Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
523 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 523 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1μεταλλαγμενα γαλατα 2012-greenpeace Empty μεταλλαγμενα γαλατα 2012-greenpeace Δευ Ιουν 11, 2012 12:21 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εψαξα να βρω την λιστα στο site της greenpeace και ειναι η εξης:

ΜΕΒΓΑΛ
ΔΕΛΤΑ
ΟΛΥΜΠΟΣ
ΚΟΥΚΑΚΗ

το συζηταγα με μια φιλη μου, επισης μαμα, και μου πεταει την εξης ατακα: "ελα μωρε, και τους πιστευεις?".

η αληθεια ειναι οτι μου εβαλε μεσα μου το μικροβιο της αμφιβολιας, αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν μπορει να ειναι ψεμματα και να εκθετους ετσι τοσο μεγαλες εταιρειες.

εσεις τι γνωμη εχετε κοριτσια?

και τι γαλατα περνετε στα μπεμπιδια σας?

εμεις τωρα που εγινε 1,5 ετους και το γυρισαμε σε φρεσκο της δινω ΑΓΝΟ και ΒΡΑΧΙΑΣ, αλλα εδω που ειμαι υπαρχουν φορες-ελαχιστες,ευτυχως-που δεν τα βρισκω.

και ενα σχολιο: για ΜΕΒΓΑΛ και ΔΕΛΤΑ το ειχα ξανακουσει, αλλα για ΟΛΥΜΠΟ και ΚΟΥΚΑΚΗ μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση.... Mad θελει πολλη προσοχη.

περιμενω τα σχολια σας.

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Στην προηγούμενη έρευνα δεν είχε τον Όλυμπο.Εγώ από τότε που ξεκινήσαμε το φρέσκο δίνω Βραχιά και Όλυμπο, δεν ξέρω αλλά μπορεί να είναι τα πιο ακριβά αλλά καταλαβαίνεις διαφορά στο γάλα,δεν είναι νερό

http://www.leptomeria.gr

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το ΒΡΑΧΙΑΣ οντως πολυ καλο και ακριβο σε σχεση με τα αλλα. 1,90 το παιρνω εγω. το ΟΛΥΜΠΟΣ δεν το προτιμω διοτι ειναι μακρας διαρκειας.

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο το βραχιας που λετε ρε κοριτσια πρωτη φορα το ακουω.σε ποια σουπερ μαρκετ υπαρχει αυτο το γαλα;ειναι φρεσκο ή υψηλης παστεριωσης;

παντως και εγω εχω αμφιβολια για την λιστα καθε χρονο.και ενταξει για την δελτα ακουγεται χρονια αλλα για τον ολυμπο;τι να πω

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:αυτο το βραχιας που λετε ρε κοριτσια πρωτη φορα το ακουω.σε ποια σουπερ μαρκετ υπαρχει αυτο το γαλα;ειναι φρεσκο ή υψηλης παστεριωσης;

παντως και εγω εχω αμφιβολια για την λιστα καθε χρονο.και ενταξει για την δελτα ακουγεται χρονια αλλα για τον ολυμπο;τι να πω


δεν ξερω στην αθηνα που μπορει να το βρει κανεις. παντως ειναι φρεσκο γαλα και 100% ελληνικο. ετσι γραφει.

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
trilly έγραψε:το ΒΡΑΧΙΑΣ οντως πολυ καλο και ακριβο σε σχεση με τα αλλα. 1,90 το παιρνω εγω. το ΟΛΥΜΠΟΣ δεν το προτιμω διοτι ειναι μακρας διαρκειας.

έχει και μικρής διάρκειας

http://www.leptomeria.gr

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
grammatiki έγραψε:αυτο το βραχιας που λετε ρε κοριτσια πρωτη φορα το ακουω.σε ποια σουπερ μαρκετ υπαρχει αυτο το γαλα;ειναι φρεσκο ή υψηλης παστεριωσης;

παντως και εγω εχω αμφιβολια για την λιστα καθε χρονο.και ενταξει για την δελτα ακουγεται χρονια αλλα για τον ολυμπο;τι να πω

εγώ το παιρνω από τον Βερόπουλο αλλά το έχει και ο Γαλαξίας,και το Carrefur

http://www.leptomeria.gr

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
goldy213 έγραψε:
trilly έγραψε:το ΒΡΑΧΙΑΣ οντως πολυ καλο και ακριβο σε σχεση με τα αλλα. 1,90 το παιρνω εγω. το ΟΛΥΜΠΟΣ δεν το προτιμω διοτι ειναι μακρας διαρκειας.

έχει και μικρής διάρκειας

δεν το ηξερα. εδω παντως δεν το φερνουν γιατι το εχω προσεξει νομιζοντας οτι ειναι απο τα γαλατα κορυφη.

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
με μια γρηγορα ματια που εριξα στο google ρε κοριτσια ομως αυτο το αγροκτημα βλαχιας ειναι της μεβγαλ που η κοπελα που ανοιξε το θεμα η μεβγαλ ειναι μεσα στη λιστα της greenpeace

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:με μια γρηγορα ματια που εριξα στο google ρε κοριτσια ομως αυτο το αγροκτημα βλαχιας ειναι της μεβγαλ που η κοπελα που ανοιξε το θεμα η μεβγαλ ειναι μεσα στη λιστα της greenpeace


δεν ειναι της μεβγαλ διανεμεται απο την μεβγαλ.το γραφει πανω και το κουτι. βραχια ειναι μια περιοχη εξω απο την θεσσαλονικη. απο οσο γνωριζω η εταιρεια αυτη ανηκει στην οικογενεια Τζιτζικωστα ( του πολιτευτη της Ν.Δ.). τωρα τι να σου πω, εχουμε χασει την εμπιστοσυνη μας γενικοτερα.

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπορει του χρονου να βγει και αυτο στα μεταλλαγμενα. δεν τους πιανεις πουθενα.

galani


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
den xerw an einai metallagmena.. apla mporei na min exoun ta apariatita filtra prostasias! egw xerw apo poly diko mou antrwpo, o opoios douleuei sti delta oti exoun poly kalo gala k malista to empisteuetai toso poly pou den pairnei pote kanena allo! kyriws oi oikgeneiakes farmes... episis, oson afora ton olympo, epeidi den pigainei katholou kala i etaireia vgazei apo ta mpoukalia tis ta filtra prostasias kai to gala mporei na alloiwthei! k oson afora tin pyknotita tou galaktos mou leei panta oti paizoun rolo ta lipara... osa perissotera.. toso pio ''gemati'' einai i geusi! twra ti na pw... egw pantws ton empisteuomai se auta pou leei kai iga na pw tin alitheia delta pairnw!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα ίδια λιπαρά δεν έχουν όλα τα πλήρη?

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Τα ίδια λιπαρά δεν έχουν όλα τα πλήρη?



καποια γραφουν 3,5% και καποια αλλα 3,7%.

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τα γαλατα αυτα ειναι παιδικα ή οικογενειακα;γιατι τα παιδικα που εχω δοκιμασει πχ το δελτα και το νεσλακ εχουν γευση βανιλια.αυτα τι γευση εχουν;

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν ειναι παιδικα, ειναι κανονικα. και δεν εχουν γευση βανιλια.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καιμεις περνουμε ολυμπος και δελτα. και αγνο καμια φορα. μια χαρα γαλατακια ειναι..

spyridoula1986

spyridoula1986
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
supermama έγραψε:καιμεις περνουμε ολυμπος και δελτα. και αγνο καμια φορα. μια χαρα γαλατακια ειναι..
κι εγω ΔΕΛΤΑ φρεσκο παιρνω ως επι το πληστον,κι αν δεν βρω παιρνω ΑΓΝΟ,μια χαρα γαλατα ειναι...και αν δεν βρω κανενα απο αυτα θα παρω ΝΟΥΝΟΥ family,ενα χρονο σχεδον που τους εχω ξεκινησει γαλα ας το πω"ενηλικων";; οχι παιδικο τυπου νουνου kid η neslac!!
και πειτε με ξανθια,χαζη δε ξερω αλλα τι εννοουν μεταλλαγμενο;ως προς τι;
βεβαια με ταρακουναει λιγο το γεγονοςπως καλα τα λεει η greenpeece αν ειναι ψεματα γιατιδεκανουν μηνυση οι εταιρειες για δυσφημηση;;;ε;;;;; ουφ!!!!!!!!!!αγχωθηκα βραδιατικααααααααααα μεταλλαγμενα γαλατα 2012-greenpeace 534787

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το γαλα απο μονο του δεν μπορει να ειναι μεταλλαγμενο. Οι τροφες που ταιζουν τα ζωα ειναι γενετικως τροποποιημενες, γιαυτο και χαρακτηριζουν ετσι το γαλα.

Παντως δεν μπορεις να καταλαβεις μονο σου αν το γαλα ειναι μεταλλαγμενο. Δηλαδη δεν ξεχωριζει απο τη γευση ή το χρωμα. Γινονται εργαστηριακοι ελεχγοι για να διαπιστωθει αυτο.

Και απο οτι θυμαμαι, εαν ενα προιον προερχεται απο μεταλλαγμενα φυτα (στην περιπτωση εδω, οι αγελαδες τα εφαγαν) πρεπει να αναγραφει στη συσκευασια GMO. Ετσι μπορουν να κυκλοφορησουν χωρις προβλημα στην αγορα. Δεν ξερω ομως αν ειναι υποχρεωτικο να αναγραφεται και για το γαλα.

galani


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
spyridoula1986 έγραψε:βεβαια με ταρακουναει λιγο το γεγονοςπως καλα τα λεει η greenpeece αν ειναι ψεματα γιατιδεκανουν μηνυση οι εταιρειες για δυσφημηση;;;ε;;;;; ουφ!!!!!!!!!!αγχωθηκα βραδιατικααααααααααα μεταλλαγμενα γαλατα 2012-greenpeace 534787

i delta exei kanei minysi kai exei dikaiwthei kiolas! apo oso xerw mono sti nounou den exei dimiourgisei provlimata i greenpeace, giati ta ''pairnei'' koinws! oloi ta idia einai! oloi to kerdos tous koitane! poly liges einai oi organwseis pou den einai dieftharnmenes...p.x. i action aid pou voithaei -kai kala- paidakia.... estelne i pethera mou xrimata gia ena paidaki pou eixe ''yiothetisei'' kai stamatise i gynaika otan katalave oti ti douleuan psilo gazi...egw den pisteuw kanenan pia!

natassa-st-pr

natassa-st-pr
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια που μπορούμε να βρούμε αυτή τη λίστα?
Εμείς παίρνουμε Ροδόπη (Ξανθιώτικο γάλα) αλλά εδώ και 2 χρόνια ίσως και παραπάνω το έχει πάρει η ΟΛΥΜΠΟΣ. Μήπως αναφέρει και τις θυγατρικές η λίστα?

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω για τη μικρη παιρνω Ολυμπος βιολογικο (μακρας διαρκειας) που το βρισκω σε αρκετα σουπερ μαρκετ και της παιρνω και βιολογικο ΕΒΟΛ, φρεσκο που το βρισκω ομως μονο στο σκλαβενιτη

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

Ωραία αλλά αν προσέξεις δε λέει πουθενά ξεκάθαρα ότι δε χρησιμοποιούν μεταλλαγμένες ζωοτροφές...
Εν πάσει περιπτώσει, κάτι πρέπει να πιούμε. Είμαι υπερ των βιολογικών αλλά συγκεκριμένα για τα γενετικά τροποποιημένα δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι κάνουν τόσο πολύ κακο, ειδικά εφόσον τα τρώει η αγελάδα και όχι ο άνθρωπος απευθείας (σε αυτη την περίπτωση). Πιο πολύ με ανησυχούν τα αντιβιοτικά που έχει πάρει η αγελάδα!

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eγώ λέω ν πάρουμε κατσίκες κ προβατίνες να τις αρμέγουμε να δίνουμε στη μικρή μου γάλα όταν θα έρθει εκείνη η ώρα! Για την ώρα αρμέγει εμένα!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις