Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
112 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 112 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

markaaa

markaaa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Διάβασα και άκουσα αρκετές ιστορίες για πεθερές. Κάποιες φορές έχουν δίκιο οι πεθερές, άλλες οι νύφες (τις περισσότερες!!! Very Happy ). Η δικιά μου είναι αρκετά κάλή, δεν έχω παραπονο.
Έχω ένα αγορακι 3,5 μηνών και σκεφτόμουνα, άραγε τι πεθερά θα γίνω?? άραγε όλες αυτές οι νυφες που καταπιέζονται απο μία πεθερά τύραννο πως θα συμπεριφερονται στην νύφη τους??
Γερά να είναι τα μωράκια μας να τα καμαρωσετε όπως επιθυμηται, απλά είπα να γραψω μία σκέψη μου... Εμείς τι πεθερές θα γινουμέ???? 417472

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markaaa έγραψε:Διάβασα και άκουσα αρκετές ιστορίες για πεθερές. Κάποιες φορές έχουν δίκιο οι πεθερές, άλλες οι νύφες (τις περισσότερες!!! Very Happy ). Η δικιά μου είναι αρκετά κάλή, δεν έχω παραπονο.
Έχω ένα αγορακι 3,5 μηνών και σκεφτόμουνα, άραγε τι πεθερά θα γίνω?? άραγε όλες αυτές οι νυφες που καταπιέζονται απο μία πεθερά τύραννο πως θα συμπεριφερονται στην νύφη τους??
Γερά να είναι τα μωράκια μας να τα καμαρωσετε όπως επιθυμηται, απλά είπα να γραψω μία σκέψη μου... Εμείς τι πεθερές θα γινουμέ???? 417472
k polu kala ekanes kopela mou k egrapses tin skepsi sou!!!to skeftomai k ego kamia fora ti pethera tha gino arage...ego me tin diki mou den exo provlima einai polu makria den tis dino aera k eimaste mia xara!!!oxi polla polla!!!alla oso Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil n afora ta paidia mou pou tha ftiso aima na ta kano anthropous pou tha ta ksegenao ores k tha peraso pano apo to kefali tous xronia oloklira me tin laxtara mou tha apaitiso apo tis nyfes-gamprous na me sevonte k na agapane ton gio mou!!!!tipota allo..mhn pesei stin antilipsi mou kamia poniria h kati allo exoun psaksei porta na kriftoun... Twisted Evil Twisted Evil Mad Mad Mad

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΘΕΛΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΓΑΜΠΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΥΦΕΣ. ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΑ ΤΡΕΛΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.ΝΑ ΒΟΗΘΑΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΒΑΡΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ !! Wink Wink Wink

art86

art86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω ρε κοριτσια δεν νομιζω οτι η συμπεριφορα εχει να κανει με τον ρολο...πε8ερα η νυφη δλδ....αλλα με τον αρχικο χαρακτηρα του αν8ρωπου...δλδ μια γυναικα αγια στη ζωη της εινανι δυνατον να φερεταια σχημα στη νυφη της οχι...θεωρω λοιπον οτι ολα ειναι θεμα χαρακτηρα...αν εισαι καλοσ ανθρωπος εισαι και καλη πεθερα η καλη νυφη...γιατι μεταξυ μας δεν ειναι μονο οι πε8ερεσ καπως εχω δει εγω και κατι νυφες να τραβασ γιακα.....τωρα οσο για το ερωτημα σου εγω πιστευω οτι παντα θα υπαρχει ενα δεσιμο με τα παιδια αυτο ειναι σιγουρο αλλα ολα πρεπει να γινονται με ενα οριο....η αγαπη που θα δειχν ουμε στα παιδια μας δεν πρεπει ν γινεται καταχρηση να μην τα πνιγουμε να ειμαστε διακριτικες...ετσι το βλεπω εγω αλλα..............Η ΘΕΩΡΙΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ..ελπιζω να μην γυρισει καμια μας να πει α ρε πεθερα ειχεσ δικιο τλτκ....χαχαχχαχαχ..αν και εγω ευτυχως απο πεθερα ειμαι σουπερ...δεν εχω παραπονο

Belz

Belz
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Επειδή είμαι αγορομάνα, το σκεφτόμουν κι εγώ. Ενα είναι το σίγουρο, όλες ξεκινάμε με τις καλύτερες προθέσεις αλλά μετά κάτι γίνεται...Τέλος πάντων, ελπίζω να μην γίνω σαν τις 7 θανάσιμες πεθερες! Very Happy

http://www.poseginamana.gr

αφρουλα

αφρουλα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΒΡΕ ΕΙΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΘΕΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΝΤΑΡΑ ΜΕΤΑ! Laughing Laughing Laughing Laughing ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΤΟΥΣ.ΜΗΝ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ!

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κι από εμένα. Πολλές φορές το έχω αναρωτηθεί αυτό και πάντα κατέληγα να λέω "αν γίνω σαν τη μάνα μου ή την πεθερά μου, να μην μου μιλήσει ξανά το παιδί μου!". Άσχημο αυτό, αλλά είναι αλήθεια.
Με την πεθερά μου δεν έχω θέμα πλέον, ευτυχώς είναι και μακριά (Καβάλα) οπότε μιλάμε μόνο τηλεφωνικώς. Αλλά όποτε έρχεται να μας δει τις βάζει τις φιτιλιές της για να τσακωθούμε με τον άντρα μου. Είναι ο χαρακτήρας της τέτοιος, την έχω συνηθίσει οπότε δεν την συμμερίζομαι.
Το κακό είναι πως έχω μια ίδια και στο σπίτι μου καθώς η μαμά μου είναι ίδια ακριβώς! Χρησιμοποιεί εκβιασμούς και ψυχολογικό πόλεμο για να κάνει πάντα το δικό της και δυστυχώς, πλέον την έχω από μακριά κι εκείνη. Ευτυχώς είναι κι εκείνη 50χλμ μακριά.
Ελπίζω να μην γίνω έτσι, κάθε φορά που γίνεται κάτι αυτό λέω και παρακαλάω...
Συμφωνώ ότι είναι θέμα χαρακτήρα και ο άνθρωπος δεν αλλάζει αλλά αν μια κοπέλα έχει τραβήξει τα πάνδεινα από την πεθερά, όταν μετά γίνεται μαμά η ίδια θεωρητικά δεν κάνει τα ίδια λάθη και τις ίδιες κατινιές.
Βέβαια, όλα είναι πιθανά και τίποτα δεν αποκλείουμε, σωστά???

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η γιαγιά μου ήταν η τέλεια πεθερά. Ο πατέρας μου τη λάτρευε. Ποτέ δε χώθηκε στο ζευγάρι και, αν και μέναμε στην ίδια πολυκατοικία και είχε κλειδιά, αφού τα πρωινά ήταν σε μας, επειδή κι οι δύο οι γονείς δούλευαν, ήταν πολύ διακριτική. Ποτέ δεν προκάλεσε καβγάδες. Ποτέ δε μάλωσε με τον γαμπρό της.

Αποτέλεσμα; Όταν αρρώστησε, ο πατέρας μου την κοίταξε περισσότερο από ότι είχε κοιτάξει τη μανα του. Κι όταν πέθανε φοβηθήκαμε ότι ο μπαμπάς θα πάθει κατάθλιψη. Όσο έκλαψε τη πεθερά του δεν έκλαψε τη μάνα του.

Η μάνα μου,τώρα που έγινε πεθερά, ποτέ μα ποτέ δεν χώνεται στα του αδερφού μου και της νύφης μου. Είναι πολύ προσεκτική όσον αφορά τα τηλεφωνήματα-προτιμάει να τηλεφωνάει στον αδερφό μου, το πρωί που είναι στη δουλειά του, ώστε να μην ενοχλεί το ζευγάρι-σε αντίθεση με τη δική μου πεθερά που ξεκινούσε τα τηλ. στο σπίτι από τις 8 το πρωί και σταματούσε στις 11 το βράδυ-. Ποτέ δεν απαιτεί να πάει στο σπίτι τους. Αν την καλέσουνε θα πάει, αν δεν την καλέσουνε δε θα παραπονεθεί.
Ποτέ δε γίνεται αδιάκριτη με ερωτήσεις και δεν ξέρω τι άλλο.
Ούτε γίνεται κολιτσίδα στη νύφη της κι όλα αυτά τα ωραία που έχω ακούσει και ζήσει.
Το ίδιο κάνει και με εμένα και τον γαμπρό της-αν και εμείς τον τελευταίο χρόνο είμαστε μακρυα.

Αποτέλεσμα;Και ο γαμπρός της και η νύφη της την υπεραγαπανε. Μην ακούσουν κουβέντα για την πεθερούλα τους. Καμιά φορά τσατίζομαι με τη μαμά μου, για άσχετα θέματα, και τα ακούω από τον άντρα μου.

Από τη στιγμή που έχω τέτοια βιώματα από την οικογένειά μου γιατί εγώ να φερθώ άσχημα στη νύφη μου ή στον γαμπρό μου;
Ή πως είναι δυνατόν αυτά που έζησα από την πεθερά μου να τα κάνω εγώ στη νύφη μου;

Η διακριτικότητα είναι το κλειδί των καλών σχέσεων και όλα είναι θέμα χαρακτήρα, αλλά και προτύπων

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lila77 έγραψε:Η γιαγιά μου ήταν η τέλεια πεθερά. Ο πατέρας μου τη λάτρευε. Ποτέ δε χώθηκε στο ζευγάρι και, αν και μέναμε στην ίδια πολυκατοικία και είχε κλειδιά, αφού τα πρωινά ήταν σε μας, επειδή κι οι δύο οι γονείς δούλευαν, ήταν πολύ διακριτική. Ποτέ δεν προκάλεσε καβγάδες. Ποτέ δε μάλωσε με τον γαμπρό της.

Αποτέλεσμα; Όταν αρρώστησε, ο πατέρας μου την κοίταξε περισσότερο από ότι είχε κοιτάξει τη μανα του. Κι όταν πέθανε φοβηθήκαμε ότι ο μπαμπάς θα πάθει κατάθλιψη. Όσο έκλαψε τη πεθερά του δεν έκλαψε τη μάνα του.

Η μάνα μου,τώρα που έγινε πεθερά, ποτέ μα ποτέ δεν χώνεται στα του αδερφού μου και της νύφης μου. Είναι πολύ προσεκτική όσον αφορά τα τηλεφωνήματα-προτιμάει να τηλεφωνάει στον αδερφό μου, το πρωί που είναι στη δουλειά του, ώστε να μην ενοχλεί το ζευγάρι-σε αντίθεση με τη δική μου πεθερά που ξεκινούσε τα τηλ. στο σπίτι από τις 8 το πρωί και σταματούσε στις 11 το βράδυ-. Ποτέ δεν απαιτεί να πάει στο σπίτι τους. Αν την καλέσουνε θα πάει, αν δεν την καλέσουνε δε θα παραπονεθεί.
Ποτέ δε γίνεται αδιάκριτη με ερωτήσεις και δεν ξέρω τι άλλο.
Ούτε γίνεται κολιτσίδα στη νύφη της κι όλα αυτά τα ωραία που έχω ακούσει και ζήσει.
Το ίδιο κάνει και με εμένα και τον γαμπρό της-αν και εμείς τον τελευταίο χρόνο είμαστε μακρυα.

Αποτέλεσμα;Και ο γαμπρός της και η νύφη της την υπεραγαπανε. Μην ακούσουν κουβέντα για την πεθερούλα τους. Καμιά φορά τσατίζομαι με τη μαμά μου, για άσχετα θέματα, και τα ακούω από τον άντρα μου.

Από τη στιγμή που έχω τέτοια βιώματα από την οικογένειά μου γιατί εγώ να φερθώ άσχημα στη νύφη μου ή στον γαμπρό μου;
Ή πως είναι δυνατόν αυτά που έζησα από την πεθερά μου να τα κάνω εγώ στη νύφη μου;

Η διακριτικότητα είναι το κλειδί των καλών σχέσεων και όλα είναι θέμα χαρακτήρα, αλλά και προτύπων

Άρα, καταλήγουμε στο ότι αν κάποια έχει ζήσει άσχημες καταστάσεις με τα πεθερικά δεν θα κάνει τα ίδια. Και αυτό είναι το λογικό.
Πιστεύω πως είναι λίγο και θέμα κουλτούρας. Τι εννοώ?
Αν κάποια έχει συνηθίσει να είναι ανεξάρτητη και έχει τη δουλειά της και τις ασχολίες της και είναι μαθημένη κάπως, δεν θα μπορέσει κάποια στιγμή να μεταλλαχθεί σε κατίνα πεθερά που χώνεται παντού και πρέπει να έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο σε όλα!
Αν κάποια όμως έχει μεγαλώσει σε χωριό (χωρίς να θέλω να θίξω καμιά από εμάς), δεν έχει τι να κάνει όλη μέρα πέρα από το να ασχολείται με τα παιδιά και το σπίτι της, τότε εννοείται πως θα συνεχίσει να κάνει ότι και πριν, να χώνεται παντού και να έχει άποψη για τα πάντα...
Και αυτό το διαπιστώνω και στην καθημερινότητά μου.
Η ζωή όμως παίζει περίεργα παιχνίδια οπότε δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουρες ότι δεν θα γίνουμε κατίνες κάποια στιγμή με τις νύφες ή τους γαμπρούς μας... Μόνο το ευχόμαστε και θα το προσπαθήσουμε!!!

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ak.fassa έγραψε:
lila77 έγραψε:Η γιαγιά μου ήταν η τέλεια πεθερά. Ο πατέρας μου τη λάτρευε. Ποτέ δε χώθηκε στο ζευγάρι και, αν και μέναμε στην ίδια πολυκατοικία και είχε κλειδιά, αφού τα πρωινά ήταν σε μας, επειδή κι οι δύο οι γονείς δούλευαν, ήταν πολύ διακριτική. Ποτέ δεν προκάλεσε καβγάδες. Ποτέ δε μάλωσε με τον γαμπρό της.

Αποτέλεσμα; Όταν αρρώστησε, ο πατέρας μου την κοίταξε περισσότερο από ότι είχε κοιτάξει τη μανα του. Κι όταν πέθανε φοβηθήκαμε ότι ο μπαμπάς θα πάθει κατάθλιψη. Όσο έκλαψε τη πεθερά του δεν έκλαψε τη μάνα του.

Η μάνα μου,τώρα που έγινε πεθερά, ποτέ μα ποτέ δεν χώνεται στα του αδερφού μου και της νύφης μου. Είναι πολύ προσεκτική όσον αφορά τα τηλεφωνήματα-προτιμάει να τηλεφωνάει στον αδερφό μου, το πρωί που είναι στη δουλειά του, ώστε να μην ενοχλεί το ζευγάρι-σε αντίθεση με τη δική μου πεθερά που ξεκινούσε τα τηλ. στο σπίτι από τις 8 το πρωί και σταματούσε στις 11 το βράδυ-. Ποτέ δεν απαιτεί να πάει στο σπίτι τους. Αν την καλέσουνε θα πάει, αν δεν την καλέσουνε δε θα παραπονεθεί.
Ποτέ δε γίνεται αδιάκριτη με ερωτήσεις και δεν ξέρω τι άλλο.
Ούτε γίνεται κολιτσίδα στη νύφη της κι όλα αυτά τα ωραία που έχω ακούσει και ζήσει.
Το ίδιο κάνει και με εμένα και τον γαμπρό της-αν και εμείς τον τελευταίο χρόνο είμαστε μακρυα.

Αποτέλεσμα;Και ο γαμπρός της και η νύφη της την υπεραγαπανε. Μην ακούσουν κουβέντα για την πεθερούλα τους. Καμιά φορά τσατίζομαι με τη μαμά μου, για άσχετα θέματα, και τα ακούω από τον άντρα μου.

Από τη στιγμή που έχω τέτοια βιώματα από την οικογένειά μου γιατί εγώ να φερθώ άσχημα στη νύφη μου ή στον γαμπρό μου;
Ή πως είναι δυνατόν αυτά που έζησα από την πεθερά μου να τα κάνω εγώ στη νύφη μου;

Η διακριτικότητα είναι το κλειδί των καλών σχέσεων και όλα είναι θέμα χαρακτήρα, αλλά και προτύπων

Άρα, καταλήγουμε στο ότι αν κάποια έχει ζήσει άσχημες καταστάσεις με τα πεθερικά δεν θα κάνει τα ίδια. Και αυτό είναι το λογικό.
Πιστεύω πως είναι λίγο και θέμα κουλτούρας. Τι εννοώ?
Αν κάποια έχει συνηθίσει να είναι ανεξάρτητη και έχει τη δουλειά της και τις ασχολίες της και είναι μαθημένη κάπως, δεν θα μπορέσει κάποια στιγμή να μεταλλαχθεί σε κατίνα πεθερά που χώνεται παντού και πρέπει να έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο σε όλα!
Αν κάποια όμως έχει μεγαλώσει σε χωριό (χωρίς να θέλω να θίξω καμιά από εμάς), δεν έχει τι να κάνει όλη μέρα πέρα από το να ασχολείται με τα παιδιά και το σπίτι της, τότε εννοείται πως θα συνεχίσει να κάνει ότι και πριν, να χώνεται παντού και να έχει άποψη για τα πάντα...
Και αυτό το διαπιστώνω και στην καθημερινότητά μου.
Η ζωή όμως παίζει περίεργα παιχνίδια οπότε δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουρες ότι δεν θα γίνουμε κατίνες κάποια στιγμή με τις νύφες ή τους γαμπρούς μας... Μόνο το ευχόμαστε και θα το προσπαθήσουμε!!!

Έτσι ακρίβως!

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αφρουλα έγραψε:ΒΡΕ ΕΙΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΘΕΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΝΤΑΡΑ ΜΕΤΑ! Laughing Laughing Laughing Laughing ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΤΟΥΣ.ΜΗΝ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ!
sta paidia mou tha exo apoluth empistosini k stis apofaseis tous k sta thelo tous...oi petheres xreisimopoioun aytes tis dikaiologies se OLA..ego zhtao apla mono sevasmo se emena k ton patera tou..k na ton agapei ton gio mou k na ton prosexei..tipota allo..ta alla tha ta vriskoun apo monoi tous..provlima tous den me afora...den zhtao kati tragiko Very Happy Very Happy Very Happy

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Belz έγραψε:Επειδή είμαι αγορομάνα, το σκεφτόμουν κι εγώ. Ενα είναι το σίγουρο, όλες ξεκινάμε με τις καλύτερες προθέσεις αλλά μετά κάτι γίνεται...Τέλος πάντων, ελπίζω να μην γίνω σαν τις 7 θανάσιμες πεθερες! Very Happy
ennoeietai pos oles ksekiname me tis kalyteres prohpotheseis...vevea emeis kanoume sxedia k o theos gelaei xaxa!!!nai makari na mhn ginoume san tis 7 thanasimes petheres Very Happy Very Happy Very Happy

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω-παντως-θα-γινω-πολυ-κακια!!

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ak.fassa έγραψε:Καλημέρα κι από εμένα. Πολλές φορές το έχω αναρωτηθεί αυτό και πάντα κατέληγα να λέω "αν γίνω σαν τη μάνα μου ή την πεθερά μου, να μην μου μιλήσει ξανά το παιδί μου!". Άσχημο αυτό, αλλά είναι αλήθεια.
Με την πεθερά μου δεν έχω θέμα πλέον, ευτυχώς είναι και μακριά (Καβάλα) οπότε μιλάμε μόνο τηλεφωνικώς. Αλλά όποτε έρχεται να μας δει τις βάζει τις φιτιλιές της για να τσακωθούμε με τον άντρα μου. Είναι ο χαρακτήρας της τέτοιος, την έχω συνηθίσει οπότε δεν την συμμερίζομαι.
Το κακό είναι πως έχω μια ίδια και στο σπίτι μου καθώς η μαμά μου είναι ίδια ακριβώς! Χρησιμοποιεί εκβιασμούς και ψυχολογικό πόλεμο για να κάνει πάντα το δικό της και δυστυχώς, πλέον την έχω από μακριά κι εκείνη. Ευτυχώς είναι κι εκείνη 50χλμ μακριά.
Ελπίζω να μην γίνω έτσι, κάθε φορά που γίνεται κάτι αυτό λέω και παρακαλάω...
Συμφωνώ ότι είναι θέμα χαρακτήρα και ο άνθρωπος δεν αλλάζει αλλά αν μια κοπέλα έχει τραβήξει τα πάνδεινα από την πεθερά, όταν μετά γίνεται μαμά η ίδια θεωρητικά δεν κάνει τα ίδια λάθη και τις ίδιες κατινιές.
Βέβαια, όλα είναι πιθανά και τίποτα δεν αποκλείουμε, σωστά???
zori pou travas omos k esu vre kopela mou popo!!ennoeitai pos den prepei na apokleioume tipota stin zoi mas k ola einai pithana...pote mhn les pote... Razz Razz Razz

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
art86 έγραψε:εγω ρε κοριτσια δεν νομιζω οτι η συμπεριφορα εχει να κανει με τον ρολο...πε8ερα η νυφη δλδ....αλλα με τον αρχικο χαρακτηρα του αν8ρωπου...δλδ μια γυναικα αγια στη ζωη της εινανι δυνατον να φερεταια σχημα στη νυφη της οχι...θεωρω λοιπον οτι ολα ειναι θεμα χαρακτηρα...αν εισαι καλοσ ανθρωπος εισαι και καλη πεθερα η καλη νυφη...γιατι μεταξυ μας δεν ειναι μονο οι πε8ερεσ καπως εχω δει εγω και κατι νυφες να τραβασ γιακα.....τωρα οσο για το ερωτημα σου εγω πιστευω οτι παντα θα υπαρχει ενα δεσιμο με τα παιδια αυτο ειναι σιγουρο αλλα ολα πρεπει να γινονται με ενα οριο....η αγαπη που θα δειχν ουμε στα παιδια μας δεν πρεπει ν γινεται καταχρηση να μην τα πνιγουμε να ειμαστε διακριτικες...ετσι το βλεπω εγω αλλα..............Η ΘΕΩΡΙΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ..ελπιζω να μην γυρισει καμια μας να πει α ρε πεθερα ειχεσ δικιο τλτκ....χαχαχχαχαχ..αν και εγω ευτυχως απο πεθερα ειμαι σουπερ...δεν εχω παραπονο
simfono me tin art86 Respect Respect

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:εγω-παντως-θα-γινω-πολυ-κακια!!
xaxxa Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect eisai apoluth eilikrinhs omos maresei

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
eirinaki έγραψε:
ak.fassa έγραψε:Καλημέρα κι από εμένα. Πολλές φορές το έχω αναρωτηθεί αυτό και πάντα κατέληγα να λέω "αν γίνω σαν τη μάνα μου ή την πεθερά μου, να μην μου μιλήσει ξανά το παιδί μου!". Άσχημο αυτό, αλλά είναι αλήθεια.
Με την πεθερά μου δεν έχω θέμα πλέον, ευτυχώς είναι και μακριά (Καβάλα) οπότε μιλάμε μόνο τηλεφωνικώς. Αλλά όποτε έρχεται να μας δει τις βάζει τις φιτιλιές της για να τσακωθούμε με τον άντρα μου. Είναι ο χαρακτήρας της τέτοιος, την έχω συνηθίσει οπότε δεν την συμμερίζομαι.
Το κακό είναι πως έχω μια ίδια και στο σπίτι μου καθώς η μαμά μου είναι ίδια ακριβώς! Χρησιμοποιεί εκβιασμούς και ψυχολογικό πόλεμο για να κάνει πάντα το δικό της και δυστυχώς, πλέον την έχω από μακριά κι εκείνη. Ευτυχώς είναι κι εκείνη 50χλμ μακριά.
Ελπίζω να μην γίνω έτσι, κάθε φορά που γίνεται κάτι αυτό λέω και παρακαλάω...
Συμφωνώ ότι είναι θέμα χαρακτήρα και ο άνθρωπος δεν αλλάζει αλλά αν μια κοπέλα έχει τραβήξει τα πάνδεινα από την πεθερά, όταν μετά γίνεται μαμά η ίδια θεωρητικά δεν κάνει τα ίδια λάθη και τις ίδιες κατινιές.
Βέβαια, όλα είναι πιθανά και τίποτα δεν αποκλείουμε, σωστά???
zori pou travas omos k esu vre kopela mou popo!!ennoeitai pos den prepei na apokleioume tipota stin zoi mas k ola einai pithana...pote mhn les pote... Razz Razz Razz

Κοίτα, στη ζωή ότι σπέρνεις θερίζεις. Έτσι δεν λένε? Αν κάτι το νιώθεις σαν κακό σπυρί στην καθημερινότητά σου το αποβάλεις όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα μπορείς. Με τον άντρα μου το έχουμε συζητήσει και με έχει βάλει και στη θέση μου και τον παραδέχομαι γι'αυτό.
Εγώ μεγάλωσα σε πολύ δεμένη οικογένεια και πάντα μου έκαναν ψυχολογικό πόλεμο για να υποχωρώ σε αυτά που ήθελαν. Από όταν ήρθε όμως το αγοράκι μας στη ζωή μου δεν ακούω τίποτα. Ο Νίκος είναι πάνω απ'όλα και τον οποιονδήποτε!!! Και σε όποιον αρέσει!!! Είναι δικαίωμά μου και υποχρέωσή μου να βάζω αυτό το αγοράκι πάνω και από εμένα, την υγεία του και την ψυχική του ηρεμία πάνω απ'όλα. Δεν είναι σε θέση να καταλαβαίνει και πολλά ακόμα οπότε πρέπει να του εξασφαλίζουμε εμείς σαν γονείς του ένα ήρεμο περιβάλλον για να μεγαλώνει. Αυτό μόνο μετράει.
Τώρα, πεθερές, μαμάδες, μπαμπάδες και λοιποί παρατρεχούμενοι μακριά αν δεν συμφωνούν μαζί μας. Αυτή είναι η άποψή μας σαν οικογένεια και οφείλουν όλοι να το σεβαστούν.

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ego pantos koritsia megala logia den leo...h mana mou leii megalh boukia fae megale kouventa min les...den exo idea ti kopela mporei na mou ferei o gios mou avrio methavrio..ephseis sto soi mou tou ksaderfou mou h gynaika mexri ton gamo htan h yperoxh k kalh h teleia nyfh k meta ton gamo evgale ton pragmatiko ths eauto..k exei kanei tin zoi diskoli stin theia mou...den exoume idea pos ta fernei h zoi!!!!ama h nufh mou einai ok k vlepo oti o gios mou einai entaksi den prokutai pote mou na anakatefto oute na xotho...min mou dosei dikaioma omos... Wink Wink Wink

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="ak.fassa"]
eirinaki έγραψε:
ak.fassa έγραψε:Καλημέρα κι από εμένα. Πολλές φορές το έχω αναρωτηθεί αυτό και πάντα κατέληγα να λέω "αν γίνω σαν τη μάνα μου ή την πεθερά μου, να μην μου μιλήσει ξανά το παιδί μου!". Άσχημο αυτό, αλλά είναι αλήθεια.
Με την πεθερά μου δεν έχω θέμα πλέον, ευτυχώς είναι και μακριά (Καβάλα) οπότε μιλάμε μόνο τηλεφωνικώς. Αλλά όποτε έρχεται να μας δει τις βάζει τις φιτιλιές της για να τσακωθούμε με τον άντρα μου. Είναι ο χαρακτήρας της τέτοιος, την έχω συνηθίσει οπότε δεν την συμμερίζομαι.
Το κακό είναι πως έχω μια ίδια και στο σπίτι μου καθώς η μαμά μου είναι ίδια ακριβώς! Χρησιμοποιεί εκβιασμούς και ψυχολογικό πόλεμο για να κάνει πάντα το δικό της και δυστυχώς, πλέον την έχω από μακριά κι εκείνη. Ευτυχώς είναι κι εκείνη 50χλμ μακριά.
Ελπίζω να μην γίνω έτσι, κάθε φορά που γίνεται κάτι αυτό λέω και παρακαλάω...
Συμφωνώ ότι είναι θέμα χαρακτήρα και ο άνθρωπος δεν αλλάζει αλλά αν μια κοπέλα έχει τραβήξει τα πάνδεινα από την πεθερά, όταν μετά γίνεται μαμά η ίδια θεωρητικά δεν κάνει τα ίδια λάθη και τις ίδιες κατινιές.
Βέβαια, όλα είναι πιθανά και τίποτα δεν αποκλείουμε, σωστά???
zori pou travas omos k esu vre kopela mou popo!!ennoeitai pos den prepei na apokleioume tipota stin zoi mas k ola einai pithana...pote mhn les pote... Razz Razz Razz

Κοίτα, στη ζωή ότι σπέρνεις θερίζεις. Έτσι δεν λένε? Αν κάτι το νιώθεις σαν κακό σπυρί στην καθημερινότητά σου το αποβάλεις όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα μπορείς. Με τον άντρα μου το έχουμε συζητήσει και με έχει βάλει και στη θέση μου και τον παραδέχομαι γι'αυτό.
Εγώ μεγάλωσα σε πολύ δεμένη οικογένεια και πάντα μου έκαναν ψυχολογικό πόλεμο για να υποχωρώ σε αυτά που ήθελαν. Από όταν ήρθε όμως το αγοράκι μας στη ζωή μου δεν ακούω τίποτα. Ο Νίκος είναι πάνω απ'όλα και τον οποιονδήποτε!!! Και σε όποιον αρέσει!!! Είναι δικαίωμά μου και υποχρέωσή μου να βάζω αυτό το αγοράκι πάνω και από εμένα, την υγεία του και την ψυχική του ηρεμία πάνω απ'όλα. Δεν είναι σε θέση να καταλαβαίνει και πολλά ακόμα οπότε πρέπει να του εξασφαλίζουμε εμείς σαν γονείς του ένα ήρεμο περιβάλλον για να μεγαλώνει. Αυτό μόνο μετράει.
Τώρα, πεθερές, μαμάδες, μπαμπάδες και λοιποί παρατρεχούμενοι μακριά αν δεν συμφωνούν μαζί μας. Αυτή είναι η άποψή μας σαν οικογένεια και οφείλουν όλοι να το σεβαστούν.[/quoteennoeitai pos oloi prepei na to sevastoun!!!ti poio fusiologiko apo mia mana pou vazei pano apo olous k apo ola to paidaki tis!!! Very Happy Very Happy Very Happy na xerese to antraki sou k tin oikogeneia sou kopela mou!!! Εμείς τι πεθερές θα γινουμέ???? 215994 Εμείς τι πεθερές θα γινουμέ???? 215994 Εμείς τι πεθερές θα γινουμέ???? 215994

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
eirinaki έγραψε:ego pantos koritsia megala logia den leo...h mana mou leii megalh boukia fae megale kouventa min les...den exo idea ti kopela mporei na mou ferei o gios mou avrio methavrio..ephseis sto soi mou tou ksaderfou mou h gynaika mexri ton gamo htan h yperoxh k kalh h teleia nyfh k meta ton gamo evgale ton pragmatiko ths eauto..k exei kanei tin zoi diskoli stin theia mou...den exoume idea pos ta fernei h zoi!!!!ama h nufh mou einai ok k vlepo oti o gios mou einai entaksi den prokutai pote mou na anakatefto oute na xotho...min mou dosei dikaioma omos... Wink Wink Wink

Το σωστό νομίζω είναι να μην ξέρεις τι γίνεται στην ζωή του ζευγαριού. "Τα εν οίκω μη εν δήμω" δεν λένε? Το ζευγάρι, κατά την ταπεινή μου άποψη πρέπει να είναι ανεξάρτητο και να κοιτάζει την οικογένειά του. Όχι ότι αυτό σημαίνει ότι ξεχνάμε τους πάντες και κλεινόμαστε σε καβούκι, απλά βάζουμε πάνω απ'όλα την οικογένεια. Όταν παντρεύεσαι κάνεις το δικό σου σπίτι και οι γονείς απλά συμμετέχουν διακριτικά ως γονείς στη ζωή σου. Μέχρι εκεί. Γιατί κάποια στιγμή, αν όλα πάνε καλά, θα κάνεις κι εσύ το παιδάκι σου και θα γίνεις γονιός οπότε δεν θα μπορείς να είσαι το "πιόνι" των γονιών σου.
Όλα τα ζευγάρια περνάνε κρίση οπότε όταν αυτό συμβεί, καλό θα είναι η μαμά του γαμπρού να μην το ξέρει γιατί το παιδί της κάποια στιγμή θα ξεχάσει και θα είναι πάλι με τη γυναίκα του, εκείνη όμως δεν θα ξεχάσει ποτέ και θα περιμένει στη γωνία πότε να "πυροβολήσει" τη νύφη της!
Μακάρι μόνο, σαν πολιτισμένα όντα που είμαστε να μην γίνουμε κακιές πεθερές. Μακάρι να μην μας δοθεί το δικαίωμα να βγάλουμε τα νύχια μας!!!

spyros3

spyros3
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ειμαι με τον αντρα μ 7 χρονια κ εχουμε δυι πσιδακια ο γιος μ 3,5 κ η κορη μ 2 μηνων..
7 χρονια προβληματα..στον αρραβωνα ειχε προβλημα,μενω εγκυος προβλημα..καναμε γαμο βαφτιση ειχε προβλημα,εμεινα εγκυος στο μωρο που εχασα κ ειχε προβλημα (ηταν κ αυτη εγκυος κ τι θα ελεγε ο κοσμος..)χανω το μωρι κ 3 μερες μετε νοσηλευτηκε ο γιος μ με ασθμα βγηκαμε κ ηρθε να μας δει κ ειχε παλι προβλημα,,μενω εγκυος κ με αξιωσε η Παναγια κ γεν κ στο νοσοκομειο εγινε χαμος!μεχρι κ την μαμα μ εβαλε καυγα!οταν γεννησα την επομενη τι βραδυ εφεραν με ασθενοφορο τον γιο μ με κριση ασθματος κ νοσηλευτικε...εγω με το μωρο κ ο αντρας μ με τον γιο μας κ ηταν η μαμα μ κ η πεθερα.το πως εκανε δεν περιγραφεται..κ ολα συτα οχι μπρωστα στον γιο της μπρωστα τ ειναι παναγια..κοντεψα να οσθω καταθληψη κ να μ κοπει το γαλα αλλα για χαρη της?οχι βεβαια το παλεψα για τα οαιδια μ κ αν ο αντραε μ δεν καταλαβαινε θα τραβουσο ο καθενας τον δρομο τ.αν κ αυτο θελει..'τι μια ζωη θα τον εχει στα σκελια της' ετσι ειπε στη μαμα μ.οτι την ζηλευω,ειμαι ξινη,δεν μ χουν δωσει ανατροφη κ αλλα τοσα..την ειχα καλυτερα κ απο την μαμα μ κ ολα αυτα γθα τον αντρα μ αλλα τελος την οικογενεια μ κ τελος..να βαζει λογια στον πεθερο μ (ειναι χωρισμενοι) κ οταν αποκαλυφτηκαν τα ψεματα της εξαφανηστικε..τωρα μια φορα να ρθει να δει τα παιδια κ τελος.αυτη μ κανει οτι της κανει η δικισ της πεθερα παρολο που την ενοχλουν κ την πειραζουν κανει τα ιδια..
απο την στιγμη που το παιδι μ θα νοιξει το δικο τ σπιτι θα ειναι με την οικογενεια τ οχι με μενα.σεβασμος να υπαρχει κ ολα παιρνουν τον δρομο τους.γραψατε οτι ειναι θεμα στον χαρσκτηρα του καθε ανθρωπου κ συμφωνω απολυτα..συγνωμη για το σεντονι..

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ak.fassa έγραψε:
eirinaki έγραψε:ego pantos koritsia megala logia den leo...h mana mou leii megalh boukia fae megale kouventa min les...den exo idea ti kopela mporei na mou ferei o gios mou avrio methavrio..ephseis sto soi mou tou ksaderfou mou h gynaika mexri ton gamo htan h yperoxh k kalh h teleia nyfh k meta ton gamo evgale ton pragmatiko ths eauto..k exei kanei tin zoi diskoli stin theia mou...den exoume idea pos ta fernei h zoi!!!!ama h nufh mou einai ok k vlepo oti o gios mou einai entaksi den prokutai pote mou na anakatefto oute na xotho...min mou dosei dikaioma omos... Wink Wink Wink

Το σωστό νομίζω είναι να μην ξέρεις τι γίνεται στην ζωή του ζευγαριού. "Τα εν οίκω μη εν δήμω" δεν λένε? Το ζευγάρι, κατά την ταπεινή μου άποψη πρέπει να είναι ανεξάρτητο και να κοιτάζει την οικογένειά του. Όχι ότι αυτό σημαίνει ότι ξεχνάμε τους πάντες και κλεινόμαστε σε καβούκι, απλά βάζουμε πάνω απ'όλα την οικογένεια. Όταν παντρεύεσαι κάνεις το δικό σου σπίτι και οι γονείς απλά συμμετέχουν διακριτικά ως γονείς στη ζωή σου. Μέχρι εκεί. Γιατί κάποια στιγμή, αν όλα πάνε καλά, θα κάνεις κι εσύ το παιδάκι σου και θα γίνεις γονιός οπότε δεν θα μπορείς να είσαι το "πιόνι" των γονιών σου.
Όλα τα ζευγάρια περνάνε κρίση οπότε όταν αυτό συμβεί, καλό θα είναι η μαμά του γαμπρού να μην το ξέρει γιατί το παιδί της κάποια στιγμή θα ξεχάσει και θα είναι πάλι με τη γυναίκα του, εκείνη όμως δεν θα ξεχάσει ποτέ και θα περιμένει στη γωνία πότε να "πυροβολήσει" τη νύφη της!
Μακάρι μόνο, σαν πολιτισμένα όντα που είμαστε να μην γίνουμε κακιές πεθερές. Μακάρι να μην μας δοθεί το δικαίωμα να βγάλουμε τα νύχια μας!!!

k oute thelo na ksero ti ginete stin zoi ton paidion mou!!!!k ennoeitai pos thelo to paidi mou na einai aneksartito k den tha epetrepa pote na mename konta me ta paidia mou...toulaxiston kana misaoro makria...giati tha ginoun ta pragmata poluuuu diskola gia olous..vasika ego tha hthela na ksero mono ayta pou ta paidia mou mou epitrepoun na ksero...to ti simvanei mesa ston gamo tous den me endiaferei den me afora...ama zitisoun omos tin gnomi mou me xara na tin doso...ego me tin nyfh mou thelo na eimaste filenades k gia enan kafe na vgoume k gia psonia oti thelei ekeinh alla pote den ta pieza..to teleutaio pou eieps ksana pes to!!!!makariii

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
spyros3 έγραψε:ειμαι με τον αντρα μ 7 χρονια κ εχουμε δυι πσιδακια ο γιος μ 3,5 κ η κορη μ 2 μηνων..
7 χρονια προβληματα..στον αρραβωνα ειχε προβλημα,μενω εγκυος προβλημα..καναμε γαμο βαφτιση ειχε προβλημα,εμεινα εγκυος στο μωρο που εχασα κ ειχε προβλημα (ηταν κ αυτη εγκυος κ τι θα ελεγε ο κοσμος..)χανω το μωρι κ 3 μερες μετε νοσηλευτηκε ο γιος μ με ασθμα βγηκαμε κ ηρθε να μας δει κ ειχε παλι προβλημα,,μενω εγκυος κ με αξιωσε η Παναγια κ γεν κ στο νοσοκομειο εγινε χαμος!μεχρι κ την μαμα μ εβαλε καυγα!οταν γεννησα την επομενη τι βραδυ εφεραν με ασθενοφορο τον γιο μ με κριση ασθματος κ νοσηλευτικε...εγω με το μωρο κ ο αντρας μ με τον γιο μας κ ηταν η μαμα μ κ η πεθερα.το πως εκανε δεν περιγραφεται..κ ολα συτα οχι μπρωστα στον γιο της μπρωστα τ ειναι παναγια..κοντεψα να οσθω καταθληψη κ να μ κοπει το γαλα αλλα για χαρη της?οχι βεβαια το παλεψα για τα οαιδια μ κ αν ο αντραε μ δεν καταλαβαινε θα τραβουσο ο καθενας τον δρομο τ.αν κ αυτο θελει..'τι μια ζωη θα τον εχει στα σκελια της' ετσι ειπε στη μαμα μ.οτι την ζηλευω,ειμαι ξινη,δεν μ χουν δωσει ανατροφη κ αλλα τοσα..την ειχα καλυτερα κ απο την μαμα μ κ ολα αυτα γθα τον αντρα μ αλλα τελος την οικογενεια μ κ τελος..να βαζει λογια στον πεθερο μ (ειναι χωρισμενοι) κ οταν αποκαλυφτηκαν τα ψεματα της εξαφανηστικε..τωρα μια φορα να ρθει να δει τα παιδια κ τελος.αυτη μ κανει οτι της κανει η δικισ της πεθερα παρολο που την ενοχλουν κ την πειραζουν κανει τα ιδια..
απο την στιγμη που το παιδι μ θα νοιξει το δικο τ σπιτι θα ειναι με την οικογενεια τ οχι με μενα.σεβασμος να υπαρχει κ ολα παιρνουν τον δρομο τους.γραψατε οτι ειναι θεμα στον χαρσκτηρα του καθε ανθρωπου κ συμφωνω απολυτα..συγνωμη για το σεντονι..

kopela mou xara stin upomonh sou..mono ayto sou leo..h pethera sou exei fovera apothimena pantos ayto fenete..alla k ayta pou kanei den einai katholou sosta...toulaxiston afou tin kserete mporeite k tin vazete stin thsi tis!!!na sou zisoun ta paidakia sou!!!!fatsa to moro sou stin foto leme Εμείς τι πεθερές θα γινουμέ???? 417472 Εμείς τι πεθερές θα γινουμέ???? 417472

spyros3

spyros3
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
σευχαριστω ειρηνακι κ εσυ οτι επιθυμεις..

κ απορρω..εσυ καταλαβες απο τα λιγα οτι εχει απωθημενα κ προβλημα οι αλλοι γιατι οχι?
εχει ομως τον τροπο της.στους αλλους οαρουσιαζει τα πραγματα σαν να χει αυτη δικιο κ οτι εγω ειμαι η κακια.ομως επειδη καποια στιγμη ολο κ κατι θα ξανακανει θα εχω παρει τα μετρα μ κ θαποκαλυφτουν ολα.γιατι τα λεω του αντρα μ αλλα δεν λεει να καταλαβει..η μαμα τ να κανει κ να λεει τετοια πραγματα?!

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
spyros3 έγραψε:σευχαριστω ειρηνακι κ εσυ οτι επιθυμεις..

κ απορρω..εσυ καταλαβες απο τα λιγα οτι εχει απωθημενα κ προβλημα οι αλλοι γιατι οχι?
εχει ομως τον τροπο της.στους αλλους οαρουσιαζει τα πραγματα σαν να χει αυτη δικιο κ οτι εγω ειμαι η κακια.ομως επειδη καποια στιγμη ολο κ κατι θα ξανακανει θα εχω παρει τα μετρα μ κ θαποκαλυφτουν ολα.γιατι τα λεω του αντρα μ αλλα δεν λεει να καταλαβει..η μαμα τ να κανει κ να λεει τετοια πραγματα?!
nai kopela mou den einai katholou sosto..alla exo mathei stin zoi mou na akouo panta k tis 2 plevres...k disthxos h pethera sou den einai sosth..k tha tis gurisoun ola mpoumerang mia mera alla tha einai arga...ne xerese tin oikogeneia sou kopela min afisete tipota na mpei anamesa sas k kalh tyxh me tin pethera sou!!!disthxos oi aqntres einai ores ores poluuuuuuu tufloi (vlepo k ton diko mou) mprosta sta matia tous einai k den to vlepoun!!! Razz Razz Razz Razz

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις