Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
75 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 75 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Δευ Ιουν 27, 2011 5:13 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Απέκτησα τον θηρωιδή στα 23 μου ξεκίνησα άμεσα θεράπεια αρχικά με τ4 125, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποια ασθενής με θηρωιδή να βρει καλό ενδοκρινολόγο δυσυχώς εγω αρχικά έπεσα σε μια αλπάνισα η οποία ήταν απαράδεκτη . Μέχρι τα 25 έπαιρνα τα παράπανω φάρμακα μετά εκείνη μου είπε να τα σταματήσω. Εμένα ο θηρωιδής εμφανίστηκε με απώλεια βάρους είχα χάσει 13 κιλά σε 1μιση μηνα χωρίς να κανω δίαιτα έπεφτα λιπόθυμη .Στα 25 στάματησα τα φάρμακα και κάποια στιγμή στα 28 περίπου η πεθερά μου είχε πάρει ψάρια και εκεί που καθόμουν και μόλις είχα φάει τα ωραιότατα ψαράκια με έπιασε σκοτοδίνη -τάση για λυποθυμία και να κάνω εμετό και να τρέμω άρχιζαν να γυρίζουν τα άκρα μου μέσα σε λίγα λεπτά είχα χάσει κάθε επικοινωνία με το περιβάλλον. Αργότερα στο νοσοκομείο οι γιατροί είχαν πάθει και εγω έπαθα όταν έμαθα ότι τα ψάρια αυτά μου έσωσαν τη ζωή ο λόγος ήταν φρέσκα και ήταν μέσα στο ιώδιο και εγω λόγω έλλειψης είχα αυτό . έτσι μπήκα στη διαδικασία να μου κάνουν τις εξετάσεις . Τα αποτελέσματα ήταν όχι απλά χάλια είχα όζους τόσο θερμούς και ψυχρούς και βροχοκήλη και αντισώματα . Πλέον μιλάγανε για πιθανότητες καρκίνου του θηρωιδή και άμεσα έκανα την επέμβαση ολική και μετά απο ένα μήνα επιβεβαιώθηκαν ότι υπήρχε καρκίνος του θηρωειδή και θα έπρεπε να κάνω θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο . έτσι και 8 μήνες μετά την επέμβαση πήρα το ραδιενεργό ιώδιο αυτό είναι ένα σκεύασμα το οποίο καίει την εστία του καρκίνου . 3 χρόνια απαγορευόταν να μείνω έγκυος . Μετά το ιώδιο ξαναπήρα χάπια και όταν εμεινα έγκυος έμαθα ότι ο θηρειδής οφείλετε σε μεγάλο ποσοστό για αποβολές . Ο γυανικολόγος μου σε συνεργασία με το ενδοκρινολόγο με έβαλαν σε πρόγραμμα και βέβαια πάντα έπινα την θυροξίνη.
Είμαι 40 χρονών και έχω περάσει απο πολλά στάδια -αυτο που μπορω να σας πω με βεβαιότητα είναι ότι ο θηρωιδής πέρα απο τα υπόλοιπα ζωτικά μας σημεία ελέγχει και τα νεύρα μας . Πρέπει να έχουμε ενημέρωση σωστή και ψυχολογία και άνθρωπους που να μας στηρίζουν.
Κανείς δεν πέθανε απο τον θηρωειδή αλλά στις νευρολογικές κλινικές υπάρχουν πολλοί ασθενεις που μπήκαν μετά απο αυτό .Δεν χρειάζεται πανικός αλλά ενημέρωση

27Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Δευ Ιουν 27, 2011 7:13 am

DORA_KOUTS


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΟΩΡΑ ΔΙΟΤΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΕΦΟΤΑΝ ΣΩΣΤΑ
ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΑ ΛΟΓΩ ΘΥΡΟΕΙΔΗ
Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΣΕ ΣΥΝΝΕΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΗΝ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΑΝΑ
ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ
ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ TSH (ΚΟΣΤΟΣ ΕΞΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50ΕΥΡΩ)

28Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Ιουν 28, 2011 2:56 am

evi123


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πω πω Βανια μου συγκλονιστική η περιπέτεια σου... Όντως θέλει πολύ προσοχή ο θυρωειδής γιατί επηρεάζει πολλα στον οργανισμό μας.... κι εγώ μάλλον μετα την εγκυμοσύνη θα πάω να τον βγάλω αλλα μου φαίνεται πολύ δύσκολο να παίρνω θυροξίνη για μια ζωή...

29Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Ιουν 28, 2011 4:02 am

????????


Επισκέπτης
Ενα θα σου πω... Τρεις αποβολες... Ο τοτε γιατρος μου να λεει τυχαιο.Ξεκιναω το ψαξιμο , ακομα και παθολογο πηγα. Tsh 5,90.Παω στον ενδοκρινολογο,μου λεει οτι αυτο φταιει για τις αποβολες και οτι πρεπει να ειναι μεχρι 2,5 στην εγκυμοσυνη!! Ξεκιναω χαπι,πεφτει στο 0,5 και μενω εγκυος... Το μωρο μου ειναι μια χαρα!!
Ταλαιπωρηθηκα 3 χρονια,εκανα απειρες εξετασεις, κοντευα να πεθανω απο στεναχωρια, για μια εξεταση ρουτινας...
Ο παθολογος μας λεει ''καλα,κανενας γιατρος δε σκεφτηκε να ψαξει τον θυρεοειδη;''... Και ομως ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!!!

30Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Ιουν 28, 2011 5:20 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τελικαεκανα τουπερυχο. φυσικολογικο μεγεθος αλλα βρεθηκεενας οζος μικρος. μουεδωσε ο ενδοκρινολογος να κανω εξεταση αιματος για τιςορμονες η κατι τετοιο. επισης μυ εδωσε καιενα χαπακι να το περνω καθε πρωι.αντε ναδουμε..

31Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Ιουν 28, 2011 5:30 am

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΑΚΑΛΗΨΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΠΟΥ 5,6.
ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΝΑ ΠΙΝΩ ΤΟ MEDITHERON.

Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ.ΕΥΤΥΧΩΣ

ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ FT4 KAI TSH ΠΛΗΡΩΝΩ 80 EURO ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΚΑ.


ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝ ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛ.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.

ΕΞΑΛΟΥ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΥΝΑΚΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΡΥΘΜΙΖΜΕΝΟΣ.

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΩ;ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.








32Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Ιουν 28, 2011 11:56 pm

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα! πηρα τα αποτελεσματα.. εχω λεει αντισωματα (που αν θυμαμαι καλα καπου διαβασα οτι δεν ειναι καλο αυτο)αρα?θα τονεχω για παντα? τεσπα..αν ρυθμιστει θα εοηρεασει το μωρο?

33Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τετ Ιουν 29, 2011 6:05 am

????????


Επισκέπτης
tzef έγραψε:ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΑΚΑΛΗΨΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΠΟΥ 5,6.
ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΝΑ ΠΙΝΩ ΤΟ MEDITHERON.

Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ.ΕΥΤΥΧΩΣ

ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ FT4 KAI TSH ΠΛΗΡΩΝΩ 80 EURO ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΚΑ.


ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝ ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛ.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.

ΕΞΑΛΟΥ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΥΝΑΚΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΡΥΘΜΙΖΜΕΝΟΣ.

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΩ;ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.









Εμενα με βλεπει καθε 6-7 εβδομαδες και μου ειπε οτι το κανουμε προληπτικα και οτι στο εξωτερικο το κανουν καθε 9 εβδομαδες...
Α,και μολις περασει λιγο ο καιρος, θα πηγαινω ακομη πιο λιγο.
Μαλλον πολυ σε παιδευει εσενα!!!!

34Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τετ Ιουν 29, 2011 6:06 am

????????


Επισκέπτης
supermama έγραψε:καλημερα! πηρα τα αποτελεσματα.. εχω λεει αντισωματα (που αν θυμαμαι καλα καπου διαβασα οτι δεν ειναι καλο αυτο)αρα?θα τονεχω για παντα? τεσπα..αν ρυθμιστει θα εοηρεασει το μωρο?

Αφου το ελεγχεις,μην αγχωνεσαι!!!

35Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Δευ Σεπ 05, 2011 12:41 pm

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πήγα στον ενδοκρινολόγο σήμερα για τον διαβήτη κύησης και ψιλαφώντας μου τον θυροειδή τον βρήκε λίγο πρησμένο και μου είπε πως πρέπει να κάνω εξετάσεις και υπέρηχο. Έχει η μαμά μου υποθυροειδισμό αλλά εγώ όσςσ φορές έκανα εξετάσεις ήμουνα εντάξει στις τιμές. Δεν ξέρω αν έπρεπε να ελεγχθω και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και τώρα μου είπε ο ενδοκρινολόγος ότι η χοριακή και μία άλλη ορμόνη στην 32η βδομάδα μπορεί να κάνουν πρόβλημα στον θυροειδη γι'αυτό να πάω τότε να κάνω τις εξετάσεις. Μήπως να ανησυχήσω?? Rolling Eyes Rolling Eyes Επίσης μου είπε να πάω να τις κάνω στην Βιοιατρική..έχετε μήπως υπόψη σας πόσο κοστίζουν?Γιατί ξέρω πως πρέπει να είναι ακριβές γενικώς..

36Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Δευ Σεπ 05, 2011 11:41 pm

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
carrie επειδη εχω κ εγω χρονια τωρα το ρυθμιζω με χαπι καθε πρωι.ΕΠισης στην αρχη της εγκυμοσυνης δεν εκανες εξετασεις?Οσο για το κοστος αυτες που κανω εγω εχουν κοντα στα 120ε.Μη φοβασαι κ να εχεις καποια ορμονη ανεβασμενη ρυθμιζεται.
α κ κατι αλλο, εμενα ο ενδοκρινολογος δεν μ αφηνει να κανω υπερηχο τωρα στην εγκυμοσυνη μου ειπε να κανω μετα παρολο που τον ψηλαφισε.Δεν ξερω γιατι, δε τον ρωτησα.

37Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Δευ Σεπ 05, 2011 11:49 pm

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xara έγραψε:carrie επειδη εχω κ εγω χρονια τωρα το ρυθμιζω με χαπι καθε πρωι.ΕΠισης στην αρχη της εγκυμοσυνης δεν εκανες εξετασεις?Οσο για το κοστος αυτες που κανω εγω εχουν κοντα στα 120ε.Μη φοβασαι κ να εχεις καποια ορμονη ανεβασμενη ρυθμιζεται.
α κ κατι αλλο, εμενα ο ενδοκρινολογος δεν μ αφηνει να κανω υπερηχο τωρα στην εγκυμοσυνη μου ειπε να κανω μετα παρολο που τον ψηλαφισε.Δεν ξερω γιατι, δε τον ρωτησα.

Είχα κάνει εξετάσεις μόνο για TSH εντελώς συμπτωματικά την μέρα που πήγα και έκανα και χοριακή αλλά μετά δεν έκανα ξανά..Εμένα ο ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω υπέρηχο.. scratch scratch scratch

38Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Δευ Σεπ 05, 2011 11:53 pm

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κλασσικα ο καθε γιατρος τα δικα του Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 534787

39Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Δευ Σεπ 05, 2011 11:55 pm

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xara έγραψε:Κλασσικα ο καθε γιατρος τα δικα του Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 534787

Θεωρητικά ειδικεύεται στις εγκύους οπότε θέλω να πιστεύω ότι ξέρει τι του γίνεται confused confused Εσύ που κάνεις τις εξετάσεις σου και κοστίζουν τόσο?

40Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Σεπ 06, 2011 12:02 am

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω κανω τις ελευθερες τ4, τ3,τsh (αν τις θυμαμαι καλα) καθε τριμηνο.Τις κανω εδω σε ενα μικροβιολογικο.Γενικα να ξερεις οτι οι ορμονικες ειναι ακριβες.Κολλησα τωρα, την τελευταια φορα πληρωσα κοντα στα 120 αλλα πρεπει να ηταν μεσα κ η γενικη αιματος κ ουρων που κανω καθε μηνα, δεν θυμαμαι.

41Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Σεπ 06, 2011 12:03 am

zwitsa

zwitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα μανουλιτσες και μελλουσες τι κανετε..??!!!λοιπον εγω οταν ημουν στα 16 μου μου βγηκε στο λαιμο μου ενας οζος που ολο και μεγαλωνε και ηταν σαν μια μπαλιτσα το ειδε η μανα μου κατευθειαν με τρεξε..!!τελικα επρπε να κανω εγχειριση κατευθειαν και εκανα ολικηαφαιρεση του θυροειδη..!επινα το thyrormon ο.1 μεχρι που εμεινα εγκυος στο γιο μου και μου αυξησε την δοση, μετα που γεννησα με ειδε και την χαμηλωσα και τωρα που ξαναεμεινα εγκυοσ.....παλι τα ιδια τωρα περνω το 0.2 αλλα εχω ενα κακο ολο ξεχναω..!!επρεπε να χω παει απο την 12 εβδομαδα για επανελεγχο και τωρα ειμαι στην 17 και τιποτα..!εχω 13 του μηνα εξετασεις ε και οταν βγουν θα τις παω τι να κανω..!βλακεια μου μεγαλη αλλα ξεχνω...! Twisted Evil οσο για αυτο που ειπε και η βανια και εγω το χω ακουσει με πιθανοτητες αποβολης η τυχον προβληματα στην εγκυμοσυνη ειναι απο τον θυροειδη..!παντα μια ζωη πρεπει να πινω τα χαπια αυτα..!οσο ζω..και μετα που τα πινω κανα τεταρτο μπορω να φαω γιατι πρεπει να μαι νυστικη να τα περνω και μετα απο 4 ωρες πρεπει να παιρνω τα αλλα χαπια μου...αυτα.......!

42Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Σεπ 06, 2011 12:04 am

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xara έγραψε:Εγω κανω τις ελευθερες τ4, τ3,τsh (αν τις θυμαμαι καλα) καθε τριμηνο.Τις κανω εδω σε ενα μικροβιολογικο.Γενικα να ξερεις οτι οι ορμονικες ειναι ακριβες.Κολλησα τωρα, την τελευταια φορα πληρωσα κοντα στα 120 αλλα πρεπει να ηταν μεσα κ η γενικη αιματος κ ουρων που κανω καθε μηνα, δεν θυμαμαι.

Ναι και εμένα αυτές μου έγραψε + θυροειδικούς δείκτες και υπέρηχο..Πρέπει να κάνω έρευνα αγοράς μου φαίνεται!!!Smile

43Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Σεπ 06, 2011 12:08 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Carrie έγραψε:
xara έγραψε:Κλασσικα ο καθε γιατρος τα δικα του Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 534787

Θεωρητικά ειδικεύεται στις εγκύους οπότε θέλω να πιστεύω ότι ξέρει τι του γίνεται confused confused Εσύ που κάνεις τις εξετάσεις σου και κοστίζουν τόσο?
κοπέλα μου τις εξετάσεις στις γράφει ενδοκρινολόγος σε όποιο ταμείο έχεις εγώ που έχω Ίκα μου τη γράφεις ενδοκρινολόγος και επειδή αργούν πολύ να της κάνουν στα ιατρεία του ΙΚΑ μου σφραγίσει τις εξετάσεις και πάω και της κάνω έξω . Αν πας να της πληρώσεις έξω χωρίς παραπεπτικό απο ασφαλιστικό ταμείο είναι ακριβές πάνω απο 200 ευρώ .

44Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Σεπ 06, 2011 12:10 am

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:
κοπέλα μου τις εξετάσεις στις γράφει ενδοκρινολόγος σε όποιο ταμείο έχεις εγώ που έχω Ίκα μου τη γράφεις ενδοκρινολόγος και επειδή αργούν πολύ να της κάνουν στα ιατρεία του ΙΚΑ μου σφραγίσει τις εξετάσεις και πάω και της κάνω έξω . Αν πας να της πληρώσεις έξω χωρίς παραπεπτικό απο ασφαλιστικό ταμείο είναι ακριβές πάνω απο 200 ευρώ .

Shocked Shocked Shocked Βάνια σ'ευχαριστώ για την πληροφορία!!Λες δηλαδή αύριο που θα πάω στον γιατρό του ΙΚΑ για να μου γράψει την άδεια να δω αν μπορεί να μου τις γράψει??Η θα μου λέει τα δικά του?Ή επειδή είναι γυναικολόγος δεν θα γίνεται??

45Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Σεπ 06, 2011 12:10 am

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ρωτα γενικα,γιατι θα δεις πολλες αποκλισεις στις τιμες.

46Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Σεπ 06, 2011 12:25 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια ποσο αργουν τα αποτελεσματα στο ικα να βγουν?κ ποσο θα κανει εξωτερικα??? γτ εκλεισα σε ενδοκρινολογο για τις 14 του μηνα να κανω εξετασεις αλλα δεν θελω να κολησιεργω κιολας γτ εχω τρεχαματα.βεβαια ο αντρας μου θελει να με παει αλλου σε εναν καθηγητη ενδοκρινολογιας τον κωσταντινο ανδριανο.αλλ γτ ρε κοριτσια να πληρωσω 120 ευρω???

47Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Σεπ 06, 2011 12:37 am

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πήρα την Βιοιατρική και θα μου τα κάνουν όλα μαζί (αίματος + υπέρηχο) με 74Ε τιμή Δημοσίου επειδή ο γιατρός μου το έγραψε πάνω στο παραπεμπτικό!! Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 215994 Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 215994 Έκλειδα ήδη ραντεβού για τις 24/9:)

thequeen86 μου είπανε ότι οι αίματος κάνουν λίγες ώρες (τις κάνει πρωί και τις παίρνεις απόγευμα) και τον υπέρηχο τον παίρνεις αμέσως!

48Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Θυροειδής και εγκυμοσύνη Τρι Σεπ 06, 2011 12:40 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Carrie έγραψε:Πήρα την Βιοιατρική και θα μου τα κάνουν όλα μαζί (αίματος + υπέρηχο) με 74Ε τιμή Δημοσίου επειδή ο γιατρός μου το έγραψε πάνω στο παραπεμπτικό!! Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 215994 Θυροειδής και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 215994 Έκλειδα ήδη ραντεβού για τις 24/9:)

thequeen86 μου είπανε ότι οι αίματος κάνουν λίγες ώρες (τις κάνει πρωί και τις παίρνεις απόγευμα) και τον υπέρηχο τον παίρνεις αμέσως!


THNX CARRIE Wink Wink

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τελικά πήρα χθες τις εξετάσεις αλλά τώρα πως να καταλάβω αν έχω θέμα ???Με τις ρημαδοαπεργείες δεν μπορώ να πάω στον γιατρό και ακύρωσα ήδη 2 φορές το ραντεβού.Και στον υπέρηχο μου είπανε πως έχω κάτι οζίδια και πάω μάλλον να κάνω υποθυροειδισμό.. Rolling Eyes Rolling Eyes

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Carrie έγραψε:Τελικά πήρα χθες τις εξετάσεις αλλά τώρα πως να καταλάβω αν έχω θέμα ???Με τις ρημαδοαπεργείες δεν μπορώ να πάω στον γιατρό και ακύρωσα ήδη 2 φορές το ραντεβού.Και στον υπέρηχο μου είπανε πως έχω κάτι οζίδια και πάω μάλλον να κάνω υποθυροειδισμό.. Rolling Eyes Rolling Eyes

δεν λεει διπλα τις φυσιολογικες τιμες να συγκρινεις?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις