Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
103 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 103 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

synnefo


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλημερα σε ολες τις μανουλες....αποφασισα να γραψω γι αυτο το θεμα γιατι ειναι κατι που με απασχολει πολυ αυτες τις μερες...νομιζω οτι ειμαι πολυ προσκολλημενη στο παιδι μου σε μια βδομαδα επιστρεφω στην δουλεια μου κ δεν μπορω και μονο στην σκεψη οτι θα τον αποχωριστω....να τονισω σ αυτο το σημειο οτι δεν τον εχω αποχοριστει ποτε πανω απο 2 ωρες.Με τον συζυγο απο την μερα που γεννησα και λιγο πριν δεν τα πηγαιναμε και τοσο καλα τωρα προσπαθουμε να βρουμε τισ ισσοροπιες και αυτο γιατι κανω εγω πολλες υποχωρησεις κ προσπαθω να μην πληγωνομαι απο αυτα που μου λεει.Τον μικρο θα τον κραταει η πεθερα που οι σχεσεις ειναι επιφανειακα καλες αλλα εχω την εντυοπωση απο αυτα που λεει και απο την συμπεριφορα της οτι ζηλευει που το παιδι ειναι συνεχεια μαζι μου κ δεν της το αφηνα απο την μερα που γεννηθηκε να τον κοιταζει κ τωρα νοιωθω οτι περιμενει την μερα που θα γυρισω στην δουλεια πως κ πως...Προσπαθω να λεω στον ευατο μου οτι παρερμηνευω τις καταστασεις και οτι ειμαι υπερβολικη στον τροπο σκεψης μου και ισως φταιει που δεν εχω κ την μαμα μου οσο κοντα θα ηθελα κ που δεν θα τον κραταει κ αυτη λιγακι λογο του οτι με τον συζυγο οι σχεσεις τους δεν ειναι πολυ καλες και ο συζυγος δεν θελει να τον κραταει η μανα μου...αλλα καθε φορα που ηρεμω τον ευατο μου κατι που θα πει ο αντρας η πεθερα μου πχ οταν ερχεται το μωρο σε μενα η πεθερα μου τον περνει κ λεει ασε την μανα σου τωρα η αμα ερχεται σε μενα κ οχι στον αντρα μου εκεινος θυμωνει αλλα δεν λεει οτι ειναι απο αυτο κ προσπαθει να βρει τροπο να τσακωθουμε νευριαζοντας με αλλα εγω δεν δινω σημασια...δεν ξερω ισως ειμαι εγω υπερβολικη αλλα φοβαμαι οτι μπορει να τον κανουν να μη με θελει μετα σκεφτομαι οτι οι σκεψεις αυτες ειναι εγωιστικες και οτι το παιδι μου δεν το εφερα στον κοσμο για να καλυψει τισ δικες μου ανασφαλειες για αγαπη αλλα για να ακολουθησει τον δικο του δρομο και να ειναι ευτιχισμενο με οποιον αυτο του το προσφερει...μηπως ειμαι εγωιστρια εχει ν οιωσει καμια ετσι οπως νοιωθω εγω?χθες το συζητησα με τον αντρα μου και μονο που δεν σφαχτηκαμε γιατι αυτος πιστευει οτι εχω προβλημα με την μανα του που δεν ειναι αληθεια απλα δεν νοιωθω τοσο ησυχη οπως θα ενοιωθα αν τον κραταγε η μανα μου που θα μπορουσα με ποιο ανεση να τις περασω αυτα που θελω για την ανατροφη του παιδιου κ να ξερω οτι θα τα τηρησει τωρα δε μπορω να ειμαι σιγουρη....πειτε μου την γνωμη σασ θα ηθελα πολυ καποιος να με καθυσηχασει γιατι εδω νοιωθω εντελως μονη...σας ευχαριστω

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καταλαβαινω την ανυσηχια σου και εγω ετσι ενιωθα και να φανταστεις τον κραταει ο μπαμπας μου που ειναι και μπαμπας μου οχι πεθερα που σιγουρα θα ανυσηχουσα πιο πολυ καθως δεν ξερει το παιδι,ειναι μακρια,αλλα εδω που τα λεμε δεν τρελαινεται κιολας να τον δει απο οτι φαινεται τσπ.Εγω οταν πηγα πρωτη μερα για δουλεια που ηταν πριν μερικους μηνες την πρωτη εβδομαδα ηθελα να κλαιω,δεν μπορουσα να φανταστω πως θα ηταν να ειμαι μακρια του,να κυλαει η μερα του και εγω να λειπω.Επισης ημουν υπερβολικη στο τι τρωει,τι ωρα το τρωει,θα εχει φαει καλα μεχρι εγω να σχολασω και τοσα αλλα...Τωρα πλεον εχω ηρεμησει ειδα οτι με τον παππου εχουν αριστη σχεση,τον αγαπαει και αυτο ειναι το πιο σημαντικο,τον προσεχει και γενικα περναει καλα με τον παππου και αυτο φαινεται και εμενα αυτο μου φτανει.Ηρεμησε τον πρωτο καιρο θα εισαι υπερβολικη μετα που θα δεις οτι με την πεθερα σου ειναι καλα θα ηρεμησεις.Κατάλαβαινω οτι με την μαμα σου θα ησουν πιο ηρεμη σιγουρα αλλα τι να κανουμε πρεπει να συμβιβαζομαστε με αυτα που εχουμε και αυτους που μπορουν να μας βοηθησουν.

efoulitsa


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ακριβως τα ιδια ενιωθα και εγω για πολυ καιρο ωσπου εφτασε η ωρα να παω στη δουλεια,και εμενα ειναι μακρυα η μαμα μου και μου τον κραταει η πεθερα,που οι σχεσεις μας ειναι τυπικες,δεν της τον εχω αφησει ουτε ενα λεπτο 9 μηνες τωρα αλλα επρεπε να παω στη δουλεια,λοιπον της εδωσα και καταλαβε οτι δεν μπορει να κανει οτι θελει,δηλ οχι συνεχεια αγκαλιες και να ειναι πανω απο το κεφαλι του γιατι μετα ουτε τουαλετα δεν θα πηγαινω αμα συνηθισει ετσι το παιδι εχει προγραμμα και θελω οσο μπορει να το τηρει και εκεινη,το θεμα ειναι οτι επειδη με ξερει γνωριζει οτι αμα γινει κατι κακο ξερει οτι θα γινει χαμος,και λεει απο μονη της οτι εχει πολυ μεγαλη ευθυνη,βεβαια μου τον εχει κρατησει 3 μερες τωρα μιας και τωρα πηγα στη δουλεια αλλα προς το παρον ολα καλα,μην αγχωνεσαι αν εξηγηθεις πιστευω οτι θα καταλαβει..κανενα παιδι δεν μπορεις να το κανεις να μη θελει τη μανα του ειναι φυση αδυνατο!!!μανα ειναι μονο μια..μολις με βλεπει οτι ερχομαι χτυπιεται απο τη χαρα του..μη φοβασαι...σου ευχομαι να τα ξεπερασεις ολα και να πας στη δουλεια σου και μετα θα δεις πως θα χαιρεσαι το παιδακι σου οταν γυρνας!!!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σου!

Πιστευω οτι ολες μας στο πρωτο μας παιδι ειμαστε και πολυ προστατευτικες και γενικα ισως υπερβαλλουμε λιγο!

Ειναι λογικο να αισθανεσαι ασχημα,γιατι τοσο καιρο ειχες συνηθισει με το μωρακι σου!Βεβαια ειναι καλο να ειναι κοντα και με αλλα προσωπα,ειναι καλο να ανεξαρτητοποιειται απο εσενα!Αυτο θα το δεις και αργοτερα,πχ οτι θα ειναι πιο ευκολο για σενα να πας καπου χωρις να εχεις την εγνοια του παιδιου,πως θα σε αναζηταει!

Ολες οι μαμαδες εχουν εναν ιδιαιτερο τροπο να μεγαλωνουν τα παιδια τους,νομιζεις οτι και η μαμα σου να το μεγαλωνε δεν θα της εκανες παρατηρησεις?χαχα ισα ισα επειδη θα ηταν μαμα πιο ευκολα θα της εκανες παρατηρησεις!

Οσον αφορα αυτο που λες οτι θα τον κανουν να μην σε θελει...πως γινεται αυτο?εισαι η μανουλα του,εισαι ο ανθρωπος που του χαρισε την ζωη,γνωριζει την φωνη σου απο οταν ζουσε μεσα στην κοιλια σου!Ειναι δυνατον να σε αντικαστησει με εναν τριτο ανθρωπο?


Παντως ολες οι γυναικες οταν επιστρεφουμε στην δουλεια γεμιζουμε τυψεις και ενοχες,ειδικα στην αρχη ειναι δυσκολο...αλλα τοσες τα καταφερνουνε εσυ δεν θα τα καταφερεις?

Να σκεφτεσαι οτι πας στην δουλεια για να του προσφερεις ενα καλυτερο αυριο!

Επισης εσυ δεν παιρνουσες χρονο με την γιαγια σου οταν ησουν μικρουλα?Εγω παντως εχω πολυ ωραιες αναμνησεις απο τοτε!Δωσε στο παιδακι σου αυτην την χαρα,εχουν δικαιωμα και οι παππουδες!Ολα αυτα αρκει βεβαια να ειναι σωστοι μαζι σου,εννοειται!
Προσεχε παντως να εισαι οσο πιο χαλαρη γινεται γιατι εμεις οι γονεις περναμε στα παιδια μας τους φοβους και τις ανησυχιες μας,αν γινεται να τον προετοιμασεις απο πριν για αυτη την αλλαγη!

Ποτε επιστρεφεις στην δουλεια και ποσο ειναι το μωρακι σου?

synnefo


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
black beauty έγραψε:Γεια σου!

Πιστευω οτι ολες μας στο πρωτο μας παιδι ειμαστε και πολυ προστατευτικες και γενικα ισως υπερβαλλουμε λιγο!

Ειναι λογικο να αισθανεσαι ασχημα,γιατι τοσο καιρο ειχες συνηθισει με το μωρακι σου!Βεβαια ειναι καλο να ειναι κοντα και με αλλα προσωπα,ειναι καλο να ανεξαρτητοποιειται απο εσενα!Αυτο θα το δεις και αργοτερα,πχ οτι θα ειναι πιο ευκολο για σενα να πας καπου χωρις να εχεις την εγνοια του παιδιου,πως θα σε αναζηταει!

Ολες οι μαμαδες εχουν εναν ιδιαιτερο τροπο να μεγαλωνουν τα παιδια τους,νομιζεις οτι και η μαμα σου να το μεγαλωνε δεν θα της εκανες παρατηρησεις?χαχα ισα ισα επειδη θα ηταν μαμα πιο ευκολα θα της εκανες παρατηρησεις!

Οσον αφορα αυτο που λες οτι θα τον κανουν να μην σε θελει...πως γινεται αυτο?εισαι η μανουλα του,εισαι ο ανθρωπος που του χαρισε την ζωη,γνωριζει την φωνη σου απο οταν ζουσε μεσα στην κοιλια σου!Ειναι δυνατον να σε αντικαστησει με εναν τριτο ανθρωπο?


Παντως ολες οι γυναικες οταν επιστρεφουμε στην δουλεια γεμιζουμε τυψεις και ενοχες,ειδικα στην αρχη ειναι δυσκολο...αλλα τοσες τα καταφερνουνε εσυ δεν θα τα καταφερεις?

Να σκεφτεσαι οτι πας στην δουλεια για να του προσφερεις ενα καλυτερο αυριο!

Επισης εσυ δεν παιρνουσες χρονο με την γιαγια σου οταν ησουν μικρουλα?Εγω παντως εχω πολυ ωραιες αναμνησεις απο τοτε!Δωσε στο παιδακι σου αυτην την χαρα,εχουν δικαιωμα και οι παππουδες!Ολα αυτα αρκει βεβαια να ειναι σωστοι μαζι σου,εννοειται!
Προσεχε παντως να εισαι οσο πιο χαλαρη γινεται γιατι εμεις οι γονεις περναμε στα παιδια μας τους φοβους και τις ανησυχιες μας,αν γινεται να τον προετοιμασεις απο πριν για αυτη την αλλαγη!

Ποτε επιστρεφεις στην δουλεια και ποσο ειναι το μωρακι σου?
s eyxaristw polu gia to minima sou epistrefw autin tin paraskeui k o mikros mou einai 10 minwn i alitheia einai oti xerw oti i sxesi pappoudwn tha einai simantiki gia ton mikro apla isws me stenoxwrei oti prospathoun me ton tropo tous na kanoun pera tous dikous mou goneis kai na einai autoi to kalo protipo pappoudwn k sou lew logia tou antra mou twra k me stenoxwrei polu auto tha ithela na mporousa na exw pio konta k tous dikou mou goneis...i alitheia einai omws oti mporei na eimai prokatilimeni mazi tis k telika na apodeixthoun vlakeies oi fovoi pou auto euxomai mesa mou...

synnefo


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
mariposa έγραψε:καταλαβαινω την ανυσηχια σου και εγω ετσι ενιωθα και να φανταστεις τον κραταει ο μπαμπας μου που ειναι και μπαμπας μου οχι πεθερα που σιγουρα θα ανυσηχουσα πιο πολυ καθως δεν ξερει το παιδι,ειναι μακρια,αλλα εδω που τα λεμε δεν τρελαινεται κιολας να τον δει απο οτι φαινεται τσπ.Εγω οταν πηγα πρωτη μερα για δουλεια που ηταν πριν μερικους μηνες την πρωτη εβδομαδα ηθελα να κλαιω,δεν μπορουσα να φανταστω πως θα ηταν να ειμαι μακρια του,να κυλαει η μερα του και εγω να λειπω.Επισης ημουν υπερβολικη στο τι τρωει,τι ωρα το τρωει,θα εχει φαει καλα μεχρι εγω να σχολασω και τοσα αλλα...Τωρα πλεον εχω ηρεμησει ειδα οτι με τον παππου εχουν αριστη σχεση,τον αγαπαει και αυτο ειναι το πιο σημαντικο,τον προσεχει και γενικα περναει καλα με τον παππου και αυτο φαινεται και εμενα αυτο μου φτανει.Ηρεμησε τον πρωτο καιρο θα εισαι υπερβολικη μετα που θα δεις οτι με την πεθερα σου ειναι καλα θα ηρεμησεις.Κατάλαβαινω οτι με την μαμα σου θα ησουν πιο ηρεμη σιγουρα αλλα τι να κανουμε πρεπει να συμβιβαζομαστε με αυτα που εχουμε και αυτους που μπορουν να μας βοηθησουν.
sigoura exeis dikio s auta pou les alla kalo tha einai k auti pou mas voithoun na min prospathoun na paroun tin thesi mas stin kardia tou paidiou i toulaxiston na min deixnoun oti auto prospathoun na kanoun giati k o gonios pligonetai...
emena o kosmos einai auto to paidi...

synnefo


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
efoulitsa έγραψε:Ακριβως τα ιδια ενιωθα και εγω για πολυ καιρο ωσπου εφτασε η ωρα να παω στη δουλεια,και εμενα ειναι μακρυα η μαμα μου και μου τον κραταει η πεθερα,που οι σχεσεις μας ειναι τυπικες,δεν της τον εχω αφησει ουτε ενα λεπτο 9 μηνες τωρα αλλα επρεπε να παω στη δουλεια,λοιπον της εδωσα και καταλαβε οτι δεν μπορει να κανει οτι θελει,δηλ οχι συνεχεια αγκαλιες και να ειναι πανω απο το κεφαλι του γιατι μετα ουτε τουαλετα δεν θα πηγαινω αμα συνηθισει ετσι το παιδι εχει προγραμμα και θελω οσο μπορει να το τηρει και εκεινη,το θεμα ειναι οτι επειδη με ξερει γνωριζει οτι αμα γινει κατι κακο ξερει οτι θα γινει χαμος,και λεει απο μονη της οτι εχει πολυ μεγαλη ευθυνη,βεβαια μου τον εχει κρατησει 3 μερες τωρα μιας και τωρα πηγα στη δουλεια αλλα προς το παρον ολα καλα,μην αγχωνεσαι αν εξηγηθεις πιστευω οτι θα καταλαβει..κανενα παιδι δεν μπορεις να το κανεις να μη θελει τη μανα του ειναι φυση αδυνατο!!!μανα ειναι μονο μια..μολις με βλεπει οτι ερχομαι χτυπιεται απο τη χαρα του..μη φοβασαι...σου ευχομαι να τα ξεπερασεις ολα και να πας στη δουλεια σου και μετα θα δεις πως θα χαιρεσαι το παιδακι σου οταν γυρνας!!!
efoulitsa s euxaristw k sena polu gia tis sumvoules to thema me tin pethera mou einai oti otan tis lew auta pou thelw panta me wraio fainetai na mou leei to nai etsi ki den xerw an emena m akouei sigoura akouei ton gio tis alla oi sxesi mou pernaei dokimasia auti tin stigmi k oute ton idio mou ton antra den exw plai mou opote katalavaineis an fovomoun mia prin twra o fovos autos diogkonetai...

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω παντως θα επεμενα και θα προσπαθουσα να το κρατησει η μαμα μου.γιατι πολυ απλα δεν εμπιστευομαι ξενους και πεθερες...ουτε στα πιο απλα παραγματα.η δικια μου πεθερα επειμενει να βαζω αλατι και πιπερι στο φαγητο του μωρου και ενα σωρο αλλες μπουρδες που εκανε αυτη στα παιδια της...τι να πω αν δεν υπαρχει αλλη λυση...εγω προτιμησα να κατσω σπιτι με τη μικρουλα μου,με οποιο τιμημα...

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
.Βρε κορίτσια συγνώμη που θα το πω αλλά αυτό με τις πεθερές είναι νομίζω αχαριστία.
Αν δεν σας καλύπτει η πεθερά πληρώστε γυναίκα να σας το κρατάει η πηγαίνετε το παιδί σε σταθμό .Σας ακούνε και μανούλες που δεν έχουν καμία βοήθεια (όπως εγώ).Μακάρι να είχα μια πεθερά να με βοηθάει .Αναγκάζομε να πληρώνω γυναίκα όταν δουλεύω . Και το πιο σημαντικό είναι ότι η γιαγιάδες λατρεύουν τα εγγόνια τους και λαχταράνε για αυτά .

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νομιζω πως εισαι λιγο υπερβολικη με οσα σκεφτεσαι αλλα δικαιολογεισαι. Ειναι η πρωτη φορα που θα αποχωριστεις το παιδακι σου για ωρες, ειναι η σχεση σου με τον αντρα σου που περναει δοκιμασια.

Εγω μενω μακρια απο τους γονεις μου. Η μονη βοηθεια ειναι απο την πεθερα μου. Στο πρωτο μου παιδακι πηγα για δουλεια στις 50 ημερες! Κι εγω ελεγα θα με μπερδεψει το παιδι και δε θα με θελει και διαφορα τετοια. Τιποτε απο ολα αυτα δε συνεβη. Ολα στο μυαλο μας ειναι. Οι σχεσεις μου με την πεθερα μου ειναι καλες. Οχι πως ειναι φιλη μου και τις λεω τα μυστικα μου, αλλα δεν υπαρχει λογος να μην τα παμε καλα. Πιστευω να γινομαι κατανοητη.

Εχεις το αγχος του αποχωρισμου, δε χρειαζεται να φορτωνεσαι με επιπλεον στεναχωριες. Ολα καλα θα πανε, θα το δεις Wink

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
synnefo έγραψε:καλημερα σε ολες τις μανουλες....αποφασισα να γραψω γι αυτο το θεμα γιατι ειναι κατι που με απασχολει πολυ αυτες τις μερες...νομιζω οτι ειμαι πολυ προσκολλημενη στο παιδι μου σε μια βδομαδα επιστρεφω στην δουλεια μου κ δεν μπορω και μονο στην σκεψη οτι θα τον αποχωριστω....να τονισω σ αυτο το σημειο οτι δεν τον εχω αποχοριστει ποτε πανω απο 2 ωρες.Με τον συζυγο απο την μερα που γεννησα και λιγο πριν δεν τα πηγαιναμε και τοσο καλα τωρα προσπαθουμε να βρουμε τισ ισσοροπιες και αυτο γιατι κανω εγω πολλες υποχωρησεις κ προσπαθω να μην πληγωνομαι απο αυτα που μου λεει.Τον μικρο θα τον κραταει η πεθερα που οι σχεσεις ειναι επιφανειακα καλες αλλα εχω την εντυοπωση απο αυτα που λεει και απο την συμπεριφορα της οτι ζηλευει που το παιδι ειναι συνεχεια μαζι μου κ δεν της το αφηνα απο την μερα που γεννηθηκε να τον κοιταζει κ τωρα νοιωθω οτι περιμενει την μερα που θα γυρισω στην δουλεια πως κ πως...Προσπαθω να λεω στον ευατο μου οτι παρερμηνευω τις καταστασεις και οτι ειμαι υπερβολικη στον τροπο σκεψης μου και ισως φταιει που δεν εχω κ την μαμα μου οσο κοντα θα ηθελα κ που δεν θα τον κραταει κ αυτη λιγακι λογο του οτι με τον συζυγο οι σχεσεις τους δεν ειναι πολυ καλες και ο συζυγος δεν θελει να τον κραταει η μανα μου...αλλα καθε φορα που ηρεμω τον ευατο μου κατι που θα πει ο αντρας η πεθερα μου πχ οταν ερχεται το μωρο σε μενα η πεθερα μου τον περνει κ λεει ασε την μανα σου τωρα η αμα ερχεται σε μενα κ οχι στον αντρα μου εκεινος θυμωνει αλλα δεν λεει οτι ειναι απο αυτο κ προσπαθει να βρει τροπο να τσακωθουμε νευριαζοντας με αλλα εγω δεν δινω σημασια...δεν ξερω ισως ειμαι εγω υπερβολικη αλλα φοβαμαι οτι μπορει να τον κανουν να μη με θελει μετα σκεφτομαι οτι οι σκεψεις αυτες ειναι εγωιστικες και οτι το παιδι μου δεν το εφερα στον κοσμο για να καλυψει τισ δικες μου ανασφαλειες για αγαπη αλλα για να ακολουθησει τον δικο του δρομο και να ειναι ευτιχισμενο με οποιον αυτο του το προσφερει...μηπως ειμαι εγωιστρια εχει ν οιωσει καμια ετσι οπως νοιωθω εγω?χθες το συζητησα με τον αντρα μου και μονο που δεν σφαχτηκαμε γιατι αυτος πιστευει οτι εχω προβλημα με την μανα του που δεν ειναι αληθεια απλα δεν νοιωθω τοσο ησυχη οπως θα ενοιωθα αν τον κραταγε η μανα μου που θα μπορουσα με ποιο ανεση να τις περασω αυτα που θελω για την ανατροφη του παιδιου κ να ξερω οτι θα τα τηρησει τωρα δε μπορω να ειμαι σιγουρη....πειτε μου την γνωμη σασ θα ηθελα πολυ καποιος να με καθυσηχασει γιατι εδω νοιωθω εντελως μονη...σας ευχαριστω

Το ότι σκέφτεσαι έτσι το καταλαβαίνω και το δικαιολογώ. Και εγώ όταν άφησα το πρώτο μου στην μαμά μου για να γυρίσω στην δουλειά ένιωθα πολύ χάλια, ήταν τότε 6 μηνών. Και στο δεύτερο, πήγα όταν ήταν 10 μηνών. Με είχε πιάσει στενοχώρια. Όσο για τα υπόλοιπα, ότι θα σταματήσει να σε αγαπάει, θεωρώ ότι είναι υπερβολές. Να σου πω τι με "ξένισε" περισσότερο από όσα διάβασα, το ότι ο άντρας σου δεν θέλει να το κρατάει η μαμά σου και με τον τρόπο του σε απομακρύνει από τους δικούς σου. Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό και νομίζω ότι όλα αυτά τα αρνητικά συναισθήματα που σου βγαίνουν τόσο έντονα, είναι επειδή υπάρχουν αυτά τα προβλήματα. Καλό είναι να συζητήσεις με τον άντρα σου και να του πεις ότι όπως αυτός θέλει να βλέπουν το παιδί οι δικοί του, το ίδιο θέλεις και εσύ.

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα κοπελα μου κοιτα ολες ετσι νιωθουν και γω ετσι ημουν δεν τον αφηνα ουτε δευτερολεπτο εκτος αναγκης οταν γυρισα στη δουλεια ειχα αγχος μηπως κλαιει μηπως μηπως μηπως και τον αφηνα και στη μαμα μου που ειχα ανεση. ομως ολα πηγαν καλα και μενα καλο μου εκανε γιατι ξεκολλησα λιγο και φυσικα στο παιδι που περνουσε καλα με τη γιαγια και το παππου. αυτο το κολλημα στο παιδι μονο κακο του κανει, εδω εγω σκεφτομαι πως θα τον στειλω παιδικο γιατι δεν μπορω να τον αποχωριστω. πλεον δεν εργαζομαι κα καθομαι σπιτι γιατι εχω και αλλο μωρο φαντασου κολλημα πουχω. οσο για την πεθερα σου θα βαλεις εσυ τα ορια και αυτη θα ακολουθησει. μη φανταστεις αν ηταν η μαμα σου θα σε ακουγε στα παντα απλα θα ειχες το θαρρος να της πεις κατι ή να την κατσαδιασεις που στην πεθερα ειναι πιο δυσκολο. το οτι λες οτι με τον αντρα σου ειστε καπως αυτο ειναι κακο!!!και δες να ηρεμισεις για να μην χειροτερεψουν ι σχεσεις σας. βαλε τα ορια σου σε ολους και γονεις εχουμε ολοι μας για να εχει αυτος γνωμη για τους δικους σου. ολα θα πανε τελεα και μετα θα ειναι και καλυτερα τα πραγματα, οσο για την αγαπη που λες και να σε βριζουν ολη μερα το μωρο σου θα σε αγαπαει τρελα οτι ακι να κανουν δεν γινεται να στρεψουν εναντια στη μανα του ειναι αδυνατο !!!

synnefo


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
miki2009 έγραψε:.Βρε κορίτσια συγνώμη που θα το πω αλλά αυτό με τις πεθερές είναι νομίζω αχαριστία.
Αν δεν σας καλύπτει η πεθερά πληρώστε γυναίκα να σας το κρατάει η πηγαίνετε το παιδί σε σταθμό .Σας ακούνε και μανούλες που δεν έχουν καμία βοήθεια (όπως εγώ).Μακάρι να είχα μια πεθερά να με βοηθάει .Αναγκάζομε να πληρώνω γυναίκα όταν δουλεύω . Και το πιο σημαντικό είναι ότι η γιαγιάδες λατρεύουν τα εγγόνια τους και λαχταράνε για αυτά .

apo tin pleura sou exeis dikio k esu alla nomizw oti an isoun stin thesi mou isws skeftosoun k esu san k mena

synnefo


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="giorgina"]
synnefo έγραψε:καλημερα σε ολες τις μανουλες....αποφασισα να γραψω γι αυτο το θεμα γιατι ειναι κατι που με απασχολει πολυ αυτες τις μερες...νομιζω οτι ειμαι πολυ προσκολλημενη στο παιδι μου σε μια βδομαδα επιστρεφω στην δουλεια μου κ δεν μπορω και μονο στην σκεψη οτι θα τον αποχωριστω....να τονισω σ αυτο το σημειο οτι δεν τον εχω αποχοριστει ποτε πανω απο 2 ωρες.Με τον συζυγο απο την μερα που γεννησα και λιγο πριν δεν τα πηγαιναμε και τοσο καλα τωρα προσπαθουμε να βρουμε τισ ισσοροπιες και αυτο γιατι κανω εγω πολλες υποχωρησεις κ προσπαθω να μην πληγωνομαι απο αυτα που μου λεει.Τον μικρο θα τον κραταει η πεθερα που οι σχεσεις ειναι επιφανειακα καλες αλλα εχω την εντυοπωση απο αυτα που λεει και απο την συμπεριφορα της οτι ζηλευει που το παιδι ειναι συνεχεια μαζι μου κ δεν της το αφηνα απο την μερα που γεννηθηκε να τον κοιταζει κ τωρα νοιωθω οτι περιμενει την μερα που θα γυρισω στην δουλεια πως κ πως...Προσπαθω να λεω στον ευατο μου οτι παρερμηνευω τις καταστασεις και οτι ειμαι υπερβολικη στον τροπο σκεψης μου και ισως φταιει που δεν εχω κ την μαμα μου οσο κοντα θα ηθελα κ που δεν θα τον κραταει κ αυτη λιγακι λογο του οτι με τον συζυγο οι σχεσεις τους δεν ειναι πολυ καλες και ο συζυγος δεν θελει να τον κραταει η μανα μου...αλλα καθε φορα που ηρεμω τον ευατο μου κατι που θα πει ο αντρας η πεθερα μου πχ οταν ερχεται το μωρο σε μενα η πεθερα μου τον περνει κ λεει ασε την μανα σου τωρα η αμα ερχεται σε μενα κ οχι στον αντρα μου εκεινος θυμωνει αλλα δεν λεει οτι ειναι απο αυτο κ προσπαθει να βρει τροπο να τσακωθουμε νευριαζοντας με αλλα εγω δεν δινω σημασια...δεν ξερω ισως ειμαι εγω υπερβολικη αλλα φοβαμαι οτι μπορει να τον κανουν να μη με θελει μετα σκεφτομαι οτι οι σκεψεις αυτες ειναι εγωιστικες και οτι το παιδι μου δεν το εφερα στον κοσμο για να καλυψει τισ δικες μου ανασφαλειες για αγαπη αλλα για να ακολουθησει τον δικο του δρομο και να ειναι ευτιχισμενο με οποιον αυτο του το προσφερει...μηπως ειμαι εγωιστρια εχει ν οιωσει καμια ετσι οπως νοιωθω εγω?χθες το συζητησα με τον αντρα μου και μονο που δεν σφαχτηκαμε γιατι αυτος πιστευει οτι εχω προβλημα με την μανα του που δεν ειναι αληθεια απλα δεν νοιωθω τοσο ησυχη οπως θα ενοιωθα αν τον κραταγε η μανα μου που θα μπορουσα με ποιο ανεση να τις περασω αυτα που θελω για την ανατροφη του παιδιου κ να ξερω οτι θα τα τηρησει τωρα δε μπορω να ειμαι σιγουρη....πειτε μου την γνωμη σασ θα ηθελα πολυ καποιος να με καθυσηχασει γιατι εδω νοιωθω εντελως μονη...σας ευχαριστω

Το ότι σκέφτεσαι έτσι το καταλαβαίνω και το δικαιολογώ. Και εγώ όταν άφησα το πρώτο μου στην μαμά μου για να γυρίσω στην δουλειά ένιωθα πολύ χάλια, ήταν τότε 6 μηνών. Και στο δεύτερο, πήγα όταν ήταν 10 μηνών. Με είχε πιάσει στενοχώρια. Όσο για τα υπόλοιπα, ότι θα σταματήσει να σε αγαπάει, θεωρώ ότι είναι υπερβολές. Να σου πω τι με "ξένισε" περισσότερο από όσα διάβασα, το ότι ο άντρας σου δεν θέλει να το κρατάει η μαμά σου και με τον τρόπο του σε απομακρύνει από τους δικούς σου. Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό και νομίζω ότι όλα αυτά τα αρνητικά συναισθήματα που σου βγαίνουν τόσο έντονα, είναι επειδή υπάρχουν αυτά τα προβλήματα. Καλό είναι να συζητήσεις με τον άντρα σου και να του πεις ότι όπως αυτός θέλει να βλέπουν το παιδί οι δικοί του, το ίδιο θέλεις και εσύ.[/qu

k gia mena einai kati pou me pligonei polu auto exw prospathisei na tou milisw alla einai anendotos se kapoia pragmata k to kako einai oti upostirizoun k oi dikoi tou auti tin stasi kathe fora pou vriskontai me tous dikou mou uparxei zilia apo tin meria ton petherikon k panta tha kanoun kati me to mwro gia na noiwsoun asxima oi dikoi mou k auto me stenoxwrei polu allaa o suzugos distixos den to katalavainei oso na tou to lew theorei oti ton katigoro ekeinon k tous dikou tou adika

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γιατί δε θέλει ο άντρας σου να το κρατάει η μαμά σου? μπορείτε να το κρατάνε εναλλάξ.η αδερφή μιας φίλης μου έτσι κάνει τις μισές μέρες η μαμά της τις άλλες μισές η πεθερά κι είναι όλοι ικανοποιημένη.κ εγώ δε νομίζω ότι χρειάζεται υπερβολή. κι η πεθερά σου γιαγιά είνια και το αγαπάει το εγγόνι της.εμένα η μικρή πηγαίνει παιδικό από 5 μηνών μέχρι το απόγευμα, ούτε μ'έχει ξεχάσει ούτε τίποτα. μιαχαρά χαρούμενη είναι όταν την παίρνω, μουκάνει αγκαλιές και παίζουμε μετά στο σπίτι.σκέψου ότι οι περισσότερες μαμάδες δουλέυουν(μέχρι στιγμής τουλάχιστον) και τα παιδιά μια χαρά είναι. κι εμένα η μαμά μου δούλευε και πολλές ώρες μάλιστα, δε θυμάμαι να είχα κάποιο πρόβλημα.το θέμα είναι ο ποιοτικός χρόνος που περνάς με το παιδί. μην τα σκέφτεσαι αυτά, να δεις θα σου κάνει και καλό.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οντως δεν καταλαβαινω γιατι ο αντρας σου να εχει προβλημα με τους δικους σου να κρατανε το παιδι...

Να σου πω εχεις κανει δοκιμες,δηλαδη το εχεις αφησει λιγες ωρες με τα πεθερικα και να λειψεις εσυ,να μην κακοφανει στο παιδι η ξαφνικη αλλαγη?

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Παντως σε καταλαβαινω οσο να ειναι γιατι και εμενα οι δικοι μου μενουν πολυ μακρια και δεν εχουν την δυνατοτητα να βλεπουν την μικρη πολυ συχνα!Το ειχα φοβο λοιπον οτι θα τους ξεχασει και οτι δεν θα τους θελει κτλ κτλ αλλα εκανα λαθος!Καθε καλοκαιρι την στελνω στους δικους μου και κανει διακοπες(γιατι εγω δουλευω)περναει πολυ ωραια!Τωρα επειδη ξερει πως κοντευει το πασχα ανυπομονει να παμε στους δικους μου!

Δυστυχως λιγο η πολυ αυτες οι καταστασεις υπαρχουν σε πολλες οικογενειες!Και εγω οταν την αφηνα στα πεθερικα ειχα την ανησυχια πως δεν θα την φροντιζουν οπως εγω θα ηθελα,αλλα τι να κανω που ημουν στην αναγκη τους!

Προσπαθησε να μιλησεις ηρεμα με τον αντρα σου,χωρις να επαινεις τους δικους σου και να κατηγορεις συμπεριφορες των δικων του,γιατι αυτο τα κανει χειροτερα και μετα ο αντρας σου θα εχει πατημα να μην θελει τους δικους σου!Μιλα και με την πεθερα σου με ωραιο τροπο και πες της να τηρει το προγραμμα που θελεις εσυ οσον αφορα το παιδι σου,πες της οτι αν αλλαξει κατι μετα θα αλλαξει συμπεριφορα και το παιδι!Εξηγησε της τον λογο που θελεις να τηρει καποια πραγματα!Να εισαι διπλωματισα οσο μπορεις!Αν δεις οτι δεν τηρουν τα οσα λες,βαλε τον αντρα σου να αναλαβει!Πχ αν δεις οτι του χαλανε τα ωραρια του υπνου,να εξηγησεις οτι το παιδι μετα θα χαλασει το προγραμμα του και θα εχει γκρινια και δεν θα ξερει τι του φταιει!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις