Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 5:41 am

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Προσωπικά θεωρώ τουλάχιστον ανηθικό να παραπονιέσαι για την δουλειά σου στον εργοδότη σου με αυτό τον τρόπο όταν εμπλέκεται στηνμέση ένα παιδάκι!Κάτι τέτοια άτομα έπρεπε να δουλεύουν στον ιδιωτικό τομένα για 300Ε και όχι 3 φορές την βδομάδα μόνο για να εκτιμήσουν την κατάσταση.

27Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 5:50 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Carrie έγραψε:Προσωπικά θεωρώ τουλάχιστον ανηθικό να παραπονιέσαι για την δουλειά σου στον εργοδότη σου με αυτό τον τρόπο όταν εμπλέκεται στηνμέση ένα παιδάκι!Κάτι τέτοια άτομα έπρεπε να δουλεύουν στον ιδιωτικό τομένα για 300Ε και όχι 3 φορές την βδομάδα μόνο για να εκτιμήσουν την κατάσταση.

Carrie μου τωρα που θα γεννησω, θα παω τον μεγαλο μου στον παιδικο ετσι κι αλλιως, οποτε θα την απαλλάξουμε από την περιττη κουραση κι εγω θα ειμαι πιο ησυχη ξεροντας οτι θα πηγαινει εκει καθε μερα, όχι 3 φορες την εβδομαδα. Τώρα για τη μικρή μου που δε θα περπατάει για ένα χ χρονικο διάστημα, ελπίζω να βρω κάποια άλλη κοπέλα, τί να πω....

28Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 5:52 am

φωτεινουλης

φωτεινουλης
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ειναι ασχημο να ακους τον αλλο να παραπονιεται που προσεχει το παιδι σου και οτι κουραζεται και και...δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι φτιαγμενοι για ολες τις δουλειες.σιγουρα προσεχει το παιδακι σου και το νοιαζεται αλλα μαλλον το βλεπει πιο πολυ σαν αγγαρια.το κυριοτερο ομως ειναι εσυ πως αισθανεσαι.αν νιωθεις οτι δεν σε καλυπτει ετσι οπως εσυ θελεις και αισθανεσαι ανετα ψαξτο.οσο για τα χρηματα νομιζω οτι αυτη τη περιοδο θα βρεις κοπελα και με λιγα χρηματα.δεν ειναι τοσο μεγαλες οι απαιτησεις.ολοι κανουν υποχωρησεις.και εγω αν θα μπορουσα να την ξανακανω αυτη την δουλεια που δυστυχως τωρα δεν μπορω θα την εκανα και με πολυ λιγοτερα χρηματα!

29Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 5:56 am

φωτεινουλης

φωτεινουλης
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλε δεν σας προλαβαινω!!!γραφετε γρηγορα!!!οσο γιαυτο για τον ιδιωτικο τομεα συμφωνω.επειδη τωρα δουλευω σε ιδιωτικη επιχειρηση ημιαπασχοληση με χρηματα το τιποτα και μου φευγει ο κ..ος γιαυτο ειπα οτι ειπα!!

30Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 6:01 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ούτε εμένα θα μου άρεσε να απασχολώ μια κοπέλα χωρίς να την πληρώνω ανάλογα με αυτό που προσφέρει. Θεωρώ όμως ότι μια τετοια περιοδο κρισης, οι αμοιβες των παιδικών σταθμων είναι ένα κριτηριο (φυσικα η babysitter επειδη απασχολειται αποκλειστικα, δικαιουται να παιρνει παραπάνω, εξαρτάται όμως και από το ΠΟΣΟ και ΠΩΣ απασχολεί το παιδί).
Δε θα πω ψεμματα ότι πειραζομαι οταν παει βολτα το μικρο μου, και διαμαρτυρεται, εγω οταν δεν ειχα αυτην την τεραστια κοιλια, ήταν η πιο ευχαριστη ενασχοληση με το γιο μου να τον πηγαινω στο παρκο, αλλα εγω ειμαι μαμα...
Ευχαριστω κοριτσια, με βοηθησε πολυ ν΄ακουσω τη γνωμη σας... Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 417472

31Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 6:09 am

Efita

Efita
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Toutounaki καταλαβαίνω ότι στις μέρες μας, με την οικονομική μας κατάσταση και όλα αυτά το θέμα babysitter καίει. Εγώ σταμάτησα την δουλειά μου για να κρατήσω τις μικρές μου, περιμένω κάνα χρόνο ακόμη να πάει και η μικρή παιδικό και ειλικρινά δεν ξέρω αν θα βρω δουλειά και κάτω από ποιές συνθήκες. Είναι δύσκολο να βρεις άνθρωπο εμπιστοσύνης για το παιδί σου, είναι δύσκολο να βρεις τα χρήματα, είναι και δύσκολο και να σταματήσεις να δουλεύεις. Στην περίπτωσή σου όμως πιστεύω ότι αν κάποιος εκμεταλλεύεται τον άλλο, σίγουρα δεν είσαι εσύ. Τι θα πει ενίοτε αλλάζει το παιδί; Δεν είναι κομμάτι της δουλειάς της αυτό; Μπορεί το μωρό να περιμένει 8 ώρες τους γονείς του να γυρίσουν από την δουλειά για να το αλλάξουν; Και εγώ, αν μου παραπονιόταν όλη την ώρα πόσο πολύ κουράζεται, θα άρχιζα να αναρωτιέμαι κατά πόσον ασχολείται με το παιδί, παίζει κλπ ή δεν κάνει τίποτα για να μην κουραστεί. Το θέμα του πρωινού-μεσημεριανού προτιμώ να μην το σχολιάσω...

32Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 6:19 am

zetoyla

zetoyla
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγώ μενω σε νησί και διαβάζω που λετε για 2,5 ευρώ την ωρα και τραβαω τα μαλλιά μου οταν εδώ μας παιρνουν 5 ναι πεντε ευρώ την ώρα και αν ειναι μονιμη αντε να παρει 4,5

33Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 6:43 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MaNTaRiNi έγραψε:Μανούλες θέλω τη βοήθεια σας. Οι καιροί δυστυχώς είναι δύσκολοι και επειδή έχουν αλλάξει πολλά πράγματα όσο αφορά των μισθών των babysitter θέλω τη γνώμη σας. Μου έγινε πρόταση να προσέχω ένα κοριτσάκι 12 μηνών για 6 μέρες την εβδομάδα 09:00-15:00. Η μητέρα μου ζήτησε να μαγειρεύω το φαγητό του μωρού όταν εκείνη δεν θα προλαβαίνει και ίσως να σιδερώνω και τα ρουχαλάκια του παιδιού. Πόσα πιστεύεται ότι πρέπει να ζητήσω σαν μισθό; όταν τη ρώτησα να μου πει εκείνη πόσα διαθέτει επέμενε να της πω εγώ πρώτη τι μισθό θέλω και ανάλογα να τα βρούμε μετά. Για πείτε τη γνώμη σας..
ΧΜ ΟΝΤΩΣ ΛΙΓΑ ΜΟΥ ΦΕΝΟΝΤΑΙ Κ ΜΕΝΑ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΚΡΑΤΣΟΥΣΕ ΔΥΔΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΣ 7 ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 15.00 Κ ΤΗΣ ΕΔΙΝΕ ΜΟΝΟ 500 Ε Κ ΠΟΛΛΕΣ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΣΑΒ/ΡΙΑΚΟ Κ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΕ Κ ΑΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΩΡΕΣ Κ ΠΑΛΙ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΕΣΥ ΒΛΕΠΟΝΤΑ Κ ΚΑΝΟΝΤΑΣ

34Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 6:58 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toutounaki καλα ειναι τα χρηματα που εδινες.Part time δουλευε η κοπελα ποσα ηθελε δλδ? Επισης ως τι τα ηθελε? Σαν απλη συνοδος μου ακουστηκε...Και γω θα προτιμουσα τον βρεφονηπιακο στην θεση σου.

35Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 8:41 am

τατιανα

τατιανα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αν κρίνω απο την αμοιβή που επερνα εγω κατα καιρούς σαν μπειμπισιτερ τότε δίνεις κ πολλά!!
Τελευταία φορα πριν 1,5 χρόνο προσεχα 3διμα Μονή μου τα εξανα μπάνιο τα ταιζα (τις περισσότερες φορές έφτιαχνα εγω τρεχαμε φρουτοκρεμα κτλ) φυσικά τα άλλαζαν κ τους έφτιαχνα γάλα κ τους εβαζα για ύπνο.
Πήγαινα μαζί της για τα εμβόλια στην θάλασσα κτλ κ κάποιες φορές τα επερνα κ απο τον παιδικό!
Όλα αυτα για 5 την ώρα.. Θεωρούσα ότι ήταν λίγα αλλα δεν παραπονέθηκα ποτε γιατί τα αγάπησα τα παιδάκια κ με την Μαμα είχα άψογες σχέσεις κ ακόμα μιλάμε κ τα βλέπω!

36Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 11:46 am

MaNTaRiNi

MaNTaRiNi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
totounaki είναι κρίμα να υπάρχουν τέτοια άτομα και να βγαίνουν έτσι οι "βρώμες" για τις babysitter! Εγώ κάνω αμάν να μας αφήσουν το αυτοκίνητο για να πάμε στο πάρκο. Ξεσκάνε και τα παιδιά και περνάνε δημιουργικά τις ώρες τους από το να είμαστε κλεισμένοι σε ένα σπίτι. Άσε που αρχίζει και η γκρίνια έτσι. Τα φαγητά όπως κρέμες γάλατα αυγά και όλα τα συναφή τα ετοιμάζω εγώ εκτός από το μεσημεριανό που συνήθως το έχει ετοιμάσει η μαμά ή αν όχι το έχει ξεκινήσει εκείνη και το τελειώνω εγώ. Κάνω και τα τρία μπάνιο κάθε βράδυ και τα κοιμίζω. Η μαμά όταν έρθει σπίτι τα βρίσκει όλα τακτοποιημένα και καθαρά γιατί έχω φροντίσει εγώ γι αυτό.
Τι πάει να πει ότι δεν αλλάζει την πάνα στο παιδί; απορώ... δεν της βρωμάει;;
Τώρα σχετικά με το φαγητό που της δίνεις μου φαίνεται και αυτό υπερβολικό. Και μένα μου λέει η μαμά φτιάξε καφέ, τοστ, φάε κέικ ή ότι άλλο θέλω αλλά το νιώθω λίγο κάπως οπότε φροντίζω να έχω από το σπίτι μου έτοιμο κολατσιό και τρώω μαζί με τα παιδιά. Μπορεί να φάω κάτι που περίσσεψε από τα παιδιά γιατί λυπάμαι να το πετάξω αλλά ποτέ δεν άνοιξα το ψυγείο να πάρω ότι μου καπνίσει.
Νομίζω ότι πρέπει να ψάξεις για άλλο άτομο. Είναι κρίμα να κακοπερνάει το παιδί σου επειδή η κοπέλα κουράζεται στο πάρκο, τι άλλο θα ακούσουμε!

http://mantarini-pounds.blogspot.com

37Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 11:51 am

MaNTaRiNi

MaNTaRiNi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
marinaki <3 <3 έγραψε:
MaNTaRiNi έγραψε:Μανούλες θέλω τη βοήθεια σας. Οι καιροί δυστυχώς είναι δύσκολοι και επειδή έχουν αλλάξει πολλά πράγματα όσο αφορά των μισθών των babysitter θέλω τη γνώμη σας. Μου έγινε πρόταση να προσέχω ένα κοριτσάκι 12 μηνών για 6 μέρες την εβδομάδα 09:00-15:00. Η μητέρα μου ζήτησε να μαγειρεύω το φαγητό του μωρού όταν εκείνη δεν θα προλαβαίνει και ίσως να σιδερώνω και τα ρουχαλάκια του παιδιού. Πόσα πιστεύεται ότι πρέπει να ζητήσω σαν μισθό; όταν τη ρώτησα να μου πει εκείνη πόσα διαθέτει επέμενε να της πω εγώ πρώτη τι μισθό θέλω και ανάλογα να τα βρούμε μετά. Για πείτε τη γνώμη σας..
ΧΜ ΟΝΤΩΣ ΛΙΓΑ ΜΟΥ ΦΕΝΟΝΤΑΙ Κ ΜΕΝΑ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΚΡΑΤΣΟΥΣΕ ΔΥΔΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΣ 7 ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 15.00 Κ ΤΗΣ ΕΔΙΝΕ ΜΟΝΟ 500 Ε Κ ΠΟΛΛΕΣ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΣΑΒ/ΡΙΑΚΟ Κ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΕ Κ ΑΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΩΡΕΣ Κ ΠΑΛΙ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΕΣΥ ΒΛΕΠΟΝΤΑ Κ ΚΑΝΟΝΤΑΣ

Μαρινάκι μου αυτό το ερώτημα ήταν καιρό πριν. Τελικά η κυρία αυτή ενώ είχαμε συμφωνήσει στην πορεία έμαθα ότι πήρε άλλη κοπέλα αλλοδαπή και εμένα ούτε καν με ειδοποίησε! και έμεινα εγώ να την περιμένω. Μόλις όμως βρήκα τα παιδάκια που προσέχω και το έμαθε έσκασε από το κακό της γιατί ζητούσε έμπειρη βρεφονηπιοκόμο για τη μικρή της και ξέπεσε στην ξένη. Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω τίποτα με τις ξένες κοπέλες αλλά η συγκεκριμένη μαμά μου τόνιζε έντονα ότι δεν θέλει ποτέ να βάλει ξένη γυναίκα στο σπίτι της παρά μια έμπειρη κοπέλα βρεφονηπιοκόμος!! Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 679259 Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 679259
Κάθε εμπόδιο για καλό λένε και εμένα μου βγήκε σε καλό!

http://mantarini-pounds.blogspot.com

38Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 1:27 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MaNTaRiNi να σε ρωτησω κατι θελω, μπορεις να μου πεις ποσο περιπου θα μου ζητουσε μια κοπελα βρεφονηπιοκομος για λιγες ωρες? Περιστασιακα δλδ. Ψαχνουμε με τον αντρα μου να μας κραταει τα παιδια που και που για να βγουμε ή οταν χρειαζομαι βοηθεια τις μερες που μπορει να λειπει εκτος Αθηνων. Δεν γνωριζω αμοιβες και δεν γνωριζω αν ερχονται να εργαστουν περιστασιακα. Σε ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση Smile

39Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 1:31 pm

MaNTaRiNi

MaNTaRiNi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:MaNTaRiNi να σε ρωτησω κατι θελω, μπορεις να μου πεις ποσο περιπου θα μου ζητουσε μια κοπελα βρεφονηπιοκομος για λιγες ωρες? Περιστασιακα δλδ. Ψαχνουμε με τον αντρα μου να μας κραταει τα παιδια που και που για να βγουμε ή οταν χρειαζομαι βοηθεια τις μερες που μπορει να λειπει εκτος Αθηνων. Δεν γνωριζω αμοιβες και δεν γνωριζω αν ερχονται να εργαστουν περιστασιακα. Σε ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση Smile

Σίγουρα υπάρχουν κοπέλες που θέλουν να δουλέψουν περιστασιακά είτε γιατί έχουν την σχολή οπότε ψάχνουν για λίγες ώρες. Υπάρχουν όμως και οι άλλες κοπέλες που θα δεχτούν να δουλέψουν περιστασιακά γιατί εσύ μπορεί να μείνεις ευχαριστημένη οπότε να της προτείνεις κάπου αλλού και να βρουν δουλίτσα καθημερινή. Wink Συνήθως στο περιστασιακό πληρώνονται με την ώρα αλλά αν είναι στάνταρ οι ώρες και οι μέρες μπορείτε να τα βρείτε με το μήνα. Από 4-5 ευρώ την ώρα νομίζω ότι είναι καλά. Βέβαια σε αυτή την τιμή εννοείται η δημιουργική απασχόληση του παιδιού και όχι απλά φύλαξη.

http://mantarini-pounds.blogspot.com

40Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 1:37 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MaNTaRiNi έγραψε:
litsakos έγραψε:MaNTaRiNi να σε ρωτησω κατι θελω, μπορεις να μου πεις ποσο περιπου θα μου ζητουσε μια κοπελα βρεφονηπιοκομος για λιγες ωρες? Περιστασιακα δλδ. Ψαχνουμε με τον αντρα μου να μας κραταει τα παιδια που και που για να βγουμε ή οταν χρειαζομαι βοηθεια τις μερες που μπορει να λειπει εκτος Αθηνων. Δεν γνωριζω αμοιβες και δεν γνωριζω αν ερχονται να εργαστουν περιστασιακα. Σε ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση Smile

Σίγουρα υπάρχουν κοπέλες που θέλουν να δουλέψουν περιστασιακά είτε γιατί έχουν την σχολή οπότε ψάχνουν για λίγες ώρες. Υπάρχουν όμως και οι άλλες κοπέλες που θα δεχτούν να δουλέψουν περιστασιακά γιατί εσύ μπορεί να μείνεις ευχαριστημένη οπότε να της προτείνεις κάπου αλλού και να βρουν δουλίτσα καθημερινή. Wink Συνήθως στο περιστασιακό πληρώνονται με την ώρα αλλά αν είναι στάνταρ οι ώρες και οι μέρες μπορείτε να τα βρείτε με το μήνα. Από 4-5 ευρώ την ώρα νομίζω ότι είναι καλά. Βέβαια σε αυτή την τιμή εννοείται η δημιουργική απασχόληση του παιδιού και όχι απλά φύλαξη.

Ευχαριστω Smile το επομενο που θα ρωταγα ηταν η δημ.απασχοληση.
Να επικοινωνησω μαζι σου οταν χρειαστω κατι τετοιο? Μηπως μπορεις εσυ ή εχεις να μου συστησεις καποια κοπελα? Δυστυχως στον κυκλο μου εχω μονο μια προταση και δεν ειμαι ευχαριστημενη.

41Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 1:41 pm

MaNTaRiNi

MaNTaRiNi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δυστυχώς litsakos μένω σε νησί και δεν έχω κάποια γνωστή για να μπορέσω να σε εξυπηρετήσω. Αν έχεις όμως επαφή με κάποιο παιδικό σταθμό όλο και κάποια κοπέλα θα κάνει την πρακτική της που θα ενδιαφέρεται. Επίσης αν έχεις facebook μπορείς να γράψεις την αγγελία σου εδώ https://www.facebook.com/groups/paid.tei/ που είναι παιδαγωγοί προσχολικής ηλικίας σίγουρα θα βρεις ανταπόκριση.

http://mantarini-pounds.blogspot.com

42Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 1:44 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MaNTaRiNi έγραψε:Δυστυχώς litsakos μένω σε νησί και δεν έχω κάποια γνωστή για να μπορέσω να σε εξυπηρετήσω. Αν έχεις όμως επαφή με κάποιο παιδικό σταθμό όλο και κάποια κοπέλα θα κάνει την πρακτική της που θα ενδιαφέρεται. Επίσης αν έχεις facebook μπορείς να γράψεις την αγγελία σου εδώ https://www.facebook.com/groups/paid.tei/ που είναι παιδαγωγοί προσχολικής ηλικίας σίγουρα θα βρεις ανταπόκριση.

Σε ευχαριστω ξανα Smile θα δω το γκρουπ που εβαλες, να σαι καλα. Smile

43Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 1:47 pm

MaNTaRiNi

MaNTaRiNi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλό βράδυ litsakos! Χαρά μου που σε βοήθησα! Μακάρι να βρεθεί κάποια κοπέλα! Very Happy

http://mantarini-pounds.blogspot.com

44Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 10:43 pm

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ-πολύ για το feedback με βοηθάτε πολύ.
MaNTaRiNi θα κοιταξω κι εγω το link που πρότεινες κι ελπίζω, να βρω κάποια λύση για τη μικρή μου μέχρι να φτάσει κι αυτη σε ηλικία παιδικού γιατί δε με βλέπω να συνεχίζω τη συνεργασία μου με την συγκεκριμένη κοπέλα, αφου κουράζεται τόσο...πολύ και στο κάτω-κάτω ίσως βρω μια κοπέλα που αν μη τί άλλο να έχει μητρική γλώσσα τα ελληνικά και να μιλάει σωστά στο παιδί που τωρα μαθαίνει να χειρίζεται το λόγο...
Καλημέρα σε όλες!

45Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Τετ Ιουν 13, 2012 11:09 pm

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ που δεν έχω φβ α δω πως θα βγάλω άκρη... Rolling Eyes Rolling Eyes

46Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Σαβ Ιουλ 28, 2012 5:13 am

Vassia P.


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρασε όλους! Νέο μέλος στην παρέα. Βάσια λέγομαι, έχω σπουδάσει Θατρολογία και Θεατρικό παιχνίδι και ετοιμάζομαι να αρραβωνιαστώ.
Δεν είμαι μαμά, είμαι όμως θεία 7 ανηψιών (κι ένα που είναι στο δρόμο, Cool, από τα οποία έχω μεγαλώσει τα 4.
Διαβάζω με μεγάλη προσοχή όσα γράφετε, κι επειδή πάνω στο θέμα έχω μερικές απορίες, ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα.

Εδώ κι ένα χρόνο κρατάω ένα αγοράκι (ενός χρόνου πια) οικογενειακών μας φίλων, το οποίο μάλιστα είναι πια και βαφτιστήρι του αδερφού μου.
Ήταν η πρώτη φορά που το έκανα ως απασχόληση επαγγελματική, και φυσικά η πρώτη που θα με κάλυπταν και οικονομικά.
Χωρίς να γνωρίζω σε τί τιμές κυμαίνονται τα πράγματα, συμφωνήσαμε αρχικά να πηγαίνω για 6 ώρες (5€/ώρα),να κρατάω μόνο το αγοράκι κι όχι την κόρη τους που πήγαινε σε νηπιαγωγείο ιδιωτικό και έδιναν πάρα πολλά χρήματα (θα δείτε παρακάτω γιατί το αναφέρω),
να αλλάζω/ προσέχω/ παίζω/ κοιμίζω/ ταΐζω/ βγάζω βόλτα το μωρό και να πλένω μόνο τα δικά του σκεύη.

Στην πρώτη πληρωμή, η "φίλη μας" μου είπε ότι η συμφωνία που κάναμε ήταν για 4 ευρώ κι όχι για 5, κι ότι τελικά δε θα με χρειαζόταν για τόσες ώρες, αλλά μόνο για 4 1/5, κι αν χρειαζόταν εξτρά θα πληρωνόμουν και εξτρά με βάση πάλι τα 4€.
Η πληρωμή καθορίστηκε να γίνεται κάθε Παρασκευή.

Για να μην πολυλογώ κατέληξα αρκετά συχνά να κρατώ και την κόρη τους[χωρίς φυσικά να πληρώνομαι παραπάνω!!!] (που δεν είναι κι από τα πιο συνεργάσιμα παιδιά και βαράει το μικρό), να περνάει βδομάδα και να μην πληρώνομαι, να μου δίνουν ανά πληρωμή 2-4 ευρώ λιγότερα,
να με ενημερώνουν την ώρα που πήγαινα ότι θα χρειαζόταν να καθήσω 7ωρο, να παίρνω πολλές φορές φρούτα ή φαγητό για το παιδί από το σπίτι μου μιας και η μαμά του είχε αμελήσει (όχι ξεχάσει, ναι, αμελήσει) να του πάρει ή να του φτιάξει φαγητό, να μαζεύω ρούχα απλωμένα και να πλένω και τα δικά τους πιάτα, μιας και ήταν γεμάτος ο νεροχύτης και δεν μπορούσα να πλύνω του παιδιού!
Δε μίλησα ούτε μία φορά, δεν παραπονέθηκα, δε ζήτησα παραπάνω από όσα είχαμε συμφωνήσει (ή μάλλον όσα ισχυρίστηκαν εκ των υστέρων ότι είχαμε συμφωνήσει) και δεν αρνήθηκα ποτέ καμία εξυπηρέτηση που ζήτησαν να τους κάνω, έστω κι αν δεν ήταν μέρος της συμφωνίας.

Το δίλημμα μου πλέον είναι το εξής: μου έκανε πρόταση ο φίλος μας να μένω 7ωρο φέτος, να μην πληρώνομαι πια με την ώρα αλλά με το μήνα (440€ , κοινώς από 4 ευρώ την ώρα έπεσα κατακόρυφα στα 2,7€!!!), υπονόησε ότι θα κρατάω κάποιες ώρες από αυτές και την κόρη που θα γυρίζει από το Δημοτικό,
χωρίς φυσικά ασφάλεια ή ένσημα, χωρίς ρεπό, χωρίς δώρα Χριστουγέννων ή Πάσχα (τίποτα από αυτά δεν ίσχυει κα πέρισυ!) και πλέον να απασχολώ και δημιουργικά το παιδί.
Δε δέχτηκε κανένα παζάρι, είπε απλά ότι τόσα θα διαθέσει. Καμία αναφορά στο ότι πια θα γλιτώνει τα έξοδα του νηπιαγωγείου που θα πέσουν στο ελάχιστο για τα αντίστοιχα έξοδα του σχολείου!

Είναι κι άλλα πολλά που έχουν γίνει, προτιμώ να μην επεκταθώ...
Ποια είναι η γνώμη σας, πώς με συμβουλεύετε να το χειριστώ?
Καταλαβαίνετε πως είναι λεπτή η θέση μου μιας και μιλάμε για φίλους, για παιδάκι που ουσιαστικά είναι της οικογένειας αφού το έχουμε βαφτίσει, για χρόνια φιλία...που απ'ότι αποδεικνύεται όμως μόνο εγώ μετράω και υπολογίζω... (με συγχωρείτε για την πίκρα που βγάζω...) Σαφώς το παιδάκι δε φταίει σε κάτι, ούτε άλλαξε στο ελάχιστο ποτέ η αντιμετώπισή μου, όμως θέλω να ξέρω ότι δν πατάνε και στο φιλότιμό μου και την αγάπη μου!
Ευχαριστώ!

47Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Σαβ Ιουλ 28, 2012 6:16 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Vassia P. έγραψε:Καλησπέρασε όλους! Νέο μέλος στην παρέα. Βάσια λέγομαι, έχω σπουδάσει Θατρολογία και Θεατρικό παιχνίδι και ετοιμάζομαι να αρραβωνιαστώ.
Δεν είμαι μαμά, είμαι όμως θεία 7 ανηψιών (κι ένα που είναι στο δρόμο, Cool, από τα οποία έχω μεγαλώσει τα 4.
Διαβάζω με μεγάλη προσοχή όσα γράφετε, κι επειδή πάνω στο θέμα έχω μερικές απορίες, ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα.

Εδώ κι ένα χρόνο κρατάω ένα αγοράκι (ενός χρόνου πια) οικογενειακών μας φίλων, το οποίο μάλιστα είναι πια και βαφτιστήρι του αδερφού μου.
Ήταν η πρώτη φορά που το έκανα ως απασχόληση επαγγελματική, και φυσικά η πρώτη που θα με κάλυπταν και οικονομικά.
Χωρίς να γνωρίζω σε τί τιμές κυμαίνονται τα πράγματα, συμφωνήσαμε αρχικά να πηγαίνω για 6 ώρες (5€/ώρα),να κρατάω μόνο το αγοράκι κι όχι την κόρη τους που πήγαινε σε νηπιαγωγείο ιδιωτικό και έδιναν πάρα πολλά χρήματα (θα δείτε παρακάτω γιατί το αναφέρω),
να αλλάζω/ προσέχω/ παίζω/ κοιμίζω/ ταΐζω/ βγάζω βόλτα το μωρό και να πλένω μόνο τα δικά του σκεύη.

Στην πρώτη πληρωμή, η "φίλη μας" μου είπε ότι η συμφωνία που κάναμε ήταν για 4 ευρώ κι όχι για 5, κι ότι τελικά δε θα με χρειαζόταν για τόσες ώρες, αλλά μόνο για 4 1/5, κι αν χρειαζόταν εξτρά θα πληρωνόμουν και εξτρά με βάση πάλι τα 4€.
Η πληρωμή καθορίστηκε να γίνεται κάθε Παρασκευή.

Για να μην πολυλογώ κατέληξα αρκετά συχνά να κρατώ και την κόρη τους[χωρίς φυσικά να πληρώνομαι παραπάνω!!!] (που δεν είναι κι από τα πιο συνεργάσιμα παιδιά και βαράει το μικρό), να περνάει βδομάδα και να μην πληρώνομαι, να μου δίνουν ανά πληρωμή 2-4 ευρώ λιγότερα,
να με ενημερώνουν την ώρα που πήγαινα ότι θα χρειαζόταν να καθήσω 7ωρο, να παίρνω πολλές φορές φρούτα ή φαγητό για το παιδί από το σπίτι μου μιας και η μαμά του είχε αμελήσει (όχι ξεχάσει, ναι, αμελήσει) να του πάρει ή να του φτιάξει φαγητό, να μαζεύω ρούχα απλωμένα και να πλένω και τα δικά τους πιάτα, μιας και ήταν γεμάτος ο νεροχύτης και δεν μπορούσα να πλύνω του παιδιού!
Δε μίλησα ούτε μία φορά, δεν παραπονέθηκα, δε ζήτησα παραπάνω από όσα είχαμε συμφωνήσει (ή μάλλον όσα ισχυρίστηκαν εκ των υστέρων ότι είχαμε συμφωνήσει) και δεν αρνήθηκα ποτέ καμία εξυπηρέτηση που ζήτησαν να τους κάνω, έστω κι αν δεν ήταν μέρος της συμφωνίας.

Το δίλημμα μου πλέον είναι το εξής: μου έκανε πρόταση ο φίλος μας να μένω 7ωρο φέτος, να μην πληρώνομαι πια με την ώρα αλλά με το μήνα (440€ , κοινώς από 4 ευρώ την ώρα έπεσα κατακόρυφα στα 2,7€!!!), υπονόησε ότι θα κρατάω κάποιες ώρες από αυτές και την κόρη που θα γυρίζει από το Δημοτικό,
χωρίς φυσικά ασφάλεια ή ένσημα, χωρίς ρεπό, χωρίς δώρα Χριστουγέννων ή Πάσχα (τίποτα από αυτά δεν ίσχυει κα πέρισυ!) και πλέον να απασχολώ και δημιουργικά το παιδί.
Δε δέχτηκε κανένα παζάρι, είπε απλά ότι τόσα θα διαθέσει. Καμία αναφορά στο ότι πια θα γλιτώνει τα έξοδα του νηπιαγωγείου που θα πέσουν στο ελάχιστο για τα αντίστοιχα έξοδα του σχολείου!

Είναι κι άλλα πολλά που έχουν γίνει, προτιμώ να μην επεκταθώ...
Ποια είναι η γνώμη σας, πώς με συμβουλεύετε να το χειριστώ?
Καταλαβαίνετε πως είναι λεπτή η θέση μου μιας και μιλάμε για φίλους, για παιδάκι που ουσιαστικά είναι της οικογένειας αφού το έχουμε βαφτίσει, για χρόνια φιλία...που απ'ότι αποδεικνύεται όμως μόνο εγώ μετράω και υπολογίζω... (με συγχωρείτε για την πίκρα που βγάζω...) Σαφώς το παιδάκι δε φταίει σε κάτι, ούτε άλλαξε στο ελάχιστο ποτέ η αντιμετώπισή μου, όμως θέλω να ξέρω ότι δν πατάνε και στο φιλότιμό μου και την αγάπη μου!
Ευχαριστώ!

Θα σου μιλήσω για τιμές στη Θεσσαλονίκη,γιατί εκεί δούλεψα.
Όταν δουλεύεις με την ώρα η αμοιβή είναι στα 5 ευρώ την ώρα. Όμως, σχεδόν κανείς δε σε πληρώνει έτσι, όταν του κρατάς το παιδί καθημερίνα, παρά μόνο όταν θέλουν οι γονείς να βγούνε κτλ. Στην περίπτωση πενθήμερης εργασίας πληρώνουν με το μήνα και κανένας δε δίνει πάνω από 450 ευρώ. Και μιλάμε για 8ωρο. Οπότε, για τα δεδομένα που γνωρίζω εγώ, καλά είναι τα χρήματα. Και εννοείται ότι δε θα δεχθείς να κάνεις δουλειές του σπιτιού. Τώρα, το να γεμίσεις ένα πλυντήριο πιάτων δεν είναι κόπος, αλλά ξεκαθάρισε πως ή με το παιδί θα ασχολείσαι ή με το σπίτι. Και στο κάτω κάτω δεν σπούδασες εσύ για να κάνεις την δική τους την καθαρίστρια

48Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Σαβ Ιουλ 28, 2012 6:21 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να σημειώσω ότι έχω κι εγώ πτυχίο παιδαγωγού και το είχα ψάξει πολύ για την αμοιβή. Άσε στους παιδότοπους. Εκεί να δεις εκμετάλλευση: 4 ευρώ την ώρα, χωρίς ασφάλιση και με ένα σωρό παιδιά διαφορετικών ηλικιών.

49Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Σαβ Ιουλ 28, 2012 7:07 am

Vassia P.


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σ'ευχαριστώ πολύ Λίλα για την άμεση απόκρισή σου!!!

50Αμοιβή Babysitter - Σελίδα 2 Empty Απ: Αμοιβή Babysitter Σαβ Ιουλ 28, 2012 7:34 am

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ego pou douleva sasn babysitter gia 2 xronia se ena polu kalo zevgari mou edinan 300 evro (ton mhna) ton proto xrono k ton deftero 350..liga vevea alla hmouna amathi..douleva 5 meres tin evdomada k polles fores eperna repo gia meres giati erxotan h mama ths k prosexe to paidi h ton phgaine sto xorio tous...tixene diladi k gia 10 meres na mhn doulevo alla plhronomouna kanonika..den mou ekove lefta..alla ego apo monh mou simazeva to spiti,tis aplona genika ta rouxa,siderona,eplena ta piata alla me tin kopela eimastan polu konta..filenades.k akoma k tora fisika milame!!!ego tha sou elega me ta simerina dedomena 400-450 evro einai kala.suzitise to mazi tis k katalikste kapou.rota gia iperories ti tha ginete...elpizo na se vohthisa!! Very Happy Very Happy Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις