Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
63 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 63 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Να κανω αμνιο;  Empty Να κανω αμνιο; Τρι Μάης 29, 2012 10:42 pm

Vicky Kol


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημερα!!!Βγηκαν τα αποτελεσματα αυχενικης PappA και ειναι τα εξης:
Τρισωμια 21: 1/2342, Τρισ. 18 1/27637 τρισ. 13 1/65069

PappA: 3,9 i.u= 1,136 mom
BCCH: 14,1 i u= 0,414 mom

αυχενικη πτυχη 1,5 χιλ, ορατο ρινικο οστο, ολα αψογα.

Ειμαι 40 χρ. παρα 2 μηνες. Ο γιατρος που μου εκανε την αυχενικη ειπε οτι τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα, αλλα υπαρχουν ελαφριες μορφες Down που δεν ανιχνευονται με τις εξετασεις που εκανα, και στην ηλικια μου πρεπει να αποκλεισω ολες τις πιθανοτητες. (Επισης θα παρει και 700Ε απ'αυτο, σημαντικο ε
Η γιατρος που με παρακολουθει ειπε οτι δεν συντρεχει ιατρικος λογος για αμνιο αλλα ειναι δικη μου αποφαση!
Τη βοηθεια σας, πραγματικα δεν ξερω τι θελω. Μαλλον ξερω, ΔΕΝ θελω να την κανω, αλλα ειναι σωστο; Κι αν αποβαλλω; Ο γιατρος που θα μου την κανει ειναι κορυφαιος και ειναι πολυ σιγουρος για τον εαυτο του, οτι τιποτα δεν θα παει στραβα!!!
Ξερω οτι καποιες κοπελες ειναι προαποφασισμενες να την κανουν για να παψουν να ανησυχουν για το υπολοιπο της εγκυμοσυνης τους, κι εγω θα ηθελα να απαλλαγω, αλλα με φοβιζει οτι εχω πιο πολλες πιθανοτητες να αποβαλω- χτυπαω ξυλο- παρα να εχω παιδι με συνδρομο.
Εσεις που εχετε κανει,ή ειστε πανω κατω στη δικη μου ηλικια ηταν καλα τα αποτελέσματα σας και ομως προχωρησατε στην επεμβαση;
Με χαρα θα διαβασω τη γνωμη σας!!

2Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τρι Μάης 29, 2012 11:02 pm

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγώ θα σε συμβούλευα να την κάνεις οπωσδήποτε. Δεν υπάρχει φόβος αποβολής αν σου την κάνει καλός γιατρός. και απορώ με τον γυναικολόγο που δε σου είπε να κάνεις μόνο και μόνο λόγω ηλικίας.Να μη φοβάσαι, όλες οι γυναίκες πάνω από 32 νόμίζω κάνουν ανεξάρτητα από τα αποτελέσμα της αυχενικής.

3Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τρι Μάης 29, 2012 11:03 pm

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν έχω παρόμοια εμπειρία αλλά εύχομαι να πάρεις την σωστή απόφαση και όλα να πάνε καλά!!!
Περιμένουμε νέα σου!

4Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τρι Μάης 29, 2012 11:08 pm

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
επίσης δεν είναι επέμβαση. είναι ρουτίνα πια για τους γιατρούς. ήταν κι εγώ να κάνω και το είχα ψάξει. η πιθανότητα αποβολής είναι μηδαμινή.εγώ θα σου έλεγα να την κάνεις για να έχεις μετά μια ήρεμη εγκυμοσύνη και να μη φοβάσαι.

5Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τρι Μάης 29, 2012 11:13 pm

spyros3

spyros3
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το τι θα κανεις ειναι καθαρα δικη σου αποφαση.συζητα το κ με τον αντρα σου..
αν δου λεει ο γιατρος σιυ οτι ειναι μια χαρα ταποτελεσμα γιατι να μπεις σε τετοια διαδικασια?
οταν ηταν εγκυος η πεθερα μου στα 45 της δεν εκανε...μην σε επηρεαζω ομως..οπως σου ξαναγραψα ειναι δικη σας η αποφαση.σου ευχομαι με το καλο...!!!

6Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τρι Μάης 29, 2012 11:17 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
έχω δυο κολλητές που και οι δύο έκαναν εξωσωματική στα 40-41.
και στις δύο τα αποτελέσματα της αυχενικής ήταν εξαιρετικά.
η μία δεν έκανε αμνιο. το αποφάσισε με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού της.
η άλλη έκανε γιατί υπήρχε ιστορικό απο τη μεριά του άνδρα της και δεν ήθελε να το διακινδυνεύσει.
Γενικά λενε οτι μετά τα 35 πρέπει να κάνουν όλες, όμως αυτό αλλάζει ανάλογα με την περίπτωση.
Στη θέση σου θα το συζητούσα πάλι με το γιατρό μου και ίσως να πήγαινα και σε έναν γυναικολόγο ακόμα.

7Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 12:02 am

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ είμαι της άποψης να κάνεις,δεν είναι τίποτα έτσι θα είσαι 100% τις 100% σίγουρη.Κι εγώ έκανα παρόλο που οι εξετάσεις μου βγήκαν καλές,είχα τους ενδιασμούς μου βέβαια αλλά ρώτησα 3 γιατρούς και όλοι είπαν ναι.Το ίδιο διάστημα ήταν έγκυος μια φίλη μου και μια ξαδέρφη μου και αυτες έκαναν άμνιο και όλα πήγαν καλά,εξάλου αν δε κάνω λάθος απο αυτή την εξέταση δεν φαίνεται μόνο το σύνδρομο down αλλά και αρκετές άλλες ασθένειες που δεν θυμάμαι τώρα. Θέλω επίσης να συμπληρώσω πως κανένας τους δεν είχε οικονομικό ώφελος γιατί πολύ απλά την έκανα στο Έλενα και πλήρωσα σύνολο (γιατι το δείγμα το πήγα στο χωρέμιο ) 40ευρώ.Θα πήρωνα 70 ή 80 δεν θυμαμαι, αν δεν την έγραφα στο γιατρό του ΤΕΒΕ.Αυτά πριν 1 χρόνο βέβαια αλλά δεν νομίζω να έχουν αλλάξει τα πράγματα....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την nikoletta10 στις Τετ Μάης 30, 2012 2:47 am, 1 φορά

8Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 1:48 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα!
Φυσικά δε θα σου προτείνω τι να κάνεις απλά θα σου πω την δικιά μου εμπειρία τώρα στην 3η εγκυμοσύνη στα 37 μου χρόνια πλέον.
Είχα τα δικά σου διλήμματα.
Βλέπω τα δικά μου αποτελέσματα σε σύγκριση με τα δικά σου και έχω την εντύπωση ότι τα δικά σου είναι καλύτερα.
Τρισωμια 21: 1/995 (χαμηλή πιθανότητα για γέννηση παιδιού με σύνδρομο down)
Τρισωμια 18: 1/12054 (χαμηλή πιθανότητα για γέννηση παιδιού με σύνδρομο edward)
Για τρισωμία 13 δεν λέει κάτι η εξέταση που έκανα.
PappA mU/L 1419,0 - 0,859 mom
free-βhCG ng/mL: 67,2 - 0,930 mom
(σου τα γράφω όπως είναι στην εξέταση. Δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνουν).
αυχενικη διαφάνεια 1,1 χιλ, ορατό ρινικό οστό.
Εγώ είμαι όπως σου είπα 37 κλεισμένα.
Αποφάσισα να μην κάνω την αμνιοπαρακέντηση καθώς η πιθανότητες για αποβολή λένε ότι είναι 2%. Ποσοστό που το θεωρώ υψηλό. Δηλαδή 1 στις 50 αμνιοπαρακεντήσεις. Θεώρησα ότι από τη στιγμή που βγήκαν καλά τα αποτελέσματα δεν θα ήθελα να ρισκάρω με την αμνιοπαρακέντηση. Βέβαια καθόμουν σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι την β' επιπέδου. Μετά την β' επιπέδου (όπου τα ποσοστά κινδύνου μειώθηκαν κι άλλο) ηρέμησα.
Από την άλλη σκέψου ότι αν το θέμα είναι οικονομικό μπορείς να κάνεις την αμνιοπαρακέντηση και σε κάποιο νοσοκομείο. Σίγουρα θα βρεις κάποιον νοσοκομειακό γιατρό που θα εμπιστευτείς.
Ό,τι και να αποφασίσεις πάντως σκέψου το καλά και μην το μετανιώσεις ποτέ.
Δυστυχώς δεν μπορώ ακόμα να σου πω αν όλα πήγαν καλά ή όχι καθότι έχω ακόμα 3 μήνες μπροστά μου για να γεννήσω.
Σου εύχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!

9Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 1:58 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 23 ΤΩΡΑ Κ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΑΜΝΙΟ ΕΙΜΟΥΝ 22 ΓΤ ΕΙΧΕ ΣΤΕΝΩΣΗ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗΣ ΒΑΛΒΙΔΑΣ ΤΟ ΜΩΡΟ Κ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΥΝΔΡΟΜΟΥ ΠΟΥ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΗΓΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ Κ ΜΕ ΦΟΒΙΣΑΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΚΕΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ Κ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΥΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ 1% ΠΙΘΑΝΤΗΤΑ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ,Κ ΕΜΕΙΝΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΞΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝ ΤΠΤ Κ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ Κ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ....

10Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 2:33 am

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ δεν έκανα και ας ήμουν 43.
Αλλά εμείς είχαμε κάνει προεμφυτευτικό έλεγχο και ήμασταν καλυμμένη κατά ένα ποσοστό..
Ο δε γιατρός που έκανε την αυχενική με το που άκουσε 43 χρονών επέμενε για άμνιο .Και συνέχισε να επιμένει παρά όλο που του είπαμε ότι κάναμε προεμφυτευτικό , η αυχενική και οι εξετάσεις πολύ καλές και το ποσοστό για αποβολή μεγαλύτερο από το να γεννήσω παιδί με κάποιο πρόβλημα. Ο άνδρας μου τα πήρε τόσο πολύ με τον συγκεκριμένο γιατρό που για Β-επιπέδου πήγαμε αλλού.(είναι πολλά τα λεφτά που παίζονται τότε ήταν περίπου 500 ευρώ)
Μια φίλη μου που έμεινε έγκυος στα 37 στο 4 παιδί έκανε άμνιο γιατί ο γιατρός της είπε ότι αφού είναι 4 παιδί μην το διακινδυνεύεις. .Αν ήταν πρώτο θα σου έλεγα να μην κάνεις.
Η απόφαση είναι δύσκολη το ξέρω. Πρέπει να το συζητήσεις κει με τον γιατρό σου και να αποφασίσετε γιατί και στις δύο περιπτώσεις(να κάνεις η να μην κάνεις) παίρνεις ένα ρίσκο.
Διάλεξε το πιο μικρό.

Τώρα θυμήθηκα και το άλλο κουλό που μας είχε πει ο γιατρός στην αυχενική.
Αφού είδε ότι δεν πειθόμασταν για άμνιο και ότι θα έχανε τα 500 ευρώ μας είπε να κάνουμε την άμνιο στον 7 μήνα ώστε να μην χάσουμε το μωρό .
Ότι νάνε .Δηλαδή αν το παιδί είχε κάποιο σύνδρομο σε τι θα μας ωφελούσε να το μαθαίναμε 2 μήνες νωρίτερα αφού δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι.

11Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 4:05 am

Vicky Kol


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ευχαριστω γιασ τις απαντησεις σας. Ολες ειναι σεβαστες και χρησιμες! Το πιστευετε οτι δεν εχω αποφασισει ακομη; Ντρεπομαι για λογαριασμο μου!!
DesT σου ευχομαι να εχεις ενα υγιες μωρακι, και ετσι θα ειναι!
miki2009 καταλαβαινω οτι ειναι μια πηγη εσοδων για τους εξειδικευμενους γιατρους. Ειναι πολλα τα λευτα (Αρη)!!!
Ξερει καμμια σας ποσο κοστιζει η αμνιοπαρακεντηση σε δημοσιο νοσοκομειο;Τα χρηματα δεν ειναι κριτηριο στο αν θα την κανω, αλλα αν μπορω να γλιτωσω μερικα θα ηταν καλα!

12Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 4:24 am

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Vicky Kol έγραψε:Ευχαριστω γιασ τις απαντησεις σας. Ολες ειναι σεβαστες και χρησιμες! Το πιστευετε οτι δεν εχω αποφασισει ακομη; Ντρεπομαι για λογαριασμο μου!!
DesT σου ευχομαι να εχεις ενα υγιες μωρακι, και ετσι θα ειναι!
miki2009 καταλαβαινω οτι ειναι μια πηγη εσοδων για τους εξειδικευμενους γιατρους. Ειναι πολλα τα λευτα (Αρη)!!!
Ξερει καμμια σας ποσο κοστιζει η αμνιοπαρακεντηση σε δημοσιο νοσοκομειο;Τα χρηματα δεν ειναι κριτηριο στο αν θα την κανω, αλλα αν μπορω να γλιτωσω μερικα θα ηταν καλα!

Εγώ πλήρωσα όπως έγραψα παραπάνω, μάλλον δεν το είδες,40ευρώ σύνολο (20 στο Έλενα και 20 στο χωρέμιο που πήγα το δείγμα)για τα αποτελεσματα πλήρωσα τόσο γιατί την(αμνιο) έγραψα στο βιβλιάριο μου στον γιατρό του ΤΕΒΕ.Διαφορετικά θα πλήρωνα νομίζω 80ευρώ αν θυμάμαι καλά,έχει περάσει βέβαια ένας χρόνος αλλά δεν νομίζω να έχουν αλλάξει τα πράγματα.Πάντως μην το φοβάσαι το Έλενα έχει καταπληκτικούς επιστήμονες ...

13Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 4:25 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω εκανα την αυχενικη πριν λιγες μερες. Ειμαι 38. Δεν θα σου πω να την κανεις η να μην την κανεις. Εγω δεν θα κανω με αποτελεσματα λιγοτερο καλα απο τα δικα σου.
Θελω να σου πω ομως 2 πραγματα.
1. Μολις πηραμε τα αποτελεσματα του papp-a ειπαμε με τον γιατρο μου με μια φωνη "ειμαστε καλα, δεν κανουμε τιποτα αλλο"
Θελω να πω οτι ο γιατρος μου ποτε δεν μου ειπε "κανε οτι νομιζεις"

2. Αν αποφασισεις να προχωρησεις θα σου προτεινα να κανεις ληψη τροφοβλαστη αντι για αμνιο. Γινεται νωριτερα και εχεις τα αποτελεσματα αμεσα χωρις να σκασεις απο αγχος για πολλες μερες.

14Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 4:31 am

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η λήψη τροφοβλάστης είναι επώδυνη και έχει μεγαλύτερο ποσοστο αποβολής γι' αυτό γίνεται μόνο αν δείξουν κάτι οι προηγούμενες εξετάσεις,εδώ δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητο να γίνει....

15Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 4:34 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εχω διαβασει οτι εχει ακριβως τα ιδια ποσοστα με την αμνιο..... δεν επιμενω ομως...

16Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 4:56 am

evigiorgos

evigiorgos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπέρα εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα!μια γνωστή μας επέλεξε να μη κάνει και το αποτέλεσμα δυστυχώς ήταν άσχημο(δε θέλω να πω λεπτομέριες)!εσύ είσαι η μανούλα και είμαι σίγουρη πως θα κάνεις αυτό που πρέπει!καλή απόφαση και με το καλό με ένα υγειές μπεμπάκι!!πολλά φιλιά

17Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 5:03 am

happiness


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω χρειαστηκε να κανω αμνιο(ενω τα αποτελεσματα της αυχενικης ηταν πολυ καλα) στον 5ο μηνα...κατι ειχαν βρει στη β'επιπεδου και ο γιατρος μου επεμενε να οτι πρεπει να γινει,δεν ημουνα καθολου προετοιμασμενη γι'αυτο και μολις μου το ανακοινωσε ο ντοκ,το μονο που φοβηθηκα ηταν η αποβολη
βεβαια να ξερεις οτι αν προσεξεις το ποσοστο αποβολης ειναι 1% ...μηδαμινο...πλεον εχει γινει σαν εξεταση ρουτινας...βεβαια μετα για καμποσο καιρο θελει πολυ προσοχη,εγω εμεινα στο κρεββατι για 4 μερες(μονο τουαλετα πηγαινα) και μετα για 15 μερες δεν εκανα τιποτα...
κατα τη γνωμη μου ...συζητα το με το γιατρο που σε παρακολουθει,αν σου πει οτι δεν ειναι απαραιτητο να γινει μην το κανεις

18Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 5:19 am

maria pk

maria pk
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Το αν θα κανεις ή οχι ειναι καθαρα δικη σου αποφαση. Τα αποτελεσματα σου βεβαια ειναι καλα οποτε δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανησυχει τοσο.. Εγω προσωπικα με πολύ χαλια αποτελεσματα δεν εκανα αμνιο γιατι δεν ηθελα να ρισκαρω ουτε 1% να παθει κατι το μωρο. Το μωρακι μου ειναι υγιεστατο. Μην αγχωνεσαι χωρις σοβαρο λογο. Ευχομαι ολα να πανε καλα Smile

19Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 8:11 am

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η απόφαση είναι δική σου!Εγώ πάντως που ήμουν 41 την έκανα και θα την έκανα ανεξάρτητα με τα αποτελέσματα των εξετάσεων.Ήθελα να ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει μια και είναι η μόνη εξέταση που δείχνει πράγματα που δε δείχνουν οι άλλες.Ο κίνδυνος αποβολής είναι αστείος πλέον.Και εξάλλου ότι εξετάσεις κάνεις για καλό είναι.

http://shineon-n-on.blogspot.com

20Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 9:04 am

Vicky Kol


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια διαβασα ολες τις αποψεις σας και σας χιλιοευχαριστω που ασχοληθηκατε μαζι μου! Κλεινω προς το να μην την κανω και να κανω νωριτερα β' επιπεδου οπως ειπε η γιατρος μου και αν βρεθει κατι τοτε θα την κανω. Θα κανω β' επιπεδου στις 16 εβδομαδες και μακαρι να ειναι κι εκει ολα καλα.Μακαρι ο Θεος να προστατευει το μωρακι μου και να το παρω υγιες στην αγκαλια μου!Να προστατευει και ολα τα μωρακια και να μην δινει λυπες στους γονεις!!

21Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 12:24 pm

ksapphire

ksapphire
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω εκανα στην κορη μου, ημουν 37 ετων με πολυ καλα αποτελεσματα στην αυχενικη διαφανεια(καλυτερα και απο τα δικα σου)
Ηταν δικη μου αποφαση(βεβαια και ο γυναικολογος μου και ο διαβητολογος μου(ειχα διαβητη κυησεως),μου ειπαν να την κανω.
Ειχα χασει το πρωτο μου μωρο στην 30η εβδομαδα, στο δευτερο μωρο μου ο γιατρος δεν ηθελε να το διακινδυνεψω και στο τριτο ηθελα και γω να την κανω για να ειμαι σιγουρη. Με πολυ πολυ φοβο ,δεν σου κρυβω αλλα ευτυχως ολα πηγαν μια χαρα.

Σου ευχομαι οτι και αν αποφασισεις να πανε ολα καλα για σενα και το μωρο σου.

22Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 2:49 pm

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπον...διαβασα ολα τα ποστ και ειναι σεβαστες ολες οι αποψεις των κοριτσιων αλλωστε η καθε μια εχει τις εμπειριες της.
Δυστυχως δεν ειμαι ακομα μητερα και δεν βρεθηκα στη θεση σου αλλα βρεθηκα διπλα σε πολλες γυναικες που ειχαν το ιδιο διλλημα μιας κι ηταν τετοια η φυση της δουλειας μου!
Δε θα σου πω κανε ή μην το κανεις.Δε θα σε κρινω για οποια αποφαση κι αν παρεις μιας και γνωμονας σου ειναι το καλυτερο για το μωρο σου!Θα σου πω ομως τι θα εκανα αν οντως βρισκομουν εγω στη θεση σου...θα εβρισκα εναν γιατρο που θα εμπιστευομουν με καλα ποσοστα (1%) και θα εκανα την αμνιο γιατι θεωρω πως απο μια τετοια "διαδικασια" εχεις περισσοτερα να κερδισεις απο το να χασεις!

Καλη τυχη σε οτι κι αν αποφασισεις να κανεις.....

23Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 3:21 pm

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vicky Kol έγραψε:Καλημερα!!!Βγηκαν τα αποτελεσματα αυχενικης PappA και ειναι τα εξης:
Τρισωμια 21: 1/2342, Τρισ. 18 1/27637 τρισ. 13 1/65069

PappA: 3,9 i.u= 1,136 mom
BCCH: 14,1 i u= 0,414 mom

αυχενικη πτυχη 1,5 χιλ, ορατο ρινικο οστο, ολα αψογα.

Ειμαι 40 χρ. παρα 2 μηνες. Ο γιατρος που μου εκανε την αυχενικη ειπε οτι τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα, αλλα υπαρχουν ελαφριες μορφες Down που δεν ανιχνευονται με τις εξετασεις που εκανα, και στην ηλικια μου πρεπει να αποκλεισω ολες τις πιθανοτητες. (Επισης θα παρει και 700Ε απ'αυτο, σημαντικο ε
Η γιατρος που με παρακολουθει ειπε οτι δεν συντρεχει ιατρικος λογος για αμνιο αλλα ειναι δικη μου αποφαση!
Τη βοηθεια σας, πραγματικα δεν ξερω τι θελω. Μαλλον ξερω, ΔΕΝ θελω να την κανω, αλλα ειναι σωστο; Κι αν αποβαλλω; Ο γιατρος που θα μου την κανει ειναι κορυφαιος και ειναι πολυ σιγουρος για τον εαυτο του, οτι τιποτα δεν θα παει στραβα!!!
Ξερω οτι καποιες κοπελες ειναι προαποφασισμενες να την κανουν για να παψουν να ανησυχουν για το υπολοιπο της εγκυμοσυνης τους, κι εγω θα ηθελα να απαλλαγω, αλλα με φοβιζει οτι εχω πιο πολλες πιθανοτητες να αποβαλω- χτυπαω ξυλο- παρα να εχω παιδι με συνδρομο.
Εσεις που εχετε κανει,ή ειστε πανω κατω στη δικη μου ηλικια ηταν καλα τα αποτελέσματα σας και ομως προχωρησατε στην επεμβαση;
Με χαρα θα διαβασω τη γνωμη σας!!


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΙΝΙ ΣΟΥ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ...ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.ΑΝ ΔΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΤΟ ΕΙΠΕ ΨΑΞΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΧΤΕΣ.

24Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 8:36 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα

καταρχήν πιστεύω πως τα αποτελέσματά σου είναι πολύ καλά!
αν ήσουν πιο μικρή κανείς δεν θα σου έλεγε να κάνεις άμνιο με αυτά..

τωρά πραγματικά δεν πιστεύω οτι η ηλικία είναι τοσο σοβαρός παράγοντας..

από την άλλη γιατι θες να το κανεις???
θέλεις να ξερεις για να διακόψεις την εγκυμοσύνη σε περίπτωση που κάτι υπάρχει??

αν αυτός είναι ο σκοπός ..τι να πω ..ευχομαι απλά όλα να είναι καλά!!

αλλά αμα δεν σκοπεύεις να το ρίξεις καλύτερα να μην μπεις στην διαδικασία..


το υποχρεωτικό είναι κατι σχετικό και ισχύει μόνο στην Ελλάδα...στο εξωτερικό στο προτείνουν πάντα και 20 να είσαι ...αλλά ποτέ και σε καμιά ηλικία δεν το θεωρούν υποχρεωτικό..ούτε καν το pap -A .
οπότε εσύ αποφασίζεις!

25Να κανω αμνιο;  Empty Απ: Να κανω αμνιο; Τετ Μάης 30, 2012 10:16 pm

Vicky Kol


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
bou-boukitsa έγραψε:καλημερα

καταρχήν πιστεύω πως τα αποτελέσματά σου είναι πολύ καλά!
αν ήσουν πιο μικρή κανείς δεν θα σου έλεγε να κάνεις άμνιο με αυτά..

τωρά πραγματικά δεν πιστεύω οτι η ηλικία είναι τοσο σοβαρός παράγοντας..

από την άλλη γιατι θες να το κανεις???
θέλεις να ξερεις για να διακόψεις την εγκυμοσύνη σε περίπτωση που κάτι υπάρχει??

αν αυτός είναι ο σκοπός ..τι να πω ..ευχομαι απλά όλα να είναι καλά!!

αλλά αμα δεν σκοπεύεις να το ρίξεις καλύτερα να μην μπεις στην διαδικασία..


το υποχρεωτικό είναι κατι σχετικό και ισχύει μόνο στην Ελλάδα...στο εξωτερικό στο προτείνουν πάντα και 20 να είσαι ...αλλά ποτέ και σε καμιά ηλικία δεν το θεωρούν υποχρεωτικό..ούτε καν το pap -A .
οπότε εσύ αποφασίζεις!

Καλημερα bou-boukitsa. Αυτο το ερωτημα ειναι που με βασανιζει αμεσως μετα το αν θα κανω αμνιο ή οχι. Τι θα γινει αν οντως το παιδι εχει κατι. Λοιπον δεν ξερω τι θα κανω. Εν ψυχρω δεν μπορω να πω τιποτα. Μου'χει περασει απ'το μυαλο και θα μου ηταν πολυ δυσκολο να τερματησω την κυηση. Ειναι ενας ανθρωπος εκει μεσα, δεν θα μπορουσα να του κανω κακο. Ενας λογος που δεν θελω να την κανω ειναι και αυτος! Δυσκολα διλημματα!!
Ευχαριστω παντως, μου εδωσες ενα παραγοντα παραπανω να υπολογισω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις