Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
84 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 84 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

neamama

neamama
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος πηγα και το ανακοινωσα πρωτα στον θειο μου. Ειναι αρκετα αφοπλιστικος με τις ατακες του κι εβαλα αυτον να το ανακοινωσει στον πατερα μου τηλεφωνικως που μενει στην Κρητη.Εμεις Πατρα. Εγινε σε ανυποπτη στιγμη που δεν το περιμεναν οι γονεις μου με τιποτα.Αν και αρραβωνιασμενη σε ηλικια 31 ετων.Ειχε βαλει ανοιχτη ακροαση για να ακουω τις αντιδρασεις του. Του το ειπε με αστειο τροπο κι ο πατερας μου μονο που δεν κατουρηθηκε απο την χαρα του.
Δεν υπαρχει κανενας γονιος που να μην ξετρελαθει με αυτο το νεο.Και φυσικα απο τοτε πεταγεται στην Πατρα πιο συχνα με την δικαιολογια του εγγονου του.Μας κανει και πολλες ευχαριστες εκπληξεις.

27Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Πεμ Μαρ 29, 2012 10:30 pm

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σας ευχαριστω πολύ όλες! Με ενθαρρύνατε πολύ και νομίζω ότι το σκ είναι μια καλή ευκαιρία για να το ξεστομίσω!

Να είστε καλά να χαίρεστε τα μικρά σας και μια καλή εγκυμοσύνη στις υπόλοιπες!

28Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Παρ Μαρ 30, 2012 12:28 pm

μαρακι77

μαρακι77
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ειναι οτι πιο χαρμοσυνο νεο μπορεις να τους πεις...........μην φοβασε και προχωρα Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 50580 Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 50580 Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 50580 Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 50580 Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 50580 Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 50580

29Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Σαβ Μαρ 31, 2012 12:40 am

Sagia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα!Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!!!Αχ και εγω το ιδιο θεμα ειχα..δεν ξερω τι με ειχε πιασει αλλα ενω την περιμενα την εγκυμοσυνη γιατι ειχα ξεκινησει μια θεραπεια για την οποια ηξερα μονο εγω και ο αντρας μου (που περυσι ηταν μονο φιλος μου Very Happy),μολις το εμαθα τα ειχα χασει.Μου φαινοταν βουνο ολο αυτο!Τελικα αποφασισαμε να βγουμε για φαγητο οοοολοι μαζι οικογενειακως να γνωριστουμε και ο καλος μου εκανε τις ανακοινωσεις!Εγω δεν ειχα βγαλει αχνα μονο χαμογελουσα!Μιλαμε τα ειχαν κανει πανω τους ολοι απο την χαρα!Τι σοκ θα ειχαν παθει οι ανθρωποι.Ανακοινωστε το μαζι αν ακομη δεν το καταφερες!

30Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Δευ Απρ 02, 2012 10:37 pm

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια καλημέρα
Τελικά έμειναν στήλη άλατος μόλις τους το ανακοίνωσα. Ακόμα προσπαθούν να το χωνέψουν..ούτε συγχαρητήρια ούτε ευχές..

Ελπίζω τις επόμενες μέρες να είναι καλύτερα τα πράγματα και να καταλαγιάσει το σοκ τους.

31Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Δευ Απρ 02, 2012 10:41 pm

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Merjana έγραψε:Κορίτσια καλημέρα
Τελικά έμειναν στήλη άλατος μόλις τους το ανακοίνωσα. Ακόμα προσπαθούν να το χωνέψουν..ούτε συγχαρητήρια ούτε ευχές..

Ελπίζω τις επόμενες μέρες να είναι καλύτερα τα πράγματα και να καταλαγιάσει το σοκ τους.
ηταν το πρωτο σοκ.οταν δουν τη κοιλιτσα να φουσκωνει κ αργοτερα το μωρο εκει να δεις γελια κ χαρες!!!
ολα καλα να σου πανε κ να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη.να προσεχεις πολυ τωρα στην αρχη.συγχαρητηρια

32Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Δευ Απρ 02, 2012 10:42 pm

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Merjana έγραψε:Κορίτσια καλημέρα
Τελικά έμειναν στήλη άλατος μόλις τους το ανακοίνωσα. Ακόμα προσπαθούν να το χωνέψουν..ούτε συγχαρητήρια ούτε ευχές..

Ελπίζω τις επόμενες μέρες να είναι καλύτερα τα πράγματα και να καταλαγιάσει το σοκ τους.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ? ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΝ ? ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΝ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 16 Η20 ΧΡΟΝΟΝ Rolling Eyes

33Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Δευ Απρ 02, 2012 10:52 pm

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μου είπαν ότι ακριβώς επειδή δεν είμαι 16 θα έπρεπε να είμαι πιο προσεκτική! Δεν περίμενα τέτοια στάση από μέρους τους. Δεν τσακωθήκαμε απλά έμειναν ανέκφραστοι και κουβέντα για γάμο, κτλ.

Το ελπίζω Mariloy και σε ευχαριστώ.

34Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Δευ Απρ 02, 2012 10:55 pm

rouzaki

rouzaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mariloy έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ? ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΝ ? ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΝ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 16 Η20 ΧΡΟΝΟΝ Rolling Eyes

Συμφωνώ. Μόλις το καταλάβουν καλύτερα θα συνέλθουν απο το σοκ και θα χαρούν.

Εγώ στα 21 μου με τον τότε φίλο μου έμεινα εγκυος. Σκέψου πως ήμασταν ήδη αρραβωνιασμένοι μιας και ήμασταν 5 χρόνια μαζί. Έμεινα έγκυος και τους μαζέψαμε όλους στο σπίτι των τότε πεθερικών μου, και τους είπε εκείνος "έχω να σας πω κάτι για το οποίο χαίρομαι πάρα πολύ"
Η μαμά μου το έπιασε στον αέρα και με κοιτάει και μου λέει "προσέξτε τι θα πείτε γιατί είναι κι ο πατέρας σου εδώ" (είναι άρρωστος ο μπαμπάς μου και δεν κάνει να έρχεται σε συγχήσεις και συγκινήσεις απότομα)
Λέω "ΝΑΙ!!! Είμαι 6 εβδομάδων!"
Οι γονείς μου τα είδανε κολυόμενα, τα πεθερικά χάρηκαν και μια θεία του καλού μου που ήταν εκεί προσπαθούσε να ηρεμήσει την κατάσταση και να πει στους δικούς μου με τον τρόπο της οτι πρέπει να χαρούν.

Τελικά το πήραν απόφαση, χάρηκαν αλλά 2 εδβομάδες μετά είχα παλλίνδρομη κύηση... και τέλος.... Στεναχωρήθηκαν ολοι όταν το έχασα εκτός απο εμένα. Δεν πρόλαβα να το καταλάβω τότε μαλλον... ήμουν και πιτσιρίκι... δεν ξέρω τι να πω...

Τώρα που προσπαθώ 2μιση χρόνια... δεν μας κάνει την τιμή να έρθει... Είναι το πλήρωμα του χρόνου που λενε... Αλλά και πάλι σκέφτομαι αν μείνω έγκυος το πως θα τους το πω να τους έρθει με το μαλακό που είμαι και παντρεμένη γυναίκα... και ... Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 517142

http://www.lovelyday.gr

35Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Δευ Απρ 02, 2012 11:04 pm

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Merjana έγραψε:Μου είπαν ότι ακριβώς επειδή δεν είμαι 16 θα έπρεπε να είμαι πιο προσεκτική! Δεν περίμενα τέτοια στάση από μέρους τους. Δεν τσακωθήκαμε απλά έμειναν ανέκφραστοι και κουβέντα για γάμο, κτλ.

Το ελπίζω Mariloy και σε ευχαριστώ.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΛΗ ΚΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ . ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 37 ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ !!

36Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Δευ Απρ 02, 2012 11:05 pm

rouzaki

rouzaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κι εγώ που είμαι 29 απο τη στιγμή που παντρεύτηκα (2μιση χρόνια πριν δηλαδή..) με πρίζουν συνέχεια.

http://www.lovelyday.gr

37Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τρι Απρ 03, 2012 12:04 am

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας.

Απογοητεύτηκα πολύ δεν το περίμενα.
Ελπίζω τις επόμενες μέρες τα πράγματα να πάνε καλύτερα.

38Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τρι Απρ 03, 2012 12:16 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Merjana έγραψε:Τον συμπαθούν αλλά δεν τον ξέρουν και πολύ καλά.
Μάλλον φταίει το ότι δεν ήμουν προετοιμασμένη για όλα αυτά και μου φαίνονται όλα βουνό..ελπίζω να μου περάσει σύντομα ώστε να χαρώ όπως πρέπει την εγκυμοσύνη μου!

Δεν υπάρχει ιδανικός τρόπος να το πεις, και γω έμεινα έγκυος μετά από μόλις 6 μήνες σχέσεις και τον γνώριζαν ελάχιστα οι δικοί μου, τους το είπα τηλεφωνικώς, αφού επισκέφτηκα γυναικολόγο και ήταν σίγουρο...δε θα σου κρύψω ότι έπαθαν πλάκα με το γεγονός και δεν χάρηκαν καθόλου, βέβαια εγώ είχα πάρει τις αποφάσεις μου,μετά από κανένα 2μηνο το χωνέψαν καλά ότι έτσι έχουν τα πράγματα και τώρα είναι οι καλύτεροι παππούδες-γιαγιάδες που θα μπορούσαν να είναι απέναντι στο εγγόνι τους..

39Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τρι Απρ 03, 2012 3:22 am

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Merjana έγραψε:Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας.

Απογοητεύτηκα πολύ δεν το περίμενα.
Ελπίζω τις επόμενες μέρες τα πράγματα να πάνε καλύτερα.

μην αφήνεις αυτή την εξέλιξη να σου χαλάσει την πιο όμορφη περίοδο της ζωής σου!είναι θέμα χρόνου να το χονέψουν!ίσω κόλλησαν περισσότερο στο οτι δεν είστε ακόμα παντρεμένοι.έχετε πει για γάμο με τον καλό σου?

40Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τρι Απρ 03, 2012 3:30 am

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ έγραψε:
Merjana έγραψε:Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας.

Απογοητεύτηκα πολύ δεν το περίμενα.
Ελπίζω τις επόμενες μέρες τα πράγματα να πάνε καλύτερα.

μην αφήνεις αυτή την εξέλιξη να σου χαλάσει την πιο όμορφη περίοδο της ζωής σου!είναι θέμα χρόνου να το χονέψουν!ίσω κόλλησαν περισσότερο στο οτι δεν είστε ακόμα παντρεμένοι.έχετε πει για γάμο με τον καλό σου?

Ναι έχουμε μιλήσει για πολιτικό γάμο προς το παρόν. Με πήρε από κάτω και στεναχωριέμαι πολύ. Είμαι μοναχοπαίδι και ίσως γι αυτό νιώθω ότι όλα είναι πάνω μου. Δεν περίμενα οτι θα τους δυσαρεστούσε τόσο.

Ελπίζω τα λόγια σας να βγουν αληθινά και σύντομα να το χωνέψουν ώστε να ηρεμήσουμε όλοι...

41Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τρι Απρ 03, 2012 3:34 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσακι μου η πρωτη φαση ολοκληρωθηκε ...

τωρα ξεκινα σιγα σιγα να τους βαζεις στο κλιμα.

Γεια σου γιαγια "να λες στην μαμα σου.
"θελεις να παμε να δουμε μωρουδιακα?"

θα το χωνεψουν μην στεναχωριεσαι καθολου.
Αφου ξερουν και τον καλο σου ..ολα θα παρουν τον δρομο τους.
εσυ μην αγχω καθολου. να σκεφτεσε το φασολακι σουυυυ Very Happy Very Happy

42Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τρι Απρ 03, 2012 4:30 am

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Merjana έγραψε:
ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ έγραψε:
Merjana έγραψε:Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας.

Απογοητεύτηκα πολύ δεν το περίμενα.
Ελπίζω τις επόμενες μέρες τα πράγματα να πάνε καλύτερα.

μην αφήνεις αυτή την εξέλιξη να σου χαλάσει την πιο όμορφη περίοδο της ζωής σου!είναι θέμα χρόνου να το χονέψουν!ίσω κόλλησαν περισσότερο στο οτι δεν είστε ακόμα παντρεμένοι.έχετε πει για γάμο με τον καλό σου?

Ναι έχουμε μιλήσει για πολιτικό γάμο προς το παρόν. Με πήρε από κάτω και στεναχωριέμαι πολύ. Είμαι μοναχοπαίδι και ίσως γι αυτό νιώθω ότι όλα είναι πάνω μου. Δεν περίμενα οτι θα τους δυσαρεστούσε τόσο.

Ελπίζω τα λόγια σας να βγουν αληθινά και σύντομα να το χωνέψουν ώστε να ηρεμήσουμε όλοι...

οι γονείς μας, και οι κάθε γονείς, έχουν ονειρευτεί κάποια πράγματα για εμάς αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς με συγκεκριμένη σειρά που αν περεκλίνει τους έρχεται πολύ απότομα.δε νομίζω οτι έχουν σκάσει και απο τη στεναχώρια απλά τα περίμεναν ανάποδα.μη σκας, πραγματικά!ακριβώς επειδή είσαι μοναχοπαίδι ένας λόγος παραπάνω να τα θέλουν όλα "άψογα".αυτό που έγινε δεν ήταν στο χέρι τους να ελεγχθεί.μιλάμε για πολιτισμικό σοκ!!!!!παλιές αντιλήψεις και μυαλά.αλλά τώρα που έγινα και εγώ μαμά τα βάζω κάτω και λέω...μπας και γίνω και εγώ το ίδιο?
όλα όμως είναι θεωρίες. το γεγονός οτι είσαι έγκυος απο τον άνθρωπο που αγαπάς δεν αλλάζει.αυτό πρέπει να σε απασχολεί τώρα!

43Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τετ Απρ 04, 2012 6:15 am

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σου έστειλα pm...

44Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τετ Απρ 04, 2012 9:39 am

μπεμπα2012

μπεμπα2012
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταρχην συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου ευχομαι μια τελεια εγκυμοσυνη
λοιπον ανακοινωσετο μεσω tv xxiixixii πλακα κανω παρε μια ντουντουκα πανε εξω απο το σπιτι τον γονιων και φωναξετο ειναι οτι πιο ωραιο μπορεις να φανταστεις και ειδικα να το φωναξεις . περιμενουμε ολες ν μας πεις τι εγινε

45Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τετ Απρ 04, 2012 9:47 am

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Merjana έγραψε:Κορίτσια καλημέρα
Τελικά έμειναν στήλη άλατος μόλις τους το ανακοίνωσα. Ακόμα προσπαθούν να το χωνέψουν..ούτε συγχαρητήρια ούτε ευχές..

Ελπίζω τις επόμενες μέρες να είναι καλύτερα τα πράγματα και να καταλαγιάσει το σοκ τους.

Merjana έγραψε:Μου είπαν ότι ακριβώς επειδή δεν είμαι 16 θα έπρεπε να είμαι πιο προσεκτική! Δεν περίμενα τέτοια στάση από μέρους τους. Δεν τσακωθήκαμε απλά έμειναν ανέκφραστοι και κουβέντα για γάμο, κτλ.

Το ελπίζω Mariloy και σε ευχαριστώ.

Merjana έγραψε:Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας.

Απογοητεύτηκα πολύ δεν το περίμενα.
Ελπίζω τις επόμενες μέρες τα πράγματα να πάνε καλύτερα.

μπεμπα2012 έγραψε:καταρχην συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου ευχομαι μια τελεια εγκυμοσυνη
λοιπον ανακοινωσετο μεσω tv xxiixixii πλακα κανω παρε μια ντουντουκα πανε εξω απο το σπιτι τον γονιων και φωναξετο ειναι οτι πιο ωραιο μπορεις να φανταστεις και ειδικα να το φωναξεις . περιμενουμε ολες ν μας πεις τι εγινε

46Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τετ Απρ 04, 2012 11:20 am

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Merjana έγραψε:Κορίτσια καλημέρα
Τελικά έμειναν στήλη άλατος μόλις τους το ανακοίνωσα. Ακόμα προσπαθούν να το χωνέψουν..ούτε συγχαρητήρια ούτε ευχές..

Ελπίζω τις επόμενες μέρες να είναι καλύτερα τα πράγματα και να καταλαγιάσει το σοκ τους.

Κούκλα μου καταρχάς συγχαρητήρια και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη... να σου πω ότι οι περισσότεροι γονείς στην περίπτωση σου πελαγώνουν... κάποιοι δεν συνέρχονται ποτέ, η πλειοψηφία όμως όταν αρχίζει να φουσκώνει η κοιλιά, ή όταν έρθει το μωράκι αλλάζουν γνώμη... Εγώ στα 25 μόλις είχα πάρει το πτυχίο και ετοιμαζόμουν για μεταπτυχιακό, με μια σχέση 5 χρόνια, και ένα φίλο που "δεν πληρούσε τις προυποθέσεις", σύμφωνα με τους δικούς μου, μένω έγκυος, στην αρχή είχα πελαγώσει όπως εσύ και ήμουν έτοιμη για καβγά αν έλεγαν τίποτα, είχα αποφασίσει να γίνω 4 μηνών και μετά να τους το πω, αλλά τελικά ένα πρωί μετά την πρώτη αναγούλα, σηκώθηκα από την λεκάνη, σκουπίστηκα και είπα... ΟΧΙ αυτό δεν θα το περάσω χωρίς την βοήθεια τους... και πήρα τηλ την μαμά μου (που θα έβλεπα ούτως η άλλως σε μία ώρα -βοηθούσα στο γραφείο τους-) της είπα να κάτσει.. της το είπα ξερά "Είμαι έγκυος"... δεν μίλησε καθόλου .. της είπα "ΈΙΝΑΙ ΚΑΛΟ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ"... ότι και να λέγανε δεν πίστεψα ποτέ ότι χάρηκαν τότε πραγματικά, μπορώ να πω μέχρι να γεννήσω ήταν πολύ σφιγμένοι και οι σπόνδες του στυλ "Εγω εγγόνια δεν μεγαλώνουν", δεν θα σβήσουν ποτέ από την μνημη μου... Σήμερα 2,5 χρόνια μετά ο μικρός είναι 21 μηνών και οι γονείς μου είναι κυριολεκτικά ερωτευμένοι μαζί του, δεν υπάρχει μέρα που να μην με ευχαριστούν για το δώρο που τους έκανα, τον βλέπουν κάθε μέρα και με βοηθάνε να τον μεγαλώσω μέσα σε εκείνο το γραφείο που ποια έγινε και δικό μου... δεν μπορούν να φανταστούν την ζωή τους χωρίς τον μικρό... και τον έχουν κακομάθει κιόλας...
Κανένας γονιός δεν είναι νομίζω ποτέ έτοιμος να γίνει παππούς και γιαγιά μέχρι να συμβεί... όπως και κανένας άνθρωπος να γίνει γονιός... have faith... και ξεκίνα της βόλτες όπως είπε και η Βιβή, με την μαμά σου για ρούχα εγκυμοσύνης και μωρουδιακά... Wink

47Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Πεμ Απρ 05, 2012 4:25 am

dora74

dora74
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συγχαρητήρια πολλά για την εγκυμοσύνη σου!! Φρόντισε να την χαρείς γιατί -όπως θα διαπιστώσεις- είναι μια υπέροχη περίοδος της ζωής σου. Όσον αφορά τους δικούς σου, σιγα σιγά θα καταλάβουν το δώρο που τους ετοιμάζεις και θα αλλάξουν στάση και συμπεριφορά. Αν τελικά ακούσεις την συμβουλή της συμφορουμίτισας(!) και πάρεις την μαμά σου για μωρουδιακά, θα έχεις και την ευκαιρία να κάνεις και μια κουβέντα παραπάνω για το όλο θέμα...

Όλα θα πάνε καλά Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 50580

48Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τρι Απρ 10, 2012 9:12 am

tina mast


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω ειμαι σιγουρη οτι ολοι το περιμενουν πωσ και πωσ ποτε θα το ακουσουν απο σενα! Very Happy
και εγω το ιδιο ενιωθα για την πρωτη μου εγκυμοσυνη και τελικα καταλαβα πωσ δεν υπηρχε κανενασ λογος ντροπης....

49Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τρι Απρ 10, 2012 11:15 am

labrouko


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και εύχομαι όλα να έρθουν όπως τα περιμένεις! Μη στενοχωριέσαι καθόλου, είναι κρίμα να μην ευχαριστιέσαι αυτό που σας συμβαίνει! Κι εγώ δε θα ξεχάσω όταν το ανακοίνωσα στους γονείς μου (ζούσαμε μαζί με το φίλο μου). Ο πατέρας μου όντας πιο παλαιών αρχών, με αγκάλιασε μεν, χάρηκε πολύ, αλλά το πρώτο πράγμα που είπε ήταν "άντε τώρα κανονίστε το γάμο"
μπορεί να σκέφτονται αυτό οι γονείς σου. Πάντως ό,τι και να σκέφτονται, το μόνο σίγουρο είναι ότι όπως λένε και τα αλλα κορίτσια, πολύ γρήγορα θα το ξεπεράσουν το σοκ (αν δεν έχουν ήδη) και όλα θα είναι τέλεια για ολους σας!!! Με το καλό κορίτσι μου! Very Happy

50Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να τους το πω..? Τρι Απρ 10, 2012 11:31 am

antonix

antonix
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Merjana έγραψε:Ο μπαμπάς πετάει από την χαρά του. Από χτες που το μάθαμε έχει τρελαθεί! Μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες έχει κανονίσει τους εργάτες για να τελειώσει το σπίτι του, έχει ρίξει μια ματιά για βέρες, έχει κανονίσει ποτε θα βγάλει τα δικαιολογητικά του γάμου, παρήγγειλε μια εγκυκλοπαίδεια για νέες μητέρες και πολλά άλλα τέτοια χαριτωμένα..


σωστός ο μπαμπάς!!! Αντε με το καλό και μη φοβάστε τίποτα! Πως να τους το πω..? - Σελίδα 2 654316

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις