Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
173 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 173 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

51Ψηφοφορία Απ: .................. Παρ Ιουλ 27, 2012 3:44 am

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ήμουν και είμαι καπνίστρια. Πολλά τσιγάρα όμως. Το έκοψα μαχαίρι όταν πήρα τα αποτελέσματα ότι είμαι έγκυος. Ούτε καν το σκέφτηκα. Έγκυος απλά δεν καπνίζω ΤΕΛΟΣ έτσι μου μπήκε στο μυαλό και το έκοψα. Ήμουν τόσο ευτυχισμένη που έβγαινα έξω χωρίς να έχω το άγχος αν θα μου φτάσει το πακέτο. Χωρίς να έχω αυτή την απαίσια γεύση στο στόμα. ΗΜΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ. Δυστυχώς το ξανάρχισα. Όταν έχεις εθισμό κάπου εκει ξεσπάς πάλι όταν γίνονται διάφορα. Από το χειμώνα το έχω συνέχεια στο μυαλό μου να το κόψω. Βασικά είναι να μην έχω πακέτο το πρωί που θα ξυπνήσω μετά τέλος. Ο μόνος λόγος που θα το κάνω είναι και πάλι τα παιδιά μου. Αν δεν μπορεί το έμβρυο - το παιδί σου να σε κάνει να το κόψεις δεν μπορεί κανείς. Κάπου διάβασα δικό μου ότι θέλω κάνω. Το οποίο βεβαίως δεν μπορώ να το αφήσω ασχολίαστο. Καταρχήν επειδή το έχουμε μέσα μας δεν σημαίνει ότι είναι δικό μας. Δεν μας ανήκει κανένα παιδί. Ανήκουν μόνο στον εαυτό μου. Και όχι δεν μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε. Με την ίδια λογική κι ένας δολοφόνος λέει δικό ήταν το παιδί ότι ήθελα έκανα. και μην μου πείτε το παρατραβάω. Εύχομαι όλες οι εγκυούλες να μην ξαναβάλουν τσιγάρο στο στόμα τους. Οι υπόλοιπες όσες καπνίζουμε να καταφέρουμε να το κόψουμε σύντομα για να μπορέσουμε να δούμε τα παιδιά μας να μεγαλώνουν

52Ψηφοφορία Απ: .................. Παρ Ιουλ 27, 2012 9:53 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Lilliput έγραψε:
  • Ήσασταν καπνίστριες πριν την εγκυμοσύνη και μόλις πληροφορηθήκατε γι'αυτήν το διακόψατε;
    ή
    Ήσασταν καπνίστριες και παραμείνατε καπνίστριες και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης;


  • Είχατε πληροφορηθεί για την επίδραση του καπνού στην έκβαση της εγκυμοσύνης ή όχι; Και από ποιον;

  • Ο σύντροφος σας αν είναι καπνιστής, κάπνιζε κατά την εγκυμοσύνη εκθέτοντας εσάς σε παθητικό κάπνισμα;

  • Σας ενθάρρυνε κάποιος να το διακόψετε τελείως κατά την εγκυμοσύνη;


Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω!
Επειδή ασχολούμαι με το θέμα -κάπνισμα και εγκυμοσύνη- εδώ και μήνες, θα με ενδιέφερε πολύ να δω τις απαντήσεις σας. Smile


Καλησπέρα!

1. Ήμουν αυτό που λέμε social smoker: καπνίζω από κανένα (ή και 5-6) όταν βγαίνω σε κανένα μπαράκι, καμιά φορά στη δουλειά από 1-2 κυρίως για να κάνω διάλειμμα, σ' αυτό το στιλ, εδώ και χρόνια. Υπήρξα παλαιότερα καπνίστρια στο 1 πακέτο 25άρι, για 3 χρόνια, αλλά έπειτα το μείωσα (από μόνο του). Με την εγκυμοσύνη ούτε μου ξαναπέρασε από το μυαλό να το ξανα ακουμπήσω αλλά δεν δυσκολεύτηκα και πολύ διότι δεν υπήρχαν και οι συνθήκες να καπνίσω. Επίσης έκοψα ΜΑΧΑΙΡΙ αλκοόλ, καφέ (ΟΥΤΕ έναν καφέ δεν ήπια, ενώ έπινα 6 φλυτζάνια εσπρέσο), και όλα τα "απαγορευμένα" φαγητά. Μου ήταν πολύ εύκολο όμως

2. Είχα πληροφορηθεί πλήρως για την επίδραση του καπνού μέσω ίντερνετ-διαβάσματος και ορισμένων εφαρμογών για την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης (για iPhone, πχ.) που έχουν πολλές πληροφορίες

3. Ο σύντροφός μου καπνίζει, κάπνιζε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μόνο έξω στο μπαλκόνι ή στη δουλειά του και δεν με ενοχλούσε. Μία φορά πήγα σε χώρο με τσιγάρο και με ενόχλησε πολύ η ατμόσφαιρα

4. Δεν χρειάστηκε να με ενθαρρύνει κανείς διότι ούτε καν το σκέφτηκα να πράξω αλλιώς.

Δεν είμαι και αντιπροσωπευτικό δείγμα διότι όπως είπα είμαι κοινωνική καπνίστρια, αλλά υποθέτω μία έρευνα πρέπει να περικλείει όλα τα είδη;; Smile

Καλή συνέχεια στην έρευνα Smile

53Ψηφοφορία Απ: .................. Σαβ Ιουλ 28, 2012 2:26 am

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Lilliput"]
  • Ήσασταν καπνίστριες πριν την εγκυμοσύνη και μόλις πληροφορηθήκατε γι'αυτήν το διακόψατε;
    ή
    Ήσασταν καπνίστριες και παραμείνατε καπνίστριες και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης;


  • Είχατε πληροφορηθεί για την επίδραση του καπνού στην έκβαση της εγκυμοσύνης ή όχι; Και από ποιον;

  • Ο σύντροφος σας αν είναι καπνιστής, κάπνιζε κατά την εγκυμοσύνη εκθέτοντας εσάς σε παθητικό κάπνισμα;

  • Σας ενθάρρυνε κάποιος να το διακόψετε τελείως κατά την εγκυμοσύνη;



1)ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΠΝΙΖΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 1 ΠΑΚΕΤΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΚΑΝΑ 1-2 ΤΣΙΓΑΡΑ ΑΠ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ.

2)ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΩ.

3)Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΖΕ ΜΟΝΟ ΕΞΩ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ.

4)Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.


ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΝΙΖΑ ΣΧΕΔΟΝ 15 ΧΡΟΝΙΑ.ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΕΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ.

54Ψηφοφορία Απ: .................. Κυρ Ιουλ 29, 2012 9:19 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τετ Απρ 10, 2013 4:55 am, 1 φορά

55Ψηφοφορία Απ: .................. Κυρ Ιουλ 29, 2012 11:30 pm

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lilliput έγραψε:
  • Ήσασταν καπνίστριες πριν την εγκυμοσύνη και μόλις πληροφορηθήκατε γι'αυτήν το διακόψατε;
    ή
    Ήσασταν καπνίστριες και παραμείνατε καπνίστριες και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης;


  • Είχατε πληροφορηθεί για την επίδραση του καπνού στην έκβαση της εγκυμοσύνης ή όχι; Και από ποιον;

  • Ο σύντροφος σας αν είναι καπνιστής, κάπνιζε κατά την εγκυμοσύνη εκθέτοντας εσάς σε παθητικό κάπνισμα;

  • Σας ενθάρρυνε κάποιος να το διακόψετε τελείως κατά την εγκυμοσύνη;


Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω!
Επειδή ασχολούμαι με το θέμα -κάπνισμα και εγκυμοσύνη- εδώ και μήνες, θα με ενδιέφερε πολύ να δω τις απαντήσεις σας. Smile

Ως φανατική καπνίστρια θα απαντήσω:
1)Ήμουν φανατική. Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος, πέταξα τον καπνό, πήρα άλλον, το ξαναπέταξα. Κι έκανα 1-2 τσιγάρα από τζούρες πιο πολύ.

2)Στους 2,5 μήνες ήρθαν οι άγιες αναγούλες και το έκοψα μαχαίρι.

3) ήξερα για τις συνέπειες του καπνίσματος στην εγκυμοσύνη, δε θέλει και πολύ μυαλό.

4) ο άντρας μου κάπνιζε στην εγκυμοσύνη.

Μόλις γέννησα ξανά από την αρχή!!!Εξω στο μπαλκόνι

56Ψηφοφορία Απ: .................. Κυρ Ιουλ 29, 2012 11:50 pm

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και με το θηλασμό βρε κορίτσια?? Τι κάνατε??

57Ψηφοφορία Απ: .................. Δευ Ιουλ 30, 2012 12:17 am

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
maryz-iraklio kritis έγραψε:Και με το θηλασμό βρε κορίτσια?? Τι κάνατε??

Αυτό είναι ένα θέμα. Εγώ δεν θήλασα πολύ, 50 μέρες. Και μπορεί να έκανα κανένα τσιγάρο μετά. Αλλά ξέρω ότι δεν κάνει. Η μαμά μου, που στις εγκυμοσύνες κάπνιζε 3-4, στους θυλασμούς το έκοβε μαχαίρι. Πάντως εγώ ξανάρχισα να καπνίζω κανονικά ότνα σταμάτησα το θηλασμό

58Ψηφοφορία Απ: .................. Δευ Ιουλ 30, 2012 12:34 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:Και με το θηλασμό βρε κορίτσια?? Τι κάνατε??

Αυτό είναι ένα θέμα. Εγώ δεν θήλασα πολύ, 50 μέρες. Και μπορεί να έκανα κανένα τσιγάρο μετά. Αλλά ξέρω ότι δεν κάνει. Η μαμά μου, που στις εγκυμοσύνες κάπνιζε 3-4, στους θυλασμούς το έκοβε μαχαίρι. Πάντως εγώ ξανάρχισα να καπνίζω κανονικά ότνα σταμάτησα το θηλασμό

Ναι το ξέρω ότι δε κάνει κ ότι σταματάει αυτόματα με το που θα καπνίσεις ! Αλλά να σταματήσει μια γυναίκα το θηλασμό για το τσιγάρο είναι κάπως!

59Ψηφοφορία Απ: .................. Δευ Ιουλ 30, 2012 2:57 am

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maryz-iraklio kritis έγραψε:Και με το θηλασμό βρε κορίτσια?? Τι κάνατε??

Οτι και στην εγκυμοσυνη! Κομμενο και εκει το τσιγαρο! Εγω προσωπικα οσο καιρο θηλαζα τα παιδακια μου δεν καπνισα καθολου.
Εχω διαβασει ομως πως στο θηλασμο μπορεις να καπνισεις μεχρι 5 τσιγαρα την ημερα και 2 ωρες πριν το θηλασμο. Προκειμενου δηλαδη να σταματησεις το θηλασμο εξαιτιας του καπνισματος ειναι προτιμοτερο να κανεις καποια τσιγαρα τη μερα και να θηλαζεις.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις