Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
485 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 485 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 4:36 am

ανοιξιατικο δωρο

ανοιξιατικο δωρο
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ποιες τροφές απαγορεύονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Ωμά ή ημιμαγειρεμένα κρέατα

Απαγορεύονται τα ωμά ή ημιμαγειρεμένα κρέατα και πουλερικά. Αυτό σημαίνει ότι το κρέας που θα τρως δεν θα έχει υπόλειμμα αίματος (κόκκινο χρώμα όταν το κόβεις). Έτσι αποφεύγεις να μολυνθείς από μικρόβια όπως το κολοβακτηρίδιο, η σαλμονέλλα και το τοξόπλασμα.

Κιμάς άγνωστης προέλευσης

Απαγορεύεται ο κιμάς άγνωστης προέλευσης (πχ από εστιατόρια). Το κρέας σε μορφή κιμά που θα τρως θα είναι φρέσκο, φρεσκοκομμένο και καλά μαγειρεμένο από εσένα. Κίνδυνος μόλυνσης από κολοβακτηρίδιο, σαλμονέλλα και τοξόπλασμα

Ωμά αβγά

Απαγορεύονται τα ωμά αβγά. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αποφεύγεις και τις άγνωστης προέλευσης κρέμες ή μαγιονέζες που μπορεί να περιέχουν ωμό αβγό. Κίνδυνος σαλμονέλλας.

Τόνος, ξιφίας

Απαγορεύονται τα κονσερβοποιημένα ψάρια όπως ο τόνος και τα ψάρια εισαγωγής όπως ο ξιφίας ή άλλα μεγάλα ψάρια που δεν υπάρχουν στις ελληνικές θάλασσες. Κίνδυνος πρόσληψης υδραργύρου.

Συκώτι

Απαγορεύεται το συκώτι και την πάστα συκωτιού (πατέ) το οποίο είναι πλούσιο σε βιταμίνη A. Η υπερβιταμίνωση Α προκαλεί τερατογένεση στο έμβρυο.

Εντόσθια

Απαγορεύονται τα εντόσθια γενικώς (έντερο, συκώτι, στομάχι, σπλήνας, νεφρά κλπ), διότι δεν έχουν να σου προσφέρουν τίποτα. Τα φαγητά που περιέχουν εντόσθια (κοκορέτσι, μαγειρίτσα κλπ) μπορεί να περιέχουν μεγάλες ποσότητες από συκώτι (υπερβιταμίνωση Α), κολοβακτηρίδια κλπ και γενικώς δεν ενδείκνυνται για κατανάλωση. Ο σπλήνας παλιά συστηνόταν στις εγκύους επειδή περιέχει μεγάλη ποσότητα σιδήρου. Ωστόσο αντίστοιχη ποσότητα και μεγαλύτερη μπορεί να πάρει η έγκυος με έναν συνδυασμό κόκκινου κρέατος στη διατροφή και ενός συμπληρώματος σιδήρου.

Άπλυτα λαχανικά

Θα αποφεύγεις να τρως άπλυτα λαχανικά. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό όταν τρως σε εστιατόρια. Δεν θα πρέπει να έχεις εύκολα εμπιστοσύνη αφού το καλύτερο εστιατόριο μπορεί από λάθος να σερβίρει μια άπλυτη σαλάτα πχ μαρουλιού. Κίνδυνος τοξοπλάσμωσης.

Sushi, ωμά ψάρια

Απαγορεύεται το sushi και τα ωμά ψάρια γενικώς. Κίνδυνος λιστερίωσης.

Άγνωστης προέλευσης γάλα

Απαγορεύονται τα άγνωστης προέλευσης γαλακτοκομικά καθώς και το μη παστεριωμένο γάλα (πχ από ντόπιο παραγωγό). Απαγορεύονται επίσης τα τυριά Roquefort, camembert και brie.

2ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 6:10 am

τουρτιτσα

τουρτιτσα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το ξεραμε.

3ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 6:23 am

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΟΧΙ ΤΟΝΟΣ? Sad
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Very Happy

4ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 6:59 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τουρτιτσα έγραψε:το ξεραμε.

Βρε Ζορζετ κάποιες μπορει να μην ξέρουν..

5ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 7:10 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμένα μου φάνηκαν ενδιαφέρων και ελπίζω μελλοντικά να μου χρειαστούν οι σύμβουλές.

6ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 7:17 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λεμονάκι έγραψε:εμένα μου φάνηκαν ενδιαφέρων και ελπίζω μελλοντικά να μου χρειαστούν οι σύμβουλές.

Εγω τα είχα ψάξει κ τα ήξερα απο τότε που ήμουν έγκυος στον γιο μου...

7ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 9:59 am

crazymama27

crazymama27
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
το ηξερα αλλα δεν προσπαθησα να αποφυγω τιποτα ολα καλα πηγαν.....τι να πω!!!ειναι μη σου τυχει!

8ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 11:45 am

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δια ροπάλου επίσης απαγορεύονται και τα αλαντικά...

9ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 11:50 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bell έγραψε:Δια ροπάλου επίσης απαγορεύονται και τα αλαντικά...

Ναι;;;;;;

10ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 11:52 am

rouzaki

rouzaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Χρήσιμα πολύ όσα έγραψες. Εγώ δεν τσα ήξερα, και θα μου χρειαστούν σίγουρα όταν έρθει η ώρα.

Βέβαια βερ παιδιά απορώ με κάποια πράγματα....

Γράφει ας πούμε να μην τρώμε κάποια ψάρια που δεν είναι απο ελληνικές θάλασσες. Δηλαδή στον υπόλοιπο πλανήτη όλες μολύνονται? Μόνο εμείς έχουμε καθαρά ψάρια?
Και στα κρέατα κάποιοι λένε να είναι μόνο ελληνικό. Γιατί? Στις άλλες χωρες δε ζούνε άνθρωποι?
Πάντα είχα αυτή την απορία...

http://www.lovelyday.gr

11ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 11:56 am

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tatijana έγραψε:
bell έγραψε:Δια ροπάλου επίσης απαγορεύονται και τα αλαντικά...

Ναι;;;;;;

Ναι! Εκτός του οτι είναι τροφή χαμηλής διατροφικής αξίας, τα αλαντικά περιέχουν απίστευτες ποσότητες αλατιού! Χώρια πουθ αλοιώνονατι πολύ εύκολα και αναπτύσουν τα 1000 μύρια βακτήρια...

Στην ουσία δεν περιέχουν τίποτα άλλο από αλάτι και λίπος. (και ελάχιστη ποσότητα κρέατος)

12ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Σαβ Ιουν 23, 2012 12:01 pm

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bell έγραψε:
tatijana έγραψε:
bell έγραψε:Δια ροπάλου επίσης απαγορεύονται και τα αλαντικά...

Ναι;;;;;;

Ναι! Εκτός του οτι είναι τροφή χαμηλής διατροφικής αξίας, τα αλαντικά περιέχουν απίστευτες ποσότητες αλατιού! Χώρια πουθ αλοιώνονατι πολύ εύκολα και αναπτύσουν τα 1000 μύρια βακτήρια...

Στην ουσία δεν περιέχουν τίποτα άλλο από αλάτι και λίπος. (και ελάχιστη ποσότητα κρέατος)

Ευχαριθτω για την ενημερωθει!!

13ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Κυρ Ιουν 24, 2012 12:54 am

ανοιξιατικο δωρο

ανοιξιατικο δωρο
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kai egw ta ixera ta perissotera koritsia apla merika moy fanikan perierga k gia ayto ta evala....

14ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Κυρ Ιουν 24, 2012 4:46 am

τουρτιτσα

τουρτιτσα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
η δικια μου η απορια παλι ειναι...οι γιατροι σας σας ειπαν οτι απαγορευονται αυτα?η δικια μου οχι.και μαλιστα τα εμαθα οταν ημουν εγκυος στην δευτερη.και μαλιστα ειχα φαει και τονο κανα δυο φορες.ειχα και μια γνωστη που ειχε το στιγμα αναιμιας και ετρωγε που συχνα συκωτι.

15ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Κυρ Ιουν 24, 2012 4:54 am

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Απαγορευεται απο τα αλλαντικα και η γαλοπουλα?Επειδη υποτιθεται οτι δεν εχει πολυ λιπος κτλ κτλ....Δεν λεω για μεγαλες ποσοτητες..αλλα για κανενα τοστακι που και που Embarassed Embarassed

16ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Κυρ Ιουν 24, 2012 5:42 am

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα πάλι η γιατρός μου μού έχει πει ότι μπορώ να τρώω απ´ όλα...τι να πω βρε κορίτσια...αυτό με τα καλά καθαρισμένα λαχανικά κ το ωμό κρέας τα δέχομαι αλλά γενικότερα τα βρίσκω υπερβολικά...κ σούσι έφαγα κ τόνο από κονσέρβα κ αλλαντικά...

Νομίζω ότι η κοινή λογική λέει ότι τα αλλαντικά είναι βλαβερά, οι κονσέρβες δεν είναι κ ό,τι καλύτερο, το συκώτι επίσης είναι το όργανο όπου μαζεύονται όλες οι τοξίνες του οργανισμού, οπότε καλύτερα να μην το καταναλώνουμε...επομένως ναι...δεν θα πάς να πλακωθείς σε όλα αυτά κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Όλα τα άλλα τα βρίσκω υπερβολές κ εκφοβισμούς.

Ειδικά δε αυτό με τα γαλλικά τυριά κ το σούσι το βρίσκω στα όρια του γελοίου...

17ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Κυρ Ιουν 24, 2012 5:59 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε εμενα που δεν ειχα αντισωματα για το τοξοπλασμα ειχε πει ο γυναικολογος περα απο καποιες αλλες τροφες να αποφευγω το ωμο κρεας.
Το συκωτι στην Ευρωπη δεν καταναλωνεται σε περιοδο εγκυμοσυνης -δεν θυμαμαι ρε γμτ τωρα τον λογο,για μια σοβαρη ασθενεια που μπορει να προκαλεσει.Βαριεμαι να το ψαξω τωρα μπας κ θυμηθω. Και αυτο μου το ειχε κοψει ο γιατρος μου.

18ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Τρι Ιουν 26, 2012 1:18 am

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:Σε εμενα που δεν ειχα αντισωματα για το τοξοπλασμα ειχε πει ο γυναικολογος περα απο καποιες αλλες τροφες να αποφευγω το ωμο κρεας.
Το συκωτι στην Ευρωπη δεν καταναλωνεται σε περιοδο εγκυμοσυνης -δεν θυμαμαι ρε γμτ τωρα τον λογο,για μια σοβαρη ασθενεια που μπορει να προκαλεσει.Βαριεμαι να το ψαξω τωρα μπας κ θυμηθω. Και αυτο μου το ειχε κοψει ο γιατρος μου.

Για το συκώτι εγώ θυμάμαι ότι έχει πολλή βιταμίνη Α και κάτι παίζει στην εγκυμοσύνη (πολύ βοήθησα)!!!

19ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Τρι Ιουν 26, 2012 1:27 am

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
arkoudaki έγραψε:
litsakos έγραψε:Σε εμενα που δεν ειχα αντισωματα για το τοξοπλασμα ειχε πει ο γυναικολογος περα απο καποιες αλλες τροφες να αποφευγω το ωμο κρεας.
Το συκωτι στην Ευρωπη δεν καταναλωνεται σε περιοδο εγκυμοσυνης -δεν θυμαμαι ρε γμτ τωρα τον λογο,για μια σοβαρη ασθενεια που μπορει να προκαλεσει.Βαριεμαι να το ψαξω τωρα μπας κ θυμηθω. Και αυτο μου το ειχε κοψει ο γιατρος μου.

Για το συκώτι εγώ θυμάμαι ότι έχει πολλή βιταμίνη Α και κάτι παίζει στην εγκυμοσύνη (πολύ βοήθησα)!!!

Προκαλεί τερατογέννηση (δεν ξέρω αν είναι σωστήη ορολογία).

κάποια ρώτησε για τη γαλοπούλα. Ναι! είναι κ αυτή αλλαντικό. Φάε τοστάκι με κασέρι και φέτα! βάλε και ντοματούλα !! Είναι σουλπ που λέει κ ο γίόκας μου! Η γαλοπούλα σε αλλαντικό δεν προσφέρει απολύτως τιποτα. Θεωρώ ότι τα αλλαντικά είναι σκουπίδια! Δεν έχουν καμία θρεπτική αξία. Μόνο θερμίδες!

20ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τρι Ιουν 26, 2012 1:29 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η υπερκαταναλωση βιταμινης Α προκαλει τερατογενεση στο εμβρυο γιαυτο απαγορευουν το συκωτι οι γιατροι.

21ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Τρι Ιουν 26, 2012 1:29 am

zoim

zoim
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΤΑ ΑΛΛΑΝΤΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΧΟΥΝ ΧΗΜΙΚΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΕΓΓΥΕΣ ΚΑΙ ΜΗ.ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ (ΤΟΝΟΣ,ΣΥΚΩΤΙ Κ.Τ.Λ.) Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 4ο ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΑ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ,ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΤΡΩΩ ΚΑΙ 2 ΤΟΝΟΥΣ!!!!! ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΚΙΛΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΨΑΡΙ!!!ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΧΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΤΡΟΦΕΣ!!!Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΟΛΑ ΓΡΑΠΤΩΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ!

22ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Τρι Ιουν 26, 2012 1:48 am

φωτεινουλης

φωτεινουλης
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και να φανταστειτε λογω στιγματος και πολυ χαμηλου αιματοκριτη ετρωγα δυο φορες την εβδομαδα συκωτι!!! Shocked

23ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Τετ Ιουν 27, 2012 12:44 am

lina1604


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
τουρτιτσα έγραψε:η δικια μου η απορια παλι ειναι...οι γιατροι σας σας ειπαν οτι απαγορευονται αυτα?η δικια μου οχι.και μαλιστα τα εμαθα οταν ημουν εγκυος στην δευτερη.και μαλιστα ειχα φαει και τονο κανα δυο φορες.ειχα και μια γνωστη που ειχε το στιγμα αναιμιας και ετρωγε που συχνα συκωτι.

Οχι! ο γιατρός δεν μου είπε εμένα προσωπικα τίποτα! ουτε τι θα τρωω ουτε τι θα πίνω. ουτε για καφέ ούτε για αλκοολ ούτε για τις τροφές που αναφέρθηκαν... Αλλά εψαξα μόνη μου και ενημερώθηκα τι κάνει κ τι όχι και όταν είχα απορία μόνο τον ρωτούσα για κάτι σχετικο. ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... 534787

24ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Τετ Ιουν 27, 2012 1:23 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lina1604 έγραψε:
τουρτιτσα έγραψε:η δικια μου η απορια παλι ειναι...οι γιατροι σας σας ειπαν οτι απαγορευονται αυτα?η δικια μου οχι.και μαλιστα τα εμαθα οταν ημουν εγκυος στην δευτερη.και μαλιστα ειχα φαει και τονο κανα δυο φορες.ειχα και μια γνωστη που ειχε το στιγμα αναιμιας και ετρωγε που συχνα συκωτι.

Οχι! ο γιατρός δεν μου είπε εμένα προσωπικα τίποτα! ουτε τι θα τρωω ουτε τι θα πίνω. ουτε για καφέ ούτε για αλκοολ ούτε για τις τροφές που αναφέρθηκαν... Αλλά εψαξα μόνη μου και ενημερώθηκα τι κάνει κ τι όχι και όταν είχα απορία μόνο τον ρωτούσα για κάτι σχετικο. ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... 534787


εμενα μου τα ειχε πει ολα αυτα ο γιατρος μου εκτος απο τον τονο και μαλιστα στην εγκυμοσυνη μου ειχα φαει 2 φορες τονο κονσερβα και μετα το εμαθα τυχαια. παντως μπραβο στην κοπελα που ανεβασε το θεμα διοτι απο οτι βλεπω αρκετες δεν γνωριζουν.

25ΤΟ  ΞΕΡΑΤΕ  ΟΤΙ.... Empty Απ: ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ.... Τετ Ιουν 27, 2012 1:36 am

astroneraidoula

astroneraidoula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ομολογώ πως για τον τόνο δεν το ήξερα, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν τρώω μεγάλες ποσότητες, ούτε συχνά, γιατί η κονσέρβα όπως και να το κάνεις δεν είναι και ότι πιο υγιεινό (συντηριτικά, αλάτι ....). Γενικά θέλει μεγάλη προσοχή στο να είναι καθαρή και σωστά μαγειρεμένη η τροφή. Και με τα μαλακά τυριά τύπου ροκφορ ή φέτα, μπορεί να πάθεις λυστέρια - άκρως επικίνδυνη.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις