Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
61 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 61 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

zaxaroula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΠΙΑ...ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΓΧΟΣ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ.ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΙ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 34 ΕΤΩΝ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ 25!ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΝΩΜΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! Very Happy

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
zaxaroula γεια σου! άρα είσαι μια υγιής 34άρα που προσπαθεί χαλαρά να κάνει παιδάκι από τον Αύγουστο. εντάξει όντως δεν είσαι πιτσιρίκα αλλά αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι αν έχεις ελεύθερες τακτικές επαφές για ένα περίπου χρόνο κ δεν τα καταφέρεις τότε πας να κάνεις εξετάσεις για να δεις αν κάτι φταίει. άρα εσύ είσαι ακόμη μέσα στο χρονικό περιθώριο που δίνουν οι στατιστικές για να πιάσεις μωράκι...καταλαβαίνω εν μέρει την αγωνία σου γιατί κι εγώ άργησα πολύ να πιάσω την κόρη μου...ίσως να ξεκινήσεις απλά να υπολογίζεις χονδρικά τις γόνιμες μέρες, αν έχεις σταθερό κύκλο, κ να αυξήσεις τις επαφές εκείνες τις μέρες...το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλει άγχος...

zaxaroula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σ ευχαριστω πολυ!Ετσι λεω κι εγω να κανω,απλα και λογω δουλειας δεν ειναι παντα ευκολο να εχουμε επαφες τις γονιμες μερες.Απλα ελεγα κι εγω τοσα κουφα εχω ακουσει για εγκυμοσυνες, να το αφησω στην τυχη του.Χωρις αγχος.Και μετα το ψαχνουμε.

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα σου πω την γνώμη μου .Εγώ παντρεύτηκα στα 37 και δεν άρχισα να το ψάχνω αμέσως γιατί και εγώ άκουγα ότι πρέπει να περάσει 1 χρόνος. Μέγα λάθος μου γιατί όταν αρχίσαμε να το ψάχνουμε και μέχρι να βρούμε τι φταίει πέρασε πολύτιμος χρόνος .Εγώ ευτυχώς τα κατάφερα . Πολλές όμως κοπέλες δεν τα καταφέρνουν στο τέλος γιατί περνάνε τα χρόνια . Από την προσωπική μου εμπειρία θα σου πω ότι τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και γενικά ο κόσμος μερικές φορές μας καθησυχάζουν γιατί σου λένε ότι οι γυναίκες μπορούν να κάνουν παιδιά σε μεγάλη ηλικία Δεν σου λένε όμως τι ποσοστά επιτυχίας έχεις σε αυτές τις ηλικίες (πολύ χαμηλά εγώ στα 43 ήμουν στο 14%) Η γνώμη μου είναι ότι αφού από τον Αύγουστο δεν καταφέρατε τίποτα πήγαινε στον γιατρό σου για να σου πει τι πρέπει να κάνεις

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνώ με την Μικι!
1 χρόνο μπορουν να περιμένουν οι κοπέλες μικρότερων ηλικιών απο 30..θεωρώ ότι μετά καλά ειναι να ξεκινάμε να το ψάχνουμε νωρίτερα, γιατι ακριβώς δν ξέρουμε πόσος καιρός θα περάσει να βρούμε τι φταιει!! (αν και γενικά απορω γιατί αν το θέλει η γυναίκα, ο γυναικολόγος δν την αφήνει και καλά να κάνει τις εξετάσεις που πρέπει επειδη δν πέρασε ενας χρόνος!!)
Σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελέσματα σε ότι αποφασίσεις να κάνεις!!

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ο λόγος που οι γιατροί δεν σε βάζουν στη διαδικασία να κάνεις εξετάσεις νωρίτερα από το χρόνο κ καλά κάνουν αν δεν έχουν ενδείξεις, είναι γιατί στατιστικά το να μείνεις έγκυος με ελεύθερες επαφές μέσα στο πρώτο οκτάμηνο είναι μικρές κ μέχρι τον χρόνο φτάνουν σε ένα καλό ποσοστό. Δυστυχώς δεν έχω συγκρατήσει τα στοιχεία για να σας τα παραθέσω αλλά μου είχε κάνει εντύπωση όταν το είχα διαβάσει. Όλοι γνωρίζουμε περιπτώσεις γυναικών που έμειναν με την πρώτη φορά αλλά αυτές είναι οι εξαιρέσεις. σίγουρα παίζει ρόλο οι ηλικία, κανείς δεν λέει το αντίθετο αλλά εγώ ευχαριστώ την γιατρό μου που δεν με έβαλε σε μια διαδικασία δαπανηρή κ κυρίως ψυχολογικά ψυχοφθόρα του να σκέφτομαι ότι όντως δεν πάει κάτι καλά. Ούτως ή άλλως, όταν είσαι σε μια προσπάθεια να κάνεις μωρό αγχώνεσαι από μόνος σου κάθε φορά που αποτυγχάνεις κ το επιπλέον στρες που προκαλεί η διαδικασία των εξετάσεων είναι περιττό.

Και για να κλείσω... αυτό που κατάλαβα για την zaxaroula είναι ότι είχε ένα πρόβλημα το οποίο το έλυσε και τώρα είναι γυναικολογικά υγιής και προσπαθεί χαλαρά να κάνει ένα μωρό...

αγαπη

αγαπη
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτα ειναι τα ποσοστα επιτυχιας συμφωνα με τον χρονο προσπαθειας

Xρόνος προσπάθειας Ποσοστό επιτυχίας
3 μήνες 57%
6 μήνες 72%
1 χρόνος 85%
2 χρόνια 93%

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αγαπη έγραψε:αυτα ειναι τα ποσοστα επιτυχιας συμφωνα με τον χρονο προσπαθειας

Xρόνος προσπάθειας Ποσοστό επιτυχίας
3 μήνες 57%
6 μήνες 72%
1 χρόνος 85%
2 χρόνια 93%

αγάπη αυτά τα ποσοστά ανταποκρίνονται για όλες τις ηλικίες ;
έχω την εντύπωση πως όχι.

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτα τα ποσοστά ανταποκρίνονται σε ενα υγιέστατο ζευγάρι που δν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα γονιμότητας!

Για να ξεκαθαρίσω τι ελεγα πιο πάνω.. δν είπα ότι θα συμφωνούσα με τον γιατρό μου να μου δώσει εξετάσεις από την αρχή..αλλά οχι και το αλλο ακρο!!αν εγώ πχ. είμαι ήδη εντελώς φρικαρισμένη επειδή παλεύω πόσους μήνες να κάνω παιδι και δν τα καταφέρνω και του ζητήσω να κάνουμε εξετάσεις γιατί ούτως ή αλλως το άγχος μου έχει ήδη φτάσει στα όρια του, επειδή πιστεύω ότι κάτι δν πάει καλά.. δν θα μου αρκούσε να μου πει ο γιατρός μου ότι πρέπει να προσπαθήσω για 1 ή 2 χρόνια που λενε οι στατιστικές και αν δν πετύχει το ψάχνουμε, θα ήθελα ΑΝ του ζητούσα να το ψάξουμε να μου έλεγε οκ! όχι.. περιμενε τόσο και βλέπουμε! (γιατί οι περισσότεροι γιατροί δν σου γράφουν εξετάσεις πριν τον ένα χρόνο!) πόσο μαλλον αν ήμουν και μεγαλύτερη απο 35 χρονών!

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zaxaroula
δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο, άσε να περάσουν μερικοί μήνες
Το κυριότερο είναι να μπορέσεις να ηρεμήσεις, είναι σημαντικό.
αν πάλι σε τρώει το άγχος οτι συμβαίνει κάτι και δεν μπορείς να ηρεμήσεις και αν νομίζεις πως θα σε ηρεμήσει το να ξεκινήσεις να ψάχνεις τότε ξεκίνα και προτείνω να ξεκινήσετε με ένα σπερμοδιάγραμμα.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Λεμονάκι στις Κυρ Μαρ 11, 2012 6:35 am, 2 φορές συνολικά

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λεμονάκι έγραψε:δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο, άσε να περάσουν μερικοί μήνες
Το κυριότερο είναι να μπορέσεις να ηρεμήσεις, είναι σημαντικό.
αν πάλι σε τρώει το άγχος οτι συμβαίνει κάτι και δεν μπορείς να ηρεμήσεις και αν νομίζεις πως θα σε ηρεμήσει το να ξεκινήσεις να ψάχνεις τότε ξεκίνα και προτείνω να ξεκινήσετε με ένα σπερμοδιάγραμμα.


ελπιζω να μην αναφέρεσαι σε μένα Laughing Laughing Laughing Laughing , γιατί μιλουσα γενικότερα!! Εγω ακόμη χαλαρή ειμαι!! Εδωσα χρόνο μέχρι το γαμο που θα εχει περασει και 1 χρόνος...μετα θα τα παρουμε όλα με τη σειρα ήρεμα και ωραια και οτι βγει !!

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
boubou έγραψε:
Λεμονάκι έγραψε:δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο, άσε να περάσουν μερικοί μήνες
Το κυριότερο είναι να μπορέσεις να ηρεμήσεις, είναι σημαντικό.
αν πάλι σε τρώει το άγχος οτι συμβαίνει κάτι και δεν μπορείς να ηρεμήσεις και αν νομίζεις πως θα σε ηρεμήσει το να ξεκινήσεις να ψάχνεις τότε ξεκίνα και προτείνω να ξεκινήσετε με ένα σπερμοδιάγραμμα.


ελπιζω να μην αναφέρεσαι σε μένα Laughing Laughing Laughing Laughing , γιατί μιλουσα γενικότερα!! Εγω ακόμη χαλαρή ειμαι!! Εδωσα χρόνο μέχρι το γαμο που θα εχει περασει και 1 χρόνος...μετα θα τα παρουμε όλα με τη σειρα ήρεμα και ωραια και οτι βγει !!

την γνώμη μου έγραψα !!
αυτό που πιστεύω δλδ
και δεν αναφερόμουν καθόλου σε εσένα καλέ !!
θα σε τακτοποιήσω στο άλλο θέμα εσένα
μικρή μου έλλη ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ?ΕΝΩ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? 215994
καλά έκανες και έδωσες χρόνο στον εαυτό σου, εσύ ξέρεις καλύτερα το πως νιώθεις ! αν με ρωτάς όμως το ίδιο θα σου έλεγα και εσένα.

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Από ότι ξέρω και διορθώστε αν κάνω λάθος γεννιόμαστε με έναν αριθμό ωαρίων τα οποία ωάρια με τα χρόνια γερνάνε και δεν είναι τόσο καλής ποιότητας . Για αυτό και οι γιατροί λένε ότι η καλύτερη ηλικία για να γίνει μια γυναίκα μάνα είναι πριν τα 30.
Τι κερδίζετε αν το ψάξετε λίγο πιο νωρίς? Πιο πολλά και καλής ποιότητας ωάρια. Δεν λέω ότι η κοπέλα έχει σίγουρα κάποιο πρόβλημα και το απεύχομαι αλλά σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα να έχει τον χρόνο να το ψάξει.

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
boubou έγραψε:
Λεμονάκι έγραψε:δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο, άσε να περάσουν μερικοί μήνες
Το κυριότερο είναι να μπορέσεις να ηρεμήσεις, είναι σημαντικό.
αν πάλι σε τρώει το άγχος οτι συμβαίνει κάτι και δεν μπορείς να ηρεμήσεις και αν νομίζεις πως θα σε ηρεμήσει το να ξεκινήσεις να ψάχνεις τότε ξεκίνα και προτείνω να ξεκινήσετε με ένα σπερμοδιάγραμμα.


ελπιζω να μην αναφέρεσαι σε μένα Laughing Laughing Laughing Laughing , γιατί μιλουσα γενικότερα!! Εγω ακόμη χαλαρή ειμαι!! Εδωσα χρόνο μέχρι το γαμο που θα εχει περασει και 1 χρόνος...μετα θα τα παρουμε όλα με τη σειρα ήρεμα και ωραια και οτι βγει !!


Εννοείτε ότι στην δική σου περίπτωση ούτε που θα σκεφτόμουν για μωρό.(Εγώ τρομάρα μου στα 37 έπαιρνα αντιληπτικά για να μην πάω στην εκκλησία τριπλή όπως έλεγα) Θα απολάμβανα τον γάμο μου και στο γαμήλιο ταξίδι θα του έδινα να καταλάβει. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ?ΕΝΩ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? 215994 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ?ΕΝΩ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? 215994 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ?ΕΝΩ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? 215994

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
προσωπικά στο 6ο μήνα προσπαθειών ξεκίνησα σιγά σιγά να ψάχνω γιατί κάτι μέσα μου, μου έλεγε πως κάτι δεν πάει καλά, τότε ήμουν 28 και τώρα έχω κλείσει τα 30
προσπαθώ ακόμα.

Ζαχαρούλα σου εύχομαι όποια απόφαση και να πάρεις να είναι η σωστή !


boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαχαχ ναι ε? μπα, εγώ προτιμώ να πάω τριπλή και ας χασω το γαμήλιο ταξίδι!! ειναι να μη χτυπησει το ατιμο το βιολογικο ρολοι!!μετά ολα τα αλλα μπαινουν σε δευτερεύοντα ρόλο!! Laughing Laughing

BIKY

BIKY
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ζαχαρουλα μου γεια σου I love you ειμαι η βικυ και εχω ενα παιδακι 2 ετων.εμεινα εγκυος χωρις κανενα προβλημα απο την τριτη ελευθερη επαφη με τον αντρα μου,και τωρα που το σκεφτομαι ξερω και το λογο, γιατι δεν καρφιτσωσα στο μυαλο μου' τωρα πρεπει να κανω παιδι' εδω και περιπου 6 μηνες που εχω πει τωρα ας κανουμε αλλο ενα παιδακι προσπαθουμε και τιποτα,πηγα στο γιατρο μου και μου ειπε οτι εχω εναν μικρο πολυποδα στη μητρα και πριν 15 μερες τον αφαιρεσα.καιτωρα ξεκινησαμε παλι προσπαθειες και θα δουμε.στα λεω ολα αυτα θελοντας να σου πω 1ο μην αγχωνεσαι ολα θα γινουν και 2ο να πας στο γιατρο σου να βεβαιωθεις οτι ολα ειναι μια χαρα οταν βεβαιωθεις θα εισαι και συ καλυτερα. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ?ΕΝΩ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? 654316

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω πιστευω οτι το θεμα της συλληψης, δεν ειναι θεμα τυχης!
Μπορεις να συλλαβεις 1-2 μερες τον μηνα(γονιμες, ααααντε και λιγο πιο νωρις αν ξεμεινει κανενα σπερματο@@@@ριο στις σαλπιγγες) , αρα ειναι απλα μαθηματικα!
Τις υπολοιπες μερες απλα δεν συλλαμβανεις οσες ελευθερες επαφες και να εχετε!
Θεωρω οτι αν περασουν 8 μηνες και δεν εχει "τυχει" (ενω κανει στοχευμενες προσπαθειες) να συλλαβει ενα ζευγαρι, καλο θα ηταν δειλα δειλα να κανει καποιες κινησεις προληπτικα.
Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα.
Ευχομαι συντομα να κρατατε το μωρακι στα χερια σας!

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα ευχομαι συντομα να μεινεις εγκυουλα και να ηρεμισεις και γω θα αγχωνομουνλογικο ειναι αν το θελεις και πολυ και αν ακους αλλους να μενουν με τη μια. απλα μιλα με το γιατρο σου και εξηγησε του πως νιωθεις και οτι καλο θα ηταν να το ψαξεις λιγο απλα για αν ηρεμισεις εσυ. βεβαια οσο εισαι αγχωμενη δυσκολο να μεινεις εγω οσο ειχα αγχος δεν... οταν ειπα τελος δεν ξαναασχολουμαι με το θεμα εμεινα αμεσως. οσο για τις γονιμες μην τις ψαχνεις γιατι εγω εμεινα μερες που δεν τις υπολογιζα για γονιμε ςοπως και η κουμπαρα μου και θεωρουσα οτι τις υπολογιζα σωστα. ξανε ελευθερα χωρις αγχος και συντομα θα ερθει

sousourada

sousourada
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπερα κ απο εμενα, κ εμεις προσπαθουμε εδω κ 3 μηνες περιπου κ δεν εχω μεινει ακομα.
τι εξετασεις κανεις οταν βλεπεις οτι δε μενεις εγκυος? κανει κ ο αντρας ή μονο η γυναικα?
προσφατα εκανα ενδοκολπικο υπερηχο επειδη για καποιο παλιο μου προβλημα τον κανω καθε 6 μηνο κ ειναι ολα καλα.
περιμενα παντως οτι ηταν πολυ πιο ευκολο να μεινει μια γυναικα εγκυος οταν δεν υπαρχουν προβληματα.
επισης να ρωτησω επειδη αλλα ακουω κ αλλα διαβαζω ειναι πιο πιθανο να μεινεις εγκυος αν την περιοδο της ωορρηξιας εχεις καθημερινη επαφη ή πρεπει να εχεις επαφες ανα 2-3 ημερες?
ειναι παντως ψυχοφθορο απο εκει που περιμενα πως κ πως να αδιαθετησω καθε μηνα τοσα χρονια κ τωρα να μη θελω να μου ερθει περιοδος κ τσουπ να ερχεται.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sousourada έγραψε:καλησπερα κ απο εμενα, κ εμεις προσπαθουμε εδω κ 3 μηνες περιπου κ δεν εχω μεινει ακομα.
τι εξετασεις κανεις οταν βλεπεις οτι δε μενεις εγκυος? κανει κ ο αντρας ή μονο η γυναικα?
προσφατα εκανα ενδοκολπικο υπερηχο επειδη για καποιο παλιο μου προβλημα τον κανω καθε 6 μηνο κ ειναι ολα καλα.
περιμενα παντως οτι ηταν πολυ πιο ευκολο να μεινει μια γυναικα εγκυος οταν δεν υπαρχουν προβληματα.
επισης να ρωτησω επειδη αλλα ακουω κ αλλα διαβαζω ειναι πιο πιθανο να μεινεις εγκυος αν την περιοδο της ωορρηξιας εχεις καθημερινη επαφη ή πρεπει να εχεις επαφες ανα 2-3 ημερες?
ειναι παντως ψυχοφθορο απο εκει που περιμενα πως κ πως να αδιαθετησω καθε μηνα τοσα χρονια κ τωρα να μη θελω να μου ερθει περιοδος κ τσουπ να ερχεται.

καλησπερα

οι εξετασεις που κανει ενα ζευγαρι αρχικα- ειναι για τον αντρα το σπερμοδιάγραμμα (για να φανει η ποσοτητα/ποιοτητα/κινητικοτητα του σπερματος), και για την γυναικα η υστεροσαλπιγγογραφια ( για να δουμε αν ειναι 'ανοιχτες' οι σάλπιγγες όπως πρεπει για να φτανει το σπερμα στα ωαρια που ειναι εκει σκαλωμενα -υποθετικα μιλώντας).

εγω ειχα σχεδον 3 χρονια ακαρπες προσπάθειες μεχρι που ξεκινησαμε να το ψαχνουμε.


οσον αφορα το αλλο ερωτημα θα απαντησω με βαση αυτο που μας ελεγε ο εξωσωματικος μας- το πιο 'καλο' και δυνατο σπέρμα ειναι εκεινο των 3 ημερων.
οταν ηταν να δωσει ο αντρας μου σπερμα για την γονιμοποιηση του ελεγε ο γιατρος να εχει 3 μερες αποχη για να ειναι το καλυτερο δυνατο ποιοτικα.

bebaki!!!

bebaki!!!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Πιστευω οτι δειλα δειλα πρεπει να αρχισεις να κανεις καποιες πρωτες εξετασεις.

για σενα:ενα παπ,μια καλλιεργεια κολπικου και τραχηλικου υγρου,ορμονικες οπωσδηποτε και εναν υπερηχο.

για το συζυγο:ενα σπερμοδιαγραμμα και μια καλλιεργεια σπερματος

Οσο μεγαλωνουμε ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα και καλο θα ηταν να τα κοιταξεις ολα αυτα σιγα σιγα και χωρις αγχος,απλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα!!Καταρχήν μην αγχώνεσε και βάλε σε μια σειρά αυτα που εχεις να κάνεις!Λοιπόν εγω προσπαθούσα γύρω στα 2 χρόνια χωρίς αποτέλεσμα.Εχω αλλάξει πολλούς γιατρούς πήρα πολλές γνώμες σωστές και λανθασμένες και επιτέλους έβαλα τα πράγματα σε μια σειρά!
Καταρχήν βρες εναν ΣΩΣΤΟ γιατρό!!!Επειτα κάντε ενα σπερμοδιάγραμμα ο άντρας σου και εσυ εννοείτε κολπικό υπέρηχο και τεστ ΠΑΠ και ορμονικό έλεγχο!Αν είναι αυτα καλά θα σας δώσει οδηγίες ο γιατρός σου!

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις