Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
48 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 48 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Δευ Ιουλ 16, 2012 6:27 am

zouzouni21

zouzouni21
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μην ανησυχείς!!! όλα μια χαρά θα πάνε!!!!

27erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Τετ Ιουλ 18, 2012 5:24 am

Στελλα.Κ

Στελλα.Κ
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπερα κ απο εμενα!Θα πω κ εγω την αποψη μου στο θεμα το οποιο απο τον πρωτο καιρο που ηρθε στην ζωη μας ο μικρουλης μου με απασχολει.
Απο την αρχη η μητερα μου μου ελεγε πως πρεπει να το κατεβαζω σιγα σιγα καθε βραδυ στο μπανιο κ οτι αν δε το κανω μετα θα ταλαιπωρηθει το μωρο, θα του κανουν εγχειρηση κ ολα τα συναφη. Ποτε δε μου αρεσε η ιδεα να μπλεκομαστε με του μωρου το "μοριο" κ η αληθεια ειναι πως ναι ακολουθησα τις συμβουλες της αρκετες φορες αλλα οχι τοσο πολλες. Ζουμε στην Αγγλια κ ποτε στους 14 μηνες ζωης του μικρου δε μας ανεφερε ΚΑΝΕΙΣ ουτε γιατρος ουτε health visitors(οι οποιες βλεπουν καθε μηνα το μωρο) κατι για αυτο το θεμα! Μια μερα κατα την διαρκεια διακοπων μας στην Ελλαδα, πηγα με την κουμπρα μου κ τα διδυμα της(το ενα αγορι) στον γιατρο τους για παρεα ο οποιος ειπε χαρακτηριστικα "οι νεες οδηγιες λενε να μην πειραζουμε καθολου το μοριο των αγοριων αλλα εγω θα σας ελεγα να το κανετε". Και ποιος εισαι εσυ?????οκ, γιατρος, με τις γνωσεις σου κ τις αποψεις σου..Οι οδηγιες ομως??για καποιο λογο δε δινονται ρε παιδια??Τελικα εβαλα τον αντρα μου κ το εψαξε καλα σε site νοσοκομειων κ σε αλλους σοβαρους οργανισμους κ διαπιστωσαμε οτι ολα ελεγαν το ιδιο: ΠΟΤΕ δε το πειραζουμε!!Η αποκολληση γινεται μονη της, φυσικα, περιπου στα 2 χρονια των αγοριων αλλα σε αρκετα αργει περισσοτερο. Εαν το πειραζουμε υπαρχει κινδυνος να δημιουργησουμε μεχρι κ σοβαρο προβλημα..ειμαι σιγουρη οτι κανενας μας δε το θελει αυτο. Τελος παντων ηταν κατι που με εκανε να μην σκεφτομαι καν πια εαν πρεπει να το πειραξω 'η οχι. δε το κανω κ φυσικα αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη. Απλα πιστευω οτι οι ερευνες γινονται για καποιο λογο κ καλο ειναι να τις δινουμε σημασια που κ που.Ειμαι της αποψης ομως επισης, οτι καθε γονιος κανει αυτο που νομιζει οτι ειναι καλυτερο για το παιδι του, ασχετα τι λενε γονεις, φιλοι, γνωστοι ακομη κ γιατροι καμια φορα!

Φιλικα,

Στελλα

28erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Τετ Ιουλ 18, 2012 1:48 pm

loulou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
astroneraidoula έγραψε:Εμάς η παιδίατρος είπε να μην ασχολούμαστε με το πουλί του παιδιού καθόλου!
Αυτό ακριβώς!!! Τουλάχιστον μέχρι τα 2,5 δεν πρέπει να το πειράζουμε ούτε εμείς ούτε οι παιδίατροι. Συνήθως κατεβαίνει από μόνο του αργότερα.

29erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Τετ Ιουλ 18, 2012 9:38 pm

zouzouni21

zouzouni21
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
τις περισσότερες φορές δεν κατεβαίνει μόνο του! και περνάνε τα παιδάκια από την διαδικασία του χειρουργείου και είναι αρκετά επίπονο.....

30erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Τετ Ιουλ 18, 2012 11:24 pm

loulou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δείτε και εδώ τι γράφει:
"Δεν πρέπει να γίνεται βίαια αποκόλληση της ακροποσθίας από τη βάλανο πριν από την ηλικία των 2,5-3 ετών, γιατί υπάρχει κίνδυνος να γίνουν κακώσεις (ρήξεις) και μολύνσεις στην περιοχή, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί αληθινή φίμωση. Η αποκόλληση της ακροποσθίας από τη βάλανο γίνεται, αν χρειασθεί, μετά την ηλικία των 2-3 ετών μόνο από ειδικό γιατρό (παιδοχειρουργό)."

http://pediatros-thes.gr/for-parents/%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%86%CE%AF%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82/[u]

31erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Πεμ Ιουλ 19, 2012 1:21 am

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμενα παντως η παιδιατρος του το ανοιξε μολις χρονισε και μου ειπε να του το τραβαω καθε φορα στο μπανιο και δεν εχουμε προβλημα.θελει λιγο ακομη για να ανοιξει εντελως

32erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Πεμ Ιουλ 19, 2012 1:52 am

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
για την ιστορία, να πω ότι κανένας από τους γιους μου δεν έπαθε κάτι. Αντίθετα, ειδικά στον δεύτερο, υπήρχε ήδη μαζεμένο σμίγμα και το καθαρίσαμε. Μέχρι τότε δεν το είχα πειράξει καθόλου. Και δεν είναι θέμα βρωμιάς γιατί μπάνιο κάνουμε κάθε μέρα. Από την πρώτη στιγμή ανοίγει κανονικότατα το πουλάκι τους, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Βέβαια, είναι στην κάθε μανούλα τι θα επιλέξει να κάνει τελικά, άχετα με το τι θα διαβάσει, τι θα ακούσει ή τι θα της πει ο γιατρός της.
Άλλωστε ακούγονται πάρα πολλά και για τα εμβόλια, ότι πολλά από αυτά δεν είναι χρήσιμα και απλά επιβαρύνουν τα παιδιά. Αλλά ποια μανούλα αφήνει το παιδί της χωρίς εμβόλιο;

33erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Κυρ Ιουλ 22, 2012 8:34 am

παν

παν
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμας ο παιδιατρος μας ειπε να μην το πειραζω καθολου εγω,γιατι υπαρχει φοβος να κανω εγω την ζημια,το κοιταει ο ιδιος καθε φορα που παμε.εξαλλου στα 3 φαινετε αν κανει φιμωση ή οχι
''Τι είναι φίμωση;

Η φίμωση είναι το στένωμα της δερματικής πτυχής που βρίσκεται στην άκρη του πέους (ακροποσθίας), έτσι ώστε να μην μπορεί να αποκαλύπτεται η βάλανος του πέους. Είναι μια κατάσταση πολύ συχνή στα παιδιά, αλλά σπάνια παθολογική: κατά τη γέννηση τα περισσότερα νεογνά έχουν φίμωση, στην ηλικία περίπου των 3 ετών το ποσοστό φθάνει στο 5% και στην ηλικία των 17 ετών είναι γύρω στο 1%.

Από τι προκαλείται;

Η σοβαρή φίμωση στα βρέφη είναι αποτέλεσμα συγγενούς ανωμαλίας ενώ σε μεγαλύτερα παιδιά οφείλεται σε απότομους χειρισμούς, χρόνια λοίμωξη και κακή υγειινή στην περιοχή.

Τι δεν πρέπει να κάνετε;

Δεν πρέπει να γίνεται βίαια αποκόλληση της ακροποσθίας από τη βάλανο πριν από την ηλικία των 2,5-3 ετών, γιατί υπάρχει κίνδυνος να γίνουν κακώσεις (ρήξεις) και μολύνσεις στην περιοχή, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί αληθινή φίμωση. Η αποκόλληση της ακροποσθίας από τη βάλανο γίνεται, αν χρειασθεί, μετά την ηλικία των 2-3 ετών μόνο από ειδικό γιατρό (παιδοχειρουργό).

Προσοχή! Οι σχολαστικές μητέρες που επιμένουν να αφαιρούν στα αγοράκια το σμήγμα μεταξύ βαλάνου και ακροποσθίας αφαιρούν μια προστατευτική ουσία που λιπαίνει τη βάλανο. Είναι μια περίπτωση που η πολλή καθαριότητα βλάπτει! Οι παιδίατροι γνωρίζουν ότι οι γονείς έχουν ιδιαίτερη ευαισθησία για τα γεννητικά όργανα των παιδιών και άγχονται για οτιδήποτε υποψιαστούν ότι δεν είναι φυσιολο­γικό. Με πρόθεση να «γιατρέψουν» τη φίμωση των νεογνών και να αποφύγουν μελλοντική χειρουργική επέμβαση, προσπαθούν να αποκαλύψουν τη βάλανο τραβώντας προς τα πίσω την ακροποσθία. Είναι μια παραδοσιακή πρακτική που περνάει φαίνεται από γενιά σε γενιά (παλιότερα το συνιστούσαν και οι παιδίατροι).Συμπέρασμα: όσο λιγότερο αγγίζετε εσείς την περιοχή του πέους, τόσο το καλύτερο για το παιδί. Αν παρατηρήσετε κάτι που σας φαίνεται περίεργο, φίμωση, φούσκωμα, σταγονοειδή ροή των ούρων, ρωτήστε τον παιδίατρο τι πρέπει να γίνει. Μην κάνετε με δική σας πρωτοβουλία τίποτε!''

34erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Κυρ Ιουλ 22, 2012 3:39 pm

Nata

Nata
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Από εδώ :
http://healthsites.in.gr/imarinopulos/page_GREEK_2.htm


Τι είναι η φίμωση τι βαλανοποσθικές συμφύσεις και πότε χρειάζεται επέμβαση.
Ονομάζουμε πόσθη το μέρος του δέρματος που καλύπτει το πέος του μικρού παιδιού και βάλανο το τελικό τμήμα του πέους με αυτό το ιδιόμορφο σχήμα. Στον πέμπτο μήνα της ενδομήτριας ζωής ο σχηματισμός αυτός του δέρματος που ονομάζουμε πόσθη είναι πλήρης. Καλύπτει τελείως τη βάλανο με την οποία και συμφύεται δηλαδή είναι πολύ καλά κολλημένη. Κάτω από την επίδραση ανδρογόνων σχηματίζονται μικρά κενά διαστήματα μεταξύ της πόσθης και της βαλάνου. Αυτά τα κενά αυξάνουν σε μέγεθος και ενώνονται το ένα με το άλλο, διαχωρίζοντας τελείως την πόσθη από τη βάλανο. Η διαδικασία του διαχωρισμού είναι συνήθως ατελής κατά τη γέννηση και συνεχίζεται μέσα στην παιδική ζωή.

Κατά τη γέννηση η πόσθη τραβιέται προς τα κάτω αποκαλύπτοντας τη βάλανο μόνο σε ένα ποσοστό 4% των παιδιών. Στα μισά νεογέννητα αγόρια δεν μπορεί κανείς να δει ούτε το στόμιο της ουρήθρας. Έως την ηλικία των 6 μηνών η πόσθη τραβιέται τελείως προς τα κάτω σε ένα ποσοστό 20% των αγοριών. Μέχρι την ηλικία των 3 ετών 10% των αγοριών έχουν ακόμη πόσθη η οποία δεν μπορεί να τραβηχτεί προς τα κάτω. Βέβαια σχεδόν σε όλα τα αγόρια μέχρι την ηλικία των 17 ετών η πόσθη έχει ανοίξει κανονικά.

Αν ορίσουμε σαν φίμωση μονάχα την αδυναμία να τραβήξει κανείς την πόσθη προφανώς όλα τα νεογέννητα αγόρια έχουν φίμωση. Παρ’ όλα αυτά η φίμωση που καθορίζεται μ’ αυτόν τον τρόπο είναι συνήθως μία φυσιολογική οντότητα και δεν έχει καμία παθολογική συνέπεια. Πρόκειται λοιπόν για τη φυσιολογική νεογνική φίμωση, που δεν χρειάζεται οποιαδήποτε επέμβαση. Ένα συνηθισμένο λάθος στην απόπειρα να εξετάσει κανείς το πέος είναι να τραβήξει την πόσθη προς τη βάση του πέους, τότε συνήθως βλέπει ένα άνοιγμα σαν κεφαλής καρφίτσας που μπορεί να οδηγήσει λανθασμένα στη διάγνωση μιας αληθινά παθολογικής φίμωσης. Παρόλα αυτά εάν η πόσθη τραβηχτεί περιφερικά προς τα μας τότε μπορεί κανείς να δει ότι το άνοιγμα της πόσθης είναι αρκετά φαρδύ και με κανένα τρόπο δεν εμποδίζει την ούρηση.

Αληθινή παθολογική φίμωση είναι πολύ σπάνια πριν την ηλικία των 5 ετών. Προκαλείται συνήθως από συνεχείς βαλανοποσθίτιδες οδηγώντας σε μία ίνωση του στόμιου της πόσθης και πραγματική στένωση για την οποία η περιτομή είναι απόλυτη ένδειξη.

Παρ’όλα αυτά η βαλανοποσθίτιδα από μόνη της δεν αποτελεί ένδειξη περιτομής γιατί είναι συνήθως ήπια, αυτοπεριοριζόμενη και λίγα παιδιά πάσχουν από παραπάνω από ένα επεισόδια. Για την αντιμετώπισή της είναι αρκετή η συντηρητική θεραπεία της με αντιβιοτικά.

Από τα παραπάνω μπορούμε να καταλάβουμε ότι και οι συμφύσεις δηλαδή τα σημεία που η βάλανος και η πόσθη είναι ακόμη κολλημένες είναι μία φυσιολογική διεργασία και πρέπει κανείς να τις αφήνει τελείως μόνες τους. Ο βίαιος διαχωρισμός συνήθως χωρίς αναισθησία οδηγεί σε πόνο, αιμορραγία, και ακόμη σε παραφίμωση. Αυτή η βίαιη πράξη είναι τελείως αχρείαστη διότι ο αυτόματος διαχωρισμός συμβαίνει φυσιολογικά ούτως ή άλλως μόνος του. Πρέπει να δώσουμε έμφαση στο γεγονός ότι καμία ειδική φροντίδα δεν χρειάζεται για το πέος ενός αγοριού. Είναι τελείως αχρείαστη η έλξη της πόσθης σαν ρουτίνα για να βοηθήσει την αποκάλυψη της βαλάνου ή να διευκολύνει τον φυσιολογικό διαχωρισμό. Αφού η πόσθη έχει χωρίσει μόνη της από τη βάλανο, το αγόρι πρέπει να ενθαρρύνεται να καθαρίζει αυτή την περιοχή όπως και όταν πλένεται πίσω από τα αυτιά του. Η νεογνική περιτομή και η περιτομή παιδιών που δεν υπάγονται στην κατηγορία της παθολογικής φίμωσης, είναι βάρβαρη μεσαιωνική και ακρωτηριαστική πρακτική.

Ο Παιδοχειρουργός κος Μαρινόπουλος εκπαιδεύθηκε στην Αγγλία στην Νεογνική Χειρουργική και την Λαπαροσκοπική Χειρουργική. Μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί του τηλεφωνικώς στο τηλ.2310240697 κινητό 6946452138 ή μέσω του email του imarinopulos@doctors.org.uk. Οι χρήστες Skype μπορούν να συνομιλούν με το γιατρό με τον κωδικό imarinopulos.


Να με συγχωρέσετε κορίτσια για τα κεφαλαία αλλά δεν μπορώ να ακούω για παιδίατρους που ΔΕΝ γνωρίζουν για καινούριες πρακτικές να βασανίζουν έτσι μικρά παιδάκια....

35erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Κυρ Ιουλ 22, 2012 3:42 pm

Nata

Nata
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Α και για τις κοπέλες που είναι υπερ της περιτομής,βάλτε στο youtube να δείτε βιντεάκι να πονέσει η ψυχή σας και μετά πείτε μου αν είστε πάλι υπερ!

36erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Τρι Ιουλ 24, 2012 12:48 am

Στελλα.Κ

Στελλα.Κ
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πολυ ενδιαφεροντα αρθρα μπραβο! θα τα δειξω στη μαμα μου να τα διαβασει Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy !!!!

37erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Τρι Ιουλ 24, 2012 2:51 am

giota1977

giota1977
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Ο ΠΑΙΔΑΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΑΠΟΥΝΙ Η ΚΡΕΜΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΓΙΑΤΙ ΟΣΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΛΑΙΔΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΠΩΔΥΝΝΟ ΜΕΤΑ

38erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Παρ Αυγ 03, 2012 12:03 am

Belz

Belz
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κι εμείς αφότου έκλεισε χρόνο του το κατεβάζουμε για να το καθαρίζουμε. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αφήσεις το παιδί σου να φτάσει 2,5 να υποφέρει για να του το κατεβάσεις ή να περιμένεις να μαζέψει σμίγμα.

http://www.poseginamana.gr

39erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Παρ Αυγ 03, 2012 1:41 am

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Belz έγραψε:Κι εμείς αφότου έκλεισε χρόνο του το κατεβάζουμε για να το καθαρίζουμε. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αφήσεις το παιδί σου να φτάσει 2,5 να υποφέρει για να του το κατεβάσεις ή να περιμένεις να μαζέψει σμίγμα.

An katalaba kala apeuthinese se mena. To poulaki tou to katebaza apo 20 imeron kahe mera sto mpanio tou k to kahariza. O giatros elege oti einai mia xara. San apiri k ego peimena opos mou elege o giatros. Otan itan 2 xronon otan ton eksetase k eipe palu oti einai ook ola ton rotisa an einai fusiologiko pou einai ligo kolimeno apo ta plagia k eipe oxi tha to anoiksoume. Logo tou oti ekane 2 embolia mazi ekeini tin imera den ton afisa na to kanei. Meta fugame eksoteriko.Tou to anoikse otan girisame k den eixe inxos smigmatos , itan pentakatharo.

40erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Παρ Αυγ 03, 2012 5:03 am

fasolis


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Παντως και εγω ειμαι πολυ μπερδεμενη πανω σαυτο το θεμα.Οτι θες ακους.Αλλα σου λενε οι παλιες μαναδες οι παιδιατροι εχουν ολοι διαφορετικες αποψεις και εσυ σαν απειρη μανα δεν ξερεις ποιον να εμπιστευτεις.Εγω παντως εχω πειστει απο αυτα που ειπαν η νατα και η pαν και δεν προκειται να του το πειραξω εντονα.Πολυ ελαφρα μονο στο μπανιο χωρις να το ζορισω.Και ελπιζω να πανε ολα καλα.

41erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Παρ Αυγ 03, 2012 11:33 am

????????


Επισκέπτης
να πω κι εγω σαν αγορομανα με 2 παιδαρους

το πουλακι πριν το χρονο ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ......... ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ και μετα μας λεει πως να το κανουμε εμεις στο μπανακι

οσες το αφησαν για πολυ μετα....πολλα παιδακια κατεληξαν στο χειρουργειο

για την περιτομη κανω πως δεν το διαβασα.......

φιλακια μανουλες!!!!!!!!!

42erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Δευ Οκτ 15, 2012 3:08 pm

fay_b

fay_b
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
tou evaza ti fimosin kapws etsi nomizw ti lene.anoixe polu grigora.

43erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Δευ Οκτ 15, 2012 10:00 pm

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΗΛΙΑΣ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλημερα,εμεις τωρα ημαστε 16 μηνων και εχουτν ξεκινησει προετοιμασια απο 3 μηνων.η παιδιατρος μου ειχε πει καθε βραδυ μετα το καθιερωμενο μπανιο να το υκατεβαζω ελαφρα και με ενα βαμβακακι να του το αλοιφω με ελαιολαδο.ετσι κι εγινε,δεν το ξεχνουσα ΠΟΤΕ!!
σε καθε επισκεψη μας το κατεβαζε κι απο λιγο αλλα το μωρο δεν πονουσε καθολου γιατι το λαδακι ειχε κανει το θαυμα του και ειχε μαλακωσει.στους 9 μηνες νομιζω μου εδωσε μια αλοιφη και καθε βραδυ παλι μετα το μπανιο του το κατεβαζα και του απλωνα την αλοιφη και του εκανα ελαφρυ μασαζακι και μετα νανι..χωρις κοπο και χωρις πονο το πουλακι μας εχει κατεβει τελειως, μονο μια ακρουλα εχει μεινει μου ειπε αλλα στην επομενη επισκεψη θα το κατεβασει η παιδιατρος εντελως..η τακτικη που ακολουθησαμε εφερε αποτελεσματα.καλη επιτυχια σε σας

44erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Δευ Οκτ 15, 2012 10:56 pm

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ο δικός μας παιδίατρος και ένας άλλος που πήρα δευτερη γνώμη καποια φορά ήταν καθετοι στο ότι ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ. Εγώ προσπαθώ καπου καπου να το κατεβάσω αλλά ακόμη δεν έχει κατεβει. Μέχρι την ηλικια των 3 ετών μας ειπαν να περιμενουμε για να κατέβει

45erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Δευ Οκτ 15, 2012 11:20 pm

vasiliapap07

vasiliapap07
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΦΟΒΙΣΑΤΕ!!! ΕΓΩ ΝΕΑ ΑΓΟΡΟΜΑΝΑ, ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ! ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ. ΟΠΟΤΕ? ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ... Shocked

46erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Δευ Οκτ 15, 2012 11:31 pm

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kalimera manoyles!!!k egw eimai nea agoromana!!!to eixa panta sto myalo moy giati o enas aderfos moy xreiastike na kanei san mikroepemvasi kati k to anoiksan..opote rwtisa tin paidiatro mas apo nwris!eimaste 3 minwn twra k moy eipe na toy to katevazw mia fora tin mera..k ekeini to kanei kathe fora poy pame..malista moy eipe an dw ligo aimataki na min tromaksw k na toy valw ligi krema toy sygkamatos...agxothika para poly me tosa poy diavasa..ti isxyei telika??k poios kserei na mas enimerwsei sta sigoyra?genikotera stin paidiatro exw poly empistosyni...alla confused scratch

47erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Τρι Οκτ 16, 2012 3:08 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κι από'μένα! Μόλις διάβασα αυτό το θέμα κι έχω μέινει άναυδη, διότι εγώ ΠΟΤΕ δεν το έχω ξανακούσει, κι ας έχω αγοράκι 4 μηνών!! Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοιο θέμα δηλαδή... Περίεργο... ζω στο εξωτερικό βέβαια αλλά τι σημασία έχει? Μήπως είναι διαφορετικά τα πουλάκια των αγοριών εδώ?? Laughing

48erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Τρι Οκτ 16, 2012 3:24 am

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama_sto_synnefaki έγραψε:Καλημέρα κι από'μένα! Μόλις διάβασα αυτό το θέμα κι έχω μέινει άναυδη, διότι εγώ ΠΟΤΕ δεν το έχω ξανακούσει, κι ας έχω αγοράκι 4 μηνών!! Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοιο θέμα δηλαδή... Περίεργο... ζω στο εξωτερικό βέβαια αλλά τι σημασία έχει? Μήπως είναι διαφορετικά τα πουλάκια των αγοριών εδώ?? Laughing

δηλ δεν σας λενε να το κατεβαζετε ή οχι? και δεν το κανετε και σεις οι μητερες? εμενα η μανα μου και η γιαγια μου με ειχαν πρηξει να το κανω και γω ακουσα τους γιατρους και δεν το εκανα

49erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Τρι Οκτ 16, 2012 3:36 am

vacky

vacky
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
βρε κοπέλες, είναι δυνατόν να ακούμε τις μαμάδες μας, γιαγιάδες μας κλπ σε τόσο λεπτά θέματα? Που η τελευταία τους εμπειρία ήταν πριν 30 χρόνια μεσο όρο... Όσο καλή διαθεση κι αν έχουν, το πιθανότερο είναι οι απόψεις τους να έχουν ξεπεραστεί. Τον παιδιάτρο ακούς.
Και για την ιστορία, ο δικός μας είπε να μην το πειράζουμε καθόλου το πουλάκι του γιατί οι πιθανότητες να πάθει κάτι από δικό μου λάθος χειρισμό είναι μεγαλύτερες από το να πάθει φίμωση. Το κατεβάζει ο ίδιος κάθε φορά που πάμε για εμβόλιο

50erotisi gia agoromanes.. - Σελίδα 2 Empty Απ: erotisi gia agoromanes.. Τρι Οκτ 16, 2012 3:39 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
'Οχι, κανείς ποτέ δεν μου είπε τίποτα επί τούτου. Ούτε γιατρός, ούτε μαμά (που ζει στην Ελλάδα)! Και την παιδίατρο την έχουμε δει τέσσερις φορές και δεν αναφέρθηκε ούτε έγινε τίποτα γι'αυτό...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις