο να κάνεις.
Το οτι είδες λίγο αιματάκι πιθανότατα να μην είχε καμιά σχέση.Εγώ όταν ήμουν έγκυος μου είχε πει ο γιατρός μου αν δω λίγο αιματάκι να μην αγχωθώ και να τον πάρω τηλ.ΑΝ δεν θήλαζες, θα σου έλεγε οτι φταίει κάτι άλλο, απλά βρήκε το εύκολο πράγμα να κόψει?
Αυτά φυσικά εφόσων ΔΕΝ θες να αποθηλάσεις.

Χωρίς παρεξήγηση δεν συμφωνώ με το "ΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΣΤΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΟΥΝ ΤΟ
ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΜΑΝΟΥΛΑΣ"

Δεν λέω να πάει 10 χρονών το παιδί και να θηλάζει, αλλά στην ηλικία που είναι είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσιολογικό να ζητάει την μανούλα του.Ο θηλασμός δεν είναι μόνο τροφή, είναι δέσιμο, παρηγοριά, αγάπη!
Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω παραπάνω στοιχεία απο γιατρούς και ομάδες που θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.!
Όπως και να έχει, σου εύχομαι με το καλό το νέο σας μωράκι!

Άσχετο αλλά τι ωραία φωτογραφία!!!Και το μικρό σου δείχνει να το ευχαριστιέται Very Happy .Επεισης συμφωνώ μ ε όσα έγραψες!Έχω φίλη που θήλαζε ενω ήταν έγκυος από όσο ξέρω το πρόβλημα είναι προς το τέλος της εγκυμοσύνης που αλλάζει η σύσταση του γάλακτος...Καλύτερα να μιλήσει η φίλη μας με σύμβουλο θηλασμου Wink .

beba160a

beba160a
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπερα!!!ερχομαι κι εγω να προστεθω στην παρεα τον μαμαδων που προσπαθουν να αποθηλασουν.
για να ειμαι ειλικρινης εαν δεν γυρνουσα στη δουλεια δεν θα σκεφτομουν ακομα να αποθηλασω. οπως βλεπετε και στο τικερ η μικρη μου ειναι 6,5 μηνων.
δυστυχως ομως η φυδη της δουλειας μου δεν το επιτρεπει γιατι εχω βαρδιες και μια εκ των οποιων ειανι 22 00- 6 00 που σημαινει οτι το βραδυ που ξυπναει 3 φορες κατι θα πρεπει να πινει και η μανουλα θα ειναι μακρυα.
γενικα προσπαθησα πολλες φορες να της δωσω δικο μου γαλα με το μπιμπερο και μονο που το εβλεπε στριγγλίζε. το παραξενο ειναι οτι πιανει και πιπιλα αλλα και της δινω χαμομηλι με μπιμπερο απο 2 μηνων και το ρουφαει κανονικοτατα. με το γαλα της κοβει.
εχω 3 μερες που το πηρα ζεστα το θεμα γιατι ο καιρος πλησιαζει. προσπαθησα νυχτα μεσα στο σκοταδι,προσπαθησε ο αντρας μου μηπως γινει κατι γιατι εμενα με εχει συνδεσει με στηθος,με δικο μου, με ξενο,πρωι,βραδυ,ορθια,καθιστη,με τραγουδια,με με με με....ΤΙΠΟΤΑ..
λουστηκε απο την κορυφη μεχρι τα νυχια γαλα και κολησε ο τοπος.
επισης αλλαξα 3 μπιμπερο και 4 θηλες.
τελικα εκανα τη μεθοδο της πεινας.
με πολυ βαρια καρδια. εχθες μετα το μεσημεριανο δεν της εδωσα κρεμα. προσπαθησα στο ενδιαμεσο με γαλα αλλα δεν επεμενα πολυ και συνεχιζα την καθημερηνοτητα μας με παιχνιδια και χαρες και χαλαρωτικο μπανακι. κατα της 21 οο αρχισε να λεει "μαμ μαμ μαμ" την πηρα με το καλο της τραγουδησα ενα ομορφο τραγουδι, το εσπρωξε κανα 2 φορες και στο τελος το ηπιε. 150 μλ. την νυχτα δεν το δεχτηκε και δεν επεμενα μηπως ξαγρυπνησει. το πρωι τα ιδια και την αφησα παλι χωρις γαλα μεχρι που στις 11 30 το ζητησε μονη της και το ηπιε.
για να μην σας κουραζω αλλο, δεν εχω καμια προθεση να βασανιζω το μωρακι μου η καρδια μου το ξερει ποσο στεναχωριεμαι. ελπιζω να ειανι ζητημα ημερων και να επανελθουμε στο προγραμμα μας που εκ των πραγματων πηγε πισω.
νομιζω οτι για μας η μεθοδος πεινα επιασε αλλα το καθε μωρακι ειναι ξεχωριστο.
ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες...ειναι δυσκολο πολυ. οπλιστιτε με υπομονη επιμονη και κουραγιο. δωσαμε στα παιδια μας ενα πολυτιμο δωρο και αξιζε καθε δικη μας ταλαιπωρια ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΟΨΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ - Σελίδα 2 417472

Αγγελική32

Αγγελική32
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κι εγώ κορίτσια τα κατάφερα τελικά κι αποθήλασα εδώ και μια βδομάδα. Ούτως ή άλλως το βραδυνό του γεύμα 22.00 ήταν εδώ και καιρό κρέμα επειδή είχε μειωθεί το γάλα μου αλλά να πιει ξένο με τίποτα, ό,τι κι αν κάναμε με τον άντρα μου. Ούτε η μέθοδος της πείνας έπιασε σε μας! Σταμάτησα λοιπόν να τον ταίζω μέσα στη νύχτα κι όταν ξυπνάει(πολύ πιο αραιά πλέον) τον κάνω καμιά βόλτα, του δίνω λίγο νερό( αυτό το έπινε πάντα με το μπιμπερό) και ξανακοιμάται. Το πρωί του δίνω και πίνει πλέον λίγο, γύρω στις 7.30 περίπου 70-80 γραμμάρια. Ελπίζω σε καλύτερα. Μετά τον ταίζω κρέμα στις 9.30 και είμαστε καλά.

beba160a

beba160a
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αγγελική32 έγραψε:Κι εγώ κορίτσια τα κατάφερα τελικά κι αποθήλασα εδώ και μια βδομάδα. Ούτως ή άλλως το βραδυνό του γεύμα 22.00 ήταν εδώ και καιρό κρέμα επειδή είχε μειωθεί το γάλα μου αλλά να πιει ξένο με τίποτα, ό,τι κι αν κάναμε με τον άντρα μου. Ούτε η μέθοδος της πείνας έπιασε σε μας! Σταμάτησα λοιπόν να τον ταίζω μέσα στη νύχτα κι όταν ξυπνάει(πολύ πιο αραιά πλέον) τον κάνω καμιά βόλτα, του δίνω λίγο νερό( αυτό το έπινε πάντα με το μπιμπερό) και ξανακοιμάται. Το πρωί του δίνω και πίνει πλέον λίγο, γύρω στις 7.30 περίπου 70-80 γραμμάρια. Ελπίζω σε καλύτερα. Μετά τον ταίζω κρέμα στις 9.30 και είμαστε καλά.
τι εχει πει ο γιατρος σου που δεν πινει πολυ γαλα? θεωρει οτι καλυπτονται οι αναγκες του με την κρεμα? με ενδιαφερει και μενα γιατι σημερα αρνηθηκε και το στηθος και το μπιμπερο και ανησυχω πως μαλλον την εχω εκνευρισει και σιχαθηκε το γαλα.

Αγγελική32

Αγγελική32
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η γιατρός μου ενέκρινε την ιδέα με την βραδυνή κρέμα. Η οποία κρέμα βέβαια περιλαμβάνει 180 γραμμάρια γάλα. Είναι ηnutricia allergy care με 180 γραμμάρια almiron pepti 2. Του ξεκίνησα αυτήν επειδή είχαμε υποψία ότι ήταν αλλεργικός στο αγελαδινό γάλα και την θέλει πολύ ακόμα παρότι πλέον επιβεβαιώσαμε ότι δεν είναι αλλεργικός και τρώει τα πάντα που περιέχουν αγελαδινό γάλα χωρίς πρόβλημα. Άρα με αυτόν τον τρόπο του δίνω 180 γραμμάρια γάλα το βράδυ και το πρωί άλλα 100 γραμμάρια (σήμερα), κάτι γίνεται. Να πω την αλήθεια στην προηγούμενη εξέταση στην γιατρό όχι απλά δεν πήραμε βάρος αυτό το δίμηνο αλλά χάσαμε 50 γραμμάρια και το απέδωσε η γιατρός στον θηλασμό και στο ότι δεν ήταν ποιοτικό πλέον το γάλα μου. Μου είπε λοιπόν όπωσδήποτε να αποθηλάσω όπως κι έκανα. Τώρα δεν ξέρω τί κάνει από βάρος. Άλλωστε μόνο 9 μέρες έχει απου αποθήλασα. Στις 4/4/12 θα πάμε για την εξέταση των 11 μηνών. Τότε θα δούμε. Πρέπει να πίνει γάλα πάντως το βρέφος, έχεις δίκιο, γιατί από εκεί έρχεται η ανάπτυξη. Εμένα τρώει πολύ φαγητό αλλά δεν επηρεάζει ιδιαίτερα την ανάπτυξη μου είπε η γιατρός. Αν δεν πιει γάλα σ'αυτήν την ηλικία δεν αναπτύσσεται όσο πρέπει. Τί να κάνεις με τον θηλασμό το έχουν σχεδόν όλες οι κοπέλες αυτό το πρόβλημα όταν θέλουν να αποθηλάσουν. Δεν πολυπίνουν άλλο γάλα τα μωρά. Θα το μάθει μη φοβάσαι. Στη χειρότερη 1-2 μήνες να μην πίνει καθόλου γάλα. Δεν είναι τόσο τραγικό. Θα πα΄ρει το βάρος του τον επόμενο μήνα.

misspigi

misspigi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
το μικρο μου ειναι 16 μηνων και θηλαζει σαν νεογεννητο. απο δαγκωματιες.... μου τα εχει κανει κιμα!!! εχω κουραστει πια γιατι το βραδυ ξυπναει καθε 1 ωρα και θελει βυζακι μαμας. να σκεφτειτε οτι κοιμαται με τη μπλουζα μου στη μυτουλα του. ΟΛΟΙ μου λενε να διακοψω γιατι πλεον εχει παθει εξαρτηση και δεν μπορω να τον αφησω πανω απο 4 ωρες πουθενα.
ΟΜΩΣ.... δεν εχει αρρωστησει ουτε μια φορα δεδομενου οτι εχω αλλα 2 παιδια που πανε σχολειο.
στην τελικη να παει στα κομματια ο αποθηλασμος. οταν νιωσει ετοιμο θα απομακρυνθει απο εμενα. ετσι και αλλιως και τα μωρα που πινουν ξενο γαλα ξυπνουν τη νυχτα. ας τον εχω τωρα αγκαλιτσα γιατι μετα απο 20 χρονια θα τον εχουν αλλες αγκαλια!!!
υπαρχει δυνατοτητα να θηλασει εγκυος και μαλιστα να συνεχισει και στα 2 μωρα το θηλασμο. tundem nursing αν γνωριζετε. αφηστε τα να νιωθουν εσας, τη μυρωδια σας και μετα το γαλα.

http://pigikalimeriblogspot.com

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ τι να κανω???ο γιατρος μας ειπε να βαλουμε στο προγραμμα και το συμπληρωμα ετσι ωστε να αρχισει να συνηθιζει την ιδεα του μπιμπερου?

τωρα πυ γινεται 6μηνων μηπως πρεπει να παρω για αυτη την ηλικια??
αυτα τα μπιμπερο τα ειχα παρει οταν γεννηθηκε μηπως και δε εχω γαλα λογικα ηταν 0+ ,μηπως η θηλη δε του αρεσει?το γαλα?

απο την στιγμη που τρωει φρουτοκρεμα πως θα φαει μετα το ξενο γαλα??θα μεινει νυστικο!!!

αχ τι θα κανωωωωωωωωωωωωωωωω?????? Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikole20 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ τι να κανω???ο γιατρος μας ειπε να βαλουμε στο προγραμμα και το συμπληρωμα ετσι ωστε να αρχισει να συνηθιζει την ιδεα του μπιμπερου?

τωρα πυ γινεται 6μηνων μηπως πρεπει να παρω για αυτη την ηλικια??
αυτα τα μπιμπερο τα ειχα παρει οταν γεννηθηκε μηπως και δε εχω γαλα λογικα ηταν 0+ ,μηπως η θηλη δε του αρεσει?το γαλα?

απο την στιγμη που τρωει φρουτοκρεμα πως θα φαει μετα το ξενο γαλα??θα μεινει νυστικο!!!

αχ τι θα κανωωωωωωωωωωωωωωωω?????? Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

Δεν κατάλαβα. γιατί να συνηθίσει το μπιμπερό; η δικιά μου δεν το έμαθε ποτέ, γιατί έπρεπε να το μαθει; Αν θες όμως να το συνηθίσει, θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή και να το δίνει στην αρχή κάποιος άλλος και όχι εσύ.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΗΛΙΑΣ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΜΑ ΑΓΕΛΑΔΑ, ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΘΗΛΑΖΩ ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΞΥΠΝΑΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΑ..

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:
nikole20 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ τι να κανω???ο γιατρος μας ειπε να βαλουμε στο προγραμμα και το συμπληρωμα ετσι ωστε να αρχισει να συνηθιζει την ιδεα του μπιμπερου?

τωρα πυ γινεται 6μηνων μηπως πρεπει να παρω για αυτη την ηλικια??
αυτα τα μπιμπερο τα ειχα παρει οταν γεννηθηκε μηπως και δε εχω γαλα λογικα ηταν 0+ ,μηπως η θηλη δε του αρεσει?το γαλα?

απο την στιγμη που τρωει φρουτοκρεμα πως θα φαει μετα το ξενο γαλα??θα μεινει νυστικο!!!

αχ τι θα κανωωωωωωωωωωωωωωωω?????? Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

Δεν κατάλαβα. γιατί να συνηθίσει το μπιμπερό; η δικιά μου δεν το έμαθε ποτέ, γιατί έπρεπε να το μαθει; Αν θες όμως να το συνηθίσει, θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή και να το δίνει στην αρχή κάποιος άλλος και όχι εσύ.




και πως θα το ταιζω? αφου θελω να αποθηλασω

1πρεπει να παρω δυνατη αντιβιωση λογο τραχηλιτιδας
2θελω να μεινω συντομα εγκυος(αν το θελει ο θεος)
3θελω πια να κοιμαται τα βραδυα
4θελω να παω στο εξωτερικο με τον αντρα μου οποτε δε θελω να τραβαω το μωρο και πιστευω πως θα βοηθησει στον αποθηλασμο(στην αρχη λεγαμε να τον παρουμε μαζι)

η καρδια μου ποναει αλλα θα πρεπει να δειξω δυναμη νιωθω πολλες τυψεις ειναι κατι μοναδικο ο θηλασμος και ειναι αποκλειστικα μεταξυ μαμα και παιδιου....

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikole20 έγραψε:
Rinoula έγραψε:
nikole20 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ τι να κανω???ο γιατρος μας ειπε να βαλουμε στο προγραμμα και το συμπληρωμα ετσι ωστε να αρχισει να συνηθιζει την ιδεα του μπιμπερου?

τωρα πυ γινεται 6μηνων μηπως πρεπει να παρω για αυτη την ηλικια??
αυτα τα μπιμπερο τα ειχα παρει οταν γεννηθηκε μηπως και δε εχω γαλα λογικα ηταν 0+ ,μηπως η θηλη δε του αρεσει?το γαλα?

απο την στιγμη που τρωει φρουτοκρεμα πως θα φαει μετα το ξενο γαλα??θα μεινει νυστικο!!!

αχ τι θα κανωωωωωωωωωωωωωωωω?????? Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

Δεν κατάλαβα. γιατί να συνηθίσει το μπιμπερό; η δικιά μου δεν το έμαθε ποτέ, γιατί έπρεπε να το μαθει; Αν θες όμως να το συνηθίσει, θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή και να το δίνει στην αρχή κάποιος άλλος και όχι εσύ.




και πως θα το ταιζω? αφου θελω να αποθηλασω

1πρεπει να παρω δυνατη αντιβιωση λογο τραχηλιτιδας
2θελω να μεινω συντομα εγκυος(αν το θελει ο θεος)
3θελω πια να κοιμαται τα βραδυα
4θελω να παω στο εξωτερικο με τον αντρα μου οποτε δε θελω να τραβαω το μωρο και πιστευω πως θα βοηθησει στον αποθηλασμο
(στην αρχη λεγαμε να τον παρουμε μαζι)

η καρδια μου ποναει αλλα θα πρεπει να δειξω δυναμη νιωθω πολλες τυψεις ειναι κατι μοναδικο ο θηλασμος και ειναι αποκλειστικα μεταξυ μαμα και παιδιου....

Καλησπέρα κ από εμένα έχουμε μιλήσει κ σε άλλα θέματα περι θηλασμού!!
Μπορείς κάλλιστα να μέινεις έγκυος ενώ θηλάζεις σε κάποια βδομάδα το σταματάς οπότε το προσπερνάμε! αα είχα γράψει κ σεένα άλλο θέμα δημιουργεί συσπάσεις στη μήτρα αν ο γιατρός στην εγκυμοσύνη σου επιτρέψει το σεξ είναι το ίδιο γιατί και τα 2 δημιουργούν συσπάσεις!

Θα σου κοιμηθεί τα βράδια δεν είναι μόνο ο θηλασμός για τα βράδια μάλλον είναι ένας μύθος! Είναι τα δόντια, είναι πονάκια είναι χίλια 2! κάνε κανονικά τη ρουτίνα του ύπνου κ θα συνηθίσει αν δε κάνω λάθος όπου να ναι θα κλείσει τον 6ο δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο!

Για το ταξίδι που λες μπορείς πολύ απλά να κάνεις τράπεζα να αποθηκεύσεις γάλα το παιδί τρώει κ άλλες τροφές κάτι για φρουτόκρεμα είπες κάπου αλλού φαντάζομαι τρωει κ γιαούρτι θα έχουν κ το γάλα από τη κατάψυξη κ όλα οκ!

Τώρα για την τραχιλίτιδα αν μιλήσεις με το γιατρό μπορεί να σου δώσει κάποια ήπια!

Βέβαια είναι δική σου απόφαση το τι θα κα΄νεις! αλλά να ξέρεις ο θηλασμός έχει πολλά ωφέλη και μετά τους 6 μήνες κ μετά το χρόνο! Γιατί να του στερήσεις το γάλα??? Μια μητέρα που δίνει στο παιδί μπιμπερό θα του το στερήσει ποτέ? Όχι !! Το ίδιο κ οι θηλάζουσες! Smile Smile Smile

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikole20 έγραψε:
Rinoula έγραψε:
nikole20 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ τι να κανω???ο γιατρος μας ειπε να βαλουμε στο προγραμμα και το συμπληρωμα ετσι ωστε να αρχισει να συνηθιζει την ιδεα του μπιμπερου?

τωρα πυ γινεται 6μηνων μηπως πρεπει να παρω για αυτη την ηλικια??
αυτα τα μπιμπερο τα ειχα παρει οταν γεννηθηκε μηπως και δε εχω γαλα λογικα ηταν 0+ ,μηπως η θηλη δε του αρεσει?το γαλα?

απο την στιγμη που τρωει φρουτοκρεμα πως θα φαει μετα το ξενο γαλα??θα μεινει νυστικο!!!

αχ τι θα κανωωωωωωωωωωωωωωωω?????? Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

Δεν κατάλαβα. γιατί να συνηθίσει το μπιμπερό; η δικιά μου δεν το έμαθε ποτέ, γιατί έπρεπε να το μαθει; Αν θες όμως να το συνηθίσει, θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή και να το δίνει στην αρχή κάποιος άλλος και όχι εσύ.




και πως θα το ταιζω? αφου θελω να αποθηλασω

1πρεπει να παρω δυνατη αντιβιωση λογο τραχηλιτιδας
2θελω να μεινω συντομα εγκυος(αν το θελει ο θεος)
3θελω πια να κοιμαται τα βραδυα
4θελω να παω στο εξωτερικο με τον αντρα μου οποτε δε θελω να τραβαω το μωρο και πιστευω πως θα βοηθησει στον αποθηλασμο(στην αρχη λεγαμε να τον παρουμε μαζι)

η καρδια μου ποναει αλλα θα πρεπει να δειξω δυναμη νιωθω πολλες τυψεις ειναι κατι μοναδικο ο θηλασμος και ειναι αποκλειστικα μεταξυ μαμα και παιδιου....

Να κάνεις ό,τι θέλεις με το παιδί σου. Αν θέλεις να αποθηλασεις, πρέπει να κόβεις τα γεύμτατα σταδικά αντικαθιστώντας με ξένο ένα κάθε 3-4 μέρες. Μην ξεκινάς από τα βραδινά αλλά από τα πρωινά. Το μπιμπερό να το δίνει ο μπαμπάς και όχι εσύ, γιατί σε έχει συνδυάσει με το θηλασμό.

γκαρης

γκαρης
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δεν θεωρω κανενα απο τους λογους που προανεφερες σημαντικους για να κοψεις το θηλασμο......
ο μονος λογος που προσωπικα με πειθει ειναι οτι δεν θελει αλλο η μαμα.......τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες......

για την τραχηλητιδα σιγουρα υπαρχει αντιβιωση συμβατη με το θηλασμο....

για τον υπνο σαφως και δε φταιει ο θηλασμος......ειναι μυθος......

για το ταξιδι που θες να κανεις....η παρτο μαζι σου η κανε τραπεζα γαλακτος.......

για την εγκυμοσυνη προσωπικα εμεινα εγκυος 2 φορες οσο θηλαζα τον μικρο μου......

η αποφαση ειναι δικη σου......

αλλα αν θες να του δωσεις ξενο απο σενα δε θα το δεχτει....

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ξεχασα να πω το πιο σημντικο!!!!!!!!!!!!

ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕς ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΚΙΛΑ ..

ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΑΠΕΖΑ?
ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ...ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΙΛΑ?ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ?

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikole20 έγραψε:ξεχασα να πω το πιο σημντικο!!!!!!!!!!!!

ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕς ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΚΙΛΑ ..

ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΑΠΕΖΑ?
ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ...ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΙΛΑ?ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ?

Πόσα είναι τα μισά κιλά; Τα μισα από τι; Στερεά τροφή δεν τρώει;

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikole20 έγραψε:ξεχασα να πω το πιο σημντικο!!!!!!!!!!!!

ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕς ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΚΙΛΑ ..

ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΑΠΕΖΑ?
ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ...ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΙΛΑ?ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ?

Όσο δίνεις γάλα , τόσο βγάζεις!

Το γάλα διατηρείται 24 ώρες στη συντήρηση του ψυγείου κ 1 μήνα στη κατάψυξη!

Κανονίζεις το πρόγραμμα σου κ βγάζεις το καλύτερο είναι τις βραδινές ώρες που δε ξυπνάει το παιδί κ γενικά όποτε κοιμάται ή έχει φάει κάτι άλλο!

Τα παιδιά που θηλάζουν έχουν άλλες καμπύλες μέτρησεις στο θέμα χάσιμου βάρους δε παίζει ρόλο μόνο ο θηλασμός! Στον 6ο μήνα τα μωρά αρχίζουν την κινητικότητα κ χάνουν! Λες για 2 μήνες επίσης το καλοκαίρι τα μωρά ιδρώνοντας χάνουν κιλά! Με τον παιδίατρο δεν έχετε μιλήσει?

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MOY EΙΠΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ!! σχετικα με το medela θηλαστρο εχει καποια γνωμη??
μου φαινεται και βουνο η αποθηκευσει ,αλλα καταβαθος θελω να το παλεψω....


ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ!!!!!!!!!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμείς θέλουμε να σε βοηθησουμε ό,τι κι αν αποφασίσεις, αν θέλεις να συνεχίσεις θα σε βοηθήσουμε κι αν θες να το κόψεις πάλι θα σε βοηθήσουμε.
Καταρχήν θες να μας πεις πόσο βάρος παίρνει το παιδάκι σου, αν τρώει φαγητό, πότε θα πας ταξίδ, αν σου έχει έρθει περίοδος, γενικά μερικές λεπτομέρειες; Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη. Θα σου δώσουμε και άλλες πηγές για να ψάξεις μετά.

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Rinoula"]εμείς θέλουμε να σε βοηθησουμε ό,τι κι αν αποφασίσεις, αν θέλεις να συνεχίσεις θα σε βοηθήσουμε κι αν θες να το κόψεις πάλι θα σε βοηθήσουμε.
Καταρχήν θες να μας πεις πόσο βάρος παίρνει το παιδάκι σου, αν τρώει φαγητό, πότε θα πας ταξίδ, αν σου έχει έρθει περίοδος, γενικά μερικές λεπτομέρειες; Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη. Θα σου δώσουμε και άλλες πηγές για να ψάξεις μετά.[/quote




1.αυριο σαββατογινεται 6μηνων
2.ταξιδι θα παμε 16.11
3.τρωει φρουτοκρεμα απο τον 5μηνα και σημερα ξεκινησαμε ρυζαλευρο με γαλα και βανιλια
4.θηλαζω αποκλειστικα
4. κιλα
γενννηθηκε 3210
μετα απο 40μερες 3540
1μην 4280
2μην 5080
3μην 5720
4μην 6349
5μην 6720
6μην (πηγαμε 4μερες πριν κλεισει μηνα) 7060

ΟΡΙΣΤΕ ΤΙ ΒΡΗΚΑ........
http://goneis-paidia.com/2009/06/30/pinakas_gia_tin_fisiologiki_afksisi_varous_sta_apokleistika_thilazonta_vrefi/


60ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ?? ΕΚΑΝΑ 7060 ΔΙΑ 26ΗΜΕΡΕς ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 271ΓΡΑΜ ΤΟ ΜΗΝΑ!!!
ΛΑΘΟς ΕΙΝΑΙ???



Έχει επεξεργασθεί από τον/την nikole20 στις Παρ Οκτ 12, 2012 12:08 pm, 1 φορά

nicole1981


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα κι από μένα. Διάβασα λιγάκι το θέμα σας κι έχω να πω τα εξής.
Το βάρος του μωρού το βρίσκω μια χαρα(χωρις βέβαια να είμαι ειδική) .Η δική μου είναι 7 μηνών και είναι 7.240 γρ. Θηλάζει αποκλειστικά και έχουμε ξεκινήσει στερεες τροφές από τον 5ο μήνα. Αν αρχίσει να τρώει, πιστεύω θα πάρει πιο γρήγορα βάρος.
Στην πρώτη μου κόρη- είναι τώρα 2,5 χρονών- θήλασα 9 μήνες. Όταν ήταν 3 μηνών έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά και άρχισα να βγάζω γάλα με το θήλαστρο της MEDELA. Καταπληκτικό εργαλείο για τις μαμάδες. Συνήθως έβγαζα το βράδυ όταν της έδινα τελευταίο γεύμα, αλλά και κάθε φορά που την τάιζα.Αν θέλεις να συνεχίσεις το θηλασμό χρειάζεται λίγο προσπάθεια, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο.

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nicole1981 έγραψε:Καλησπέρα κι από μένα. Διάβασα λιγάκι το θέμα σας κι έχω να πω τα εξής.
Το βάρος του μωρού το βρίσκω μια χαρα(χωρις βέβαια να είμαι ειδική) .Η δική μου είναι 7 μηνών και είναι 7.240 γρ. Θηλάζει αποκλειστικά και έχουμε ξεκινήσει στερεες τροφές από τον 5ο μήνα. Αν αρχίσει να τρώει, πιστεύω θα πάρει πιο γρήγορα βάρος.
Στην πρώτη μου κόρη- είναι τώρα 2,5 χρονών- θήλασα 9 μήνες. Όταν ήταν 3 μηνών έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά και άρχισα να βγάζω γάλα με το θήλαστρο της MEDELA. Καταπληκτικό εργαλείο για τις μαμάδες. Συνήθως έβγαζα το βράδυ όταν της έδινα τελευταίο γεύμα, αλλά και κάθε φορά που την τάιζα.Αν θέλεις να συνεχίσεις το θηλασμό χρειάζεται λίγο προσπάθεια, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο.



ο γιατρος λεει πως πηρε τα μισα κιλα δηλαδη ποσα επρεπε να βαλει δε καταλαβαινω,απογοητευομαι!!

για πες για το μεντελα απο που το πηρες ποσα εκανε??? το εχω ακουσει πολλες φορες

nicole1981


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μου το δάνεισε μία φίλη. Στην αρχή είχα αγοράσει ένα άλλο-δεν θυμάμαι ποιο-με το οποίο το γάλα έπεφτε σταγόνα σταγόνα, αλλά με το μεντέλα έπεφτε σε γουλιές μέσα στο μπουκάλι. Έχεις επικοινωνήσει με σύμβουλο θηλασμού?

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eμείς εδώ είμαστε όπως είπε η Rinoula να σε βοηθήσουμε να πούμε κ τις απόψεις μας , όμως η απόφαση είναι καθαρά δική σου εσύ πρέπει να αποφασίσεις τι θα κάνεις! Αν συνεχίσεις να καταβάλεις ακόμα περισσότερη θέληση κ προσπάθεια αν το κόψεις να συμβουλευτείς κάποια που το έχει κάνει!

Τα κιλά τα βρίσκω μια χαρά είπα κ σε άλλο ποστ ότι τους καλοκαιρινούς μήνες ιδρώνοντας τα παιδιά δεν παίρνουν πολλά κιλά κ αυτό δε το λέω από το μυαλό μου, μου το είπε η παιδίατρος όπως και για την κινητικότητα Smile

Το medela είναι πάρα πολύ καλό αν δεν έχεις κ εσύ κάποια γνωστή γιατί κ εμένα μου το δάνεισαν ! Σε όλα τα βρεφικά καταστήματα βρίσκεις νομίζω γύρω στα 100 κοστίζει δε θυμάμαι! Α αν τελικα αποθηκεύσεις πολύ βολικά είναι τα σακουλάκια της medela!

Eπίσης ωραία , σου λέει ο παιδίατρος συμπλήρωμα έχεις αναρωτηθεί αν το παιδί το θέλει? Ακόμα κ κάποιος άλλος να το δώσει? Η δική μου δε το θέλει καθόλου χρειάστηκε κ εγώ να λέιψω κ έμεινε με τον άντρα μου όπου είχα αποθηκευμένο αλλά καλού κακού είχα πάρει ένα δέλτα advanced αλλά δε το ήθελε καθόλου το μόνο που έκανε πιπίλιζε τη θηλή του μπιμπερό εε απο κει κατάλαβα ότι δε θέλει ξένο γάλα!

Επείδη από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις κάποιον να σε στηρίξει κ εμείς είμαστε από ένα pc όπως σου είπε κ άλλη nicole βρες κάποιον στη περιοχή σου , κάποιον σύμβουλο ή κάποια ομάδα θηλασμού !

Στις 4/11 είναι μέρα ταυτόχρονου θηλασμού για όλη την Ελλάδα στο χάρτη υπάρχει κ η Ρόδος για ψάξε το λίγο! Smile Smile

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν. Στο πίσω μέρος του βιβλιαρίου σου έχει καποιες καμπύλες ανάπτυξης. Βάζεις μια τελίτσα εκεί που συναντιούνται οι μήνες με τα κιλά του παιδιοού. Αν το παιδί σου είναι αγόρι, γεννήθηκε στην καμπύλη 25 και τώρα έχει πλησιάσει την 50. Άρα ανέβηκε. Αν είναι κορίτσι, γεννήθηκε στην 50 και είναι ακομα στην ίδια. Άρα είμαστε πολύ πολύ καλά. Ο αριθμός της κάθε καμπυλης σημαίνει ότι στα 100 παιδιά, τα 25 (50 κτλ, ό,τι γράφει η καμπύλη) έχουν μικρότερο βάρος από το δικό σου. Μια χαρά είστε λοιπόν. Άσε που για τα παιδιά που θηλάζουν, υπάρχουν κι άλλες καμπύλες, όπου είστε ακόμα καλύτερα.
Άρα ο γιατρός σου, γιατί δεν είναι ικανοποιημένος με το βαρος του παιδιού; Έτσι κι αλλιώς, μετά το 6μηνο βάζουν λι΄γοτερο βάρος σχεδόν όλα τα παιδάκια.
Τώρα που έβαλες στερεά, συνεχίζεις να θηλάζεις όποτε και όσο θέλει το μωρό σου, έτσι, Δε μειώνουμε τους θηλασμούς από μόνες μας καθόλου τον πρώτο χρόνο του παιδιού. Αν ανησυχείς ότι δεν πηρε καλό βάρος, προσφερε περισσότερο στήθος (αν συνεχίσεις τελικά το θηλασμό). Βεβαια, μια χαρά τα πάτε μέχρι τώρα. Είναι όμως σημαντικό να μη μειωθούν πολύ τα γεύματα θηλασμού.
Τράπεζα μπορείς να κάνεις άνετα μέχρι τις 16.11, απλά αν δεν πάρεις το παιδί μαζί σου θα πρέπει να πάρεις το θήλαστρο για να βγάζεις γάλα, ώστε να μην πρηστείς αλλά και να μη σου μειωθεί.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις