Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
180 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 180 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Με αυτά που μου λες πάνε για καινούριο!!!!1000% είναι ευθύνη του πλυντηρίου.Άσε ξέρεις τι είναι να είσαι για μισή ώρα πάνω από ένα πλυντήριο να ρίχνεις νερό και να κάθεσαι να γεμίζεις μπουκάλια???Πάρε καινούριο τώρα!!!!

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Λοιπόν κάθισα τώρα και έψαξα λίγο στο ίντρερνετ μήπως βρω σχόλια από ξένα σιτες και γκούγκλαρα το παρακάτώ candy washing machine rinse Και μου έβγαλε πολλά βίντεο με πλυντήρια κάντι την ώρα του ξεβγάλματος.Γιατί δεν κάνεις το ίδιο και με το δικό σου?Εγώ τώρα ψάχνω να δω μήπως έχουν και το δικό μου!!!!!Πω πω τα πάντα έχει τελικά το youtube!!!!

whitemusk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Α! Αυτο ειναι κανονικο πλυντηριο που σου δωσαν!!! Καλα γιατι δεν τους βολεψε?! Δεν ηξερα οτι εχει πλυντηρια πιο μικρα απο 5κιλα εκτος απο τα πλαστικα και κατι αλλα που ειναι σαν βαρελακια. Πρωτη φορα βλεπω.

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Λοιπόν διάβασε τι έγινε.Οι θείοι μου έχουν ένα εξοχικό στο οποίο πηγαίνουν και κάθονται όλο το καλοκαίρι.Είχαν ένα φθηνό πλυντήριο το οποίο πέρυσι χάλασε.Φέτος αποφάσισαν να πάρουν ένα μικρό γιατί δεν χρειάζονταν μεγάλο.Πριν κανα μήνα χάλασε και το πλυντήριο τους στο κύριο σπίτι τους και επειδή ήταν παλιό τελικά αποφάσισαν να το αντικαταστήσουν.Όμως δεν το είχαν πετάξει το κράτησαν στο μπαλκόνι.Πήγε που λες κάποιος φίλος τους και τελικά τους το έφτιαξε!!!Έτσι επειδή η θεία μου το λάτρευε είπε να το πάει στο εξοχικό και στο σπίτι να κρατήσει το άλλο που αγόρασαν.Και αφού το κάντι δεν το ήθελαν τα παιδιά τους μιασ και θα περνούσαν από εμένα σκέφτηκαν να μου το δώσουν αφού ήξεραν ότι το δικό μου ήταν πλαστικό και δεν έστυβε.Με τον Νίκο είπαμε μιας και δεν μας άφησε να το πληρώσουμε να το κρατήσουμε και όσο αντέξει.Βέβαια επειδή νιώθω άσχημα που δεν δέχτηκαν λεφτά θα πάω να τους πάρω ένα δώρο καλό για να ισοφαρίσω!!!!Τελείωσε πάω να απλώσω τα σκούρα!!!!

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Λοιπόν whitemusk ρώτησα την μάνα μου πόσο βάζει για 6 κιλά και μου είπε γύρω στα 100μλ σκόνη.Και λέω γύρω γιατί μου εξήγησε ότι προσαρμόζει την δοσολογία ανάλογα με το απορρυπαντικό.Στο αριέλ,νεομάτ βάζει λιγότερο ενώ ντιξάν και σκιπ κανονικά.Μου είπε επίσης ότι το εσκιμό που είχαμε δεν ξέβγαζε καλά τα ρούχα λόγω της πίεσης του νερού.Επειδή ήταν ο παλιός τύπος με τον διακόπτη που περιστρέφεται μόνος του δεν μπορούσε να καταλάβει ότι δεν έπαιρνε αρκετό νερό,ενώ το μπος έχει αυτή την δυνατότητα.Για το μαλακτικό μου είπε να παίρνεις μη συμπυκνωμένα,και να δοκιμάσεις να ρίξεις νερό στο πλυντήριο μόνη σου μέχρι να φτάσει λίγο πιο κάτω από την μέση.Έτσι θα διαλυθεί σίγουρα.Αν έχεις πάλι θέμα με γλίτσα τότε κάτι κάνει το πλυντήριο.Πάντως μου ζήτησε να σου μεταφέρω να το αλλάξεις άμεσα.Τώρα είστε δύο μου είπε αλλά όταν θα έρθει ένα μωράκι τι θα κάνεις?Δεν θα έχεις χρόνο για το πλυντήριο.Χωρίς να ξέρω την οικονομική σου κατάσταση σκέψου ότι με τα έξοδα ενός παιδιού μπορεί να δυσκολευτείς οικονομικά για ένα καλό πλυντήριο.Σκέψου το και γρήγορα για να επωφεληθείς τις εκπτώσεις!

whitemusk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Δαναη το πλυντηριο μου ειναι ηλεκτρονικο και οχι απο εκεινα τα παλια που γυρναει ο διακοπτης.
Κανε μου την χαρη και οταν πλυνεις πετσετες στο μικρο που σου δωσε ο θειος σου, πες μου αν τα νερα στα ξεβγαλματα βγαινουν καθαρα.
Ευχαριστω που ρωτησες τη μαμα σου αλλα με τα 100μλ στο σκιπ δε ξεβγαζονται με τιποτα.
Εβαλα το λαστιχο του πλυντηριου να βγαλει τα νερα μεσα σε εναν κουβα για να δω ποσο νερο παιρνει στο ξεβγαλμα και ειδα οτι παιρνει εναν κουβα νερο γεματο. Αν μπορεις κανε το και συ να μου πεις.

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Λοιπόν έκανα αυτό που μου ζήτησες και μια χαρά βγήκαν.Έκανε 4-5 ξεβγάλματα και κάθε φορά το νερό καθάριζε όλο και περισσότερο.Πάντως στο ξέβγαλμα για το μαλακτικό ήταν εντάξει.Είχα πατήσει και το πλήκτρο για περισσότερο νερό.Έβαλα 50 μλ ντιξάν.75 γρ εύρηκα και λίγη σόδα.Στο τέλος ένα καπάκι σουπλίν.

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια καλησπέρα,

δεν μπορώ δυστυχώς να συνεισφέρω με την εμπειρία μου στο πρόβλημά σας, αλλά τόση ώρα διαβάζω το thread και συνειδητοποίησα ότι το δικό μου πλυντήριο δεν είναι το ΜΟΝΟ που δεν διαλύει τη σκόνη απορρυπαντικό!!! Πειραματίστηκα με διάφορες δοσολογίες και θερμοκρασίες στο νερό, πάντα στα σκούρα μου άφηνε άσπρους κόκκους, οπότε πλέον παίρνω υγρό και βρήκα την υγειά μου.

Ωστόσο ήμουν έτοιμη να πάρω καινούριο πλυντήριο -παρόλο που με το υγρό πλένει κανονικά- διότι νόμιζα ότι είχε κάποιο πρόβλημα που δεν διαλύει τη σκόνη. Αλλά βλέπω εδώ ότι πολλά πλυντήρια δεν τη διαλύουν!

Πο πο με σώσατε, θα έτρεχα τώρα να έδινα λεφτά που δεν έχω! Πλυσιμο ρουχων με σκονη απορρυπαντικο.Βοηθηστε λιγο. - Σελίδα 3 587529

Τι καλά!! Respect

Θα κρατήσω αυτό κι όσο μου πάει!! Μάλιστα λέω να κάνω ενα καθαρισματάκι και το φίλτρο του και τη θήκη του μαλακτικού και να βάζω και καλγκόν στο εξής! Καλό μου πλυντηριάκι! Το πήρα ως φοιτήτρια το 2001 με 150ευρώ! Razz

Whitemusk μάλλον όμως κι εγώ θα σου πρότεινα καινούριο ..

whitemusk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ειναι γνωστο οτι οι σκονες δεν διαλυονται σε χαμηλη θερμοκρασια.Αλλα και στο σκιπ που τηλεφωνησα και τους ρωτησα ακομη και οι υπαλληλοι που απαντουν δεν το γνωριζαν! Και ειναι γυναικες αυτες που εξυπηρετουν και ουτε εμπειρικα δε το ξεραν. Κανε το κολπο να την διαλυεις σε καυτο νερο πριν την ριξεις. Τι πλυντηριο ειναι αυτο που εχεις? Μου φαινονται λιγα 150 ευρω για το 2001. Τοτε ηταν ακομη ακριβα τα πλυντηρια. Εγω το πηρα 200 ευρω το 2008.
Παντως κοριτσια το προβλημα μου παραμενει. Πηρα τηλεφωνο στην εταιρεια του πλυντηριου και μου ειπαν οτι το νερο που παιρνει ειναι ενταξει και δεν εχει καποιο προβλημα το πλυντηριο.Και οτι πρωτη φορα τους κανουν παραπονο για το ξεβγαλμα.
Μειωσα και αλλο την δοση. Επλυνα χθες ρουχα και εβαλα ουτε 40μλ και παλι σαπουναδες εβγαζαν τα νερα και στο τεταρτο ξεβγαλμα που εκανα.
Αναρωτιεμαι ομως μηπως μειωνοντας την δοση δεν φτανουν τα συστατικα για να καθαρισουν τα ρουχα σωστα παρολο που εγω βλεπω σαπουναδες στα ξεβγαλματα.

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
θα το προσπαθήσω αυτό που λες να διαλύσω τη σκόνη από πριν. Έχω βέβαια βολευτεί με το υγρό, έπαιρνα Πλάνετ που έβρισκα με προσφορές και τώρα παίρνω Νεομάτ αλλά και πάλι σκέφτομαι ότι οι σκόνες είναι ακόμη πιο φτηνές! Και ίσως καθαρίζουν και καλύτερα. Θα δοκιμάσω αυτό που λες.

Είναι ένα πλυντήριο μάρκας ό,τι να 'ναι, iberia, μια ιταλική, δεν υπήρχε σε μεγάλα καταστήματα, το είχα βρει σε ένα μικρό μαγαζί στην Κέρκυρα (που ως γνωστόν φέρνουν φτηνά πράγματα από Ιταλία). Βασικά δεν το πήρα 150 ευρώ, αλλά 170 συγκεκριμένα. Έκανε 60.000 δρχ και μας έκανε και σκόντο, μας τό'δωσε 2χιλ παρακάτω, αν παίρναμε και κάτι άλλο από το μαγαζί (πήραμε φουρνάκι & αερόθερμο).

Το πρόβλημά σου μου φαίνεται πολύ περίεργο.. Ιδίως δε που δεν το έχουν ξανακούσει. Βέβαια τι να σου έλεγαν "έχετε δίκιο, τα πλυντήριά μας είναι σκάρτα, συνεχώς μας παραπονιούνται για το ξέβγαλμα;"

Σκέφτομαι όμως μήπως είναι κάτι, τελικά, που το κάνουν πολλά πλυντήρια, απλώς δεν το παίρνουμε χαμπάρι; (ιδίως αν έχουμε το σωλήνα στην αποχέτευση).

Θα το δω και εγώ, που δεν έχω πρώτης ποιότητας πλυντήριο, να δω τι μου βγάζει.

Δεν πιστεύω να μην πλένονται τα ρούχα. Κατ' αρχάς πλένονται με το ζεστό νερό. Έπειτα αν βάζεις έστω και λίγο απορρυπαντικό, κάτι κάνει, ιδίως δε, αν βλέπεις τόσες σαπουνάδες. Είπες με το υγρό σου κάνει τα ίδια; Έχεις δοκιμάσει; Σόρι αν το έχεις ήδη πει αυτό..

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Για μένα το πρόβλημα είναι το πλυντήριο και όχι η δοσολογία.Η εταιρεία δεν θα σου έλεγε κάτι άλλο από αυτό που σου είπαν,διαφορετικά θα είναι σαν να βάζουν τα χεράκια τους να βγάλουν τα ματάκια τους.Μην το συζητάς έπρεπε κιόλας να έχεις ψάξει για άλλο.Θα σου πω μόνο μακρυά από μίλε.Πήρε η ξαδέρφη μου πριν 2 μήνες και μου είπε ότι σε θερμοκρασίες 60 και πάνω κάνει μόνο 2 ξεβγάλματα!!Πίκρα η ξαδέρφη βάζει να πλύνει και μόλις τελειώσει τρέχει να βάλει το πρόγραμμα του ξεβγάλματος για να τα περάσει και από μαλακτικό.Αλλά αν θες να του δώσεις μια ακόμη ευκαιρία δανείσου από καμία φίλη σου υγρό απορρυπαντικό,να ζητήσεις δοσολογία που θα έβαζαν στα 5 κιλά, και δες αποτελέσματα.Αν σου κάνει τα ίδια,στα σκουπίδια άμεσα.

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Επίσης για το κόλπο με την σκόνη το έκανα και τα ρούχα βγήκαν καλά, δεν ξεθώριασαν!!Άλλα αναρωτιέμαι μετά από καιρό διατηρούνται καλά και ειδικά τα τζιν και τα χρωματιστά?

whitemusk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
nikos-danah έγραψε:Για μένα το πρόβλημα είναι το πλυντήριο και όχι η δοσολογία.Η εταιρεία δεν θα σου έλεγε κάτι άλλο από αυτό που σου είπαν,διαφορετικά θα είναι σαν να βάζουν τα χεράκια τους να βγάλουν τα ματάκια τους.Μην το συζητάς έπρεπε κιόλας να έχεις ψάξει για άλλο.Θα σου πω μόνο μακρυά από μίλε.Πήρε η ξαδέρφη μου πριν 2 μήνες και μου είπε ότι σε θερμοκρασίες 60 και πάνω κάνει μόνο 2 ξεβγάλματα!!Πίκρα η ξαδέρφη βάζει να πλύνει και μόλις τελειώσει τρέχει να βάλει το πρόγραμμα του ξεβγάλματος για να τα περάσει και από μαλακτικό.Αλλά αν θες να του δώσεις μια ακόμη ευκαιρία δανείσου από καμία φίλη σου υγρό απορρυπαντικό,να ζητήσεις δοσολογία που θα έβαζαν στα 5 κιλά, και δες αποτελέσματα.Αν σου κάνει τα ίδια,στα σκουπίδια άμεσα.

Αστα Δαναη. Και το δικο μου στους 60 χωρις προπλυση δυο ξεβγαλματα κανει και στα συνθετικα στους 40 παλι δυο κανει! Και τρεχω και γω σαν την ξαδερφη σου να βαζω εξτρα ξεβγαλματα! Και αν σου πω, τοσα χρονια το χω το πλυντηριο και ολα αυτα τωρα τα προσεξα που καθησα και ασχοληθηκα. Παλια εβαζα απορρυπαντικο και αρκετο κιολας και οταν τελιωνε τα βγαζα τα ρουχα και τα απλωνα και ουτε προσεχα ποσα ξεβγαλματα κανει και αν το νερο καθαρισε απο σαπουναδες οταν τα πετουσε.
Που λες οτι δεν φτανει το νερο. Εβαλα πριν λιγο δυο μικρα πατακια με μια μεγαλη κουταλια της σουπας να πλυθουν. Και παλι σαπουναδες πολλες βγαιναν παρολο που ηταν αδειο το πλυντηριο ουσιαστικα και εβαλα πολυ λιγο σκιπ. Και τα πατακια ειχαν νερο να ξεπλυθουν. Δε ξερω τι φταιει.
Και με υγρο απορρυπαντικο εχω πλυνει και παλι δε ξεβγαζονται καλα.
Ο αντρας μου λεει να μην με νοιαζουν οι αφροι που υπαρχουν στα νερα του ξεβγαλματος. Αυτος επιασε το νερο που βγαινει και δεν νιωθει λεει γλιτσα σαπουνιου οποτε λεει τα ρουχα ξεπλενονται. Αλλα μου κανει εντυπωση που εσυ λες οτι τα νερα που βλεπεις στο ξεβγαλμα βγαινουν τελειως καθαρα χωρις αφρο.

whitemusk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
nikos-danah έγραψε:Επίσης για το κόλπο με την σκόνη το έκανα και τα ρούχα βγήκαν καλά, δεν ξεθώριασαν!!Άλλα αναρωτιέμαι μετά από καιρό διατηρούνται καλά και ειδικά τα τζιν και τα χρωματιστά?
Αυτες οι σκονες εχουν μεσα λευκαντικες ουσιες και αν πλενεις καιρο χρωματιστα με αυτες τα ρουχα θα ξεθωριασουν με τον καιρο. Ενδεικνυονται για ολα τα ρουχα θεωρητικα αλλα αν θες να διατηρησεις τα χρωματιστα πρεπι να παρεις απορρυπαντικο για χρωματιστα. Εχει ενα το αριελ που ειναι σε σκονη.
Απλα αυτες οι σκονες με το λευκαντικο βοηθουν και στα μικροβια των ρουχων κατι που δεν κανουν ολα τα υγρα γενικως και οι σκονες για χρωματιστα.
Επισης καλο ειναι να γυρνας τα ρουχα αναποδα για να προστατεψεις τα χρωματα.

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Όλα τα γυρνάω από την ανάποδη,ακόμα και τις μαξιλαροθήκες.Αν είναι έτσι όπως τα λες μάλλον θα διατηρήσω το σύστημα που έχω με τα απορρυπαντικά!!!Αναρωτιόμουν πάντως οι παλιές νοικοκυρές πως διατηρούσαν τα ρούχα σε καλή κατάσταση αφού δεν υπήρχαν υγρά?Δεν ξέρω μάλλον παίζει ρόλο η μάρκα του απορρυπαντικού.Το σκιπ είναι ιδανικό για σκούρα και χρωματιστά,η σύνθεση του τα προστατεύει.Να σε ρωτήσω όταν λες σαπουνάδες εσύ τι εννοείς?Το νερό ασπρίζει,είναι θολό?

whitemusk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καμμια σκονη που εχει μεσα λευκαντικο δεν μπορει να σου προστατεψει τα χρωματιστα. Σκεψου οτι φτιαχτηκε για να μπορει να λευκανει και τα λευκα. Οποτε λογικα θα ξεθωριαζει με τον καιρο τα χρωματιστα απλα αυτη η αλλαγη γινεται με τον καιρο και δεν το καταλαβαινεις.Δεν γινετε και να λευκενει και να προστατευει χρωματα. Επισης οι λευκαντικες ουσιες καθαριζουν λεκεδες οπως ο καφες η το κρασι. Τα απορρυπαντικα σε σκονη ειναι πιο δυνατα απο τα υγρα. Απλα διαλεγεις. Η χρησιμοποιεις ενα μονο απορρυπαντικο σε σκονη που θεωρητικα κανει για ολα τα ρουχα αλλα θα ξερεις οτι με τον καιρο τα χρωματιστα θα ατονισουν, αλλα θα εχεις και την προστασια για τα μικροβια και θα καθαριζει λεκεδες οπως ο καφες η το κρασι και θα λευκενουν τα ασπρα και θα χεις ενα μονο κουτι στο σπιτι σου ή παιρνεις και ενα για τα χρωματιστα που θα προστατευει τα χρωματα γιατι δεν θα εχει λευκαντικες ουσιες αλλα που ισως να μην καθαριζει δυσκολους λεκεδες και δεν σκοτωνει μικροβια.
Αλλα επειδη εσυ τα βαζεις στους 60 δεν εχεις προβλημα με τα μικροβια. Σκοτωνονται οτι και να βαλεις. Οποτε μπορεις να παρεις και ενα κουτι για τα χρωματιστα σου. Αυτα ολα τα εχω διαβασει σε σελιδες του σκιπ και του αριελ απο το πολυ ψαξιμο που εκανα.
Τωρα διαβαζα σε ξενες ιστοσελιδες οτι πολλοι βαζουν μονο μια κουταλια της σουπας για να πλυνουν ρουχα.
Λοιπον για να καταλαβεις πως βλεπω τους αφρους. Οταν πχ στο τριτο ξεβγαλμα βγαινουν τα νερα βλεπω πολλες σαπουναδες που μαζευονται στην τρυπα τις μπανιερας και σε μεγαλη ακτινα απο την τρυπα. Δε ξερω πως να στο περιγραψω. Πολυ αφρο βλεπω.Και αργει να τα τραβηξει η μπανιερα. Μονο οταν πλενω τζιν δεν βλεπω αφρους γιατι τα τζιν υφασματα διασπουν το απορρυπαντικο και το νερο δεν εχει πολυ αφρο παρα μονο χρωμα.

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ρώτησα μήπως δημιουργούνται από την πίεση του νερού,αλλά αυτό που περιγράφεις σίγουρα σημαίνει ότι δεν τα ξεπλένει καλά.Στο εξωτερικό τα απορρυπαντικά είναι υπερσυμπυκνωμένα μην συγκρίνεις την δοσολογία τους.Και δεν μπορεί η δοσολογία να φταίει πάντα.Στο κάτω κάτω τα 50μλ είναι η ελάχιστη δόση σχεδόν σε όλα τα απορρυπαντικά.

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
WHITEMUSK ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΒΡΗΚΕΣ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ?

whitemusk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
nikos-danah έγραψε:WHITEMUSK ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΒΡΗΚΕΣ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ?
Δαναη συγνωμη αργησα να απαντησω.
Λοιπον τιποτα δεν αλλαξε. Εχω το ιδιο προβλημα. Εβγαλα και τον σωληνα πισω απο το πλυντηριο που συνδεεται με την βρυση και μπαινει νερο στο πλυντηριο. Εκει εχει ενα μικρο φιλτρο και ηθελα να δω μηπως μαζεψε πετρες και δεν παιρνει πολυ νερο το πλυντηριο. Ειχες λιγες μικρες πετρουλες, το καθαρισα αλλα δεν αλλαξε κατι. Περιορισα την δοση της σκονης παρα πολυ. Βαζω 40μλ αλλα παλι σαπουναδες βλεπω οσα ξεβγαλματα και να κανω. Πριν μερες εβαλα πετσετες και επειδη εκνευριστηκα απο τα πολλα ξεβγαλματα που εκανα και δεν καθαριζε το νερο, στο τελος γεμισα μια λεκανη και καθισα και τις ξεπλυνα στο χερι και της εστυβα οσο μπορουσα και τις ξαναεβαλα στον καδο για να τις στυψει το πλυντηριο. Μου βγηκε η μεση Mad ! Προς μεγαλη μου εκπληξη οταν τις εστυψε το πλυντηριο, τα νερα που βγηκαν παλι σαπουναδες ειχαν και δεν ηταν καθαρα, ενω περιμενα το αντιθετο!!! Οποτε φταιει το σκιπ που βαζω! Δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Κανω τακτικα πλυση του καδου στους 90 με αδειο πλυντηριο και τα νερα βγαινουν πεντακαθαρα. Οποτε δεν φταιει οτι ισως να υπαρχουν υπολλειματα μεσα στο πλυντηριο. Τους πηρα τηλεφωνο και τους το ειπα και μου στειλαν ενα καινουριο κουτι σκιπ. Θα το δοκιμασω αλλα απο οτι θυμαμαι και εσεξ που εβαζα πολυ παλια, παλι πολλες σαπουναδες εβλεπα στα ξεβγαλματα. Τελος παντων μειωσα πολυ την δοση και κανω αυτο που εκανα παλια πριν αρχισω να το παρατηρω. Κανω δυο εξτρα ξεβγαλματα και αν βλεπω παλι αφρους τα παραταω και τα απλωνω.

Efita

Efita
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ χρησιμοποιώ ένα που δεν κυκλοφορεί στα super market, από το internet. Έχει μέσα και λευκαντικό και προστατευτικό για τα άλατα. Υπάρχει και σε υγρό και σε σκόνη και για 5κιλο πλυντήριο που έχω βάζω 20-30ml στους 30-40 βαθμούς. Πολύ σπάνια θα βάλω 60 βαθμούς, για 90 δεν το συζητώ. Να πω ότι έχω 2 μωράκια και οι λεκέδες όπως καταλαβαίνετε..... Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη και τα ρούχα μυρίζουν ωραία.

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
whitemusk έγραψε:
nikos-danah έγραψε:WHITEMUSK ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΒΡΗΚΕΣ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ?
Δαναη συγνωμη αργησα να απαντησω.
Λοιπον τιποτα δεν αλλαξε. Εχω το ιδιο προβλημα. Εβγαλα και τον σωληνα πισω απο το πλυντηριο που συνδεεται με την βρυση και μπαινει νερο στο πλυντηριο. Εκει εχει ενα μικρο φιλτρο και ηθελα να δω μηπως μαζεψε πετρες και δεν παιρνει πολυ νερο το πλυντηριο. Ειχες λιγες μικρες πετρουλες, το καθαρισα αλλα δεν αλλαξε κατι. Περιορισα την δοση της σκονης παρα πολυ. Βαζω 40μλ αλλα παλι σαπουναδες βλεπω οσα ξεβγαλματα και να κανω. Πριν μερες εβαλα πετσετες και επειδη εκνευριστηκα απο τα πολλα ξεβγαλματα που εκανα και δεν καθαριζε το νερο, στο τελος γεμισα μια λεκανη και καθισα και τις ξεπλυνα στο χερι και της εστυβα οσο μπορουσα και τις ξαναεβαλα στον καδο για να τις στυψει το πλυντηριο. Μου βγηκε η μεση Mad ! Προς μεγαλη μου εκπληξη οταν τις εστυψε το πλυντηριο, τα νερα που βγηκαν παλι σαπουναδες ειχαν και δεν ηταν καθαρα, ενω περιμενα το αντιθετο!!! Οποτε φταιει το σκιπ που βαζω! Δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Κανω τακτικα πλυση του καδου στους 90 με αδειο πλυντηριο και τα νερα βγαινουν πεντακαθαρα. Οποτε δεν φταιει οτι ισως να υπαρχουν υπολλειματα μεσα στο πλυντηριο. Τους πηρα τηλεφωνο και τους το ειπα και μου στειλαν ενα καινουριο κουτι σκιπ. Θα το δοκιμασω αλλα απο οτι θυμαμαι και εσεξ που εβαζα πολυ παλια, παλι πολλες σαπουναδες εβλεπα στα ξεβγαλματα. Τελος παντων μειωσα πολυ την δοση και κανω αυτο που εκανα παλια πριν αρχισω να το παρατηρω. Κανω δυο εξτρα ξεβγαλματα και αν βλεπω παλι αφρους τα παραταω και τα απλωνω.

ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ.ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΔΟΣΗ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ??ΣΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΠΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΓΡΟ ΜΗΝ ΣΕ ΑΓΧΩΝΕΙ Η ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ.ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Efita έγραψε:Εγώ χρησιμοποιώ ένα που δεν κυκλοφορεί στα super market, από το internet. Έχει μέσα και λευκαντικό και προστατευτικό για τα άλατα. Υπάρχει και σε υγρό και σε σκόνη και για 5κιλο πλυντήριο που έχω βάζω 20-30ml στους 30-40 βαθμούς. Πολύ σπάνια θα βάλω 60 βαθμούς, για 90 δεν το συζητώ. Να πω ότι έχω 2 μωράκια και οι λεκέδες όπως καταλαβαίνετε..... Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη και τα ρούχα μυρίζουν ωραία.
ΓΙΑ ΠΕΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ?ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
whitemusk έγραψε:
nikos-danah έγραψε:WHITEMUSK ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΒΡΗΚΕΣ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ?
Δαναη συγνωμη αργησα να απαντησω.
Λοιπον τιποτα δεν αλλαξε. Εχω το ιδιο προβλημα. Εβγαλα και τον σωληνα πισω απο το πλυντηριο που συνδεεται με την βρυση και μπαινει νερο στο πλυντηριο. Εκει εχει ενα μικρο φιλτρο και ηθελα να δω μηπως μαζεψε πετρες και δεν παιρνει πολυ νερο το πλυντηριο. Ειχες λιγες μικρες πετρουλες, το καθαρισα αλλα δεν αλλαξε κατι. Περιορισα την δοση της σκονης παρα πολυ. Βαζω 40μλ αλλα παλι σαπουναδες βλεπω οσα ξεβγαλματα και να κανω. Πριν μερες εβαλα πετσετες και επειδη εκνευριστηκα απο τα πολλα ξεβγαλματα που εκανα και δεν καθαριζε το νερο, στο τελος γεμισα μια λεκανη και καθισα και τις ξεπλυνα στο χερι και της εστυβα οσο μπορουσα και τις ξαναεβαλα στον καδο για να τις στυψει το πλυντηριο. Μου βγηκε η μεση Mad ! Προς μεγαλη μου εκπληξη οταν τις εστυψε το πλυντηριο, τα νερα που βγηκαν παλι σαπουναδες ειχαν και δεν ηταν καθαρα, ενω περιμενα το αντιθετο!!! Οποτε φταιει το σκιπ που βαζω! Δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Κανω τακτικα πλυση του καδου στους 90 με αδειο πλυντηριο και τα νερα βγαινουν πεντακαθαρα. Οποτε δεν φταιει οτι ισως να υπαρχουν υπολλειματα μεσα στο πλυντηριο. Τους πηρα τηλεφωνο και τους το ειπα και μου στειλαν ενα καινουριο κουτι σκιπ. Θα το δοκιμασω αλλα απο οτι θυμαμαι και εσεξ που εβαζα πολυ παλια, παλι πολλες σαπουναδες εβλεπα στα ξεβγαλματα. Τελος παντων μειωσα πολυ την δοση και κανω αυτο που εκανα παλια πριν αρχισω να το παρατηρω. Κανω δυο εξτρα ξεβγαλματα και αν βλεπω παλι αφρους τα παραταω και τα απλωνω.

Στο ξαναλέω, μήπως είναι από την πίεση του νερού ο αφρός;

whitemusk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αν ηταν απο την πιεση του νερου ο αφρος θα διαλυοταν γρηγορα. Ενω ο αφρος που βλεπω εγω στεκεται εκει και 10 λεπτα. Εχω ενα πλαστικο διχτακι για να μαζευει τις τριχες στην μπανιερα και ο αφρος μενει εκει πολυ ωρα.
Τελος παντων θα δοκιμασω και με αλλη σκονη αλλα στην τελικα θα τα παραταω και δε θα σκαω αλλο.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Υγρό απορρυπαντικό δοκίμασες; Μήπως στη σκόνη βάζεις πολλή;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις