Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
58 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 58 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

vasoulasoulala


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Είμαι δυνάμει μανούλα και γενικά δε με διακατέχει κανένα μεγάλο άγχος και πανικός για την εγκυμοσύνη ή για την ανατροφή του μικρού μου... Άλλωστε είχα ενημερωθεί για τα της εγκυμοσύνης πολύ πριν μείνω έγκυος (πάντα έδειχνα μεγάλο ενδιαφέρον για τα θέματα αυτά και για τα μωράκια-παιδάκια γενικότερα), ο γιατρός μου μου λύνει κάθε απορία κι αν έχω και καμιά απορία λιγότερο... επίσημη συμβουλεύομαι το φόρουμ (ναι, αυτό εδώ!)κι ανοίγω κάποιο σχετικό βιβλίο ή ιστότοπο.
Τα μοναδικά ζητήματα που με προβλημάτισαν ήταν δύο. Το πρώτο ήταν πώς θα μάθω το παιδί μου να κάνει τσίσα στην τουαλέτα, μιας και θα είναι αγόρι(Χαζό, το ξέρω, αλλά καθένας με την τρέλα του! Ευτυχώς ο σύζυγος με καθησύχασε, διαβεβαιώνοντάς με πως θα το αναλάβει προσωπικά!!!). Το άλλο μεγάλο θέμα που με καίει είναι εκείνο της διατροφής... Από παιδί είχα 7-8 παραπανίσια κιλά, τα οποία -ναι μεν με δυσκόλευαν στο να βρω ρούχα του γούστου μου εύκολα-αλλά ποτέ δεν επιβάρυναν την υγεία μου. Κι αυτό γιατί ποτέ μα ποτέ δεν τρώγαμε ιδιαίτερα ανθυγιεινά στο πατρικό μου. Σήμερα στο δικό μου σπίτι, μαγειρεύω προσεκτικά, αλλά δε στερούμαι και τις λιχουδιές μου όταν θα τις κάνω κέφι! Το πρόβλημά μου είναι, πώς μπορώ να διδάξω στο παιδάκι μου α)να τρέφεται κατά κύριο λόγο σωστά και β)να κάνει "γουρουνιές" με μέτρο από μικρή ηλικία;;; Να σημειώσω πως έχω ακολουθήσει διατροφή με παρακολούθηση διαιτολόγου ουκ ολίγες φορές, επομένως ξέρω αρκετά πράγματα γύρω από την υγιεινή διατροφή...Απλώς θα ήθελα να μου προτείνετε, αν γνωρίζετε, κάποιες πρακτικές συμβουλές, ("τεχνικές" να τις πω; )μήπως κ αποκτήσει ο γιος μου το πολυπόθητο μέτρο, αυτό το τρένο που η μανούλα του έχασε...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! Πρακτικές συμβουλές για να μάθει το μικρό μου το "μέτρον άριστον";;; 654316

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
vasoulasoulala έγραψε: Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Είμαι δυνάμει μανούλα και γενικά δε με διακατέχει κανένα μεγάλο άγχος και πανικός για την εγκυμοσύνη ή για την ανατροφή του μικρού μου... Άλλωστε είχα ενημερωθεί για τα της εγκυμοσύνης πολύ πριν μείνω έγκυος (πάντα έδειχνα μεγάλο ενδιαφέρον για τα θέματα αυτά και για τα μωράκια-παιδάκια γενικότερα), ο γιατρός μου μου λύνει κάθε απορία κι αν έχω και καμιά απορία λιγότερο... επίσημη συμβουλεύομαι το φόρουμ (ναι, αυτό εδώ!)κι ανοίγω κάποιο σχετικό βιβλίο ή ιστότοπο.
Τα μοναδικά ζητήματα που με προβλημάτισαν ήταν δύο. Το πρώτο ήταν πώς θα μάθω το παιδί μου να κάνει τσίσα στην τουαλέτα, μιας και θα είναι αγόρι(Χαζό, το ξέρω, αλλά καθένας με την τρέλα του! Ευτυχώς ο σύζυγος με καθησύχασε, διαβεβαιώνοντάς με πως θα το αναλάβει προσωπικά!!!). Το άλλο μεγάλο θέμα που με καίει είναι εκείνο της διατροφής... Από παιδί είχα 7-8 παραπανίσια κιλά, τα οποία -ναι μεν με δυσκόλευαν στο να βρω ρούχα του γούστου μου εύκολα-αλλά ποτέ δεν επιβάρυναν την υγεία μου. Κι αυτό γιατί ποτέ μα ποτέ δεν τρώγαμε ιδιαίτερα ανθυγιεινά στο πατρικό μου. Σήμερα στο δικό μου σπίτι, μαγειρεύω προσεκτικά, αλλά δε στερούμαι και τις λιχουδιές μου όταν θα τις κάνω κέφι! Το πρόβλημά μου είναι, πώς μπορώ να διδάξω στο παιδάκι μου α)να τρέφεται κατά κύριο λόγο σωστά και β)να κάνει "γουρουνιές" με μέτρο από μικρή ηλικία;;; Να σημειώσω πως έχω ακολουθήσει διατροφή με παρακολούθηση διαιτολόγου ουκ ολίγες φορές, επομένως ξέρω αρκετά πράγματα γύρω από την υγιεινή διατροφή...Απλώς θα ήθελα να μου προτείνετε, αν γνωρίζετε, κάποιες πρακτικές συμβουλές, ("τεχνικές" να τις πω; )μήπως κ αποκτήσει ο γιος μου το πολυπόθητο μέτρο, αυτό το τρένο που η μανούλα του έχασε...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! Πρακτικές συμβουλές για να μάθει το μικρό μου το "μέτρον άριστον";;; 654316
Καλησπερα !!! Να ρωτησω κατι επειδη μπερδευτικα λιγο!!! Εισαι εγκυος η εχεις γεννησει?

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καταρχην με το καλο να ερθει το αγορακι σου. Δευτερο, ετσι οπως δεν αγχωνεσαι για τα αλλα (και πολυ καλα κανεις) δε θα επρεπε να αγχωνεσαι ουτε για αυτο!!
Αν οπως λες ακολουθεις υγιεινη διατροφη, τοτε και το παιδι σου αυτη θα μαθει. Αν δε βαζεις στο σπιτι σου σοκολατες, πατατακια, μπισκοτα και εχεις φρουτα, χυμους κλπ τοτε το παιδακι σου θα μαθει και θα τρωει τα δευτερα. Ενταξει που και που μια σοκολατα δε βλαπτει. Αυτα θα μπορει να τα "χαιρεται" από τη γιαγια, οποτε και δε θα τα στερειται, γιατι και αυτο δεν ειναι καλο, αλλα και θα ξερει απο ποιον θα τα ζηταει. Σου λεω τη γιαγια επειδη προφανως δε θα τη βλεπει συνεχεια οπως εσας τους γονεις. Μπορεις να του μιλησεις και να του εξηγεις απο μικρο πως ολα αυτα δεν του κανουν καλο. Νομιζω δε θα εχεις προβλημα. Οσο για την τουαλετα, το εχει αναλαβει ο αντρας σου οποτε οκ και απο εκει!

vasoulasoulala


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
irini24 περιμένω παιδάκι, δεν είμαι ακόμα μαμά!

vasoulasoulala


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
panta έγραψε:Καταρχην με το καλο να ερθει το αγορακι σου. Δευτερο, ετσι οπως δεν αγχωνεσαι για τα αλλα (και πολυ καλα κανεις) δε θα επρεπε να αγχωνεσαι ουτε για αυτο!!
Αν οπως λες ακολουθεις υγιεινη διατροφη, τοτε και το παιδι σου αυτη θα μαθει. Αν δε βαζεις στο σπιτι σου σοκολατες, πατατακια, μπισκοτα και εχεις φρουτα, χυμους κλπ τοτε το παιδακι σου θα μαθει και θα τρωει τα δευτερα. Ενταξει που και που μια σοκολατα δε βλαπτει. Αυτα θα μπορει να τα "χαιρεται" από τη γιαγια, οποτε και δε θα τα στερειται, γιατι και αυτο δεν ειναι καλο, αλλα και θα ξερει απο ποιον θα τα ζηταει. Σου λεω τη γιαγια επειδη προφανως δε θα τη βλεπει συνεχεια οπως εσας τους γονεις. Μπορεις να του μιλησεις και να του εξηγεις απο μικρο πως ολα αυτα δεν του κανουν καλο. Νομιζω δε θα εχεις προβλημα. Οσο για την τουαλετα, το εχει αναλαβει ο αντρας σου οποτε οκ και απο εκει!

panta Σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Νομίζω πως έχεις δίκιο... Δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας... Μήπως έχεις υπόψιν σου και τίποτα κολπάκια;; Κάπου διάβασα για το "βάζο της γουρουνιάς" pig : Έχεις στον πάγκο της κουζίνας ένα μεγάλο, γυάλινο βάζο κι αφήνεις το παιδί σου να επιλέξει 1-2 λιχουδιές εβδομαδιαίως και να τις καταναλώσει όποτε εκείνο κάνει κέφι. Εννοείται σε καμία περίπτωση πως δεν τις καταναλώνει αντί για κάποιο κύριο γεύμα.

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
vasoulasoulala έγραψε:irini24 περιμένω παιδάκι, δεν είμαι ακόμα μαμά!
Με το καλο να σου ερθει το μωρακι σου και να ειναι γερο και πολυ χαρουμενο!! Καταλαβαινω τις ανησυχιες σου και εννοειται καλο ειναι να εχουμε ενα πλανο στο μυαλο μας γιαυτα που θελουμε η οχι για τα παιδακια μας αλλα λενε οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο θεος γελαει!! Εννοω οτι θα δεις μεγαλωνοντας το ζουζουνακι σου οτι αναλογα και τον χαρακτηρα του,θα βρεις ολες τις λυσεις αβιαστα!! Γνωμη μου ειναι να το απολαυσεις και οταν ερθει αυτη η ωρα θα βλεπεις το παιδακι σου και θα ξερεις πως να φερθεις! Στο λεω γιατι εχω και εγω ενα αντρακι μικρουλι και πολλες φορες αναλογα με την συμπεριφορα του μονο αυτος μπορει αν μου δωσει "απαντησεις" !! Ξανα λεω ομως οτι ειναι η αποψη μου για να μην παρεξηγηθω! Smile

vasoulasoulala


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
irini24 έγραψε:
vasoulasoulala έγραψε:irini24 περιμένω παιδάκι, δεν είμαι ακόμα μαμά!
Με το καλο να σου ερθει το μωρακι σου και να ειναι γερο και πολυ χαρουμενο!! Καταλαβαινω τις ανησυχιες σου και εννοειται καλο ειναι να εχουμε ενα πλανο στο μυαλο μας γιαυτα που θελουμε η οχι για τα παιδακια μας αλλα λενε οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο θεος γελαει!! Εννοω οτι θα δεις μεγαλωνοντας το ζουζουνακι σου οτι αναλογα και τον χαρακτηρα του,θα βρεις ολες τις λυσεις αβιαστα!! Γνωμη μου ειναι να το απολαυσεις και οταν ερθει αυτη η ωρα θα βλεπεις το παιδακι σου και θα ξερεις πως να φερθεις! Στο λεω γιατι εχω και εγω ενα αντρακι μικρουλι και πολλες φορες αναλογα με την συμπεριφορα του μονο αυτος μπορει αν μου δωσει "απαντησεις" !! Ξανα λεω ομως οτι ειναι η αποψη μου για να μην παρεξηγηθω! Smile
Να σου πω, κι εγώ έτσι νομίζω πως θα γίνει... Κι αν ψάχνω από τώρα για λύσεις είναι γιατί -μάλλον- θέλω να έχω έτοιμο κι ένα plan b για παν ενδεχόμενο! Πρακτικές συμβουλές για να μάθει το μικρό μου το "μέτρον άριστον";;; 186566

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
vasoulasoulala έγραψε:
irini24 έγραψε:
vasoulasoulala έγραψε:irini24 περιμένω παιδάκι, δεν είμαι ακόμα μαμά!
Με το καλο να σου ερθει το μωρακι σου και να ειναι γερο και πολυ χαρουμενο!! Καταλαβαινω τις ανησυχιες σου και εννοειται καλο ειναι να εχουμε ενα πλανο στο μυαλο μας γιαυτα που θελουμε η οχι για τα παιδακια μας αλλα λενε οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο θεος γελαει!! Εννοω οτι θα δεις μεγαλωνοντας το ζουζουνακι σου οτι αναλογα και τον χαρακτηρα του,θα βρεις ολες τις λυσεις αβιαστα!! Γνωμη μου ειναι να το απολαυσεις και οταν ερθει αυτη η ωρα θα βλεπεις το παιδακι σου και θα ξερεις πως να φερθεις! Στο λεω γιατι εχω και εγω ενα αντρακι μικρουλι και πολλες φορες αναλογα με την συμπεριφορα του μονο αυτος μπορει αν μου δωσει "απαντησεις" !! Ξανα λεω ομως οτι ειναι η αποψη μου για να μην παρεξηγηθω! Smile
Να σου πω, κι εγώ έτσι νομίζω πως θα γίνει... Κι αν ψάχνω από τώρα για λύσεις είναι γιατί -μάλλον- θέλω να έχω έτοιμο κι ένα plan b για παν ενδεχόμενο! Πρακτικές συμβουλές για να μάθει το μικρό μου το "μέτρον άριστον";;; 186566
χαχαχα σωστη σε βρησκω εισαι προνοητικη αλλα ολα ξεκινανε απο το σπιτι μας.. Αν μαγειρευουμε υγιεινα και εχουμε τα φρουτα μας τα λαχανικα μας και ολα αυτα και το παιδι ετσι θα μαθει. Και μετα αντι να φαει μια σοκολατα θα φαει ενα κομματι σπιτικο κεικ με γαλα. Γιαυτο σου λεω θα βρεις τροπους.. Θα τα τρωει ολα αλλα θα ξερει οτι η μαμα εχει φαγητο στο σπιτι και δεν ζηταμε-τρωμε πχ γυρους και βρωμικα οταν εχουμε φαγακι σπιτι μας..καπως ετσι δηλαδη! Να σου πω εμενα πιο πολυ με προβληματιζουν οι τριτοι για να πω την αληθεια. Αυτοι την κανουν την ζημια.Εχουμε μια γιαγια που μοιραζει απο τωρα σοκοφρετες!!!! Και της εξηγω οτι μεχρι να φτασει 2 χρονων δεν θελω να τρωει σοκολατα σε ποσοτητσ και τετοια και μετα λεει στον μικρο "θα ερχεσαι το καλοκαιρι και θα σου δινω εγω παγωτα και σοκολατες και θα ερχεσαι μετα νσ σε παρω αγκαλια"..γιατι τωρα δεν παει!! χαχαχα!! Την αφηνω βεβαια να ονειρευεται γιατι ξερει πολυ καλα οτι σε οτι εχει να κανει με το παιδι οταν πω ΟΧΙ ειναι ΟΧΙ.

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα πω την αποψη μου λακωνικα για να ειναι ευαναγνωστη!
Πιστευω οτι για να μαθει το παιδι το μετρο πρεπει:
1) να μην απαγορευετε τιποτα στο παιδι.Τα τρωμε ολα αλλα με μετρο(πχ σε ενα παιδικο παρτυ θα πιει λιγο κοκα κολα η με νερο, οταν πινουν ολα τα παιδακια)το αναφερω αυτο γιατι μια γνωστη μου,επαθε το εξης. Ο πατερας της, της απαγορευε ρητα την κοκα κολα σαν παιδακι, ουτε να δοκιμασει δεν την αφηνε, ειχε κολλημα ο ανθρωπος τρελο, και οταν εφτασε στην εφηβεια η κοπελα εθιστηκε στην κοκα κολα και επινε 2lit. ημερισιως...και απεκτησε προβλημα στο στομαχι.
2)η περιβαλλοντικη εκπαιδευση, δηλ εσυ και ο αντρας σου να τρωτε τα παντα με μετρο ( να μην τσακιζει ο καθενας απο δυο σοκολατες, και να λετε στο παιδι " εσυ φαε δυο κομματακια γιατι δεν κανει"
3)Να του εξηγεις τα παντα σε σχεση με τη σωστη διατροφη ( πχ τρωμε φρουτα και λαχανικα γιαυτο και γιαυτο το λογο)
4)να στρεψετε το παιδι στον αθλητισμο, που θα βοηθησει πολυ τη κατασκευη του σωματος του.
Τελικα δεν ημουν και πολυ λακωνικη! Χα!
Ελπιζω να βοηθησα! Very Happy

vasoulasoulala


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
irini24 έγραψε:
vasoulasoulala έγραψε:
irini24 έγραψε:
vasoulasoulala έγραψε:irini24 περιμένω παιδάκι, δεν είμαι ακόμα μαμά!
Με το καλο να σου ερθει το μωρακι σου και να ειναι γερο και πολυ χαρουμενο!! Καταλαβαινω τις ανησυχιες σου και εννοειται καλο ειναι να εχουμε ενα πλανο στο μυαλο μας γιαυτα που θελουμε η οχι για τα παιδακια μας αλλα λενε οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο θεος γελαει!! Εννοω οτι θα δεις μεγαλωνοντας το ζουζουνακι σου οτι αναλογα και τον χαρακτηρα του,θα βρεις ολες τις λυσεις αβιαστα!! Γνωμη μου ειναι να το απολαυσεις και οταν ερθει αυτη η ωρα θα βλεπεις το παιδακι σου και θα ξερεις πως να φερθεις! Στο λεω γιατι εχω και εγω ενα αντρακι μικρουλι και πολλες φορες αναλογα με την συμπεριφορα του μονο αυτος μπορει αν μου δωσει "απαντησεις" !! Ξανα λεω ομως οτι ειναι η αποψη μου για να μην παρεξηγηθω! Smile
Να σου πω, κι εγώ έτσι νομίζω πως θα γίνει... Κι αν ψάχνω από τώρα για λύσεις είναι γιατί -μάλλον- θέλω να έχω έτοιμο κι ένα plan b για παν ενδεχόμενο! Πρακτικές συμβουλές για να μάθει το μικρό μου το "μέτρον άριστον";;; 186566
χαχαχα σωστη σε βρησκω εισαι προνοητικη αλλα ολα ξεκινανε απο το σπιτι μας.. Αν μαγειρευουμε υγιεινα και εχουμε τα φρουτα μας τα λαχανικα μας και ολα αυτα και το παιδι ετσι θα μαθει. Και μετα αντι να φαει μια σοκολατα θα φαει ενα κομματι σπιτικο κεικ με γαλα. Γιαυτο σου λεω θα βρεις τροπους.. Θα τα τρωει ολα αλλα θα ξερει οτι η μαμα εχει φαγητο στο σπιτι και δεν ζηταμε-τρωμε πχ γυρους και βρωμικα οταν εχουμε φαγακι σπιτι μας..καπως ετσι δηλαδη! Να σου πω εμενα πιο πολυ με προβληματιζουν οι τριτοι για να πω την αληθεια. Αυτοι την κανουν την ζημια.Εχουμε μια γιαγια που μοιραζει απο τωρα σοκοφρετες!!!! Και της εξηγω οτι μεχρι να φτασει 2 χρονων δεν θελω να τρωει σοκολατα σε ποσοτητσ και τετοια και μετα λεει στον μικρο "θα ερχεσαι το καλοκαιρι και θα σου δινω εγω παγωτα και σοκολατες και θα ερχεσαι μετα νσ σε παρω αγκαλια"..γιατι τωρα δεν παει!! χαχαχα!! Την αφηνω βεβαια να ονειρευεται γιατι ξερει πολυ καλα οτι σε οτι εχει να κανει με το παιδι οταν πω ΟΧΙ ειναι ΟΧΙ.
Εμείς από παππουδογιαγιάδες είμαστε μάλλον καλυμμένοι, γιατί είναι διαβητικοί κι αφενός δεν τους βρίσκονται γλυκά αφετέρου φοβούνται και για καμιά κληρονομικότητα (Εύχομαι κι ελπίζω να μην έχουμε τίποτις τέτοιο...!) ΑΛΛΑ ο μπαμπάς μας έχει σουβλατζίδικο!!! Καταλαβαίνεις;; Καταστράφηκα!!! χαχαχαχα! Δε θα του αρέσει το φαγητό;; Θα έχει την εναλλάκτική σουβλάκι στου μπαμπα!! Laughing Κάτι τέτοιες προοπτικές με κάνουν κι αγριεύομαι περί απύθμενης σαβουροφαγίας!!!

vasoulasoulala


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Elenathens έγραψε:Θα πω την αποψη μου λακωνικα για να ειναι ευαναγνωστη!
Πιστευω οτι για να μαθει το παιδι το μετρο πρεπει:
1) να μην απαγορευετε τιποτα στο παιδι.Τα τρωμε ολα αλλα με μετρο(πχ σε ενα παιδικο παρτυ θα πιει λιγο κοκα κολα η με νερο, οταν πινουν ολα τα παιδακια)το αναφερω αυτο γιατι μια γνωστη μου,επαθε το εξης. Ο πατερας της, της απαγορευε ρητα την κοκα κολα σαν παιδακι, ουτε να δοκιμασει δεν την αφηνε, ειχε κολλημα ο ανθρωπος τρελο, και οταν εφτασε στην εφηβεια η κοπελα εθιστηκε στην κοκα κολα και επινε 2lit. ημερισιως...και απεκτησε προβλημα στο στομαχι.
2)η περιβαλλοντικη εκπαιδευση, δηλ εσυ και ο αντρας σου να τρωτε τα παντα με μετρο ( να μην τσακιζει ο καθενας απο δυο σοκολατες, και να λετε στο παιδι " εσυ φαε δυο κομματακια γιατι δεν κανει"
3)Να του εξηγεις τα παντα σε σχεση με τη σωστη διατροφη ( πχ τρωμε φρουτα και λαχανικα γιαυτο και γιαυτο το λογο)
4)να στρεψετε το παιδι στον αθλητισμο, που θα βοηθησει πολυ τη κατασκευη του σωματος του.
Τελικα δεν ημουν και πολυ λακωνικη! Χα!
Ελπιζω να βοηθησα! Very Happy
Ναι σε όλα Έλενα! Και ΝΑΙ βοήθησες! Very Happy

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
vasoulasoulala έγραψε:
irini24 έγραψε:
vasoulasoulala έγραψε:
irini24 έγραψε:
vasoulasoulala έγραψε:irini24 περιμένω παιδάκι, δεν είμαι ακόμα μαμά!
Με το καλο να σου ερθει το μωρακι σου και να ειναι γερο και πολυ χαρουμενο!! Καταλαβαινω τις ανησυχιες σου και εννοειται καλο ειναι να εχουμε ενα πλανο στο μυαλο μας γιαυτα που θελουμε η οχι για τα παιδακια μας αλλα λενε οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο θεος γελαει!! Εννοω οτι θα δεις μεγαλωνοντας το ζουζουνακι σου οτι αναλογα και τον χαρακτηρα του,θα βρεις ολες τις λυσεις αβιαστα!! Γνωμη μου ειναι να το απολαυσεις και οταν ερθει αυτη η ωρα θα βλεπεις το παιδακι σου και θα ξερεις πως να φερθεις! Στο λεω γιατι εχω και εγω ενα αντρακι μικρουλι και πολλες φορες αναλογα με την συμπεριφορα του μονο αυτος μπορει αν μου δωσει "απαντησεις" !! Ξανα λεω ομως οτι ειναι η αποψη μου για να μην παρεξηγηθω! Smile
Να σου πω, κι εγώ έτσι νομίζω πως θα γίνει... Κι αν ψάχνω από τώρα για λύσεις είναι γιατί -μάλλον- θέλω να έχω έτοιμο κι ένα plan b για παν ενδεχόμενο! Πρακτικές συμβουλές για να μάθει το μικρό μου το "μέτρον άριστον";;; 186566
χαχαχα σωστη σε βρησκω εισαι προνοητικη αλλα ολα ξεκινανε απο το σπιτι μας.. Αν μαγειρευουμε υγιεινα και εχουμε τα φρουτα μας τα λαχανικα μας και ολα αυτα και το παιδι ετσι θα μαθει. Και μετα αντι να φαει μια σοκολατα θα φαει ενα κομματι σπιτικο κεικ με γαλα. Γιαυτο σου λεω θα βρεις τροπους.. Θα τα τρωει ολα αλλα θα ξερει οτι η μαμα εχει φαγητο στο σπιτι και δεν ζηταμε-τρωμε πχ γυρους και βρωμικα οταν εχουμε φαγακι σπιτι μας..καπως ετσι δηλαδη! Να σου πω εμενα πιο πολυ με προβληματιζουν οι τριτοι για να πω την αληθεια. Αυτοι την κανουν την ζημια.Εχουμε μια γιαγια που μοιραζει απο τωρα σοκοφρετες!!!! Και της εξηγω οτι μεχρι να φτασει 2 χρονων δεν θελω να τρωει σοκολατα σε ποσοτητσ και τετοια και μετα λεει στον μικρο "θα ερχεσαι το καλοκαιρι και θα σου δινω εγω παγωτα και σοκολατες και θα ερχεσαι μετα νσ σε παρω αγκαλια"..γιατι τωρα δεν παει!! χαχαχα!! Την αφηνω βεβαια να ονειρευεται γιατι ξερει πολυ καλα οτι σε οτι εχει να κανει με το παιδι οταν πω ΟΧΙ ειναι ΟΧΙ.
Εμείς από παππουδογιαγιάδες είμαστε μάλλον καλυμμένοι, γιατί είναι διαβητικοί κι αφενός δεν τους βρίσκονται γλυκά αφετέρου φοβούνται και για καμιά κληρονομικότητα (Εύχομαι κι ελπίζω να μην έχουμε τίποτις τέτοιο...!) ΑΛΛΑ ο μπαμπάς μας έχει σουβλατζίδικο!!! Καταλαβαίνεις;; Καταστράφηκα!!! χαχαχαχα! Δε θα του αρέσει το φαγητό;; Θα έχει την εναλλάκτική σουβλάκι στου μπαμπα!! Laughing Κάτι τέτοιες προοπτικές με κάνουν κι αγριεύομαι περί απύθμενης σαβουροφαγίας!!!
Καλε δεν δημοσιευονται τα μνμ μου απα πααα!!! Τεσπα!! Οντως αυτο ειναι ενα θεματακι αλλα υπαρχουν και χειροτερα... σκεψου να ειχε ζαχαροπλαστειο!!!! Πρακτικές συμβουλές για να μάθει το μικρό μου το "μέτρον άριστον";;; 215994

vasoulasoulala


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
irini24 έγραψε:
Καλε δεν δημοσιευονται τα μνμ μου απα πααα!!! Τεσπα!! Οντως αυτο ειναι ενα θεματακι αλλα υπαρχουν και χειροτερα... σκεψου να ειχε ζαχαροπλαστειο!!!! Πρακτικές συμβουλές για να μάθει το μικρό μου το "μέτρον άριστον";;; 215994

χαχαχαχαχαχαχαχαχα! Ποσό δίκιο έχεις! Μετά από αυτό που έγραψες, με τα 2 χέρια σταυρώνομαι που έχουμε απλώς σουβλακερί!! Respect

biskotaki

biskotaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα μανούλες,
Θα ηθελα να πω κ εγω την αποψη μου για το θέμα μέσα από τη προσωπική μου εμπειρια.
Εχω μια μικρούλα 18 μηνών. Επειδή κ εγώ κ ο καλος μας μπαμπακας ειχαμε ελαφρώς περισσοτερα κιλα απο το κανονικο μας, αποφασισαμε πως την μικρή δεν θα την πιέζουμε καθολου στο φαγητο (οδηγια-διαταγη κ στις γιαγιαδες), θα τρώει οσο θέλει κ οχι παραπανω απο τις κανονικές ποσοτητες κ θα δοκιμαζει απ'όλα.
Πιστεύουμε πως εμεις οι ιδιοι γονεις ειμαστε εκεινοι που φτιαχνουμε τις προτιμησεις των παιδιών μας...οσο περισσοτερες γευσεις δοκιμαζουν τοσο πιο ευκολα αποφασιζουν τι τους αρεσει...
Τηρωντας βέβαια, παντα, τις συστάσεις κ απαγορευσεις της γιατρου μας προκειμενου να αποφυγουμε τυχον αλλεργιες, μήπως κ η μικρή κληρονόμησε καποια απο μενα.
Αυτό που προσέξαμε ιδιαίτερα ειναι μετά από καθε γευμα να τρωει λιγο φρούτο κ αυτό γιατι ως γνωστόν μετα το φαγητό ο οργανισμό ζητάει γλυκο...αρα???? τι καλυτερο απο φυσικη φρουκτόζη?!?!?!
Σήμερα η μικρή μας τρωει τα πάντα, με ιδιαίτερη προτίμηση στη ντοματα τις ελιες κ τα φρούτα. Βλεπει μπανανα κ μανταρινι κ τρελαινεται...
Πολλες φορές της εχουμε δώσει γλυκο, κοματάκια σοκολάτας, κουταλιτσες απο cheesecake, γαλακτομπουρεκο, θα δεχτει να δοκιμασει λιγο αλλα στη συνεχεια θα ζητησει απο μονη της καποιο φρουτο.
Βεβαια δεν ξερω αν συνεχισουν ετσι οι προτιμησεις της γιατι ειναι αρκετα μικρή κ τα πραγματα συνέχεια αλλάζουν, αλλά το ευχομαι κ θα προσπαθησω να της το διατηρησω
Ελπιζω να βοήθησα κ να μην σας κουρασα

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Elenathens έγραψε:Θα πω την αποψη μου λακωνικα για να ειναι ευαναγνωστη!
Πιστευω οτι για να μαθει το παιδι το μετρο πρεπει:
1) να μην απαγορευετε τιποτα στο παιδι.Τα τρωμε ολα αλλα με μετρο(πχ σε ενα παιδικο παρτυ θα πιει λιγο κοκα κολα η με νερο, οταν πινουν ολα τα παιδακια)το αναφερω αυτο γιατι μια γνωστη μου,επαθε το εξης. Ο πατερας της, της απαγορευε ρητα την κοκα κολα σαν παιδακι, ουτε να δοκιμασει δεν την αφηνε, ειχε κολλημα ο ανθρωπος τρελο, και οταν εφτασε στην εφηβεια η κοπελα εθιστηκε στην κοκα κολα και επινε 2lit. ημερισιως...και απεκτησε προβλημα στο στομαχι.
2)η περιβαλλοντικη εκπαιδευση, δηλ εσυ και ο αντρας σου να τρωτε τα παντα με μετρο ( να μην τσακιζει ο καθενας απο δυο σοκολατες, και να λετε στο παιδι " εσυ φαε δυο κομματακια γιατι δεν κανει"
3)Να του εξηγεις τα παντα σε σχεση με τη σωστη διατροφη ( πχ τρωμε φρουτα και λαχανικα γιαυτο και γιαυτο το λογο)
4)να στρεψετε το παιδι στον αθλητισμο, που θα βοηθησει πολυ τη κατασκευη του σωματος του.
Τελικα δεν ημουν και πολυ λακωνικη! Χα!
Ελπιζω να βοηθησα! Very Happy

Συμφωνώ με αυτά που λες! Θέλω να προσθέσω το εξής: να μην μπουκώνουμε τα παιδιά από βρέφη. Να τα αφήνουμε να κανονίζουν την ποσότητα τροφής που θέλουν και χρειάζονται. Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, από νεογέννητα ξέρουν πολύ καλά τι έχει ανάγκη ο οργανισμός τους!

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
vasoulasoulala έγραψε: Κάπου διάβασα για το "βάζο της γουρουνιάς" pig : Έχεις στον πάγκο της κουζίνας ένα μεγάλο, γυάλινο βάζο κι αφήνεις το παιδί σου να επιλέξει 1-2 λιχουδιές εβδομαδιαίως και να τις καταναλώσει όποτε εκείνο κάνει κέφι. Εννοείται σε καμία περίπτωση πως δεν τις καταναλώνει αντί για κάποιο κύριο γεύμα.

Δεν το εχω ακουσει το βαζο που λες, αλλα για να ειμαι και ειλικρινης δε νομιζω πως θα υιοθετούσα αυτή τη μέθοδο. Πιο πολυ για τιμωρία μου κάνει παρά για διαπαιδαγωγηση. Μπορεί και να πιανει, τι να πω!

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
vasoulasoulala έγραψε:
irini24 έγραψε:
Εννοω οτι θα δεις μεγαλωνοντας το ζουζουνακι σου οτι αναλογα και τον χαρακτηρα του,θα βρεις ολες τις λυσεις αβιαστα!! Γνωμη μου ειναι να το απολαυσεις και οταν ερθει αυτη η ωρα θα βλεπεις το παιδακι σου και θα ξερεις πως να φερθεις! Στο λεω γιατι εχω και εγω ενα αντρακι μικρουλι και πολλες φορες αναλογα με την συμπεριφορα του μονο αυτος μπορει αν μου δωσει "απαντησεις" !! Ξανα λεω ομως οτι ειναι η αποψη μου για να μην παρεξηγηθω! Smile
Να σου πω, κι εγώ έτσι νομίζω πως θα γίνει... Κι αν ψάχνω από τώρα για λύσεις είναι γιατί -μάλλον- θέλω να έχω έτοιμο κι ένα plan b για παν ενδεχόμενο! Πρακτικές συμβουλές για να μάθει το μικρό μου το "μέτρον άριστον";;; 186566

Και εγω το ιδιο πιστευω! Το παιδι σε καθοδηγει τις περισσοτερες φορες στο τι θα κανεις. Μπορει να εχεις πολλες ιδεες στο μυαλο σου αλλα στην πραξη να μη πιασει καμια.
Ενταξει και ενα plan b ας υπαρχει, δεν ειναι κακο Wink
Γενικα τα μωρα αντιγραφουν συμπεριφορες των γονιων οποτε οπως σου ειπαν τα κοριτσια πιο πανω, αν εσεις ειστε εγκρατεις σε οτι αφορα τις λιχουδιες, το ιδιο θα μαθει και το παιδακι σας!

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Rinoula έγραψε:
Elenathens έγραψε:Θα πω την αποψη μου λακωνικα για να ειναι ευαναγνωστη!
Πιστευω οτι για να μαθει το παιδι το μετρο πρεπει:
1) να μην απαγορευετε τιποτα στο παιδι.Τα τρωμε ολα αλλα με μετρο(πχ σε ενα παιδικο παρτυ θα πιει λιγο κοκα κολα η με νερο, οταν πινουν ολα τα παιδακια)το αναφερω αυτο γιατι μια γνωστη μου,επαθε το εξης. Ο πατερας της, της απαγορευε ρητα την κοκα κολα σαν παιδακι, ουτε να δοκιμασει δεν την αφηνε, ειχε κολλημα ο ανθρωπος τρελο, και οταν εφτασε στην εφηβεια η κοπελα εθιστηκε στην κοκα κολα και επινε 2lit. ημερισιως...και απεκτησε προβλημα στο στομαχι.
2)η περιβαλλοντικη εκπαιδευση, δηλ εσυ και ο αντρας σου να τρωτε τα παντα με μετρο ( να μην τσακιζει ο καθενας απο δυο σοκολατες, και να λετε στο παιδι " εσυ φαε δυο κομματακια γιατι δεν κανει"
3)Να του εξηγεις τα παντα σε σχεση με τη σωστη διατροφη ( πχ τρωμε φρουτα και λαχανικα γιαυτο και γιαυτο το λογο)
4)να στρεψετε το παιδι στον αθλητισμο, που θα βοηθησει πολυ τη κατασκευη του σωματος του.
Τελικα δεν ημουν και πολυ λακωνικη! Χα!
Ελπιζω να βοηθησα! Very Happy

Συμφωνώ με αυτά που λες! Θέλω να προσθέσω το εξής: να μην μπουκώνουμε τα παιδιά από βρέφη. Να τα αφήνουμε να κανονίζουν την ποσότητα τροφής που θέλουν και χρειάζονται. Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, από νεογέννητα ξέρουν πολύ καλά τι έχει ανάγκη ο οργανισμός τους!


Συμφωνώ και με τις δυο!

Για παραδειγμα κοκα κολα και μεγαλος μου γιος: ο μπαμπας του την πινει καθε μερα, εγω ουτε να τη μυρισω (απο μικρη). Ο μικρος ηθελε να πινει και αυτος φυσικα αφου εβλεπε τον μπαμπα του. Του εξηγησα πως δεν ειναι καλο να την πινουμε και πω ο μπαμπας πολυ κακως την πινει και πως θα του ποναει η κοιλια. Μαλιστα τη λεγαμε βρωμικο νερο! Του ελεγα κοιτα εγω που πινω νερακι τι καθαρο που ειναι, δεν ειναι σαν αυτο το βρωμικο! Του εδωσα να διοκιμασει και αμεσως του λεω: ειδες που δεν ειναι νοστιμη; Ε δεν ειχε αλλη επιλογη, συμφωησε πως δεν ειναι νοστιμη και δεν ηπιε. Δε μου ζητουσε απο κει και περα να πιει. Φετος αρχισε σιγα σιγα να ζηταει που ειναι 9 χρονων και του βαζω 2-3 φορες την εβδομαδα απο 50 μλ να πιει.

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
vasoulasoulala έγραψε:
irini24 έγραψε:
Καλε δεν δημοσιευονται τα μνμ μου απα πααα!!! Τεσπα!! Οντως αυτο ειναι ενα θεματακι αλλα υπαρχουν και χειροτερα... σκεψου να ειχε ζαχαροπλαστειο!!!! Πρακτικές συμβουλές για να μάθει το μικρό μου το "μέτρον άριστον";;; 215994

χαχαχαχαχαχαχαχαχα! Ποσό δίκιο έχεις! Μετά από αυτό που έγραψες, με τα 2 χέρια σταυρώνομαι που έχουμε απλώς σουβλακερί!! Respect

χαχαχαχα!!!! Ειδες εγκυουλα οχι για να μην ανχωνεσαι τζαμπα!!!! Wink

"Elenathens έγραψε:
Θα πω την αποψη μου λακωνικα για να ειναι ευαναγνωστη!
Πιστευω οτι για να μαθει το παιδι το μετρο πρεπει:
1) να μην απαγορευετε τιποτα στο παιδι.Τα τρωμε ολα αλλα με μετρο(πχ σε ενα παιδικο παρτυ θα πιει λιγο κοκα κολα η με νερο, οταν πινουν ολα τα παιδακια)το αναφερω αυτο γιατι μια γνωστη μου,επαθε το εξης. Ο πατερας της, της απαγορευε ρητα την κοκα κολα σαν παιδακι, ουτε να δοκιμασει δεν την αφηνε, ειχε κολλημα ο ανθρωπος τρελο, και οταν εφτασε στην εφηβεια η κοπελα εθιστηκε στην κοκα κολα και επινε 2lit. ημερισιως...και απεκτησε προβλημα στο στομαχι.
2)η περιβαλλοντικη εκπαιδευση, δηλ εσυ και ο αντρας σου να τρωτε τα παντα με μετρο ( να μην τσακιζει ο καθενας απο δυο σοκολατες, και να λετε στο παιδι " εσυ φαε δυο κομματακια γιατι δεν κανει"
3)Να του εξηγεις τα παντα σε σχεση με τη σωστη διατροφη ( πχ τρωμε φρουτα και λαχανικα γιαυτο και γιαυτο το λογο)
4)να στρεψετε το παιδι στον αθλητισμο, που θα βοηθησει πολυ τη κατασκευη του σωματος του.
Τελικα δεν ημουν και πολυ λακωνικη! Χα!
Ελπιζω να βοηθησα!"

"Συμφωνώ με αυτά που λες! Θέλω να προσθέσω το εξής: να μην μπουκώνουμε τα παιδιά από βρέφη. Να τα αφήνουμε να κανονίζουν την ποσότητα τροφής που θέλουν και χρειάζονται. Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, από νεογέννητα ξέρουν πολύ καλά τι έχει ανάγκη ο οργανισμός τους!"

Συμφωνω και εγω και με τις δυο αποψεις!! Μπισκοτακι τουλαχιστον εχεις βαλει γερες διατροφικες βασεις και εχεις καθοδηγησει το παιδι σου σωστα απο κει και περα παιδακι ειναι καπου θα παρακλινει! Smile


Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις