Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
543 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 543 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Maxh83

Maxh83
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Mamma El έγραψε:
Maxh83 έγραψε:ax me blepw na menw me ena mwro!!!
Sad Sad

Καλέ γιατί να μείνεις με ένα μωρό; Έχω μια φίλη που γέννησε τρία και με καισαρικές. Very Happy
Εγώ μπορεί να πόναγα περισσότερο από τους υστερόπονους στη δεύτερη καισαρική παρά από την επέμβαση αλλά όταν τις κράταγα και τις δυο στην αγκαλιά μου ξεχνούσα τα πάντα. Ακόμα και τους πόνους!!!! Wink
Το άρθρο που παράθεσα το διάβασες;
nai to diabasa euxaristw poly!!
tha prepei na to sizitisw me to giatro mou. kai opws eipe kai i athina tha prepei na prosexw toulaxiston ton prwto xrono!!meta mallon tha tous exw ksaxasei tous ponous!!!! Smile Smile Smile

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ενταξει δεν ηταν ολα superμε
ενα μωρο και τη κοιλια τουρλα....
επρεπε να ειμαι στο μαγαζι,στο μωρο,στο
σπιτι,ΠΑΝΤΟΥ!!!!ευτυχως ειχα και εχω
πολυ βοηθεια απο τη μαμα μου και
τον αντρα μου....το πρωτο καιρο
που γεννησα τη μικρη η μεγαλη ηθελε
ολη την ωρα αγκαλιες....ποια αυτη
που με ειχε διαρκως στο φτυσιμο...και ηθελε
μονο το μπαμπα της......παντως
και χειροτερους πονους
και ταλαιπωρεια να περναγα δεν τις αλλαζω
με τιποτα.!.- Wink

tettamar


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
http://www.eutokia.gr/2009-02-09-14-49-28/77--vbac-

Για ριξε μια ματια εδώ μήπως σε βοηθήσει...

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Maxh83 έγραψε:
nai to diabasa euxaristw poly!!
tha prepei na to sizitisw me to giatro mou. kai opws eipe kai i athina tha prepei na prosexw toulaxiston ton prwto xrono!!meta mallon tha tous exw ksaxasei tous ponous!!!! Smile Smile Smile

Ναι τον πρώτο χρόνο θέλει προσοχή!
Μην ξεχνάς ότι η μήτρα έχει μια τομή.
Συνήθως οι γιατροί δεν συνιστούν φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική γιατί φοβούνται για ρήξη μήτρας. Αν δεις ότι ο δικός σου τα μασάει ζήτα και μια δεύτερη γνώμη. Wink

http://mammael.blogspot.com/

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

maxh 83 καλησπερα

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ,ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΟΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΚΟΛΠΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ.

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΑΣ ΤΟ 2 ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.
ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ 2 ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ..ΕΓΙΝΑ ΚΑΛΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ..

ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ ΜΙΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΜΩΡΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ...
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ..

ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γειααα σας!!!!! Very Happy

να σας πω κ γω την ιστορια μου??ε??θα σας ζαλισω λιγακι βεβαια!!! Razz Razz

κ τα 3 μου παιδακια τα εκανα με καισαρικη!!νοεμβριο του 06,μαιο του 08
κ αυγουστο του 09!! meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 875502

στο πρωτο μειωνονταν οι παλμοι του μωρου κ διαστολη δεν ειχα..καθολου! meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 606100 κ αναγκαστικα μπηκα για καισαρικη!ετσι πηγαινα απ'το φοβο μου! meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 534787 meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 534787
μολις ξυπνησα δεν μπορουσα ν'αναπνευσω απ'τον πονο κ μου εβαλαν οξυγονο!αχ!!τρεμουλο μ'επιασε παλι! meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 534787
πονουσα πολυ για τις πρωτες 10 μερες περιπου,αλλα σχετικα υποφερτα!

στο 2ο μ'επιασαν πονοι τοκετου τη νυχτα,4 μερες πριν την ΠΗΤ!δεν το ειχα καταλαβει κ νομιζα οτι θελω...μμμ τουαλετα! Embarassed
το πρωι βλεπω αιμα κ κλαιγοντας πηρα τη γιατρο!5 ωρες μετα μπηκα για καισαρικη!οταν ξυπνησα δεν πονουσα σχεδον καθολου!αληθεια σας λεω!αφου ρωτουσα αν γεννησα η' αν ακομα ετοιμαζομαστε για χειρουργειο! Razz
σηκωθηκα τη δευτερη μερα κ γενικα καταφερα πιο γρηγορα να κανω καποια πραγματα που στο πρωτο φανταζαν γολγοθας!
meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 534787
αφου ο αντρας μου κ η μαμα μου που ξερουν οτι φοβαμαι κ την ενεση,οταν με εβλεπαν τοσο ''δυνατη'',απορουσαν!!κ γω επισης με τον εαυτο μου! meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 328109

στο 3ο τα ιδια με το 2ο!ηταν σχεδον ανωδυνη η καισαρικη,δοξα το θεο!!

επισης να πω οτι κ στα 3 μου παιδακια,μολις βγηκαμε απ'την κλινικη,πηραμε βαλιτσες κ ηρθαμε μυκονο!δηλαδη 5 μερες μετα τις καισαρικες! (πατρα γεννησα)!
στο 1ο την ακουσα λιγο,ειδικα οταν στριβαμε η' φρεναραμε!στα αλλα 2 σαν να μην ειχα κανει!!ενταξει μια ενοχληση φυσικα υπαρχει,αλλα ανεκτη!!

θα ηθελα να ζησω εστω μια φορα την εμπερια του φυσιολογικου τοκετου,αν κ φοβαμαι απιστευτα! meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 534787 meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 534787

αλλα κ 6-7 καισαρικες να επιτρεποταν να κανω θα εκανα!!

εμενα η γιατρος μου οποτε της ελεγα αν μπορω με φ.τ,ετοιμη ηταν να με φαει!κ επισης μου ειπε οτι μπορω να κανω αλλο ενα παιδακι!!!αλλα εχω ελπιδες οτι ισως μπορεσω κ αλλα!!μακαρι!!!αν δεν ειναι θελημα θεου,δεν ειμαι αχαριστη,ας μην κανω!αλλα δεν θελω να μου κοβουν τα φτερα!κ οι καισαρικες μου τα εκοψαν. Crying or Very sad

ξερω κοπελα που εχει κανει 6 καισαρικες κ μετα εναν φυσιολογικο!ναι ναι το ξερω τωρα ειστε καπως ετσι meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 606100 ,οπως κ γω αλλωστε οταν το εμαθα!δεν ξερω πως κ γιατι,αλλα ολα μπορουν να συμβουν!κ αυτο μου δινει ελπιδες!!

αυτα!!!αχ!σας κουρασα ε?? meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 911307
παλι γλωσσα δεν εβαλα... meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 585182

natalaki

natalaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.
Η ΑΡΙΑΔΝΗ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΥΣ 21 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.
ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ 14 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.....

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Μόνο εγώ δεν πόνεσα με την καισαρική;;;; Τόσο χοντρόπετση είμαι η άτιμη; Χαχαχαχαχα!!

Λοιπόν, εμένα ο γιατρός μου είπε να ξαναμείνω έγκυος μετά τον 1ο χρόνο (χαριστικά, επειδή είμαι εγώ, με αφήνει και στους 11 μήνες, χαχα) και ότι μπορώ να πάω για φυσιολογικό! Δεν λέω μεγάλες κουβέντες, γιατί είδα και με την πόρωσή μου να γεννήσω την Αθηνά φυσιολογικά, τι έγινε στο τέλος! Laughing Laughing Laughing Laughing

http://www.eimaimama.gr

natalaki

natalaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΟΛΙΒΙΑΚΗ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΝΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΑΦΟΡΗΤΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΘΕΤΗΡΑΣ!!!!!! Sad
ΑΤΟΝ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΩ ΠΟΤΕ ΜΟΥ.........

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
natalaki έγραψε:ΟΛΙΒΙΑΚΗ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΝΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΑΦΟΡΗΤΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΘΕΤΗΡΑΣ!!!!!! Sad
ΑΤΟΝ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΩ ΠΟΤΕ ΜΟΥ.........

καθετηρας??????????αχ!τι μου θυμισες τωρα?? meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 534787
πιο πολυ φοβομουν τον καθετηρα,παρα το χειρουργειο...τι απαισια αισθηση.... meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 585182

Olivia

Olivia
Admin
Admin
manoula3 έγραψε:
natalaki έγραψε:ΟΛΙΒΙΑΚΗ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΝΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΑΦΟΡΗΤΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΘΕΤΗΡΑΣ!!!!!! Sad
ΑΤΟΝ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΩ ΠΟΤΕ ΜΟΥ.........

καθετηρας??????????αχ!τι μου θυμισες τωρα?? meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 534787
πιο πολυ φοβομουν τον καθετηρα,παρα το χειρουργειο...τι απαισια αισθηση.... meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 585182

Μου τον έβαλαν μετά την επισκληρίδιο και δεν κατάλαβα τίποτα! Ήταν και για μένα ο χειρότερος φόβος, χαχα!

http://www.eimaimama.gr

natalaki

natalaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΑΣΕ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ ΤΟΥ 3ου ΟΡΟΦΟΥ ΤΟΥ ΙΑΣΩ ΠΕΡΠΑΤΑΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ....ΤΙ ΝΑ ΕΚΕΝΑ???

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια κ εγώ έχω πολύ άσχημη εμπειρία από την καισαρική Crying or Very sad .., αλλά νομίζω ότι μόνο μετά από 3 χρόνια διαφοράς τουλάχιστον ανάμεσα στους τοκετούς θα σκεφτόμουν για φ.τ. Γέννησα με κ.τ κ ολική αναισθησία γιατί η μικρή μας έκανε ταχυκαρδίες επειδή είχε σφηνώσει στην πύελο. Ο καθετήρα δεν με ενόχλησε σχεδόν καθόλου, αυτό που με ενόχλησε (κ δεν το περίμενα) ήταν ο πόνος τις πρώτες 3 ημέρες.. Ήταν ασύλληπτος pale , αλλά αυτό που με πόνεσε περισσότερο ήταν ότι (εξαιτίας αυτού) δεν μπορούσα να είμαι όπως ήθελα με το παιδί μου Crying or Very sad . Όταν έκλαιγε κ δεν μπορούσα να πάω κοντά του..αυτό με τρέλενε Crying or Very sad . Μεταβολίζω πολύ εύκολα τα φάρμακα (φαντασθείτε ότι μου έβαλα ένα κάρο φάρμακο για την αναισθησία κ από τον φόβο τους με ξύπνησαν στην 1 ώρα) κ τα παυσίπονα δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα. Μετά την 3η ημέρα ήμουν άλλος άνθρωπος. Φυσικά κ πονούσα αλλά ειχε καταλαγιάσει πολυ.
Η αδερφή μου είχε κάνει 2 καισαρικές με τον ίδιο γιατρό (μόνο που είχε κάνει επισκληρίδιο) κ δεν πόνεσε σχεδόν καθόλου.. Νομίζω ότι κάθε γέννα είναι διαφορετική.. κάθε οργανισμός το ιδιο..κάθε χειρουργείο επίσης κ.τλ. Γενικά είμαι άνθρωπος που αντέχω τον πόνο (εχω πάει με κάταγμα στο νοσοκομείο κ ήμουν τόσο ψύχραιμη που οι γιατροί έλεγαν ότι αποκλείεται να το έχω σπάσει) αλλά αυτός ο πόνος ήταν το κάτι άλλο meta apo kaisarikh mporw na gennisw fysiologika??? - Σελίδα 2 534787 . Αυτό που μου έδινε δύναμη κ ζοριζόμουν τόσο πολύ να πάρω τα πάνω μου το γρηγορότερο ήταν ο αντρούλης μου κ φυσικά η νεραιδούλα μου που ήταν δίπλα μου στο πυρεξάκι της. Είμαι ξετρελαμένη I love you I love you I love you με την κορούλα μου κ νιώθω ευλογημένη που ο αξιώθηκα κ την έφερα στον κόσμο..αλλά ξέρω ότι όταν ξανά μείνω έγκυος (μετά τον χρόνο εννοείται) θα αγχώνομαι πολύ όταν θυμάμαι την συγκεκριμένη εμπειρία αλλά θα σκέφτομαι οτι θα έρθει στον κόσμο το μωράκι μου κ θα ηρεμώ. Το σημαντικό είναι να γεννηθεί καλά το μωρό κ να είναι καλά κ η μαμά κ όλα ξεπερνιόντε..

Olivia

Olivia
Admin
Admin
xazomammy έγραψε:
Η αδερφή μου είχε κάνει 2 καισαρικές με τον ίδιο γιατρό (μόνο που είχε κάνει επισκληρίδιο) κ δεν πόνεσε σχεδόν καθόλου.. Νομίζω ότι κάθε γέννα είναι διαφορετική.. κάθε οργανισμός το ιδιο..κάθε χειρουργείο επίσης κ.τλ.

Παίζει μεγάλο ρόλο το ότι γέννησες με ολική νάρκωση και η αδερφή σου με επισκληρίδιο. Μόλις περάσει η επίδραση της ολικής νάρκωσης, οι πόνοι της εγχείρησης έρχονται σαν ένα τεράστιο κύμα. Με την επισκληρίδιο είναι αλλιώς: σου αφήνουν τον καθετήρα για μια μέρα και σου χορηγούν μικρή δόση επισκληριδίου, ώστε να μην πονέσεις τόσο πολύ. Για τις επόμενες μέρες υπάρχουν πάντα και τα παυσίπονα!

http://www.eimaimama.gr

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Maxh83 έγραψε:gennisa me kaisarikh prin 3.5 mines kai mono stin skepsh oti otan tha kanw allo paidaki tha prepei na me ksanakopsoun trelenome!!!den exw zanazisei toso pono gia toses meres???gnwrizete an tha mporesw stin epomeni egkimosini na gennisw fysiologika kai meta apo poso kairo mporw na ksanaminw egkyos???

Εγώ γέννησα το πρώτο μου παιδί φυσιολογικά και το δεύτερο με καισαρική.
Όταν πήγα στις 40 ημέρες να με δει ο γυναικολόγος μου του έκανα ακριβώς αυτή την ερώτηση...εάν κάνω 3ο παιδί εάν θα μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά...αυτό που μου είπε είναι ότι ο μοναδικός λόγος για να γεννήσω φυσιολογικά είναι εάν φτάσω στο νοσοκομείο και είμαι με διαστολή 8...έτσι ώστε να μην χρειάζεται να σπρώξω πολύ...

Το πρόβλημα είναι ότι από το πολύ σφύξιμο μπορεί να κοπούν τα ράματα που έχουμε κάνει στην προηγούμενη καισαρική...Αυτός είναι και ο λόγος που δεν το διακινδυνεύουν οι γιατροί...
Ο χρόνος πάντως δεν παίζει ρόλο...μπορείς να μείνεις έγκυος και αμέσως...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
GOGO

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 8 ..ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΔΟΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΠΟΝΟΥΣ ΓΙΑ ΠΟΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ..

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΟ 1ο ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΠΑΣΑΝΕ ΤΑ ΝΕΡΑ,ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΚΟΜΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ..ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΓΕ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΞΑΝΑ..ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΕ 3 ΩΡΕΣ ΕΦΤΑΣΕ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 10 ΚΑΙ ΓΕΝΗΣΑ..

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Olivia έγραψε:
xazomammy έγραψε:
Η αδερφή μου είχε κάνει 2 καισαρικές με τον ίδιο γιατρό (μόνο που είχε κάνει επισκληρίδιο) κ δεν πόνεσε σχεδόν καθόλου.. Νομίζω ότι κάθε γέννα είναι διαφορετική.. κάθε οργανισμός το ιδιο..κάθε χειρουργείο επίσης κ.τλ.

Παίζει μεγάλο ρόλο το ότι γέννησες με ολική νάρκωση και η αδερφή σου με επισκληρίδιο. Μόλις περάσει η επίδραση της ολικής νάρκωσης, οι πόνοι της εγχείρησης έρχονται σαν ένα τεράστιο κύμα. Με την επισκληρίδιο είναι αλλιώς: σου αφήνουν τον καθετήρα για μια μέρα και σου χορηγούν μικρή δόση επισκληριδίου, ώστε να μην πονέσεις τόσο πολύ. Για τις επόμενες μέρες υπάρχουν πάντα και τα παυσίπονα!

Ολίβια συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το είπα και παραπάνω άλλωστε. Και στις δυο μου κόρες γέννησα με καισαρική. Στην πρώτη έκανα ολική και στη δεύτερη επισκληρίδιο. Καμία σχέση! Η μέρα με τη νύχτα! Όπως λες και εσύ μετά την επίδραση της ολικής νάρκωσης οι πόνοι έρχονται σαν ένα τεράστιο κύμα. Και μάλιστα μοιάζεις σαν να σε χτύπησε το ωστικό κύμα μιας έκρηξης. Ενώ με την επισκληρίδιο είναι διαφορετικά.

http://mammael.blogspot.com/

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγώ παρόλο που γέννησα με καισαρική επισκληρίο, ο γιατρός μου με είχε προειδοποιήσει ότι δεν συγκρίνονται μεταξύ τους οι δυο μέθοδοι! και αν κρίνω από μία σκωληκοειδίτιδα που είχα κάνει πριν χρόνια με ολική και με τη γέννα που έγινε με επισκληρίδιο, μπορώ να πω ότι στην σκωληκοειδίτιδα ήταν πολύ χειρότερα! καταρχήν και μόνο που ξυπνάς και σου έρχεται να βήξεις από το οξυγόνο που σου είχαν όσο κοιμόσουν, σε πεθαίνει...
άσε που έχεις και το καθετηράκι με την επισκληρίδιο και σου χορηγούν παυσίπονα μέχρι την άλλη μέρα! Wink

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρία έγραψε:
άσε που έχεις και το καθετηράκι με την επισκληρίδιο και σου χορηγούν παυσίπονα μέχρι την άλλη μέρα! Wink

Έτσι ακριβώς. Και εγώ περισσότερο πόνεσα αφού την έβγαλαν και κυρίως στη μέση μου και όχι στην τομή παρά όσο την είχα!!!!
Στην πρώτη μου γέννα δεν μπορούσα ούτε στην τουαλέτα να κάτσω καλά καλά. Με βοηθούσε η μητέρα μου!
Ούτε να θηλάσω καλά μπορούσα, να καθίσω καλά με τίποτα. Δεν βολευόμουν πουθενά.
Ενώ στη δεύτερη ήρθε ο γιατρός να με σηκώσει μετά φόβου ψυχής και όχι μόνο με σήκωσε αλλά κάναμε και βόλτα στο διάδρομο Laughing

http://mammael.blogspot.com/

Βασω

Βασω
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κι εγω γεννησα με επισκληριδιο καισαρικη αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν πονεσα καθολου.στο δωματιο με ανεβασαν 12 η ωρα το μεσημερι και μετα απο 2μιση ωρες σηκωθηκα.βεβαια οι νοσοκομες με κοιτουσαν λιγο παραξενα.... οσο για την ολικη η αδελφη μου που γεννησε με ολικη σηκωθηκε και αυτην σε 5-6 ωρες απο το χειρουργιο.
οσο για το αν πονανε οι επομενες καισαρικες η κουνιαδα που εκανε 3 με καισαρικη μου ειπε οτι καθε φορα πονουσε και λιγο περισσοτερο . οχι φρικτα αλλα απλως λιγο περισσοτερο

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βασω έγραψε:
οσο για το αν πονανε οι επομενες καισαρικες η κουνιαδα που εκανε 3 με καισαρικη μου ειπε οτι καθε φορα πονουσε και λιγο περισσοτερο . οχι φρικτα αλλα απλως λιγο περισσοτερο

Μάλλον η κουνιάδα σου πονούσε από τους υστερόπονους περισσότερο παρά από την τομή. Ρωτήστε και μανούλες που έχουν γεννήσει φυσιολογικά παραπάνω από ένα παιδάκι και θα σας πουν το ίδιο!

http://mammael.blogspot.com/

Βασω

Βασω
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Mamma El
δεν επιμενω μπορει να ειναι κι ετσι οπως λες

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βασω έγραψε:Mamma El
δεν επιμενω μπορει να ειναι κι ετσι οπως λες

Εγώ πάντως πονούσα περισσότερο τις ώρες που έκανε συσπάσεις η μήτρα πάρα στην τομή.

http://mammael.blogspot.com/

χριστινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΙΜΑΙ ΛΕΧΩΝΑ 18 ΗΜΕΡΩΝ.ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ.Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΙΡΙΔΙΟ , Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ.ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΩ ΞΑΝΑ.ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΣΚΛΙΡΙΔΙΟ.
ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΝΑ ΓΕΝΝΑΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις