Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
122 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 122 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Aπελπιστικη κατασταση Empty Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 12:43 am

royla


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Λοιπον κοριτσια μου ερχομαι και 'γω στο φλεγον θεμα.Ζουσα σε αλλη πολη και τα τελευταια εξι χρονια μενω κατω απο τα πεθερικα μου.Σκυλομετανιωσα την ωρα που ηρθα.Πριν τα παιδια ηταν πολυ καλη μαζι μου βεβαια ζουσα σε αλλη πολη και βρισκομασταν σπανια.Οταν γεννηθηκε ο γιος μου με σοβαρο προβλημα[εχει ψυχοκινητικη καθυστερηση αγνωστου αιτιολογιας]προθυμοποιηθηκε βεβαια να βοηθησει γιατι μειναμε 3 μηνες στο νοσοκομειο αλλα δεν σεβοταν την κουραση μου και ηθελε παντα να εχει τον πρωτο λογο.Εκανε τρομερη φασαρια μιλωντας πολυ τσιριχτα και κουνωντας παιχνιδια με μουσικη και κουδουνιστρες στο παιδι και οταν της ειπα ευγενικα να κανει λιγη ησυχια αντεδρασε αμεσως.Δεν δεχεται κουβεντα για τιποτα και εχει τρομερο εγωισμο.Το ιδιο και ο πεθερος μου που λεει συνεχεια για κεινη οτι ειναι νοικοκυρα και σχολιαζει ασχημα ολες τις αλλες.Θεωρουν οτι αυτοι ειναι οι πιο εξυπνοι 'καλυτεροι καθαροι κ.τλ ανθρωποι απ'ολους και το δηλωνει ο πεθερος μου συνεχεια.Παινευονται μονιμα.Η αληθεια ομως ειναι οτι εκεινη μαγειρευει σχεδον μια φορα τη βδομαδα ενω τις αλλες μερες τη βγαζουν με προχειρα και τηγανιτα.Απο την αλλη ειναι τοσο της βολτας ωστε την κοπαναει συνεχως πρωι απογευμα και τρεχει επισκεψεις.Ασε που βγαινει και εξωτερικο με αλλες φιλες χωρις εκεινον και εμεις περναμε με τρεις και εξηντα και ποτε δεν βοηθουν οικονομικα.Ομως τα πραγματικα μου προβληματα αρχισαν απο τοτε που μειναμε κατω.Η κορη μου τοτε ηταν εναμισι χρονων και της ειχα δωσει το ονομα του πατερα μου ενω στο μεγαλυτερο μου του πεθερου μου.Αντεδρασαν τοτε πολυ και ελεγαν συνεχως κουβεντες στον αντρα μου ενω σε μενα τιποτα.Στην βαφτιση ηταν λες και πηγαν σε κηδεια και μολις τελειωσε το μυστηριο την κοπανισαν σαν ξενοι.Δεν ντραπηκαν λιγο που το δευτερο εγγονι τους ηταν καλα ενω τραβηξαμε τοσα με το αλλο ωστε αντι να χαρουν εκεινοι σκεφτοταν το ονομα.Απο τοτε ηταν που ηταν παλιοχαρακτηρες εγιναν χειροτεροι.Πηγα το κοριτσακι στον παιδικο για να δουλευω [και η δουλεια μου ειναι βαρια σε νοσοκομειο]και το μεγαλυτερο σε ειδικο σχολειο.Δεν σεβαστηκε τιποτα και οταν εκανα νυχτερινα τα κραταγε για λιγη ωρα και μετα με ξυπναγε για να παει επισκεψεις.Μαγειρευω πολλες φορες τα ξημερωματα γιατι εχω κυκλικο και μια φορα δεν ντραπηκε να πει να μαγειρεψει εκεινη την αλλη μερα το πρωι.Η μονη βοηθεια που μου παρειχε ολα τα ηταν οταν τα παιδια ξεκινησαν το σχολειο να τα στελνει το πρωι αν δουλευα πρωινη αλλιως στα απογευματα μου ουτε λογος να βοηθησει ορθια εγω απο τις 7.οο μεχρι τις 12.οο τη νυχτα ενω εκεινη εριχνε τους υπνους της.Τους πειραζε μαλιστα οταν εστελνα τα παιδια στο σχολειο και ξαπλωνα να κοιμηθω για λιγο και να σηκωθω να μαγειρεψω ωστε να καταφερω να βγαλω τη βαρδια μου και το σχολιαζαν πετωντας μπιχτες οτι η πεθερα μου κανει τις δουλειες πρωι πρωι [να διπλωσειδηλ. δυο κουβερτες αφου σπανια μαγειρευει]Σ'εμενα να κανει δουλεια ουτε λογος.Απο την αλλη στην αρχη που επειχειρησαμε σαν νεοι ανθρωποι και εμεις να βγουμε εστω δυο φορες το χρονο εβρισκε δικαιολογιες οτι ειναι κουρασμενη ενω ο αλλος ο απαισιοτατος σιγονταριζε.Ετσι το εγκαταλειψαμε τελειως.Για να παω εστω να πιω ενα καφε επειδη τον μεγαλο δεν μπορεις να τον παρεις μαζι τον αφηνω δυο μερες στη μαμα μου που μενει σε αλλη πολη και οπου παω εχω την μικρη. Εχω φερει ακομα και τον αδερφο μου να κρατησει τα παιδια να παω σε γιατρο. Και η καρια να μενει απο πανω και να μην ντρεπεται.Δεν μας αφηνουν να φυτεψουμε ουτε ενα φυτο ουτε να αφησουμε στην πορτα μας ενα ζευγαρι παπουτσια.Ολα τους πειραζουν γιατι θεωρουν τα παντα δικα τους.Δεν υπολογιζουν ουτε τον γιο τους και ενω ειχε περασει ενα προβλημα υγειας εγω τα φουσκωσα λιγο δεν ξαναρωτησε καν[φανταστητε οτι της ειπα εμπιστευτικα οτι μπορει να υπαρχει καποιος ογκος που ευτυχως δεν ηταν].Δεν νοιαζονται για κανεναν περα απο τον εαυτο τους και το καλοκαιρι ολο φευγουν στο εξοχικο τους οπου κανουν τα μπανακια τους και εμεις δουλευουμε με δυσκολια γιατι τα παιδια δεν εχουν σχολειο και πολλες φορες τα αφηνουμε μονα τους για αρκετη ωρα.Την μικρη την εχω παρει και στη δουλεια.Αλλα και τον υπολοιπο χρονο φευγουν οποτε τους κατεβαινει χωρις να νοιαστουν και η ειρωνια ειναι οτι στον κοσμο το παιζουν καλοι και προφασιζονται δουλειες.Οικονομικα εκεινοι ειναι παρα πολυ καλα ενω μας πιεζουν παντα να πληρωσουμε τα μισα λεφτα της θερμανσης οποτε βολευονται αυτοι.Εμεις δυσκολα τα βγαζουμε περα και σταματησα και τις φυσιοθεραπειες του παιδιου.Απο την αλλη το τρομερο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν κανουν καθολου ησυχια παρα μονο οταν κοιμουνται εκεινοι.Τους εχουμε πει με τροπο και δεν ακουν ουτε σεβονται τον αλλο που δουλευει.Η πεθερα μου εχει κατι παντοφλες με τακουνι και μου τρυπαει τα αυτια.Δεν εννοει να τις βγαλει.Το πρωι με ξυπναει μ'αυτες και με επιπλα που τραβαει να καθαρισει πολλη ωρα πριν το ξυπνητηρι μου ενω μια φορα που μου πεσε κατι και κοιμοταν εκεινοι μου καναν παρατηρηση.Μου 'χουν σπασει τα νευρα και η κουραση μου και η αυπνια ειναι τρομερη μια και το παιδι χρειαζεται συνεχη φροντιδα σαν μωρο.Στην αρχη τσακωνομουν και αντιδρουσα σε πολλα αλλα εχουν τοσο ασχημο στομα και δεν ακουν ουτε δεχονται τιποτα.Χρηματα δεν υπαρχουν να νοικιασω.Δεν ξερω τι να κανω κοριτσια να επιβιωσω.Δεν την αντεχω μονιμα προσποιειται και λεει ολο ψεματα για τα παντα. Μαλιστα βαζει και λογια στους συγγενεις της οτι εγω ειμαι η κακια και η παραξενη.Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα αν δεν τα ελεγα θα εσκαγα

2Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 12:50 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ξεκινα καταρχην να πετας πραγματα κατω συνεχεια ομως. Very Happy Very Happy
ειναι απαραδεκτοι και γελοιοι.
ΑΝ ειναι να σου σπανε τα νευρα να τους τα σπας εσυ καλυτερα .
Μην κολλας.
τετοια θελουν.
Το σπιτι ειναι στο ονομα σας ή στο δικο τους?
καλα ρε δεν ντρεποντε καθολου λεμε?
ρε τι ανθρωποι υπαρχουν.

3Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 12:56 am

spyridoula1986

spyridoula1986
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
πωωωω πω...τι λες τωρα!!για κακες πεθερες εχω ακουσει..δε μου κανει εντυπωση οτι καυχιεται για τον εαυτο της και τη νοικοκυροσυνη της ουτε που δε νοιαζεται αν θα κοιμηθεις...αλλα να μη σεβεται την υγεια του εγγονου της;να μη γινεται θυσια για το παιδι και τα εγγονια της;να μη βοηθαει οικονομικα ενω μπορει;(οχι οτι ειναι υποχρεωμενοι οι γονεις να βοηθουν αλλα αν μπορουν γιατι οχι;;Winkπερνας μεγαλο λουκι μονο και μονο με το παιδι σου ειναι υπεραρκετο οχι να σε συμπαθησουν...απλα να σε εκτιμησουν και να σεβαστουν τον αγωνα σου...ο αντρας σου τι κανει;δε μιλαει;δεν μπορειτε να νοικιασεται αυτο το σπιτι και να πληρωσετε ενα ανοικιο καπου αλλου;αλλα θα μου πεις σιγα μην ειναι στο ονομα σας το σπιτι...μα καλα τι ανθρωποι ειναι αυτοι;η μαμα σου ειναι πολυ μακρια;δε μπορει να ερχεται που και που να περνεις μια ανασα;η μηπως επειδη ειναι σπιτι ΤΟΥΣ δε θελουν να τη φιλοξενεις;τι να πω;κουραγιο!!!δε θα αντεξεις για πολυ ομως!!!!! Aπελπιστικη κατασταση 679259 Aπελπιστικη κατασταση 654655 Aπελπιστικη κατασταση 911307 ολα μαζι θα τα εχεις!!πω πω μονο που το φανταζομαι φρικαρω!!!υπομονη κοπελα μου!καιοποτε θες να μιλας εδω ειμαστε!

4Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 12:59 am

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα και καλο κουραγιο σου ευχομαι για τα παντα .

μια ερωτηση μονο ,δεν ειδα σε ολο το κειμενο να υπαρχει καπου ο συζυγος σου ως ενεργο μελος της οικογενειας σας και της απο πανω οικογενειας .Μιλας παντα για σενα και τα προβληματα που αντιμετωπιζεις μονη σου ...γιατι?

αν ο συζυγος σου δεν μπορεσει να καταφερει να κανει τους δικους του να τον βοηθησουν ,μιας και ειναι παιδι τους, και υποτιθεται οτι για τα παιδια μας σκιζομαστε, τοτε δε βλεπω φως, δυστυχως .
Οι μεγαλοι ανθρωποι δεν αλλαζουν καλη μου .Πρεπει ο συζυγος σου να ζητησει, να απαιτησει ,να παλεψει ,για τη συμπαρασταση που του οφειλουν οι γονεις του .
Ναι που του οφειλουν .

Ειναι παιδι τους ,τραβαει ζορια στην οικογενεια του και πρεπει να βοηθησουν .

ετσι το βλεπω εγω ,μπορει να ειμαι και λαθος

5Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 1:06 am

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ποληστε το σπιτι τωρα δεν εχω να πω κατι αλλο κουραγιο

6Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 1:15 am

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κουραγιο....... Sad

7Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 1:37 am

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δυστυχώς δεν υπάρχουν λύσεις σε αυτές τις καταστάσεις.Όσο μένεις μαζί τους η ζωή σου θα είναι μαύρη.Δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ αφού δεν έχουν αλλάξει ήδη μετά από αυτό με το παιδάκι σου.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν το σπίτι είναι δικό σας να το νοικιάσεις και να πας αλλού με αυτά τα λεφτά.Εκεί θα ήταν το σπάσιμο το φοβερό.Να της βάλεις άλλους από κάτω.Μπορείς?Έτσι και αλλιώς βοηθεια δεν έχεις να πεις ότι θα την χάσεις αν πας μακρυά.Τουλάχιστον θα έχεις την ησυχία σου.Και ας πει ότι θέλεις χέστηκες,συγγνωμη κιόλας.

http://www.leptomeria.gr

8Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 2:09 am

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μια φίλη αντιμετώπισε παρόμοια (για να μην πω ακριβώς ίδια) κατάσταση από τα πεθερικά της. Τα πεθερικά της έκαναν το βίο αβίωτο και την θεώρησαν υπεύθυνη για την κατάσταση του μωρού το οποίο αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα. Μάλιστα της επέρριπταν ευθύνες όποτε έβρισκαν ευκαιρία και την πλήγωναν με την συμπεριφορά τους κριτικάροντας το μαγείρεμα, το καθάρισμα ακόμα και τον τρόπο που ντυνόταν. Να σημειώσω ότι δεν έχει αποδειχτεί ότι τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο μικρός της προέρχονται από την φίλη μου και οι γιατροί δεν έχουν ακόμα βρει κάποια ιατρική εξήγηση, παρόλα αυτά τα πεθερικά δεν σταματούν να την κατηγορούν χρησιμοποιώντας διάφορα μέσα.

Μην έχοντας βοήθεια από πουθενά προσέλαβε μια κοπέλα να την βοηθάει με το δεύτερο παιδί της (βρήκε την οικονομικότερη) και ανέλαβε η ίδια την φροντίδα του μεγαλύτερου. Η πόρτα έκλεισε εντελώς για τα πεθερικά τα οποία μένουν από πάνω με αποτέλεσμα να διακοπεί κάθε επαφή και το ζευγάρι να ηρεμήσει εντελώς.

θα ήθελα απλά να σου πω ότι τα παραπάνω έγιναν γιατί η φίλη μου είχε την αμέριστη συμπαράσταση του άντρα της ο οποίος είχε καταλάβει τι συνέβαινε και ότι η γυναίκα του αδικούνταν. Έτσι βρήκαν και οι δύο την δύναμη να προχωρήσουν παρακάτω και να διώξουν μακριά ότι τους ενοχλούσε ακόμα και αν μιλάμε για τους ιδιους τους γονείς του.

9Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 2:16 am

dora74

dora74
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο άντρας σου τι κάνει για όλο αυτό? Δεν παίρνει θέση? την αφήνει να κάνει ότι θέλει? Αφού δεν έχεις βοήθεια έτσι κι αλλιώς μην πηγαίνεις με τα νερά της. Σπάσιμο νεύρων αυτή σπάσιμο κι εσύ. Αν το σπίτι είναι στο δικό τους όνομα φαντάζομαι ότι θα σας το χτυπάνε συνέχεια στα μούτρα για να σας κάνουν να αισθάνεστε υποχρερωμένοι. Αν όμως είναι στου άντρα σου, μαζέψτε τα και όπου φύγει φύγει... Κάνε υπομονή κοριτσάκι μου για τα αγγελούδια σου...

10Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 3:00 am

μπεμπα2012

μπεμπα2012
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοπελα μ κουραγιο .περνας δυσκολα και αυτο μονο εσυ και ο αντρας σου το ξερεις φυσικα. παιξτο τρελη αυτη αυτο θελει ν σου σπασει τα νευρα . οποτε κανε οτι δεν συμβαινει τιποτα . και καθε μερα να σπας και κατι την ωρα που κοιμουντε ετσι για γουρι για το γαμωτο που λενε
αχ ποσο θα θελα να της σπασω τα νευρα την μ......
μα ειναι δυνατον ελεος ντροπη τους

11Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 4:17 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομιζω πρεπει οι δυο σας ,με τον αντρα σου να βρειτε λυση στο πως θα κανονισετε το προγραμμα σας με τις δουλειες κ τα παιδια. Για τα πεθερικα σου απλα αφηστε τους απ εξω,αφου δεν εχουν διαθεση να προσφερουν,μην τους υπολογιζεις.Θα σου λεγα να μην πικραινεσαι κιολας και μαυριζεις την ψυχη σου.Κοινως...γραφτε τους. Φανταζομαι το να αλλαξετε σπιτι ειναι δυσκολο,αν δεν ειναι ειναι η καλυτερη λυση να φυγετε.
Για τα ταξιδια κτλ αφου δεν τα κανει με δικα σας χρηματα τοτε ειναι δικαιωμα της να κανει την ζωη της οπως θελει.Ανεξαρτητα απο το αν ειναι καφροι,ειναι η ζωη τους. Και εσεις εχετε την δικη σας με οποια προβληματα και χαρες-οπως ολοι.
Καλο θα ηταν να κανει μια συζητηση ο αντρας σου παντως,με σενα ή χωρις εσενα πρεπει να θεσει ορια αν σε προσβαλουν. Για το αν ειναι πιο καθαροι και οι καλυτεροι δεν νομιζω να καταφερει να τους αλλαξει και σιγα μην σκασετε τωρα με την κατινια του καθενος.
Θα κουραζεστε πολυ περισσοτερο χωρις βοηθεια αλλα αυτη ειναι η ζωη σας/μας...καποια στιγμη θα χαλαρωσουν τα πραγματα,ευχομαι.

12Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 4:20 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Merjana έγραψε:Μια φίλη αντιμετώπισε παρόμοια (για να μην πω ακριβώς ίδια) κατάσταση από τα πεθερικά της. Τα πεθερικά της έκαναν το βίο αβίωτο και την θεώρησαν υπεύθυνη για την κατάσταση του μωρού το οποίο αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα. Μάλιστα της επέρριπταν ευθύνες όποτε έβρισκαν ευκαιρία και την πλήγωναν με την συμπεριφορά τους κριτικάροντας το μαγείρεμα, το καθάρισμα ακόμα και τον τρόπο που ντυνόταν. Να σημειώσω ότι δεν έχει αποδειχτεί ότι τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο μικρός της προέρχονται από την φίλη μου και οι γιατροί δεν έχουν ακόμα βρει κάποια ιατρική εξήγηση, παρόλα αυτά τα πεθερικά δεν σταματούν να την κατηγορούν χρησιμοποιώντας διάφορα μέσα.

Μην έχοντας βοήθεια από πουθενά προσέλαβε μια κοπέλα να την βοηθάει με το δεύτερο παιδί της (βρήκε την οικονομικότερη) και ανέλαβε η ίδια την φροντίδα του μεγαλύτερου. Η πόρτα έκλεισε εντελώς για τα πεθερικά τα οποία μένουν από πάνω με αποτέλεσμα να διακοπεί κάθε επαφή και το ζευγάρι να ηρεμήσει εντελώς.

θα ήθελα απλά να σου πω ότι τα παραπάνω έγιναν γιατί η φίλη μου είχε την αμέριστη συμπαράσταση του άντρα της ο οποίος είχε καταλάβει τι συνέβαινε και ότι η γυναίκα του αδικούνταν. Έτσι βρήκαν και οι δύο την δύναμη να προχωρήσουν παρακάτω και να διώξουν μακριά ότι τους ενοχλούσε ακόμα και αν μιλάμε για τους ιδιους τους γονείς του.

Αυτο ειναι αισχρο. Θα τους πετουσα εξω απο το σπιτι και το ιδιο θα απαιτουσα απο τον αντρα μου.

13Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 6:05 am

ria

ria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπέρα σε όλες της μανούλες η αλήθεια είναι πως όταν υπάρχουν τέτοιες κατάστασής τα πραγματα είναι πολύ δύσκολα.
κανε μια συζήτηση με τον άντρα σου μήπως αυτός μπορεί να βάλει τα πράγματα στην θέση τους με κάποιο τρόπο γιατί από όσο καταλαβαίνω δεν μπορείς να φύγεις κ να τους κανείς πέρα μην τους δίνεις σημασία κ ασχολησου με τα παιδάκια σου αρκετά προβλήματα έχεις μην βάζεις κ αλλά στο κεφάλι σου.

14Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 7:35 am

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Dustixws ypaxoun k etsi anthropoi...
Vrite allou na pate amesa...
Ti petherika einai auta???
Exw minei me to stoma anixto...

K egw menw apo kato ts petheras m wmos xrusos anthropos...
Apo aytin exw mathei ta perisotera stin zwi...

15Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 10:12 pm

royla


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Koριτσια μου σας ευχαριστω ολες για την πολυτιμη βοηθεια σας.Δυστηχως το σπιτι θα το παρουμε απ' οτι ειπαν οταν αποδημησουν επιτελους.Ο αντρας μου συμφωνει μαζι μου σε ολα τσακωθηκε μερικες φορες αλλα δεν εβγαλε ακρη γιατι εχουν την δικη τους λογικη.Βεβαια αν διαπληκτιστεις μαζι τους δεν θα προλαβεις να πεις κουβεντα γιατι μιλανε ακαταπαυστα και ασχημα.Μου λεει ομως πως αν αποφασισω να φυγω θα με ακολουθησει.Το προβλημα ειναι πως δεν υπαρχουν χρηματα και πληρωνω δανειο γιατι το εχω φτιαξει το μισο επειδη ειναι παμπαλαιο.Τωρα αυτοι φτιαχνουν συνεχεια καινουργια πραγματα στο σπιτι τους για να τους βλεπει και η γειτονια[περασαν καινουργια παραθυρα κουφωματα ενω τα δικα μας ειναι ετοιμα να πεσουν].Αν ειχα την δυνατοτητα θα επαιρνα γυναικα .Ο αντρας μου παντως οσες φορες αντεδρασε ξερω οτι δεν εβγαλε ακρη.Δεν υπολογιζουν κανεναν αυτοι.Παντως η αληθεια ειναι οτι θα τον ηθελα λιγο πιο αγριο γιατι οι σχεσεις τους παντα ηταν τυπικες και φυλαγεται να μιλησειεξω απο τα δοντια ενω συνηθως προσπαθει με το γαντι και διπλωματια.Και το παραξενο ειναι πως μονο μ'αυτους δεν μπορει να μιλησει οπως πρεπει πραγμα που συμβαινει και σε μενα. Ενω στην αρχη επαιρνα θεση και αντιδρουσα και νευριαζα τωρα προσπαθω να τους αποφευγω.Να κουραστηκαμε αραγε?Το μονο που γουσταρω ειναι οτι παω κοντρα στα πιστευω τους για τις ''καλες νυφες''με πρωτο- πρωτο το ονομα της μικρης.Μου αρεσει που δεν πληρω τις κατινιστικες προυποθεσεις τις. Razz

16Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 10:40 pm

spyridoula1986

spyridoula1986
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δε περναει ζωη ετσι...κι ουτε ειναιλυση να περιμενει κανεις να μας αφησουν χρονους για να ερθει το σπιτι στο ονομα σου!!ειναι τραγικο,ειλικρινα γινομαι εξαλλη και απορω με τετοια κατασταση...και οσο αφορα τον αντρα σου δε χρειαζεται διπλωματια σε τετοιες περιπτωσεις αλλα πυγμη,θρασσος και μαγκια...οφθαλμος αντι οφθαλμου...αλλα παιδια εχουν;με τα παιδια σου γεικα πως τα πανε;ειναι εστω τυπικα παπουδες;μια σοκολατα,ενα δωρο σε γιορτες,μια αγκαλιτσα...δειχνουν να τα αγαπανε;
τι να πω ρε παιδι μου,εξαλλη μονο που το ακουω γινομαι! Twisted Evil

17Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 11:21 pm

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοπέλα μου οι γονείς δεν έχουν καμιά υποχρέωση να σας βοηθήσουν.
Μην βλέπεις τι κάνουν γύρω σου οι άλλο γονείς και συγκρίνεις.
Εφόσον δεν έχουν διάθεση να βοηθήσουν βρες μια λύση με τον άνδρα σου.
Είναι δικές σου υποχρεώσεις και του άνδρα σου.
Απομακρηνέ τους και κοίταξε τι θα κάνεις εσύ με τις δικές σου δυνάμεις.
Χαλάς την διάθεση σου και την μέρα σου σκεπτόμενη έτσι.

18Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Τετ Μάης 09, 2012 11:24 pm

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
miki2009 έγραψε:Κοπέλα μου οι γονείς δεν έχουν καμιά υποχρέωση να σας βοηθήσουν.
Μην βλέπεις τι κάνουν γύρω σου οι άλλο γονείς και συγκρίνεις.
Εφόσον δεν έχουν διάθεση να βοηθήσουν βρες μια λύση με τον άνδρα σου.
Είναι δικές σου υποχρεώσεις και του άνδρα σου.
Απομακρηνέ τους και κοίταξε τι θα κάνεις εσύ με τις δικές σου δυνάμεις.
Χαλάς την διάθεση σου και την μέρα σου σκεπτόμενη έτσι.

respect...

19Aπελπιστικη κατασταση Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Πεμ Μάης 10, 2012 7:11 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οι σωστοι γονεις, οχι,δεν ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να βοηθανε τα παιδια τους ειτε οικονομικα ειτε με αλλο τροπο!οι σωστοι γονεις το φυσιολογικο ειναι να ΤΟ ΝΙΩΘΟΥΝ και να το κανουν.τι να πω κοπελα μου..ευχομαι με καποιο τροπο να τελειωσει το μαρτυριο σας!

20Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Πεμ Μάης 10, 2012 10:57 pm

ria

ria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια καλημέρα!
εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το ότι οι γονείς δεν είναι υποχρεωμένοι να μας βοηθάνε αυτούς δεν τους βοήθησαν οι δικοί τους γονεις?
είναι δυνατόν να κανουν ανακαινηση στο σπίτι τους κ να μην ενδιαφέρονται για τον γιο τους που έχει τόσες δυσκολιες? γιατί ουσιαστικά κακα τα ψέματα το παιδί τους δεν βοηθάνε.
κ έστω ότι δεν νιώθουν καμία υποχρέωση απέναντι στο παιδί τους να προσπαθούν να επιβάλουν την γνώμη τους ξέρουν μια χαρα!!!!
για μένα έχεις απόλυτο δίκιο σε ΌΛΑ.

21Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Παρ Μάης 11, 2012 12:29 am

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω βασικα δεν θα ηθελα βοηθεια απο τετοιους ανθρωπους. Καλυτερα να αρνηθεις καθε βοηθεια και να τα βγαλετε περα οπως μπορειτε με τον αντρα σου, σαν να ζουσατε μακρυα τους, για να μην τους εχεις και υποχρεωση. Να ξερεις οτι οσο σε βοηθαν, θα εχουν και λογο στο σπιτι σου.
Και συμφωνω..οι γονεις δεν ειναι υποχρεωμενοι να βοηθαν. Καποια στιγμη τα παιδια πρεπει να μεγαλωσουν και να τα βγαλουν περα.
Καλη υπομονη σου ευχομαι...

22Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Παρ Μάης 11, 2012 12:40 am

????????


Επισκέπτης
σε διαβασα με προσοχη.... θα τα πω περιεκτικα για να μην επαναλαμβανω οσα εχουν ηδη ειπωθει, μη με παρεις για αποτομη απλα τρεχω και δεν εχω πολυ χρονο

λοιπον

1. το σπιτι δεν ειναι δικο σου- τελος

2. να το νοικιασεις ετσι οπως ειναι τωρα τα νοικια και να πας αλλου ειναι βλακεια νομιζω

3. δε θελουν να σε βοηθησουν και αυτο δεν ειναι διαπραγματευσιμο

4. μην ασχολεισαι με το ποσα βγαζουν και τι κανουν σπιτι τους- ειναι προβλημα δικο τους

5. βαλε τον αντρα σου να μιλησει και να αφησει τα διπλωματικα να τους μιλησει στη γλωσσα τους αλλιως ειναι σα να μη μιλαει!

6. τι εννοεις τα παιδια τα αφηνετε μερικες φορες μονα τους????

κοπελα μου ξερω πως ειναι να σε πολεμουν και να υπαρχει και θεμα υγειας, οι ανθρωποι αυτοι ειναι αξιολυπητοι και αχρηστοι, εσυ ομως πρεπει να δεις τι θα κανεις να μεινεις σπιτακι σου με τους ορους σου και να τους γραφεις

23Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Παρ Μάης 11, 2012 1:31 am

royla


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ο αντρας μου δεν προκειται ποτε να αποκτησει αυτο το τσαγανο μαζι τους.Αν ανοιξεις συζητηση θεωρουν οτι βοηθουν και μαλιστα πολυ.Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα συνειδησης να βοηθας τα παιδια σου και αναγκη που πηγαζει απο μεσα ειδικα οταν τπαρχει τετοια ιδιαιτερη κατασταση οπως η δικη μου.Εξαλου και ο αντρας μου μεγαλωσε με τη γιαγια κατα κυριο λογο γιατι η πεθερα μου τα λιγα χρονια που δουλεψε ηθελε βοηθεια και παντα ειχε γιατι ειναι ολοι οι στενοι της συγγενεις εδω.Δεν λεμε να μου μεγαλωσει τα παιδια αλλα οχι και εμεις να υποφερουμε και να νοιαζεται μονο για τις εξοδους.Παρεπιπτοντως δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα υγειας περα απο το δικο της στομαχι αλλα και του ανδρος της που το διελυσαν με τα προχειρα και τα τηγανιτα.Ο ανδρας μου εχει μια αδερφη ακομα, λιγο μεγαλυτερη ,με την οποια η πεθερα μου ειναι,ας μου επιτραπει η εκφραση ''κωλος και βρακι''.Της εχει ιδιαιτερη αδυναμια και απ' οτι ξερω γιατι πριν δεν εμενα εδω τα παιδια της τα φροντιζε ολη μερα οταν ηταν μικρα.Τωρα εχουν ενηλικιωθει.Ουτε εκεινη ειναι προσιτη και ειναι και τρομερα συμφεροντολογα αν μπορουσε και το σπιτι που μενουμε θα μας επαιρνε.Βεβαια τους εχει προκαταβαλλει ολους αρνητικα η πεθερα μου ,οτι ταχα κουραζεται πολυ και βοηθα ωστε εγω να φαινομαι αχαριστη.Και εχει τρομερη πειθω οταν μιλαει ,τα λεει τοσο πιστευτα ωστε κοντευω και εγω να ξεγελαστω μερικες φορες.Επισης την πειραξε που η μικρη πηρε το ονομα του μπαμπα μου ,ενω για τον μεγαλο ειπε, [ακουστε πραγμα απαραδεκτο]που εχει το ονομα του πεθερου μου ειναι ''σαν να μην το εχει ετσι πως ειναι''.Αυτα οχι μπροστα σε μενα αλλα στον αντρα μου που βραζει στο ζουμι του και δεν θελει να τους βλεπει μπροστα του αλλα δεν μπορει περα απο μερικους διαπληκτισμους να δρασει πιο ενεργα.Παντως σας ευχαριστω ολες για την εκδηλωση της γνωμης σας[ολες σεβαστες]και για την αμεριστη συμπαρασταση σας.

24Aπελπιστικη κατασταση Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Παρ Μάης 11, 2012 1:44 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειπε τετοιο πραγμα?????????οτι να σαν μην εχει το ονομα ετσι οπως ειναι το παιδι??? Twisted Evil !απο τον θεο θα το βρει γλυκια μου!ελεος!ουτε για τον εχθρο σου δεν λες τετοια κουβεντα!ας μην σου πω καλυτερα τι θα εκανα στην θεση σου!

25Aπελπιστικη κατασταση Empty Απ: Aπελπιστικη κατασταση Παρ Μάης 11, 2012 2:09 am

????????


Επισκέπτης
πωπω τι ανθρωποι.........

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις