Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
65 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 65 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Συμπτώματα εγκυμοσύνης Empty Συμπτώματα εγκυμοσύνης Δευ Μάης 14, 2012 10:46 pm

liveloula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, είμαι νέο μέλος εδώ. Σέβομαι και ασπάζομαι αληθινά το άγχος κάθε κουκλίτσας που θέλει να γίνει μανούλα. Εγώ μόλις έμεινα και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα δικά μου συμπτώματα, αν και λένε πως κάθε εγκυμοσύνη διαφέρει. Κάθε τι που θα γράψω παρακάτω δεν είναι υπερβολικό, το ένιωσα συνειδητά, δεν ήταν ιδέα μου.
Αρχικά θα σας πω πως διατηρώ μια πολύ καλή σχεση με το σώμα μου και έχω μάθει να το ακούω. Ήξερα τη μέρα της ωορρηξίας μου όχι μόνο υπολογίζοντας (διότι ειμαι με σταθερο 30 μέρες κύκλο) αλλά και παρατηρώντας κάθε μήνα πόνο περιόδου τη 15η μέρα. Ηρθα σε επαφή την 12η μεσημέρι και 16η μέρα πρωί. Έχω ημερολόγιο και έγραφα κάθε μέρα τι μου συμβαίνει, όχι μόνο σε αυτόν τον κύκλο αλλά και στους δύο προηγούμενους. Οι διαφορές λοιπόν συμπτωμάτων με αυτά της περιόδου είναι στη δική μου την περίπτωση τα παρακάτω:
1. Τη 17 μέρα ξύπνησα πρωι και βαριομουν αφόρητα. Ξανακοιμήθηκα για ώρες χωρίς να διατρέχει λόγος κούρασης. Είχα πόνο περιόδου έντονο και έντονο πόνο στη μέση πίσω σε βάθος λες και σήκωσα βάρος. Κοιμόμουν όλη μέρα σε σημείο που μου φάνηκε περίεργο. Μια κούραση άνευ λόγου. Ξύπνησα για τα καλά 8 το βράδυ (!) και ξανακοιμήθηκα 11 μέχρι το πρωί της επομένης με δυνατό πονοκέφαλο. Έπειτα τέτοιο ύπνο δεν είχα μέχρι την πρώτη μέρα καθυστέρησης.
2. Την 20ή μέρα στις 12.00 το πρωί ένιωσα έντονα ένα τσίμπημα στην αριστερή μου σάλπιγγα - ωοθήκη (δεν ξέρω) πού. Πονοκέφαλος και έντονος πόνος στη ραχοκοκαλιά μου. Ο γιατρός είπε οτί ο πόνος στην αριστερή μεριά είναι "το ταξίδι" του ζυγωτού από τη σάλπιγγα στη μήτρα. Αυτός ο πόνος μέχρι να έχω 1 μέρα καθυστέρησης υπήρχε όταν φτερνιζόμουν, έβηχα. Σαν να ήταν ένα τράβηγμα, πράγμα που μου έκανε εντύπωση.
3. Από την 21η μέχρι και 24η υγρά. πολλά υγρά. Περιμένοντας περίοδο σε προηγούμενους κύκλους ποτέ δεν είχα υγρά. Επίσης είχα ακμή ξαφνική στο πρόσωπο την 21η που εξαφανίστηκε και καθάρισε το πρόσωπό μου μετά από δύο μέρες μαξ. πόνο περιόδου και λύσσα για αλάτι. αλάτι αλάτι αλάτι. Εγώ που το απεχθάνομαι.
4. Το στήθος είναι αυτό που προδίδει. Ναι πρίζεται πριν την περίοδο κάθε φορά αλλά παρατήρησα πως άλλες φορές το πρήξιμο ξεκίναγε 9 μέρες πρίν την περίοδο. Αυτή τη φορά ήταν 5 μέρες πριν την περίοδο και τόσο πρισμένο και μια ευαισθησία στη θηλή που πρόδοσε πρόωρα το αποτέλεσμα. Ήταν σαν πέτρα, δε χωρούσε ούτε στα σουτιέν που έχω για προ-περίοδο (τα λίγο πιο μεγάλα) και ενώ κάθε φορά το πρήξιμο σταματάει την προηγούμενη μέρα που περίμενα περίοδο, σε αυτή τη φορά το στήθος μου έκαιγε και φούσκωνε κι αλλο, ενοχλώντας με.

Εύχομαι σε όλες μια φουσκωμένη κοιλίτσα και να θυμάστε οτί η καλύτερη προφύλαξη για μωράκι είναι το άγχος. Εγώ αυτό που έκανα αυτό το μήνα, ηρέμησα και κατέγραψα ότι μήνυμα μου έδινε το σώμα μου.
Φαντάζομαι οτί έκανα καλά που έγραψα τα δικά μου συμπτώματα και βοηθάω λιγουλάκι την αναμονή των κοριτσιών που θέλουν και μια βοήθεια, γιατί υπήρξα κι εγώ σε αναμονή και ήθελα να ακούσω μια εμπειρία. φιλιά πολλά και εύχομαι μία παραπάνω κόκκινη γραμμούλα!!! Very Happy

2Συμπτώματα εγκυμοσύνης Empty Απ: Συμπτώματα εγκυμοσύνης Τρι Μάης 15, 2012 12:01 am

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μπράβο που το έζησες τόσο έντονα και αληθινά! Βέβαια, ελλοχεύει ο κίνδυνος πολλές γυναίκες που ανυπομονούν να κάνουν παιδάκι, να υπερβάλλουν περιμένοντας αντίστοιχα συμπτώματα και αυτό να είναι τελικά τόσο αγχωτικό που μόνο καλό δε θα κάνει σε μια πιθανή εγκυμοσύνη! Γι' αυτό, κορίτσια, χαλαρά...

3Συμπτώματα εγκυμοσύνης Empty Απ: Συμπτώματα εγκυμοσύνης Δευ Νοε 26, 2012 12:22 pm

tinitsa87


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα! Μόλις έκανα εγγραφή στο forum σας για να μπορέσω να εκφράσω κι εγώ τις απορίες μου. Μέχρι τώρα, παρόλο που έχω μικροπολικυστικές ωοθήκες, είχα σταθερό κύκλο 28-30 μέρες. Έχω 4 μέρες καθυστέρηση και η τελευταία φορά που είχα ήταν πριν 5 χρόνια σε μεγάλη στεναχώρια. Δεν είμαι καλή στο να παρατηρώ συμπτώματα και αυτό νομίζω ότι με δυσκολεύει λίγο. Με το φίλο μου δε χρησιμοποούμε προφυλάξεις, αλλά προσπαθούμε να είμαστε προσεκτικοί. Αν έρθει όμως ένα μωράκι θα είναι σίγουρα καλοδεχούμενο. Έχω λοιπόν 4 μέρες καθυστέρηση, σήμερα είχα κάτι σαν μια ροζ γραμμή μία φορά και ελάχιστα μια απόχρωση καφέ μία άλλη. Τις προηγούμενες μέρες δεν πονούσε η κοιλιά μου, με εξαίρεση κάτι σουβλιές μια φορά. Σήμερα όμως πονάει σχεδόν όλη μέρα, σταθερά κ σε όλη της την έκταση. Προχθές είχα απίστευτη ατονία και υπνηλία, αλλά έτσι ήταν και ο φίλος μου κ το απέδωσα στον καιρό. Οι θηλές μου είναι ερεθισμένες, ενώ σχεδόν ποτέ δεν είναι, σε αντίθεση με το στήθος μου που δεν με πονάει καθόλου όπως άλλες φορές. Τέλος, έχω ένα θέμα με την δυσκοιλιότητα. Πολλές φορές με έχει συσκολέψει, αλλά ποτέ τόσο πολύ. Ελπίζω να μη σας κούρασα και να μπορέσετε να με βοηθήσετε, γιατί πρώτον τα φαρμακεία έχουν απεργία και δεύτερον φοβάμαι να πάω σε γιατρό μην απογοητευτώ αν δεν είμαι. Καλύτερα να περιμένω και να ελπίζω! Embarassed

4Συμπτώματα εγκυμοσύνης Empty Απ: Συμπτώματα εγκυμοσύνης Τρι Νοε 27, 2012 12:01 am

LenaTse


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα κορίτσια.Καταρχάς liveloula με το καλό τα μωράκι σου, σου εύχομαι μια καλή και ήρεμη εγκυμοσύνη.Να είσαι χαλαρή κ να ευχαριστηθείς την κάθε στιγμή της εγκυμοσύνης σου.Tinitsa87 μακάρι να είσαι έγκυος αλλά αν πάλι δεν εισαι μην απογοητευτείς.Εγώ είμαι μανούλα ενός κούκλου 6 μηνών.Ένα μήνα πριν μείνω έγκυος νόμιζα πως ήμουν αλλά όταν έκανα το τεστ και βγήκε αρνητικό απογοητεύτηκα.Ένα μήνα μετά όμως ήρθαν τα ευχάριστα.Τα συμπτώματά μου ήταν τα εξής.Πολύ έντονο πόνο χαμηλά στην κοιλιά χωρίς καθόλου πρήξιμο.Πράγμα αφύσικο για μένα γιατί πάντα πρηζόμουν.Ποτέ όμως δεν είχα στάνταρ κύκλο.Πονούσα τόσο έντονα λες και θα αδιαθετούσα εκείνη τη στιγμή και μετα από λίγο με αφηνε τελείως.Το στήθος πρήστηκε πάρα πολύ κ το χειρότερο από όλα με ενοχλούσαν τα πάντα, μου μύριζαν τα πάντα με άσχημο τρόπο.Τα έπιπλα στο σπίτι μου τα χαλιά τα παντα.(είχαμε μόνο 4 μήνες παντρεμένοι κ ήταν όλα καινούργια).Δεν ήθελα να κάνω τεστ γιατι φοβήθηκα ότι δεν θα είμαι πάλι κ θα απογοητευτώ όταν όμως περνούσαν οι μέρες κ τίποτα.. το έκανα...ήμουν σχεδόν 2 μηνών!!!!

5Συμπτώματα εγκυμοσύνης Empty Απ: Συμπτώματα εγκυμοσύνης Τρι Νοε 27, 2012 12:43 am

tinitsa87


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Χαίρομαι πολύ για σένα και να σου ζήσει το αγοράκι σου! Μακάρι να τη βιώσω κι εγώ αυτή την εμπειρία, γιατί προς το παρόν φοβάμαι να νιώσω και να ευχαριστηθώ το οτιδήποτε, μέχρι να σιγουρευτώ. Ελπίζω σήμερα να μπορέσω να βρω ένα τεστ και να μάθω κάτι πιο σίγουρο. Πάντως από χθες που το ψάχνω, έχω δέκατα. Θα δείξει... Cool

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις