Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
99 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 99 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

voulh


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Γεια σας... Πριν από λίγο συζητούσα με την γιαγιά μου για ένα θέμα το οποίο πραγματικά με εξόργισε και θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις. Λοιπόν, η γιαγιά μου (μητέρα της μαμάς μου) προσέχει κάθε μέρα και σχεδόν όλη μέρα τα παιδιά της νύφης της (της θείας μου). Μένουν σε διαφορετικά σπίτια αλλά με κοινή αυλή. Που λέτε η θεία μου έχει την απαίτηση από τον παππού μου και από την γιαγιά μου να μην μαλώνουν τα μωρά της. Σε μια συζήτηση με τον παππού μου ακούστε τι ειπώθηκε.:

Η θεία μου: Όταν είμαι εγώ σπίτι τα παιδιά μου δεν θα τα μαλώνετε.
Ο παππούς μου: Αυτό είναι το ευχαριστώ?
Θ: Τί θέλεις δηλαδή να σε κουνάω και στην κούνια???

Έλεος... Τι τρόπος είναι αυτός?? Επίσης δεν τους θέλει στο σπίτι της. Ξέρω ότι ο παππούς μου και η γιαγιά μου της έχουν φερθεί με τον καλύτερο τρόπο... Και για να καταλάβετε πόσο υπερβολική είναι πρέπει να δείτε πως ντύνει τα παιδιά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τώρα το ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ είχε έρθει το κοριτσάκι της στο σπίτι. Είχε φουλ ζέστη με ένα αεράκι (ζεστό). Σε κάποια στιγμή το κοριτσάκι μου ζήτησε να πάει τουαλέτα και πήγα μαζί του να το βοηθήσω... Του είχε φορέσει 2 κολάν και φανελάκι εκτός από την μπλούζα. Εντάξει δεν σας λέω πως τα ντύνει το Φθινόπωρο. Mad
Εσείς τι πιστεύετε??
Συγγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο μήνυμα αλλά έχω νευριάσει πάρα πολύ... Mad

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλα η γυναικα εχει μεγαλη πετρια.στο θεμα μαλωματος ομως θα συμφωνησω μονο οι γονεις εχουν το δικαιωμα μαλωματος κ τιμωριας κ οι παππουδες μονο σε πολυ extreme καταστασεις

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Διαφωνώ απόλυτα με την φίλη από πάνω όταν ο παππούς κ η γιαγιά είναι με το παιδί όλη μέρα (μιλάω για περιπτώσεις που που οι γονείς εργάζονται όλη μέρα) σαφώς κ μπορούν να μαλώσουν το παιδί. Δεν γίνεται να το φροντίζουν, να το μεγαλώνουν αλλά να μην έχουν το διακίωμα να το μαλώνουν

Επίσης σε έναν παππού δεν μιλάμε ποτέ έτσι ή τουλάχιστον έτσι έμαθα εγώ από το σπίτι μου.

voulh


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Το παιδί το κρατάνε όλη την ημέρα σχεδόν. Εντάξει μωρά είναι θα κάνουν και κάτι... Αλλά τι δεν θα τους πούνε τίποτα? Να προσέχουν κάτι? Και αν Θεός φυλάξει πάθουν κάτι ποιος θα είναι υπεύθυνος? Εντάξει δεν τα "δείρανε" κιόλας...Θέλω να πω ότι τος έκαναν κάποια παρατήρηση. Δεν έφτασαν σε ακραία πράγματα.

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:Διαφωνώ απόλυτα με την φίλη από πάνω όταν ο παππούς κ η γιαγιά είναι με το παιδί όλη μέρα (μιλάω για περιπτώσεις που που οι γονείς εργάζονται όλη μέρα) σαφώς κ μπορούν να μαλώσουν το παιδί. Δεν γίνεται να το φροντίζουν, να το μεγαλώνουν αλλά να μην έχουν το διακίωμα να το μαλώνουν

Επίσης σε έναν παππού δεν μιλάμε ποτέ έτσι ή τουλάχιστον έτσι έμαθα εγώ από το σπίτι μου.


οπως ειπα κ πριν σε extreme φασεις ναι οπως το να δουλευουν ολη μερα.κ φυσικα ειναι ανεπιτρεπτο να μιλαει ετσι σε εναν ηλικιομενο ανθρωπο που στο κατω κατω χαρη της κανει κιολας

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
της συγκεκριμένης κυρίας δεν της τα φυλάνε τα παιδια? έτσι κατάλαβα!


και ας πούμε πως δεν της τα φυλάνε. Αν τα πάει επίσκεψη στην γιαγιά και τον παππού και κάνουν βλακείες δεν μπορεί πχ ο παππούς να τα μαλώσει?

marilou27

marilou27
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
απο την στιγμη που τα φυλανε ολη μερα τα φροντιζουν κλπ φυσικα και αν κανουν κατι πρεπει να τα μαλωσουν.και εννοειται σε μεγαλους ανθρωπους, και ποσο μαλλον οταν μας βοηθανε για καποιο λογο οφειλουμε σεβασμο!αυτη ειναι η αποψη μου

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
-να γιατι λατρευωτην ομαδουλα μας-
αν η μαμα δεν θελει να μαλωνουν αλλοι τα παιδια της, δεν παει για δουλεια,καθεται σπιτακι της καιτα μεγαλωνει οπως νομιζει αυτη. να της πεις της νυφης οτι η γιαγια-παππους ειναι οι παιδαγωγοι των παιδιων της και εχουν καθε δικαιωμα να τα μαλωνουν.επισης να της πεις οτι τα παιδια μας ειναι μιμοι. οταν μεγαλωσουν και αυτα θα της μιλαν μετον ιδιο απαραδεκτο τροπο.
και εδω κολλαει η παροιμια: καιτην πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο....

marilou27

marilou27
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μαμακα μου έγραψε:-να γιατι λατρευωτην ομαδουλα μας-
αν η μαμα δεν θελει να μαλωνουν αλλοι τα παιδια της, δεν παει για δουλεια,καθεται σπιτακι της καιτα μεγαλωνει οπως νομιζει αυτη. να της πεις της νυφης οτι η γιαγια-παππους ειναι οι παιδαγωγοι των παιδιων της και εχουν καθε δικαιωμα να τα μαλωνουν.επισης να της πεις οτι τα παιδια μας ειναι μιμοι. οταν μεγαλωσουν και αυτα θα της μιλαν μετον ιδιο απαραδεκτο τροπο.
και εδω κολλαει η παροιμια: καιτην πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο....
συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!

τουρτιτσα

τουρτιτσα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
marilou27 έγραψε:
μαμακα μου έγραψε:-να γιατι λατρευωτην ομαδουλα μας-
αν η μαμα δεν θελει να μαλωνουν αλλοι τα παιδια της, δεν παει για δουλεια,καθεται σπιτακι της καιτα μεγαλωνει οπως νομιζει αυτη. να της πεις της νυφης οτι η γιαγια-παππους ειναι οι παιδαγωγοι των παιδιων της και εχουν καθε δικαιωμα να τα μαλωνουν.επισης να της πεις οτι τα παιδια μας ειναι μιμοι. οταν μεγαλωσουν και αυτα θα της μιλαν μετον ιδιο απαραδεκτο τροπο.
και εδω κολλαει η παροιμια: καιτην πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο....
συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!
και εγω.απο την στιγμη που τα κοιτανε εχουν δικαιωμα να τα μαλωσουν.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω συμφωνω μονο στο οτι οταν ειναι η μαμα ή ο μπαμπας δίπλα στο παιδι, αναλαμβανουν εκεινοι το μαλωμα/την επιπληξη/την όποια διαπαιδαγωγηση του. Αν ειμαι παρουσα, δεν θελω κάποιος άλλος να νουθετησει το παιδι μου, ειναι δικη μου δουλεια. Θεωρω φυσικα οτι οταν ειμαι εγω παρουσα, προσεχω το παιδι μου, τι κάνει και αν κάνει κάτι μεμπτο, και δεν πεταω χαρταετο ενω το παιδι μου ξυλοφορτωνει τα ξαδερφια του πχ.

Η γιαγια που προσεχει το παιδι οσο η μανα ειναι στη δουλεια, εχει δικαιωμα φυσικα να το μαλωσει κατα περιπτωση, προσπαθωντας να μην παρεκκλινει απο το προγραμμα της μητερας - εννοω να μην ειναι ουτε πολυ παραπάνω ουτε πολυ λιγοτερο αυστηρη, σε σχεση με τη μανα, κ αυτο κυριως για να μην μπερδευτει το παιδι.

Αν κρινω και απο τον τροπο που το εγραψες, η νυφη ηταν προφανως κάπως αποτομη και αγενης στον τροπο της. και νομιζω οτι εχει γενικα θεματα με τη γιαγια σου, οχι απλα το θεμα των παιδιων..

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
θα συμφωνήσω ως συνήθως με μαμάκα μου και θα πω κιόλας επιπλέον πως ακόμα και οι ψυχολόγοι το λένε πως οι παππούδες μπορόυν και πρέπει να κακομαθαίνουν τα παιδιά!(δεν μιλάω για υπερβολές αλλά πχ αλλιώς μαλώνει ο μπαμπάς αλλιώς μαλώνει ο παππούς!!! Δε νομίζω πως το παιδί θα μπερδευτεί!

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
voulh έγραψε:Γεια σας... Πριν από λίγο συζητούσα με την γιαγιά μου για ένα θέμα το οποίο πραγματικά με εξόργισε και θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις. Λοιπόν, η γιαγιά μου (μητέρα της μαμάς μου) προσέχει κάθε μέρα και σχεδόν όλη μέρα τα παιδιά της νύφης της (της θείας μου). Μένουν σε διαφορετικά σπίτια αλλά με κοινή αυλή. Που λέτε η θεία μου έχει την απαίτηση από τον παππού μου και από την γιαγιά μου να μην μαλώνουν τα μωρά της. Σε μια συζήτηση με τον παππού μου ακούστε τι ειπώθηκε.:

Η θεία μου: Όταν είμαι εγώ σπίτι τα παιδιά μου δεν θα τα μαλώνετε.
Ο παππούς μου: Αυτό είναι το ευχαριστώ?
Θ: Τί θέλεις δηλαδή να σε κουνάω και στην κούνια???

Έλεος... Τι τρόπος είναι αυτός?? Επίσης δεν τους θέλει στο σπίτι της. Ξέρω ότι ο παππούς μου και η γιαγιά μου της έχουν φερθεί με τον καλύτερο τρόπο... Και για να καταλάβετε πόσο υπερβολική είναι πρέπει να δείτε πως ντύνει τα παιδιά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τώρα το ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ είχε έρθει το κοριτσάκι της στο σπίτι. Είχε φουλ ζέστη με ένα αεράκι (ζεστό). Σε κάποια στιγμή το κοριτσάκι μου ζήτησε να πάει τουαλέτα και πήγα μαζί του να το βοηθήσω... Του είχε φορέσει 2 κολάν και φανελάκι εκτός από την μπλούζα. Εντάξει δεν σας λέω πως τα ντύνει το Φθινόπωρο. Mad
Εσείς τι πιστεύετε??
Συγγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο μήνυμα αλλά έχω νευριάσει πάρα πολύ... Mad
tha simfoniso k ego me ta koritsia...o tropos pou tou milise tou anthropou den einai sostos..ama thelei as vrei ntanta na tin plhronei k na kanei tin douleia opos thelei...ego prosopika tha epetrepa stin mana mou k ton patera mou se periptosh pou kanane kati kako ta paidia mou na ta mallonane..oxi akraia alla me sosto tropo..em sou kratane ta paidia megaloi anthropoi anti na xalaronoun stin yshxia tous em tous tin les k apo pano...den ksero ti na po..den einai sosta pragmata ayta...k oso gia to ntisimo pou eipes eleos diladi...ton dekemvrio to paidi ti tou foraei???k oso ayto pou eipes oti den tous thelei tous papoudes sto spiti ti ennoeis??genikotera???oute gia episkepsh??? Shocked Shocked Shocked Shocked

voulh


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Συμφωνώ με όλα όσα λέτε. Ειρηνάκι όταν λέω ότι δεν τους θέλει εννοώ ούτε καν για επίσκεψη.

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
voulh έγραψε:Συμφωνώ με όλα όσα λέτε. Ειρηνάκι όταν λέω ότι δεν τους θέλει εννοώ ούτε καν για επίσκεψη.
o xristos k panagia!!!!exo xasei ta avga k ta pasxalia!!!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κορίτσια.
Η άποψή μου είναι η εξής: οι γονείς είναι υοεύθυνοι για την διαπαιδαγώγηση και την καθοδήγηση των παιδιών. Οι παππούδες είναι υπεύθυνοι να "κακομαθαίνουν" τα παιδάκια και να είναι μια ανάσα δροσιάς αν θέλετε στην καθημερινότητα των παιδιών. Κάτι διαφορετικό από την καθημερινή ρουτίνα που είναι γεμάτη υποχρεώσεις και άγχος λόγω σχολείου κλπ. Όταν οι ρόλοι μπερδεύονται και τα παιδιά μένουν με τους παππούδες, εννοείται πως εκείνοι έχουν μέρος της ευθύνης σχετικά με την ανατροφή τους. Εννοείται πως αν κρίνει ο παππούς πως πρέπει να μαλώσει το εγγόνι θα το κάνει μιας και είναι στο σπίτι του και εκεί είναι ο χώρος του και εκείνος ορίζει τους "κανόνες". Κι έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει και δεν είναι κακό.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το ότι λες πως η νύφη δεν τους θέλει στο σπίτι της. Τι θέλει να πει ο ποιητής με αυτό? Δηλαδή οι παππούδες φυλάνε τα παιδάκια μέχρι να σχολάσει η μαμά και μετά ούτε που τους γνωρίζει? Δεν είναι μέρος της ζωής των παιδιών αφού τελειώσει το 8ωρο των γονιών? Πως το ανέχονται αυτό οι παππούδες? Και πώς το δέχεται ο γιος τους? Δεν ντρέπεται που τους χρησιμοποιεί όσο είναι τα παιδιά στην αυλή τους και μετά ο καθένας σπίτι του? Έχω ακούσει κι έχω ακούσει αλλά αυτό πρώτη φορά...
Όλες οι οικογένειες περνάνε τις κρίσεις τους αλλά αυτό είναι σκληρό. Και κακώς μιλάνε έτσι στον παππού, δεν είναι σωστό και δίκαιο...
Κρίμα για τα παιδάκια που θα γίνουν σαν τους γονείς τους όταν μεγαλώσουν... Τέτοιοι άνθρωποι δεν γίνονται εύκολα συμπαθείς κι είναι κρίμα... Κι όχι τίποτα άλλο, τα παιδάκια ίσως φέρονται έτσι και στους συμμαθητές τους και δεν είναι επίσης σωστό. Η μαμά δεν είναι καλή παιδαγωγός αν μιλάει και φέρεται έτσι μπροστά στα παιδιά της, μόνο αυτό έχω να πω.

voulh


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Για να καταλάβετε μια φορά το μεγάλο της που τώρα είναι 8-9 χρονών γύρισε και είπε στους παππούδες οι οποίοι του έκαναν κάποια παρατήρηση ότι η μαμά λέει να μην μας μαλώνετε. Και άντε στην τελική τα κάνει που τα κάνει τα λέει που τα λέει αλλά και μπροστά στα παιδιά? Δηλαδή έλεος. Και άντε η μικρή ακόμη δεν καταλαβαίνει και πολλά αλλα το αγοράκι έχει αρχίσει και πραγματικά γίνεται ιδιότροπο. Δεν κατηγορώ το παιδάκι αλλά έτσι έμαθε. Όσο για τον θείο μου η θεία μου τον έχει σούζα. Οπότε καταλαβαίνετε. Ο θείος μου δεν παίρνει θέση ότι πει αυτή. Και να σας πω κάτι? Η γιαγιά μου έχει ψυχολογικά προβλήματα και την τρέχανε σε ψυχιάτρους παλιά. Τώρα βέβαια το έχει ξεπεράσει. Και όταν λέω ψυχολογικά δεν εννοώ ότι ήταν επικίνδυνη. Τώρα έχει παραπάνω από δέκα χρόνια που παίρνει τα φάρμακα αλλά και τα παιδιά τα λατρεύει και είναι πολύ αθώος άνθρωπος και χαμηλών τόνων. Νομίζω ότι αυτό θα έπρεπε η νύφη να το λάβει υπόψη.

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοίτα, έχω καταλάβει μετά από τόσα χρόνια ζωής σε αυτόν τον κόσμο πως ο καθείς κοιτάζει την πάρτη του και μόνο. Κι έτσι είμαστε όλοι μας δυστυχώς.
Ο κάθε γονιός νομίζει πως κάνει πάντα το σωστό για τα παιδιά του, κάποιοι νομίζουν πως οι παππούδες είναι υποχρεωμένοι να τους υπηρετούν και εκβιάζουν με τα παιδιά τους..
Κάποιοι παππούδες από την άλλη εκβιάζουν όταν οι γονείς τους έχουν ανάγκη και κάνουν αυτό που θέλουν εκείνοι. Το θέμα είναι απλό.
Αν οι παππούδες σου ενοχλούνται από την κατάσταση να σταματήσουν να κρατάνε τα εγγόνια τους. Θα μου πεις, έτσι δεν θα τα βλέπουν! Ναι, αλλά ίσως έτσι ισορροπήσει λίγο το θέμα. Μόλις η νύφη δει τα σκούρα μπορεί να μαλακώσει.
Αν πάλι ενοχλείσαι μόνο εσύ από τη συμπεριφορά της νύφης, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως. Οι παππούδες θα κάνουν ότι τους λένε γιατί θέλουν να βλέπουν τα παιδιά. Οι γονείς θα εκμεταλλεύονται την ανάγκη και τη λαχτάρα των παππούδων και θα κάνουν αυτό που εκείνοι θέλουν κι ας είναι αγενείς. Λύση δεν θα βρεθεί γιατί απλά δεν υπάρχει κάποια λύση που να βολεύει και τις δυο μεριές. Οότε, μην χαλιέσαι κι εσύ μες στο καλοκαίρι. Σε ένα μήνα θα ανοίξουν τα σχολεία και όλοι θα μπουν στη σειρά τους...

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο που ζηταει δεν ειναι παραλογο(για το μαλωμα)ισως ομως δεν εχει ομορφο τροπο να τους το λεει...απο την αλλη 2 παιδια δεν ειναι κ λιγο να τα κρατανε οι ανθρωποι κ αν κανουν κ τρελες πως θα τους επιβληθει η γιαγια...;;;καμια φορα χρειαζεται κ μια φωνη...

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ak.fassa έγραψε:Καλημέρα κορίτσια.
Η άποψή μου είναι η εξής: οι γονείς είναι υοεύθυνοι για την διαπαιδαγώγηση και την καθοδήγηση των παιδιών. Οι παππούδες είναι υπεύθυνοι να "κακομαθαίνουν" τα παιδάκια και να είναι μια ανάσα δροσιάς αν θέλετε στην καθημερινότητα των παιδιών. Κάτι διαφορετικό από την καθημερινή ρουτίνα που είναι γεμάτη υποχρεώσεις και άγχος λόγω σχολείου κλπ. Όταν οι ρόλοι μπερδεύονται και τα παιδιά μένουν με τους παππούδες, εννοείται πως εκείνοι έχουν μέρος της ευθύνης σχετικά με την ανατροφή τους. Εννοείται πως αν κρίνει ο παππούς πως πρέπει να μαλώσει το εγγόνι θα το κάνει μιας και είναι στο σπίτι του και εκεί είναι ο χώρος του και εκείνος ορίζει τους "κανόνες". Κι έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει και δεν είναι κακό.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το ότι λες πως η νύφη δεν τους θέλει στο σπίτι της. Τι θέλει να πει ο ποιητής με αυτό? Δηλαδή οι παππούδες φυλάνε τα παιδάκια μέχρι να σχολάσει η μαμά και μετά ούτε που τους γνωρίζει? Δεν είναι μέρος της ζωής των παιδιών αφού τελειώσει το 8ωρο των γονιών? Πως το ανέχονται αυτό οι παππούδες? Και πώς το δέχεται ο γιος τους? Δεν ντρέπεται που τους χρησιμοποιεί όσο είναι τα παιδιά στην αυλή τους και μετά ο καθένας σπίτι του? Έχω ακούσει κι έχω ακούσει αλλά αυτό πρώτη φορά...
Όλες οι οικογένειες περνάνε τις κρίσεις τους αλλά αυτό είναι σκληρό. Και κακώς μιλάνε έτσι στον παππού, δεν είναι σωστό και δίκαιο...
Κρίμα για τα παιδάκια που θα γίνουν σαν τους γονείς τους όταν μεγαλώσουν... Τέτοιοι άνθρωποι δεν γίνονται εύκολα συμπαθείς κι είναι κρίμα... Κι όχι τίποτα άλλο, τα παιδάκια ίσως φέρονται έτσι και στους συμμαθητές τους και δεν είναι επίσης σωστό. Η μαμά δεν είναι καλή παιδαγωγός αν μιλάει και φέρεται έτσι μπροστά στα παιδιά της, μόνο αυτό έχω να πω.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Από τη στιγμή που και οι παπποδογιαγιάδες στην ανατροφή των παιδιών είναι υπεύθυνοι έχουν κάθε δικαίωμα να τα μαλώνουν και άμα δεν της αρέσει να κάτσει να τα μεγαλώσει μόνη της και να μη ζητάει βοήθεια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις