Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
134 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 134 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mipws to psaxnoume polu to thema???poios o logos na misiseis ti zwi sou???epeidi eferes paidia ston kosmo?k tote giati na ta fereis?den ixeres tis duskolies?de lew ola ta parousiazoun toso rodina panw se roz sunefakia, kaneis de sou leei ti se perimenei.
giati na kaneis ena paidi gia na se voithaei?to paidi einai anthrwpos oxi mixani,exei dikaiwmata,einai ena anexartito on.etsi me megalwsan oi goneis mou k auto tha kanw k gia to paidi mou,exei ta dika tou dikaiwmata, den einai oli mou i zwi to paidi mou alla kommati simantiko tis zwis mou nai koimamai k xupnaw me ti diki tou egnoia sto na einai kala stin ugeia tou ola ta alla erxontai.
eipa polla k anakatemana.
eimai xaroumeni pou irthe sti zwi mou k ton blepw na gelaei na milaei na kanei ta dika tou....
eugnwmwnw to theo pou me afinei na to zisw olo auto!!!

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gennie έγραψε:Η προσωπική ευτυχία του καθενός εξαρτάται ΜΟΝΟ από τον ίδιο. Κανένα παιδί, κανείς σύντροφος, καμία δουλειά ή οικονομική κατάσταση δεν εξασφαλίζει ή σαμποτάρει την ευτυχία κανενός. Γι αυτό και υπάρχουν ευτυχισμένοι άνθρωποι με ή χωρίς παιδιά, όπως υπάρχουν και δυστυχισμένοι άνθρωποι με ή χωρίς παιδιά. Και δεν φταίνε τα παιδιά. Απλά, η σύγχρονη, βιομηχανοποιημένη και υπερκαταναλωτική ζωή έχουν, νομίζω, διαστρεβλώσει τα κριτήριά μας για μια χαρούμενη ύπαρξη. Η ευτυχία μας είναι μπροστά μας, αλλά πάντα νομίζουμε ότι χρειαζόμαστε περισσότερο χρόνο/περισσότρα χρήματα/πιο μεγάλο σπίτι/πιο ωραίο αμάξι/καλύτερη δουλειά/ομορφότερο σύντροφο/πιο ήσυχα παιδιά κλπ κλπ για να την αποκτήσουμε. Αναθεώρηση χρειαζόμαστε, νομίζω. Και να αγαπάμε και να αφουγκραζόμαστε τον εαυτό μας και τους άλλους. Με τον ίδιο τρόπο.

Συμφωνώ σε αυτό πάρα πολύ, εμείς οι ίδιοι επιβάλλουμε παραπάνω πράγματα στον ευατό μας.

Vasaki

Vasaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="mamametriazouzounakia"]Σαφως και τα παιδιά (τουλάχιστον για εμενα) είναι το ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ δωρο του κόσμου... ΑΛΛΑ... μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά μας ΔΕΝ μας ανήκουν... έρχονται στην ζωή μέσα απο εμάς... είμαστε υπέυθυνοι για την ανατροφή τους κλπ.. ΑΛΛΑ.. δεν ειναι κτημα μας.. είναι αυτόνομοι άνθρωποι και ο σκοπός είναι κάποια μέρα να προχωρήσουν την ζωή μονα τους και να δημιουργησουν... επαγγελματικα, οικογενειακα, προσωπικα κλπ... και για αυτο δεν πρεπει να ζουμε ΜΟΝΟ μεσα απο τα παιδια μας αλλα ΜΑΖΙ με τα παιδια μας...

Τίποτα δεν μας ανήκει σ'αυτή τη ζωή, πόσο μάλλον τα παιδιά μας...τα μεγαλώνουμε για να ανοίξουμε την πόρτα μια μέρα εκεί γύρω στα 18 τους και να τους πούμε "τώρα προχώρα μόνος σου να γνωρίσεις τη ζωή και εγώ θα είμαι δίπλα σου όποτε με χρειαστείς". Αυτό δεν κάνανε και οι δικοί μας γονείς σε μας?

Αν έχουμε χρόνο για τον εαυτό μας? Πάντα βρίσκεται λίγος χρόνος, αρκεί να συμβάλουν όλη στην οικογένεια. Ανάλογα βέβαια και με την ηλικία των παιδιών μας.

Πέρυσι ήμουν κάθε μέρα σε μια παραλία από τις 3 που σχολούσα μέχρι το σούρουπο και μετά σε μπαράκια. Με τον άνδρα μου γυρίσαμε όλες τις Κυκλάδες με μια μηχανή. Φέτος έχω τον Νικόλα μου, μακριά από νησιά και παραλίες. Δεν με πειράζει καθόλου μα καθόλου...γιατί τα μάτια του είναι πιο γαλάζια από τη θάλασσα και κολυμπάω στο βλέμμα του!!!! Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven

https://www.facebook.com/petvaso

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Robin Simon, a sociologist at Wake Forest University, says parents are more depressed than nonparents no matter what their circumstances—whether they’re single or married, whether they have one child or four.
ε,το χει το δικιο του μεχρι ενα σημειο!αλλα,ποιος μας ειπε οτι τα παιδια ειναι ευκολη υποθεση....?κανεις,το αντιθετο μας ελεγαν μεγαλωνοντας "δεν θα κανεις παιδια??τοτε θα δεις!" (το οποιο συνοδευοταν απο τσιριδες της περισσοτερες φορες)
Τα παιδια ειναι συνεχομενη ευθυνη,ειναι σαν να σαι στο γραφειο και να μη φευγεις ποτε...αλλα με πολλη χαρα κ ευτυχια μεσα,και τοσα αλλα θετικα συναισθηματα.Αλλα η ευθυνη ,ευθυνη!Εγω θυμαμαι τον εαυτο μου στην πρωτη μου γεννα,καμια 10αρια μερες αφοτου ειχα γεννησει ενιωθα τοσο μεγαλη αναγκη να παω να μεινω στο πατρικο μου Shocked να παω κατω απο τις φτερουγες του μπαμπακα μου (κ να παρω κ το μωρο μαζι να το μεγαλωσει εκεινος Razz )!!το ξεπερασα,αλλα ομως το ενιωσα..

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω θα μισουσα τη ζωη μου αν δεν ειχα το παιδι μου................
flower

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μμμμ πολυ ενδιαφερον αρθρο και εχει αληθειες...
Η γνωμη μου περιλαμβανει τις εξης παραδοχες και αληθειες της ζωης μου.
Πριν γινω μαμα ημουν πιο ξενοιαστη.
Πριν γινω μαμα γελουσα πιο ευκολα.
Πριν γινω μαμα μου ηταν πιο ευκολο να εχω φιλους
αλλα
Τωρα που εγινα μαμα εχω την γλυκια εννοια του μεγαλωματος της κορης μου.
Τωρα που εγινα μαμα εχω εναν ανθρωπο να μου χαμογελαει, την κορη μου.
Τωρα που εγινα μαμα εχω φιλους που αξιζει να τους εχω.Και μονο.

Σιγουρα υπαρχει μια μιζερια γυρω απο τα ιδια και τα ιδια...Παντα ομως υπηρχε. Πολλες φορες αναρωτιεμαι καποια βραδια και λεω "οκ...κι αν δεν ειχες την μικρη σου τι θα εκανες? Οριστε για πες..."
Και σκεφτομαι "Θα εβγαινα βολτα στα ιδια μερη, με καποιους ισως - οχι παντα αδιαφορους ανθρωπους- και θα επινα 3-4 ποτα...Θα σκεφτομουν την μιζερια και τη στασιμοτητα μου σε αλλα θεματα οπως στην δουλεια π.χ. ή στον γκομενο που με παρατησε..ΚΑΙ???"
Το παν ειναι να μην θαβουμε τα θετικα. Εγω ειμαι υστερικη με την φροντιδα της κορης μου. Το ξερω οτι αγχωνομαι και στεναχωριεμαι ευκολα.
Ομως βαθεια μεσα μου οταν ξεφυσαω και λεω "Βαρεθηκα!" ξερω οτι οταν θα την δω να δημιουργει και να αγαπαει, να πιστευει στον εαυτο της και να προσπαθει να τον σεβεται...θα πω χαλαλι το δικο μου το ξεφυσημα και το "Βαρεθηκα!".
Η εννοια του γονιου ακομα μου ειναι ελαφρως απροσδιοριστη. Ισως και κανενας μας να μην την ξερει ακριβως. Ουτε οι γονεις μας.
Τα δικα μου θελω τα εχω περιορισει. Και ξερω οτι καποιες φορες εκνευριζομαι. Και με πειραζει αλλα ειναι αυτο το αλλαπου με κανει να θελω να οριζω ευτυχια ακομα και την προσωρινη μου "δυστυχια."

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ξέρετε πόσες φορές έχω εκνευριστεί και έχω πει "βαρέθηκα"; Σχεδόν κάθε μέρα.Πριν μείνω έγκυος ζούσα μόνη μου,δούλευα πολύ,έβγαινα συνέχεια και στην ουσία είχα το σπίτι για μπάνιο και για ύπνο.Τώρα είμαι στο σπίτι ΟΛΗ μέρα.Πολλές φορές κάνω να βγω και 3 μέρες με αποτέλεσμα να ξεσπάω στα πάντα και τους πάντες.Τελευταία σκεφτόμουνα πόσος καιρός πάει απο τότε που γέλασα με την ψυχή μου....ούτε θυμάμαι...αλλά όταν έχω νεύρα ο άντρας μου μου κάνει την ίδια ερώτηση: "το μετάνοιωσες;" ούτε μία φορά δεν σκέφτηκα να πω ναι...ΟΥΤΕ ΜΙΑ...

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Athin@ έγραψε:Ξέρετε πόσες φορές έχω εκνευριστεί και έχω πει "βαρέθηκα"; Σχεδόν κάθε μέρα.Πριν μείνω έγκυος ζούσα μόνη μου,δούλευα πολύ,έβγαινα συνέχεια και στην ουσία είχα το σπίτι για μπάνιο και για ύπνο.Τώρα είμαι στο σπίτι ΟΛΗ μέρα.Πολλές φορές κάνω να βγω και 3 μέρες με αποτέλεσμα να ξεσπάω στα πάντα και τους πάντες.Τελευταία σκεφτόμουνα πόσος καιρός πάει απο τότε που γέλασα με την ψυχή μου....ούτε θυμάμαι...αλλά όταν έχω νεύρα ο άντρας μου μου κάνει την ίδια ερώτηση: "το μετάνοιωσες;" ούτε μία φορά δεν σκέφτηκα να πω ναι...ΟΥΤΕ ΜΙΑ...



Αυτό το θέμα με το γέλιο από καρδιάς είναι πονεμένη ιστορία και για μένα... Όταν γνώρισα τον άντρα μου γελούσαμε ΣΥΝΕΧΕΙΑ!! Όλοι οι διάλογοί μας ήταν σαν πετυχημένες ατάκες από κωμωδίες! Πολύ συχνά αναρωτιέμαι πού πήγαν εκείνες οι στιγμές και πότε ακριβώς περάσαμε τη σχέση μας στο "άλλο" επίπεδο...

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να ξεκαθαρισω οτι την ζωη μου δε θα την αλλαζα ποτε και για τιποτα στον κοσμο!απλα ειναι μερικες μερες που η κουραση σε κανει να λιγοψυχας...να νομιζεις οτι δεν μπορεις να τα καταφερεις...οτι εκανες περισσοτερα απο οσα μπορουσες να χειριστεις...και τοτε λες το "μισω τη ζωη μου" και χρειαζεσαι ενα διαλειμμα.ειτε αυτο ειναι ενα τηλεφωνο σε καποια φιλη και ενας καφες,ειτε ενα σινεμαδακι χωρις τα παιδια,ειτε φορουμ Αγαπώ τα παιδιά μου, μισώ τη ζωή μου! - Σελίδα 2 417472 αν τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι εφικτο...και το "μισω" αναφερεται παντα στη ζωη αφου τα παιδια μπουν για υπνο.στη δικη μου γεματη ευθυνες ζωη αδεια απο χαμογελα και ζουζουνιες γιατι τα αγγελουδια μου κοιμουνται...αλλα καθε μερα με τα παιδια μου ειναι πιο ομορφη απο την προηγουμενη!!!!!!κι αυτο και μονο σε κανει να ξεχνας τα παντα!!!!!και να ανυπομονεις να ερθει!!!!!!!!!!!

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ευακι έγραψε:ειναι τοσα πολλα που μια μανουλα πρεπει να κανει απο το πρωι που ξυπναν τα αγγελουδια της μεχρι το βραδυ που θα ξανακοιμηθουν και τις περισσοτερες φορες και αφου κοιμηθουν που δε προλαβαινουν να σκεφτουν οτι ειναι ανθρωποι(το γυναικα εγω προσωπικα το εχω ξεχασει εδω και καιρο!)
11,5 μηνες κλεισμενη στο σπιτι με αποκλειστικη εννοια την μικρη μου
(πρωτα ο αποκλειστικος θηλασμος μετα οι ανορεξιες)σε 15 μερες επιστρεφω στη δουλεια και αν και το μυαλο μου θα ειναι πισω,μαζι της και κυριως στο αν εφαγε και ποσο μια που η παιδιατρος μας εβαλε το μαχαιρι στο λαιμο οσο αφορα στο ταισμα αλλα η μικρη δε τρωει με τιποτα....αλλα νομιζω οτι θα μου κανει καλο να απεχω 8 ωρες απο ολα αυτα οσο κι αν μετα θα τρεχω ολη την υπολοιπη μερα να προλαβω να κανω σε 8 ωρες οσα εκανα σε 18 ωρες πριν...
συμφωνώ απόλυτα..
mariposa έγραψε:θεωρω οτι πρεπει πρωτα να εχουμε λυσει τα δικα μας προβληματα με τον εαυτο μας πριν κανουμε παιδι αλλιως ολα μετα θα βγουν στο παιδι και η εξουσια και η υπερπροστατευτικοτητα και τοσα αλλα.....Πηγα σε ενα σπιτι προσφατα πολυ δικου μου ανθρωπου που κατ'επιλογη τους δεν θελουν παιδια αυτος 45 και αυτη 41.Μου φανηκε αδειο...που ειναι τα χαμογελα,οι φωνουλες τα γελια;γυρνωντας ο αντρας μου μου ειπε:ενα αδειο σπιτι τιποτα αλλο
Συμφωνώ με το πρώτο αν και σχεδόν πάντα δε συμβαίνει...
σχετικά με το δεύτερο σκέλος, καλά έκαναν οι άνθρωποι, από το να κάνουν και να μη το θέλουν πραγματικά, επειδή τα πρότυπα της κοινωνίας είναι τέτοια, θα κατέληγαν κακοί γονείς...
mamametriazouzounakia έγραψε:

Επιτρέψτε μου μια συμβουλη... ειδικα προς όσους δεν εχουν ακομα παιδια (γιατι αλλιως ειναι στην θεωρια.. χιχι)... Μην κρινεται... Ποτε δεν ξερεις τι συμβαινει πισω απο καθε πορτα ! Wink
Αγαπώ τα παιδιά μου, μισώ τη ζωή μου! - Σελίδα 2 587529
valerakievelinaki έγραψε:ρε τι λετε ρε ??????????????
αν διαβασει καποια γυναικα που προσπαθει με 1000000 τροπους να κανει ενα παιδακι και δεν τα καταφερνει θα μας βρισει αν πουμε οτι μισουμε την μετα τα παιδια ζωη μας !!
πως ειναι δυνατον να μισησουμε την ζωη μας μεσα στα γελια στις πρωτες χαζες λεξουλες στις αστειες τουμπες στα ξεβιδωματα χωρου με το κολαρακι να κουνιεται περα δωθε ..... ναι δεν βλεπω καμια πετυχημενη διαφημηση εχουμε και γκρινια και ξενυχτι και ιωσεις και σοβαρες τουμπες και κυνηγι για τα φασολακια αλλα ενα παιδι ερχεται για να μας κανει ευτυχισμενους και να μας δωσει δυναμη να ονειρευτουμε ενα μελλον για αυτο με αγαπη με θυσιες οπως κλεισουρα μηδενικη προσωπικη ζωη και πολλες ωρες σιδερωματος !!!!αν αυτοι που μισουν την ζωη τους ειναι καταθλιπτικοι η απλα πολυ εγωιστες ας πανε να κοιταχτουν σε κανα γιατρο !! κριμα πολυ κριμα αληθεια λυπαμαι να διαβαζω πως καποιος μισει την ζωη του εχει δεν εχει παιδια ενω καποιου κρεμεται η ζωη του απο μια κλωστη σε καποιο νοσοκομειο .... Crying or Very sad Shocked
σόρρυ αλλά θεωρώ ότι γίνεσαι πολύ επιθετική..
δεν ξέρω πώς είναι η δική σου η ζωή αλλά ούτε κι εσύ ξέρεις τη δική μου πχ
εγώ το έχω πει πολλές φορές από τη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος κιόλας.
μπορεί να με βρίσει η μαμά που έχει κάνει 100000000 προσπάθειες για να μείνει έγκυος αλλά κι εγώ έμεινα στα 20 χωρίς στήριξη, με πολύ επιμονή το κράτησα-ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ-αλλά η ζωή μου σε πολλές φάσεις ήταν χάλια
πάντα μπορούμε να συγκρίνουμε τις ζωές μας με το καλύτερο και το χειρότερα και να νιώσουμε καλά ή άσχημα
εγώ τώρα αν συγκριθώ με εσένα πχ μπορεί να νιώσω σκ@#@τά, οκ αν συγκριθώ με τον ετοιμοθάνατο θα πω κι ευχαριστώ που είμαστε όλοι καλά!
και είμαι ψυχολόγος-ελπίζω σύντομα και με πτυχίο, πιστεύω ότι δεν πρεπει να κοιταχτώ γιατί έχω κάτι, αλλά ότι απλά με παίρνουν από κάτω οι αναποδιές...
και είναι πολλές, και είμαι σίγουρη ότι πολλές κοπέλες περνούν το ίδιο, δε νομίζω ότι πανε λάθος όπως λες... Αγαπώ τα παιδιά μου, μισώ τη ζωή μου! - Σελίδα 2 311356
vasoula έγραψε: Κορίτσια ο καθένας έχετε απόλυτο δίκιο ομως η καθεμία μαμά βλέπει τα πράγματα εντελώς διαφορετικά ανάλογα με τις συνθήκες που επικραττούν στο σπίτι της, πολλές μανούλες δεν έχουν βοήθεια και σε συνδυασμό της μητρότητας με την εργασία τους είναι πολύ δύσκολο που φτάνουν σε σημείο να πελαγώνουν. Προσωπικός χρόνος μηδέν εντελώς μηδεν, το τι ακούω απο μαμάδες εδώ δεν περιγράφεται, πολλές αναγκάζονται να παίρνουν και τα παιδιά στη δουλειά.
Δυστηχώς δεν είναι σε όλες τις οικογένειες όλα ρόδινα, σαφώς και τα υγιέστατα μωράκια είναι το πάν και ευτυχία αλλά για μια ολοκληρωμένη ευτυχία λείπουν κι άλλα!!
συμφωνώ και εδώ...
sktv έγραψε:mipws to psaxnoume polu to thema???poios o logos na misiseis ti zwi sou???epeidi eferes paidia ston kosmo?k tote giati na ta fereis?den ixeres tis duskolies?de lew ola ta parousiazoun toso rodina panw se roz sunefakia, kaneis de sou leei ti se perimenei.
den einai oli mou i zwi to paidi mou alla kommati simantiko tis zwis mou
δε μιλάει κανείς πιστεύω για το ότι μισεί τη ζωή του που έχει φέρει στον κόσμο τα παιδιά
ίσα ίσα και το άρθρο στο αντίθετο καταλήγει. κάποιες μαμάδες όμως λέμε ότι δε μας αρεσει το γεγονός ότι η ζωή με παιδί-στη χώρα μας κυρίως-είναι συνώνυμη με δυσκολίες, στεναχώριες, αδιέξοδα, καθόλου χρόνο για τον εαυτό μας και άλλα...
και προσωπικά τουλάχιστον, το παιδί προέκυψε, δεν το επεδίωξα, όχι ότι αυτό αλλάζει κάτι, ευθύνες υπαρχουν, αλλά στην περίπτωση μου, η απόφαση να παραμείνει στη ζωή μου δεν κολλάει και πολύ με το δεν ήξερες πώς θα είναι η ζωή σου πριν το αποφασίσεις να κάνεις? εμένα το θέμα ήταν μονόδρομος αφού είμαι κατά των εκτρώσεων...
Αννα Κ. έγραψε:Μμμμ πολυ ενδιαφερον αρθρο και εχει αληθειες...
Η γνωμη μου περιλαμβανει τις εξης παραδοχες και αληθειες της ζωης μου.
Πριν γινω μαμα ημουν πιο ξενοιαστη.
Πριν γινω μαμα γελουσα πιο ευκολα.
Πριν γινω μαμα μου ηταν πιο ευκολο να εχω φιλους
αλλα
Τωρα που εγινα μαμα εχω την γλυκια εννοια του μεγαλωματος της κορης μου.
Τωρα που εγινα μαμα εχω εναν ανθρωπο να μου χαμογελαει, την κορη μου.
Τωρα που εγινα μαμα εχω φιλους που αξιζει να τους εχω.Και μονο.

Σιγουρα υπαρχει μια μιζερια γυρω απο τα ιδια και τα ιδια...Παντα ομως υπηρχε. Πολλες φορες αναρωτιεμαι καποια βραδια και λεω "οκ...κι αν δεν ειχες την μικρη σου τι θα εκανες? Οριστε για πες..."
Και σκεφτομαι "Θα εβγαινα βολτα στα ιδια μερη, με καποιους ισως - οχι παντα αδιαφορους ανθρωπους- και θα επινα 3-4 ποτα...Θα σκεφτομουν την μιζερια και τη στασιμοτητα μου σε αλλα θεματα οπως στην δουλεια π.χ. ή στον γκομενο που με παρατησε..ΚΑΙ???"
Το παν ειναι να μην θαβουμε τα θετικα. Εγω ειμαι υστερικη με την φροντιδα της κορης μου. Το ξερω οτι αγχωνομαι και στεναχωριεμαι ευκολα.
Ομως βαθεια μεσα μου οταν ξεφυσαω και λεω "Βαρεθηκα!" ξερω οτι οταν θα την δω να δημιουργει και να αγαπαει, να πιστευει στον εαυτο της και να προσπαθει να τον σεβεται...θα πω χαλαλι το δικο μου το ξεφυσημα και το "Βαρεθηκα!".
Η εννοια του γονιου ακομα μου ειναι ελαφρως απροσδιοριστη. Ισως και κανενας μας να μην την ξερει ακριβως. Ουτε οι γονεις μας.
Τα δικα μου θελω τα εχω περιορισει. Και ξερω οτι καποιες φορες εκνευριζομαι. Και με πειραζει αλλα ειναι αυτο το αλλαπου με κανει να θελω να οριζω ευτυχια ακομα και την προσωρινη μου "δυστυχια."
'Αννα μου για μια ακόμα φορά μέσα από το στόμα μου το πήρες...
Athin@ έγραψε:Ξέρετε πόσες φορές έχω εκνευριστεί και έχω πει "βαρέθηκα"; Σχεδόν κάθε μέρα.Πριν μείνω έγκυος ζούσα μόνη μου,δούλευα πολύ,έβγαινα συνέχεια και στην ουσία είχα το σπίτι για μπάνιο και για ύπνο.Τώρα είμαι στο σπίτι ΟΛΗ μέρα.Πολλές φορές κάνω να βγω και 3 μέρες με αποτέλεσμα να ξεσπάω στα πάντα και τους πάντες.Τελευταία σκεφτόμουνα πόσος καιρός πάει απο τότε που γέλασα με την ψυχή μου....ούτε θυμάμαι...αλλά όταν έχω νεύρα ο άντρας μου μου κάνει την ίδια ερώτηση: "το μετάνοιωσες;" ούτε μία φορά δεν σκέφτηκα να πω ναι...ΟΥΤΕ ΜΙΑ...
εσύ δεν είσαι η αδελφή ψυχή μου...
προφανώς και ναι...
Wink

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Νομίζω ότι έχει να κάνει με την προσωπικότητα του καθενός. Άσχετα με τα παιδιά... πόσες φορές βρεθήκατε με 2 διαφορετικά άτομα που το 1 τα είχε ''όλα'' (χρήματα, σπίτι, σχέση, γονείς κτλ) και όλη τη μέρα παραπονιόταν για όλα όσα του συμβαίνουν και που δεν έβρισκε ενδιαφέροντα, ενώ το 2ο μπορεί να είχε δυσκολίες ακόμα και υγείας που θεωρούνται (και έιναι) οι πιο σοβαρές και να είναι αισιόδοξο γιατί πραγματικά καταλαβαίνει την αξία της ζωής; Αν κάποιος που βάζει μπροστά την κούραση και τα προβλήματα που προκαλούν τα παιδιά βρεθεί μπροστά σε μία ευκαιρία να μην έχει τα παιδιά του, νομίζω ότι κανείς δε θα το επέλεγε... άρα; μάλλον ψάχνει αφορμή να παραπονιέται!!!

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
dinaki88 έγραψε:
sktv έγραψε:]mipws to psaxnoume polu to thema???poios o logos na misiseis ti zwi sou???epeidi eferes paidia ston kosmo?k tote giati na ta fereis?den ixeres tis duskolies?de lew ola ta parousiazoun toso rodina panw se roz sunefakia, kaneis de sou leei ti se perimenei.
den einai oli mou i zwi to paidi mou alla kommati simantiko tis zwis mou
δε μιλάει κανείς πιστεύω για το ότι μισεί τη ζωή του που έχει φέρει στον κόσμο τα παιδιά
ίσα ίσα και το άρθρο στο αντίθετο καταλήγει. κάποιες μαμάδες όμως λέμε ότι δε μας αρεσει το γεγονός ότι η ζωή με παιδί-στη χώρα μας κυρίως-είναι συνώνυμη με δυσκολίες, στεναχώριες, αδιέξοδα, καθόλου χρόνο για τον εαυτό μας και άλλα...
και προσωπικά τουλάχιστον, το παιδί προέκυψε, δεν το επεδίωξα, όχι ότι αυτό αλλάζει κάτι, ευθύνες υπαρχουν, αλλά στην περίπτωση μου, η απόφαση να παραμείνει στη ζωή μου δεν κολλάει και πολύ με το δεν ήξερες πώς θα είναι η ζωή σου πριν το αποφασίσεις να κάνεις? εμένα το θέμα ήταν μονόδρομος αφού είμαι κατά των εκτρώσεων...
Wink
sumfwnw mazi sou!
anaferomai stis periptwseis pou to paidi erxetai meta apo skepsi k sizitisi k to zeugari apofasizei na kanei ena paidi,oxi epeidi proekipse tote sigoura ola einai kapws!bravo sou pou eisai kata tis ektrwseis kai prospatheis gia to kalutero gia tin kori sou!

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας, κορίτσια... Όσες διαβάσατε το άρθρο (γιατί κάτι μου λέει ότι δεν το κάνατε όλες, χιχι) θα είδατε ότι στην ουσία περιγράφει αυτό: κανείς δεν μετανιώνει που έκανε παιδιά, όσο δύσκολη και αν ήταν η καθημερινότητά του! Very Happy

http://www.eimaimama.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις