Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
101 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 101 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα κοριτσια η παιδιατρος μου ειπε μολις κλεισουμε τον 6 να βαλουμε φρουτα μετα ρυζαλευρο μετα φαγητο μεσα σε ενα μηνα να τα βαλω ολα. εγω δεν θελω γιατι νομιζω ειναι νωρις, θελω να θηλασω κανενα μηνα ακομη αποκλειστικα. το εκανε καμια?????λετε να ειμαι υπερβολικη??θεωρω οτι απο το θηλασμο τα παιρνει ολα ομως η παιδιατρος ειπε οχι.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γιατι δεν θες να δωσεις στερεες τροφες στο μωρο σου?
καθως μεγαλώνει οι αναγκες του ειναι ολο και περισσοτερες- δεν ειναι δυνατον να τρεφεται μονο με γαλα επ'αόριστον.

Εξάλλου δεν ειναι τυχαιο οτι το μεγαλυτερο ποσοστο (για να μην πω 99.9%) των παιδιατρων απο τον 5ο - 6ο μηνα εισαγουν τις στερεες τροφες στο διαιτολογιο του παιδιού.
Τα μωρακια εχουν αυξανόμενη αναγκη για πρωτεινες και σιδηρο ειδικα σαυτη την περιοδο της αναπτυξης τους που δεν καλύπτεται μονο απο το γαλα.

Οσο πιο αργα αρχισεις τοσο το δυσκολοτερο για το παιδι να 'συνηθίσει' το στομαχακι του τις νεες τροφες. (φαντασου το σοκ που παθαινει το στομαχι του -απο την μια μερα στην άλλη ενω τρεφοταν με γαλα εξολοκληρου, τωρα να πρεπει να καταναλωσει ποικιλια τροφων).
ειναι αδυνατο να εισαγουμε ολα τα τροφιμα μαζι στο διαιτολογιο του και για τον παραπανω λόγο, αλλα και γιατι σκεψου οτι αυτη ειναι μια 'δοκιμαστικη' περιοδος για πιθανες αλλεργίες.
Rolling Eyes

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κανονικά η σύσταση είναι αποκλειστικός θηλασμός για 6 μήνες και μετά εισαγωγή τροφών, συμπληρωματικών του θηλασμού. Συνήθως όλες οι μαμάδες βιαζόμαστε να δώσουμε παρά αργούμε! Έχει αλλεργίες το παιδάκι σου και φοβάσαι ή δε θέλεις να ελαττωθεί ο θηλασμός?
Αν το δεύτερο είναι το πρόβλημα, σκέψου ότι μπορεί να κάνει και μήνες να φάει κανονικά γεύματα στερεών αλλά ακόμα και να φάει αμέσως, εσύ θα συνεχίσεις να θηλάζεις αρκετές φορές τη μέρα (μην πέσεις στην παγίδα του πρωί-βράδυ, αυτό δεν ισχύει για το θηλασμό καθώς για πολλές γυναίκες είναι πολύ λίγο για να κρατηθεί η παραγωγή και ούτως ή άλλως τα πιο πολλά μωρά ζητάνε συχότερα). Οι στερεές θα είναι συμπληρωματικές και ο θηλασμός το κύριο φαγητό του μωρού.
Πάντως υπάρχουν κάποια σημάδια ότι το μωρό είναι έτοιμο για στερεές, όπως το να κάθεται καλά στον πωπό του ή να ενδιαφέρεται για το φαγητό όταν τρώτε εσείς.

Maraki Riaki

Maraki Riaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πρεπει να δωσεις δεν γινεται μονο με το γαλα ειναι καποιες βιταμινες που δεν της εχει το γαλα . Μετα να μην θελει το παιδι αλλες γευσεις να δοκιμασει και εχεις μεγαλυτερο προβλημα! Δεν ξερω τι να σ πω οτι θελεις εσυ εσυ εισαι η μαμα του μωρου η καθε μια εχει το δικο της για να το μεγαλωσει .!!

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΣΤΡΑΒΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ!! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΠΕΝΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΤΡΟΦΕΣ . Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΙΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΣΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ! μετα τον 6μηνα δεν θελω να δωσω ακομη τροφες, το εκανε καμια??? 564595 μετα τον 6μηνα δεν θελω να δωσω ακομη τροφες, το εκανε καμια??? 564595

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα κοριτσια δεν ειπα οτι θελω μονο θηλασμο αλλα σκεφτηκα να καθυστερησω να δωσω στερεες τροφες κανενα μηνα. στο πρωτο μου παιδακι δεν θυμαμαι καθολου ομως αυτη η παιδιατρος( πριν λιγο καιρο ηρθαμε σε αυτη) μου εβαλε μεσα σε ενα μηνα να τα ξεκινησουμε ολα σταδιακα μεν αλλα σε ενα μηνα εβαλε και φρουτα και ρυζαλευρο ακι φαγητο δεν ειναι υπερβολικο αυτο??? στον γιο μου θυμαμαι καθε μηνα μας εβαζε και κατι πχ στον 6ο βαλαμε φρουτα μετα τον αλλο μηνα ρυζαλευρο και φαγητο(κρεας βασικα)βαλαμε αρκετα αργοτερα. σε σας ετσι εκανε??

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 5 ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΜΕ ΛΙΓΗ ΚΡΕΜΑ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΔΗ. ΤΗΝ 1 ΜΕΡΑ 30,ΓΡ. ΤΗΝ 2 60,ΓΡ. ΤΗΝ 3 90ΓΡ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ 200 ΓΡ. ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΡΧΙΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΣΤΗΣ 5 ΜΕΡΕΣ ΔΙΝΕΙΣ ΦΡΟΥΤΟ ΕΝΑ ΕΝΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΜΗΛΟ ΜΕΤΑ ΑΧΛΑΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΑΝΑΝΑ ΑΝ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 5 ΧΡΟΝ. ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΚΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ !ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΣΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΙΛΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝΕ ΣΤΟΥΣ 8 ΜΗΝΕΣ!! μετα τον 6μηνα δεν θελω να δωσω ακομη τροφες, το εκανε καμια??? 564595 μετα τον 6μηνα δεν θελω να δωσω ακομη τροφες, το εκανε καμια??? 564595

μπεμπα2012

μπεμπα2012
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία Σ. έγραψε:καλησπερα κοριτσια η παιδιατρος μου ειπε μολις κλεισουμε τον 6 να βαλουμε φρουτα μετα ρυζαλευρο μετα φαγητο μεσα σε ενα μηνα να τα βαλω ολα. εγω δεν θελω γιατι νομιζω ειναι νωρις, θελω να θηλασω κανενα μηνα ακομη αποκλειστικα. το εκανε καμια?????λετε να ειμαι υπερβολικη??θεωρω οτι απο το θηλασμο τα παιρνει ολα ομως η παιδιατρος ειπε οχι.

μπορεις ν κανεις ενα προγραμμα στο παιδι σ ετσι και θα θυλασεις και θα περνει στερεες τροφες .οσο μεγαλωνει τοσο πιο δυσκολο για ν το κοψει
π.χ πρωι και βραδυ χαλα μεσημερι κ απογευμα κρεμουλα

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία Σ. έγραψε:καλησπερα κοριτσια η παιδιατρος μου ειπε μολις κλεισουμε τον 6 να βαλουμε φρουτα μετα ρυζαλευρο μετα φαγητο μεσα σε ενα μηνα να τα βαλω ολα. εγω δεν θελω γιατι νομιζω ειναι νωρις, θελω να θηλασω κανενα μηνα ακομη αποκλειστικα. το εκανε καμια?????λετε να ειμαι υπερβολικη??θεωρω οτι απο το θηλασμο τα παιρνει ολα ομως η παιδιατρος ειπε οχι.

χμμμ... ναι νομιζω πως πρεπει να δωσεις τροφη και να ''ξεκολησεις'' με την καλη εννοια ε,δε τον λεω ειρωνικα. Very Happy
ειναι καθαρα δικο σου θεμα και μη νομιζεις πως και εναν μηνα μετα θα το δεχτεις να δινεις τροφη. το μωρο εχει πολλες αναγκες. το μητρικο γαλα ειναι σιγουρα καλητερο αλλα για τους πρωτους μηνες! μετα πρεπει να φαει το μωρακι. το γαλατακι σου παλι θα του προσφερει πολλα εφοσον θα το θηλαζεις. αλλα απλα θα εχει το ρολο του γαλακτος και μονο στη διατροφη του και οχι του φαγητου. κατι που δεν ειναι κακο. δε θα σταματησεις τον θηλασμο απλα δε θα δινεις ολη την ωρα.

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμας μας ειπε μολις κλεισουμε τον 6ο μηνα να αρχισω στερεες τροφες.θα την ακουσω την παιδιατρο γιατι αυτη για να το λεει ειναι για καλο του παιδιου, και μια φιλη μου που παει σε παιδιατρο που ειναι και συμβουλος θηλασμου το ιδιο της ειπε να κανει με τη δικη μου. ετσι και αλλιως εμενα με ενδιαφερει μονο το καλο του παιδιου μου και απο καλο ειπα να θηλασω λιγο περισσοτερο. ισα ισα αν μπουν και τροφες θα ειναι λιγο καλυτερα γιατι θα μπορω να την αφησω ενω τωρα οπου παω την εχω μαζι μου γιατι πρεπει να φαει.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:γιατι δεν θες να δωσεις στερεες τροφες στο μωρο σου?
καθως μεγαλώνει οι αναγκες του ειναι ολο και περισσοτερες- δεν ειναι δυνατον να τρεφεται μονο με γαλα επ'αόριστον.

Εξάλλου δεν ειναι τυχαιο οτι το μεγαλυτερο ποσοστο (για να μην πω 99.9%) των παιδιατρων απο τον 5ο - 6ο μηνα εισαγουν τις στερεες τροφες στο διαιτολογιο του παιδιού.
Τα μωρακια εχουν αυξανόμενη αναγκη για πρωτεινες και σιδηρο ειδικα σαυτη την περιοδο της αναπτυξης τους που δεν καλύπτεται μονο απο το γαλα.

Οσο πιο αργα αρχισεις τοσο το δυσκολοτερο για το παιδι να 'συνηθίσει' το στομαχακι του τις νεες τροφες. (φαντασου το σοκ που παθαινει το στομαχι του -απο την μια μερα στην άλλη ενω τρεφοταν με γαλα εξολοκληρου, τωρα να πρεπει να καταναλωσει ποικιλια τροφων).
ειναι αδυνατο να εισαγουμε ολα τα τροφιμα μαζι στο διαιτολογιο του και για τον παραπανω λόγο, αλλα και γιατι σκεψου οτι αυτη ειναι μια 'δοκιμαστικη' περιοδος για πιθανες αλλεργίες.
Rolling Eyes

Αυτα που γραφει η Koukida θα πω και εγω.
Διαβασα πως σου ειπε αφου συμπληρωσετε τον 6ο μηνα, εκει συστηνουν την εισαγωγη στερεων. Γυρω στο τελος του 7ου καλο ειναι να εχει μπει στο προγραμμα του κ το κρεας. Ο θηλασμος δεν θα σταματησει. Θα θηλαζεις πριν απο καθε γευμα κ μετα αν θελει το μωρο σου.

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω ξεκινησα τις στερεες στα μεσα του 7ου μηνα. Και το πηγα πολυ χαλαρα!!!

pusi

pusi
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Υπάρχουν κάποια κριτήρια για το πότε ένα μωράκι είναι έτοιμο να προχωρήσει σε στερεές τροφές. Συνήθως προτείνεται μετά τον 6ο μήνα αλλά αν σας έχει πει η γιατρός σας ότι είστε έτοιμοι τότε είστε!
Εμείς ξεκινήσαμε με αλεσμένα φρούτα, εισάγοντας ένα ένα φρούτο , μπανάνα, αβοκάντο, αχλάδι, μήλο..Very Happy

pumpkin

pumpkin
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κούκλα μου και εγώ θα του δώσω στερεές αφού κλείσει καλά τον 6ο.Με τον παιδίατρο μου δεν το συζήτησα, αλλά απο το διάβασμα που έχω κάνει, αυτό θεωρώ οτι είναι σωστό να κάνω εφόσον θηλάζω αποκλειστικά.Μια ζωή θα τρώει φαγητά, τα πολύτιμα συστατικά του μητρικού γάλακτος μόνο τώρα θα τα πάρει, δεν θα στερηθεί τίποτα για 2-3 βδομάδες που θα πάει πίσω το φρούτο.
Και επίσης δεν θα δώσω καθόλου αλεσμένες τροφές, θα πάμε κατευθείαν σε finger food!

mareini


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμένα η μπεμπού μου ειναι τωρα 8 μηνών ακριβώς! την θηλάζω αποκλειστικά ακόμα (8 γευματα)Μετά απο πολύ ψαξιμο και διάβασμα αποφάσισα πως το δικό μου μωράκι θέλω να θηλάζει αποκλειστικά τουλάχιστον εως ότου γίνει ενός έτους!!! Laughing Για να μαθαίνει οστόσο στις γευσεις και στην διαδικασία του ταϊσματος των στερεων τροφών καθημερινά στις 2 το μεσημέρι τρωει φρουτόκρεμα ή κρεατόσουπα ή γιαούρτι ή λαχανικά, εναλάξ! και ματά ενοείται στηθάκι!! μετα τον 6μηνα δεν θελω να δωσω ακομη τροφες, το εκανε καμια??? 328109

pumpkin

pumpkin
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πολύ καλά θΑ κανείς να θηλάσειΣ ως το χρομο.το γάλα είναι η κυρία τροφή του μωρού που θηλάζει τον πρώτο χρόνο, ωστόσο θεωρώ ότι δεν αρκεί να "παίρνει μόνο γεύσεις" κάθε μεσημέρι.το ότι θέλεις να θηλάσειΣ δεν σημαίνει ότι το μωρο δεν θα φάει φαγητό κανονικά από τον 7ο μήνα.εγώ απλά μετά από κάθε του γεύμα(2 σχεδόν γεύματα καθημερινά έστω και από λίγο) πάντα προσφέρω και στήθος.συγνωμη αν κατάλαβα κάτι λάθος σε αυτό που λες και καλή συνέχεια με τον θηλασμό!! Smile

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!
ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑΣ Κ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΧΟΣ ΜΕΓΑΛΟ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ Κ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΦΑΓΗΤΟΥΛΙ Κ ΟΧΙ ΓΑΛΑΤΑΚΙ....
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΤΡΩΓΕ ΜΟΝΟ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΡΩΕΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΜΕ ΜΟΣΧΑΡΑΚΙ. ΤΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ ΤΑ ΞΕΣΚΙΖΕΙ. ΜΟΝΟ ΚΡΕΜΟΥΛΕΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ Ο ΜΟΥΡΓΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ 11 Κ ΚΑΤΙ Rolling Eyes
ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ Very Happy

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ 5 ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΚΡΕΜΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΝΑΙ.ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ.ΝΕΡΟ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ.ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΟΥΤΕ ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΣΙΔΗΡΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ.

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν διάβασα τι σου είπανε τα κορίτσια αλλά επειδή το έψαξα θα σου πω το εξής.Μπορείς να το κάνεις αν αντί για εισαγωγή στις στερέες τροφές με την μέθοδο των αλεσμένων κάνεις εισαγωγή με την μέθοδο του baby led weaning. Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις καθόλου αλλά σε πολύ γενικές γραμμές δεν δίνεις στο παιδί αλεσμένα και το αφήνεις να πειραματιστεί μόνο του με τα φρούτα δίνοντας του πχ ένα κομμάτι μήλο.Αυτό φυσικά θα το γλυψει κλπ καθότι δεν μπορεί να φάει αλλά έτσι μαθαίνει κιόλας.Δεν είμαι ειδική για την μέθοδο αλλά ξέρω παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού που σε καθοδηγει για να το κάνεις και επίσης αυτό που μου είχανε πει είναι ότι προϋποθεση είναι το να θηλάσεις τουλάχιστον 8 μήνες γιατί φυσικά το μωρό συνεχίζει ουσιαστικά να τρέφεται με γάλα. Αλλά μαθαίνει πολύ γρήγορα τις τροφές και τρώει κανονικά μικρές μπουκίτσες από πολύ νωρίς.Αν χρειάζεσαι γενικώς λεπτομέριες σου τα στέλνω με πμ

maria pk

maria pk
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
βασικα συμφωνω με την rinoula κ την pumpkin! επισης να προσθεσω οτι μονο στην Ελλαδα βιαζομαστε να τα κανουμε ολα νωρις (πριν τον 6ο μηνα αν δεν υπαρχει προβλημα). Πληροφοριες θα βρεις pediatros-thes.gr εκει θα βρεις κ προτεινομενο προγραμμα για εισαγωγη στερεων τροφων..
καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου!

zenaki


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μαρία Σ. έγραψε:καλησπερα κοριτσια η παιδιατρος μου ειπε μολις κλεισουμε τον 6 να βαλουμε φρουτα μετα ρυζαλευρο μετα φαγητο μεσα σε ενα μηνα να τα βαλω ολα. εγω δεν θελω γιατι νομιζω ειναι νωρις, θελω να θηλασω κανενα μηνα ακομη αποκλειστικα. το εκανε καμια?????λετε να ειμαι υπερβολικη??θεωρω οτι απο το θηλασμο τα παιρνει ολα ομως η παιδιατρος ειπε οχι.

Το να δώσεις τροφές στο μωρό σου οι οποίες είναι απαραίτητες για την σωστή ανάπτυξη του δεν σημαίνει οτι πρέπει να κόψεις το θηλασμό αν αυτό φοβάσαι. Έμενα Θήλαζε μέχρι και 12 μηνών και τον έβαλα στον 7 μήνα στα φρούτα.Είναι γνωστό ότι η ιδανική διατροφή του μωρού, τουλάχιστον τους πρώτους 6 μήνες ζωής του, είναι το μητρικό γάλα. Όταν το βρέφος πλησιάσει τον 7 μήνα της ζωής του, ανεξαρτήτως αν αυτό θηλάζει ή σιτίζεται με ξένο γάλα, θα πρέπει να προστεθούν στο διαιτολόγιό του και άλλες τροφές με στερεά πλέον σύσταση.

Πρέπει να βάλεις σε στερεά τροφή το μπεμπακι σου για την κάλυψη των αυξημένων σε αυτή την ηλικία θερμιδικών αναγκών του μωρού σου που θα του εξασφαλίσουν τη φυσιολογική ανάπτυξή του,και να του χαρίσεις έτσι την απόκτηση εμπειρίας των τροφών με την ποικιλία σύστασης, γεύσης και αρώματος, είναι ωραίο να γνωρίσει τις αισθήσεις του και φυσικά να το βοηθήσεις έτσι στην προώθηση της λειτουργίας της μάσησης και της κατάποσης. Wink
Τα περισσότερα μωρά είναι έτοιμα να πάρουν στερεές τροφές από την ηλικία των 6 μηνών. Όποτε μην σε τρομάζει.
Το μωράκι σου στην αρχή μπορεί να εμφανίζεται “μπερδεμένο”, να συνοφρυώνει το προσωπάκι του, να στριφογυρίζει την τροφή μέσα στο στόμα του ή ακόμη και να τη φτύνει. Όλα αυτά αποτελούν φυσιολογικές αντιδράσεις,εφόσον αυτός ο τρόπος σίτισης αποτελεί για το μωράκι μια πρωτόγνωρη εμπειρία..Η δημιουργία ενός ευχάριστου κλίματος (ομιλία, απαλή μουσική) θα βοηθήσει στην επιτυχία των πρώτων προσπαθειών σίτισής του. Wink Wink

Μην έχεις ενδοιασμούς μίλησε και με κάποιο παιδίατρο θα σε βοηθήσει.
Το μωράκι σου θα είναι έτοιμο να δεχτεί στερεές τροφές όταν μπορεί να καθίσει με κάποια βοήθεια και να κρατήσει σε ικανοποιητικό βαθμό όρθιο το κεφάλι του, να έχει παρέλθει το αντανακλαστικό της προώθησης της γλώσσας και να δείχνει προθυμία να δοκιμάσει νέες τροφές θα το καταλάβεις όταν στρέφει το κεφαλάκι του προς το κουταλάκι και ανοίγει το στόμα του Wink Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις